pan2 - en to da translation catalogue (803 entries)

en: Newsreader
da: Nyhedsgruppelæser

en: Read and post Usenet articles
da: Læs og send artikler på Usenet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: usenet;news;newsreader;newsgroup;article;yenc;nzb;
da: usenet;news;newsreader;newsgroup;artikel;yenc;nzb;nyheder;nyhed;nyhedslæser;nyhedsgruppelæser;nyhedsgruppe;

en: Pan Newsreader
da: Pan - nyhedsgruppelæser

en: Pan is a Usenet newsreader that is good at both text and binaries. It supports offline reading, scoring and killfiles, yEnc, NZB, PGP handling, multiple servers, and secure connections.
da: Pan er en nyhedsgruppelæser for Usenet, som er god til både tekst og binære filer. Den understøtter læsning uden forbindelse til internettet, bedømmelse og kill-filer, yEnc, NZB, PGP-håndtering, flere servere og sikre forbindelser.

en: It is also the only Unix newsreader to get a perfect score on the Good Net-Keeping Seal of Approval evaluations.
da: Det er også den eneste nyhedsgruppelæser for Unix, som får en perfekt bedømmelse på Good Net-Keeping Seal of Approval-evalueringerne.

en: Error opening directory: "%s": %s
da: Fejl ved åbning af kataloget “%s”: %s

en: Unable to save "%s" %s
da: Kan ikke gemme “%s” %s

en: Error opening file "%s" %s
da: Fejl ved åbning af filen “%s” %s

en: Error reading file "%s": %s
da: Der opstod en fejl ved læsning af filen “%s”: %s

en: Error opening SSL certificate directory: "%s": %s
da: Der opstod en fejl ved åbning af SSL-certifikatmappen: “%s”: %s

en: Successfully added %d SSL PEM certificate(s) to Certificate Store.
da: Tilføjede %d SSL PEM-certifikater til certifikatlageret.

en: Error initializing Certificate Store. Check that the permissions for the folders ~/.pan2 and ~/.pan2/ssl_certs are set correctly. Fatal, exiting.
da: Der opstod en fejl under initialisering af certifikatlageret. Kontroller at rettighederne for mapperne ~/.pan2 og ~/.pan2/ssl_certs er sat korrekt. Fatal, afslutter.

en: Could not export certificate for server: %s
da: Kunne ikke eksportere certifikat for server: %s

note: load_group_descriptions (*_data_io);
en: Loaded data backend in %.1f seconds
da: Indlæste data-baggrundslager på %.1f sekunder

en: Pan Newsreader's server passwords
da: Pan-nyhedsgruppelæserens serveradgangskoder

en: Skipping newsrc file for server "%s"
da: Springer over “newsrc”-filen for serveren “%s”

en: Expired %lu old articles from "%s"
da: Lod %lu gamle artikler udløbe fra “%s”

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
da: Dataversionen for %s-brevhoveder understøttes ikke: %d.
    Kører du tilfældigvis en gammel udgave af Pan?

en: Loaded %llu articles for "%s" in %.1f seconds (%.0f per second)
da: Indlæste %llu artikler for “%s” på %.1f sekunder (%.0f pr. sekund)

en: Saved %lu parts, %lu articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f articles/sec)
da: Gemte %lu dele, %lu artikler i “%s” på %.1f sekunder (%.0f art/sek)

en: Added %lu articles to %s.
da: Tilføjede %lu artikler til %s.

en: Received no password from libsecret for server %s.
da: Modtog ingen adgangskode fra libsecret for serveren %s.

en: Error reading from %s: unknown group "%s"
da: Fejl ved læsning fra %s: ukendt gruppe “%s”

en: Error parsing "external editor" command line: %s (Command was: %s)
da: Fejl ved tolkning af “eksternt redigeringsprogram”-kommandolinje: %s (Kommandoen var: %s)

en: Error starting external editor: %s
da: Fejl ved start af den eksterne redigerering: %s

en: %l:%M %p
da: %l∶%M %p

en: Today %l:%M %p
da: I dag %l∶%M %p

en: %a %l:%M %p
da: %a %l∶%M %p

en: %b %d %l:%M %p
da: %b %d %l∶%M %p

en: Can't use regular expression "%s": %s
da: Kan ikke bruge det regulære udtryk “%s”: %s

en: Couldn't determine article encoding.  Non-UTF8 characters were removed.
da: Kunne ikke afgøre artiklens tegnsæt. Tegn, som ikke er UTF8-tegn, blev fjernet.

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Layout
da: _Udseende

en: _Group Pane
da: _Gruppepanel

en: _Header Pane
da: _Brevhovedpanel

en: _Body Pane
da: _Brødtekstpanel

en: _View
da: _Vis

en: Filte_r
da: Filt_re

en: _Go
da: _Gå til

en: _Actions
da: _Handlinger

en: _Articles
da: Ar_tikler

en: G_roups
da: Gr_upper

en: _Post
da: _Send

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Read Group
da: _Læs gruppe

en: Read Group
da: Læs gruppe

en: _Mark Selected Groups Read
da: _Marker valgte grupper som læst

en: Mark Selected Groups Read
da: Marker valgte grupper som læst

en: _Delete Selected Groups' Articles
da: _Slet valgte gruppers artikler

en: Delete Selected Groups' Articles
da: Slet valgte gruppers artikler

en: Get New _Headers in Selected Groups
da: Hent nye _brevhoveder i valgte grupper

en: Get New Headers in Selected Groups
da: Hent nye brevhoveder i valgte grupper

en: Get New _Headers in Subscribed Groups
da: Hent nye brevhoveder i _abonnerede grupper

en: Get New Headers in Subscribed Groups
da: Hent nye brevhoveder i abonnerede grupper

en: Get _Headers...
da: _Hent brevhoveder …

en: Get Headers...
da: Hent brevhoveder …

en: Refresh Group List
da: Genopfrisk gruppelisten

en: _Subscribe
da: _Abonnér

en: Subscribe
da: Abonner

en: _Unsubscribe
da: _Opsig abonnement

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: _Save Articles...
da: _Gem artikler …

en: Save Articles...
da: Gem artikler …

en: Save Articles from Selected _NZB...
da: Gem artikler fra valgte _NZB …

en: Save Articles from Selected NZB
da: Gem artikler fra den valgte NZB

en: Save Articles to an NZB _File...
da: Gem artikler til en NZB-_fil …

en: Save Articles to an NZB File
da: Gem artikler til en NZB-fil

en: Print
da: Udskriv

en: _Import NZB Files...
da: _Importer NZB filer …

en: _Cancel Last Task
da: _Afbryd seneste opgave

en: _Task Manager
da: _Opgavehåndtering

en: _Event Log
da: _Åbn statusloggen

en: _Quit
da: _Afslut

en: Select _All Articles
da: Markér alle _artikler

en: _Deselect All Articles
da: Afmarkér a_lle artikler

en: Add Su_bthreads to Selection
da: Tilføj _undertråde til markeringen

en: Add _Threads to Selection
da: Tilføj _tråde til markeringen

en: Add _Similar Articles to Selection
da: Tilføj til_svarende artikler til markeringen

en: Select Article _Body
da: Markér artikel_brødtekst

en: Edit _Preferences
da: Redigér _indstillinger

en: Edit Selected _Group's Preferences
da: Redigér indstillinger for valgt _gruppe

