Arch Linux Pacman package manager - en to da translation catalogue (331 entries)

en: Running pre-transaction hooks...
da: Kører prætransaktionskroge...

en: Running post-transaction hooks...
da: Kører eftertransationskroge...

en: checking dependencies...
da: undersøger afhængigheder...

en: checking for file conflicts...
da: undersøger for filkonflikter...

en: resolving dependencies...
da: løser afhængigheder...

en: looking for conflicting packages...
da: kigger efter konflikter mellem pakker...

en: Processing package changes...
da: Behandler pakkeændringer...

en: installing %s...
da: installerer %s...

en: upgrading %s...
da: opgraderer %s...

en: reinstalling %s...
da: geninstallerer %s...

en: downgrading %s...
da: nedgraderer %s...

en: removing %s...
da: fjerner %s...

en: checking package integrity...
da: undersøger pakkeintegritet...

en: checking keyring...
da: undersøger nøglering...

en: downloading required keys...
da: henter påkrævede nøgler...

en: loading package files...
da: indlæser pakkefiler...

en: Retrieving packages...
da: Indhenter pakker...

en: checking available disk space...
da: undersøger tilgængelig diskplads...

en: %s optionally requires %s
da: %s har valgfri afhængighed %s

en: %s installed as %s.pacnew
da: %s installeret som %s.pacnew

en: %s saved as %s.pacsave
da: %s gemt som %s.pacsave

en: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
da: %s er i IgnorePkg/IgnoreGroup. Installer alligevel?

en: Replace %s with %s/%s?
da: Erstat %s med %s/%s?

en: %s and %s are in conflict. Remove %s?
da: %s og %s er i konflikt. Fjern %s?

en: %s and %s are in conflict (%s). Remove %s?
da: %s og %s er i konflikt (%s). Fjern %s?

en: The following package cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
     | The following packages cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
da[0]: Følgende pakke kan ikke opgraderes på grund af uløselige afhængigheder:
da[1]: Følgende pakker kan ikke opgraderes på grund af uløselige afhængigheder:

en: Do you want to skip the above package for this upgrade? | Do you want to skip the above packages for this upgrade?
da[0]: Vil du springe over ovenstående pakke under denne opgradering?
da[1]: Vil du springe over ovenstående pakker under denne opgradering?

en: There is %zu provider available for %s
     | There are %zu providers available for %s:
da[0]: Der er %zu udbyder tilgængelig for %s:
da[1]: Der er %zu udbydere tilgængelige for %s:

en: File %s is corrupted (%s).
    Do you want to delete it?
da: Filen %s er ødelagt (%s).
    Ønsker du at slette den?

en: Import PGP key %s?
da: Importér PGP-nøglen %s?

en: Import PGP key %s, "%s"?
da: Importér PGP-nøglen %s, "%s"?

en: installing
da: installerer

en: upgrading
da: opgraderer

en: downgrading
da: nedgraderer

en: reinstalling
da: geninstallerer

en: removing
da: fjerner

en: checking for file conflicts
da: undersøger for filkonflikter

en: checking available disk space
da: undersøger tilgængelig diskplads

en: checking package integrity
da: undersøger pakkeintegritet

en: checking keys in keyring
da: undersøger nøgler i nøglering

en: loading package files
da: indlæser pakkefiler

en: %s: %s (File type mismatch)
da: %s: %s (forskellige filtyper)

en: %s: %s (UID mismatch)
da: %s: %s (forskellige UID'er)

en: %s: %s (GID mismatch)
da: %s: %s (forskellige GID'er)

en: %s: %s (Permissions mismatch)
da: %s: %s (forskellige rettigheder)

en: backup file
da: sikkerhedskopi

en: %s: %s (Modification time mismatch)
da: %s: %s (forskellige ændringstidspunkter)

en: unable to read symlink contents: %s
da: kan ikke læse indhold for symbolske henvisninger: %s

en: %s: %s (Symlink path mismatch)
da: %s: %s (forskellige stier for symbolske henvisninger)

