palapeli - en to he translation catalogue (181 entries)

en: Piece count
he: מספר חלקים

en: Piece aspect ratio
he: יחס גובה־רוחב של חלקים

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
he: ערכות הגדרה מוכנות

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
he: רשת קהיר (מתומנים)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
he: רשת משושים

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
he: רשת מרובעים

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
he: רשת רוטרקס (תלת־משושה־מעוייני)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
he: רשת אחרת

en: Approx. piece count
he: כמות חלקים ממוצעת

en: Quick preset
he: ערכה מהירה

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Ordinary
he: רגילה

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Very regular
he: רגילה מאוד

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Very diverse
he: מגוונת מאוד

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Large plugs
he: רמות גדולות

en: Flipped edge percentage
he: אחוז קצה הפוך

en: Edge curviness
he: עקמומיות קצה

en: Plug size
he: גודל רמה

en: Diversity of curviness
he: התפלגות העקמומיות

en: Diversity of plug position
he: התפלגות מקום הרמה

en: Diversity of plugs
he: התפלגות הרמות

en: Diversity of piece size
he: התפלגות גודלי החלקים

en: Dump grid image
he: הטלת תמונת רשת

[ctx: @title:tab]
en: General
he: כללי

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Interaction
he: תפעול עם עכבר

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Center
he: מרכז

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: None
he: אין

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Top Left
he: משמאל למעלה

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Top Right
he: מימין למעלה

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Bottom Left
he: משמאל למטה

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Bottom Right
he: מימין למטה

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this trigger
he: הסרת ההזנקה הזאת

[ctx: @info:placeholder]
en: Input here…
he: הקלט כאן…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
he: נא להחזיק את מקש ההחלפה הרצוי לחוץ, ואז ללחוץ על כפתור העכבר או לגלול כאן עם גלגלת העכבר

[ctx: @item This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
he: ללא

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to change how an action is triggered
he: ניתן ללחוץ כדי לשנות איך פעולה מוזנקת

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Buttons
he: כפתורי העכבר

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Wheel
he: גלגלת עכבר

en: Interaction with pieces
he: תפעול החלקים

en: Interaction with the puzzle table
he: תפעול טבלת הפאזל

en: Interaction with the viewport
he: תפעול האשנב

[ctx: @title:window]
en: Create New Puzzle
he: יצירת פאזל חדש

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
he: קובץ תמונה:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
he: נא לתאר את התמונה שבחרת להלן.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
he: שם התמונה:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
he: הערה כרשות:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
he: שם יוצר/ת התמונה:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
he: בחירת תמונה

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
he: נא לצייר את מקור התמונה לפירוק לחתיכות

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
he: בחירת חותך

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
he: בחירת שיטת חיתוך

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
he: הגדרת חותך

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
he: כוונון משתני שיטת החיתוך הנבחרת

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
he: אי אפשר ליצור פאזל: לא ניתן לטעון את תוסף החיתוך.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
he: אי אפשר ליצור פאזל: הקובץ שבחרת אינו תמונה.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
he: אי אפשר ליצור פאזל: החיתוך נכשל עקב בעיות לא ידועות.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
he: אפשר לשנות את אזור טבלת הפאזל על ידי גרירת הקצוות שלה

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
he: סיימת את הפאזל. להתחיל אותו מחדש כעת?

[ctx: @action:button]
en: Restart
he: התחלה מחדש

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
he: הפאזלים הבאים יימחקו. אי אפשר להסיג את הפעולה הזאת.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
he: פאזלים של פָּלַאפֵּלִי (‎*.puzzle)

[ctx: @title:window]
en: Import Palapeli Puzzles
he: ייבוא פאזלים של פָּלַאפֵּלִי

[ctx: @title:window]
en: Save Palapeli Puzzles
he: שמירת פאזלים של פָּלַאפֵּלִי

[ctx: @title:window]
en: Create a Piece Holder
he: יצירת אוחז חלקים

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a short name (optional):
he: נא למלא שם קצר (רשות):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
he: יש ללחוץ על אוחז החלקים כדי לבחור אותו לפני שאפשר למחוק אותו, או שאפשר פשוט ללחוץ על כפתור הסגירה שלו.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
he: אוחז החלקים הנבחר חייב להיות ריק בטרם מחיקתו.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
he: באוחז החלקים חייבים להיות כמה חלקים כדי להשתמש ב‚בחירה בהכול’.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
he: יש ללחוץ על אוחז חלקים כדי לבחור אותו לפני שאפשר לבחור את כל החלקים שבתוכו.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
he: כדי לסדר חלקים מחדש, או שחייבים להיות חלקים שנבחרו בשולחן הפאזל או שחייב להיות אוחז שנבחר עם מספר חלקים בתוכו.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
he: אמור להיות לך אוחז חלקים וללחוץ עליו כדי לבחור אותו לפני שאפשר יהיה להעביר אליו ומתוכו.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
he: בחרת להעביר חלק גדול שמכיל יותר משישה חלקים קטנים. להמשיך?