en: Edit S_core File
da: Redigér _bedømmelsesfil

en: Edit P_osting Profiles
da: _Afsenderprofiler

en: Edit _News Servers
da: _Nyhedsgruppeservere

en: Jump to _Group Tab
da: Gå til _gruppefane

en: Jump to _Header Tab
da: Gå til _brevhovedfane

en: Jump to _Body Tab
da: Gå til _brødtekstfane

en: _Rot13 Selected Text
da: _Rot13 markeret tekst

en: Clear _Header Pane
da: Ryd _brevhovedpanel

en: Clear _Body Pane
da: Ryd _brødtekstpanel

en: Cache Article
da: Lagr artikel

en: Read Article
da: Læs artikel

en: Show Article Information
da: Vis artikelinformation

en: Read _More
da: Læs _mere

en: Read More
da: Læs mere

en: Read _Back
da: Læs til_bage

en: Read Back
da: Læs tilbage

en: Next _Unread Group
da: Næste _ulæste gruppe

en: Next _Group
da: Næste _gruppe

en: Next _Unread Article
da: Næste _ulæste artikel

en: Next Unread Article
da: Næste ulæste artikel

en: Next _Article
da: Næste _artikel

en: Next Article
da: Næste artikel

en: Next _Watched Article
da: Næste _overvågede artikel

en: Next Unread _Thread
da: Næste ulæste _tråd

en: Next Unread Thread
da: Næste ulæste tråd

en: Next Threa_d
da: Næste trå_d

en: Pre_vious Article
da: Fo_regående artikel

en: Previous _Thread
da: Foregående _tråd

en: _Parent Article
da: _Forælder-artikel

en: Ignore _Author
da: _Ignorér forfatter

en: _Watch Thread
da: _Overvåg tråd

en: _Ignore Thread
da: _Ignorér tråd

en: _Toggle Flag On/Off for Thread
da: _Aktiver/deaktiver flag for tråd

en: _Turn Flag Off for Thread
da: _Deaktiver flag for tråd

en: _Select All Flagged Threads
da: _Vælg alle tråde med flag

en: _Go to Next Flagged Thread
da: _Gå til næste tråd med flag

en: _Go to Last Flagged Thread
da: _Gå til sidste tråd med flag

en: _Invert Selection
da: _Vend markering om

en: Edit Article's Watch/Ignore/Score...
da: Rediger artiklens overvågning/ignorering/bedømmelse …

en: Add a _Scoring Rule...
da: Tilføj en _bedømmelsesregel …

en: Cance_l Article...
da: Træk artike_l tilbage …

en: _Supersede Article...
da: Aflø_s artikel …

en: _Delete Article
da: Sl_et artiklen

en: Clear Article Cache
da: Ryd artikel-mellemlager

en: _Mark Article as Read
da: _Marker artiklen læst

en: Mark Article as _Unread
da: Marker artiklen _ulæst

en: _Mark Thread as Read
da: _Marker tråd som læst

en: Mark Thread as _Unread
da: Marker tråd som _ulæst

en: _Post to Newsgroup
da: _Send til nyhedsgruppe

en: Post to Newsgroup
da: Send til nyhedsgruppe

en: _Followup to Newsgroup
da: _Følg op til nyhedsgruppe

en: Followup to Newsgroup
da: Følg op til nyhedsgruppe

en: _Reply to Author in Mail
da: Sk_riv svar til forfatter

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Pan Home Page
da: _Pans hjemmeside

en: Give _Feedback or Report a Bug...
da: Indsend tilbagemelding eller _fejlrapport …

en: _About
da: _Om

en: Edit _SSL Certificates
da: Rediger _SSL-certifikater

en: _Thread Headers
da: Brevhoveder i _tråde

en: Wrap Article Body
da: Ombryd artikelbrødteksten

en: Show Article Signature
da: Vis artikelsignatur

en: Mute _Quoted Text
da: Skjul _citeret tekst

en: Show All _Headers in Body Pane
da: Vis alle _brevhoveder i brødtekstpanelet

en: Show _Smilies as Graphics
da: Vis _smilies som grafik

en: Show *Bold*, __Underlined__, and /Italic/
da: Vis *Fed*, __Understreget__ og /Kursiv/

en: Size Pictures to _Fit
da: Skalér billeder til at _passe

en: Use _Monospace Font
da: Skrifttype med fast _bredde

en: Set Focus to Images
da: Sæt fokus på billeder

en: Highlight _URLs
da: Fremhæv _URL'er

en: _Work Online
da: Arbejd _frakoblet

en: _Tabbed Layout
da: _Fanelayout

en: Show Group _Pane
da: Vis gruppe_panel

en: Show Hea_der Pane
da: Vis hove_dpanel

en: Show Bod_y Pane
da: Vis artikelte_kstpanel

en: Show _Toolbar
da: Vis værk_tøjslinie

en: Abbreviate Group Names
da: Forkort gruppenavne

en: Match Only _Read Articles
da: Match kun _læste artikler

en: Match Only Read Articles
da: Match kun læste artikler

en: Match Only _Unread Articles
da: Match kun _ulæste artikler

en: Match Only Unread Articles
da: Match kun ulæste artikler

en: Match Only _Cached Articles
da: Mat_ch kun mellemlagrede artikler

en: Match Only Cached Articles
da: Match kun mellemlagrede artikler

en: Match Only _Complete Articles
da: Match _kun fuldstændige artikler

en: Match Only Complete Articles
da: Match kun fuldstændige artikler

en: Match Only _My Articles
da: Match kun _mine artikler

en: Match Only My Articles
da: Match kun mine artikler

en: Match Only _Watched Articles
da: Match kun over_vågede artikler

en: Match Only Watched Articles
da: Match kun overvågede artikler

en: Match Scores of 9999 (_Watched)
da: Udvælg bedømmelser på 9999 (_Overvåget)

en: Match Scores of 5000...9998 (_High)
da: Udvælg bedømmelser på 5000…9998 (_Høj)

en: Match Scores of 1...4999 (Me_dium)
da: Udvælg bedømmelser på 1…4999 (_Medium)

en: Match Scores of 0 (_Normal)
da: Udvælg bedømmelser på 0 (_Normal)

en: Match Scores of -9998...-1 (_Low)
da: Udvælg bedømmelser på -9998…-1 (_Lav)

en: Match Scores of -9999 (_Ignored)
da: Udvælg bedømmelser på -9999 (_Ignoreret)

en: Enable/Disable All _Rules
da: Aktiver/deaktiver alle _regler

en: Show Matching _Articles
da: Vis udvalgte _artikler

en: Show Matching Articles' _Threads
da: Vis udvalgte artiklers _tråde

en: Show Matching Articles' _Subthreads
da: Vis udvalgte artiklers _undertråde

en: Unnamed File
da: Unavngivet fil

en: Subject
da: Emne

en: From
da: Afsender

en: Date
da: Dato

en: Newsgroups
da: Nyhedsgrupper

en: User-Agent
da: Brugeragent

en: Followup-To
da: Opfølgning til

en: Reply-To
da: Svar til

en:  from
da:  fra

en:  at
da:  på

en: <u>This is a <b>PGP-Signed</b> message.</u>
    
    <b>Signer:</b> %s ('%s')
    <b>Valid until:</b> %s
    <b>Created on:</b> %s
da: <u>Dette er en <b>PGP-underskrevet</b> besked.</u>
    
