Arch Linux Pacman package manager - en to el translation catalogue (343 entries)

en: Cleaning up...
el: Αποκατάσταση...

en: Entering %s environment...
el: Εισχώρηση σε περιβάλλον %s...

en: Starting %s()...
el: Εκκίνηση %s()...

en: pkgver() generated an invalid version: %s
el: η pkgver() δημιούργησε άκυρη έκδοση: %s

en: Failed to update %s from %s to %s
el: Αποτυχία ενημέρωσης του %s από %s μέχρι %s

en: Updated version: %s
el: Ενημερωμένη έκδοση: %s

en: %s is not writeable -- pkgver will not be updated
el: μη εγγράψιμο %s -- μη ενημέρωση pkgver

en: Unable to find source file %s.
el: Αδυναμία εύρεσης πηγαίου αρχείου %s.

en: Aborting...
el: Ματαίωση...

en: Pacman is currently in use, please wait...
el: Ο pacman τώρα εργάζεται, αναμείνατε...

en: Installing missing dependencies...
el: Εγκατάσταση απουσών εξαρτήσεων...

en: '%s' failed to install missing dependencies.
el: Αποτυχία εγκατάστασης απουσών εξαρτήσεων από '%s'.

en: Missing dependencies:
el: Απούσες εξαρτήσεις:

en: Failed to remove installed dependencies.
el: Αποτυχία κατάργησης εγκατεστημένων εξαρτήσεων.

en: A failure occurred in %s().
el: Αποτυχία στην %s().

en: Library listed in %s is not required by any files: %s
el: Η βιβλιοθήκη που παρατίθεται στο %s δεν απαιτείται από κάποιο αρχείο: %s

en: Library listed in %s is not versioned: %s
el: Η βιβλιοθήκη που παρατίθεται στο %s δεν έχει αριθμό έκδοσης: %s

en: Library listed in %s is not a shared object: %s
el: Η βιβλιοθήκη που παρατίθεται στο %s δεν είναι κοινόχρηστο αντικείμενο: %s

en: Cannot find library listed in %s: %s
el: Δεν βρέθηκε βιβλιοθήκη του %s: %s

en: Invalid value for %s: %s
el: Άκυρη τιμή του %s: '%s'

en: Missing %s directory.
el: Ανύπαρκτος κατάλογος %s.

en: Creating package "%s"...
el: Δημιουργία πακέτου "%s"...

en: Generating %s file...
el: Δημιουργία αρχείου %s...

en: Adding %s file...
el: Προσθήκη αρχείου %s...

en: Failed to add %s file to package.
el: Αποτυχία προσθήκης αρχείου %s στο πακέτο.

en: Generating .MTREE file...
el: Παραγωγή αρχείου .MTREE...

en: Compressing package...
el: Συμπίεση πακέτου...

en: Failed to create package file.
el: Αποτυχία δημιουργίας πακέτου.

en: Creating source package...
el: Δημιουργία πηγαίου πακέτου...

en: Adding %s...
el: Προσθήκη %s...

en: Adding %s file (%s)...
el: Προσθήκη αρχείου %s (%s)...

en: Compressing source package...
el: Συμπίεση πηγαίου πακέτου...

en: Failed to create source package file.
el: Αποτυχία δημιουργίας πηγαίου πακέτου.

en: Installing package %s with %s...
el: Εγκατάσταση πακέτου %s με %s...

en: Installing %s package group with %s...
el: Εγκατάσταση ομάδας πακέτων %s με %s...

en: Failed to install built package(s).
el: Αποτυχία εγκατάστασης πακέτου(-ων).

en: A package has already been built, installing existing package...
el: Έχει ήδη δημιουργηθεί πακέτο, εγκατάσταση του υπάρχοντος...

en: A package has already been built. (use %s to overwrite)
el: Έχει ήδη δημιουργηθεί πακέτο (%s για αντικατάσταση).

en: The package group has already been built, installing existing packages...
el: Έχει ήδη δημιουργηθεί η ομάδα πακέτων, εγκατάσταση υπαρχόντων πακέτων...

en: The package group has already been built. (use %s to overwrite)
el: Έχει ήδη δημιουργηθεί η ομάδα πακέτων (%s για αντικατάσταση).

en: Part of the package group has already been built. (use %s to overwrite)
el: Έχει ήδη δημιουργηθεί μέρος από την ομάδα πακέτων (%s για αντικατάσταση).

en: Make packages compatible for use with pacman
el: Δημιουργία πακέτων συμβατών για χρήση με τον pacman.

