palapeli - en to it translation catalogue (175 entries)

en: Piece count
it: Conteggio pezzi

en: Piece aspect ratio
it: Proporzioni pezzo

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
it: Impostazioni predefinite

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
it: Griglia Cairo (pentagonale)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
it: Griglia esagonale

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
it: Griglia rettangolare

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
it: Griglia Rotrex (rombo-triesagonale)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
it: Griglia irregolare

en: Approx. piece count
it: Conteggio appross. pezzi

en: Quick preset
it: Preimpostazione rapida

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Ordinary
it: Ordinario

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Very regular
it: Molto normale

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Very diverse
it: Molto vario

[ctx: @item puzzle shape preset]
en: Large plugs
it: Tasselli grandi

en: Flipped edge percentage
it: Percentuale capovolgimento bordo

en: Edge curviness
it: Curvatura del bordo

en: Plug size
it: Dimensione tassello

en: Diversity of curviness
it: Varietà della curvatura

en: Diversity of plug position
it: Varietà posizione tassello

en: Diversity of plugs
it: Varietà dei tasselli

en: Diversity of piece size
it: Varietà della dimensione pezzo

en: Dump grid image
it: Memorizza immagine della griglia

[ctx: @title:tab]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Interaction
it: Interazione del mouse

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Center
it: Centro

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Top Left
it: In alto a sinistra

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Top Right
it: In alto a destra

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

[ctx: @item:inlistbox space for solution]
en: Bottom Right
it: In basso a destra

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this trigger
it: Rimuovi questo attivatore

[ctx: @info:placeholder]
en: Input here…
it: Scrivi qui...

[ctx: @info:tooltip]
en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
it: Tieni premuto il tasto modificatore desiderato, poi premi qui un pulsante del mouse o scorri la rotella

[ctx: @item This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to change how an action is triggered
it: Premi per cambiare il modo di attivare di un'azione

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Buttons
it: Pulsanti del mouse

[ctx: @title:tab]
en: Mouse Wheel
it: Rotella del mouse

en: Interaction with pieces
it: Interazione con i pezzi

en: Interaction with the puzzle table
it: Interazione con il tavoliere del puzzle

en: Interaction with the viewport
it: Interazione con l'area di visualizzazione

[ctx: @title:window]
en: Create New Puzzle
it: Crea un nuovo puzzle

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
it: File immagine:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
it: Descrivi di seguito l'immagine che hai scelto.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
it: Nome immagine:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
it: Commento facoltativo:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
it: Nome autore immagine:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
it: Scegli immagine

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
it: Specifica l'immagine sorgente da ridurre in pezzi

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
it: Scegli ritaglio

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
it: Scegli un metodo di ritaglio

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
it: Configura ritaglio

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
it: Regola i parametri del metodo di ritaglio scelto

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
it: Il puzzle non può essere creato: impossibile caricare l'estensione per il ritaglio.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
it: Il puzzle non può essere creato: il file selezionato non è un'immagine.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
it: Il puzzle non può essere creato: il ritaglio non ha funzionato a causa di problemi non individuati.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
it: Cambia la dimensione dell'area del tavoliere del puzzle trascinando i suoi bordi

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
it: Hai finito il puzzle. Vuoi riavviarlo ora?

[ctx: @action:button]
en: Restart
it: Riavvia

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
it: I seguenti puzzle verranno eliminati. Questa azione non può essere annullata.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
it: Puzzle Palapeli (*.puzzle)