en: %s: %s (Size mismatch)
da: %s: %s (forskellige størrelser)

en: path too long: %s%s
da: sti for lang: %s%s

en: %s: %jd total file,  | %s: %jd total files,
da[0]: %s: %jd samlet fil,
da[1]: %s: %jd samlede filer,

en: %jd missing file
     | %jd missing files
da[0]: %jd manglende fil
da[1]: %jd manglende filer

en: %s: no mtree file
da: %s: ingen mtree-fil

en: path too long: %slocal/%s-%s/%s
da: sti er for lang: %slocal/%s-%s/%s

en: file type not recognized: %s%s
da: filtypen blev ikke genkendt: %s%s

en: %jd altered file
     | %jd altered files
da[0]: %jd ændret fil
da[1]: %jd ændrede filer

en: malloc failure: could not allocate %zu byte
     | malloc failure: could not allocate %zu bytes
da[0]: malloc-fejl: kunne ikke allokere %zu byte
da[1]: malloc-fejl: kunne ikke allokere %zu byte

en: could not get current working directory
da: kunne ikke hente nuværende arbejdsmappe

en: could not chdir to download directory %s
da: kunne ikke ændre mappe (chdir) til overførelsesmappe %s

en: running XferCommand: fork failed!
da: udfører XferCommand: Forgrening mislykkedes!

en: could not rename %s to %s (%s)
da: kunne ikke omdøbe %s til %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
da: kunne ikke genskabe arbejdsmappe (%s)

en: config file %s, line %d: invalid value for '%s' : '%s'
da: konfigurationsfil %s, linie %d: ugyldig værdi for '%s': '%s'

en: config file %s, line %d: '%s' option invalid, no signature support
da: konfigurationsfil %s, linie %d: '%s' valgmulighed ugyldig, ingen signaturrapport

en: config file %s, line %d: directive '%s' in section '%s' not recognized.
da: konfigurationsfil: %s, linie %d: direktiv '%s' i sektion '%s' blev ikke genkendt.

en: mirror '%s' contains the '%s' variable, but no '%s' is defined.
da: filspejl '%s' indeholder variablen '%s', men ingen '%s' er defineret.

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
da: kunne ikke tilføje serveradresse til database »%s«: %s (%s)

en: could not register '%s' database (%s)
da: kunne ikke registrere databsen »%s« (%s)

en: try running pacman-db-upgrade
da: forsøg at køre pacman-db-upgrade

en: problem setting logfile '%s' (%s)
da: problem med angivelse af logfil  »%s« (%s)

en: problem setting gpgdir '%s' (%s)
da: problem med angivelse af gpgdir '%s' (%s)

en: problem adding hookdir '%s' (%s)
da: problem med tilføjelse af "hook"-mappe '%s' (%s)

en: no '%s' configured
da: ingen '%s' er konfigureret

en: Failed to pass %s entry to libalpm
da: Kunne ikke vidregive %s indtastningen til libalpm

en: config file %s, line %d: '%s' option '%s' not recognized
da: kofigurationsfil %s, linje %d: '%s' valgmulighed '%s' blev ikke genkendt

en: config file %s, line %d: directive '%s' needs a value
da: konfigurationsfil %s, linie %d: direktiv '%s' kræver en værdi

en: config parsing exceeded max recursion depth of %d.
da: analyse af konfigurationsfil oversteg maksimal rekursionsdybde %d.

en: config file %s could not be read: %s
da: konfigurationsfil %s kunne ikke læses: %s

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
da: konfigurationsfil %s, linje %d: Alle direktiver skal tilhøre et afsnit.

en: no targets specified (use -h for help)
da: ingen mål angivet (brug -h for hjælp)

en: no install reason specified (use -h for help)
da: ingen installationsårsag angivet (brug -h for hjælp)

en: could not set install reason for package %s (%s)
da: kunne ikke angive installationsårsag for pakke %s (%s)

en: %s: install reason has been set to 'installed as dependency'
da: %s: installationsårsag er blevet angivet til 'installeret som afhængighed'

en: %s: install reason has been set to 'explicitly installed'
da: %s: installationsårsag er blevet angivet til 'installeret eksplicit'

en: No database errors have been found!
da: Der blev ikke fundet nogen databasefejl!