[ctx: @action:button]
en: Transfer
he: העברה

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
he: יש לבחור בחלק אחד יותר להעברה אל מחוץ לאוחז או לבחור חלקים משולחן הפאזל להעביר אליו.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
he: יש לבחור חלק אחד או יותר להעברה מהאוחז הישן לאוחז החדש שנבחר.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
he: חייבים להיות שני אוחזים לפחות, אחד מהם צריך להיבחר עם חלקים נבחרים בתוכו, לפני שאפשר להעביר חלקים לאוחז השני.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
he: יד

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
he: יצרת כרגע פאזל גדול: לפָּלַאפֵּלִי יש מספר יכולות שיעזרו לך לפתור אותו במסגרת המקום המוגבל בשולחן העבודה. הן מתוארות בפירוט במדריך של פָּלַאפֵּלִי (בתפריט העזרה). הנה כמה עצות זריזות.
    
    לפני שמתחילים, כדאי להימנע משימוש בשיפועים או הצללות עם פאזלים גדולים (אפשר לראות בחלונית ההגדרות), מכיוון שהם מאטים את הטעינה ומקשים על הבחנה בהדגשות כאשר החלקים בתצוגה קטנים מאוד.
    
    היכולת הראשונה היא תצוגה מקדימה של הפאזל (תמונה של הפאזל המושלם) וכפתור בסרגל הכלים להפעלה או כיבוי שלה. ריחוף מעליה עם העכבר, מגדיל חלקים מהתמונה, כך שגודל החלון שייבחר לתצוגה המקדימה יכול להיות קטן למדי.
    
    שנית, יש תצוגות מקרוב ומרחוק של שולחן הפאזל, שביניהן ניתן לעבור במהירות באמצעות לחצן עכבר (ברירת המחדל היא לחיצה אמצעית). בתצוגה מקרוב, יש להשתמש במרווח הריק בפסי הגלילה כדי לעיין בין חלקי הפאזל ‚עמוד' בכל פעם. ניתן להתאים את שתי התצוגות על ידי הגדלה או הקטנה והשינויים שלך יישמרו.
    
    יש גם מקום שמור בשולחן הפאזל לבניית הפתרון.
    
    לבסוף, אך לא פחות חשוב, ישנם חלונות קטנים הנקראים ‚אוחזים’. הם משמשים למיון חלקים לקבוצות כמו קצוות, שמיים או בית לבן משמאל. ניתן להשתמש בכמה אוחזים שרוצים ולתת להם שמות. כבר אמור להיות לך אחד בשם ‚יד’, להעברת חלקים ממקום מציאתם לאזור הפתרון.
    
    יש להשתמש בלחיצת עכבר מיוחדת כדי להעביר חלקים לתוך או מחוץ לאוחז (ברירת המחדל היא Shift + לחיצה שמאלית). ראשית יש לוודא שהאוחז הרצוי פעיל: צריך להיות לו מתאר כחול. אם לא, יש ללחוץ עליו. כדי להעביר חלקים לאוחז, נא לבחור אותם בשולחן הפאזל ואז ללחוץ את הלחיצה המיוחדת כדי ‚לשגר’ אותם לאוחז. או שניתן פשוט לבצע את הלחיצה המיוחדת על חלק אחד בכל פעם.
    
    כדי להעביר חלקים מחוץ לאוחז, חשוב לוודא שאין חלקים נבחרים בשולחן הפאזל, יש להיכנס לחלון האוחז ולבחור כמה חלקים, באמצעות פעולות העכבר הרגילות של פָּלַאפֵּלִי, ואז לחזור לשולחן הפאזל וללחוץ את הלחיצה המיוחדת על מקום ריק אליו אמורים החלקים להגיע. רצוי להעביר לא יותר מכמה חלקים בכל פעם, כדי למנוע התנגשויות של חלקים על שולחן הפאזל.
    