en: Usage: %s [options]
el: Χρήση: %s [επιλογές]

en: Options:
el: Επιλογές:

en:   -A, --ignorearch Ignore incomplete %s field in %s
el:   -Α, --ignorearch Αγνόηση ελλιπούς πεδίου %s στο %s

en:   -c, --clean      Clean up work files after build
el:   -c, --clean      Διαγραφή αρχείων εργασίας μετά την δημιουργία

en:   -C, --cleanbuild Remove %s dir before building the package
el:   -C, --cleanbuild Διαγραφή καταλόγου %s dir προ δημιουργίας πακέτου

en:   -d, --nodeps     Skip all dependency checks
el:   -d, --nodeps     Παράλειψη όλων των ελέγχων εξαρτήσεων

en:   -e, --noextract  Do not extract source files (use existing %s dir)
el:   -e, --noextract  Μη εξαγωγή πηγαίων αρχείων (χρήση υπάρχοντος καταλόγου %s)

en:   -f, --force      Overwrite existing package
el:   -f, --force      Αντικατάσταση υπάρχοντος πακέτου

en:   -g, --geninteg   Generate integrity checks for source files
el:   -g, --geninteg   Δημιουργία ελέγχων ακεραιότητας των πηγαίων αρχείων

en:   -h, --help       Show this help message and exit
el:   -h, --help       Εμφάνιση αυτού του μηνύματος και έξοδος

en:   -i, --install    Install package after successful build
el:   -i, --install    Εγκατάσταση πακέτου μετά από επιτυχή δημιουργία

en:   -L, --log        Log package build process
el:   -L, --log        Καταγραφή διαδικασίας δημιουργίας πακέτου

en:   -m, --nocolor    Disable colorized output messages
el:   -m, --nocolor    Απενεργοποίηση χρώματος μηνυμάτων

en:   -o, --nobuild    Download and extract files only
el:   -o, --nobuild    Λήψη αρχείων και εξαγωγή μόνο

en:   -p <file>        Use an alternate build script (instead of '%s')
el:   -p <file>        Χρήση εναλλακτικού σεναρίου μεταγλώττισης (αντί του '%s')

en:   -r, --rmdeps     Remove installed dependencies after a successful build
el:   -r, --rmdeps     Κατάργηση εγκατεστημένων εξαρτήσεων μετά κατόπιν επιτυχούς δημιουργίας

en:   -R, --repackage  Repackage contents of the package without rebuilding
el:   -R, --repackage  Ανασύνθεση πακέτου χωρίς αναδημιουργία

en:   -s, --syncdeps   Install missing dependencies with %s
el:   -s, --syncdeps   Εγκατάσταση απουσών εξαρτήσεων με %s

en:   -S, --source     Generate a source-only tarball without downloaded sources
el:   -S, --source     Δημιουργία πηγαίου αρχείου tar χωρίς ληφθείσες πηγές

en:   -V, --version    Show version information and exit
el:   -V, --version    Εμφάνιση αριθμού έκδοσης και έξοδος

en:   --allsource      Generate a source-only tarball including downloaded sources
el:   --allsource      Δημιουργία πηγαίου αρχείου tar συμπεριλαμβάνοντας ληφθείσες πηγές

en:   --check          Run the %s function in the %s
el:   --check          Εκτέλεση συνάρτησης %s στο %s

en:   --config <file>  Use an alternate config file (instead of '%s')
el:   --config <file>  Χρήση εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων (αντί του '%s')

en:   --holdver        Do not update VCS sources
el:   --holdver        Μη ενημέρωση πηγών CVS

en:   --key <key>      Specify a key to use for %s signing instead of the default
el:   --key <key>      Ορισμός κλειδιού για υπογραφή %s αντί του προεπιλεγμένου

en:   --noarchive      Do not create package archive
el:   --noarchive      Μη δημιουργία αρχειοθετημένου πακέτου

en:   --nocheck        Do not run the %s function in the %s
el:   --nocheck        Μη εκτέλεση της συνάρτησης %s στο %s

en:   --noprepare      Do not run the %s function in the %s
el:   --noprepare      Μη εκτέλεση της συνάρτησης %s στο %s

en:   --nosign         Do not create a signature for the package
el:   --nosign         Χωρίς δημουργία υπογραφής για το πακέτο

en:   --packagelist    Only list package filepaths that would be produced
el:   --packagelist    Μόνο προβολή των παραγόμενων διαδρομών αρχείων συσκευασίας

en:   --printsrcinfo   Print the generated SRCINFO and exit
el:   --printsrcinfo   Προβολή παραχθέντος SRCINFO και έξοδος

en:   --sign           Sign the resulting package with %s
el:   --sign           Υπογραφή δημιουργηθέντος πακέτου με %s

en:   --skipchecksums  Do not verify checksums of the source files
el:   --skipchecksums  Χωρίς επαλήθευση αθροισμάτων ελέγχου πηγαίων αρχείων

en:   --skipinteg      Do not perform any verification checks on source files
el:   --skipinteg      Χωρίς κανέναν έλεγχο επαλήθευσης πηγαίων αρχείων

en:   --skippgpcheck   Do not verify source files with PGP signatures
el:   --skippgpcheck   Χωρίς επαλήθευση υπογραφών PGP πηγαίων αρχείων

en:   --verifysource   Download source files (if needed) and perform integrity checks
el:   --verifysource   Λήψη πηγαίων αρχείων (εάν απαιτείται) και έλεγχοι ακεραιότητας

en: These options can be passed to %s:
el: Οι εξής επιλογές αναγνωρίζονται από τον %s:

en:   --asdeps         Install packages as non-explicitly installed
el:   --asdeps         Εγκατάσταση πακέτων ως μη-ρητώς εγκατεστημένα

en:   --needed         Do not reinstall the targets that are already up to date
el:   --needed         Μη επανεγκατάσταση ήδη ενημερωμένων πακέτων

