palapeli - en to sr@ijekavian translation catalogue (113 entries)

en: Piece count
sr@ijekavian: Број дијелова

en: Piece aspect ratio
sr@ijekavian: Пропорција дијелова

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
sr@ijekavian: Предефинисане поставке

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
sr@ijekavian: каиро-мрежа (петоугаона)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
sr@ijekavian: шестоугаона мрежа

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
sr@ijekavian: правоугаона мрежа

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
sr@ijekavian: ротрекс-мрежа (ромби-тришестоугаона)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
sr@ijekavian: неправилна мрежа

en: Approx. piece count
sr@ijekavian: приближан број дијелова

en: Quick preset
sr@ijekavian: брзо претподешавање

en: Flipped edge percentage
sr@ijekavian: удио преврнутих ивица

en: Edge curviness
sr@ijekavian: закривљеност ивица

en: Plug size
sr@ijekavian: величина чепова

en: Diversity of curviness
sr@ijekavian: разноликост закривљености

en: Diversity of plug position
sr@ijekavian: разноликост положаја чепова

en: Diversity of plugs
sr@ijekavian: разноликост чепова

en: Diversity of piece size
sr@ijekavian: разноликост величина дијелова

en: Dump grid image
sr@ijekavian: приказ слике мреже

en: Interaction with pieces
sr@ijekavian: интеракција са дијеловима

en: Interaction with the puzzle table
sr@ijekavian: интеракција са слагачком таблом

en: Interaction with the viewport
sr@ijekavian: интеракција са погледом

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
sr@ijekavian: Фајл одраза:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
sr@ijekavian: Опишите испод слику коју сте изабрали.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
sr@ijekavian: Име одраза:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
sr@ijekavian: Опциони коментар:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
sr@ijekavian: Аутор слике:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
sr@ijekavian: Избор слике

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
sr@ijekavian: Задајте изворну слику коју требе исјећи на дијелове

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
sr@ijekavian: Избор сјекача

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
sr@ijekavian: Изаберите метод сјечења

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
sr@ijekavian: Подешавање сјекача

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
sr@ijekavian: Наштелујте параметре изабраног метода сјечења

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
sr@ijekavian: Слагалица не може да се направи: не може да се учита прикључак сјекача.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
sr@ijekavian: Слагалица не може да се направи: фајл који сте изабрали није слика.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
sr@ijekavian: Слагалица не може да се направи: сјечење је пропало због неодређених проблема.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
sr@ijekavian: Мијењање величине површи слагачке табле превлачењем ивица

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
sr@ijekavian: Завршили сте ову слагалицу. Желите ли да кренете из почетка?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
sr@ijekavian: Следеће слагалице биће обрисане. Ова радња не може да се опозове.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: Palapeli puzzles (*.puzzle)
sr@ijekavian: Палапелијеве слагалице (*.puzzle)

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
sr@ijekavian: Морате да изаберете неки држач дијелова кликом на њега да бисте га обрисали (или просто кликните на његово дугме за затварање).

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
sr@ijekavian: Изабран држач дијелова мора да буде празан да бисте га обрисали.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
sr@ijekavian: Изабран држач дијелова мора да садржи неке дијелове да би „Изабери све у држачу“ радило.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
sr@ijekavian: Морате да изаберете неки држач дијелова кликом на њега да бисте изабрали дијелове у њему.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
sr@ijekavian: За прераспоређивање дијелова треба или да су изабрани неки дијелови на слагачкој табли, или да је изабран неки држач и неки дијелови у њему.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
sr@ijekavian: Морате да постоји бар један држач дијелова, и да га изаберете кликом на њега, да бисте пренели неке дијелове у или ван њега.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
sr@ijekavian: Изабрали сте да пренесете велики дио састављен од преко шест малих дијелова у држач. Желите ли заиста да урадите ово?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
sr@ijekavian: Морате да изаберете један или више дијелова за пренос ван изабраног држача, или да изаберете неке дијелове са слагачке табле за пренос у њега.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
sr@ijekavian: Морате да изаберете један или више дијелова за пренос из претходно изабраног држача у тренутно изабрани.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
sr@ijekavian: Морате имати бар два држача, један од њих изабран и са неким изабраним дијеловима у њему, да бисте пренели дијелове у други држач.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
sr@ijekavian: рука

