palapeli - en to ja translation catalogue (92 entries)

en: Piece count
ja: ピースの数

en: Piece aspect ratio
ja: ピースのアスペクト比

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
ja: デフォルト設定

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
ja: Cairo (五角形)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
ja: 正方形

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
ja: 長方形

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
ja: Rotrex (菱形)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
ja: 不規則形状

en: Approx. piece count
ja: ピース数の概算

en: Quick preset
ja: 簡単な事前設定

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
ja: 一般

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
ja: 標準

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
ja: 多様

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
ja: 大きなプラグ

en: Flipped edge percentage
ja: 辺の回転度合い(％)

en: Edge curviness
ja: 辺の曲線度合い

en: Plug size
ja: プラグサイズ

en: Diversity of curviness
ja: 曲線の多様度

en: Diversity of plug position
ja: プラグの場所の多様度

en: Diversity of plugs
ja: プラグの形状の多様度

en: Diversity of piece size
ja: パズルピースのサイズの多様度

en: Dump grid image
ja: 格子状に分割

en: Remove this trigger
ja: このトリガーを削除

en: Input here...
ja: 入力してください...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
ja: 設定したい修飾キーを押して、マウスのボタンをクリックをするか、マウスホイールをスクロールさせてください。

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
ja: 割り当てなし

en: Click to change how an action is triggered
ja: この動作のトリガーとなる手段をクリックしてください

en: Interaction with pieces
ja: パズルピースに対する操作

en: Interaction with the puzzle table
ja: パズルテーブルに対する操作

en: Interaction with the viewport
ja: 視点に対する操作

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
ja: 画像ファイル:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
ja: 選択した画像ファイルの情報を以下に記してください。

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
ja: 画像名:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
ja: コメント:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
ja: 画像作成者名:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
ja: 画像の選択

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
ja: パズルにする画像の指定

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
ja: スライサーの選択

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
ja: 分割方法の選択

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
ja: 分割オプション

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
ja: 選択した分割方法のパラメータ調整

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
ja: 新しいパズルが作成できません: 分割プラグインが読み込めませんでした。

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
ja: 新しいパズルが作成できません: 選択されたファイルが画像ではありません。

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
ja: 新しいパズルが作成できません: 不明な問題により分割が失敗しました。

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
ja: 端のドラックによるパズルテーブルのエリアを変更

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
ja: 以下のパズルは削除されます。このアクションはやり直しができません。

en: Great! You have finished the puzzle.
ja: パズルをクリアしました。おめでとうございます。

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
ja: パズルピースの移動

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
ja: クリックを用いたパズルピースの選択

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
ja: ドラッグを用いた表示領域の移動

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
ja: 表示領域の倍率の変更

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
ja: 水平方向への表示領域のスクロール

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
ja: 垂直方向への表示領域のスクロール

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
ja: 複数のパズルピースの同時選択

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
ja: パズルテーブルエリアのロック

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
ja: 単色

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
ja: 割り当てなし

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
ja: 左ボタン

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
ja: 右ボタン

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
ja: 中央ボタン

en: Horizontal-Scroll
ja: 水平方向へのスクロール

en: Vertical-Scroll
ja: 垂直方向へのスクロール

en: Your progress is saved automatically while you play.
ja: あなたの進捗はプレイ中に自動的にセーブされます。

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
ja: 自動セーブ中

en: Lock the puzzle table area
ja: パズルテーブルエリアをロック

en: [No name]
ja: [名称なし]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
ja[0]: %2 (ピース数: %1)
ja[1]: %2 (ピース数: %1)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ja: %1 作

en: Loading puzzle...
ja: パズルを読み込んでいます...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
ja: エラー: パズルファイルが見つかりません。

en: Importing puzzle "%1" into your collection
ja: あなたのコレクションの中から パズル" %1"をインポートします

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
ja: パズルファイルのパス (もし -i オプションがない場合、このファイルが開かれます)

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
ja: スナップ精度 (ピースサイズに対するパーセンテージ)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
ja: メインツールバー

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
ja: パズルテーブル

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
ja: 背景:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
ja: ピースの形状

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
ja: 三次元形状の斜角

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
ja: ピースの影の描写

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
ja: このオプションは Palapeli の動作を非常に遅くするため、反映されないでしょう。変更は新しいパズルが開始されたあと反映されます

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
ja: ピースの振舞い

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
ja: スナップ精度:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
ja: 高精度 (難しい)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
ja: 低精度 (易しい)

en: Go back to the collection to choose another puzzle
ja: 他のパズルを選ぶためのコレクションに戻ります

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
ja: ディスク内の画像ファイルを用いて新しいパズルを作成します。

en: Delete the selected puzzle from your collection
ja: あなたのコレクションから選択されたパズルを削除します。

en: Import a new puzzle from a file into your collection
ja: あなたのコレクションに新しいパズルファイルをインポートします。

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
ja: あなたのコレクションのパズルをファイルにエクスポートします。

en: No puzzle loaded
ja: パズルが読み込まれていません。

en: You finished the puzzle.
ja: パズルが完了しました

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
ja: %1% が完了しました
