palapeli - en to ar translation catalogue (180 entries)

en: Piece count
ar: عدد القطع

en: Piece aspect ratio
ar: نسبة أبعاد القطعة

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
ar: إعدادات مبدئية

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
ar: شبكة القاهرة (خماسيّة)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
ar: شبكة سداسيّة

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
ar: شبكة مستطيلة

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
ar: شبكة روتريكس (معين-مثلثي-سداسي)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
ar: شبكة غير منتظمة

en: Approx. piece count
ar: العدد التقريبي للقطع

en: Quick preset
ar: إعداد مبدئي سريع

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Ordinary
ar: عادي

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Very regular
ar: منتظم جدًا

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Very diverse
ar: متنوع جدًا

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Large plugs
ar: مقابس كبيرة

en: Flipped edge percentage
ar: نسبة الحافة المقلوبة

en: Edge curviness
ar: انحناء الحافة

en: Plug size
ar: حجم القابس

en: Diversity of curviness
ar: تنوع الانحناء

en: Diversity of plug position
ar: تنوع موضع القابس

en: Diversity of plugs
ar: تنوع المقابس

en: Diversity of piece size
ar: تنوع حجم القطعة

en: Dump grid image
ar: تفريغ صورة الشبكة

[ctx: @title:tab]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Interaction
ar: تفاعل الفأرة

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Center
ar: وسط

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Top Left
ar: أعلى اليسار

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Top Right
ar: أعلى اليمين

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Bottom Left
ar: أسفل اليسار

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Bottom Right
ar: أسفل اليمين

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this trigger
ar: أزل هذا الزناد

[ctx: @info:placeholder]
en: Input here…
ar: =أدخل هنا…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
ar: اضغط مفاتيح التعديل التي تريد، ثم انقر على زر الفأرة أو مرّر عجلة الفأرة هنا

[ctx: @item This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to change how an action is triggered
ar: انقر لتغيير كيف يشغل إجراء ما

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Buttons
ar: أزرار الفأرة

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Wheel
ar: عجلة الفأرة

en: Interaction with pieces
ar: التفاعل مع القطع

en: Interaction with the puzzle table
ar: التفاعل مع طاولة اللغز

en: Interaction with the viewport
ar: التفاعل مع منفذ العرض

[ctx: @title:window]
en: Create New Puzzle
ar: أنشئ لغزًا جديدًا

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
ar: ملفّ الصّورة:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
ar: الرجاء وصف الصورة التي اخترت أدناه.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
ar: اسم الصورة:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
ar: تعليق اختياري:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
ar: اسم مؤلف الصورة:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
ar: اختر صورة

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
ar: حدد الصورة المصدر المراد تقطيعها

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
ar: اختر المقطّع

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
ar: اختر طريقة تقطيع

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
ar: اضبط المقطّع

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
ar: عدّل معلمات طريقة التقطيع المختارة

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
ar: لا يمكن إنشاء لغز: لم يمكن تحميل ملحق المقطّع.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
ar: لا يمكن إنشاء لغز: الملف الذي اخترت ليس صورة.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
ar: لا يمكن إنشاء لغز: فشل التقطيع بسبب مشاكل غير محددة.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
ar: غيّر حجم منطقة طاولة اللغز بسحب حوافها

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
ar: أنهيت اللغز. أتريد إعادة تشغيله الآن؟

[ctx: @action:button]
en: Restart
ar: أعد التّشغيل

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
ar: الألغاز التالية ستحذف. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
ar: ألغاز بلابيلي (*.puzzle)

[ctx: @title:window]
en: Import Palapeli Puzzles
ar: استورد ألغاز بلابيلي

[ctx: @title:window]
en: Save Palapeli Puzzles
ar: احفظ ألغاز بلابيلي

[ctx: @title:window]
en: Create a Piece Holder
ar: أنشئ حاوية قطع

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a short name (optional):
ar: أدخل اسمًا قصيرًا (اختياري):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
ar: يجب أن تنقر على حاوية قطع لتحديدها قبل أن يمكنك حذفها، أو يمكنك النقر على زر إغلاقها.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
ar: يجب أن تكون حاوية القطع المحددة فارغة قبل أن يمكنك حذفها.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
ar: يجب أن تحتوي حاوية القطع المحددة على بعض القطع لتستخدم 'حدد الكل'.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
ar: يجب أن تنقر على حاوية قطع لتحديدها قبل أن يمكنك تحديد كل القطع فيها.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
ar: لإعادة ترتيب القطع، يجب أن تحتوي طاولة اللغز على قطع محددة أو يجب أن تكون هناك حاوية محددة تحتوي على قطع محددة فيها.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
ar: يجب أن يكون لديك حاوية قطع وأن تنقر عليها لتحديدها قبل أن يمكنك نقل القطع إليها أو منها.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
ar: اخترت نقل قطعة كبيرة تحتوي على أكثر من ست قطع صغيرة إلى حاوية. هل ترغب حقًا في فعل ذلك؟