en:   --noconfirm      Do not ask for confirmation when resolving dependencies
el:   --noconfirm      Επίλυση εξαρτήσεων χωρίς επιβεβαίωση

en:   --noprogressbar  Do not show a progress bar when downloading files
el:   --noprogressbar  Λήψη αρχείων χωρίς γραμμή προόδου

en: If %s is not specified, %s will look for '%s'
el: Εάν το %s δεν καθοριστεί, το %s θα αναζητήσει το '%s'

en: This is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
el: Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό; δείτε τον πηγαίο κώδικα για τις συνθήκες αντιγραφής\nΚΑΜΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ δεν δίδεται, στον βαθμό που επιτρέπεται από τον νόμο.\n

en: %s signal caught. Exiting...
el: Λήψη σήματος %s. Έξοδος...

en: Running %s as root is not allowed as it can cause permanent,\ncatastrophic damage to your system.
el: Εκτέλεση του %s ως root δεν επιτρέπεται καθώς μπορεί να προξενήσει μόνιμη, καταστροφική ζημία στο σύστημα.

en: Do not use the %s option. This option is only for internal use by %s.
el: Μη χρήση επιλογής %s. Είναι μόνο για εσωτερική χρήση από το %s.

en: %s does not exist.
el: Το %s δεν υπάρχει.

en: %s contains %s characters and cannot be sourced.
el: Το %s περιέχει χαρακτήρες %s και δεν μπορεί να αναλυθεί.

en: %s must be in the current working directory.
el: το %s πρέπει να βρίσκεται στον τρέχοντα κατάλογο εργασίας.

en: The key %s does not exist in your keyring.
el: Το κλειδί %s δεν υπάρχει στον κλειδούχο.

en: There is no key in your keyring.
el: Δεν υπάρχει κανένα κλειδί στον κλειδούχο.

en: Leaving %s environment.
el: Αποχώρηση από περιβάλλον %s.

en: Making package: %s
el: Δημιουργία πακέτου: %s

en: A source package has already been built. (use %s to overwrite)
el: Έχει ήδη δημιουργηθεί πηγαίο πακέτο (%s για αντικατάσταση).

en: Signing package...
el: Υπογραφή πακέτου...

en: Source package created: %s
el: Δημιουργία πηγαίου πακέτου: %s

en: Skipping dependency checks.
el: Παράλειψη ελέγχου εξαρτήσεων.

en: Checking runtime dependencies...
el: Έλεχος εξαρτήσεων εκτέλεσης...

en: Checking buildtime dependencies...
el: Έλεγχος εξαρτήσεων μεταγλώττισης...

en: Could not resolve all dependencies.
el: Αδυναμία επίλυσης εξαρτήσεων.

en: Using existing %s tree
el: Χρήση υπάρχοντος δέντρου %s

en: Removing existing %s directory...
el: Διαγραφή υπάρχοντος καταλόγου %s...

en: Sources are ready.
el: Πηγαίος κώδικας έτοιμος.

en: Package directory is ready.
el: Κατάλογος πακέτου έτοιμος.

en: Finished making: %s
el: Τέλος δημιουργίας: %s

en: Upgrade the local pacman database to a newer format
el: Αναβάθμιση τοπικής βάσης πακέτων του pacman σε νεότερη μορφή

en: options:
el: επιλογές:

en:   -d, --dbpath <path>  set an alternate database location
el:   -d, --dbpath <path>  ορισμός εναλλακτικής θέσης βάσης

en:   -h, --help           show this help message and exit
el:   -h, --help           Εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
el:   -r, --root <path>    Ορισμός εναλλακτικού ριζικού καταλόγου

en:   -V, --version        show version information and exit
el:   -V, --version        Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en:   --config <path>      set an alternate configuration file
el:   --config <path>      Ορισμός εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων

en:   --nocolor            disable colorized output messages
el:   --nocolor            Απενεργοποίηση χρώματος μηνυμάτων

en: %s does not exist or is not a directory.
el: Το %s δεν υπάρχει ή δεν είναι κατάλογος.

en: %s is not a pacman database directory.
el: Το %s δεν είναι κατάλογος βάσης του pacman.

en: You must have correct permissions to upgrade the database.
el: Απαιτούνται σωστές άδειες για την αναβάθμιση της βάσης.

en: Pacman lock file was found. Cannot run while pacman is running.
el: Υπάρχει αρχείο κλειδώματος του pacman. Αδυναμία εκτέλεσης ενώ ο pacman λειτουργεί.

en: Pre-3.5 database format detected - upgrading...
el: Εντοπίστηκε μορφή βάσης προ-3.5 - αναβάθμιση...

en: Done.
el: Πέρας.

en: Pre-4.2 database format detected - upgrading...
el: Εντοπισμός μορφής βάσης δεδομένων προ-4.2 - αναβάθμιση...

