Arch Linux Pacman package manager - en to fi translation catalogue (290 entries)

en: Cleaning up...
fi: Siivotaan...

en: Entering %s environment...
fi: Siirrytään %s-ympäristöön...

en: Starting %s()...
fi: Aloitetaan osion %s() käsittelemistä...

en: pkgver() generated an invalid version: %s
fi: pkgver() loi virheellisen version: %s

en: Failed to update %s from %s to %s
fi: %s-kentän päivittäminen arvosta %s arvoon %s epäonnistui

en: Updated version: %s
fi: Päivitetty versio: %s

en: %s is not writeable -- pkgver will not be updated
fi: Tiedostoon %s ei voi kirjoittaa -- pkgveriä ei päivitetä

en: Unable to find source file %s.
fi: Lähdetiedostoa %s ei löydy.

en: Aborting...
fi: Peruutetaan...

en: '%s' returned a fatal error (%i): %s
fi: '%s' palautti virheen (%i): %s

en: Installing missing dependencies...
fi: Asennetaan puuttuvia riippuvuuksia...

en: '%s' failed to install missing dependencies.
fi: '%s' ei onnistunut asentamaan puuttuvia riippuvuuksia.

en: Missing dependencies:
fi: Puuttuvat riippuvuudet:

en: Failed to remove installed dependencies.
fi: Asennettujen riippuvuuksien poistaminen epäonnistui.

en: A failure occurred in %s().
fi: Virhe tapahtui funktiossa %s().

en: Library listed in %s is not required by any files: %s
fi: Mikään tiedosto ei vaadi kohdassa %s mainittua kirjastoa: %s

en: Library listed in %s is not versioned: %s
fi: Kohdassa %s mainittua kirjastoa ei ole versioitu: %s

en: Library listed in %s is not a shared object: %s
fi: Kohdassa %s mainittu kirjasto ei ole jaettu objekti: %s

en: Cannot find library listed in %s: %s
fi: %s-kentässä mainittua kirjastoa ei löydy: %s

en: Missing %s directory.
fi: Kansio %s puuttuu.

en: Creating package "%s"...
fi: Luodaan pakettia "%s"...

en: Generating %s file...
fi: Luodaan %s-tiedostoa...

en: Adding %s file...
fi: Lisätään %s-tiedostoa...

en: Failed to add %s file to package.
fi: Tiedoston %s lisääminen pakettiin epäonnistui.

en: Generating .MTREE file...
fi: Luodaan .MTREE-tiedostoa...

en: Compressing package...
fi: Pakataan pakettia...

en: Failed to create package file.
fi: Pakettitiedoston luominen epäonnistui.

en: Creating source package...
fi: Luodaan lähdepakettia...

en: Adding %s...
fi: Lisätään kohdetta %s...

en: Adding %s file (%s)...
fi: Lisätään %s-tiedostoa (%s)...

en: Compressing source package...
fi: Pakataan lähdekoodipakettia...

en: Failed to create source package file.
fi: Lähdepaketin luominen epäonnistui.

en: Installing package %s with %s...
fi: Asennetaan paketti %s komennolla %s...

en: Installing %s package group with %s...
fi: Asennetaan paketti ryhmää %s komennolla %s...

en: Failed to install built package(s).
fi: Käännettyjen pakettien asentaminen epäonnistui.

en: A package has already been built, installing existing package...
fi: Paketti on jo käännetty. Asennetaan valmista pakettia...

en: A package has already been built. (use %s to overwrite)
fi: Paketti on jo käännetty. (käytä valitsinta %s kääntääksesi paketin uudelleen)

en: The package group has already been built, installing existing packages...
fi: Pakettiryhmä on jo käännetty. Asennetaan valmiiksi käännettyjä paketteja...

