palapeli - en to el translation catalogue (169 entries)

en: Piece count
el: Αριθμός κομματιών

en: Piece aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων κομματιών

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
el: Πενταγωνικός κάνναβος

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
el: Εξαγωνικός κάνναβος

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
el: Ορθογωνικός κάνναβος

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
el: Ρομβοτριεξαγωνικός κάνναβος

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
el: Ακανόνιστος κάνναβος

en: Approx. piece count
el: Αριθμός κομματιών κατά προσέγγιση

en: Quick preset
el: Γρήγορη προεπιλογή

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
el: Συνηθισμένο

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
el: Πολύ τακτικό

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
el: Πολύ ποικίλο

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
el: Μεγάλα βύσματα

en: Flipped edge percentage
el: Ποσοστό ανεστραμμένων άκρων

en: Edge curviness
el: Καμπυλότητα άκρων

en: Plug size
el: Μέγεθος βυσμάτων

en: Diversity of curviness
el: Ποικιλότητα της καμπυλότητας

en: Diversity of plug position
el: Ποικιλότητα της θέσης των βυσμάτων

en: Diversity of plugs
el: Ποικιλότητα των βυσμάτων

en: Diversity of piece size
el: Ποικιλότητα του μεγέθους κομματιών

en: Dump grid image
el: Αποτύπωση εικόνας καννάβου

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Mouse Interaction
el: Αλληλεπίδραση ποντικιού

en: Center
el: Κέντρο

en: None
el: Καμία

en: Top Left
el: Πάνω αριστερά

en: Top Right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom Left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom Right
el: Κάτω δεξιά

en: Remove this trigger
el: Αφαίρεση αυτής της ενεργοποίησης συμβάντων

en: Input here...
el: Είσοδος εδώ...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
el: Κρατήστε πατημένο το πλήκτρο τροποποίησης που θέλετε, έπειτα κάντε κλικ ένα κουμπί του ποντικιού ή κυλήστε το τροχό εδώ

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
el: Καμία

en: Click to change how an action is triggered
el: Κλικ για να αλλάξετε τον τρόπο που ενεργοποιείται μία ενέργεια

en: Mouse Buttons
el: Κουμπιά ποντικιού

en: Mouse Wheel
el: Ρόδα ποντικιού

en: Interaction with pieces
el: Αλληλεπίδραση με τα κομμάτια

en: Interaction with the puzzle table
el: Αλληλεπίδραση με τον πίνακα του παζλ

en: Interaction with the viewport
el: Αλληλεπίδραση με την προβολή

[ctx: @title:window]
en: Create New Puzzle
el: Δημιουργία νέου παζλ

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
el: Αρχείο εικόνας:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
el: Παρακαλώ περιγράψτε την εικόνα που έχετε επιλέξει.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
el: Όνομα εικόνας:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
el: Προαιρετική περιγραφή:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
el: Όνομα δημιουργού εικόνας:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
el: Επιλογή εικόνας

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
el: Καθορισμός της πηγαίας εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
el: Επιλογή κόφτη

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
el: Επιλογή μεθόδου κοπής

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
el: Ρύθμιση κόφτη

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
el: Τροποποίηση παραμέτρων της επιλεγμένης μεθόδου κοπής

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί το παζλ: Το πρόσθετο κόφτη δεν μπόρεσε να φορτωθεί.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί το παζλ: Το αρχείο που επιλέξατε δεν είναι εικόνα.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί το παζλ: Η κοπή απέτυχε λόγω απροσδιόριστων προβλημάτων.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
el: Αλλαγή μεγέθους της περιοχής του πίνακα παζλ με σύρσιμο των άκρων

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
el: Ολοκληρώσατε το παζλ. Επιθυμείτε να το λύσετε ξανά;

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
el: Τα ακόλουθα παζλ θα διαγραφούν. Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
el: Palapeli παζλ (*.puzzle)

