Arch Linux Pacman package manager - en to sv translation catalogue (347 entries)

en: Running pre-transaction hooks...
sv: Utför åtgärder som krokats i innan transaktionen...

en: Running post-transaction hooks...
sv: Utför åtgärder som krokats i efter transaktionen...

en: checking dependencies...
sv: Kontrollerar beroenden...

en: checking for file conflicts...
sv: Letar efter krockar mellan filer...

en: resolving dependencies...
sv: Reder ut beroenden...

en: looking for conflicting packages...
sv: Letar efter krockar mellan paket...

en: Processing package changes...
sv: Verkställer ändringar...

en: installing %s...
sv: Installerar %s...

en: upgrading %s...
sv: Uppgraderar %s...

en: reinstalling %s...
sv: Installerar om %s...

en: downgrading %s...
sv: Nedgraderar %s...

en: removing %s...
sv: Tar bort %s...

en: checking package integrity...
sv: Verifierar paketintegriteten...

en: checking keyring...
sv: Kontrollerar nyckelringen...

en: downloading required keys...
sv: Hämtar nycklarna som behövs...

en: loading package files...
sv: Läser in paketfiler...

en: Retrieving packages...
sv: Hämtar paketen...

en: checking available disk space...
sv: Kontrollerar tillgängligt lagringsutrymme...

en: %s optionally requires %s
sv: %s beror valfritt av %s

en: %s installed as %s.pacnew
sv: %s installerades som %s.pacnew

en: %s saved as %s.pacsave
sv: %s sparades som %s.pacsave

en: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
sv: %s finns i IgnorePkg/IgnoreGroup. Vill du installera det ändå?

en: Replace %s with %s/%s?
sv: Vill du ersätta %s med %s/%s?

en: %s and %s are in conflict. Remove %s?
sv: %s krockar med %s. Vill du ta bort %s?

en: %s and %s are in conflict (%s). Remove %s?
sv: %s krockar med %s (%s). Vill du ta bort %s?

en: The following package cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
     | The following packages cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
sv[0]: Följande paket kan inte uppgraderas på grund av omöjliga beroenden:
sv[1]: Följande paket kan inte uppgraderas på grund av omöjliga beroenden:

en: Do you want to skip the above package for this upgrade? | Do you want to skip the above packages for this upgrade?
sv[0]: Vill du hoppa över det här paketet den här transaktionen?
sv[1]: Vill du hoppa över de här paketen den här transaktionen?

en: There is %zu provider available for %s
     | There are %zu providers available for %s:
sv[0]: %zu paket tillhandahåller %s:
sv[1]: %zu paket tillhandahåller %s:

en: File %s is corrupted (%s).
    Do you want to delete it?
sv: Filen %s är korrumperad (%s).
    Vill du ta bort den?

en: Import PGP key %s?
sv: Importera PGP-nyckel %s?

en: Import PGP key %s, "%s"?
sv: Importera PGP-nyckel %s, "%s"?

en: installing
sv: Installerar

en: upgrading
sv: Uppgraderar

en: downgrading
sv: Nedgraderar

en: reinstalling
sv: Installerar om

en: removing
sv: Tar bort

en: checking for file conflicts
sv: Letar efter krockar mellan filer

en: checking available disk space
sv: Kontrollerar tillgängligt lagringsutrymme

en: checking package integrity
sv: Kontrollerar paketintegriteten

en: checking keys in keyring
sv: Kontrollerar nycklarna i nyckelringen

en: loading package files
sv: Läser in paketfiler

en: Total
sv: Totalt

en:  %s downloading...
sv: %s hämtar...

en:  %s is up to date
sv:  %s är ajour

en:  %s failed to download
sv: %s misslyckades med att hämta

en: unknown callback event type %d for %s
sv: okänd återuppringningshändelse typ %d för %s

en: %s: %s (File type mismatch)
sv: %s: %s (fel filtyp)

en: %s: %s (UID mismatch)
sv: %s: %s (fel UID)

en: %s: %s (GID mismatch)
sv: %s: %s (fel GID)

en: %s: %s (Permissions mismatch)
sv: %s: %s (fel behörigheter)

en: backup file
sv: säkerhetskopierad fil

en: %s: %s (Modification time mismatch)
sv: %s: %s (fel ändringstid)