en: symlink '%s' points outside pacman root, manual repair required
el: ο συμβολικός δεσμός '%s' δείχνει εκτός ριζικού καταλόγου pacman, απαιτείται χειροκίνητη επιδιόρθωση

en: Usage: %s [options] operation [targets]
el: Χρήση: %s [επιλογές] λειτουργία [στόχοι]

en: Manage pacman's list of trusted keys
el: Διαχείριση λίστας έμπιστων κλειδιών του pacman

en: Operations:
el: Λειτουργίες:

en:   -a, --add                 Add the specified keys (empty for stdin)
el:   -a, --add                 Προσθήκη καθορισμένων κλειδιών (κενό για stdin)

en:   -d, --delete              Remove the specified keyids
el:   -d, --delete              Διαγραφή καθορισμένων κλειδιών

en:   -e, --export              Export the specified or all keyids
el:   -e, --export              Εξαγωγή καθορισμένων ή όλων των κλειδιών

en:   -f, --finger              List fingerprint for specified or all keyids
el:   -f, --finger              Παράθεση αποτυπωμάτων καθορισμένων ή όλων των κλειδιών

en:   -l, --list-keys           List the specified or all keys
el:   -l, --list-keys           Παράθεση καθορισμένων ή όλων των κλειδιών

en:   -r, --recv-keys           Fetch the specified keyids
el:   -r, --recv-keys           Λήψη των καθορισμένων κλειδιών

en:   -u, --updatedb            Update the trustdb of pacman
el:   -u, --updatedb            Ενημέρωση της trustdb του pacman

en:   -v, --verify              Verify the file(s) specified by the signature(s)
el:   -v, --verify              Επαλήθευση αρχείου(-ων) βάσει υπογραφής(-ών)

en:   --edit-key                Present a menu for key management task on keyids
el:   --edit-key                Προβολή μενού εργασιών διαχείρισης κλειδιών

en:   --import                  Imports pubring.gpg from dir(s)
el:   --import                  Εισαγωγή pubring.gpg από κατάλογο(-ους)

en:   --import-trustdb          Imports ownertrust values from trustdb.gpg in dir(s)
el:   --import-trustdb          Εισαγωγή τιμών ιδιο-εμπιστοσύνης trustdb.gpg από κατάλογο(-ους)

en:   --init                    Ensure the keyring is properly initialized
el:   --init                    Εξασφάλιση προετοιμασίας κλειδούχου

en:   --list-sigs               List keys and their signatures
el:   --list-sigs               Παράθεση κλειδιών και υπογραφών τους

en:   --lsign-key               Locally sign the specified keyid
el:   --lsign-key               Τοπική υπογραφή καθορισμένου κλειδιού

en:   --populate                Reload the default keys from the (given) keyrings\n                            in '%s'
el:   --populate                Ανανέωση προεπιλεγμένων κλειδιών από (δοθέντες)\n                            κλειδούχους στο '%s'

en:   --refresh-keys            Update specified or all keys from a keyserver
el:   --refresh-keys            Ανανέωση καθορισμένων ή όλων των κλειδιών από διακομιστή

en:   --verbose                 Show extra information
el: --verbose Προβολή επιπλέον πληροφοριών

en:   --config <file>           Use an alternate config file (instead of\n                            '%s')
el:   --config <file>           Χρήση εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων (αντί του '%s')

en:   --gpgdir <dir>            Set an alternate directory for GnuPG (instead\n                            of '%s')
el:   --gpgdir <dir>            Ορισμός εναλλακτικού καταλόγου GnuPG (αντί του '%s')

en:   --keyserver <server-url>  Specify a keyserver to use if necessary
el:   --keyserver <server-url>  Ορισμός διακομιστή κλειδιών, εάν απαιτείται

en:   -h, --help                Show this help message and exit
el:   -h, --help                Εμφάνιση αυτού του μηνύματος και έξοδος

en:   -V, --version             Show program version
el:   -V, --version             Εμφάνιση έκδοσης προγράμματος

en: Failed to lookup key by name:
el: Αποτυχία ονομαστικής αναζήτησης κλειδιού:

en: Key name is ambiguous:
el: Ασαφές όνομα κλειδιού:

en: The key identified by %s could not be found locally.
el: Αδυναμία τοπικής ευρέσεως κλειδιού %s.

en: You do not have sufficient permissions to read the %s keyring.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα ανάγνωσης κλειδούχου %s.

en: Use '%s' to correct the keyring permissions.
el: Τρέξε το '%s' για ρύθμιση των αδειών του κλειδούχου.

en: You do not have sufficient permissions to run this command.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα εκτέλεσης εντολής.

en: There is no secret key available to sign with.
el: Μη διαθέσιμο κρυφό κλειδί για υπογραφή.

en: Use '%s' to generate a default secret key.
el: Δημιούργησε ένα τυπικό κρυφό κλειδί με το '%s'

en: No keyring files exist in %s.
el: Δεν υπάρχουν κλειδούχοι στο %s.

en: The keyring file %s does not exist.
el: Ανύπαρκτο αρχείο κλειδούχου %s.

en: Appending keys from %s.gpg...
el: Προσάρτηση κλειδιών από %s.gpg

en: Locally signing trusted keys in keyring...
el: Τοπική υπογραφή έμπιστων κλειδιών στον κλειδούχο...

en: Importing owner trust values...
el: Εισαγωγή τιμών εμπιστοσύνης ιδιοκτήτη...