[ctx: @title:window]
en: Import Palapeli Puzzles
el: Εισαγωγή palapeli παζλ

[ctx: @title:window]
en: Save Palapeli Puzzles
el: Αποθήκευση palapeli παζλ

en: Create a piece holder
el: Δημιουργία βάσης για ένα κομμάτι

en: Enter a short name (optional):
el: Εισαγωγή σύντομου ονόματος (προαιρετικό):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
el: Πρέπει να κάνετε κλικ σε μια βάση κομματιού για να την επιλέξετε πριν τη διαγράψετε ή μπορείτε απλά να κάνετε κλικ στο κουμπί Κλείσιμο.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
el: Η επιλεγμένη βάση κομματιού πρέπει να είναι κενή πριν τη διαγράψετε.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
el: Η επιλεγμένη βάση κομματιού πρέπει να περιέχει κάποια κομμάτια για 'Επιλογή όλων' για να χρησιμοποιηθεί.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
el: Πρέπει να κάνετε κλικ σε μια βάση κομματιού για να την επιλέξετε πριν επιλέξετε όλα τα κομμάτια σε αυτήν.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
el: Για την αναδιάταξη των κομματιών, ή ο πίνακας του παζλ πρέπει να περιέχει κάποια επιλεγμένα κομμάτια ή πρέπει να υπάρχει μια επιλεγμένη βάση που να περιέχει κάποια επιλεγμένα κομμάτια.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
el: Πρέπει να έχετε μια βάση κομματιών και να κάνετε κλικ σε αυτήν για να την επιλέξετε πριν τοποθετήσετε σε αυτήν ή αφαιρέσετε κομμάτια.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
el: Έχετε επιλέξει να μεταφέρετε σε μια βάση ένα μεγάλο κομμάτι που περιέχει περισσότερα από έξι μικρά κομμάτια. Θέλετε πράγματι να το κάνετε αυτό;

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα ή περισσότερα κομμάτια για να αφαιρεθούν από την επιλεγμένη βάση ή να επιλέξετε κομμάτια από τον πίνακα του παζλ για να τα τοποθετήσετε.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα ή περισσότερα κομμάτια για να αφαιρεθούν από την προηγούμενη βάση σε μια βάση που μόλις έχετε επιλέξει.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
el: Πρέπει να έχετε τουλάχιστον δύο βάσεις, η μία επιλεγμένη και να περιέχει επιλεγμένα κομμάτια πριν τοποθετήσετε κομμάτια στη δεύτερη βάση.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
el: Χέρι

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
el: Έχετε μόλις δημιουργήσει ένα μεγάλο παζλ: Το Palapeli περιέχει πολλά χαρακτηριστικά για να σας βοηθήσει να το επιλύσετε μέσα στον περιορισμένο χώρο της επιφάνειας εργασίας. Περιγράφονται με λεπτομέρεια στο Εγχειρίδιο του Palapeli (από το μενού: Βοήθεια). Εδώ δίνονται λίγες σύντομες συμβουλές.
    
    Πριν ξεκινήσετε, είναι καλύτερα να μη χρησιμοποιήσετε λοξές άκρες ή σκίαση με μεγάλα παζλ (δείτε το διάλογο των ρυθμίσεων), γιατί θα φορτώνονται με πιο αργή ταχύτητα και θα είναι πιο δύσκολο να τα ξεχωρίσετε όταν τα κομμάτια στην προβολή είναι πολύ μικρά.
    
    Το πρώτο χαρακτηριστικό είναι η προεπισκόπηση του παζλ (μια εικόνα του παζλ ολοκληρωμένου) και ένα κουμπί γραμμής εργαλείων για (απ)ενεργοποίηση.Αν αιωρήσετε το ποντίκι πάνω του, μεγεθύνει τμήματα της εικόνας, έτσι ώστε το μέγεθος του παραθύρου που επιλέγετε για την προεπισκόπηση να είναι αρκετά μικρό.
    
