Linux-PAM - en to pa translation catalogue (100 entries)

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Current %s password:
pa: ਮੌਜੂਦਾ %s ਪਾਸਵਰਡ:

en: Current password:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ:

en: New %s password:
pa: ਨਵਾਂ %s ਪਾਸਵਰਡ:

en: New password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ:

en: Retype new %s password:
pa: ਨਵਾਂ %s ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ:

en: Retype new password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ:

en: Sorry, passwords do not match.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ, ਪਰ ਪਾਸਵਰਡ ਆਪਸ ‘ਚ ਮਿਲਦੇ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Retype %s
pa: ਮੁੜ-ਲਿਖੋ %s

en: Password change has been aborted.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲੀ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ ਗਈ।

en: login:
pa: ਲਾਗਇਨ:

en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ

en: Critical error - immediate abort
pa: ਗੰਭੀਰ ਗਲਤੀ - ਫ਼ੌਰੀ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ

en: Failed to load module
pa: ਮੈਡਿਊਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਫੇਲ

en: Symbol not found
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Error in service module
pa: ਸੇਵਾ ਮੈਡੀਊਲ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

en: System error
pa: ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ

en: Memory buffer error
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਗਲਤੀ

en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Authentication failure
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ

en: Insufficient credentials to access authentication data
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਡਾਟਾ ਵਰਤਣ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਸਰਵਿਸ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ

en: User not known to the underlying authentication module
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੈਡਿਊਲ ਲਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਬਾਰੇ ਕੁਝ ਪਤਾ ਨਹੀਂ

en: Have exhausted maximum number of retries for service
pa: ਸਰਵਿਸ ਲਈ ਵੱਧ-ਤੋਂ-ਵੱਧ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਹੱਦ ਟੱਪੀ ਗਈ

en: Authentication token is no longer valid; new one required
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਚੁੱਕੀ ਹੈ, ਨਵੇਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: User account has expired
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਖਾਤੇ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
pa: ਖਾਸ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਇੱਕ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾ/ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਸਰਵਿਸ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਨਦਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: User credentials expired
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਨਦਾਂ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਹੈ

en: Failure setting user credentials
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਨਦਾਂ ਸੈਟਿੰਗ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: No module specific data is present
pa: ਕੋਈ ਮੈਡਿਊਲ ਸੰਬੰਧੀ ਡਾਟਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Bad item passed to pam_*_item()
pa: ਗਲਤ ਇਕਾਈਆਂ pam_*_item() ਨੂੰ ਪਾਸ ਕੀਤੀਆਂ ਹਨ

en: Conversation error
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਗਲਤੀ

en: Authentication token manipulation error
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਸੋਧ ਗਲਤੀ

en: Authentication information cannot be recovered
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਰਿਕਵਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Authentication token lock busy
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਲਾਕ ਬਿਜ਼ੀ ਹੈ

en: Authentication token aging disabled
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਏਜਿੰਗ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Failed preliminary check by password service
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸਰਵਿਸ ਵਲੋਂ ਮੁੱਢਲੀ ਜਾਂਚ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
pa: ਰਿਟਰਨ ਮੁੱਲ PAM ਡਿਸਪੈਚ ਦੁਆਰਾ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Module is unknown
pa: ਮੈਡੀਊਲ ਅਣਜਾਣ ਹੈ

en: Authentication token expired
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਟੋਕਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: Conversation is waiting for event
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਕਿਸੇ ਘਟਨਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Application needs to call libpam again
pa: ਕਾਰਜ ਲਈ ਫਿਰ libpam ਨੂੰ ਕਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Unknown PAM error
pa: ਅਣਜਾਣ PAM ਗਲਤੀ

en: ...Time is running out...
pa: ...ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: ...Sorry, your time is up!
pa: ...ਅਫਸੋਸ, ਤੁਹਾਡਾ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ!

en: erroneous conversation (%d)
pa: ਗਲਤ ਗੱਲ (%d)

en: %s failed: exit code %d
pa: %s ਫੇਲ ਹੋਇਆ: ਕੋਡ %d ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ

en: %s failed: caught signal %d%s
pa: %s ਫੇਲ ਹੋ ਗਿਆ: ਸਿਗਨਲ %d%s ਮਿਲਿਆ

en: %s failed: unknown status 0x%x
pa: %s ਫੇਲ ਹੋਇਆ: ਅਣਪਛਾਤੀ ਸਥਿਤੀ 0x%x

en: Usage: %s [--dir /path/to/tally-directory] [--user username] [--reset] [--legacy-output]
pa: ਵਰਤੋੰ: %s [--dir /path/to/tally-directory] [--user username] [--reset] [--legacy-output]