    <b>Underskriver:</b> %s ("%s")
    <b>Gyldig indtil:</b> %s
    <b>Oprettet den:</b> %s

en: always
da: altid

en: Copy _URL
da: Kopier _URL

en: Save Attachment As...
da: Gem bilag som …

en: Save All Attachments
da: Gem alle bilag

en: Attachments:
da: Bilag:

en: Text View
da: Tekstvisning

en: HTML View
da: HTML-visning

en: %d Group | %d Groups
da[0]: %d Gruppe
da[1]: %d Grupper

en: Get the last N _days' headers:
da: Hent seneste N _dages brevhoveder:

en: Get _new headers
da: Hent _nye brevhoveder

en: Get _all headers
da: Hent _alle brevhoveder

en: Get the _latest N headers:
da: Hent _seneste N brevhoveder:

en: Action
da: Handling

en: A GtkRadioAction
da: En GtkRadioAction

en: Unknown
da: Ukendt

en: Arabic
da: Arabisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Thai
da: Thailandsk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Western European
da: Vesteuropæisk

en: Western European, New
da: Vesteuropæisk, ny

en: Traditional
da: Traditionel

en: Simplified
da: Forenklet

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Visual
da: Visuel

en: Character Encoding
da: Tegn-indkodning

en: Enter the character set to use
da: Angiv tegnsættet som skal benyttes

en: Other...
da: Anden …

en: Default Encoding
da: Standardkodning

en: 7-Bit Encoding
da: 7-bit kodning

en: 8-Bit Encoding
da: 8-bit kodning

en: Base64 Encoding
da: Base64-kodning

en: Quoted-Printable Encoding
da: Quoted-Printable-kodning

en: Sent
da: Sendt

en: Drafts
da: Kladder

en: Group
da: Gruppe

en: Group (regex)
da: Gruppe (regulært udtryk)

en: Local Folders
da: Lokale mapper

en: Subscribed Groups
da: Abonnerede grupper

en: Other Groups
da: Andre grupper

en: Name
da: Navn

en: No Profiles defined in Edit|Posting Profiles.
da: Ingen profiler defineret i Redigér|Afsenderprofiler.

en: Pan: Group Preferences
da: Pan: Gruppeindstillinger

en: Properties for Groups
da: Egenskaber for grupper

en: Properties for %s
da: Egenskaber for %s

en: Character _encoding:
da: T_egnsæt:

en: Directory for Saving Attachments
da: Katalog hvor bilag gemmes

en: Directory for _saving attachments:
da: Katalog hvor bilag gemme_s:

en: Posting _profile:
da: Afsender_profil:

en: Spellchecker _language:
da: _Sprog for stavekontrollen:

en: Group color:
da: Gruppefarve:

en: Open the Task Manager
da: Åbn opgavehåndteringen

en: Open the Event Log
da: Åbn hændelsesloggen

en: Untitled.nzb
da: Uden_titel.nzb

en: Save NZB File as...
da: Gem NZB-fil som …

en: Import NZB Files
da: Importér NZB-filer

en: NZB Files
da: NZB-filer

en: All Files
da: Alle filer

en: Unable to supersede article.
da: Kunne ikke afløse artikel.

en: The article doesn't match any of your posting profiles.
da: Artiklen matcher ikke nogen af dine profiler.

en: Revise and send this article to replace the old one.
da: Revidér og send denne artikel for at erstatte den gamle.

en: Be patient!  It will take time for your changes to take effect.
da: Vær tålmodig! Det vil tage tid før dine ændringer slår igennem.

en: Unable to cancel article.
da: Kunne ikke annullere artikel.

en: Send this article to ask your server to cancel your other one.
da: Send denne artikel for at bede din server annullere den anden.

en: You have marked some articles for deletion.
da: Du har markeret nogle artikler til sletning.

en: Are you sure you want to delete them?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette dem?

en: Do you want to accept it permanently? (You can change this later.)
da: Ønsker du at acceptere det permanent? (Du kan ændre dette senere).

en: Unable to open help file.
da: Kan ikke åbne hjælpefil.

en: Copyright © 2002-2021 Charles Kerr and others
da: Ophavsret © 2002–2021 Charles Kerr med flere

en: _1. Group Pane
da: _1. Gruppepanel

en: _2. Header Pane
da: _2. Brevhovedpanel

en: _3. Body Pane
da: _3. Brødtekstpanel

en:  Bytes
da:  Byte

en: This article is complete with %d part. | This article has all %d parts.
da[0]: Denne artikel er fuldstændig med %d del.
da[1]: Denne artikel har alle %d dele.

en: This article is missing %d part. | This article is missing %d of its %d parts:
da[0]: Denne artikel mangler %d del.
da[1]: Denne artikel mangler %d af sine %d dele:

en: Message-ID
da: Meddelelses-ID

en: Lines
da: Linjer

en: Size
da: Størrelse

en: Bytes
da: Byte

en: Error loading iconv library. Encoding certain character sets will not work in GUI.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af iconv-biblioteket. Kodning af bestemte tegnsæt vil ikke fungere i den grafiske brugerflade.

en: Body Pane Encoding
da: Kodning i brødtekstpanel

en: Offline
da: Frakoblet

en: Closing %d connection | Closing %d connections
da[0]: Lukker %d forbindelse
da[1]: Lukker %d forbindelser

en: No Connections
da: Ingen forbindelser

en: Connecting
da: Forbinder

en: %s: %d idle, %d active @ %.1f KiBps
da: %s: %d venter, %d aktiv @ %.1f KiB/sek

en: No Tasks
da: Ingen opgaver

en: Tasks
da: Opgaver

en: %lu tasks, %s, %.1f KiBps, ETA %d:%02d:%02d
da: %lu opgaver, %s, %.1f KiB/sek, forventet: %d∶%02d∶%02d

en: Pan is now offline. Please see "File|Event Log" and correct the problem, then use "File|Work Online" to continue.
da: Pan er nu afkoblet. Se i “Fil|Statusloggen” og korriger problemet, vælg derefter “Fil|Arbejd tilkoblet” for at fortsætte.

en: Subject or Author
da: Emne eller forfatter

en: Sub or Auth (regex)
da: Emne eller forfatter (regulært udtryk)

en: Author
da: Afsender

en: Score
da: Bedømmelse

en: Save Event List
da: Gem hændelsesliste

en: Pan: Events
da: Pan: Hændelser

en: Message
da: Artikel

en: Maximize
da: Maksimer

en: An error has occurred!
da: Der opstod en fejl!

en: New Articles!
da: Nye artikler!

en: There are new
    articles available.
da: Der er nye
    tilgængelige artikler.

en: Toggle on/offline
da: Aktiver/deaktiver internetforbindelse

en: Thank you for trying Pan!
     
    To start newsreading, first Add a Server.
da: Tak fordi du prøver Pan!
    
    For at starte med at læse nyhedsgrupper skal du først tilføje en server.

en: General Options
      -h, --help               Show this usage information and exit.
      -v, --version            Print release version and exit.
      --verbose                Be verbose (in non-GUI mode).
      --debug                  Run in debug mode. Use --debug twice for verbose debug.
      --debug-ssl              Run in TLS (aka SSL) debug mode.
    
    URL Options
      headers:group.name       Download new headers for the specified newsgroup.
      news:message-id          When specified together with --no-gui, dump
                               the message-id article to standard output.
    
    NZB Batch Options
      --nzb file1 file2 ...    Process NZB files in non-GUI mode.
      -o path, --output=path   Path to save attachments listed in the NZB file(s).
      --no-gui                 Only show console output, not the download queue.
da: Generelle tilvalg
      -h, --help               Vis denne hjælpetekst og afslut.
      -v, --version            Vis udgivelsesversion og afslut.
      --verbose                Vær uddybende (i ikke-GUI-tilstand).
      --debug                  Afvikl i fejlsøgningstilstand. Brug --debug to                            gange for uddybende fejlsøgning.
      --debug-ssl              Afvikl i TLS-fejlsøgningstilstand (aka SSL).
    
    URL-tilvalg
      headers:group.name       Hent nye brevhoveder fra den angivne nyhedsgruppe.
      news:message-id          Send meddelelses-id-artikler til standardoutput,                            når angivet sammen med --no-gui.
    