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
sr@ijekavian: Управо сте направили велику слагалицу. Палапели пружа неколико могућности за њено лакше решавање у ограниченом простору на површи. Ово је детаљно описано у приручнику Палапелија (мени „Помоћ“), а овде следи неколико кратких савета.
    
    Пре почетка, код великих слагалица је боље не користити закошења и сијенке (в. мени „Подешавање“), јер успоравају учитавање и отежавају уочавање истакнутих дијелова у приказу када су врло мали.
    
    Прва од могућности је преглед слагалице (слика завршене слагалице) и дугме траке алатки за његово укључивање и искључивање. Део слике над којим лебдите мишем бива увеличан, тако да можете изабрати релативно малу величину прозора за преглед.
    
    Затим су ту прикази удаљеног и крупног плана слагачке табле, између којих се брзо пребацујете дугметом миша (подразумевано средњи клик). У крупном плану, користите празан простор у клизачким тракама за тражење дијелова слагалице „страницу по страницу“. Можете мењати појединачна увеличања ова два приказа, и те измене ће бити запамћене.
    
    Ту је и место на слагачкој табли резервисано за састављање решења.
    
    Коначно, постоје мали прозори „држачи“. Они служе за разврставање дијелова у групе, попут ивица, неба, или беле куће лево. Можете имати колико год држача желите, и давати им имена. Одмах би требало да имате један по имену „рука“, за преношење дијелова одакле год сте их нашли у зону решења.
    
    Дијелова се преносе у држач и из њега специјалним кликом миша (подразумевано Shift+леви клик). Прво се уверите да је држач активан: треба да има плаву контуру. Ако није, кликните на њега. За преношење дијелова у држач, изаберите их на слагачкој табли па извршите специјални клик. Или извршавајте специјални клик над једним по једним дијелом.
    
    За преношење дијелова из држача, уверите се да нема изабраних дијелова на слагачкој табли, у прозору држача изаберите жељене дијелове уобичајеним радњама мишем, затим се вратите на слагачку таблу и извршите специјални клик на празном месту где желите да се дијелови појаве. Немојте преносити више од неколико дијелова одједном, да бисте избегли сударање дијелова на слагачкој табли.
    
    Узгред, у прозору држача може се извести скоро све што и на слагачкој табли, укључујући и састављање дијелова у подеона решења.

en: Great! You have finished the puzzle.
sr@ijekavian: Сјајно! Завршили сте слагалицу.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
sr@ijekavian: Помијерање дијелова превлачењем

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
sr@ijekavian: Избор дијелова кликом на њих

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
sr@ijekavian: Телепортуј дијелове у држач или из њега

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
sr@ijekavian: Помијерање погледа превлачењем

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
sr@ijekavian: Пребаци на крупни или удаљени план

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
sr@ijekavian: Увеличање погледа

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
sr@ijekavian: Клизање погледа водоравно

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
sr@ijekavian: Клизање погледа усправно

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
sr@ijekavian: Избор више дијелова одједном

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
sr@ijekavian: Промена закључаности површи слагачке табле

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
sr@ijekavian: Слика није доступна.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
sr@ijekavian: једна боја

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
sr@ijekavian: Групно пребацивање

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
sr@ijekavian: без дугмета

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
sr@ijekavian: лијево дугме

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
sr@ijekavian: десно дугме

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
sr@ijekavian: средње дугме

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
sr@ijekavian: икс дугме 1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
sr@ijekavian: икс дугме 2

en: Horizontal-Scroll
sr@ijekavian: водоравно клизање

en: Vertical-Scroll
sr@ijekavian: усправно клизање

en: Your progress is saved automatically while you play.
sr@ijekavian: Ваш напредак се уписује аутоматски док играте.

