Linux-PAM - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Password:
ja: パスワード:

en: Current %s password:
ja: 現在の%sパスワード:

en: Current password:
ja: 現在のパスワード:

en: New %s password:
ja: 新しい%sパスワード:

en: New password:
ja: 新しいパスワード:

en: Retype new %s password:
ja: 新しい%sパスワードを再入力してください:

en: Retype new password:
ja: 新しいパスワードを再入力してください:

en: Sorry, passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Retype %s
ja: %s を再入力して下さい

en: Password change has been aborted.
ja: パスワード変更を中断しました。

en: login:
ja: ログイン:

en: Success
ja: 成功

en: Critical error - immediate abort
ja: 致命的エラー - 即時中止

en: Failed to load module
ja: モジュールのロードに失敗しました

en: Symbol not found
ja: シンボルが見つかりません

en: Error in service module
ja: サービスモジュールのエラー

en: System error
ja: システムエラー

en: Memory buffer error
ja: メモリーバッファエラー

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Authentication failure
ja: 認証失敗

en: Insufficient credentials to access authentication data
ja: 認証データにアクセスするには資格情報が不充分です

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
ja: 認証サービスが認証情報を検索できません

en: User not known to the underlying authentication module
ja: 基礎となる認証モジュールを知らないユーザー

en: Have exhausted maximum number of retries for service
ja: サービスの最大試行回数に達しました

en: Authentication token is no longer valid; new one required
ja: 認証トークンはもはや有効ではありません。新しい認証トークンが必要です

en: User account has expired
ja: ユーザーアカウントは失効しました

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
ja: 指定したセッションに対するエントリーを作成/削除できません

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
ja: 認証サービスがユーザー資格認定を検索できません

en: User credentials expired
ja: ユーザー資格認定の失効

en: Failure setting user credentials
ja: ユーザー資格認定の設定に失敗しました

en: No module specific data is present
ja: モジュール固有データがありません

en: Bad item passed to pam_*_item()
ja: pam_*_item()に渡された不正項目

en: Conversation error
ja: 会話エラー

en: Authentication token manipulation error
ja: 認証トークン操作エラー

en: Authentication information cannot be recovered
ja: 認証情報を回復できません

en: Authentication token lock busy
ja: 認証トークンをロック中です

en: Authentication token aging disabled
ja: 認証トークンエージングが無効です

en: Failed preliminary check by password service
ja: パスワードサービスによる予備チェックに失敗しました

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
ja: 戻り値は PAM タスク指名により無視する必要があります

en: Module is unknown
ja: モジュールが不明です

en: Authentication token expired
ja: 認証トークンの有効期限切れです

en: Conversation is waiting for event
ja: 会話はイベントを待っています

en: Application needs to call libpam again
ja: アプリケーションはlibpamを再び呼び出す必要があります

en: Unknown PAM error
ja: 不明な PAM エラー

en: ...Time is running out...
ja: ...時間が切れかかっています...

en: ...Sorry, your time is up!
ja: ...時間切れです。

en: erroneous conversation (%d)
ja: 誤った会話(%d)

en: %s failed: exit code %d
ja: %s 失敗: 終了コード %d

en: %s failed: caught signal %d%s
ja: %s 失敗: シグナルをキャッチ %d%s

en: %s failed: unknown status 0x%x
ja: %s 失敗: 不明な状態 0x%x

en: The account is locked due to %u failed logins.
ja: %u 回のログイン失敗によりアカウントはロックされました。

en: (%d minute left to unlock) | (%d minutes left to unlock)
ja[0]: (ロック解除まで %d 分)

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported.
en: (%d minutes left to unlock)
ja: (ロック解除まで残り %d 分)

note: TRANSLATORS: "strftime options for date of last login"
en:  %a %b %e %H:%M:%S %Z %Y
ja:  %Y/%m/%d (%a) %H:%M:%S %Z

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
ja:  ホスト:%.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
ja:  端末:%.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
ja: 最終ログイン:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
ja: 新しいアカウントへようこそ!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
ja: 最後の失敗ログイン:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
ja[0]: 最後の正しいログインの後に %d 回のログイン試行失敗があります。

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
ja: 最後の正しいログインの後に %d 回のログインの試行失敗があります。

en: There were too many logins for '%s'.
ja: '%s'のログイン回数が多すぎます。

en: You have new mail.
ja: 新しいメールがあります。

en: You have old mail.
ja: 古いメールがあります。

en: You have mail.
ja: メールがあります。

en: You have no mail in folder %s.
ja: フォルダ%sにメールがありません。

en: You have new mail in folder %s.
ja: フォルダ%sに新しいメールがあります。

en: You have old mail in folder %s.
ja: フォルダ%sに古いメールがあります。

en: You have mail in folder %s.
ja: フォルダ%sにメールがあります。

en: Creating directory '%s'.
ja: ディレクトリ '%s' を作成しています。

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
ja: ディレクトリ %s の作成・初期化ができません。

en: Password has been already used. Choose another.
ja: パスワードはすでに使用されています。 別のパスワードを選択してください。

en: Password has been already used.
ja: パスワードはすでに使用されています。

en: The default security context is %s.
ja: デフォルトセキュリティコンテキストは %s です。

en: Would you like to enter a different role or level?
ja: 異なるロール又はレベルを入力しますか?

en: role:
ja: ロール:

en: There is no default type for role %s.
ja: ロール %s にはデフォルトタイプがありません。

en: level:
ja: レベル:

en: This is not a valid security context.
ja: 有効なセキュリティコンテキストではありません。

en: A valid context for %s could not be obtained.
ja: %s の有効なセキュリティコンテキストを取得できません。

en: Security context %s has been assigned.
ja: セキュリティコンテキスト %s が割り当てられました。

en: Key creation context %s has been assigned.
ja: キー作成コンテキスト %s が割り当てられました。

en: failed to initialize PAM
ja: PAMの初期化に失敗しました

en: failed to pam_set_item()
ja: pam_set_item()に失敗しました

en: login: failure forking: %m
ja: ログイン: fork失敗: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
ja: アクセスが許可されました（最後のアクセスは %ld 秒前）。

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
ja: アカウントは失効しています。システム管理者にお問い合わせください。

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
ja: パスワードを直ちに変更する必要があります(管理者による強制)。

en: You are required to change your password immediately (password expired).
ja: パスワードを直ちに変更する必要があります(パスワード失効)。

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
ja[0]: 警告: パスワードは %d 日で失効します。

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
ja: 警告: パスワードは %d 日で失効します。

en: NIS password could not be changed.
ja: NIS パスワードを変更できませんでした。

en: No password has been supplied.
ja: パスワードが与えられていません。

en: The password has not been changed.
ja: パスワードを変更できませんでした。

en: You must choose a shorter password.
ja: より短いパスワードを選択する必要があります。

en: You must choose a longer password.
ja: より長いパスワードを選択する必要があります。

en: Changing password for %s.
ja: %s 用のパスワードを変更しています。

en: You must wait longer to change your password.
ja: パスワードを変更するにはより長い時間の経過が必要です。