    אגב, האוחזים יכולים לבצע כמעט את כל הפעולות ששולחן הפאזל והחלון שלו יכולים לבצע, כולל חיבור חלקים לבניית חלק מהפתרון.

[ctx: @title:window for hints]
en: Solving Large Puzzles
he: פתרון פאזלים גדולים

en: Great! You have finished the puzzle.
he: מצוין! השלמת את הפאזל.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
he: אפשר להזיז חלקים בגרירה

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
he: אפשר לבחור חלקים בלחיצה

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
he: אפשר לשגר חלקים אל או מתוך אוחז

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
he: ניתן להזיז את האשנב בגרירה

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
he: מעבר לתצוגה מקרוב או מרחוק

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
he: אשנב תקריב

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
he: גלילה אופקית באשנב

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
he: גלילה אנכית באשנב

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
he: בחירה של מספר חלקים יחד

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
he: שינוי מצב נעילה של אזור טבלת הפאזל

[ctx: @title:window]
en: Preview of Completed Puzzle
he: תצוגה מקדימה של פאזל שלם

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
he: תמונה לא זמינה.

[ctx: @title:window]
en: %1 - Preview
he: %1 - תצוגה מקדימה

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
he: צבע יחיד

[ctx: a keyboard modifier]
en: Meta
he: מטא

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
he: בורר קבוצות

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
he: ללא כפתור

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
he: כפתור שמאלי

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
he: כפתור ימני

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
he: כפתור אמצעי

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
he: כפתור X1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
he: כפתור X2

en: Horizontal-Scroll
he: גלילה-אופקית

en: Vertical-Scroll
he: גלילה-אנכית

en: Your progress is saved automatically while you play.
he: ההתקדמות שלך נשמרת אוטומטית בזמן המשחק.

[ctx: @title:window dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic Saving
he: שמירה אוטומטית

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock the puzzle table area
he: נעילת אזור טבלת הפאזל

en: [No name]
he: [ללא שם]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
he[0]: %2 (חלק)
he[1]: %2 (שני חלקים)
he[2]: %2 (%1 חלקים)
he[3]: %2 (%1 חלקים)

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
he: מאת %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort List…
he: מיון הרשימה…

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Title
he: לפי כותרת

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Piece Count
he: לפי מספר חלקים

[ctx: @info:status]
en: Loading puzzle…
he: הפאזל נטען…

en: Loading collection
he: האוסף נטען

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
he: שגיאה: לא סופק קובץ פאזל.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
he: הפאזל „%1” מיובא לאוסף שלך.

[ctx: The application's name]
en: Palapeli
he: פָּלַאפֵּלִי

en: Jigsaw Puzzle Game
he: משחק פאזל מזוגזג

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
he: כל הזכויות שמורות 2009, 2010, סטפן מייבסקי

en: Stefan Majewsky
he: סטפן מייבסקי

en: Johannes Loehnert
he: יוהאנס לוינרט

en: The option to preview the completed puzzle
he: האפשרות להצגה מקדימה של הפאזל הפתור

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
he: נתיב לקובץ פאזל (ייפתח אם לא סופק ‎-i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
he: ייבוא קובץ הפאזל הנתון לאוסף המקומי (לא עוש כלום אם לא סופק פאזל). החלון הראשי לא יופיע לאחר ייבוא הפאזל הנתון.

en: No file to import given
he: לא סופק קובץ לייבוא

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
he: דיוק ההצמדה (כאחוז מגודל החלק).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
he: שם קובץ תמונת הרקע לשימוש עבור התצוגה, או „__color__” אם זה אמור להיות צבע אחיד (כדאי לעיין במפתח „ViewBackgroundColor”).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
he: צבע הרקע לשימוש לתצוגה (אם המפתח „ViewBackground” מוגדר ל־„__color__”).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
he: צבע ההדגשה לשימוש לבחירת חלקים בתצוגה.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
he: איפה לשמור מקום בטבלת הפאזל לפתרון, בעת ערבוב או ערבוב מחדש של החלקים.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
he: ריווח חלקי הפאזל ביחס לגודל החלק הגדול ביותר (מקדם הריווח הוא 1.0 + 0.05 * ערך)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
he: האם להציג את שורת המצב בשולחן הפאזל. (זאת לא שורת מצב אמיתית, אך המקום והיכולות שהיא מציעה הן דומות.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
he: האם לעבד את הצלליות מתחת לחלקי הפאזל. כיבוי האפשרות הזאת יכול לשפר את ביצועי העיבוד.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
he: האם לעבד שיקועים בחלקי הפאזל. כיבוי האפשרות יכול לשפר את ביצועי טעינת הפאזל.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
he: האם מצב חלון התצוגה המקדימה השתנה מאז הפעם האחרונה שפָּלַאפֵּלִי הופעל.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
he: המקום והגודל האחרונים של תצוגת הפאזל המקדימה.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
he: סרגל כלים ראשי