    Έπειτα, υπάρχουν οι κοντινές και μακρινές προβολές του πίνακα του παζλ, τις οποίες μπορείτε να εναλλάξετε με το κουμπί του ποντικιού (προκαθορισμένο το μεσαίο). Στην κοντινή προβολή, χρησιμοποιήστε το κενό διάστημα στις γραμμές κύλισης για να αναζητήσετε κομμάτια μέσα στο παζλ μια 'σελίδα' τη φορά. Προσαρμόζετε τις δύο προβολές με ζουμ και οι αλλαγές σας θα απομνημονευθούν.
    
    Υπάρχει και χώρος στον πίνακα του παζλ αποκλειστικά για την κατασκευή της λύσης.
    
    Τελευταίο αλλά όχι έσχατο, υπάρχουν μικρά παράθυρα που ονομάζονται 'βάσεις'. Με αυτά τα κομμάτια ομαδοποιούνται, όπως γωνίες, ουρανός ή λευκό σπίτι στα αριστερά. Μπορείτε να έχετε όσες βάσεις επιθυμείτε και να τους δίνετε ονόματα. Πρέπει να έχετε ήδη μία με όνομα 'Χέρι' για τη μεταφορά των κομματιών που βρίσκετε στην περιοχή τς λύσης.
    
    Χρησιμοποιήστε ένα ειδικό κλικ του ποντικιού για να τοποθετήσετε κομμάτια από και προς μία βάση (προκαθορισμένο Shift αριστερό κλικ). Πρώτα βεβαιωθείτε ότι η βάση είναι ενεργή: πρέπει να περιέχει ένα μπλε περίγραμμα. Αν όχι, κάνετε κλικ πάνω της. Για να τοποθετήσετε κομμάτια στη βάση, επιλέξτε τα στον πίνακα του παζλ και μετά με το ειδικό κλικ κάνετε την 'τηλεμεταφορά' τους ατη βάση. Ή μπορείτε να κάνετε το ειδικό κλικ σε ένα κομμάτι κάθε φορά.
    
    Για να πάρετε κομμάτια από μια βάση, βεβαιωθείτε ότι δεν έχουν επιλεγεί κομμάτια στον πίνακα του παζλ, μεταβείτε στο παράθυρο της βάσης και επιλέξτε κάποια κομμάτια με χρήση των κανονικών λειτουργιών του ποντικιού, έπειτα επιστρέψτε στον πίνακα του παζλ και κάνετε το ειδικό κλικ σε έναν κενό χώρο εκεί που θέλετε να τοποθετηθούν τα κομμάτια. Μετακινείτε λίγα κομμάτια κάθε φορά για να αποφύγετε συγκρούσεις κομματιών στον πίνακα του παζλ.
    
    Παρεμπιπτόντως, οι βάσεις κάνουν ό,τι και ο πίνακας του παζλ και το παράθυρό του μπορούν να κάνουν και ακόμη να ενώνουν κομμάτια για να κατασκευαστεί μέρος του τελικού παζλ.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
el: Επίλυση μεγάλων παζλ

en: Great! You have finished the puzzle.
el: Συγχαρητήρια! Ολοκληρώσατε το παζλ.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
el: Μετακίνηση των κομματιών με σύρσιμο

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
el: Επιλογή κομματιών κάνοντας κλικ

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
el: Τηλεμεταφορά κομματιών από και προς μία βάση

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
el: Μετακίνηση προβολής με σύρσιμο

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
el: Εναλλαγή σε κοντινή ή μακρινή προβολή

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
el: Μεγέθυνση προβολής

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
el: Κύλιση προβολής οριζόντια

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
el: Κύλιση προβολής κατακόρυφα

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
el: Επιλογή πολλαπλών κομματιών ταυτόχρονα

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
el: Εναλλαγή κλειδώματος της περιοχής του πίνακα παζλ

[ctx: @title:window]
en: Preview of completed puzzle
el: Προεπισκόπηση του συμπληρωμένου παζλ

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
el: Η εικόνα δεν είναι διαθέσιμη.

