Linux-PAM - en to fi translation catalogue (100 entries)

en: Password:
fi: Salasana:

en: Current %s password:
fi: Nykyinen %s salasana:

en: Current password:
fi: Nykyinen salasana:

en: New %s password:
fi: Uusi %s salasana:

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: Retype new %s password:
fi: Anna uudelleen uusi %s salasana:

en: Retype new password:
fi: Kirjoita uudelleen uusi salasana:

en: Sorry, passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Retype %s
fi: Kirjoita uudelleen %s

en: Password change has been aborted.
fi: Salasanan vaihtaminen keskeytettiin.

en: login:
fi: sisäänkirjautuminen:

en: Success
fi: Onnistui

en: Critical error - immediate abort
fi: Kriittinen virhe - välitön keskeytys

en: Failed to load module
fi: Moduulin lataus epäonnistui

en: Symbol not found
fi: Symbolia ei löydetty

en: Error in service module
fi: Virhe palvelumoduulissa

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: Memory buffer error
fi: Muistipuskurivirhe

en: Permission denied
fi: Ei käyttöoikeutta

en: Authentication failure
fi: Tunnistautumisvirhe

en: Insufficient credentials to access authentication data
fi: Riittämätön valtuustieto tunnistautumistietojen saamiseksi

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
fi: Tunnistautumispalvelu ei pääse tunnistautumistietoihin

en: User not known to the underlying authentication module
fi: Käyttäjä tuntematon taustajärjestelmän tunnistautumismoduulille

en: Have exhausted maximum number of retries for service
fi: Kaikki palvelun uudelleenyritykset käytetty

en: Authentication token is no longer valid; new one required
fi: Tunnistautumislipuke ei ole enää kelvollinen, tarvitaan uusi

en: User account has expired
fi: Käyttäjätili on vanhentunut

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
fi: Valitun istunnon merkintää ei voida tehdä/poistaa

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
fi: Tunnistautumispalvelu ei pääse käyttäjän valtuustietoihin

en: User credentials expired
fi: Käyttäjän valtuustiedot vanhentuneet

en: Failure setting user credentials
fi: Käyttäjän valtuustiedon antaminen ei onnistunut

en: No module specific data is present
fi: Moduuli riippuvaista tietoa ei ole läsnä

en: Bad item passed to pam_*_item()
fi: Väärä tieto välitettiin pam_*_item()

en: Conversation error
fi: Keskusteluvirhe

en: Authentication token manipulation error
fi: Tunnistautumislipukkeen käsittelyvirhe

en: Authentication information cannot be recovered
fi: Tunnistautumistietoja ei voida palauttaa

en: Authentication token lock busy
fi: Tunnistautumislipukkeen lukko varattu

en: Authentication token aging disabled
fi: Tunnistautumislipukkeen vanhentuminen otettu pois käytöstä

en: Failed preliminary check by password service
fi: Salasanapalvelun alustava tarkistus ei onnistunut

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
fi: PAM-välittäjän tulisi hylätä paluuarvo

en: Module is unknown
fi: Tuntematon moduuli

en: Authentication token expired
fi: Tunnistautumislipuke vanhentunut

en: Conversation is waiting for event
fi: Keskustelussa odotetaan tapahtumaa

en: Application needs to call libpam again
fi: Sovelluksen tarvitsee kutsua uudelleen libpam:ia

en: Unknown PAM error
fi: Tuntematon PAM-virhe

en: ...Time is running out...
fi: ...Aika on loppumassa...

en: ...Sorry, your time is up!
fi: ...Aikasi on loppunut!

en: erroneous conversation (%d)
fi: virheellinen keskustelu (%d)

en: %s failed: exit code %d
fi: %s epäonnistui: loppukoodi %d

en: %s failed: caught signal %d%s
fi: %s epäonnistui: otettiin kiinni signaali %d%s

en: %s failed: unknown status 0x%x
fi: %s epäonnistui: tuntematon tila 0x%x

en: Usage: %s [--dir /path/to/tally-directory] [--user username] [--reset] [--legacy-output]
fi: Käyttö: %s: [--dir /polku/missä/tally-hakemisto] [--user käyttäjätunnus] [--reset][--legacy-output]

en: Login           Failures    Latest failure         From
fi: Tunnus           Epäonnistuneita Viimeisin     Koneelta

en: The account is locked due to %u failed logins.
fi: Käyttäjätili on lukittu %u epäonnistuneen kirjautumisen vuoksi.

