Pan - en to fi translation catalogue (494 entries)

en: Error opening directory: "%s": %s
fi: Virhe avattaessa hakemistoa %s: %s

en: Unable to save "%s" %s
fi: Tiedoston %s tallentaminen ei onnistu: %s

en: Error opening file "%s" %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %s: %s

en: Error reading file "%s": %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s: %s

note: load_group_descriptions (*_data_io);
en: Loaded data backend in %.1f seconds
fi: Ladattiin datataustaosa %.1f sekunnissa

en: Skipping newsrc file for server "%s"
fi: Ohitetaan newsrc palvelimelle %s

en: Expired %lu old articles from "%s"
fi: Poistettu %lu viestiä ryhmästä %s

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
fi: Tukematon data‐versio otsakkeelle %s: %d.
    Käynnistitkö vahingossa vanhan version Panista?

en: Loaded %lu articles for "%s" in %.1f seconds (%.0f per second)
fi: Ladattu %lu artikkelia ryhmään %s %.1f sekunnissa (%.0f∕s)

en: Added %lu articles to %s.
fi: %lu lisätty ryhmään %s.

en: Error reading from %s: unknown group "%s"
fi: Virhe luettaessa lähteestä %s: tuntematon ryhmä "%s"

note: build the locale strings
en: %l:%M %p
fi: %-H.%M

en: Today %l:%M %p
fi: Tänään %-H.%M

en: %a %l:%M %p
fi: %Ana %-H.%M

en: %b %d %l:%M %p
fi: %-d. %Bta %-H.%M

en: %b %d %Y
fi: %-d %Bta %Y

en: Can't use regular expression "%s": %s
fi: Ei voida käyttää säännöllistä ilmausta "%s": %s

en: Couldn't determine article encoding.  Non-UTF8 characters were removed.
fi: Ei voitu selvittää artikkelin koodausta: UTF‐8:ksi kelpaamattomat merkit poistettiin.

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Layout
fi: Osioiden _asettelu

en: _Group Pane
fi: _Ryhmälistaosio

en: _Header Pane
fi: _Otsakeosio

en: _Body Pane
fi: _Viestiosio

en: _View
fi: _Näytä

en: Filte_r
fi: S_uodattimet

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: _Articles
fi: _Artikkelit

en: G_roups
fi: R_yhmät

en: _Post
fi: _Lähetä

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Read Group
fi: _Lue ryhmä

en: _Delete Selected Groups' Articles
fi: _Poista valittujen ryhmien artikkelit

en: Get New _Headers in Selected Groups
fi: Hae uudet _otsikot valituista ryhmistä

en: Get New _Headers in Subscribed Groups
fi: Hae uudet _otsikot tilatuista ryhmistä

en: Get _Headers...
fi: Hae _otsikot...

en: Refresh Group List
fi: Päivitä ryhmälista

en: _Subscribe
fi: _Tilaa

en: _Unsubscribe
fi: P_eruuta tilaus

en: _Save Articles...
fi: Tallenna _artikkelit...

en: _Import NZB Files...
fi: _Tuo NZB‐tiedostoja...

en: _Cancel Last Task
fi: _Peruuta viimeisin toiminto

en: _Task Manager
fi: Toimintojen _hallinta

en: _Event Log
fi: _Tapahtumaloki

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Select _All Articles
fi: Hae k_aikki viestit

en: _Deselect All Articles
fi: Poista val_inta artikkeleista

en: Add Su_bthreads to Selection
fi: Lisää _alisäikeet valintaan

en: Add _Threads to Selection
fi: Lisää s_äikeet valintaan

en: Add _Similar Articles to Selection
fi: Lisää _samanlaiset artikkelit valintaan