en: The package group has already been built. (use %s to overwrite)
fi: Pakettiryhmä on jo käännetty. (käytä valitsinta %s kääntääksesi paketit uudelleen)

en: Part of the package group has already been built. (use %s to overwrite)
fi: Osa pakettiryhmästä on jo käännetty. (käytä valitsinta %s kääntääksesi paketit uudelleen)

en: Make packages compatible for use with pacman
fi: Tee paketeista yhteensopivia pacmanin kanssa.

en: Usage: %s [options]
fi: Käyttö: %s [valinnat]

en: Options:
fi: Valinnat:

en:   -A, --ignorearch Ignore incomplete %s field in %s
fi:   -A, --ignorearch Älä huomioi %s määrritteitä %sissa

en:   -c, --clean      Clean up work files after build
fi:   -c, --clean      Siivoa käännöstiedostot kääntämisen jälkeen

en:   -C, --cleanbuild Remove %s dir before building the package
fi:  -C, --cleanbuild Poista hakemisto %s ennen paketin kääntämistä

en:   -d, --nodeps     Skip all dependency checks
fi:   -d, --nodeps     Ohita riippuvuustarkastukset

en:   -e, --noextract  Do not extract source files (use existing %s dir)
fi:   -e, --noextract  Älä pura lähdetiedostoja (käytt'' olemassa olevaa %s kansiota)

en:   -f, --force      Overwrite existing package
fi:   -f, --force      Ylikirjoita olemassa oleva paketti

en:   -g, --geninteg   Generate integrity checks for source files
fi:   -g, --geninteg   Luo virheellisyyden tarkistussummat

en:   -h, --help       Show this help message and exit
fi:   -h, --help       Näytä tämä ohje

en:   -i, --install    Install package after successful build
fi:   -i, --install    Asenna paketti kääntämisen jälkeen

en:   -L, --log        Log package build process
fi:   -L, --log        Kirjaa paketin kääntämisprosessi muistiin

en:   -m, --nocolor    Disable colorized output messages
fi:   -m, --nocolor    Älä käytä värejä viesteissä

en:   -o, --nobuild    Download and extract files only
fi:   -o, --nobuild    Älä käännä pakettia, mutta lataa ja pura lähdetiedostot

en:   -p <file>        Use an alternate build script (instead of '%s')
fi:   -p <tiedosto>    Käytä vaihtoehtoista käännösskriptiä ('%s':in sjaan)

en:   -r, --rmdeps     Remove installed dependencies after a successful build
fi:   -r, --rmdeps     Poista asennetut riippuvuudet kääntämisen jälkeen

en:   -R, --repackage  Repackage contents of the package without rebuilding
fi:   -R, --repackage  Uudelleenpakkaa paketin sisältö ilman kääntämistä

en:   -s, --syncdeps   Install missing dependencies with %s
fi:   -s, --syncdeps   Asenna puuttuvat riippuvuudet %s-ohjelmalla

en:   -S, --source     Generate a source-only tarball without downloaded sources
fi:   -S, --source     Luo lähdepaketti, ilman ladattuja lähdetiedostoja

en:   -V, --version    Show version information and exit
fi: -V, --version Näytä versiotiedot

en:   --allsource      Generate a source-only tarball including downloaded sources
fi:   --allsource      Luo lähdepaketti ja sisällytä myös ladatut lähdetiedostot siihen

en:   --check          Run the %s function in the %s
fi:   --check          Suorita funktio %s kohteessa %s

en:   --config <file>  Use an alternate config file (instead of '%s')
fi:   --config<tiedosto> Käytä vaihtoehtoista asetustiedostoa ('%s':in sijaan)

en:   --holdver        Do not update VCS sources
fi: --holdver Älä päivitä VCS-lähteitä

en:   --key <key>      Specify a key to use for %s signing instead of the default
fi:   --key <avain>    Määrritä paketin allekirjoittamiseen käytettävä %s avain

en:   --noarchive      Do not create package archive
fi: --noarchive Älä luo pakettiarkistoa

en:   --nocheck        Do not run the %s function in the %s
fi:   --nocheck        Älä suorita funktiota %s kohteessa %s

