Linux-PAM - en to he translation catalogue (99 entries)

en: Password:
he: ססמה:

note: For Translators: "%s" is replaced with "<service>".
en: Current %s password:
he: ססמת %s נוכחית:

en: Current password:
he: ססמה נוכחית:

note: For Translators: "%s" is replaced with "<service>".
en: New %s password:
he: ססמת %s חדשה:

en: New password:
he: ססמה חדשה:

note: For Translators: "%s" is replaced with "<service>".
en: Retype new %s password:
he: להקליד שוב ססמת %s חדשה:

en: Retype new password:
he: נא להקליד ססמה חדשה שוב:

en: Sorry, passwords do not match.
he: סליחה, הססמאות לא תואמות.

en: Retype %s
he: להקליד את %s מחדש

en: Password change has been aborted.
he: שינוי ססמה בוטל.

en: login:
he: כניסה:

en: Success
he: הצליח

en: Critical error - immediate abort
he: שגיאה קריטית - ביטול מידי

en: Failed to load module
he: טעינת המודול נכשלה

en: Symbol not found
he: הסמל לא נמצא

en: Error in service module
he: שגיאה במודול השירות

en: System error
he: שגיאת מערכת

en: Memory buffer error
he: שגיאת מכלא זיכרון

en: Permission denied
he: ההרשאה נדחתה

en: Authentication failure
he: כשל באימות

en: Insufficient credentials to access authentication data
he: אין מספיק הרשאות כדי לגשת לנתוני האימות

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
he: שירות האימות לא יכול לקבל את פרטי האימות

en: User not known to the underlying authentication module
he: המשתמש לא מוכר למודול האימות התומך

en: Have exhausted maximum number of retries for service
he: מספר הניסיונות מחדש המרבי נוצל במלואו עבור השירות

en: Authentication token is no longer valid; new one required
he: אסימון האימות אינו תקף עוד, נדרש אחד חדש

en: User account has expired
he: חשבון משתמש פג

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
he: לא ניתן ליצור/להסיר רשומה להפעלה שצוינה

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
he: שירות האימות לא יכול לקבל פרטי גישה של משתמשים

en: User credentials expired
he: תוקף פרטי הגישה של המשתמש פג

en: Failure setting user credentials
he: הגדרת פרטי הגישה של המשתמש נכשלה

en: No module specific data is present
he: לא קיימים נתונים מסוימים למודול

en: Bad item passed to pam_*_item()
he: פריט פסול הועבר אל to pam_*_item()‎

en: Conversation error
he: שגיאת דיון

en: Authentication token manipulation error
he: שגיאת טיפול באסימון אימות

en: Authentication information cannot be recovered
he: לא ניתן לשחזר את פרטי האימות

en: Authentication token lock busy
he: נעילת אסימון האימות עסוקה

en: Authentication token aging disabled
he: התיישנות אסימון אימות מושבתת

en: Failed preliminary check by password service
he: בדיקת הקדם נכשלה על ידי שירות הססמאות

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
he: הערך החוזר אמור לזכות מהתעלמות על ידי שילוח ה־PAM

en: Module is unknown
he: המודול לא ידוע

en: Authentication token expired
he: תוקף אסימון האימות פג

en: Conversation is waiting for event
he: הדיון ממתין לאירוע

en: Application needs to call libpam again
he: היישום צריך לקרוא ל־libpam שוב

en: Unknown PAM error
he: שגיאת PAM לא מוכרת

note: * external timeout definitions - these can be overridden by the * application. time when we warn time when we timeout
en: ...Time is running out...
he: ...הזמן עומד להיגמר...

en: ...Sorry, your time is up!
he: ...סליחה, זמנך עבר!

en: erroneous conversation (%d)
he: דיון שגוי (%d)

en: %s failed: exit code %d
he: %s נכשל: קוד היציאה %d

en: %s failed: caught signal %d%s
he: %s נכשל: נתפס האות %d%s

en: %s failed: unknown status 0x%x
he: %s נכשל: מצב לא ידוע 0x%x

en: Login           Failures    Latest failure         From
he: כניסה           כשלים כשל אחרון     מאת

en: The account is locked due to %u failed logins.
he: החשבון ננעל בעקבות %u ניסיונות התחברות שנכשלו.