    NZB-batchtilvalg
      --nzb fil1 fil2 …        Behandl nzb-filer i ikke-GUI-tilstand.
      -o sti, --output=sti     Sti til at gemme bilag angivet i nzb-filer.
      --no-gui                 Vis kun konsoludskrift, ikke overførselskøen.

en: Error: --no-gui used without nzb files or news:message-id.
da: Fejl: --no-gui tilvalg brugt uden NZB-filer eller news:message-id.

en: Pan %s started
da: Pan %s er startet

en: Please configure Pan's news servers before using it as an nzb client.
da: Konfigurér Pans nyhedsgruppeservere, før den bruges som NZB klient.

en: Pan notification
da: Panpåmindelse

en: Upload queue: %llu tasks, %ld KB (~ %.2f MB) total.
da: Send-kø: %llu opgaver, %ld kB (~ %.2f MB) i alt.

en: Error setting custom spellchecker: %s
da: Der opstod en fejl ved indstilling af tilpasset stavekontrol: %s

en: Error setting spellchecker: %s
da: Fejl ved indstilling af stavekontrol: %s

en: _Profile
da: _Profil

en: Set Editor
da: Vælg redigeringsprogram

en: _Send Article
da: _Send artikel

en: Send Article Now
da: Send artikel nu

en: _Send and Save Articles to NZB
da: _Send og gem artikler til en NZB-fil

en: Send and Save Articles to NZB
da: Send og gem artikler til en NZB-fil

en: Set Character _Encoding...
da: Tegns_æt …

en: Set Content _Transfer Encoding...
da: Angiv kodning for indholds_overførsel …

en: Sa_ve Draft
da: Gem en _kladde

en: Save as a Draft for Future Posting
da: Gem kladde for senere afsendelse

en: _Open Draft...
da: _Åbn kladde …

en: Open an Article Draft
da: Åbn artikel-kladde

en: Rot13 Selected Text
da: Rot13 markeret tekst

en: Run _Editor
da: R_ediger

en: Run Editor
da: Kør redigeringsprogram

en: Add _Files to Queue
da: Tilføj _filer til kø

en: Add Files to Queue
da: Tilføj filer til kø

en: Remove from Queue
da: Fjern fra kø

en: Clear List
da: Ryd liste

en: Select Needed Parts
da: Vælg krævede dele

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move to Top
da: Flyt øverst

en: Move to Bottom
da: Flyt nederst

en: _Wrap Text
da: Om_bryd tekst

en: Wrap Text
da: Ombryd tekst

en: Always Run Editor
da: Start altid redigering

en: Remember Character Encoding for This Group
da: Husk tegnkodning for denne gruppe

en: Thread Attached Replies
da: Arranger vedhæftede svar i tråde

en: PGP-Encrypt the Article
da: Krypter artiklen med PGP

en: PGP-Sign the Article
da: Underskriv artiklen med PGP

en: Check _Spelling
da: _Stavekontrol

en: New Article's Encoding:
da: Tegn-indkodning for ny artikel:

en: Content Transfer Encoding
da: Kodning for indholdsoverførsel

en: New Article's Content Transfer Encoding:
da: Ny artikels kodning for indholdsoverførsel:

en: Your changes will be lost!
da: Dine ændringer vil gå tabt!

en: Close this window and lose your changes?
da: Luk vinduet og mist ændringer?

en: There were problems with this post.
da: Der var problemer med denne artikel.

en: Go Back
da: Blad tilbage

en: Continue Anyway
da: Fortsæt alligevel

note: Prompt the user
en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s'
da: Beskeden bruger tegn, som ikke er angivet i tegnsættet “%s” – brug eventuelt “%s”

en: Go _Online
da: _Tilslut

en: The file queue is empty, so no files can be saved.
da: Filkøen er tom, så ingen filer kan gemmes.

en: IO Error
da: IO-fejl

en: No space left on device
da: Ingen plads tilbage på enheden

en: Error copying message to %s folder. Reason: %s
da: Der opstod en fejl under kopiering af beskeden til mappen %s. Årsag: %s

en: Error creating message in %s mail folder: Invalid article.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af beskeden i postmappen %s: Ugyldig artikel.

en: No posting server is set for this posting profile.
    Please edit the profile via Edit|Manage Posting Profiles.
da: Ingen afsendelsesserver er indstillet for denne profil.
    Rediger profilen via Rediger|Afsenderprofiler.

en: The selected posting server is currently disabled. Please choose an appropriate alternative.
da: Den valgte postserver er i øjeblikket deaktiveret. Vælg venligst et passende alternativ.

en: Pan is Offline.
da: Pan er frakoblet.

en: Go online to post the article?
da: Tilkoble for at sende artiklen?

en: Error signing/encrypting your message. Perhaps you misspelled your email address (%s)?
da: Der opstod en fejl under underskrivning/kryptering af din besked. Måske lavede du en stavefejl i din e-postadresse (%s)?

en: Error opening temporary file
da: Fejl ved åbningen af midlertidig fil

en: Error creating temporary file: %s
da: Der opstod en fejl under oprettelse af midlertidig fil: %s

en: Error writing article to temporary file: %s
da: Fejl ved skrivning af artikel til temporær fil: %s

en: Open Draft Article
da: Åbn kladde

en: Save Draft Article
da: Gem kladde

en: File already exists.
da: Filen findes allerede.

en: Overwrite it?
da: Overskriv den?

en: Couldn't parse signature command "%s": %s
da: Kunne ikke fortolke signaturkommando “%s”: %s

en: Couldn't convert signature to UTF-8.
da: Kunne ikke konvertere signaturfilen til UTF-8.

en: F_rom
da: _Fra

en: _Subject
da: _Emne

en: _Newsgroups
da: _Nyhedsgrupper

en: Mail _To
da: E-post _til

en: Delete from Queue
da: Slet fra kø

en: No.
da: Nej.

en: Filename
da: Filnavn

en: Size (KB)
da: Størrelse (KB)

en: The current filename
da: Det nuværende filnavn

en: Subject Line
da: Emnelinje

en: The current subject line
da: Den nuværende emnelinje

en: No.
da: Nr.

en: Enable/Disable
da: Aktiver/deaktiver

en: Follo_wup-To
da: Opf_ølgning-til

note: i18n: "poster" is a key used by many newsreaders.  probably safest to keep this key in english.
en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Newsgroups" header.
    
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
da: Nyhedsgrupperne hvortil svar på din publicerede artikel skal gå. Dette behøves kun hvis det adskiller sig fra “Nyhedsgrupper”-hovedet.
    
    For at lade alle svar gå til din e-postadresse kan du bruge “Opfølgning-til: afsender”

en: _Reply-To
da: _Svar-til

en: The email account where mail replies to your posted message should go. This is only needed if it differs from the "From" header.
da: Den e-postkonto hvortil e-postsvar til din publicerede besked skal gå. Dette behøves kun, hvis det adskiller sig fra “Fra”-brevhovedet.

en: _Custom Headers
da: _Brugerdefinerede brevhoveder

en: Add "_User-Agent" header
da: Tilføj “_User-Agent”-brevhovedet

en: Add "Message-_ID" header
da: T_ilføj “Besked-id”-brevhovedet

en: Select Parts
da: Marker dele

en: _Parts
da: _Dele

en: Post Article
da: Send artikel

en: _Message
da: _Artikel

en: More _Headers
da: Flere brev_hoveder

en: File _Queue
da: Fil_kø

en: On %d, %n wrote:
da: Den %d skrev %n:

en: Add files to queue
da: Tilføj filer til kø

en: Save Upload Queue as NZB File
da: Gem overførselskø som en NZB-fil

en: Couldn't parse %s color "%s"
da: Kunne ikke fortolke %s farve “%s”

en: Grab Key
da: Indfang tast

en: Press the combination of the keys
    you want to use for "%s".
da: Tryk på kombinationen af taster,
    du ønsker at bruge for “%s”.

en: Edit Shortcut
da: Rediger genvej

en: Error: Shortcut key is invalid!
da: Fejl: Genvejstast er ugyldig!

en: Error: Shortcut key already exists!
da: Fejl: Genvejstast findes allerede!