en:   --noprepare      Do not run the %s function in the %s
fi: --noprepare Älä aja funktiota %s kohdassa %s

en:   --nosign         Do not create a signature for the package
fi:   --nosign         Älä allekirjoita pakettia

en:   --printsrcinfo   Print the generated SRCINFO and exit
fi: --printsrcinfo Tulosta luotu SRCINFO

en:   --sign           Sign the resulting package with %s
fi:   --sign           Allekirjoita paketti %s ohjelmalla

en:   --skipchecksums  Do not verify checksums of the source files
fi:   --skipchecksums  Ohita tarkastussummat

en:   --skipinteg      Do not perform any verification checks on source files
fi:   --skipinteg      Älä tarkasta lähdetiedostoja ollenkaan

en:   --skippgpcheck   Do not verify source files with PGP signatures
fi:   --skippgpcheck   Älä tarkasta lähdetiedostojen PGP-allekirjoituksia

en: These options can be passed to %s:
fi: Seuraavat valinnat voidaan antaa %s-ohjelmalle:

en:   --noconfirm      Do not ask for confirmation when resolving dependencies
fi:   --noconfirm      Älä kysy vahvistusta riippuvuuksia setvittäessä

en:   --noprogressbar  Do not show a progress bar when downloading files
fi:   --noprogressbar  Älä näytä edistymispalkkia tiedostoja ladattaessa

en: If %s is not specified, %s will look for '%s'
fi: Jos tiedostoa ei anneta %s-valitsimella, %s etsii tiedostoa "%s"

en: %s signal caught. Exiting...
fi: %s signaali vastaanotettu. Lopetetaan...

en: %s does not exist.
fi: %s ei ole olemassa.

en: %s contains %s characters and cannot be sourced.
fi: %s sisältää %s-merkkejä eikä sille voi tehdä source-toimintoa.

en: The key %s does not exist in your keyring.
fi: Avain %s ei ole avainnipussasi.

en: There is no key in your keyring.
fi: Avainnipussasi ei ole avaimia.

en: Leaving %s environment.
fi: Poistutaan %s-ympäristöstä.

en: Making package: %s
fi: Käännetään pakettia: %s

en: A source package has already been built. (use %s to overwrite)
fi: Lähdepaketti on jo luotu. (käytä valitsinta %s luodaksesi lähdepaketin uudelleen)

en: Signing package...
fi: Allekirjoitetaan pakettia...

en: Source package created: %s
fi: Luotiin lähdepaketti: %s

en: Skipping dependency checks.
fi: Ohitetaan riippuvuustarkastukset.

en: Checking runtime dependencies...
fi: Tarkastetaan yleisriippuvuuksia...

en: Checking buildtime dependencies...
fi: Tarkastetaan käännönaikaisia riippuvuuksia...

en: Could not resolve all dependencies.
fi: Kaikkia riippuvuuksia ei pystytty selvittämään.

en: Removing existing %s directory...
fi: Poistetaan jo olemassaolevaa %s-kansiota...

en: Sources are ready.
fi: Lähdetiedostot ovat valmiita.

en: Package directory is ready.
fi: Pakettihakemisto on valmis.

en: Finished making: %s
fi: Saatiin valmiiksi paketti: %s

en: Upgrade the local pacman database to a newer format
fi: Päivitä paikallinen pacman-tietokanta uudempaan muotoon

en: options:
fi: valinnat:

en:   -h, --help           show this help message and exit
fi: -h, --help näytä tämä ohje

en:   -V, --version        show version information and exit
fi: -V, --version Näytä versiotiedot

en: %s does not exist or is not a directory.
fi: %s ei ole olemassa, tai se ei ole kansio.

en: %s is not a pacman database directory.
fi: %s ei ole pacman-tietokantakansio.

en: You must have correct permissions to upgrade the database.
fi: Sinulla tulee olla oikeat oikeudet tietokannan päivittämiseen.

en: Pacman lock file was found. Cannot run while pacman is running.
fi: Pacmanin lukitustiedosto löytyi. Et voi ajaa kahta pacmania samanaikaisesti.