en: unable to read symlink contents: %s
sv: Kunde inte läsa länkinnehållet: %s

en: %s: %s (Symlink path mismatch)
sv: %s: %s (fel sökväg till länken)

en: %s: %s (Size mismatch)
sv: %s: %s (fel storlek)

en: %s: %s (failed to calculate %s checksum)
sv: %s: %s(misslyckades med att beräkna %s kontrollsumma)

en: %s: %s (%s checksum information not available)
sv: %s: %s (%s information om kontrollsumma inte tillgänglig)

en: %s: %s (%s checksum mismatch)
sv: %s: %s (%s fel i kontrollsumman)

en: path too long: %s%s
sv: Sökvägen är för lång: %s%s

en: %s: %jd total file,  | %s: %jd total files,
sv[0]: %s: Totalt %jd fil,
sv[1]: %s: Totalt %jd filer,

en: %jd missing file
     | %jd missing files
sv[0]: %jd fil saknas
sv[1]: %jd filer saknas

en: %s: no mtree file
sv: %s: Saknar .MTREE-fil

en: path too long: %slocal/%s-%s/%s
sv: Sökvägen är för lång: %slocal/%s-%s/%s

en: file type not recognized: %s%s
sv: Okänd filtyp: %s%s

en: %jd altered file
     | %jd altered files
sv[0]: %jd ändrad fil
sv[1]: %jd ändrade filer

en: malloc failure: could not allocate %zu byte
     | malloc failure: could not allocate %zu bytes
sv[0]: malloc misslyckades: kunde inte allokera %zu byte
sv[1]: malloc misslyckades: Kunde inte allokera %zu byte

en: could not get current working directory
sv: Kunde inte ta reda på aktuell arbetskatalog

en: could not chdir to download directory %s
sv: Kunde inte flytta till nedladdningskatalogen %s

en: running XferCommand: fork failed!
sv: Vid körning av XferCommand: Kunde inte starta ny tråd!

en: could not rename %s to %s (%s)
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
sv: Kunde inte återställa arbetskatalogen (%s)

en: config file %s, line %d: invalid value for '%s' : '%s'
sv: Konfigurationsfilen %s, rad %d: Ogiltigt värde på "%s" : "%s"

en: config file %s, line %d: '%s' option invalid, no signature support
sv: Konfigurationsfilen %s, rad %d: Alternativet "%s" är ogiltigt, inget signaturstöd finns

en: config file %s, line %d: directive '%s' in section '%s' not recognized.
sv: Konfigurationsfilen %s, rad %d: Direktivet "%s" i sektionen "%s" känns inte igen.

en: config file %s, line %d: value for '%s' has to be positive : '%s'
sv: Konfigurationsfilen %s, rad%d: värde för '%s' måste vara positivt : '%s'

en: config file %s, line %d: value for '%s' is too large : '%s'
sv: Konfigurationsfilen %s, rad%d: värde för '%s' är för stort : '%s'

en: mirror '%s' contains the '%s' variable, but no '%s' is defined.
sv: Spegeln "%s" innehåller variabeln "%s", men "%s" har inte definierats.

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
sv: Kunde inte lägga till serveradressen i databasen "%s": %s (%s)

en: could not register '%s' database (%s)
sv: Kunde inte registrera databasen "%s" (%s)

en: failed to initialize alpm library:
    (root: %s, dbpath: %s)
    %s
sv: misslyckades att initialisera alpm-biblioteket:
    (root: %s, dbpath: %s)
    %s

en: try running pacman-db-upgrade
sv: Prova att köra pacman-db-upgrade

en: problem setting logfile '%s' (%s)
sv: Kunde inte ange "%s" som loggfil (%s)

en: problem setting gpgdir '%s' (%s)
sv: Kunde inte ange "%s" som GPG-katalog (%s)

en: problem adding hookdir '%s' (%s)
sv: Kunde inte lägga till "%s" som krokkatalog (%s)

en: no '%s' configured
sv: "%s" har inte konfigurerats

en: Failed to pass %s entry to libalpm
sv: Kunde inte skicka posten "%s" vidare till alpm-biblioteket

en: config file %s, line %d: '%s' option '%s' not recognized
sv: Konfigurationsfilen %s, rad %d: "%s" har inget alternativ vid namn "%s"

en: config file %s, line %d: directive '%s' needs a value
sv: Konfigurationsfilen %s, rad %d: Direktivet "%s" behöver ett värde

en: config parsing exceeded max recursion depth of %d.
sv: Konfigureringsparsningen överskred högsta rekursionsdjupet på %d.