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
he: טבלת פאזלים

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
he: רקע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
he: צבע הדגשת החלקים הנבחרים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
he: מקום לפתרון:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
he: לא מסופק משטח עם פאזלים שמורכבים מ־20 חלקים ומטה. השינויים יחולו עם יצירת או התחלת פאזל מחדש.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
he: ריווח בין החלקים ברשתות הפאזל (1.0‏-1.5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
he: הופעת חלקים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
he: ציור שיקועים ליצירת מראה תלת־ממדי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
he: ציור צלליות מתחת לחלקים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
he: אפשר להשבית את האפשרויות האלה כאשר פָּלַאפֵּלִי איטי. השינויים ייכנסו לתוקף עם מעבר לפאזל חדש.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
he: התנהגות חלק

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
he: התנהגות הצמדה:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
he: מדויק מאוד (קשה יותר)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
he: רופף (קל יותר)

en: Show Statusbar of Puzzle Table
he: הצגת שורת מצב של טבלת הפאזל

[ctx: @action]
en: Back to &Collection
he: ח&זרה לאוסף

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to the collection to choose another puzzle
he: חזרה לאוסף כדי לבחור בפאזל אחר

[ctx: @action]
en: Create &New Puzzle…
he: יצירת &פאזל חדש…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new puzzle using an image file from your disk
he: יצירת פאזל חדש מקובץ תמונה מהכונן שלך

[ctx: @action]
en: &Delete Puzzle
he: מ&חיקת פאזל

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the selected puzzle from your collection
he: מחיקת הפאזל הנבחר מהאוסף שלך

[ctx: @action]
en: &Import from File…
he: יי&בוא מקובץ…

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a new puzzle from a file into your collection
he: ייבוא פאזל חדש מקובץ לאוסף שלך

[ctx: @action]
en: &Export to File…
he: יי&צוא לקובץ…

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected puzzle from your collection into a file
he: ייצוא הפאזל הנבחר מהאוסף שלך לקובץ

[ctx: @action]
en: &Restart Puzzle…
he: התחלת פאזל מחד&ש…

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
he: מחיקת ההתקדמות השמורה וערבוב החלקים מחדש

[ctx: @action]
en: &Create Piece Holder…
he: י&צירת אוחז חלקים…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a temporary holder for sorting pieces
he: יצירת אוחז זמני לסידור החלקים

[ctx: @action]
en: &Delete Piece Holder
he: מ&חיקת אוחז חלקים

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete a selected temporary holder when it is empty
he: למחוק אוחז זמני נבחר כשהוא ריק

[ctx: @action]
en: &Select All in Holder
he: לבחור ה&כול באוחז

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all pieces in a selected piece holder
he: לבחור את כל החלקים באוחז החלקים הנבחר

[ctx: @action]
en: &Rearrange Pieces
he: סידור חלקים מ&חדש

[ctx: @info:tooltip]
en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
he: לסדר את כל החלקים מחדש באוחז חלקים נבחר או חלקים נבחרים בכל חלון שהוא

[ctx: @option:check]
en: Show Preview
he: הצגת תצוגה מקדימה

[ctx: @option:check Preview is a noun here]
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

[ctx: @info:tooltip]
en: Show or hide the image of the completed puzzle
he: הצגת או הסתרת תמונת הפאזל השלמה

[ctx: @action]
en: Enable All Messages
he: הפעלת כל ההודעות

en: Enable all messages again?
he: להפעיל את כל ההודעות שוב?

[ctx: @action:button]
en: Enable
he: הפעלה

en: No puzzle loaded
he: לא נטען פאזל

en: You finished the puzzle.
he: סיימת את הפאזל.

[ctx: @info:progress]
en: %1% finished
he: %1% הושלמו