en: Pre-3.5 database format detected - upgrading...
fi: Vanhanaikainen pakettitietokantaformaatti havaittu. Päivitetään sitä uuteen 3.5 formaattiin...

en: Done.
fi: Tehty.

en: Pre-4.2 database format detected - upgrading...
fi: 4.2:ta aiempi tietokantaformaatti havaittu – päivitetään...

en: Usage: %s [options] operation [targets]
fi: Käyttö: %s [valinnat] operaatio [kohteet]

en: Manage pacman's list of trusted keys
fi: Hallitse pacmanin tietokantaa luotetuista avaimista

en: Operations:
fi: Operaatiot:

en:   -a, --add                 Add the specified keys (empty for stdin)
fi:   -a, --add                 Lisää luetellut avaimet (tyhjäksi jätettynä luetaan stdinistä)

en:   -d, --delete              Remove the specified keyids
fi:   -d, --delete              Poista määritetyt avaintunnisteet

en:   -e, --export              Export the specified or all keyids
fi:   -e, --export               Vie määritetyt avaintunnisteet

en:   -f, --finger              List fingerprint for specified or all keyids
fi:  -f, --finger Luetteloi sormenjäljet määritetyille tai kaikille avaintunnisteille

en:   -l, --list-keys           List the specified or all keys
fi: -l, --list-keys          Luetteloi määritellyt tai kaikki avaimet

en:   -r, --recv-keys           Fetch the specified keyids
fi: -r, --recv-keys Nouda määritellyt avaintunnisteet

en:   -u, --updatedb            Update the trustdb of pacman
fi:   -u, --updatedb                Päivittää pacmanin trustdb tietokannan

en:   -v, --verify              Verify the file(s) specified by the signature(s)
fi: -v, --verify              Varmenna allekirjotusten perusteella määritetyt tiedostot

en:   --edit-key                Present a menu for key management task on keyids
fi:  --edit-key Näytä avainten hallinnan valikko avaintunnisteille

en:   --init                    Ensure the keyring is properly initialized
fi:   --init                        Varmistaa että avainnippu on alustettu

en:   --list-sigs               List keys and their signatures
fi: --list-sigs               Luetteloi avaimet ja niiden allekirjoitukset

en:   --lsign-key               Locally sign the specified keyid
fi: --lsign-key Allekirjoita määritelty avaintunniste paikallisesti

en:   --refresh-keys            Update specified or all keys from a keyserver
fi:  --refresh-keys Päivitä määritetyt tai kaikki avaimet avainpalvelimelta

en:   --config <file>           Use an alternate config file (instead of\n                            '%s')
fi:   --config <tiedosto>           Käytä omavalintaista asetustiedostoa (tiedoston\n                                '%s' sijaan)

en:   --gpgdir <dir>            Set an alternate directory for GnuPG (instead\n                            of '%s')
fi:   --gpgdir <kansio>             Käytä omavalintaista GnuPG kansiota (kansion\n                                '%s' sijaan)

en:   --keyserver <server-url>  Specify a keyserver to use if necessary
fi:  --keyserver <palvelimen-osoite> Määritä tarvittaessa käytettävä avainpalvelin

en:   -h, --help                Show this help message and exit
fi:   -h, --help                    Näyttää tämän ohjeen

en:   -V, --version             Show program version
fi:   -V, --version                 Kertoo ohjelman version

en: Key name is ambiguous:
fi: Avaimen nimi on moniselitteinen:

en: The key identified by %s could not be found locally.
fi: Avainta tunnisteella %s ei voitu löytää paikallisesti.

en: You do not have sufficient permissions to read the %s keyring.
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia lukea avainnippua %s.

en: Use '%s' to correct the keyring permissions.
fi: Korjaa avainnipun oikeudet suorittamalla "%s".

en: You do not have sufficient permissions to run this command.
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia tämän komennon suorittamiseen.