en: config file %s could not be read: %s
sv: Konfigurationsfilen %s kunde inte läsas in: %s

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
sv: konfigurationsfil %s, rad %d: Alla direktiv måste tillhöra en sektion.

en: no targets specified (use -h for help)
sv: inga mål specifierade (använd -h för hjälp)

en: no install reason specified (use -h for help)
sv: ingen installationsanledning specifierad (använd -h för hjälp)

en: could not set install reason for package %s (%s)
sv: kunde inte sätta installationsanledning för paketet %s (%s)

en: %s: install reason has been set to 'installed as dependency'
sv: %s: installationsanledning har blivit satt till 'installerad som beroende'

en: %s: install reason has been set to 'explicitly installed'
sv: %s: installationsanledning har blivit satt till 'uttryckligt installerad

en: No database errors have been found!
sv: Inga databasfel har hittats!

en: %s is owned by %s%s/%s%s %s%s%s
sv: %s ägs av %s%s/%s%s %s%s%s

en: invalid regular expression '%s'
sv: ogiltigt reguljärt uttryck '%s'

en: invalid package: '%s'
sv: Ogiltigt paket: '%s'

en: package '%s' was not found
sv: Paketet "%s" finns inte

en: Synchronizing package databases...
sv: Synkroniserar katalogdatabaserna...

en: Architecture
sv: Arkitektur

en: Backup Files
sv: Säkerhetskopior

en: Build Date
sv: Kompileringsdatum

en: Compressed Size
sv: Storlek som komprimerad

en: Conflicts With
sv: Krockar med

en: Depends On
sv: Beror av

en: Description
sv: Beskrivning

en: Download Size
sv: Storlek vid hämtning

en: Groups
sv: Tillhör grupperna

en: Install Date
sv: Installerades

en: Install Reason
sv: Orsak

en: Install Script
sv: Installationsskript

en: Installed Size
sv: Storlek som installerad

en: Licenses
sv: Licens

en: MD5 Sum
sv: MD5-summa

en: Name
sv: Namn

en: Optional Deps
sv: Valfria beroenden

en: Optional For
sv: Valfritt beroende för

en: Packager
sv: Förpackare

en: Provides
sv: Tillhandahåller

en: Replaces
sv: Ersätter

en: Repository
sv: Centralkatalog

en: Required By
sv: Beroende för

en: SHA-256 Sum
sv: SHA256-summa

en: Signatures
sv: Signatur

en: URL
sv: Webbadress

en: Validated By
sv: Validerat av

en:  [installed]
sv: [installerat]

en: Explicitly installed
sv: Uttryckligen installerat

en: Installed as a dependency for another package
sv: Installerat som beroende för ett annat paket

en: Unknown
sv: Okänt

en: None
sv: Ingen

en: Signature
sv: Signatur

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: could not calculate checksums for %s
sv: Kunde inte räkna ut kontrollsumman på %s

en: (none)
sv: (ingen)

en: no changelog available for '%s'.
sv: Det finns ingen ändringslogg för %s.

en: Changelog for %s:
sv: Ändringslogg för %s:

en: installed
sv: installerat

en: options
sv: parametrar

en: file(s)
sv: fil(er)

en: package(s)
sv: paket

en: usage
sv: användning

en: operation
sv: åtgärd

en: operations:
sv: Åtgärder:

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
sv: 
    Använd '%s {-h --help}' föjlt av en åtgärd för att visa tillgängliga parametrar.

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
sv:   -c, --cascade          Ta bort paket och alla paket som beror av dem

en:   -n, --nosave         remove configuration files
sv:   -n, --nosave           Ta även bort konfigurationsfiler

en:   -s, --recursive      remove unnecessary dependencies
                           (-ss includes explicitly installed dependencies)
sv:   -s, --recursive       Ta bort beroenden som inte längre behövs
                            (skriv -ss för att också ta bort uttryckligen installerade beroenden)

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages
sv:   -u, --unneeded       Ta bort paket som inte behövs

en:       --needed         do not reinstall up to date packages
sv:       --needed         Installera inte om paket som redan är ajour

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
sv:   -c, --changelog      Visa ett pakets ändringslogg

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
sv:   -d, --deps           Visa paket som installerades som beroenden [filter]