en: %s is owned by %s%s/%s%s %s%s%s
da: %s ejes af %s%s/%s%s %s%s%s

en: invalid package: '%s'
da: ugyldig pakke: '%s'

en: package '%s' was not found
da: pakke »%s« blev ikke fundet

en: Synchronizing package databases...
da: Synkroniserer pakkedatabaser...

en: Architecture
da: Arkitektur

en: Backup Files
da: Sikkerhedskopier

en: Build Date
da: Byggedato

en: Compressed Size
da: Komprimeret størrelse

en: Conflicts With
da: I konflikt med

en: Depends On
da: Afhænger af

en: Description
da: Beskrivelse

en: Download Size
da: Overførselsstørrelse

en: Groups
da: Grupper

en: Install Date
da: Installationsdato

en: Install Reason
da: Installationsårsag

en: Install Script
da: Installationsscript

en: Installed Size
da: Installeret størrelse

en: Licenses
da: Licenser

en: MD5 Sum
da: MD5-sum

en: Name
da: Navn

en: Optional Deps
da: Valgfrie afhængigheder

en: Optional For
da: Valgfri for

en: Packager
da: Pakkevedligeholder

en: Provides
da: Tilbyder

en: Replaces
da: Erstatter

en: Repository
da: Arkiv

en: Required By
da: Krævet af

en: Signatures
da: Signaturer

en: Validated By
da: Valideret af

en:  [installed]
da: [installeret]

en: Explicitly installed
da: Direkte installeret

en: Installed as a dependency for another package
da: Installeret som en afhængighed af en anden pakke

en: Unknown
da: Ukendt

en: None
da: Ingen

en: Signature
da: Signatur

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: could not calculate checksums for %s
da: kunne ikke beregne tjeksummer for %s

en: (none)
da: (ingen)

en: no changelog available for '%s'.
da: ingen ændringslog tilgængelig for »%s«.

en: Changelog for %s:
da: Ændringslog for %s:

en: installed
da: installeret

en: options
da: indstillinger

en: file(s)
da: filer

en: package(s)
da: pakker

en: usage
da: brug

en: operation
da: handling

en: operations:
da: handlinger:

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
da: 
    Brug »%s {-h --help}« sammen med en handling for at se tilgængelige tilvalg

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
da:   -c, --cascade        fjern pakker og alle pakker som afhænger af dem

en:   -n, --nosave         remove configuration files
da:   -n, --nosave         fjern konfigurationsfiler

en:   -s, --recursive      remove unnecessary dependencies
                           (-ss includes explicitly installed dependencies)
da:   -s, --recursive      fjern unødvendige afhængigheder
                           (-ss inkluderer eksplicit installerede afhængigheder)

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages
da:   -u, --unneeded       fjern unødvendige pakker

en:       --needed         do not reinstall up to date packages
da:       --needed         geninstaller ikke ajourførte pakker

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
da:   -c, --changelog      vis ændringsloggen for en pakke

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
da:   -d, --deps           vis pakker installeret som afhængigheder [filter]

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
da:   -e, --explicit       vis pakker som eksplicit installeret [filter]

en:   -g, --groups         view all members of a package group
da:   -g, --groups         vis alle medlemmer af en pakkegruppe

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
da:   -i, --info           vis pakkeinformation (-ii for sikkerhedskopier)

en:   -k, --check          check that package files exist (-kk for file properties)
da: -k, --check kontroller at pakkefiler findes (-kk for filegenskaber)

en:   -l, --list           list the files owned by the queried package
da:   -l, --list           vis filerne som ejes af pakked der er sat i kø

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
da:   -m, --foreign        vis installerede pakker der ikke blev fundet i sync db(s) [filter]

en:   -n, --native         list installed packages only found in sync db(s) [filter]
da: -n, --native vis installerede pakker som kun er fundet i sync db(s) [filter]