en: Disabling revoked keys in keyring...
el: Απενεργοποίηση ανακληθέντων κλειδιών στον κλειδούχο...

en: Disabling key %s...
el: Απενεργοποίηση κλειδιού %s...

en: Disabled %s keys.
el: Απενεργοποιήθηκαν %s κλειδιά.

en: A specified keyfile could not be added to the keyring.
el: Αδυναμία προσθήκης ενός καθορισμένου αρχείου κλειδιών στον κλειδούχο.

en: A specified key could not be removed from the keyring.
el: Αδυναμία διαγραφής ενός καθορισμένου κλειδιού από τον κλειδούχο.

en: The key identified by %s could not be edited.
el: Αδυναμία επεξεργασίας κλειδιού %s.

en: A specified key could not be exported from the keyring.
el: Αδυναμία εξαγωγής ενός καθορισμένου κλειδιού από τον κλειδούχο.

en: The fingerprint of a specified key could not be determined.
el: Αδυναμία προσδιορισμού αποτυπώματος κλειδιού.

en: %s could not be imported.
el: Αδυναμία εισαγωγής %s.

en: File %s does not exist and could not be imported.
el: Το αρχείο %s δεν υπάρχει και δεν εισήχθη.

en: A specified key could not be listed.
el: Αδυναμία παράθεσης κλειδιού.

en: A specified signature could not be listed.
el: Αδυναμία παράθεσης υπογραφής.

en: Locally signing key %s...
el: Τοπική υπογραφή κλειδιού %s

en: %s could not be locally signed.
el: Αδυναμία τοπικής υπογραφής %s.

en: Locally signed %s keys.
el: Τοπικά υπογεγραμμένα %s κλειδιά.

en: Remote key not fetched correctly from WKD or keyserver.
el: Το κλειδί δεν ελήφθη σωστά από το WKD ή τον διακομιστή κλειδιών.

en: Remote key not fetched correctly from keyserver.
el: Αδυναμία λήψης απομεμακρυσμένου κλειδιού από διακομιστή.

en: Could not update key: %s
el: Δεν ήταν δυνατόν να ενημερωθεί το κλειδί: %s

en: Cannot use armored signatures for packages: %s
el: Αδυναμία χρήσης armored υπογραφών για τα πακέτα: %s

en: The signature identified by %s could not be verified.
el: Αδυναμία επαλήθευσης υπογραφής %s.

en: Updating trust database...
el: Ενημέρωση βάσης εμπιστοσύνης...

en: Trust database could not be updated.
el: Αδυναμία ενημέρωσης βάσης εμπιστοσύνης.

en: Cannot find the %s binary required for all %s operations.
el: Δεν βρέθηκε το εκτελέσιμο %s που απαιτείται για όλες τις λειτουργίες του %s.

en: %s needs to be run as root for this operation.
el: Για αυτήν την λειτουργία το %s απαιτείται να εκτελεστεί ως root.

en: %s configuration file '%s' not found.
el: Το αρχείο ρυθμίσεων '%s' του %s δεν βρέθηκε.

en: no operation specified (use -h for help)
el: Ακαθόριστη λειτουργία (δώσε -h για βοήθεια)

en: Multiple operations specified.
el: Ορίσθηκαν πολλαπλές διεργασίες.

en: Please run %s with each operation separately.
el: Τρέξε τον %s με κάθε διεργασία χωριστά.

en: No targets specified
el: Ακαθόριστοι στόχοι.

en: Usage: repo-add [options] <path-to-db> <package> ...\n
el: Χρήση: repo-add [options] <path-to-db> <package> ...\n

en: repo-add will update a package database by reading a package file.\nMultiple packages to add can be specified on the command line.\n
el: Το repo-add ενημερώνει μια βάση διαβάζοντας ένα αρχείο πακέτου.\nΜπορούν να καθορισθούν στην γραμμή εντολών πολλαπλά πακέτα προς προσθήκη.\n

en: Options:\n
el: Επιλογές:\n

en:   -n, --new         only add packages that are not already in the database\n
el:   -n, --new         προσθήκη μόνο πακέτων που δεν υπάρχουν ήδη στην βάση\n

en:   -R, --remove      remove old package file from disk after updating database\n
el: -R, --remove διαγραφή παλαιού αρχείου πακέτου από τον δίσκο μετά την ενημέρωση της βάσης\n

en:   -p, --prevent-downgrade  do not add package to database if a newer version is already present\n
el:   -p, --prevent-downgrade  μη προσθήκη πακέτου στην βάση εάν ήδη υπάρχει νεότερη έκδοση\n

en: Usage: repo-remove [options] <path-to-db> <packagename> ...\n
el: Χρήση: repo-remove [options] <path-to-db> <packagename> ...\n

en: repo-remove will update a package database by removing the package name\nspecified on the command line from the given repo database. Multiple\npackages to remove can be specified on the command line.\n
el: Το repo-remove ενημερώνει μια βάση διαγράφοντας το πακέτο που ορίσθηκε\nστην γραμμή εντολών από μια δοθείσα βάση αποθήκης. Μπορούν να\nκαθορισθούν στην γραμμή εντολών πολλαπλά πακέτα προς διαγραφή.\n