[ctx: @action:button]
en: Transfer
ar: حوّل

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
ar: يجب أن تحدد قطعة أو أكثر لنقلها خارج الحاوية المحددة أو حدد قطعًا من طاولة اللغز لنقلها إليها.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
ar: يجب أن تحدد قطعة أو أكثر لنقلها من الحاوية السابقة إلى الحاوية المحددة حديثًا.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
ar: يجب أن يكون لديك حاويتان على الأقل، إحداهما محددة وبها قطع محددة، قبل أن يمكنك نقل القطع إلى حاوية ثانية.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
ar: اليد

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
ar: أنشأت للتو لغزًا كبيرًا: بلابيلي يحتوي على عدة ميزات لمساعدتك على حله في المساحة المحدودة على سطح المكتب. شرحت بالتفصيل في دليل بلابيلي (في قائمة المساعدة). هذه بعض النصائح السريعة.
    
    قبل البدء، قد يكون من الأفضل عدم استخدام شطف أو تظليل مع الألغاز الكبيرة (انظر مربع حوار الإعدادات)، لأنها تجعل التحميل أبطأ وتجعل التظليل أصعب في الرؤية عندما تكون القطع في العرض صغيرة جدًا.
    
    الميزة الأولى هي معاينة اللغز (صورة اللغز المكتمل) وزر في شريط الأدوات لتشغيله أو إيقاف تشغيله. إذا مررت فوقه بالفأرة، فإنه يكبر أجزاء من الصورة، لذا فإن حجم النافذة الذي تختاره للمعاينة يمكن أن يكون صغيرًا جدًا.
    
    بعد ذلك، هناك عروض قريبة وبعيدة لطاولة اللغز، والتي يمكنك التبديل بينها بسرعة باستخدام زر فأرة (مبدئيًا النقر بالزر الأوسط). في العرض القريب، استخدم المساحة الفارغة في أشرطة التمرير للبحث في قطع اللغز صفحة بصفحة. يمكنك تعديل العرضين بالتكبير أو التصغير وسيتذكر التعديل.
    
    ثم هناك مساحة على طاولة اللغز محفوظة لبناء الحل.
    
    أخيرًا وليس آخرًا، هناك نوافذ صغيرة تسمى 'حاويات'. هي لفرز القطع إلى مجموعات مثل الحواف، السماء أو البيت الأبيض على اليسار. يمكن أن يكون لديك أي عدد من الحاويات وتسميتها. يجب أن يكون لديك بالفعل واحدة باسم 'يد'، لحمل القطع من حيث تجدها إلى منطقة الحل.
    
    تستخدم نقرة فأرة خاصة لنقل القطع إلى أو من حاوية (مبدئيًا النقر مع Shift بالزر الأيسر). أولاً، تأكد أن الحاوية التي تريد استخدامها نشطة: يجب أن يكون لديها محيط أزرق. إذا لم يكن كذلك، انقر عليها. لنقل القطع إلى الحاوية، حددها على طاولة اللغز ثم قم بالنقر الخاص 'لانتقالها الفوري' إلى الحاوية. أو يمكنك فقط القيام بالنقر الخاص على قطعة واحدة في كل مرة.
    
    لنقل القطع من حاوية، تأكد أنه لا توجد قطع محددة على طاولة اللغز، اذهب إلى نافذة الحاوية وحدد بعض القطع، باستخدام عمليات فأرة بلابيلي العادية، ثم عد إلى طاولة اللغز وقم بالنقر الخاص على مساحة فارغة حيث تريد أن تصل القطع. لا تنقل أكثر من بضع قطع في كل مرة، لتجنب تصادم القطع على طاولة اللغز.
    
