palapeli - en to fi translation catalogue (178 entries)

en: Piece count
fi: Palojen lukumäärä

en: Piece aspect ratio
fi: Palojen leveys

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
fi: Valmiit asetukset

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
fi: Cairo-ruudukko (viisikulmainen)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
fi: Kuusikulmioruudukko

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
fi: Suorakulmaruudukko

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
fi: Rotrex-ruudukko (neljäkäs-triheksagonaalinen)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
fi: Epäsäännöllinen ruudukko

en: Approx. piece count
fi: Palojen lukumäärä noin

en: Quick preset
fi: Nopea esiasetus

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
fi: Tavallinen

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
fi: Hyvin suorakulmainen

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
fi: Hyvin monimuotoinen

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
fi: Suuret ulokkeet

en: Flipped edge percentage
fi: Käännettyjä sivuja prosentteina

en: Edge curviness
fi: Sivun kurvikkuus

en: Plug size
fi: Ulokkeiden koko

en: Diversity of curviness
fi: Kurvikkuuden vaihtelevuus

en: Diversity of plug position
fi: Ulokkeiden sijainnin vaihtelevuus

en: Diversity of plugs
fi: Ulokkeiden monimuotoisuus

en: Diversity of piece size
fi: Palan koon vaihtelevuus

en: Dump grid image
fi: Kirjoita ruudukkokuva

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

en: Mouse Interaction
fi: Hiirivuorovaikutus

en: Center
fi: Keskellä

en: None
fi: Ei missään

en: Top Left
fi: Ylävasemmalla

en: Top Right
fi: Yläoikealla

en: Bottom Left
fi: Alavasemmalla

en: Bottom Right
fi: Alaoikealla

en: Remove this trigger
fi: Poista tämä hiiritoiminto

en: Input here...
fi: Syötä tähän…

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
fi: Paina haluamiasi vaihtonäppäimiä ja napsauta sitten hiiren painiketta tai pyöräytä hiiren rullaa tässä

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
fi: Ei mitään

en: Click to change how an action is triggered
fi: Muuta toiminnon laukaisinta napsauttamalla

en: Mouse Buttons
fi: Hiiripainikkeet

en: Mouse Wheel
fi: Hiiren rulla

en: Interaction with pieces
fi: Palojen käsittely

en: Interaction with the puzzle table
fi: Pelialueen ohjaus

en: Interaction with the viewport
fi: Näkymän ohjaus

[ctx: @title:window]
en: Create New Puzzle
fi: Luo uusi palapeli

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
fi: Kuvatiedosto:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
fi: Kuvaa seuraavassa valitsemaasi kuvaa.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
fi: Kuvan nimi:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
fi: Kommentti:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
fi: Kuvan tekijän nimi:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
fi: Valitse kuva

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
fi: Valitse paloiteltava kuva

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
fi: Valitse paloittelutapa

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
fi: Valitse paloittelutapa

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
fi: Valitse paloittelutavan asetukset

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
fi: Säädä paloittelutapaa

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
fi: Palapeliä ei voida luoda: Paloitteluliitännäistä ei voitu ladata.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
fi: Palapeliä ei voida luoda: Valittu tiedosto ei ole kuvatiedosto.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
fi: Palapeliä ei voida luoda: Paloittelu epäonnistui tuntemattoman ongelman vuoksi.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
fi: Pelialueen koon muuttaminen vetämällä sen reunoja

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
fi: Sait palapelin valmiiksi. Haluatko aloittaa sen alusta?

[ctx: @action:button]
en: Restart
fi: Käynnistä alusta

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
fi: Seuraavat palapelit poistetaan. Tätä toimintoa ei voi kumota.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
fi: Palapeli-palapelitiedostot (*.puzzle)