en: [No name]
sr@ijekavian: [безимена]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
sr@ijekavian[0]: %2 (%1 дио)
sr@ijekavian[1]: %2 (%1 дјела)
sr@ijekavian[2]: %2 (%1 дијелова)
sr@ijekavian[3]: %2 (%1 дио)

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
sr@ijekavian: Грешка: није дат фајл слагалице.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
sr@ijekavian: Увозим слагалицу „%1“ у вашу збирку

[ctx: The application's name]
en: Palapeli
sr@ijekavian: Палапели

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
sr@ijekavian: © 2009, 2010, Штефан Мајевски

en: Stefan Majewsky
sr@ijekavian: Штефан Мајевски

en: Johannes Loehnert
sr@ijekavian: Јоханес Ленерт

en: The option to preview the completed puzzle
sr@ijekavian: Опција за преглед завршене слагалице

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
sr@ijekavian: Путања фајла слагалице (биће отворен ако се не зада -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given). The main window will not be shown after importing the given puzzle.
sr@ijekavian: Увези дати фајл слагалице у локалну збирку (не ради ништа ако фајл није задат). Главни прозор неће бити приказан по увозу задате слагалице.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
sr@ijekavian: Тачност уклапања (као проценат величине дијела).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
sr@ijekavian: Име фајла жељене позадинске слике у приказу, или „__color__“ за пуну боју (в. кључ „ViewBackgroundColor“).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
sr@ijekavian: Жељена боја позадине у приказу (ако је кључ „ViewBackgroundColor“ постављен на „__color__“).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
sr@ijekavian: Боја истицања при бирању дијелова у приказу.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
sr@ijekavian: Где на слагачкој табли резервисати место за решење, при мешању дијелова.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
sr@ijekavian: Размак дијелова у мрежи слагалице, у односу на величину највећег дијела (фактор размака је 1,0 + 0,05 * вредност).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
sr@ijekavian: Да ли приказати траку стања на слагачкој табли. (Не ради се о правој траци стања, али су положај и функционалност слични.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
sr@ijekavian: Да ли исцртавати сијенке испод дијелова слагалице. Искључивањем овога може се побољшати брзина исцртавања.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
sr@ijekavian: Да ли исцртавати закошења дијелова слагалице. Искључивањем овога може се побољшати брзина исцртавања.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
sr@ijekavian: Да ли је прозор прегледа био укључен у последњем раду Палапелија.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
sr@ijekavian: Последња величина и положај прегледа слагалице.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
sr@ijekavian: Главна трака

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
sr@ijekavian: Слагачка табла

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
sr@ijekavian: Позадина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
sr@ijekavian: Боја истицања изабраних дијелова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
sr@ijekavian: Место за решење:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
sr@ijekavian: Место се не даје за слагалице са мање од 20 дијелова. Измјене ће ступити на снагу по поновном стварању или покретању слагалице.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
sr@ijekavian: Размак дијелова у мрежи слагалице (1,0–1,5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
sr@ijekavian: Изглед дијелова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
sr@ijekavian: Закошене ивице ради тродимензионог изгледа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
sr@ijekavian: Сенке испод дијелова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
sr@ijekavian: Ове опције можете искључити ако Палапели ради врло споро. Измјене ће ступити на снагу тек кад покренете нову слагалицу.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
sr@ijekavian: Понашање дијелова

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
sr@ijekavian: Тачност уклапања:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
sr@ijekavian: врло прецизно (теже)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
sr@ijekavian: непрецизно (лакше)

en: No puzzle loaded
sr@ijekavian: Слагалица није учитана.

en: You finished the puzzle.
sr@ijekavian: Завршили сте слагалицу.