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
sv:   -e, --explicit       Visa paket som installerades uttryckligt [filter]

en:   -g, --groups         view all members of a package group
sv:   -g, --groups         Visa alla medlemmar i en paketgrupp

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
sv:   -i, --info           Visa paketinformation (skriv -ii för att visa information om säkerhetskopierade filer)

en:   -k, --check          check that package files exist (-kk for file properties)
sv: -k, --check          Kontrollera att paketfiler finns (skriv -kk för att visa filegenskaper)

en:   -l, --list           list the files owned by the queried package
sv:   -l, --list           Visa filerna i ett visst paket

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
sv:   -m, --foreign        Visa de installerade paket som inte finns i katalogdatabaserna [filter]

en:   -n, --native         list installed packages only found in sync db(s) [filter]
sv: -n, --native          Visa bara de installerade paket som finns i katalogdatabaserna [filter]

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
sv:   -o, --owns <fil>    Visa paketet som filen tillhör

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
sv:   -p, --file <paket>  Utför åtgärder på en paketfil istället för en databaspost

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
sv:   -q, --quiet          Visa mindre information vid åtgärder och sökningar

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
sv:   -s, --search <regex> Leta efter installerade paket vars namn stämmer in på <regex>

en:   -t, --unrequired     list packages not (optionally) required by any
                           package (-tt to ignore optdepends) [filter]
sv: -t, --unrequired Visa paket som inga andra paket beror av
    (skriv -tt för strunta i valfria beroenden) [filter]

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
sv:   -u, --upgrades       Visar paket som kan uppgraderas [filter]

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
sv:   -c, --clean          Ta bort gamla paket från cachekatalogen (skriv -cc för att ta bort alla)

en:   -g, --groups         view all members of a package group
                           (-gg to view all groups and members)
sv: -g, --groups Visa alla medlemmar i en paketgrupp
    (skriv -gg för att visa alla grupper och medlemmar)

en:   -i, --info           view package information (-ii for extended information)
sv: -i, --info Visa paketinformation (skriv -ii för att visa utökad information)

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
sv:   -l, --list <c.kat.>    Visa en lista över alla paket i en centralkatalog

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
sv:   -s, --search <regex> Leta efter paket i centralkatalogerna vars namn stämmer in på <regex>

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu enables downgrades)
sv: -u, --sysupgrade Uppgradera alla paket som kan uppgraderas (skriv -uu för att möjliggöra nedgradering)

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
                           (-yy to force a refresh even if up to date)
sv: -y, --refresh Hämta nya katalogdatabaser från servrarna
    (skriv -yy för att hämta nya även om de aktuella är ajour)

en:       --asdeps         mark packages as non-explicitly installed
sv:       --asdeps         Markera att ett eller flera paket installerades som beroenden

en:       --asexplicit     mark packages as explicitly installed
sv:       --asexplicit     Markera att ett eller flera paket installerades uttryckligen

en:   -k, --check          test local database for validity (-kk for sync databases)
sv:   -k, --check          testa den lokala databasen för validitet (-kk för synkroniseringsdatabaser)

en:   -q, --quiet          suppress output of success messages
sv:   -q, --quiet         tysta utdata från lyckade meddelanden

en:   -x, --regex          enable searching using regular expressions
sv:   -x, --regex          aktivera sökning med reguljära uttryck

en:       --machinereadable
                           produce machine-readable output
sv:       --machinereadable
                           producera maskinläsbar utdata

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
sv:   -w, --downloadonly   Hämta paketen men installera dem inte

en:       --overwrite <glob>
                           overwrite conflicting files (can be used more than once)
sv:       --overwrite <glob>
                           skriva över motstridiga filer (kan användas mer än en gång)

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
sv:       --asdeps         installera paket som icke-utryckligt installerade

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
sv:       --asexplicit     installera paket som utryckligt installerade

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
sv:       --ignore <pkg>   ignorera en paketuppdatering (kan användas mer än en gång)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
sv:       --ignoregroup <grp>
                           ignorera en gruppuppgradering (kan användas mer än en gång)

en:   -d, --nodeps         skip dependency version checks (-dd to skip all checks)
sv:   -d, --nodeps         hoppa över beroendeversionskontroll (-dd för att hoppa över alla kontroller)

en:       --assume-installed <package=version>
                           add a virtual package to satisfy dependencies
sv: --assume-installed <paket=version>
    lägg till ett virtuellt paket för att tillfredsställa beroenden

en:       --dbonly         only modify database entries, not package files
sv:       --dbonly         modifiera enbart databasinlägg, ej paketfiler