en: There is no secret key available to sign with.
fi: Ei ole salaista avainta, jolla allekirjoittaa.

en: Use '%s' to generate a default secret key.
fi: Luo oletusarvoinen salainen avain suorittamalla "%s".

en: No keyring files exist in %s.
fi: Kansiossa %s ei ole avainnipputiedostoja.

en: The keyring file %s does not exist.
fi: Avainnipputiedostoa %s ei ole olemassa.

en: Appending keys from %s.gpg...
fi: Lisätään avaimia tiedostosta %s.gpg...

en: Locally signing trusted keys in keyring...
fi: Allekirjoitetaan avainnipun luotettuja avaimia paikallisesti...

en: Importing owner trust values...
fi: Tuodaan omistajan luotetut arvot...

en: Disabling revoked keys in keyring...
fi: Poistetaan avainnipun mitätöidyt avaimet käytöstä...

en: Disabling key %s...
fi: Poistetaan avain %s käytöstä...

en: A specified keyfile could not be added to the keyring.
fi: Määritettyä avaintiedostoa ei voitu lisätä avainketjuun.

en: A specified key could not be removed from the keyring.
fi: Määritettyä avainta ei voitu poistaa avainketjusta.

en: The key identified by %s could not be edited.
fi: Avainta tunnisteella %s ei voitu muokata.

en: A specified key could not be exported from the keyring.
fi: Määritettyä avainta ei voitu viedä avainketjusta.

en: The fingerprint of a specified key could not be determined.
fi: Määritetyn avaimen sormenjälkeä ei voitu selvittää.

en: %s could not be imported.
fi: %s ei voitu tuoda.

en: File %s does not exist and could not be imported.
fi: Tiedostoa %s ei ole olemassa ja sitä ei voitu tuoda.

en: A specified key could not be listed.
fi: Määritettyä avainta ei voitu luetella.

en: A specified signature could not be listed.
fi: Määritettyä allekirjoitusta ei voitu luetella.

en: Locally signing key %s...
fi: Allekirjoitetaan avainta %s paikallisesti...

en: %s could not be locally signed.
fi: %s ei voitu allekirjoittaa paikallisesti.

en: Remote key not fetched correctly from keyserver.
fi: Etäavaimen  nouto avainpalvelimelta ei onnistunut.

en: The signature identified by %s could not be verified.
fi: Allekirjoitusta tunnisteella %s ei voitu tarkastaa.

en: Updating trust database...
fi: Päivitetään luotettujen tietokantaa...

en: Trust database could not be updated.
fi: Luotettujen tietokantaa ei voitu päivittää.

en: Cannot find the %s binary required for all %s operations.
fi: Kaikille %s-operaatioille tarvittavaa binääritiedostoa %s ei löydy.

en: %s needs to be run as root for this operation.
fi: Tämä operaatio vaatii, että %s suoritetaan pääkäyttäjänä.

en: %s configuration file '%s' not found.
fi: %s-asetustiedostoa "%s" ei löydy.

en: no operation specified (use -h for help)
fi: mitään operaatiota ei annettu (-h tulostaa ohjeen)

en: Multiple operations specified.
fi: Annettiin useampia operaatioita.

en: Please run %s with each operation separately.
fi: Suorita %s erikseen joka operaatiolle.

en: No targets specified
fi: Kohteita ei annettu

en: repo-add will update a package database by reading a package file.\nMultiple packages to add can be specified on the command line.\n
fi: repo-add päivittää pakettitietokannan lukemalla pakettitiedoston.\nKomentorivillä voi antaa useita päivitettäviä paketteja.\n

en: Options:\n
fi: Valinnat:\n

en: repo-remove will update a package database by removing the package name\nspecified on the command line from the given repo database. Multiple\npackages to remove can be specified on the command line.\n
fi: repo-remove päivittää pakettitietokannan poistamalla komentorivillä\nannetun nimisen paketin annetusta varastotietokannasta.\nKomentorivillä voi antaa useita poistettavia paketteja.\n