[ctx: @title:window]
en: %1 - Preview
el: %1 - Προεπισκόπηση

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
el: Ένα χρώμα

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
el: Κανένα κουμπί

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
el: Αριστερό κουμπί

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
el: Δεξί κουμπί

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
el: Μεσαίο κουμπί

en: Horizontal-Scroll
el: Οριζόντια κύλιση

en: Vertical-Scroll
el: Κατακόρυφη κύλιση

en: Your progress is saved automatically while you play.
el: Η πρόοδός σας αποθηκεύεται αυτόματα ενώ παίζετε.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Lock the puzzle table area
el: Κλειδώστε την περιοχή του πίνακα παζλ

en: [No name]
el: [Χωρίς όνομα]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
el[0]: %2 (%1 κομμάτι)
el[1]: %2 (%1 κομμάτια)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
el: από τον/την %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort List...
el: Ταξινόμηση λίστας...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Title
el: Κατά τίτλο

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Piece Count
el: Κατά αριθμό κομματιών

en: Loading puzzle...
el: Φόρτωση παζλ...

en: Loading collection
el: Φόρτωση συλλογής

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
el: Σφάλμα: Δε δόθηκε αρχείο παζλ.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
el: Εισαγωγή του παζλ "%1" στη συλλογή σας

en: Jigsaw Puzzle Game
el: Παιχνίδι εικόνων παζλ

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
el: Πνευματικά δικαιώματα 2009, 2010, Stefan Majewsky

en: The option to preview the completed puzzle
el: Η επιλογή προεπισκόπησης του συμπληρωμένου παζλ

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
el: Διαδρομή προς το αρχείο παζλ (θα ανοιχθεί αν δε δόθηκε -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
el: Εισαγάγετε το δοσμένο αρχείο του παζλ σε μια τοπική συλλογή (δεν λειτουργεί χωρίς αρχείο παζλ). Το κύριο παράθυρο δεν θα εμφανιστεί μετά την εισαγωγή του δοσμένου παζλ.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
el: Ακρίβεια αρπαγής (σε ποσοστό μεγέθους των κομματιών).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
el: Το όνομα αρχείου της εικόνας του φόντου για την προβολή, ή "__color__" αν ένα συμπαγές χρώμα πρέπει να χρησιμοποιηθεί (δείτε πλήκτρο "ViewBackgroundColor").

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
el: Το χρώμα φόντου για την προβολή (αν το πλήκτρο "ViewBackground" έχει ρυθμιστεί σε "__color__").

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
el: Το χρώμα τονισμού για τα επιλεγμένα κομμάτια στην προβολή.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
el: Ο ελεύθερος χώρος στον πίνακα του παζλ για την επίλυση, όταν γίνεται αναδιάταξη των κομματιών.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
el: Τα διαστήματα μεταξύ των κομματιών σε πλέγματα σε σχέση με το μέηεθος του μεγαλύτερου κομματιού (ο παράγοντας διαστήματος είναι 1.0 + 0.05 * value).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
el: Αν θα εμφανίζεται η γραμμή κατάστασης στον πίνακα του παζλ. (Δεν πρόκειται για πραγματική γραμμή κατάστασης, αλλά η θέση και η λειτουργικότητα είναι παρόμοια.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
el: Αν θα αποτυπώνονται σκιές κάτω από τα κομμάτια του παζλ. Αν απενεργοποιηθεί ίσως βελτιώσει την απόδοση της αποτύπωσης.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
el: Αν θα αποτυπώνονται τα επίπεδα στα κομμάτια του παζλ. Αν απενεργοποιηθεί ίσως βελτιώσει την απόδοση φόρτωσης του παζλ.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
el: Αν το παράθυρο προεπισκόπησης ήταν ενεργό στην τελευταία εκτέλεση του Palapeli.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
el: Τελευταία θέσξ και μέγεθος της προεπισκόπησης του παζλ.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
el: Πίνακας παζλ

