palapeli - en to da translation catalogue (145 entries)

en: Piece count
da: Antal brikker

en: Piece aspect ratio
da: Aspektforhold for brikker

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
da: Prædefinerede indstillinger

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
da: Cairo-gitter (femkantet)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
da: Sekskantet gitter

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
da: Firkantet gitter

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
da: Rotrex-gitter (rhombitrihexagonal)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
da: Uregelmæssigt gitter

en: Approx. piece count
da: Omtrentligt antal brikker

en: Quick preset
da: Hurtig forudindstilling

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
da: Almindelig

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
da: Meget ensartet

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
da: Meget forskelligartet

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
da: Store tapper

en: Flipped edge percentage
da: Procentdel med vendt kant

en: Edge curviness
da: Kurvethed af kanter

en: Plug size
da: Størrelse på tapper

en: Diversity of curviness
da: Forskellighed i kurvethed

en: Diversity of plug position
da: Forskellighed af placering af tapper

en: Diversity of plugs
da: Forskellighed af tapper

en: Diversity of piece size
da: Forskellighed i brikstørrelse

en: Dump grid image
da: Dump gitterbillede

en: Center
da: I midten

en: None
da: Ingen

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top Right
da: Øverst til højre

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

en: Remove this trigger
da: Fjern denne udløser

en: Input here...
da: Input her...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
da: Hold de ændringstaster du ønsker nede, klik så på en museknap eller rul med et musehjul her

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
da: Ingen

en: Click to change how an action is triggered
da: Klik for at ændre hvordan en handling udløses

en: Interaction with pieces
da: Interaktion med brikker

en: Interaction with the puzzle table
da: Interaktion med puslespilsbordet

en: Interaction with the viewport
da: Interaktion med visningsfeltet

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
da: Billedfil:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
da: Skriv beskrivelse nedenunder det billede du har valgt.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
da: Billednavn:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
da: Valgfri kommentar:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
da: Navn på billedets ophavsmand:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
da: Vælg billede

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
da: Angiv kildebilledet der skal skæres ud som brikker

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
da: Vælg udskærer

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
da: Vælg udskæringsmetode

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
da: Indstil udskærer

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
da: Tilpas den valgte udskæringsmetodes parametre

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
da: Puslespillet kan ikke oprettes: Udskærer-pluginet kunne ikke indlæses.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
da: Puslespillet kan ikke oprettes: Den fil du valgte er ikke et billede.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
da: Puslespillet kan ikke oprettes: Udskæring mislykkedes pga. ukendte problemer.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
da: Ændr størrelse på puslespilsområdet ved at trække i kanterne

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
da: Du gennemførte puslespillet. Vil du genstarte det nu?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
da: Følgende puslespil vil blive slettet. Denne handling kan ikke fortrydes.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
da: Palapeli-puslespil (*.puzzle)

en: Create a piece holder
da: Opret en brikholder

en: Enter a short name (optional):
da: Indtast et kort navn (valgfrit):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
da: Du skal klikke på en brikholder for at vælge den inden du sletter den, eller du kan blot klikke på dens Luk-knap.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
da: Den valgte brikholder skal være tom inden du kan slette den.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
da: Den valgte brikholder skal indeholde nogle brikker for at "Vælg alle" skal virke.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
da: Du skal klikke på en brikholder for at vælge den inden du kan vælge alle brikkerne på den.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
da: For at omarrangere brikker skal puslespillets bord enten have nogle valgte brikker eller der skal være en valgt holder med nogle valgte brikker i.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
da: Du skal have en brikholder og klikke på den for at vælge den inden du kan overfører brikker ind i eller ud af den.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
da: Du har valgt at overfører en stor brik som indeholder mere end seks små brikker til en holder. Vil du virkelig gøre det?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
da: Du skal vælge én eller flere brikker for at overfører ud af den valgte holder eller vælge brikker fra puslespillets bord som skal overføres til det.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
da: Du skal vælge én eller flere brikker som skal overføres fra den forrige holder ind i holderen som er valgt for nyligt.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
da: Du skal have mindst to holdere, en som er valgt med valgte brikker i, inden du kan overføre brikker til en anden holder.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
da: Hånd

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
da: Du har lige oprettet et stort puslespil: Palapeli har adskillige funktioner til at hjælpe dig med at løse det indenfor skrivebordet begrænsede plads. De er beskrevet i detaljer, i Palapeli-håndbogen (i Hjælp-menuen). Her er nogle få hurtige tips.
    
