Linux-PAM - en to sv translation catalogue (101 entries)

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Current %s password:
sv: Nuvarande %s lösenord:

en: Current password:
sv: Nuvarande lösenord:

en: New %s password:
sv: Nytt %s lösenord:

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: Retype new %s password:
sv: Ange nytt %s lösenord igen:

en: Retype new password:
sv: Ange nytt lösenord igen:

en: Sorry, passwords do not match.
sv: Tyvärr, lösenorden stämmer inte överens.

en: Retype %s
sv: Ange %s igen

en: Password change has been aborted.
sv: Ändring av lösenordet avbröts.

en: login:
sv: inloggning:

en: Success
sv: Lyckades

en: Critical error - immediate abort
sv: Kritiskt fel - avbryter omedelbart

en: Failed to load module
sv: Misslyckades med att läsa in modulen

en: Symbol not found
sv: Symbolen hittades inte

en: Error in service module
sv: Fel i tjänstemodul

en: System error
sv: Systemfel

en: Memory buffer error
sv: Minnesbuffertfel

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Authentication failure
sv: Autentiseringsfel

en: Insufficient credentials to access authentication data
sv: Otillräckliga inloggingsuppgifter för åtkomst av autentiseringsdata

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
sv: Autentiseringstjänsten kan inte hämta autentiseringsinformation

en: User not known to the underlying authentication module
sv: Användaren är inte känd för underliggande autentiseringsmodul

en: Have exhausted maximum number of retries for service
sv: Maximalt antal försök har gjorts för denna tjänst

en: Authentication token is no longer valid; new one required
sv: Autentiseringselement är inte längre giltigt. Ett nytt behövs

en: User account has expired
sv: Användarkontot har förfallit

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
sv: Kan inte skapa/ta bort en post för angiven session

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
sv: Autentiseringstjänst kan inte hämta användarreferenser

en: User credentials expired
sv: Användarreferenser har förfallit

en: Failure setting user credentials
sv: Misslyckades med att ange användarreferenser

en: No module specific data is present
sv: Ingen modulspecifik data finns

en: Bad item passed to pam_*_item()
sv: Ogiltigt objekt skickat till pam_*_item()

en: Conversation error
sv: Konversationsfel

en: Authentication token manipulation error
sv: Manipuleringsfel för autentiseringselement

en: Authentication information cannot be recovered
sv: Autentiseringsinformation kan inte återställas

en: Authentication token lock busy
sv: Autentiseringselementlås upptaget

en: Authentication token aging disabled
sv: Åldrande av autentiseringselement inaktiverat

en: Failed preliminary check by password service
sv: Lösenordstjänstens preliminära kontroll misslyckades

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
sv: Returvärdet borde ignoreras vid PAM-avsändande

en: Module is unknown
sv: Modulen är okänd

en: Authentication token expired
sv: Autentiseringselement har förfallit

en: Conversation is waiting for event
sv: Konversation väntar på händelse

en: Application needs to call libpam again
sv: Programmet behöver anropa libpam igen

en: Unknown PAM error
sv: Okänt PAM-fel

en: ...Time is running out...
sv: ...Tiden håller på att ta slut...

en: ...Sorry, your time is up!
sv: ...Tyvärr, din tid är ute!

en: erroneous conversation (%d)
sv: felaktig konversation (%d)

en: %s failed: exit code %d
sv: %s misslyckades: slutstatus %d

en: %s failed: caught signal %d%s
sv: %s misslyckades: fångade signalen %d%s

en: %s failed: unknown status 0x%x
sv: %s misslyckades: okänd status 0x%x

en: Usage: %s [--dir /path/to/tally-directory] [--user username] [--reset] [--legacy-output]
sv: Användning: %s [--dir /sökväg/till/tally-katalog] [--user användarnamn] [--reset] [--legacy-output]

en: Login           Failures    Latest failure         From
sv: Inloggning      Misslyck Senaste fel        Från

en: The account is locked due to %u failed logins.
sv: Kontot är låst på grund av %u misslyckade inloggningar.