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
sv:       --noprogressbar  visa inte en förloppsindikator vid nerladdning av filer

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
sv:       --noscriptlet    Kör inte installationsskriptet om det finns något sådant

en:   -p, --print          print the targets instead of performing the operation
sv:   -p, --print          skriv ut målen istället för att genomföra operationen

en:       --print-format <string>
                           specify how the targets should be printed
sv:         --print-format <string>
                           specificera utskriftsformatet

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
sv:   -b, --dbpath <path>  ange en alternativ plats för databasen

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
sv:   -r, --root <path>    ange en alternativ installations root

en:   -v, --verbose        be verbose
sv:   -v, --verbose        var tydlig

en:       --arch <arch>    set an alternate architecture
sv:       --arch <arch>  ange en alternativ arkitektur

en:       --sysroot        operate on a mounted guest system (root-only)
sv:  --sysroot operera på ett monterat gäst system (root-endast)

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
sv:       --cachedir <dir> ange en alternativ plats för paketcachen

en:       --hookdir <dir>  set an alternate hook location
sv:       --hookdir <dir>  ange en alternativ plats för krokar

en:       --color <when>   colorize the output
sv: --color <när> ger färg till utdata⏎

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
sv:       --config <path>  ange en alternativ konfigurationsfil

en:       --debug          display debug messages
sv:       --debug          visa felsöknings meddelanden

en:       --gpgdir <path>  set an alternate home directory for GnuPG
sv:       --gpgdir <sökväg>  ange en alternativ hemkatalog för GnuPG

en:       --logfile <path> set an alternate log file
sv:       --logfile <path> ange en alternativ loggfil

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
sv:       --noconfirm      Be aldrig om bekräftelse

en:       --confirm        always ask for confirmation
sv: --confirm Be alltid om bekräftelse

en:       --disable-download-timeout
                           use relaxed timeouts for download
sv:       --disable-download-timeout
                           använd avslappnade timeouts för nedladdning

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
sv:                        Det här programet får distributeras fritt enligt 
                           villkoren angivna i GNU General Public License.

en: HTTP_USER_AGENT truncated
sv: HTTP_USER_AGENT avkortats

en: invalid option: '%s' and '%s' may not be used together
sv: ogiltigt val: '%s' och '%s' kan inte användas tillsammans

en: invalid argument '%s' for %s
sv: ogiltigt argument '%s' för %s⏎

en: '%s' is not a valid debug level
sv: "%s" är ingen giltig felsökningsnivå

en: only one operation may be used at a time
sv: Man kan inte utföra flera åtgärder samtidigt

en: invalid option '-%c'
sv: Parametern "-%c" är ogiltig

en: invalid option '--%s'
sv: Parametern "--%s" är ogiltig

en: you cannot perform this operation unless you are root.
sv: Bara root kan utföra den åtgärden.

en: failed to read arguments from stdin: (%s)
sv: Kunde inte läsa argument från stdin: (%s)

en: failed to reopen stdin for reading: (%s)
sv: Kunde inte återöppna stdin i läsningsläge: (%s)

en: argument '-' specified with empty stdin
sv: Parametern "-" angavs men stdin är tom

en: argument '-' specified without input on stdin
sv: Parametern "-" angavs men det finns ingen indata i stdin

en: chroot to '%s' failed: (%s)
sv: chroot till '%s' misslyckades (%s)

en: no operation specified (use -h for help)
sv: Ingen åtgärd har angetts (skriv -h för att få hjälp)

en: %s is owned by %s%s %s%s%s
sv: %s ägs av %s%s %s%s%s

en: no file was specified for --owns
sv: Ingen fil har angetts för --owns

en: empty string passed to file owner query
sv: tom sträng skickad till filägarens begäran

en: No package owns %s
sv: Inget paket äger %s

en: path too long: %s/
sv: Sökvägen är för lång: %s/

en: [ignored]
sv: [ignorerat]

en: group '%s' was not found
sv: Gruppen "%s" finns inte

en: could not load package '%s': %s
sv: Kunde inte läsa in paketet "%s": %s

en: '%s' is a file, you might want to use %s.
sv: "%s" är en fil, du vill nog använda %s istället.

en: target not found: %s
sv: Kunde inte hitta målet %s

en: failed to prepare transaction (%s)
sv: Kunde inte förbereda transaktionen (%s)

en: removing %s breaks dependency '%s' required by %s
sv: Att ta bort %s förstör beroendet '%s' som krävs av%s

en: %s is designated as a HoldPkg.
sv: %s är utnämnd som en HoldPkg.