    Inden du begynder kan det være bedst ikke at bruge profiler eller skygger med store puslespil (se Indstillinger-dialogen), da de kan gøre indlæsningen langsommere og sværer at se fremhævning når brikkerne er meget små i visningen.
    
    Den første funktion er forhåndsvisning af puslespil (et billede af det færdige puslespil) og en værktøjslinjeknap til at slå den til og fra. Hvis du holder muse over det, så forstørres dele af billedet, så størrelsen du vælger til vinduet kan være ret lille.
    
    Så er der nær- og fjernvisninger af puslespillets bord, så du hurtigt kan skifte med musen (standard er midterklik). I nærvisning kan du bruge den tomme plads i rullebjælkerne til at gennemsøge puslespillets brikker en "side" af gangen. Du kan justere de to visninger ved at zomme ind og ud, og ændringerne vil blive husket.
    
    Så er der en plads på puslespillets bord som er reserveret til at bygge løsningen.
    
    Sidst men ikke mindst er der små vinduer kaldet "holdere". De er til at sortere brikker i grupper, såsom kanter, skyer eller hvidt hus til venstre. Du kan have lige så mange holdere som du ønsker og du kan give dem navne. Du burde allerede have en som hedder "Hånd", til at bære brikker fra der hvor du finder dem til løsningsområdet.
    
    Du bruger et særligt museklik til at overføre brikker ind i eller ud af en holder (standard er Skift+venstreklik). Sørg først for at holderen du vil bruge er aktiv: den skal have et blå omrids. Klik på den hvis det ikke er tilfældet. For at overføre brikker ind i holderen, skal du vælge brikkerne på puslespillets bord og så foretage et særligt klik for at 'teleportere' dem ind i holderen. Eller du kan bare foretage det særlige klik på én brik af gangen.
    
    For at overføre brikkerne ud af en holder, skal du sørge for at brikkerne er valgt på puslespillets bord, gå så ind i holdervinduet og vælg nogle brikker med normale Palapeli-musehandlinger, gå så tilbage til puslespillets bord og foretag et særligt klik på en tom plads hvor du vil have brikkerne til at være. Overfør ikke flere end nogle få brikker af gangen, for at undgå at brikkerne rør hinanden på puslespillets bord.
    
    Holdere kan forresten gøre næsten alle de samme ting som puslespillets bord og dets vindue, inklusiv sammensætning af brikker til at bygge en del af løsningen.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
da: Løser stort puslespil

en: Great! You have finished the puzzle.
da: Fantastisk! Du har gennemført puslespillet.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
da: Flyt brikker ved at trække

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
da: Vælg brikker ved at klikke

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
da: Teleportér brikker til eller fra en holder

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
da: Flyt visningsfeltet ved at trække

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
da: Skift til nær- eller fjernvisning

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
da: Zoom visningsfeltet

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
da: Rul visningsfeltet vandret

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
da: Rul visningsfeltet lodret

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
da: Vælg flere brikker samtidig

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
da: Slå låst tilstand af puslespilsområdet til/fra

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
da: Billede er ikke tilgængeligt.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
da: Enkel farve

[ctx: a keyboard modifier]
en: Shift
da: Skift

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
da: GruppeSkift

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
da: Ingen knap

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
da: Venstre knap

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
da: Højre knap

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
da: Midterknap

en: Horizontal-Scroll
da: Vandret rulning

en: Vertical-Scroll
da: Lodret rulning

en: Your progress is saved automatically while you play.
da: Din fremgang gemmes automatisk mens du spiller.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
da: Automatisk gemning

en: Lock the puzzle table area
da: Lås puslespilsområdet

en: [No name]
da: [Intet navn]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
da[0]: %2 (%1 brik)
da[1]: %2 (%1 brikker)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
da: af %1

en: Loading puzzle...
da: Indlæser puslespil...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
da: Fejl: Ingen puslespilsfile angivet.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
da: Importerer puslespillet "%1" til din samling