en: Please move along, there is nothing to see here.\n
el: Τράβα παραπέρα, δεν υπάρχει τίποτε να δεις εδώ.\n

en:   --nocolor         turn off color in output\n
el:   --nocolor         κατάργηση χρώματος εξόδου\n

en:   -q, --quiet       minimize output\n
el:   -q, --quiet       περιστολή πληροφορίας\n

en:   -s, --sign        sign database with GnuPG after update\n
el:   -s, --sign        υπογραφή βάσης με GnuPG μετά την ενημέρωση\n

en:   -k, --key <key>   use the specified key to sign the database\n
el:   -k, --key <key>   χρήση του συγκεκριμένου κλειδιού για υπογραφή βάσης\n

en:   -v, --verify      verify database's signature before update\n
el:   -v, --verify      επαλήθευση υπογραφής βάσης προ της ενημέρωσης\n

en: \nSee %s(8) for more details and descriptions of the available options.\n
el: \nΔες %s(8) για λεπτομέρειες και περιγραφή των διαθέσιμων επιλογών.\n

en: Example:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0-1-i686.pkg.tar.gz\n
el: Παράδειγμα:  repo-add /διαδρομή/προς/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0-1-i686.pkg.tar.gz\n

en: Example:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26\n
el: Παράδειγμα:  repo-remove /διαδρομή/προς/repo.db.tar.gz kernel26\n

en: Cannot find the gpg binary! Is GnuPG installed?
el: Δε βρέθηκε το gpg! Είναι εγκατεστημένο το GnuPG?

en: Signing database '%s'...
el: Υπογραφή βάσης '%s'...

en: Created signature file '%s'
el: Δημιουργήθηκε αρχείο υπογραφής '%s'

en: Failed to sign package database file '%s'
el: Αποτυχία υπογραφής βάσης πακέτων '%s'

en: Verifying database signature...
el: Επαλήθευση υπογραφής βάσης...

en: No existing signature found, skipping verification.
el: Δεν βρέθηκε υπογραφή, παράλειψη επαλήθευσης.

en: Database signature file verified.
el: Υπογραφή βάσης επικυρώθηκε.

en: Database signature was NOT valid!
el: Υπογραφή βάσης ΜΗ έγκυρη!

en: '%s' does not have a valid database archive extension.
el: Το '%s' δεν έχει έγκυρη επέκταση συμπιεσμένης βάσης.

en: Invalid package file '%s'.
el: Άκυρο όνομα πακέτου '%s'.

en: An entry for '%s' already existed
el: Υπήρχε ήδη εγγραφή για το '%s'

en: A newer version for '%s' is already present in database
el: Νεότερη έκδοση του'%s' υπάρχει ήδη στην βάση

en: Invalid package signature file '%s'.
el: Άκυρο αρχείο υπογραφών πακέτων '%s'.

en: Adding package signature...
el: Προσθήκη υπογραφής πακέτου...

en: Computing checksums...
el: Υπολογισμός αθροισμάτων ελέγχου...

en: Creating '%s' db entry...
el: Δημιουργία εγγραφής '%s' στην βάση...

en: Removing old package file '%s'
el: Αφαίρεση παλαιού αρχείου πακέτου '%s'

en: Removing existing entry '%s'...
el: Διαγραφή υπάρχουσας εγγραφής '%s'...

en: Failed to acquire lockfile: %s.
el: Αποτυχία πρόσκτησης αρχείου κλειδώματος: %s.

en: Held by process %s
el: Κρατείται από την διεργασία %s

en: Repository file '%s' is not a proper pacman database.
el: Το αρχείο αποθετηρίου '%s' δεν είναι κατάλληλη βάση pacman.

en: Extracting %s to a temporary location...
el: Εξαγωγή %s σε προσωρινή θέση...

en: Repository file '%s' was not found.
el: Το αρχείο αποθετηρίου '%s' δεν βρέθηκε.

en: Repository file '%s' could not be created.
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου αποθετηρίου '%s'.

en: File '%s' not found.
el: Το αρχείο '%s' δεν βρέθηκε.

en: '%s' is not a package file, skipping
el: Το '%s' δεν είναι αρχείο πακέτου, παράλειψη

en: Adding package '%s'
el: Προσθήκη πακέτου '%s'

en: Searching for package '%s'...
el: Αναζήτηση πακέτου '%s'...

en: Package matching '%s' not found.
el: Δεν βρέθηκε πακέτο που να ταιριάζει με '%s'.

en: No packages remain, creating empty database.
el: Δεν απομένουν άλλα πακέτα, δημιουργία κενής βάσης.

en: Invalid command name '%s' specified.
el: Ορίστηκε άκυρη εντολή: '%s'.

en: Cannot create temp directory for database building.
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού καταλόγου για δημιουργία βάσης.

en: Creating updated database file '%s'
el: Δημιουργία ενημερωμένου αρχείου βάσης '%s'

en: No packages modified, nothing to do.
el: Ουδέν πακέτο τροποποιήθηκε, πέρας εκτέλεσης.

en: Skipping all source file integrity checks.
el: Παράλειψη όλων των ελέγχων ακεραιότητας πηγαίων αρχείων.