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
sv: Ett HoldPkg hittades i mållistan. Vill du fortsätta?

en:  there is nothing to do
sv:  Inget behöver göras.

en: Do you want to remove these packages?
sv: Vill du ta bort de här paketen?

en: failed to commit transaction (%s)
sv: Kunde inte påbörja transaktionen (%s)

en: could not remove %s: %s
sv: Kunde inte ta bort %s: %s

en: could not access database directory
sv: Kunde inte få tillgång till databaskatalogen

en: Database directory: %s
sv: Databaskatalog: %s

en: Do you want to remove unused repositories?
sv: Vill du ta bort oanvända centralkataloger?

en: removing unused sync repositories...
sv: Tar bort oanvända centralkataloger...

en: Packages to keep:
sv: Paket att behålla:

en:   All locally installed packages
sv:   Alla installerade paket

en:   All current sync database packages
sv:   Alla aktuella synkroniseringsdatabaspaket

en: Cache directory: %s
sv: Cachekatalog: %s

en: Do you want to remove all other packages from cache?
sv: Vill du ta bort alla andra paket från cachekatalogen?

en: removing old packages from cache...
sv: Tar bort gamla paket från cachekatalogen...

en: Do you want to remove ALL files from cache?
sv: Vill du ta bort ALLA filer från cachekatalogen?

en: removing all files from cache...
sv: Tar bort alla filer från cachekatalogen...

en: could not access cache directory %s
sv: Kunde inte få tillgång till cachekatalogen %s

en: repository '%s' does not exist
sv: Centralkatalogen "%s" finns inte

en: repository "%s" was not found.
sv: Kunde inte hitta centralkatalogen "%s".

en: There is %d member in group %s%s%s:
     | There are %d members in group %s%s%s:
sv[0]: Det finns %d medlem i grupp %s%s%s:
sv[1]: Det finns %d medlemmar i grupp %s%s%s:

en: skipping target: %s
sv: Hoppar över målet %s

en: database not found: %s
sv: Kunde inte hitta databasen: %s

en: '%s' is a file, did you mean %s instead of %s?
sv: "%s" är en fil, menade du %s istället för %s?

en: Starting full system upgrade...
sv: Påbörjar fullständig uppgradering...

en: unable to satisfy dependency '%s' required by %s
sv: kunde inte tillfredsställa beroende '%s' som krävs av %s

en: installing %s (%s) breaks dependency '%s' required by %s
sv: installera %s (%s) förstör beroendet '%s' som krävs av %s

en: package %s does not have a valid architecture
sv: paket %s har inte en giltig arkitektur.

en: %s and %s are in conflict
sv: %s krockar med %s.

en: %s and %s are in conflict (%s)
sv: %s krockar med %s (%s).

en: Proceed with download?
sv: Vill du fortsätta till hämtningen?

en: Proceed with installation?
sv: Vill du fortsätta till installationen?

en: %s exists in both '%s' and '%s'
sv: %s finns i både "%s" och "%s"

en: %s: %s exists in filesystem (owned by %s)
sv: %s: %s finns redan i filsystemet (ägs av %s)

en: %s: %s exists in filesystem
sv: %s: %s finns redan

en: %s is invalid or corrupted
sv: %s är ogiltigt eller korrumperat

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
sv: Fel uppstod, inga paket uppgraderades.

en: loading packages...
sv: Läser in paket...