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
da:   -o, --owns <fil>     forespørg pakken som ejer <fil>

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
da:   -p, --file <pakke> forespørg en pakkefil i steden for databasen

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
da:   -q, --quiet          vis mindre information for forespørgsel og søgning

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
da:   -s, --search <regulært udtryk> søg i lokalt installerede pakker for ens strenge

en:   -t, --unrequired     list packages not (optionally) required by any
                           package (-tt to ignore optdepends) [filter]
da:   -t, --unrequired     vis pakker som ikke (eventuelt) er krævet af
    andre pakker (-tt for at ignorere valgfrie pakker) [filter]

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
da:   -u, --upgrades       vis uddaterede pakker [filter]

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
da:   -c, --clean          fjern gamle pakker fra mellemlagermappe (-cc for alle)

en:   -g, --groups         view all members of a package group
                           (-gg to view all groups and members)
da:   -g, --groups         vis alle medlemmer af en pakkegruppe
    (-gg for at vise alle grupper og medlemmer)

en:   -i, --info           view package information (-ii for extended information)
da:   -i, --info           vis pakkeinformation (-ii for udvidet information)

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
da:   -l, --list <arkiv>    vis en liste over pakker i et arkiv

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
da:   -s, --search <regulært udtryk> søg i eksterne arkiver efter ens strenge

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu enables downgrades)
da:   -u, --sysupgrade     opgrader installerede pakker (-uu slår nedgraderinger til)

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
                           (-yy to force a refresh even if up to date)
da:   -y, --refresh        hent friske pakkedatabaser fra serveren
    (-yy for at gennemtvinge en opfriskning selvom databasen er ajour)

en:       --asdeps         mark packages as non-explicitly installed
da:       --asdeps         marker pakker som ikkeeksplicit installeret

en:       --asexplicit     mark packages as explicitly installed
da:       --asexplicit     marker pakker som eksplicit installeret

en:   -k, --check          test local database for validity (-kk for sync databases)
da:   -k, --check          test gyldigheden af en lokal database (-kk for synkronisering af databaser)

en:   -q, --quiet          suppress output of success messages
da:   -q, --quiet          undertryk output fra lykkedes-meddelelser

en:   -x, --regex          enable searching using regular expressions
da:  -x, --regex aktiver søgning med regulære udtryk

en:       --machinereadable
                           produce machine-readable output
da: --machinereadable
    lav mankin-læsbar uddata

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
da:   -w, --downloadonly   hent pakker men installer ikke eller opgrader ikke noget

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
da:       --asdeps         installer pakker så de fremstår som værende ikkeeksplicit installeret

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
da:       --asexplicit     installer pakker som værende eksplicit installerede

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
da:       --ignore <pakke>   ignorer en pakkeopgradering (kan bruges mere end en gang)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
da:       --ignoregroup <gruppe>
                           ignorer en gruppeopgradering (kan bruges mere end en gang)

en:   -d, --nodeps         skip dependency version checks (-dd to skip all checks)
da:   -d, --nodeps         spring over versionstjek af afhængigheder (-dd for at springe over alle tjek)

en:       --assume-installed <package=version>
                           add a virtual package to satisfy dependencies
da:       --assume-installed <pakke=version>
                           tilføj en virtuel pakke for at tilfredsstille afhængigheder

en:       --dbonly         only modify database entries, not package files
da:       --dbonly         modificer kun databasepunkter, ikke pakkefiler

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
da:       --noprogressbar  vis ikke en statusbjælke når der hentes filer

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
da:       --noscriptlet    kør ikke installationsskriplet hvis en sådan findes

en:   -p, --print          print the targets instead of performing the operation
da:   -p, --print          udskriv målene i stedet for at udføre operationen

en:       --print-format <string>
                           specify how the targets should be printed
da:       --print-format <string>
                           angiv hvordan målene skal vises

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
da:   -b, --dbpath <sti>  angiv en alternativ databaseplacering