en: Skipping verification of source file checksums.
el: Παράλειψη επαλήθευσης αθροισμάτων ελέγχου πηγαίων αρχείων.

en: Skipping verification of source file PGP signatures.
el: Παράλειψη επαλήθευσης υπογραφών PGP πηγαίων αρχείων.

en: Generating checksums for source files...
el: Δημιουργία αθροισμάτων ελέγχου πηγαίων αρχείων...

en: Invalid integrity algorithm '%s' specified.
el: Ζητήθηκε άκυρος αλγόριθμος ακεραιότητας: '%s'.

en: Created signature file %s.
el: Δημιουργία αρχείου υπογραφής %s.

en: Failed to sign package file %s.
el: Αδυναμία υπογραφής πακέτου %s.

en: Signing package(s)...
el: Υπογραφή πακέτου(-ων)...

en: Integrity checks are missing for: %s
el: Απουσία ελέγχων ακεραιότητας για: %s

en: Skipped
el: Παράλειψη

en: NOT FOUND
el: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ

en: Passed
el: Επιτυχία

en: FAILED
el: ΑΠΟΤΥΧΙΑ

en: Validating %s files with %s...
el: Επικύρωση αρχείων του %s με %s...

en: One or more files did not pass the validity check!
el: Ένα ή περισσότερα αρχεία απέτυχαν στον έλεγχο εγκυρότητας!

en: Integrity checks (%s) differ in size from the source array.
el: Ασυμφωνία μήκους έλεγχων ακεραιότητας (%s) από τον πηγαίο πίνακα.

en: Verifying source file signatures with %s...
el: Επαλήθευση υπογραφών πηγαίου αρχείου με %s...

en: unknown public key
el: άγνωστο δημόσιο κλειδί

en: public key %s has been revoked
el: δημόσιο κλειδί %s ανακλήθηκε

en: bad signature from public key
el: κακή υπογραφή δημοσίου κλειδιού

en: error during signature verification
el: σφάλμα επιβεβαίωσης υπογραφής

en: the public key %s is not trusted
el: το δημόσιο κλειδί %s δεν είναι αξιόπιστο

en: invalid public key
el: άκυρο δημόσιο κλειδί

en: WARNING:
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

en: the signature has expired.
el: η υπογραφή έχει λήξει.

en: the key has expired.
el: το κλειδί έχει λήξει.

en: One or more PGP signatures could not be verified!
el: Μια ή περισσότερες υπογραφές PGP δεν επικυρώθηκαν!

en: Warnings have occurred while verifying the signatures.
el: Προέκυψαν προειδοποιήσεις κατά την επαλήθευση υπογραφών.

en: Please make sure you really trust them.
el: Βεβαιώσου πως πραγματικά τις εμπιστεύεσαι.

en: SIGNATURE NOT FOUND
el: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ

en: SOURCE FILE NOT FOUND
el: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΗΓΑΙΟ ΑΡΧΕΙΟ

en: %s contains invalid characters: '%s'
el: το %s περιέχει άκυρους  χαρακτήρες: '%s'

en: %s should be an array
el: το %s πρέπει να είναι array

en: %s should not be an array
el: το %s δεν πρέπει να είναι array

en: PACKAGER should have the format 'Example Name <email@address.invalid>'
el: Το PACKAGER πρέπει να έχει μορφή 'Example Name <email@address.invalid>'

en: Checking for packaging issues...
el: Έλεγχος για θέματα στην συσκευασία...

en: Package contains reference to %s
el: Το πακέτο περιέχει αναφορά στο %s

en: Dotfile found in package root '%s'
el: Βρέθηκε .αρχείο στον ριζικό κατάλογο του '%s'

en: Package contains paths with newlines
el: Πακέτο περιέχον διαδρομές με αλλαγές γραμμών

en: %s entry file not in package : %s
el: Το αρχείο %s δεν βρίσκεται στο πακέτο: %s

en: Can not use '%s' architecture with other architectures
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση αρχιτεκτονικής '%s' με ὲτερες

en: %s is not available for the '%s' architecture.
el: Το %s δεν είναι διαθέσιμο για αρχιτεκτονική '%s'.

en: %s entry should not contain leading slash : %s
el: Η εγγραφή %s δεν μπορεί να περιέχει αρχική κάθετο: %s

en: %s must be an integer, not %s.
el: το %s πρέπει να είναι ακέραιος, όχι %s.

en: %s array contains unknown option '%s'
el: Ο πίνακας %s περιέχει άγνωστη επιλογή '%s'

en: Conflicting %s and %s functions in %s
el: Διένεξη συναρτήσεων %s and %s στο %s

en: Missing %s function in %s
el: Απούσα συνάρτηση %s στο '%s'

en: Extra %s function for split package '%s'
el: Περιττή συνάρτηση %s στο διαχωρισμένο πακέτο '%s'

en: Missing %s function for split package '%s'
el: Απούσα συνάρτηση %s στο διαιρεμένο πακέτο '%s'

en: Requested package %s is not provided in %s
el: Το ζητούμενο πακέτο %s δεν παρέχεται από το %s

en: %s is not allowed to be empty.
el: Το %s δεν επιτρέπεται να είναι κενό.