[ctx: @title:window]
en: Import Palapeli Puzzles
it: Importa puzzle Palapeli

[ctx: @title:window]
en: Save Palapeli Puzzles
it: Salva puzzle Palapeli

[ctx: @title:window]
en: Create a Piece Holder
it: Crea un contenitore pezzi

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a short name (optional):
it: Digita un nome breve (facoltativo):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
it: Per eliminare un contenitore pezzi, devi farci clic sopra per selezionarlo, o puoi semplicemente premere il pulsante Chiudi.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
it: Il contenitore pezzi selezionato deve essere vuoto, per eliminarlo.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
it: Per utilizzare la funzione «Seleziona tutto», il contenitore selezionato deve contenere alcuni pezzi.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
it: Prima di poter selezionare tutti i pezzi al suo interno, devi fare clic e selezionare un contenitore pezzi.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
it: Per riordinare i pezzi, o il tavoliere deve contenere alcuni pezzi selezionati oppure deve essere presente un contenitore con dei pezzi selezionati al suo interno.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
it: Prima di poter trasferire pezzi dentro o fuori da un contenitore pezzi, devi averne uno e farci clic sopra per selezionarlo.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
it: Hai scelto di trasferire in un contenitore pezzi un pezzo grande che contiene più di sei pezzi piccoli. Vuoi davvero farlo?

[ctx: @action:button]
en: Transfer
it: Trasferisci

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
it: Devi selezionare uno o più pezzi da trasferire fuori del contenitore selezionato, oppure seleziona i pezzi dal tavoliere per trasferirli al suo interno.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
it: Devi selezionare uno o più pezzi da trasferire dal contenitore precedente a quello selezionato di recente.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
it: Prima di poter trasferire i pezzi a un secondo contenitore, devi possederne almeno due, uno dei quali selezionato e con dei pezzi selezionati al suo interno.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
it: Mano

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
it: Hai appena creato un puzzle grande: Palapeli possiede varie funzionalità per aiutarti a risolverlo all'interno dello spazio limitato del desktop. Esse sono descritte dettagliatamente nel Manuale di Palapeli (che si trova nel menu Aiuto). Ecco alcuni suggerimenti veloci.
    
    Prima di iniziare, può essere consigliabile non usare le smussature o l'ombreggiatura con i puzzle grandi (vedi la finestra di dialogo Impostazioni), poiché il caricamento potrebbe essere più lento e l'evidenziazione difficile da distinguere quando i pezzi da visualizzare sono molto piccoli.
    
    La prima funzionalità è l'anteprima del puzzle (un'immagine del puzzle completato) e un pulsante nella barra degli strumenti per attivarla o disattivarla. Se vi passi sopra con il mouse, vengono ingrandite le parti dell'immagine, dunque la dimensione della finestra di anteprima può essere anche molto piccola.
    
    Vi sono, poi, delle viste ravvicinate o distanziate del tavoliere, che possono essere alternate velocemente tramite un pulsante del mouse (quello predefinito è il clic del pulsante centrale). Nella vista ravvicinata, usa lo spazio vuoto nelle barre di scorrimento per ricercare attraverso i pezzi del puzzle una «pagina» alla volta. Puoi regolare le due viste ingrandendo o riducendo il fattore di zoom: le tue scelte saranno memorizzate.
    
    Esiste, inoltre, uno spazio nel tavoliere riservato per la costruzione della soluzione.
    
    Ultimo ma non ultimo, sono presenti piccole finestre chiamate «contenitori pezzi». Esse servono per ordinare i pezzi in gruppo, come i bordi, il cielo o una casa bianca alla sinistra. Puoi avere tanti contenitori quanti ne hai bisogno, e attribuire loro anche un nome. Ne devi possedere già uno di nome «Mano» per il trasporto dei pezzi da ovunque li trovi all'area della soluzione.
    
    Usa un clic speciale del mouse per trasferire i pezzi all'interno o all'esterno di un contenitore pezzi (il predefinito è Maiusc+clic sinistro). Accertati che il contenitore da usare sia attivo, ossia abbia un contorno blu. Se non è attivo, facci clic sopra. Per trasferire i pezzi all'interno del contenitore, selezionali sul tavoliere, poi usa il clic speciale per «teletrasportarli» al suo interno. Oppure esegui il clic speciale su ciascuno di essi alla volta.
    
    Per trasferire i pezzi fuori da un contenitore pezzi, accertati che non vi siano pezzi selezionati nel tavoliere, vai all'interno della finestra del contenitore e seleziona alcuni pezzi, usando i normali comandi del mouse di Palapeli, poi ritorna al tavoliere ed esegui il clic speciale su uno spazio vuoto nel punto in cui vuoi che i pezzi arrivino. Trasferisci pochi pezzi alla volta, per evitare collisioni tra pezzi nel tavoliere.
    