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
da:   -r, --root <sti>    angiv en alternativ installationsrod

en:   -v, --verbose        be verbose
da:   -v, --verbose        vær uddybende

en:       --arch <arch>    set an alternate architecture
da:       --arch <arkit.>    angiv en alternativ arkitektur

en:       --sysroot        operate on a mounted guest system (root-only)
da:       --sysroot        opererer på et monteret gæstesystem (kun root)

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
da:       --cachedir <mappe> angiv en alternativ pakkemellemlagerplacering

en:       --hookdir <dir>  set an alternate hook location
da: --hookdir <mappe> vælg en alternativ "hook"-lokation

en:       --color <when>   colorize the output
da:       --color <når>    farvelæg uddataen

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
da:       --config <sti>  angiv en alternativ konfigurationsfil

en:       --debug          display debug messages
da:       --debug          vis fejlsøgningsbeskeder

en:       --gpgdir <path>  set an alternate home directory for GnuPG
da:       --gpgdir <sti>  angiv en alternativ hjemmemappe for GnuPG

en:       --logfile <path> set an alternate log file
da:       --logfile <sti> angiv en alternativ logfil

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
da:       --noconfirm      spørg ikke om bekræftelser

en:       --confirm        always ask for confirmation
da:       --confirm        spørg altid om bekræftelse

en:       --disable-download-timeout
                           use relaxed timeouts for download
da:       --disable-download-timeout
                           brug afslappede timeouts ved download

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
da:                        Dette program kan frit videredistribueres under
                           betingelserne i GNU General Public License.

en: HTTP_USER_AGENT truncated
da: HTTP_USER_AGENT er blevet afkortet

en: invalid option: '%s' and '%s' may not be used together
da: ugyldig valgmulighed: '%s' og '%s' kan ikke bruges sammen

en: invalid argument '%s' for %s
da: Ugyldigt argument »%s« for %s

en: '%s' is not a valid debug level
da: »%s« er ikke et gyldigt fejlsøgningsniveau

en: only one operation may be used at a time
da: kun en handling kan udføres ad gangen

en: invalid option '-%c'
da: ugyldig valgmulighed '-%c'

en: invalid option '--%s'
da: ugyldig valgmulighed '--%s'

en: you cannot perform this operation unless you are root.
da: du kan ikke udføre denne handling med mindre du er administrator (root).

en: failed to read arguments from stdin: (%s)
da: kunne ikke læste argumenter fra stdin: (%s)

en: failed to reopen stdin for reading: (%s)
da: kunne ikke genåbne stdin for læsning: (%s)

en: argument '-' specified with empty stdin
da: argumentet '-' angivet med tom stdin

en: argument '-' specified without input on stdin
da: argumentet '-' angivet uden inddata til stdin

en: chroot to '%s' failed: (%s)
da: chroot til '%s' mislykkedes: (%s)

en: no operation specified (use -h for help)
da: ingen handling angivet (brug -h for hjælp)

en: %s is owned by %s%s %s%s%s
da: %s ejes %s%s %s%s%s

en: no file was specified for --owns
da: ingen fil var angivet for -owns

en: empty string passed to file owner query
da: tom streng videregivet til filejer-forespørgsel

en: No package owns %s
da: Ingen pakke ejer %s

en: path too long: %s/
da: sti for lang: %s/

en: [ignored]
da: [Ignoreret]

en: group '%s' was not found
da: gruppen »%s« blev ikke fundet

en: could not load package '%s': %s
da: kunne ikke indlæse pakke '%s': %s

en: '%s' is a file, you might want to use %s.
da: '%s' er en fil, du vil muligvis bruge %s

en: target not found: %s
da: mål ikke fundet:  %s

en: failed to prepare transaction (%s)
da: kunne ikke forberede transaktion (%s)

en: removing %s breaks dependency '%s' required by %s
da: fjernelse af %s bryder afhængigheden '%s' som kræves af %s

en: %s is designated as a HoldPkg.
da: %s er designet som en HoldPkg.