[ctx: @title:window]
en: Import Palapeli Puzzles
fi: Tuo palapelejä

[ctx: @title:window]
en: Save Palapeli Puzzles
fi: Tallenna palapelit

en: Create a piece holder
fi: Luo palaryhmä

en: Enter a short name (optional):
fi: Kirjoita lyhyt nimi (valinnainen):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
fi: Valitse poistettava palaryhmä napsauttamalla sitä. Voit myös painaa sen sulkemispainiketta.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
fi: Valitun palaryhmän täytyy olla tyhjä, jotta sen voi poistaa.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
fi: Valitussa palaryhmässä täytyy olla paloja, jotta sen kaikki palat voi valita.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
fi: Valitse palaryhmä napsauttamalla sitä. Voit sitten valita kaikki sen palat.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
fi: Palojen järjestämiseksi paloja täytyy olla valittuna joko pelialueella tai valitussa palaryhmässä.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
fi: Tarkista, että sinulla on ainakin yksi palaryhmä. Valitse sitten napsauttamalla palaryhmä, johon tai josta haluat siirtää paloja.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
fi: Olet valinnut palaryhmään siirrettäväksi suuren palan, joka koostuu kuudesta pienestä palasta. Haluatko varmasti siirtää sen?

[ctx: @action:button]
en: Transfer
fi: Siirrä

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
fi: Valitse yksi tai useampi palaryhmästä siirrettävä pala tai valitse pelialueelta paloja siirrettäväksi palaryhmään.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
fi: Valitse yksi tai useampi pala siirrettäväksi edellisestä palaryhmästä parhaillaan valittuun palaryhmään.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
fi: Palojen siirtämiseen palaryhmästä toiseen tarvitaan vähintään kaksi palaryhmää. Toisen niistä täytyy olla valittu, ja toisessa täytyy olla valittuja paloja. Sitten voit siirtää palat toiseen palaryhmään.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
fi: Käsi

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
fi: Olet juuri luonut suuren palapelin: Tässä pelissä on useita ominaisuuksia, jotka helpottavat palapelin kokoamista työpöydän rajoitetussa tilassa. Ne on kuvattu yksityiskohtaisesti Palapelin käyttöohjeessa, johon pääsee Ohje-valikosta. Alla on kuitenkin muutama nopea vinkki.
    
    Ennen kokoamisen aloittamista voi olla hyvä poistaa käytöstä palojen kolmiulotteinen tehoste ja varjostus (katso asetusikkuna), koska ne hidastavat latautumista ja vaikeuttavat valinnan korostuksen näkemistä, kun palat näkyvät erittäin pieninä.
    
    Ensimmäinen apuominaisuus on palapelin esikatselu (kuva valmiista palapelistä) sekä työkalurivin painike, josta sen saa näkyviin ja piiloon. Hiiren pitäminen esikatselun päällä lähentää osan kuvasta, joten esikatseluikkuna voi olla melko pieni.
    
    Seuraava ominaisuus on, että Palapelissä pelialuetta voi katsella lähi- ja yleiskuvana. Niiden välillä voi vaihtaa nopeasti hiiren painikkeella (oletusarvoisesti keskipainikkeella). Lähikuvassa ollessasi käytä vierityspalkkien tyhjää tilaan etsiäksesi paloja ”sivu” kerrallaan. Lähi- ja yleiskuvanäkymiä voi säätää lähentämällä tai loitontamalla. Zoomauksen muutokset tallentuvat automaattisesti.
    
    Palapeli myös varaa tilaa pelialueelta palapelin kokoamista varten.
    
    Viimeisenä, mutta ei vähäisimpänä, Palapelissä on pienet ikkunat, joita kutsutaan palaryhmiksi. Ne on tarkoitettu palojen järjestämiseksi ryhmiin. Ryhmiä voi tehdä esimerkiksi reuna- ja taivaspaloista sekä vasemman laidan valkoisen talon paloista. Ryhmiä voi olla kuinka monta tahansa, ja ne voi nimetä. Ryhmä nimeltä ”Käsi” pitäisi olla valmiina. Se on tarkoitettu palojen kuljettamiseksi niiden löytöpaikasta kokoamisalueelle.
    
    Paloja siirretään ryhmään tai pois ryhmästä käyttämällä siirtokomentoa (oletusarvoisesti hiiren vasemman painikkeen painallus Vaihto pohjassa). Tarkista ensin, että haluamasi palaryhmä on valittu: sillä tulisi olla sininen reunaviiva. Paina siitä, jos sillä ei ole. Siirtääksesi paloja ryhmään valitse ne pelialueelta ja paina sitten niiden siirtokomentoa. Voit myös siirtää palat yksi kerrallaan.
    