en: failed to init transaction (%s)
sv: Kunde inte starta transaktionen (%s)

en: could not lock database: %s
sv: Kunde inte låsa databasen: %s

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
sv:   Om du är säker på att ingen pakethanterare körs
      så kan du ta bort %s

en: failed to release transaction (%s)
sv: Kunde inte frigöra transaktionen (%s)

en: no usable package repositories configured.
sv: Inga användbara centralkataloger har konfigurerats

en: database '%s' is not valid (%s)
sv: Databasen "%s" är ogiltig (%s)

en: failed to synchronize all databases (%s)
sv: misslyckades med att synkronisera alla databaser (%s)

en: insufficient columns available for table display
sv: Det finns inte tillräckligt många kolumner för tabellvisning

en: Valid
sv: Giltig

en: Key expired
sv: Utgången nyckel

en: Expired
sv: Utgången

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Key unknown
sv: Okänd nyckel

en: Key disabled
sv: Avaktiverad nyckel

en: Signature error
sv: Signaturfel

en: full trust
sv: fullständig tillit

en: marginal trust
sv: marginell tillit

en: never trust
sv: ingen tillit

en: unknown trust
sv: okänd tillit

en: %s, %s from "%s"
sv: %s, %s från "%s"

en: Package
sv: Paket

en: Old Version
sv: Gammal version

en: New Version
sv: Ny version

en: Net Change
sv: Nettoskillnad

en: removal
sv: avlägsna

en: Packages
sv: Paket

en: Total Download Size:
sv: Att hämta:

en: Total Installed Size:
sv: Storlek efter installation:

en: Total Removed Size:
sv: Frigjort lagringsutrymme:

en: Net Upgrade Size:
sv: Nettouppgraderingsstorlek:

en:  [pending]
sv: [kommer att installeras]

en: New optional dependencies for %s
sv: %s har nya valfria beroenden

en: Optional dependencies for %s
sv: %s har valfria beroenden

en: Repository %s%s
sv: Centralkatalog %s%s

en: invalid value: %d is not between %d and %d
sv: Ogiltigt värde: %d är inte mellan %d och %d

en: invalid number: %s
sv: Ogiltigt nummer: %s

en: Enter a selection (default=all)
sv: Ange ett val (grundantagande: alla)

en: Enter a number (default=%d)
sv: Ange ett nummer (grundantagande: %d)

en: [Y/n]
sv: [J/n]

en: [y/N]
sv: [j/N]

en: Y
sv: J

en: YES
sv: JA

en: NO
sv: NEJ

en: failed to allocate string
sv: Kunde inte allokera strängen

en: error:
sv: FEL:

en: warning:
sv: VARNING:

en: pacman-conf - query pacman's configuration file
sv: pacman-conf - visa pacmans konfigurationsfil

en: usage:  pacman-conf [options] [<directive>...]
sv: användning: pacman-conf [alternativ] [<directive>...]

en: options:
sv: alternativ:

en:   -c, --config=<path>  set an alternate configuration file
sv: -c, --config <path>  ange en alternativ konfigurationsfil

en:   -R, --rootdir=<path> set an alternate installation root
sv:   -r, --rootdir <path>ange en alternativ installations root

en:   -r, --repo=<remote>  query options for a specific repo
sv:   -r, --repo=<remote> begär alternativ för en specifik centralkatalog

en:   -v, --verbose        always show directive names
sv: -v, --verbose visar alltid direktivnamn

en:   -l, --repo-list      list configured repositories
sv:   -l, --repo-list     Visa en lista över konfigurerade centralkataloger

en:   -h, --help           display this help information
sv: -h, --help visa det här hjälpmeddelandet

en:   -V, --version        display version information
sv: -V, --version visa versionsinformation

en: error setting rootdir '%s': out of memory
sv: fel vid användning av rootkatalog '%s': slut på minne

en: error parsing '%s'
sv: fel parsning '%s'

en: error: repo '%s' not configured
sv: fel: förråd '%s'  har inte konfigurerats

en: warning: '%s' directives cannot be queried
sv: varning: '%s' kan inte göra förfrågningar mot direktiv

en: warning: unknown directive '%s'
sv: varning: ogiltigt direktiv '%s'

en: error: directives may not be specified with %s
sv: fel: direktiv kan inte speciferas med %s

en: Test a pacman package for validity.
sv: Testa ett pacman paket för validitet.

en: Usage: testpkg <package file>
sv: Användning: testpkg <package file>

en: cannot initialize alpm: %s
sv: misslyckades att initialisera alpm: %s

en: Cannot find the given file.
sv: Kan inte hitta den angivna filen.

en: Cannot open the given file.
sv: Kan inte öppna den angivna filen.

en: Package is invalid.
sv: Paketet är ogiltig.

en: libalpm error: %s
sv: libalpm fel %s

en: Package is valid.
sv: Paketet är giltigt.

en: error releasing alpm
sv: fel vid släpp av alpm
