Linux-PAM - en to sr@latin translation catalogue (73 entries)

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

note: For Translators: "%s" is replaced with "<service>".
en: New %s password:
sr@latin: Nova %s lozinka:

en: New password:
sr@latin: Nova lozinka:

note: For Translators: "%s" is replaced with "<service>".
en: Retype new %s password:
sr@latin: Ponovo unesite novu %s lozinku:

en: Retype new password:
sr@latin: Ponovo unesite novu lozinku:

en: Sorry, passwords do not match.
sr@latin: Izvinite, lozinke se ne podudaraju.

en: Retype %s
sr@latin: Ponovo unesite %s

en: login:
sr@latin: prijava:

en: Success
sr@latin: Uspešno

en: Critical error - immediate abort
sr@latin: Kritična greška - prekidam odmah

en: Failed to load module
sr@latin: Neuspešno učitavanje modula

en: Symbol not found
sr@latin: Simbol nije pronađen

en: Error in service module
sr@latin: Greška u uslužnom modulu

en: System error
sr@latin: Sistemska greška

en: Memory buffer error
sr@latin: Greška memorijskog bafera

en: Permission denied
sr@latin: Dozvola je odbijena

en: Authentication failure
sr@latin: Neuspešna autentifikacija

en: Insufficient credentials to access authentication data
sr@latin: Nedovoljno uverenja za pristup podacima autentifikacije

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
sr@latin: Usluga autentifikacije ne može da dobavi informacije autentifikacije

en: User not known to the underlying authentication module
sr@latin: Korisnik nije poznat osnovnom modulu autentifikacije

en: Have exhausted maximum number of retries for service
sr@latin: Iskorišćen je maksimalni broj pokušaja usluge

en: Authentication token is no longer valid; new one required
sr@latin: Žeton autentifikacije više nije ispravan; neophodan je novi

en: User account has expired
sr@latin: Korisnički nalog je istekao

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
sr@latin: Ne mogu da napravim/uklonim stavku navedene sesije

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
sr@latin: Usluga autentifikacije ne može da dobavi korisnička uverenja

en: User credentials expired
sr@latin: Korisnička uverenja su istekla

en: Failure setting user credentials
sr@latin: Neuspešno postavljanje korisničkih uverenja

en: No module specific data is present
sr@latin: Nisu prisutni specifični podaci modula

en: Bad item passed to pam_*_item()
sr@latin: Loš objekat je prosleđen pam_*_item() funkciji

en: Conversation error
sr@latin: Greška u razgovoru

en: Authentication token manipulation error
sr@latin: Greška pri manipulaciji žetonom autentifikacije

en: Authentication information cannot be recovered
sr@latin: Informacije o autentifikaciji ne mogu biti povraćene

en: Authentication token lock busy
sr@latin: Zaključavanje žetona autentifikacije je zauzeto

en: Authentication token aging disabled
sr@latin: Zastarevanje žetona autentifikacije je isključeno

en: Failed preliminary check by password service
sr@latin: Neuspešna preliminarna provera uslugom lozinke

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
sr@latin: PAM dispečer treba da ignoriše povratnu vrednost

en: Module is unknown
sr@latin: Modul je nepoznat

en: Authentication token expired
sr@latin: Istekao je žeton autentifikacije

en: Conversation is waiting for event
sr@latin: Razgovor očekuje događaj

en: Application needs to call libpam again
sr@latin: Program mora ponovo da pozove libpam

en: Unknown PAM error
sr@latin: Nepoznata PAM greška

note: * external timeout definitions - these can be overridden by the * application. time when we warn time when we timeout
en: ...Time is running out...
sr@latin: ...Ističe vreme...

en: ...Sorry, your time is up!
sr@latin: ...Izvinite, vreme vam je isteklo!

en: erroneous conversation (%d)
sr@latin: razgovor pun grešaka (%d)

en: %s failed: exit code %d
sr@latin: %s neuspeh: izlazni kod %d

en: %s failed: caught signal %d%s
sr@latin: %s neuspeh: uhvaćen signal %d%s

en: %s failed: unknown status 0x%x
sr@latin: %s neuspeh: nepoznat status 0x%x

note: TRANSLATORS: "strftime options for date of last login"
en:  %a %b %e %H:%M:%S %Z %Y
sr@latin:  %a %e. %b %H:%M:%S %Z %Y

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
sr@latin:  sa %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
sr@latin:  na %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
sr@latin: Poslednja prijava:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
sr@latin: Dobro došli na vaš novi nalog!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
sr@latin: Poslednja neuspešna prijava:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
sr@latin[0]: Bio je %d neuspeo pokušaj prijave od poslednje uspešne prijave.
sr@latin[1]: Bilo je %d neuspela pokušaja prijave od poslednje uspešne prijave.
sr@latin[2]: Bilo je %d neuspelih pokušaja prijave od poslednje uspešne prijave.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
sr@latin: Bilo je %d neuspelih pokušaja prijave od poslednje uspešne prijave.

en: You have new mail.
sr@latin: Imate novu poštu.

en: You have old mail.
sr@latin: Imate staru poštu.

en: You have mail.
sr@latin: Imate poštu.

en: You have no mail in folder %s.
sr@latin: Nemate poštu u fascikli %s.

en: You have new mail in folder %s.
sr@latin: Imate novu poštu u fascikli %s.

en: You have old mail in folder %s.
sr@latin: Imate staru poštu u fascikli %s.

en: You have mail in folder %s.
sr@latin: Imate poštu u fascikli %s.

en: Creating directory '%s'.
sr@latin: Pravim direktorijum „%s“.

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
sr@latin: Ne mogu da napravim direktorijum „%s“.

en: Password has been already used. Choose another.
sr@latin: Lozinka je već u upotrebi. Izaberite drugu.

en: Would you like to enter a different role or level?
sr@latin: Da li želite da unesete drugu ulogu ili nivo?

note: Allow the user to enter role and level individually
en: role:
sr@latin: uloga:

en: level:
sr@latin: nivo:

en: failed to initialize PAM
sr@latin: neuspešna inicijalizacija PAM-a

en: failed to pam_set_item()
sr@latin: neuspešno izvršavanje funkcije pam_set_item()

note: error in fork()
en: login: failure forking: %m
sr@latin: prijava: greška pri grananju: %m

en: NIS password could not be changed.
sr@latin: NIS lozinka ne može biti promenjena.

en: Changing password for %s.
sr@latin: Menjam lozinku za %s.