    A ogni modo, i contenitori pezzi fanno quasi tutto quello che il tavoliere, e le relative finestre, fanno, incluso l'unione dei pezzi per la costruzione di una parte della soluzione.

[ctx: @title:window for hints]
en: Solving Large Puzzles
it: Soluzione di puzzle grandi

en: Great! You have finished the puzzle.
it: Bravo! Hai finito il puzzle.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
it: Sposta i pezzi col trascinamento

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
it: Seleziona i pezzi col clic del mouse

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
it: Teletrasporta pezzi da/a un contenitore pezzi

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
it: Sposta l'area di visualizzazione col trascinamento

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
it: Commuta la vista ravvicinata/distante

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
it: Ingrandisci/riduci l'area di visualizzazione

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
it: Scorri orizzontalmente l'area di visualizzazione

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
it: Scorri verticalmente l'area di visualizzazione

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
it: Seleziona più pezzi alla volta

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
it: Commuta il blocco dell'area del tavoliere del puzzle

[ctx: @title:window]
en: Preview of Completed Puzzle
it: Anteprima del puzzle completato

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
it: L'immagine non è disponibile.

[ctx: @title:window]
en: %1 - Preview
it: %1 - Anteprima

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
it: Colore singolo

[ctx: a keyboard modifier]
en: Shift
it: Maiusc

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
it: SelettoreGruppo

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
it: Nessun pulsante

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
it: Pulsante sinistro

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
it: Pulsante destro

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
it: Pulsante centrale

en: Horizontal-Scroll
it: Scorrimento orizzontale

en: Vertical-Scroll
it: Scorrimento verticale

en: Your progress is saved automatically while you play.
it: I tuoi progressi vengono salvati automaticamente durante il gioco.

[ctx: @title:window dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic Saving
it: Salvataggio automatico

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock the puzzle table area
it: Blocca l'area del tavoliere del puzzle

en: [No name]
it: [Nessun nome]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
it[0]: %2 (%1 pezzo)
it[1]: %2 (%1 pezzi)

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
it: Di %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort List…
it: Ordina elenco…

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Title
it: Per titolo

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By Piece Count
it: Per conteggio pezzi

[ctx: @info:status]
en: Loading puzzle…
it: Sto caricando il puzzle…

en: Loading collection
it: Caricamento della raccolta

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
it: Errore: nessun file puzzle fornito.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
it: Importazione del puzzle «%1» nella tua raccolta

en: Jigsaw Puzzle Game
it: Gioco puzzle

en: The option to preview the completed puzzle
it: L'opzione per visualizzare l'anteprima del puzzle completato

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
it: Percorso al file puzzle (sarà aperto se non viene fornito il comando -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
it: Importa il file puzzle fornito nella raccolta locale (non esegue nulla se non viene fornito alcun file puzzle). Dopo l'importazione del puzzle specificato, la finestra principale non sarà mostrata.

en: No file to import given
it: Non è stato specificato alcun file da importare

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
it: Precisione di aggancio (come percentuale della dimensione pezzo).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
it: Il nome file dello sfondo da usare per la Visualizzazione, o «__color__» se deve essere usato un colore in tinta unita (vedi l'elemento «ViewBackgroundColor»).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
it: Il colore di sfondo da usare per la Visualizzazione (se l'elemento «ViewBackground» è impostato su «__color__»).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
it: Il colore evidenziato da usare per la selezione dei pezzi nella Vista.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
it: Luogo del tavoliere in cui riservare spazio per la soluzione, durante il rimescolamento dei pezzi.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
it: Distanza tra i pezzi nelle griglie in rapporto al pezzo più grande (il fattore della distanza è 1.0 + 0.05 * valore).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
it: Indica se mostrare o no la barra di stato nel tavoliere del puzzle (non è una vera barra di stato, ma la sua posizione e le funzionalità fornite sono simili).