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
da: Ophavsret 2009, 2010, Stefan Majewsky

en: The option to preview the completed puzzle
da: Muligheden for at forhåndsvise det færdige puslespil

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
da: Sti til puslespilsfil (vil blive åbnet hvis ikke -i angives)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
da: Importér den angivne puslespilsfil til den lokale samling (gør intet hvis ingen puslespil-fil angives). Hovedvinduet vises efter import af det angivne puslespil.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
da: Præcision af hægtning (som procentdel af brikstørrelse).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
da: Filnavnet på baggrundsbilledet der skal bruges til visningen, eller "__color__" hvis der skal bruges en fyldfarve (se nøglen "ViewBackgroundColor").

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
da: Baggrundsfarven der skal bruges til visningen (hvis nøglen "ViewBackground" er sat til "__color__").

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
da: Fremhævningsfarven som bruges til at vælge brikker i visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
da: Hvor der skal reserveres plads til løsningen, på puslespillets bord, når brikkerne blandes eller blandes igen.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
da: Afstand mellem brikker i puslespillets gitre, relativt til størrelsen af den største brik (afstandsfaktor er 1.0 + 0.05 * værdi).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
da: Om statuslinjen skal vises på puslespilsbordet. (Det er ikke en rigtig statuslinje, men placeringen og funktionaliteten ligner.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
da: Om der skal renderes skygger under puslespilsbrikkerne. At slå dette fra kan forbedre renderingsydelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
da: Om der skal renderes profiler på puslespilsbrikkerne. At slå dette fra kan forbedre ydelsen ved indlæsning af puslespil.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
da: Om forhåndsvisningsvinduet blev slået til, sidste gang Palapeli blev kørt.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
da: Sidste placering og størrelse af puslespillets forhåndsvisning.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
da: Puslespilsbord

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
da: Baggrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
da: Farve for fremhævning af valgte brikker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
da: Plads til løsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
da: Der gives ingen plads med puslespil på mindre end 20 brikker. Ændringerne træder i kraft når et puslespil oprettes eller genstartes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
da: Afstad mellem brikker i puslespillets gitre (1.0-1.5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
da: Udseende af brikker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
da: Tegn profiler for at oprette en 3D-fremtoning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
da: Tegn skygger under brikker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
da: Disse indstillinger kan deaktiveres når Palapeli kører meget langsomt. Ændringer vil først få virkning når der startes et nyt puslespil.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
da: Brikkers opførsel

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
da: Præcision af hægtning:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
da: Meget præcis (sværere)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
da: Upræcis (nemmere)

en: Go back to the collection to choose another puzzle
da: Gå tilbage til samlingen for at vælge et andet puslespil

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
da: Opret et nyt puslespil ud fra en billedfil på din harddisk

en: Delete the selected puzzle from your collection
da: Slet det valgte puslespil fra din samling

en: Import a new puzzle from a file into your collection
da: Importér et nyt puslespil fra en fil til din samling

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
da: Eksportér det valgte puslespil fra din samling til en fil

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
da: Slet den gemte fremgang og bland brikkerne igen

en: Create a temporary holder for sorting pieces
da: Opret en midlertidig holder til sortering af brikker

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
da: Slet en valgt midlertidig holder når den er tom

en: Select all pieces in a selected piece holder
da: Vælg alle brikker i en valgt brikholder

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
da: Omarranger alle brikker i en valgt brikholder eller valgte brikker i et vindue

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
da: &Forhåndsvis

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Show or hide the image of the completed puzzle
da: Vis eller skjul billedet af det færdige puslespil

en: No puzzle loaded
da: Intet puslespil indlæst

en: You finished the puzzle.
da: Du har gennemført puslespillet.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
da: %1% gennemført