en: (%d minute left to unlock) | (%d minutes left to unlock)
sv[0]: (%d minut kvar till upplåsning)
sv[1]: (%d minuter kvar till upplåsning)

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported.
en: (%d minutes left to unlock)
sv: (%d minuter kvar till upplåsning)

note: TRANSLATORS: "strftime options for date of last login"
en:  %a %b %e %H:%M:%S %Z %Y
sv:  %a %e %b %Y %H.%M.%S %Z

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
sv:  från %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
sv:  på %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
sv: Senaste inloggning:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
sv: Välkommen till ditt nya konto!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
sv: Senaste misslyckade inloggning:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
sv[0]: Det har skett %d misslyckat inloggningsförsök sedan senaste korrekta inloggning.
sv[1]: Det har skett %d misslyckade inloggningsförsök sedan senaste korrekta inloggning.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
sv: Det har skett %d misslyckade inloggningsförsök sedan senaste korrekta inloggning.

en: There were too many logins for '%s'.
sv: För många inloggningar för '%s'.

en: You do not have any new mail.
sv: Du har inga nya brev.

en: You have new mail.
sv: Du har nya brev.

en: You have old mail.
sv: Du har gamla brev.

en: You have mail.
sv: Du har brev.

en: You have no mail in folder %s.
sv: Du har inga brev i katalogen %s.

en: You have new mail in folder %s.
sv: Du har nya brev i katalogen %s.

en: You have old mail in folder %s.
sv: Du har gamla brev i katalogen %s.

en: You have mail in folder %s.
sv: Du har brev i katalogen %s.

en: Creating directory '%s'.
sv: Skapar katalogen '%s'.

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
sv: Kunde inte skapa och initiera katalogen '%s'.

en: Password has been already used. Choose another.
sv: Lösenordet har redan används. Välj ett annat.

en: Password has been already used.
sv: Lösenordet har redan använts.

en: The default security context is %s.
sv: Standardsäkerhetskontexten är %s.

en: Would you like to enter a different role or level?
sv: Vill du ange en annan roll eller nivå?

en: role:
sv: roll:

en: There is no default type for role %s.
sv: Ingen standardttyp för %s-roll.

en: level:
sv: nivå:

en: This is not a valid security context.
sv: Inte en giltig säkerhetskontext.

en: A valid context for %s could not be obtained.
sv: En giltig kontext för %s kunde inte erhållas.

en: Security context %s has been assigned.
sv: Säkerhetskontext %s tilldelad.

en: Key creation context %s has been assigned.
sv: Nyckelskapandekontext %s tilldelad.

en: failed to initialize PAM
sv: misslyckades med att initiera PAM

en: failed to pam_set_item()
sv: pam_set_item() misslyckades

en: login: failure forking: %m
sv: inloggning: fel vid grening: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
sv: Åtkomst godkänd (senaste åtkomst var %ld sekunder sedan).

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
sv: Ditt konto har förfallit. Vänligen kontakta din systemadministratör.

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
sv: Du måste ändra ditt lösenord omedelbart (påtvingat av administratör).

en: You are required to change your password immediately (password expired).
sv: Du måste ändra ditt lösenord omedelbart (lösenord för gammalt).

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
sv[0]: Varning: ditt lösenord går ut om %d dag.
sv[1]: Varning: ditt lösenord går ut om %d dagar.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
sv: Varning: ditt lösenord går ut om %d dagar.

en: NIS password could not be changed.
sv: NIS-lösenord kunde inte ändras.

en: No password has been supplied.
sv: Inget lösenord angavs.

en: The password has not been changed.
sv: Lösenordet har inte ändrats.

en: You must choose a shorter password.
sv: Du måste välja ett kortare lösenord.

en: You must choose a longer password.
sv: Du måste välja ett längre lösenord.

en: Changing password for %s.
sv: Ändrar lösenord för %s.

en: You must wait longer to change your password.
sv: Du måste vänta längre innan du kan ändra lösenord.