en: (%d minute left to unlock) | (%d minutes left to unlock)
he[0]: (נותרה דקה לשחרור)
he[1]: (נותרו %d דקות לשחרור)

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported.
en: (%d minutes left to unlock)
he: (נותרו %d דקות לשחרור)

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
he:  מהמארח %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
he:  על גבי %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
he: כניסה אחרונה:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
he: ברוך בואך לחשבונך החדש!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
he: כניסה כושלת אחרונה:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
he[0]: היה ניסיון התחברות %d שנכשל מאז ההתחברות האחרונה שהצליחה.
he[1]: היו %d ניסיונות התחברות שנכשלו מאז ההתחברות האחרונה שהצליחה.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
he: היו %d ניסיונות התחברות שנכשלו מאז ההתחברות האחרונה שהצליחה.

en: There were too many logins for '%s'.
he: יותר מדי פעילויות כניסה עבור ‚%s’.

en: You do not have any new mail.
he: אין לך דואר.

en: You have new mail.
he: יש לך דואר חדש.

en: You have old mail.
he: יש לך דואר ישן.

en: You have mail.
he: יש לך דואר.

en: You have no mail in folder %s.
he: אין לך דוא״ל בתיקייה %s.

en: You have new mail in folder %s.
he: יש לך דוא״ל חדש בתיקייה %s.

en: You have old mail in folder %s.
he: יש לך דוא״ל ישן בתיקייה %s.

en: You have mail in folder %s.
he: יש לך דוא״ל בתיקייה %s.

en: Creating directory '%s'.
he: התיקייה ‚%s’ נוצרת.

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
he: לא ניתן ליצור ולאתחל את התיקייה ‚%s’.

en: Password has been already used. Choose another.
he: כבר נעשה שימוש בססמה. נא לבחור באחרת.

en: Password has been already used.
he: כבר נעשה שימוש בססמה הזאת.

en: The default security context is %s.
he: הקשר האבטחה כבררת מחדל הוא %s.

en: Would you like to enter a different role or level?
he: מעניין אותך למלא תפקיד או רמה שונים?

note: Allow the user to enter role and level individually
en: role:
he: תפקיד:

en: There is no default type for role %s.
he: אין סוג בררת מחדל לתפקיד %s.

en: level:
he: רמה:

en: This is not a valid security context.
he: זה לא הקשר אבטחה תקני.

en: A valid context for %s could not be obtained.
he: לא ניתן לקבל הקשר תקני עבור %s.

en: Security context %s has been assigned.
he: הקשר האבטחה %s הוקצה.

en: Key creation context %s has been assigned.
he: הקשר יצירת המפתח %s הוקצה.

en: failed to initialize PAM
he: האתחול של PAM נכשל

en: failed to pam_set_item()
he: pam_set_item()‎ נכשל

note: error in fork()
en: login: failure forking: %m
he: כניסה: פיצול נכשל: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
he: הוענקה גישה (הכניסה האחרונה הייתה לפני %ld שניות).

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
he: תוקף חשבונך פג, נא ליצור קשר עם הנהלת המערכת שלך.

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
he: עליך לשנות את ססמתך מיידית (דרישת הנהלת המערכת).

en: You are required to change your password immediately (password expired).
he: עליך לשנות את ססמתך מיידית (תוקף הססמה פג).

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
he[0]: אזהרה: הססמה שלך תפוג מחר.
he[1]: אזהרה: הססמה שלך תפוג תוך %d ימים.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
he: אזהרה: הססמה שלך תפוג תוך %d ימים.

en: NIS password could not be changed.
he: לא היה ניתן לשנות ססמת NIS.

en: No password has been supplied.
he: לא סופקה ססמה.

en: The password has not been changed.
he: הססמה לא הוחלפה.

en: You must choose a shorter password.
he: עליך לבחור סיסמה קצרה יותר.

en: You must choose a longer password.
he: עליך לבחור ססמה ארוכה יותר.

en: Changing password for %s.
he: הססמה עבור %s מוחלפת.

en: You must wait longer to change your password.
he: עליך להמתין זמן רב יותר כדי להחליף את ססמתך.