en: Login           Failures    Latest failure         From
pa: ਲਾਗਇਨ           ਫੇਲ੍ਹ    ਸਭ ਤੋੰ ਆਖਰੀ ਫੇਲ੍ਹ         ਇਸ ਤੋੰ

en: The account is locked due to %u failed logins.
pa: %u ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਏ ਲਾਗਇਨਾਂ ਕਰਕੇ ਖਾਤਾ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: (%d minute left to unlock) | (%d minutes left to unlock)
pa[0]: (ਅਣਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ %d ਮਿੰਟ ਬਚੇ ਹਨ)
pa[1]: (ਅਣਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ %d ਮਿੰਟ ਬਚੇ ਹਨ)

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported.
en: (%d minutes left to unlock)
pa: (ਅਣਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ %d ਮਿੰਟ ਬਚੇ ਹਨ)

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
pa:  %.*s ਤੋਂ

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
pa:  %.*s ਉੱਤੇ

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
pa: ਪਿਛਲਾ ਲਾਗਇਨ:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਨਵੇਂ ਖਾਤੇ ਵਿੱਚ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
pa: ਆਖਰੀ ਫੇਲ ਹੋਇਆ ਲਾਗਇਨ:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
pa[0]: ਪਿਛਲੇ ਕਾਮਯਾਬ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ %d ਫੇਲ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਸੀ।
pa[1]: ਪਿਛਲੇ ਕਾਮਯਾਬ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ %d ਫੇਲ੍ਹ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਸਨ।

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
pa: ਪਿਛਲੇ ਕਾਮਯਾਬ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ %d ਫੇਲ੍ਹ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਸਨ।

en: There were too many logins for '%s'.
pa: '%s' ਲਈ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤੇ ਗਏ ਸਨ।

en: You do not have any new mail.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਕੋਈ ਨਵੀੰ ਈਮੇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You have new mail.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have old mail.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪੁਰਾਣੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have mail.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have no mail in folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You have new mail in folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have old mail in folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਪੁਰਾਣੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have mail in folder %s.
pa: ਫੇਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: Creating directory '%s'.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ '%s' ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ '%s' ਨੂੰ ਬਣਾਉਣ ਅਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰਥ।

en: Password has been already used. Choose another.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਵੱਖਰਾ ਚੁਣੋ।

en: Password has been already used.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: The default security context is %s.
pa: ਮੂਲ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪਰਸੰਗ %s ਹੈ।

en: Would you like to enter a different role or level?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਵੱਖਰਾ ਰੋਲ ਜਾਂ ਲੈਵਲ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: role:
pa: ਰੋਲ:

en: There is no default type for role %s.
pa: ਰੋਲ %s ਲਈ ਕੋਈ ਮੂਲ ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: level:
pa: ਲੈਵਲ:

en: This is not a valid security context.
pa: ਇਹ ਠੀਕ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪਰਸੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: A valid context for %s could not be obtained.
pa: %s ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਪਰਸੰਗ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Security context %s has been assigned.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਪਰਸੰਗ %s ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Key creation context %s has been assigned.
pa: ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣ ਪਰਸੰਗ %s ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: failed to initialize PAM
pa: PAM ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ

en: failed to pam_set_item()
pa: pam_set_item() ਲਈ ਫੇਲ

en: login: failure forking: %m
pa: ਲਾਗਇਨ: ਫੋਰਕਿੰਗ ਫੇਲ: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
pa: ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੱਤੀ ਗਈ (ਪਿਛਲੀ ਪਹੁੰਚ %ld ਸਕਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ ਸੀ)।

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ ਹੈ; ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਫ਼ੌਰੀ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ (ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਵੱਲੋਂ ਲਾਜ਼ਮੀ ਬਣਾਇਆ)।

en: You are required to change your password immediately (password expired).
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਫ਼ੌਰੀ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ (ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਹੈ)।

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
pa[0]: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ %d ਦਿਨ ‘ਚ ਪੁੱਗ ਜਾਵੇਗੀ।
pa[1]: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ %d ਦਿਨਾਂ ‘ਚ ਪੁੱਗ ਜਾਵੇਗੀ।

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ %d ਦਿਨਾਂ ‘ਚ ਪੁੱਗ ਜਾਵੇਗੀ।

en: NIS password could not be changed.
pa: NIS ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: No password has been supplied.
pa: ਕੋਈ ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ।

en: The password has not been changed.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: You must choose a shorter password.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਛੋਟਾ ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ.

en: You must choose a longer password.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੰਮਾ ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Changing password for %s.
pa: %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: You must wait longer to change your password.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਲੰਮੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।