en: %s is not allowed to start with a hyphen.
el: Το %s δεν επιτρέπεται να ξεκινά με παύλα.

en: %s is not allowed to start with a dot.
el: το %s δεν επιτρέπεται να ξεκινά με τελεία.

en: %s may only contain ascii characters.
el: Μόνο χαρακτήρες ASCII επιτρέπονται στο%s.

en: %s must be of the form 'integer[.integer]', not %s.
el: Το %s είναι μορφής 'ακέραιος[.ακέραιος]', όχι %s.

en: %s is not allowed to contain colons, forward slashes, hyphens or whitespace.
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση ερωτηματικού, ανάποδης καθέτου, παύλας ή διαστήματος στο %s.

en: %s array cannot contain comparison (< or >) operators.
el: Ο πίνακας %s δεν μπορεί να περιέχει τελεστές σύγκρισης (< ή >).

en: Sparse arrays are not allowed for source
el: Δεν επιτρέπονται αραιοί πίνακες για ανάγνωση

en: %s file (%s) does not exist or is not a regular file.
el: το αρχείο %s (%s) δεν υπάρχει ή δεν είναι κανονικό αρχείο.

en: Retrieving sources...
el: Λήψη πηγών...

en: Extracting sources...
el: Εξαγωγή πηγών...

en: Branching %s...
el: Δημιουργία branch %s...

en: Failure while branching %s
el: Σφάλμα διακλάδωσης %s

en: Pulling %s...
el: Λήψη %s...

en: Failure while pulling %s
el: Αποτυχία λήψης %s

en: Unrecognized reference: %s
el: Μη αναγνωρίσιμη αναφορά: %s

en: Creating working copy of %s %s repo...
el: Δημιουργία αντιγράφου εργασίας του αποθετηρίου %s %s ...

en: Failure while updating working copy of %s %s repo
el: Αποτυχία ενημέρωσης αντιγράφου εργασίας αποθετηρίου %s με %s

en: Failure while creating working copy of %s %s repo
el: Αποτυχία δημιουργίας αντιγράφου εργασίας στο αποθετήριο %s %s

en: Found %s
el: Βρέθηκε %s

en: Downloading %s...
el: Λήψη %s...

en: Failure while downloading %s
el: Αποτυχία λήψης %s

en: Extracting %s with %s
el: Εξαγωγή %s με %s

en: Failed to extract %s
el: Αποτυχία εξαγωγής %s

en: Cloning %s %s repo...
el: Κλωνοποίηση του αποθετηρίου %s %s

en: Failure while downloading %s %s repo
el: Αποτυχία λήψης του αποθετηρίου %s %s

en: %s is not a clone of %s
el: το %s δεν είναι κλώνος του %s

en: Updating %s %s repo...
el: Ενημέρωση του αποθετηρίου %s %s

en: Failure while updating %s %s repo
el: Αποτυχία ενημέρωσης του αποθετηρίου %s %s

en: Failure while checking out version %s, the git tag has been forged
el: Αποτυχία ελέγχου εκδόσεως %s, η ετικέτα git έχει πλαστογραφηθεί

en: %s was not found in the build directory and is not a URL.
el: Το %s δεν βρέθηκε στον κατάλογο δημιουργίας ούτε είναι URL.

en: Tidying install...
el: Ευθετισμός εγκατάστασης...

en: Removing doc files...
el: Διαγραφή αρχείων τεκμηρίωσης...

en: Removing empty directories...
el: Διαγραφή κενών καταλόγων...

en: Removing %s files...
el: Διαγραφή αρχείων %s...

en: Purging unwanted files...
el: Διαγραφή άχρηστων αρχείων...

en: Removing static library files...
el: Διαγραφή αρχείων στατικών βιβλιοθηκών...

en: Stripping unneeded symbols from binaries and libraries...
el: Αφαίρεση αχρείαστων συμβόλων από εκτελέσιμα και βιβλιοθήκες...

en: Compressing man and info pages...
el: Συμπίεση σελίδων man και info...

en: '%s' is not a valid archive extension.
el: Το '%s' δεν είναι έγκυρη επέκταση συμπιεσμένου αρχείου.

en: ERROR:
el: ΣΦΑΛΜΑ:

en: option '%s' is ambiguous; possibilities:
el: ασαφής επιλογή '%s'· δυνατότητες:

en: option requires an argument
el: η επιλογή απαιτεί όρισμα

en: invalid option
el: άκυρη επιλογή

en: option '%s' does not allow an argument
el: η επιλογή '%s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: option '%s' requires an argument
el: η επιλογή '%s' απαιτεί όρισμα

en: Unknown download protocol: %s
el: Άγνωστο πρωτόκολλο λήψης: %s

en: The download program %s is not installed.
el: Μη εγκατεστημένο πρόγραμμα λήψεων %s.

en: Failed to change to directory %s
el: Αποτυχία εισόδου στον κατάλογο %s

en: Failed to create the directory $%s (%s).
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου $%s ( %s)

en: You do not have write permission for the directory $%s (%s).
el: Δεν έχεις δικαίωμα εγγραφής στον κατάλογο $%s (%s).

en: Failed to source %s
el: Αποτυχία ανάλυσης %s