en: Please move along, there is nothing to see here.\n
fi: Jatkakaa matkaanne, täällä ei ole mitään nähtävää.\n

en:   -q, --quiet       minimize output\n
fi:   -q, --quiet       minimoi viestien määrä\n

en:   -s, --sign        sign database with GnuPG after update\n
fi:   -s, --sign        allekirjoita tietokanta GnuGP:llä\n

en:   -k, --key <key>   use the specified key to sign the database\n
fi:   -k, --key <avain> käytä annettua avainta tietokannan allekirjoittamiseen\n

en:   -v, --verify      verify database's signature before update\n
fi:   -v, --verify      tarkasta tietokannan allekirjoitus, ennen päivittämistä\n

en: \nSee %s(8) for more details and descriptions of the available options.\n
fi: \nMan-sivulta %s(8) löydät lisätietoja käytettävistä valinnoista.\n

en: Example:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0-1-i686.pkg.tar.gz\n
fi: Esimerkki:  repo-add /polku/varastoon/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0-1-i686.pkg.tar.gz\n

en: Example:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26\n
fi: Esimerkki:  repo-remove /polku/varastoon/repo.db.tar.gz kernel26\n

en: Cannot find the gpg binary! Is GnuPG installed?
fi: gpg-binääritiedostoa ei löydy! Onko gpg-asennettuna?

en: Signing database '%s'...
fi: Allekirjoitetaan tietokantaa '%s'...

en: Created signature file '%s'
fi: Luotiin allekirjoitustiedosto '%s'

en: Failed to sign package database file '%s'
fi: Pakettitietokantatiedoston "%s" allekirjoittaminen epäonnistui

en: Verifying database signature...
fi: Tarkastetaan tietokannan allekirjoitusta...

en: No existing signature found, skipping verification.
fi: Tietokantaa ei ole allekirjoitettu, ohitetaan tarkastus.

en: Database signature file verified.
fi: Tietokannan allekirjoitus on tarkastettu.

en: Database signature was NOT valid!
fi: Tietokannan allekirjoite oli VIRHEELLINEN!

en: '%s' does not have a valid database archive extension.
fi: Kohteella '%s' ei ole kunnollista tietokanta-arkistopäätettä.

en: Invalid package file '%s'.
fi: Pakettitiedosto '%s' ei ole kelvollinen.

en: An entry for '%s' already existed
fi: Paketti '%s' on jo tietokannassa

en: Invalid package signature file '%s'.
fi: Virheellinen paketin allekirjoitustiedosto "%s".

en: Adding package signature...
fi: Lisätään paketin allekirjoitusta...

en: Computing checksums...
fi: Lasketaan tarkistussummia...

en: Creating '%s' db entry...
fi: Luodaan tietokantamerkintää '%s'..

en: Removing old package file '%s'
fi: Poistetaan vanha pakettitiedosto "%s"

en: Removing existing entry '%s'...
fi: Poistetaan pakettia '%s' tietokannasta...

en: Failed to acquire lockfile: %s.
fi: Ei saatu hallintaan lukkotiedostoa: %s.

en: Held by process %s
fi: Prosessin %s hallinnassa

en: Repository file '%s' is not a proper pacman database.
fi: Pakettivarastotiedosto '%s' ei ole kelvollinen pacmanin pakettitietokanta.

en: Repository file '%s' was not found.
fi: Tietokantatiedostoa '%s' ei löydy.

en: Repository file '%s' could not be created.
fi: Tietokantatiedostoa '%s' ei voida luoda.

en: File '%s' not found.
fi: Tiedostoa '%s' ei löydy.

en: '%s' is not a package file, skipping
fi: '%s' ei ole pakettitiedosto, ohitetaan

en: Adding package '%s'
fi: Lisätään pakettia '%s'

en: Searching for package '%s'...
fi: Etsitään pakettia '%s'...

en: Package matching '%s' not found.
fi: Kyselyä '%s' vastaavaa pakettia ei löydy.