    بالمناسبة، يمكن للحاويات أن تفعل تقريبًا كل الأشياء التي يمكن لطاولة اللغز ونافذتها أن تفعلها، بما في ذلك ضم القطع لبناء جزء من الحل.

[ctx: @title:window for hints]
en: Solving Large Puzzles
ar: حل الألغاز الكبيرة

en: Great! You have finished the puzzle.
ar: رائع! لقد أنجزت اللغز.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
ar: حرّك القطع بالسحب

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
ar: حدد القطع بالنقر

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
ar: نقل القطع فوريًا إلى أو من حاوية

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
ar: حرّك منفذ العرض بالسحب

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
ar: انتقل إلى العرض القريب أو البعيد

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
ar: كبّر منفذ العرض

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
ar: مرّر منفذ العرض أفقيًا

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
ar: مرّر منفذ العرض رأسيًا

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
ar: حدد عدة قطع في آن واحد

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
ar: بدّل حالة قفل منطقة طاولة اللغز

[ctx: @title:window]
en: Preview of Completed Puzzle
ar: معاينة اللغز المكتمل

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
ar: الصورة غير متاحة.

[ctx: @title:window]
en: %1 - Preview
ar: %1 - معاينة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
ar: لون واحد

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
ar: تبديل المجموعة

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
ar: لا أزرار

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
ar: الزّرّ الأيسر

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
ar: الزّرّ الأيمن

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
ar: الزّرّ الأوسط

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
ar: زر الفأرة X1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
ar: زر الفأرة X2

en: Horizontal-Scroll
ar: التّمرير الأفقيّ

en: Vertical-Scroll
ar: التّمرير الرّأسيّ

en: Your progress is saved automatically while you play.
ar: تقدمك يحفظ آليًا أثناء اللعب.

[ctx: @title:window dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic Saving
ar: الحفظ الآلي

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock the puzzle table area
ar: اقفل منطقة طاولة اللغز

en: [No name]
ar: [بلا اسم]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
ar[0]: %2 (%1 قطعة)
ar[1]: %2 (قطعة واحدة)
ar[2]: %2 (قطعتين)
ar[3]: %2 (%1 قطع)
ar[4]: %2 (%1 قطعة)
ar[5]: %2 (%1 قطعة)

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
ar: بواسطة %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort List…
ar: رتّب القائمة…

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Title
ar: حسب العنوان

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Piece Count
ar: حسب عدد القطع

[ctx: @info:status]
en: Loading puzzle…
ar: جار تحميل اللغز…

en: Loading collection
ar: جار تحميل التشكيلة

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
ar: خطأ: لم يحدد ملف لغز.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
ar: جار استيراد اللغز «%1» إلى تشكيلتك

[ctx: The application's name]
en: Palapeli
ar: بلابيلي

en: Jigsaw Puzzle Game
ar: لعبة ألغاز

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
ar: الحقوق محفوظة 2009، 2010، ستيفان مايويسكي

en: Stefan Majewsky
ar: ستيفان مايويسكي

en: Johannes Loehnert
ar: يوهانس لوهنرت

en: The option to preview the completed puzzle
ar: خيار لمعاينة اللغز المكتمل

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
ar: مسار إلى ملف لغز (سيفتح إذا لم يحدد -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
ar: استورد ملف اللغز المحدد إلى التشكيلة المحلية (لا يفعل شيئًا إذا لم يحدد ملف لغز). النافذة الرئيسية لن تظهر بعد استيراد اللغز المحدد.

en: No file to import given
ar: لم يحدد ملف للاستيراد

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
ar: دقة الانطباق (كنسبة مئوية من حجم القطعة).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
ar: اسم ملف صورة الخلفية لاستخدامها للعرض، أو «__color__» إذا استخدم لون خالص (انظر المفتاح «ViewBackgroundColor»).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
ar: لون الخلفية لاستخدامه للعرض (إذا ضبط المفتاح «ViewBackground» على «__color__»).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
ar: لون التظليل لاستخدامه في تحديد القطع في العرض.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
ar: أين تحجز مساحة على طاولة اللغز للحل، عند خلط القطع أو إعادة خلطها.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
ar: تباعد القطع في شبكات اللغز نسبة إلى حجم أكبر قطعة (عامل التباعد هو 1.0 + 0.05 * القيمة).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
ar: هل تظهر شريط الحالة على طاولة اللغز. (ليس شريط حالة حقيقيًا، ولكن الموضع والوظائف الموفرة متشابهة.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
ar: هل يرسم الظلال أسفل قطع اللغز. إيقاف هذا قد يحسن أداء الرسم.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
ar: هل يرسم شطفًا على قطع اللغز. إيقاف هذا قد يحسن أداء تحميل اللغز.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
ar: هل كانت نافذة المعاينة مشغلة آخر مرة شُغل فيها بلابيلي.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
ar: آخر موضع وحجم لمعاينة اللغز.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيس

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
ar: طاولة اللغز

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
ar: الخلفيّة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
ar: لون تظليل القطع المحددة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
ar: مساحة للحل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
ar: لا توفر مساحة للألغاز التي تقل عن 20 قطعة. التغييرات ستصبح سارية المفعول عندما ينشأ لغز أو يعاد تشغيله.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
ar: تباعد القطع في شبكات اللغز (1.0-1.5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
ar: مظهر القطعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
ar: ارسم شطفًا لإنشاء مظهر ثلاثي الأبعاد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
ar: ارسم ظلالًا أسفل القطع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
ar: يمكن تعطيل هذه الخيارات عندما يعمل بلابيلي ببطء شديد. التغييرات ستصبح سارية المفعول فقط عند بدء لغز جديد.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
ar: سلوك القطعة

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
ar: دقة الانطباق:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
ar: دقيق جدًا (أصعب)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
ar: غير دقيق (أسهل)

en: Show Statusbar of Puzzle Table
ar: أظهر شريط حالة طاولة اللغز

[ctx: @action]
en: Back to &Collection
ar: عودة إلى ال&تشكيلة

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to the collection to choose another puzzle
ar: عد إلى التشكيلة لاختيار لغز آخر

[ctx: @action]
en: Create &New Puzzle…
ar: أنشئ ل&غزًا جديدًا…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new puzzle using an image file from your disk
ar: أنشئ لغزًا جديدًا باستخدام ملف صورة من قرصك

[ctx: @action]
en: &Delete Puzzle
ar: ا&حذف اللغز

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the selected puzzle from your collection
ar: احذف اللغز المحدد من تشكيلتك

[ctx: @action]
en: &Import from File…
ar: ا&ستورِد من ملف…

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a new puzzle from a file into your collection
ar: استورد لغزًا جديدًا من ملف إلى تشكيلتك

[ctx: @action]
en: &Export to File…
ar: &صدر إلى الملف…

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected puzzle from your collection into a file
ar: صدر اللغز المحدد من تشكيلتك إلى ملف

[ctx: @action]
en: &Restart Puzzle…
ar: أعد &تشغيل اللغز…

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
ar: احذف التقدم المحفوظ وأعد خلط القطع

[ctx: @action]
en: &Create Piece Holder…
ar: أنشئ &حاوية قطع…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a temporary holder for sorting pieces
ar: أنشئ حاوية مؤقتة لفرز القطع

[ctx: @action]
en: &Delete Piece Holder
ar: احذف &حاوية القطع

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete a selected temporary holder when it is empty
ar: احذف حاوية مؤقتة محددة عندما تكون فارغة

[ctx: @action]
en: &Select All in Holder
ar: &حدد الكل في الحاوية

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all pieces in a selected piece holder
ar: حدد كل القطع في حاوية قطع محددة

[ctx: @action]
en: &Rearrange Pieces
ar: أعد &ترتيب القطع

[ctx: @info:tooltip]
en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
ar: أعد ترتيب كل القطع في حاوية قطع محددة أو القطع المحددة في أي نافذة

[ctx: @option:check]
en: Show Preview
ar: أظهر معاينة

[ctx: @option:check Preview is a noun here]
en: Preview
ar: معاينة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show or hide the image of the completed puzzle
ar: أظهر أو أخف صورة اللغز المكتمل

[ctx: @action]
en: Enable All Messages
ar: مكّن كلّ الرسائل

en: Enable all messages again?
ar: هل تمكّن كل الرسائل مرة أخرى؟

[ctx: @action:button]
en: Enable
ar: مكّن

en: No puzzle loaded
ar: لم يحمّل لغز

en: You finished the puzzle.
ar: أنجزت اللغز.

[ctx: @info:progress]
en: %1% finished
ar: %1٪ انتهى