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
da: HoldPkg blev fundet i målliste. Ønsker du at fortsætte?

en:  there is nothing to do
da:  der er intet at udføre

en: Do you want to remove these packages?
da: Ønsker du at fjerne pakkerne?

en: failed to commit transaction (%s)
da: kunne ikke indsende (commit) transaktion (%s)

en: could not remove %s: %s
da: kunne ikke fjerne %s: %s

en: could not access database directory
da: kunne ikke tilgå databasemappe

en: Database directory: %s
da: Databasemappe: %s

en: Do you want to remove unused repositories?
da: Ønsker du at fjerne ubrugt arkiver?

en: removing unused sync repositories...
da: fjerner ubrugte synkroniseringsarkiver...

en: Packages to keep:
da: Pakker der skal beholdes:

en:   All locally installed packages
da:   Alle lokalt installerede pakker

en:   All current sync database packages
da: Alle nuværende pakker i synkroniseringsdatabasen

en: Cache directory: %s
da: Mappe for mellemlager: %s

en: Do you want to remove all other packages from cache?
da: Ønsker du at fjerne alle andre pakker fra mellemlager?

en: removing old packages from cache...
da: fjerner gamle pakker fra mellemlager...

en: Do you want to remove ALL files from cache?
da: Ønsker du at fjerne ALLE filer fra mellemlager?

en: removing all files from cache...
da: fjerner alle filer fra mellemlager...

en: could not access cache directory %s
da: kunne ikke tilgå mellemlagermappe %s

en: repository '%s' does not exist
da: arkiv »%s« findes ikke

en: repository "%s" was not found.
da: arkiv »%s« blev ikke fundet.

en: There is %d member in group %s%s%s:
     | There are %d members in group %s%s%s:
da[0]: Der er %d medlem i gruppen %s%s%s:
da[1]: Der er %d medlemmer i gruppen %s%s%s:

en: skipping target: %s
da: springer mål over: %s

en: database not found: %s
da: databasen blev ikke fundet: %s

en: '%s' is a file, did you mean %s instead of %s?
da: '%s' er en fil, mente du %s i stedet for %s?

en: Starting full system upgrade...
da: Starter fuld systemopgradering...

en: unable to satisfy dependency '%s' required by %s
da: kan ikke tilfredsstille afhængigheden '%s' som kræves af %s

en: installing %s (%s) breaks dependency '%s' required by %s
da: installation af %s (%s) bryder afhængigheden '%s' som kræves af %s

en: package %s does not have a valid architecture
da: pakke %s har ikke en gyldig arkitektur

en: %s and %s are in conflict
da: %s og %s er i konflikt

en: %s and %s are in conflict (%s)
da: %s og %s er i konflikt (%s)

en: Proceed with download?
da: Fortsæt med hentning?

en: Proceed with installation?
da: Fortsæt med installation?

en: %s exists in both '%s' and '%s'
da: %s findes i både »%s« og »%s«

en: %s: %s exists in filesystem (owned by %s)
da: %s: %s findes i filsystem (ejet af %s)

en: %s: %s exists in filesystem
da: %s: %s findes i filsystem

en: %s is invalid or corrupted
da: %s er ugyldig eller ødelagt

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
da: Der opstod fejl, ingen pakker blev opgraderet.

en: loading packages...
da: indlæser pakker...

en: failed to init transaction (%s)
da: kunne ikke initialisere transaktion (%s)

en: could not lock database: %s
da: kunne ikke låse database: %s

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
da:   hvis du er sikker på at en pakkehåndtering ikke 
      allerede kører, kan du fjerne %s

en: failed to release transaction (%s)
da: kunne ikke frigive transaktion (%s)

en: no usable package repositories configured.
da: ingen brugbare pakkearkiver er konfigureret.