en: (%d minute left to unlock) | (%d minutes left to unlock)
fi[0]: (%d minuutti jäljellä avaamiseen)
fi[1]: (%d minuuttia jäljellä avaamiseen)

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported.
en: (%d minutes left to unlock)
fi: (%d minuuttia jäljellä avaamiseen)

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
fi:  koneelta %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
fi:  päätteellä %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
fi: Viimeinen kirjautuminen:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
fi: Tervetuloa uudella käyttäjätilillä!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
fi: Viimeinen epäonnistunut kirjautuminen:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
fi[0]: Edellisen onnistuneen kirjautumisen jälkeen kirjautuminen on epäonnistunut %d kerran.
fi[1]: Edellisen onnistuneen kirjautumisen jälkeen kirjautuminen on epäonnistunut %d kertaa.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
fi: Edellisen onnistuneen kirjautumisen jälkeen kirjautuminen on epäonnistunut %d kertaa.

en: There were too many logins for '%s'.
fi: Liian monta kirjautumista käyttäjälle '%s'.

en: You do not have any new mail.
fi: Sinulle ei ole uutta postia.

en: You have new mail.
fi: Sinulle on uutta postia.

en: You have old mail.
fi: Sinulla on vanha posti.

en: You have mail.
fi: Sinulle on postia.

en: You have no mail in folder %s.
fi: Sinulla ei ole postia kansiossa %s.

en: You have new mail in folder %s.
fi: Sinulla on postia kansiossa %s.

en: You have old mail in folder %s.
fi: Sinulla on vanhaa postia kansiossa %s.

en: You have mail in folder %s.
fi: Sinulla on postia kansiossa %s.

en: Creating directory '%s'.
fi: Luodaan hakemisto ”%s”.

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
fi: Hakemistoa ”%s” ei voida luoda eikä alustaa.

en: Password has been already used. Choose another.
fi: Salasana on jo käytetty. Valitse toinen.

en: Password has been already used.
fi: Salasana on jo käytetty.

en: The default security context is %s.
fi: Oletustietoturvaympäristö on %s.

en: Would you like to enter a different role or level?
fi: Haluatko syöttää eri roolin tai tason?

en: role:
fi: rooli:

en: There is no default type for role %s.
fi: Roolilla %s ei ole oletustyyppiä.

en: level:
fi: taso:

en: This is not a valid security context.
fi: Ei kelvollinen tietoturvaympäristö.

en: A valid context for %s could not be obtained.
fi: Kelvollista sisältöä %s:lle ei pystytty saamaan.

en: Security context %s has been assigned.
fi: Tietoturvaympäristö %s asetettiin.

en: Key creation context %s has been assigned.
fi: Avaimenluontiympäristö %s asetettiin.

en: failed to initialize PAM
fi: PAM:in valmistelu epäonnistui

en: failed to pam_set_item()
fi: pam_set_item() kutsu epäonnistui

en: login: failure forking: %m
fi: sisäänkirjautuminen: virhe haarautumisessa: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
fi: Pääsy sallittu (edellinen kirjautuminen %ld sekuntia sitten).

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
fi: Käyttäjätilisi on vanhentunut; ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
fi: Salasanasi täytyy vaihtaa heti (pääkäyttäjän vaatimus).

en: You are required to change your password immediately (password expired).
fi: Salasanasi täytyy vaihtaa heti (salasana vanhentunut).

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
fi[0]: Varoitus: salasanasi vanhentuu %d päivän kuluttua.
fi[1]: Varoitus: salasanasi vanhentuu %d päivän kuluttua.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
fi: Varoitus: salasanasi vanhentuu %d päivän kuluttua.

en: NIS password could not be changed.
fi: NIS-salasanaa ei voitu vaihtaa.

en: No password has been supplied.
fi: Et antanut salasanaa.

en: The password has not been changed.
fi: Salasanaa ei vaihdettu.

en: You must choose a shorter password.
fi: Sinun on valittava lyhyempi salasana.

en: You must choose a longer password.
fi: Sinun tulee valita pidempi salasana.

en: Changing password for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s salasana.

en: You must wait longer to change your password.
fi: Sinun täytyy odottaa kauemmin vaihtaaksesi salasanasi.