en: Show only icons
da: Vis kun ikoner

en: Show only text
da: Vis kun tekst

en: Show icons and text
da: Vis ikoner og tekst

en: Use GNOME Preferences
da: Brug indstillinger fra Gnome

en: Use KDE Preferences
da: Brug indstillinger fra KDE

en: Use OS X Preferences
da: Brug indstillinger fra OS X

en: Use Windows Preferences
da: Brug indstillinger fra Windows

en: Custom Command:
da: Brugerdefineret kommando:

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Only new (score == 0)
da: Kun ny (bedømmelse == 0)

en: 9999 or more
da: 9999 eller over

en: 5000 to 9998
da: 5000 til 9998

en: 1 to 4999
da: 1 til 4999

en: -9998 to -1
da: -9998 til -1

en: -9999 or less
da: -9999 eller under

en: Select default <u>global</u> character set. Current setting: <b>%s</b>.
da: Vælg <u>globalt</u> tegnsæt. Nuværende indstilling: <b>%s</b>.

en: Global Character Set Settings
da: Globale indstillinger for tegnsæt

en: State
da: Tilstand

en: Enabled
da: Tilladt

en: Column Name
da: Kolonnenavn

en: Pan: Preferences
da: Pan: indstillinger

en: Mouse
da: Mus

en: Single-click activates, rather than selects, _groups
da: Enkeltklik aktiverer _grupper i stedet for at vælge dem

en: Single-click activates, rather than selects, _articles
da: Enkeltklik vælger _artikler i stedet for at aktivere dem

en: Groups
da: Grupper

en: Get new headers in subscribed groups on _startup
da: Hent nye brevhoveder i abonnerede grupper ved _start

en: Get new headers when _entering group
da: _Hent nye brevhoveder når en gruppe åbnes

en: Mark entire group _read when leaving group
da: Markér gruppens artikler som _læst når den forlades

en: Mark entire group read before getting _new headers
da: _Markér gruppens artikler som læst, før der hentes nye brevhoveder

en: E_xpand all threads when entering group
da: _Udvid alle tråde når en gruppe åbnes

en: Articles
da: Artikler

en: Mark downloaded articles read
da: Marker hentede artikler som læst

en: Space selects next article rather than next unread
da: Mellemrum vælger næste artikel i stedet for næste ulæste

en: Expand threads upon selection
da: Udfold tråde ved markering

en: Always ask before deleting an article
da: Spørg altid før en artikel slettes

en: Smooth scrolling
da: Blød rulning

en: Article Cache
da: Artikelmellemlager

en: Clear article cache on shutdown
da: Ryd mellemlager ved afslutning

en: Size of article cache (in MiB):
da: Størrelse på artikelmellemlager (i MiB):

en: File extension for cached articles:
da: Filudvidelse for mellemlagrede artikler:

en: Tabs
da: Faneblade

en: _Behavior
da: _Brugerflade

en: Behavior
da: Opførsel

en: Task Pane
da: Opgavepanel

en: Show task pane popups
da: Vis pop op'er for opgavepanel

en: Show Download Meter
da: Vis måling af overførselshastighed

en: _Panes
da: _Paneler

en: Panes
da: Paneler

en: Language Settings
da: Sprogindstillinger

note: systray and notify popup
en: System Tray Behavior
da: Opførsel for statusfelt

en: Minimize to tray
da: Minimer til statusfelt

en: Start Pan minimized
da: Start Pan minimeret

en: Show notifications
da: Vis påmindelser

note: allow multiple instances (seperate, not communicating with dbus)
en: Startup Behavior
da: Opstartsopførsel

en: Allow multiple instances of Pan
da: Tillad flere instanser af Pan

en: Autosave Article Draft
da: Gem automatisk artikelkladde

en: Minutes to autosave the current Article Draft:
da: Minutinterval hvor artikelkladde gemmes automatisk:

en: Autosave Articles
da: Gem automatisk artikler

en: Minutes to autosave newsrc files:
da: Minutinterval hvor newsrc-filer gemmes automatisk:

en: Password Storage
da: Adgangskodelager

en: Save passwords in password storage
da: Gem adgangskoder i adgangskodelageret

en: _Miscellaneous
da: _Diverse

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Pane Layout
da: Panellayout

en: 1=Groups, 2=Headers, 3=Body
da: 1=Grupper, 2=Brevhoveder, 3=Brødtekst

en: 1=Groups, 2=Body, 3=Headers
da: 1=Grupper, 2=Brødtekst, 3=Brevhoveder

en: 1=Headers, 2=Groups, 3=Body
da: 1=Brevhoveder, 2=Grupper, 3=Brødtekst

en: 1=Headers, 2=Body, 3=Groups
da: 1=Brevhoveder, 2=Brødtekst, 3=Grupper

en: 1=Body, 2=Groups, 3=Headers
da: 1=Brødtekst, 2=Grupper, 3=Brevhoveder

en: 1=Body, 2=Headers, 3=Groups
da: 1=Brødtekst, 2=brevhoveder, 3=Grupper

en: Header Pane Columns
da: Kolonner i brevhovedpanel

en: _Headers
da: _Brevhoveder

en: Headers
da: Brevhoveder

en: This menu lets you configure Pan to take certain actions on your behalf automatically, based on an article's score.
da: Denne menu lader dig konfigurere Pan til at udføre bestemte handlinger på dine vegne automatisk, baseret på en artikels bedømmelse.

en: Mark affected articles read
da: Marker påvirkede artikler læst

en: _Delete articles scoring at:
da: _Slet artikler med bedømmelsen:

en: Mark articles read scoring at:
da: Marker artikler som læst, hvis bedømmelsen er:

en: _Cache articles scoring at:
da: _Mellemlagr artikler med bedømmelsen:

en: Download attachments of articles scoring at:
da: Hent bilag for artikler med bedømmelsen:

en: Actions
da: Handlinger

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Use custom font in Group Pane:
da: Brug egne skrifttyper i gruppepanelet:

en: Use custom font in Header Pane:
da: Brug egne skrifttyper i brevhovedpanelet:

en: Use custom font in Body Pane:
da: Brug egne skrifttyper i brødtekstpanelet:

en: Monospace font:
da: Skrifttype med fast bredde:

en: _Fonts
da: _Skrifttyper

en: Header Pane
da: Brevhovedpanel

en: Text:
da: Tekst:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Scores of 9999 or more:
da: Udvælg bedømmelser på 9999 eller over:

en: Scores from 5000 to 9998:
da: Bedømmelser fra 5000 til 9998:

en: Scores from 1 to 4999:
da: Bedømmelser fra 1 til 4999:

en: Scores from -9998 to -1:
da: Bedømmelser fra -9998 til -1:

en: Scores of -9999 or less:
da: Bedømmelser på -9999 eller under:

en: Collapsed thread with unread articles:
da: Sammenfoldet tråd med ulæste artikler:

en: Body Pane
da: Brødtekstpanel

en: First level of quoted text:
da: Første niveau for citeret tekst:

en: Second level of quoted text:
da: Andet niveau for citeret tekst:

en: Third level of quoted text:
da: Tredje niveau for citeret tekst:

en: Signature:
da: Signatur:

en: Group Pane
da: Gruppepanel

en: Group Color:
da: Gruppefarve:

en: Other Text
da: Anden tekst

en: Text Color:
da: Tekstfarve:

en: _Colors
da: _Farver

en: Colors
da: Farver

en: Preferred Applications
da: Foretrukne programmer

en: _Web browser:
da: _Internetbrowser:

en: _Mail reader:
da: _Postlæser:

en: _Text editor:
da: _Tekstredigering:

en: _HTML previewer:
da: _HTML-forhåndsviser:

en: _Applications
da: _Programmer

en: Applications
da: Programmer

en: Encoding
da: Kodning

en: Default bytes per file (for encoder):
da: Antal byte per fil (for koder):

en: _Upload
da: _Overfør

en: Upload
da: Overfør

en: _Shortcuts
da: _Genveje

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Please choose your email address according to your PGP key's user id.
da: Vælg venligst din e-postadresse jævnfør din PGP-nøgles bruger-id.