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
el: Φόντο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
el: Το χρώμα των επιλεγμένων κομματιών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
el: Διάστημα για την επίλυση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
el: Δεν έχει δοθεί χώρος με παζλ με λιγότερα από 20 κομμάτια. Οι αλλαγές θα παρουσιαστούν όταν ένα παζλ δημιουργηθεί ή επανεκκινήσει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
el: Διαστήματα μεταξύ κομματιών σε πλέγματα (1.0-1.5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
el: Εμφάνιση κομματιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
el: Σχεδίαση λοξότμημων γωνιών για να δημιουργήσετε μια εμφάνιση τριών διαστάσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
el: Σχεδίαση σκιών κάτω από τα κομμάτια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
el: Αυτές οι επιλογές μπορούν να απενεργοποιηθούν όταν Palapeli εκτελείται πολύ αργά. Οι αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ μόνο όταν ξεκινήσει ένα νέο παζλ.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
el: Συμπεριφορά κομματιών

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
el: Ακρίβεια αρπαγής:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
el: Πολύ ακριβής (δύσκολο)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
el: Ανακριβής (εύκολο)

en: Show Statusbar of Puzzle Table
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης του πίνακα παζλ

en: Back to &Collection
el: Πίσω στη &συλλογή

en: Go back to the collection to choose another puzzle
el: Μετάβαση πίσω στη συλλογή για να επιλέξετε ένα άλλο παζλ

en: Create &New Puzzle...
el: Δημιουργία &νέου παζλ...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
el: Δημιουργία ενός νέου παζλ από μια εικόνα στο δίσκο σας

en: &Delete Puzzle
el: &Διαγραφή παζλ

en: Delete the selected puzzle from your collection
el: Διαγραφή του επιλεγμένου παζλ από τη βιβλιοθήκη

en: &Import from File...
el: &Εισαγωγή από αρχείο...

en: Import a new puzzle from a file into your collection
el: Εισαγωγή ενός νέου παζλ από ένα αρχείο στη συλλογή σας

en: &Export to File...
el: &Εξαγωγή σε αρχείο...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου παζλ από τη συλλογή σας σε ένα αρχείο

en: &Restart Puzzle...
el: &Επανεκκίνηση του παζλ...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
el: Διαγραφή της αποθηκευμένης προόδου κα αναδιάταξη των κομματιών

en: &Create Piece Holder...
el: Δημιουργία &βάσης παζλ...

en: Create a temporary holder for sorting pieces
el: Δημιουργία προσωρινής βάσης για την ταξινόμηση των κομματιών

en: &Delete Piece Holder
el: &Διαγραφή βάσης κομματιών

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
el: Διαγραφή μιας επλεγμένης προσωρινής βάσης όταν είναι κενή

en: &Select All in Holder
el: Επιλογή όλων στη βά&ση

en: Select all pieces in a selected piece holder
el: Επιλογή όλων των κομματιών σε μια επιλεγμένη βάση

en: &Rearrange Pieces
el: Α&ναδιάταξη κομματιών

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
el: αναδιάταξη όλων των κομματιών σε μια επιλεγμένη βάση ή επιλεγμένα κομμαια σε οποιοδήποτε παράθυρο

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
el: &Προεπισκόπηση

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Show or hide the image of the completed puzzle
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της εικόνας του συμπληρωμένου παζλ

en: Enable All Messages
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων

en: No puzzle loaded
el: Δεν φορτώθηκε κάποιο παζλ

en: You finished the puzzle.
el: Τερματίσατε το παζλ.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
el: Ολοκληρώθηκε το %1%