    Siirtääksesi palat pois ryhmästä tarkista ensin, että pelialueella ei ole valittuja paloja. Valitse sitten palat ryhmäikkunasta. Palaa sitten pelialueelle ja käytä siirtokomentoa tyhjälle alueelle, johon haluat siirtää palat. Siirrä vain muutama pala kerrallaan, jotta palat eivät törmää pelialueen paloihin.
    
    Palaryhmissä voi muuten tehdä lähes kaikkia asioita kuin pelialueella. Palaryhmissä paloja voi esimerkiksi yhdistää osaksi ratkaisua.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
fi: Suurten palapelien ratkaiseminen

en: Great! You have finished the puzzle.
fi: Hienoa! Sait palapelin valmiiksi.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
fi: Palojen siirtäminen vetämällä

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
fi: Palojen valinta painamalla

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
fi: Palojen siirtäminen ryhmästä tai ryhmään

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
fi: Näkymän siirtäminen vetämällä

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
fi: Lähikuvan ja yleiskuvan välillä vaihtaminen

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
fi: Näkymän zoomaus

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
fi: Näkymän vieritys vaakasuunnassa

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
fi: Näkymän vieritys pystysuunnassa

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
fi: Useampien palojen valinta kerralla

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
fi: Pelialueen lukitseminen tai sen lukituksen avaaminen

[ctx: @title:window]
en: Preview of completed puzzle
fi: Kootun palapelin esikatselu

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
fi: Kuvaa ei ole saatavilla.

[ctx: @title:window]
en: %1 - Preview
fi: %1 – Esikatselu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
fi: Yksivärinen

[ctx: a keyboard modifier]
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
fi: Ryhmänvalitsin

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
fi: Ei painikkeita

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
fi: Vasen painike

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
fi: Oikea painike

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
fi: Keskipainike

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
fi: XPainike1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
fi: XPainike2

en: Horizontal-Scroll
fi: Vaakavieritys

en: Vertical-Scroll
fi: Pystyvieritys

en: Your progress is saved automatically while you play.
fi: Tilanne tallennetaan automaattisesti pelin edetessä.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
fi: Automaattinen tallennus

en: Lock the puzzle table area
fi: Lukitse pelialue

en: [No name]
fi: [Nimetön]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
fi[0]: %2 (%1 pala)
fi[1]: %2 (%1 palaa)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
fi: tekijä: %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort List...
fi: Lajittele luettelo…

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Title
fi: Otsikon mukaan

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Piece Count
fi: Palamäärän mukaan

en: Loading puzzle...
fi: Ladataan palapeliä…

en: Loading collection
fi: Ladataan kokoelmaa

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
fi: Virhe: Palapelitiedostoa ei annettu.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
fi: Tuodaan palapeli "%1" paikalliseen kokoelmaan

en: Jigsaw Puzzle Game
fi: Palapeliohjelma

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
fi: Copyright 2009, 2010 Stefan Majewsky

en: The option to preview the completed puzzle
fi: Mahdollisuus esikatsella koottua palapeliä

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
fi: Palapelitiedoston polku (käytetään, mikäli -i:ta ei anneta)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
fi: Tuo annettu palapelitiedosto paikalliseen kokoelmaan (ei tee mitään ellei palapelitiedostoa anneta). Pääikkunaa ei näytetä sen jälkeen kun annettu tehtävä on tuotu.

en: No file to import given
fi: Tuotavaa tiedostoa ei annettu

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
fi: Loksahdusetäisyys (osuutena palan koosta).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
fi: Näkymän taustakuvan tiedostonimi tai yksiväristä taustaa käytettäessä ”__color__” (katso ”ViewBackgroundColor”-avain).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
fi: Näkymän taustaväri (jos ”ViewBackground”-avain on asetettu arvoon ”__color__”).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
fi: Valittujen palojen korostamiseen käytetty väri.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
fi: Paikka, jonne jätetään palojen sekoituksen aikana tilaa palapelin ratkaisemista varten