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
it: Scegli se rendere le ombre sotto i pezzi del puzzle. La disattivazione di questa opzione potrebbe migliorare le prestazioni della resa.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
it: Scegli se rendere le smussature sui pezzi del puzzle. La disattivazione di questa opzione potrebbe migliorare le prestazioni di caricamento del puzzle.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
it: Scegli se la finestra di anteprima doveva essere attivata all'ultimo avvio di Palapeli.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
it: Ultima posizione e dimensione dell'anteprima del puzzle.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
it: Barra degli strumenti principale

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
it: Tavoliere del puzzle

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
it: Sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
it: Colore per i pezzi selezionati evidenziati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
it: Spazio per la soluzione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
it: Non viene fornito alcuno spazio per puzzle con meno di venti pezzi. Le modifiche avranno effetto alla creazione di un puzzle o al suo riavvio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
it: Distanza dei pezzi nelle griglie (1.0-1.5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
it: Aspetto dei pezzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
it: Disegna smussature per creare un aspetto tridimensionale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
it: Disegna ombre sotto i pezzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
it: Queste opzioni possono essere disattivate quando Palapeli sta funzionando molto lentamente. Le modifiche avranno effetto solo dopo aver avviato un nuovo puzzle.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
it: Comportamento pezzo

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
it: Precisione di aggancio:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
it: Molto preciso (più difficile)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
it: Poco preciso (più facile)

en: Show Statusbar of Puzzle Table
it: Mostra la barra di stato del tavoliere

[ctx: @action]
en: Back to &Collection
it: Indietro alla &raccolta

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to the collection to choose another puzzle
it: Torna alla raccolta per scegliere un altro puzzle

[ctx: @action]
en: Create &New Puzzle…
it: Crea un &nuovo puzzle…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new puzzle using an image file from your disk
it: Crea un nuovo puzzle utilizzando un file immagine dal disco

[ctx: @action]
en: &Delete Puzzle
it: &Elimina puzzle

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the selected puzzle from your collection
it: Elimina il puzzle selezionato dalla tua raccolta

[ctx: @action]
en: &Import from File…
it: &Importa da file…

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a new puzzle from a file into your collection
it: Importa un nuovo puzzle da un file presente nella tua raccolta

[ctx: @action]
en: &Export to File…
it: &Esporta su file…

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected puzzle from your collection into a file
it: Esporta il puzzle selezionato dalla tua raccolta a un file

[ctx: @action]
en: &Restart Puzzle…
it: &Riavvia il puzzle…

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
it: Elimina i progressi salvati e rimescola i pezzi

[ctx: @action]
en: &Create Piece Holder…
it: &Crea contenitore pezzi…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a temporary holder for sorting pieces
it: Crea un contenitore pezzi temporaneo per il riordino dei pezzi

[ctx: @action]
en: &Delete Piece Holder
it: &Elimina il contenitore pezzi

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete a selected temporary holder when it is empty
it: Elimina un contenitore pezzi temporaneo selezionato, se vuoto

[ctx: @action]
en: &Select All in Holder
it: &Seleziona tutto nel contenitore

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all pieces in a selected piece holder
it: Seleziona tutti i pezzi all'interno di un contenitore pezzi selezionato

[ctx: @action]
en: &Rearrange Pieces
it: &Riordina i pezzi

[ctx: @info:tooltip]
en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
it: Riordina tutti i pezzi all'interno di un contenitore pezzi selezionato oppure i pezzi selezionati in qualsiasi finestra

[ctx: @option:check]
en: Show Preview
it: Mostra anteprima

[ctx: @option:check Preview is a noun here]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: @info:tooltip]
en: Show or hide the image of the completed puzzle
it: Mostra o nascondi l'immagine del puzzle completato

[ctx: @action]
en: Enable All Messages
it: Abilita tutti i messaggi

en: Enable all messages again?
it: Abilita di nuovo tutti i messaggi?

[ctx: @action:button]
en: Enable
it: Abilita

en: No puzzle loaded
it: Nessun puzzle caricato

en: You finished the puzzle.
it: Hai finito il puzzle.

[ctx: @info:progress]
en: %1% finished
it: %1% terminato