en: No packages remain, creating empty database.
fi: Yhtään pakettia ei ole jäljellä, luodaan tyhjä tietokanta.

en: Invalid command name '%s' specified.
fi: Epäkelvollinen komento '%s' annettu.

en: Cannot create temp directory for database building.
fi: Tietokannan luontiin tarvittavaa väliaikaiskansiota ei voida luoda.

en: Creating updated database file '%s'
fi: Luodaan päivitettyä tietokantatiedostoa '%s'

en: No packages modified, nothing to do.
fi: Yhtään pakettia ei ole muokattu, ei ole mitään tehtävää jäljellä.

en: Skipping all source file integrity checks.
fi: Ohitetaan lähdetiedostojen virheellisyyden tarkistaminen.

en: Skipping verification of source file checksums.
fi: Ohitetaan lähdetiedostojen tarkistussummien todentaminen.

en: Skipping verification of source file PGP signatures.
fi: Lähdetiedostojen PGP-allekirjoituksia ei tarkasteta.

en: Generating checksums for source files...
fi: Luodaan tarkistussummia lähdetiedostoille...

en: Invalid integrity algorithm '%s' specified.
fi: Virheellinen tarkistussumma-algoritmi "%s" annettu.

en: Created signature file %s.
fi: Luotiin allekirjoutus tiedosto %s.

en: Integrity checks are missing for: %s
fi: Tarkistussummat puuttuvat: %s

en: Skipped
fi: Ohitettu

en: NOT FOUND
fi: EI LÖYDY

en: Passed
fi: Virheetön

en: FAILED
fi: EPÄONNISTUI

en: Validating %s files with %s...
fi: Tarkastetaan paketin %s tiedostojen virheettömyyttä ohjelmalla %s...

en: One or more files did not pass the validity check!
fi: Yksi tai useampi tiedosto ei läpäissyt virheettömyystestiä!

en: Integrity checks (%s) differ in size from the source array.
fi: Tarkistussummien (%s) lukumäärä ei vastaa lähdetiedostojen määrää.

en: Verifying source file signatures with %s...
fi: Tarkastetaan lähdetiedostojen allekirjoituksia %s menetelmällä...

en: unknown public key
fi: julkista avainta ei tunnisteta

en: public key %s has been revoked
fi: julkinen avain %s on mitätöity

en: bad signature from public key
fi: kelvoton allekirjoitus julkiselta avaimelta

en: error during signature verification
fi: virhe tarkistettaessa allekirjoitusta

en: the public key %s is not trusted
fi: julkinen avain %s ei ole luotettava

en: invalid public key
fi: kelvoton julkinen avain

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: the signature has expired.
fi: allekirjoitus on vanhentunut.

en: the key has expired.
fi: avain on vanhentunut.

en: One or more PGP signatures could not be verified!
fi: Yhtä tai useampaa PGP-allekirjoitusta ei voitu tarkastaa!

en: Warnings have occurred while verifying the signatures.
fi: Allekirjoituksia tarkastettaessa tapahtui virhe.

en: Please make sure you really trust them.
fi: Varmista, että todella luotat heihin.

en: SIGNATURE NOT FOUND
fi: ALLEKIRJOITUSTA EI LÖYDY

en: SOURCE FILE NOT FOUND
fi: LÄHDETIEDOSTOA EI LÖYDY

en: %s contains invalid characters: '%s'
fi: %s sisältää virheellisiä merkkejä: "%s"

en: Package contains reference to %s
fi: Paketti sisältää viitteitä kohteeseen %s

en: %s entry file not in package : %s
fi: %s-merkittyä tiedostoa ei paketissa : %s

en: %s is not available for the '%s' architecture.
fi: %s ei ole saatavilla arkkitehtuurille '%s'.

en: %s entry should not contain leading slash : %s
fi: %s-merkintä ei saa alkaa kauttaviivalla : %s

en: %s must be an integer, not %s.
fi: %s:n tulee olla kokonaisluku, ei %s.