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
fi: Palojen välistys palapelin ruudukossa suhteessa suurimman palan kokoon (välistyskerroin on 1,0 + 0,05 × arvo):

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
fi: Näytetäänkö tilarivi pelipöydän alla. (Ei oikea tilarivi, mutta sijainti ja toiminnallisuus on vastaava.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
fi: Piirretäänkö palapelin paloille varjot. Tämän poistaminen käytöstä saattaa parantaa suorituskykyä.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
fi: Piirretäänkö palapelin paloihin kolmiulotteinen tehoste. Tämän poistaminen käytöstä saattaa nopeuttaa palapelin lataamista.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
fi: Oliko esikatseluikkuna näkyvissä, kun Palapeli oli viimeksi käynnissä.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
fi: Palapelin esikatselun viime sijainti ja koko.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
fi: Pelipöytä

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
fi: Tausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
fi: Valittujen palojen korostusväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
fi: Tila ratkaisulle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
fi: Alle 20 palan palapeleille ei jätetä tilaa. Muutokset tulevat voimaan, kun palapeli luodaan tai aloitetaan alusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
fi: Palojen välistys palapelin ruudukossa (1,0–1,5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
fi: Palojen ulkoasu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
fi: Piirrä kolmiulotteinen tehoste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
fi: Piirrä palojen varjot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
fi: Nämä valinnat voidaan poistaa käytöstä Palapelin ollessa hidas. Muutokset astuvat voimaan vasta kun aloitetaan uusi palapeli.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
fi: Palojen toiminta

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
fi: Loksahdusetäisyys:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
fi: Erittäin tarkka (vaikeampi)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
fi: Epätarkka (helpompi)

en: Show Statusbar of Puzzle Table
fi: Näytä pelipöydällä tilarivi

en: Back to &Collection
fi: Takaisin k&okoelmaan

en: Go back to the collection to choose another puzzle
fi: Takaisin kokoelmaan valitsemaan toinen palapeli

en: Create &New Puzzle...
fi: Luo &uusi palapeli…

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
fi: Luo uusi palapeli käyttäen tietokoneella olevaa kuvatiedostoa

en: &Delete Puzzle
fi: &Poista palapeli

en: Delete the selected puzzle from your collection
fi: Poista valittu palapeli kokoelmasta

en: &Import from File...
fi: &Tuo tiedostosta…

en: Import a new puzzle from a file into your collection
fi: Tuo uusi palapeli tiedostosta paikalliseen kokoelmaan

en: &Export to File...
fi: &Vie tiedostoon…

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
fi: Tallenna valittu palapeli paikallisesta kokoelmasta tiedostoon

en: &Restart Puzzle...
fi: &Aloita alusta…

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
fi: Poista tallennettu pelitilanne ja sekoita palat

en: &Create Piece Holder...
fi: Luo pala&ryhmä…

en: Create a temporary holder for sorting pieces
fi: Luo väliaikainen ryhmä palojen lajittelemista varten

en: &Delete Piece Holder
fi: P&oista palaryhmä

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
fi: Poista väliaikainen palaryhmä, jos se on tyhjä

en: &Select All in Holder
fi: &Valitse kaikki ryhmän palat

en: Select all pieces in a selected piece holder
fi: Valitse kaikki valitun palaryhmän palat

en: &Rearrange Pieces
fi: &Järjestä palat

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
fi: Järjestä kaikki valitun palaryhmän palat tai minkä tahansa ikkunan valitut palat

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
fi: &Esikatselu

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
fi: Esikatselu

en: Show or hide the image of the completed puzzle
fi: Näytä tai piilota kootun palapelin kuva

en: Enable All Messages
fi: Näytä kaikki viestit

en: Enable all messages again?
fi: Palautetaanko kaikki viestit näkyviin?

[ctx: @action:button]
en: Enable
fi: Käytä

en: No puzzle loaded
fi: Palapeliä ei ole ladattu

en: You finished the puzzle.
fi: Sait palapelin valmiiksi

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
fi: %1 % koottuna