en: Posting Profile
da: Profil

en: Profile Information
da: Profilinformation

en: _Profile Name:
da: _Profilnavn:

en: Required Information
da: Nødvendig information

en: _Full Name:
da: _Fulde navn:

en: Your email address.
    Note that this has to match your PGP signature's address
    if you want your messages to be PGP-signed or encrypted correctly.
da: Din e-postadresse.
    Bemærk at denne skal matche din PGP-signaturs adresse hvis
    du ønsker, at dine beskeder skal PGP-underskrives eller
    krypteres korrekt.

en: _Email Address:
da: _E-postadresse:

en: _Post Articles via:
da: Send artikler _via:

en: Signature
da: Signatur

en: _Use a Signature
da: Brug _signatur

en: Signature File
da: Signaturfil

en: Text File
da: Tekstfil

en: Text
da: Tekst

en: Command
da: Kommando

en: PGP Signature
da: PGP-signatur

en: Signature Type:
da: Signaturtype:

en: Avatars
da: Avatarer

en: You can add an avatar icon to your articles with a Base64-encoded PNG.
    Add the Base64-encoded picture without the trailing <b>“Face:”</b>.
da: Du kan tilføje et avatarikon til dine artikler med en Base64-kodet PNG.
    Tilføj det Base64-kodede billede uden efterstillet <b>“Face:”</b>.

en: You can add an avatar icon to your articles with a unique X-Face code.
    Add the code without the trailing <b>"X-Face:"</b> 
     if it was generated by a helper program (for example http://www.dairiki.org/xface/xface.php).
da: Du kan tilføje et avatarikon til dine artikler med en unik X-Face-kode.
    Tilføj koden uden efterstillet <b>“X-Face:”</b> 
     hvis ikonet blev oprettet af et hjælpeprogram (f.eks. http://www.dairiki.org/xface/xface.php).

en: Optional Information
da: Valgfri information

en: When posting to Usenet, your article's Message-ID contains a domain name.
    You can set a custom domain name here, or leave it blank to let Pan use the domain name from your email address.
da: Når du sender til Usenet, indeholder din artikels besked-id et domænenavn.
    Du kan angive et selvvalgt domænenavn her, eller lade feltet stå tomt og Pan indsætte domænenavnet fra din e-postadresse.

en: Message-ID _Domain Name:
da: _Domænenavn for meddelelses-ID:

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
da: %i erstattes med meddelelses-ID
    %a erstattes med forfatterens navn og adresse
    %n erstattes med forfatterens navn
    %d erstattes med datoen

en: _Attribution:
da: _Tilskrivelse:

note: Translators: Do not localize Reply-To and the quote marks in \"Your Name\".
en: Extra headers to be included in your articles, such as
    Reply-To: "Your Name" <yourname@somewhere.com>
    Organization: Your Organization
da: Ekstra brevhoveder som skal inkluderes i dine artikler såsom
    Svar-til: "Dit navn" <ditnavn@eksempel.dk>
    Organisation: Din organisation

en: E_xtra Headers:
da: E_kstra brevhoveder:

en: Invalid email address.
da: Ugyldig adresse.

en: Please use an address of the form joe@somewhere.org
da: Benyt en adresse så som joe@somewhere.org

en: New Profile
da: Ny profil

en: Posting Profiles
da: Afsenderprofiler

en: Profiles
da: Profiler

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - Subject line excerpt
    %S - Subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
da: %g — gruppe som et katalog (alt.binaries.pictures.trains)
    %G — gruppe som et hierarkisk katalog (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s — uddrag af emnelinje
    %S — emnelinje
    %n — indsenders navn
    %e — indsenders e-postadresse
    %d — artikeltidsstempel
    “/home/bruger/News/Pan/%g” bliver
    “/home/bruger/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains”, og
    “/home/bruger/News/Pan/%G” bliver
    “/home/bruger/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains”,

en: Add to the queue sorted by date posted
da: Tilføj til køen sorteret efter afsendelsesdato

en: Add to the front of the queue
da: Tilføj forrest i køen

en: Add to the back of the queue
da: Tilføj bagest i køen

en: Pan: Save Attachments
da: Pan: Gem bilag

en: _Location:
da: _Placering:

en: Save Articles
da: Gem artikler

en: _Group's path: %s
da: _Gruppens sti: %s

en: _Priority:
da: _Prioritet:

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - subject line excerpt
    %S - subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
     
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
da: %g — gruppe som et katalog (alt.binaries.pictures.trains)
    %G — gruppe som et hierarkisk katalog (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s — uddrag for emnelinje
    %S — uddrag af emnelinje
    %n — indsenders navn
    %e — indsenders e-postadresse
    %d — artikeltidsstempel
     
    “/home/bruger/News/Pan/%g” bliver
    “/home/bruger/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains”, og
    “/home/bruger/News/Pan/%G” bliver
    “/home/bruger/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains”,

en: Save attachments
da: Gem bilag

en: Save text
da: Gem artikeltekst

en: Save attachments and text
da: Gem bilag og tekst

en: Pan: Save Articles
da: Pan: Gem artikler

en: _Action:
da: _Handling:

en: is more than
da: er større end

en: is at most
da: er højst

en: increase the article's score by
da: forøg artiklens bedømmelse med

en: decrease the article's score by
da: formindsk artiklens bedømmelse med

en: set the article's score to
da: sæt artiklens bedømmelse til

en: watch the article (set its score to 9999)
da: overvåg artikel (sæt bedømmelse til 9999)

en: ignore the article (set its score to -9999)
da: ignorér artikel (sæt bedømmelse til -9999)

en: References
da: Referencer

en: Line Count
da: Antal linjer

en: Byte Count
da: Antal byte

en: Crosspost Group Count
da: Sendt til antal grupper

en: Age (in days)
da: Alder (i dage)

en: for the next month
da: i den næste måned

en: for the next six months
da: i de næste seks måneder

en: forever
da: altid

en: contains
da: indeholder

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: is
da: er

en: isn't
da: er ikke

en: starts with
da: begynder med

en: ends with
da: ender med

en: matches regex
da: stemmer med det regulære udtryk

en: Another rule already sets this article's score.
da: En anden regel sætter allerede denne artikels bedømmelse.

en: You may want to go back or delete the old rule.
da: Gå eventuelt tilbage eller slet den gamle regel.

en: Back
da: Tilbage

en: Delete
da: Slet

en: Add
da: Forøg

en: Add and Re_score
da: Tilfø_j og ombedøm

en: New Scoring Rule
da: Ny bedømmelsesregel

en: Cancel
da: Annullér

en: Group name
da: Gruppenavn

en: and
da: og

en: Close and Re_score
da: Luk og _ombedøm

en: File %s, Lines %d - %d
da: Fil %s, Linje %d—%d

en: Pan: Article's Scores
da: Pan: Vis artikelbedømmelser

en: New Score
da: Ny bedømmelse

en: Criteria
da: Kriterium

en: Add a New Scoring Rule
da: Tilføj ny regel for bedømmelse

en: Remove the Selected Scoring Rule
da: Fjern den markerede regel

en: Please specify the server's address.
da: Angiv serverens adresse.

en: Import SSL Certificate (PEM Format) From File
da: Importer SSL-certifikat (PEM-format) fra fil

note: create the dialog
en: Add a Server
da: Tilføj en server

en: Edit a Server's Settings
da: Rediger en servers indstillinger

en: Location
da: Placering

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com".
da: Nyhedsserverens rigtige adresse, f.eks. “news.udbyder.dk”.

en: _Address:
da: _Adresse:

en: The news server's port number.  Typically 119 for unencrypted and 563 for encrypted connections (SSL/TLS).
da: Nyhedsgruppeserverens portnummer. Typisk 119 for uden kryptering og 563 for krypterede forbindelser (SSL/TLS).

en: Por_t:
da: Por_tnummer:

en: Login (if Required)
da: Login (hvis det kræves)

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: The username to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
da: Brugernavn som angives til serveren ved anmodning. Hvis din server ikke kræver adgangskontrol så lad dette felt være tomt.