en: database '%s' is not valid (%s)
da: database '%s' er ugyldig (%s)

en: insufficient columns available for table display
da: utilstrækkeligt antal kolonner tilgængeligt til visning af tabel

en: Valid
da: Gyldig

en: Key expired
da: Nøgle udløbet

en: Expired
da: Udløbet

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Key unknown
da: Nøgle ukendt

en: Key disabled
da: Nøgle deaktiveret

en: Signature error
da: Signaturfejl

en: full trust
da: fuld tillid

en: marginal trust
da: marginal tillid

en: never trust
da: stol aldrig på

en: unknown trust
da: ukendt tillid

en: %s, %s from "%s"
da: %s, %s fra »%s«

en: Package
da: Pakke

en: Old Version
da: Gammel version

en: New Version
da: Ny version

en: Net Change
da: Nettoændring

en: removal
da: fjernelse

en: Packages
da: Pakker

en: Total Download Size:
da: Samlet overførselsstørrelse:

en: Total Installed Size:
da: Samlet installationsstørrelse:

en: Total Removed Size:
da: Samlet fjernet størrelse:

en: Net Upgrade Size:
da: Netto opgraderingsstørrelse:

en:  [pending]
da: [venter]

en: New optional dependencies for %s
da: Nye valgfrie afhængigheder for %s

en: Optional dependencies for %s
da: Valgfrie afhængigheder for %s

en: Repository %s%s
da: Arkiv %s%s

en: invalid value: %d is not between %d and %d
da: ugyldig værdi: %d er ikke mellem %d og %d

en: invalid number: %s
da: ugyldigt tal: %s

en: Enter a selection (default=all)
da: Indtast et valg (standard=alle)

en: Enter a number (default=%d)
da: Indtast et tal (standard=%d)

en: [Y/n]
da: [J/n]

en: [y/N]
da: [j/N]

en: Y
da: J

en: YES
da: JA

en: NO
da: NEJ

en: failed to allocate string
da: kunne ikke allokere streng

en: error:
da: fejl:

en: warning:
da: advarsel:

en: pacman-conf - query pacman's configuration file
da: pacman-conf - forespørg pacmans konfigurationsfil

en: usage:  pacman-conf [options] [<directive>...]
da: anvendelse:  pacman-conf [tilvalg] [<direktiv>...]

en: options:
da: tilvalg:

en:   -c, --config=<path>  set an alternate configuration file
da:   -c, --config=<sti>  angiv en alternativ konfigurationsfil

en:   -R, --rootdir=<path> set an alternate installation root
da:   -R, --rootdir=<sti> angiv en alternativ installationsrod

en:   -r, --repo=<remote>  query options for a specific repo
da:   -r, --repo=<remote>  forespørg tilvalg for et bestemt arkiv

en:   -v, --verbose        always show directive names
da:   -v, --verbose        vis altid direktivnavne

en:   -l, --repo-list      list configured repositories
da:   -l, --repo-list      vis konfigurerede arkiver

en:   -h, --help           display this help information
da:   -h, --help           vis denne hjælpeinformation

en:   -V, --version        display version information
da:   -V, --version        vis information om version

en: error setting rootdir '%s': out of memory
da: fejl ved angivelse af rodmappen '%s': ikke mere ledig hukommelse

en: error parsing '%s'
da: fejl ved fortolkning af '%s'

en: error: repo '%s' not configured
da: fejl: arkivet '%s' er ikke konfigureret

en: warning: '%s' directives cannot be queried
da: advarsel: '%s' direktiver kan ikke forespørges

en: warning: unknown directive '%s'
da: advarsel: ukendt direktiv '%s'

en: error: directives may not be specified with %s
da: fejl: direktiver er måske ikke angivet med %s

en: Test a pacman package for validity.
da: Test gyldigheden af en pacman-pakke.

en: Usage: testpkg <package file>
da: Anvendelse: testpkg <pakkefil>

en: cannot initialize alpm: %s
da: kan ikke initialisere alpm: %s

en: Cannot find the given file.
da: Kan ikke finde den angivne fil.

en: Cannot open the given file.
da: Kan ikke åbne den angivne fil.

en: Package is invalid.
da: Pakken er ugyldig.

en: libalpm error: %s
da: fejl ved libalpm: %s

en: Package is valid.
da: Pakken er gyldig.

en: error releasing alpm
da: fejl ved frigivelse af alpm