en: %s array contains unknown option '%s'
fi: Kentässä %s on tuntematon valitsin '%s'.

en: Missing %s function for split package '%s'
fi: Funktio %s puuttuu jaetusta paketista '%s'

en: Requested package %s is not provided in %s
fi: Pyydettyä pakettia %s ei löydy kohteesta %s

en: %s is not allowed to be empty.
fi: %s ei saa olla tyhjä.

en: %s is not allowed to start with a hyphen.
fi: %s ei saa alkaa tavuviivalla.

en: %s is not allowed to start with a dot.
fi: %s ei saa alkaa pisteellä.

en: %s array cannot contain comparison (< or >) operators.
fi: %s kenttä ei saa sisältää < tai > operaattoreita.

en: Retrieving sources...
fi: Noudetaan lähdetiedostoja...

en: Extracting sources...
fi: Puretaan lähdetiedostoja...

en: Branching %s...
fi: Haaroitetaan %s...

en: Failure while branching %s
fi: %s haaroitus epäonnistui

en: Pulling %s...
fi: Vedetään sijainnista %s...

en: Failure while pulling %s
fi: Virhe vedettäessä sijainnista %s

en: Unrecognized reference: %s
fi: Tunnistamaton viite: %s

en: Creating working copy of %s %s repo...
fi: Luodaan työkopio varastosta %s %s ...

en: Failure while updating working copy of %s %s repo
fi: Virhe päivitettäessä työkopiota %s %s-varastosta

en: Failure while creating working copy of %s %s repo
fi: Varaston %s %s työkopion luominen epäonnistui

en: Found %s
fi: Kohde %s löytyi

en: Downloading %s...
fi: Ladataan kohdetta %s...

en: Failure while downloading %s
fi: Tiedostoa %s ladattaessa tapahtui virhe

en: Extracting %s with %s
fi: Puretaan %s komennolla %s

en: Failed to extract %s
fi: tiedoston %s purkaminen epäonnistui

en: Cloning %s %s repo...
fi: Kloonataan varasto %s %s ...

en: Failure while downloading %s %s repo
fi: Varaston %s %s lataaminen epäonnistui

en: %s is not a clone of %s
fi: %s ei ole varaston %s klooni

en: Updating %s %s repo...
fi: Päivitetään varasto %s %s ...

en: Failure while updating %s %s repo
fi: Varaston %s %s päivitys epäonnistui

en: %s was not found in the build directory and is not a URL.
fi: Kohdetta %s ei löydy kääntökansiosta eikä se ole osoite.

en: Tidying install...
fi: Siistitään pakettia...

en: Removing doc files...
fi: Poistetaan doc-tiedostoja...

en: Removing empty directories...
fi: Poistetaan tyhjiä kansioita...

en: Removing %s files...
fi: Poistetaan %s tiedostoa...

en: Purging unwanted files...
fi: Puhdistetaan tarpeettomia tiedostoja...

en: Removing static library files...
fi: Poistetaan staattisia kirjastotiedostoja...

en: Stripping unneeded symbols from binaries and libraries...
fi: Poistetaan tarpeettomat symbolit ohjelmista ja kirjastoista...

en: Compressing man and info pages...
fi: Pakataan man- ja info-sivuja...

en: '%s' is not a valid archive extension.
fi: '%s' ei ole kelvollinen arkistopääte.

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: valitsin '%s' on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: option requires an argument
fi: valitsin tarvitsee parametrin

en: invalid option
fi: virheellinen valitsin

en: option '%s' does not allow an argument
fi: valitsin '%s' ei salli parametria

en: option '%s' requires an argument
fi: valitsin '%s' tarvitsee parametrin

en: Unknown download protocol: %s
fi: Tuntematon latausprotokolla: %s

en: The download program %s is not installed.
fi: Latausohjelmaa %s ei ole asennettu.

en: Failed to change to directory %s
fi: Kansioon %s vaihtaminen epäonnistui

en: Failed to source %s
fi: source epäonnistui tiedostolle %s