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: The password to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
da: Adgangskode som angives til serveren ved anmodning. Hvis din server ikke kræver adgangskontrol så lad dette felt være tomt.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Connection _Limit:
da: Tilslutnings_begrænsning:

en: After Two Weeks
da: Efter To Uger

en: After One Month
da: Efter En Måned

en: After Two Months
da: Efter To Måneder

en: After Three Months
da: Efter Tre Måneder

en: After Six Months
da: Efter Seks Måneder

en: Never Expire Old Articles
da: Udløber Aldrig

en: E_xpire Old Articles:
da: Lad gamle artikler _udløbe:

en: Primary
da: Primær

en: Fallback
da: Støtte

en: Server Rank:
da: Server rangorden:

en: Fallback servers are used for articles that can't be found on the primaries.  One common approach is to use free servers as primaries and subscription servers as fallbacks.
da: Støtte-server bruges til artikler som ikke kan findes på de primære. En almindelig metode er at benytte gratis servere som primære og betalingsservere som støtte.

en: Disable Compression (N/A)
da: Deaktiver komprimering (-)

en: XZVER Compression (Astraweb)
da: XZVER-komprimering (Astraweb)

en: GZIP Compression (Giganews etc.)
da: GZIP-komprimering (Giganews etc.)

en: Header Compression:
da: Brevhovedkomprimering:

en: Security
da: Sikkerhed

en: Use Unsecure (Plaintext) Connections
da: Brug usikre forbindelser (klartekst)

en: Use Secure SSL Connections
da: Brug sikre SSL-forbindelser

en: TLS (SSL) Settings:
da: TLS-indstillinger (SSL):

en: You can enable/disable secure SSL/TLS connections here. If you enable SSL/TLS, your data is encrypted and secure. It is encouraged to enable SSL/TLS for privacy reasons.
da: Du kan aktivere/deaktivere sikre SSL/TLS-forbindelser her. Hvis du aktiverer SSL/TLS, så bliver dine data kryperet og er sikre. Det anbefales, at aktivere SSL/TLS af hensyn til privatlivet.

en: Always trust this server's certificate
da: Stol altid på denne servers certifikat

en: Really delete "%s"?
da: Vil du slette “%s”?

en: No information available.
da: Ingen information tilgængelig.

en: Server Certificate for '%s'
da: Servercertifikat for “%s”

en: Really delete certificate for "%s"?
da: Slet certifikat for “%s”?

note: dialog
en: Servers
da: Servere

en: Remove a Server
da: Fjern en server

note: dialog
en: SSL Certificates
da: SSL-certifikater

en: Certificates
da: Certifikater

en: Import Certificate
da: Importer certifikat

en: Inspect Certificate
da: Inspicer certifikat

en: Remove Certificate
da: Fjern certifikat

en: 
    <u>Upload</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Sourcefile:</i> <b>%s</b>
da: 
    <u>Send</u>
    
    <i>Emne:</i> <b>“%s”</b>
    <i>Fra:</i> <b>%s</b>
    <i>Grupper:</i> <b>%s</b>
    <i>Kildefil:</i> <b>%s</b>

en: 
    <u>Download</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Date:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Save Path:</i> <b>%s</b>
da: 
    <u>Hent</u>
    
    <i>Emne:</i> <b>“%s”</b>
    <i>Fra:</i> <b>%s</b>
    <i>Dato:</i> <b>%s</b>
    <i>Grupper:</i> <b>%s</b>
    <i>Gemmesti:</i> <b>%s</b>

en: unknown
da: ukendt

en: Choose New Destination for Selected Tasks
da: Vælg ny destination for valgte opgaver

en: Save
da: Gem

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
da: Pan: opgavehåndtering (%d i kø, %d kører, %d stoppet)

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running)
da: Pan: Opgavehåndtering (%d i kø, %d kører)

en: Pan: Tasks
da: Pan: Opgaver

en: %lu selected, %s
da: %lu markerede, %s

en: Running
da: Kører

en: Decoding
da: Afkoder

en: Queued for Decode
da: Kølagt for afkodning

en: Queued for Encode
da: Lagt i kø for kodning

en: Queued
da: I kø

en: Stopped
da: Stoppet

en: Removing
da: Fjerner

en: %d%% Done
da: %d%% gennemført

en: %d:%02d:%02d Remaining (%d @ %lu KiB/s)
da: %d∶%02d∶%02d tilbage (%d @ %lu KiB/sek)

en: Move To Top
da: Flyt øverst

en: Move To Bottom
da: Flyt nederst

en: Show Task Information
da: Vis opgaveinformation

en: Stop Task
da: Stop opgave

en: Delete Task
da: Slet opgave

en: Restart Task
da: Genstart opgave

en: Change Download Destination
da: Ændr destination for overførsler

en: _Online
da: _Tilsluttet

en: Move up
da: Flyt op

en: Move task up
da: Flyt opgave op

en: Move to top
da: Flyt øverst

en: Move task to top of the download queue
da: Flyt opgaven til toppen af downloadkøen

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move task down
da: Flyt opgave ned

en: Move to bottom
da: Flyt nederst

en: Move task to the bottom of the download queue
da: Flyt opgaven til bunden af downloadkøen

en: Restart
da: Genstart

en: Restart Tasks
da: Genstart opgaver

en: Stop Tasks
da: Stands opgaver

en: Delete Tasks
da: Slet opgaver

en: Close
da: Luk

en: Show popups
da: Vis pop op'er

en: Error starting URL: %s (Command was: %s)
da: Der opstod en fejl ved start af URL: %s (kommandoen var: %s)

en: Couldn't save file "%s": %s
da: Kunne ikke gemme filen “%s”: %s

en: Error initializing uulib
da: Fejl ved initialisering af uulib

en: Error reading from %s: %s
da: Fejl ved læsning fra %s: %s

en: Saved "%s"
da: Gemte “%s”

en: Error saving "%s":
    %s.
da: Fejl ved at gemme “%s”:
    %s.

en: Decoding %s
da: Afkoder %s

en: Error loading %s from cache.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af %s fra mellemlager.

en: Error encoding %s: %s
da: Der opstod en fejl under kodning af %s: %s

en: Encoding %s
da: Koder %s

en: %s requires a username, but none is set.
da: %s kræver et brugernavn men der er ikke angivet noget.

en: %s requires a password, but none is set.
da: %s kræver et password men der er ikke angivet noget.

en: Sending "%s" to %s returned an error: %s
da: Sendte “%s” til %s, men fik en fejl: %s

en: Sending "%s" to %s returned an unrecognized response: "%s"
da: Sendte “%s” til %s, men fik et ukendt svar: “%s”

en: Unable to connect to "%s"
da: Kan ikke tilslutte til “%s”

en: No space left on device.
da: Ingen plads tilbage på enheden.

en: Error connecting to "%s"
da: Fejl ved forbindelse til “%s”

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Saving %s
da: Gemmer %s

en: Reading %s
da: Læser %s

en: Article "%s" is incomplete -- the news server(s) don't have part %s
da: Artiklen “%s” er ufuldstændig — nyhedsgruppeservere har ikke delen %s

en: Getting group list from "%s"
da: Henter gruppeliste fra “%s”

en: Fetched %lu Groups
da: Hentede %lu grupper

en: Posting "%s"
da: Sender “%s”

en: Posting of "%s" failed: %s
da: Indsendelse af “%s” mislykkedes: %s

en: Posting of "%s" successful: %s
da: Indsendelse af filen %s lykkedes: %s

en: Uploading %s
da: Overfører %s

en: Uploading %s - Part %d of %d
da: Overfører %s – del %d af %d

en: Uploading message body with subject "%s"
da: Overfører beskedbrødtekst med emnet “%s”

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: No posts allowed by server.
da: Indsendelse af filen %s (del %d af %d) mislykkedes: Ingen post tilladt af serveren.

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: %s
da: Indsendelse af filen %s (del %d af %d) mislykkedes: %s

en: Posting of file %s (part %d of %d) successful: %s
da: Indsendelse af filen %s (del %d af %d) lykkedes: %s

en: Posting of file %s successful: %s
da: Indsendelse af filen %s lykkedes: %s

en: Posting of file %s not completely successful: Check the log (right-click list item).
da: Indsendelse af filen %s lykkedes ikke fuldstændigt: Kontroller loggen (højreklik på vis element).

en: Posting of file %s not successful: Check the log (right-click list item).
da: Indsendelse af filen %s mislykkedes: Kontroller loggen (højreklik på vis element).

en: Getting all headers for "%s"
da: Henter alle brevhoveder for “%s”

en: Getting new headers for "%s"
da: Henter nye brevhoveder for “%s”

note: SAMPLE
en: Sampling headers for "%s"
da: Udtrækker brevhoveder for “%s”

en: %s (%lu parts, %lu articles)
da: %s (%lu dele, %lu artikler)

en: Getting new headers for "%s" done.
da: Hentede nye brevhoveder for “%s”.

en: article doesn't have attachments
da: artikel har ikke nogen bilag

en: the article has attachments
da: artikel har bilag

en: the article isn't cached locally
da: artiklen er ikke i lokalt mellemlager

en: the article is cached locally
da: artiklen er i lokalt mellemlager

en: the article wasn't posted by you
da: artiklen blev ikke sendt af dig

en: the article was posted by you
da: artiklen blev sendt af dig

en: the article has been read
da: artiklen er blevet læst

en: the article hasn't been read
da: artiklen er ikke blevet læst

en: the article is less than %ld bytes long
da: artiklen er mindre end %ld byte lang

en: the article is at least %ld bytes long
da: artiklen er mindst %ld byte lang

en: the article is less than %ld lines long
da: artiklen er mindre end %ld linjer lang

en: the article is at least %ld lines long
da: artiklen er mindst %ld linjer lang

en: the article is less than %ld days old
da: artiklen er mindre end %ld dage gammel

en: the article is at least %ld days old
da: artiklen er mindst %ld dage gammel

en: the article was posted to less than %ld groups
da: artiklen var sendt til færre end %ld grupper

en: the article was posted to at least %ld groups
da: artiklen blev sendt til mindst %ld grupper

en: the article's score is less than %ld
da: artikelens bedømmelse er mindre end %ld

en: the article's score is %ld or higher
da: artiklens bedømmelse er %ld eller højere

en: %s doesn't contain "%s"
da: %s indeholder ikke “%s”

en: %s isn't "%s"
da: %s er ikke “%s”

en: %s doesn't begin with "%s"
da: %s begynder ikke med “%s”

en: %s doesn't end with "%s"
da: %s ender ikke med “%s”

en: %s doesn't match the regex "%s"
da: %s matcher ikke det regulære udtryk “%s”

en: %s contains "%s"
da: %s indeholder “%s”

en: %s is "%s"
da: %s er “%s”

en: %s begins with "%s"
da: %s begynder med “%s”

en: %s ends with "%s"
da: %s ender med “%s”

en: %s matches the regex "%s"
da: %s matcher det regulære udtryk “%s”

en: Any of these tests fail:
da: Nogen af disse test fejler:

en: All of these tests pass:
da: Alle disse test passerer:

en: None of these tests pass:
da: Ingen af disse test passerer:

en: Any of these tests pass:
da: Nogen af disse test passerer:

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
da: Ingen e-postadresse angivet; genererer meddelelses-ID med domænet “%s”

en: Warning: Reply seems to be top-posted.
da: Advarsel: Svaret ser ud til at være postet øverst.

en: Warning: The signature marker should be "-- ", not "--".
da: Advarsel: Signaturadskilleren skal være “-- ”, ikke “--”.

en: Warning: Signature prefix with no signature.
da: Advarsel: Signaturpræfiks uden signatur.

en: Warning: Signature is more than 4 lines long.
da: Advarsel: Signaturen er mere end 4 linjer lang.

en: Warning: Signature is more than 80 characters wide.
da: Advarsel: Signaturen er mere end 80 tegn bred.

en: Warning: %d line is more than 80 characters wide. | Warning: %d lines are more than 80 characters wide.
da[0]: Advarsel: %d linje er mere end 80 tegn bred.
da[1]: Advarsel: %d linjer er mere end 80 tegn brede.

en: Error: Message is empty.
da: Fejl: Besked er tom.

en: Warning: The message is entirely quoted text!
da: Advarsel: Artiklen består udelukkende af citeret tekst!

en: Warning: The message is mostly quoted text.
da: Advarsel: Artiklen består mest af citeret tekst.

en: Error: Message appears to have no new content.
da: Fejl: Beskeden ser ud til ikke at have noget nyt indhold.

en: Warning: The posting profile's server doesn't carry newsgroup
    	"%s".
    	If the group name is correct, switch profiles in the "From:"
    	line or edit the profile with "Edit|Manage Posting Profiles".
da: Advarsel: Profilens server har ikke nyhedsgruppen
    	“%s”.
    	Hvis gruppenavnet er korrekt, så skift profil i “Fra:”
    	linjen eller rediger profilen med “Rediger|Afsenderprofiler”.

en: Warning: Following-Up to too many groups.
da: Advarsel: Følger op til for mange grupper.

en: Error: No Subject specified.
da: Fejl: Intet emne angivet.

en: Warning: Group "%s" is read-only.
da: Advarsel: Gruppen “%s” er skrivebeskyttet.

en: Error: Posting to a very large number of groups.
da: Fejl: Du sender til et meget stort antal grupper.

en: Warning: Posting to a large number of groups.
da: Advarsel: Du sender til et stort antal grupper.

en: Warning: Crossposting without setting Followup-To header.
da: Advarsel: Du krydsindsender uden at bruge brevhovedet opfølgning-til.

en: Error: Bad email address.
da: Fejl: Ugyldig e-postadresse.

en: Warning: Most newsgroups frown upon HTML posts.
da: Advarsel: I de fleste nyhedgrupper er HTML uønsket.

en: Error: No Recipients.
da: Fejl: Ingen modtagere.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: unexpected line.
da: Fejl ved læsning af bedømmelse i %*.*s, linje %d: uventet linje.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: expected 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'.
da: Fejl ved læsning af bedømmelse i %*.*s, linje %d: Forventer “Expires: MM/DD/YYYY” eller “Expires: DD-MM-YYYY”.

en: Expired old score from %*.*s, line %d
da: Udløb gammel bedømmelse fra %*.*s linje %d

en: Read %lu scoring rules in %lu sections from "%s"
da: Læste %lu bedømmelsesregler i %lu afsnit fra “%s”

en: Error printing the server certificate for '%s'
da: Der opstod en fejl under udskrivning af servercertifikat for “%s”

en: The current server <b>'%s'</b> sent this security certificate:
da: Den nuværende server <b>“%s”</b> sendte dette sikkerhedscertifikat:

en: Certificate information for server <b>'%s'</b>:
da: Certifikatinformation for serveren <b>“%s”</b>:

en: %s<b>Issuer information:</b>
    %s
    <b>Valid until:</b> %s
    
    <b>Not valid before:</b> %s
da: %s<b>Udstederinformation:</b>
    %s
    <b>Gyldig indtil:</b> %s
    
    <b>Ikke gyldig før:</b> %s

en: > [quoted text muted]
da: > [citeret tekst udeladt]

en: no_name
da: intet_navn

en: no_mail
da: ingen_post