en: Select Article _Body
fi: Valitse artikkelin _sisältö

en: Edit _Preferences
fi: Muokkaa _asetuksia

en: Edit Selected _Group's Preferences
fi: Muokkaa valittujen _ryhmien asetuksia

en: Edit P_osting Profiles
fi: Muokkaa _postitusprofiileja

en: Edit _News Servers
fi: Muokkaa _keskusteluryhmäpalvelinasetuksia

en: Jump to _Group Tab
fi: Siirry _ryhmälehteen

en: Jump to _Header Tab
fi: Siirry _otsikkolehteen

en: Jump to _Body Tab
fi: Siirry _sisältölehteen

en: _Rot13 Selected Text
fi: _Rot13 valitulle tekstille

en: Clear _Header Pane
fi: Tyhjennä _otsakeosio

en: Clear _Body Pane
fi: Tyhjennä _viestiosio

en: Cache Article
fi: Artikkeli välimuistiin

en: Read Article
fi: Lue artikkeli

en: Show Article Information
fi: Näytä artikkelin tiedot

en: Read _More
fi: Lue _eteenpäin

en: Read _Back
fi: Palaa _taaksepäin

en: Next _Unread Group
fi: Seuraavaan luke_mattomaan ryhmään

en: Next _Group
fi: Seuraavaan ry_hmään

en: Next _Unread Article
fi: Seuraavaan _lukemattomaan artikkeliin

en: Next _Article
fi: Seuraavaan _artikkeliin

en: Next _Watched Article
fi: Seuraavaan _seurattuun artikkeliin

en: Next Unread _Thread
fi: Seuraavaan l_ukemattomaan säikeeseen

en: Next Threa_d
fi: Seuraavaan s_äikeeseen

en: Pre_vious Article
fi: _Edelliseen artikkeliin

en: Previous _Thread
fi: E_delliseen säikeeseen

en: _Parent Article
fi: _Ylempään artikkeliin

en: Ignore _Author
fi: O_hita kirjoittaja

en: _Watch Thread
fi: _Seuraa säiettä

en: _Ignore Thread
fi: O_hita säie

en: Edit Article's Watch/Ignore/Score...
fi: Muokkaa artikkelin seurausta, ohitusta ja pisteytystä...

en: Cance_l Article...
fi: _Peruuta artikkeli...

en: _Supersede Article...
fi: _Korvaa artikkeli...

en: _Delete Article
fi: _Poista artikkeli

en: Clear Article Cache
fi: Tyhjennä artikkelivälimuisti

en: _Mark Article as Read
fi: _Merkitse luetuksi

en: Mark Article as _Unread
fi: Me_rkitse lukemattomaksi

en: _Post to Newsgroup
fi: _Lähetä viesti ryhmään

en: _Followup to Newsgroup
fi: V_astaa uutisryhmään

en: _Reply to Author in Mail
fi: _Vastaa kirjoittajalle meilitse

en: _Pan Home Page
fi: Panin _kotisivu

en: Give _Feedback or Report a Bug...
fi: Anna _palautetta tai ilmoita viasta...

en: _Tip Jar...
fi: _Lahjoituspurkki...

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Thread Headers
fi: _Säikeistä otsakkeet

en: Mute _Quoted Text
fi: _Piilota lainattu teksti

en: Show All _Headers in Body Pane
fi: Näytä _kaikki viestin otsakkeet sisältöosiossa

en: Show _Smilies as Graphics
fi: Näytä _graafiset hymiöt

en: Show *Bold*, __Underlined__, and /Italic/
fi: Näytä *lihavointi*, __alleviivaus__ ja /kursivointi/

en: Size Pictures to _Fit
fi: _Sovita kuvien koko

en: Use _Monospace Font
fi: Käytä tasavälis_tä fonttia

en: Set Focus to Images
fi: Kohdista kuviin

en: _Work Online
fi: T_yöskentele yhdistettynä

en: _Tabbed Layout
fi: _Välilehdellinen ulkoasu

en: Show Group _Pane
fi: Näytä ryhm_äosio

en: Show Hea_der Pane
fi: Näytä o_tsikko‐osio

en: Show Bod_y Pane
fi: Näytä v_iestiosio

en: Show _Toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Abbreviate Group Names
fi: Lyhennä ryhmien nimet

en: Match Only _Unread Articles
fi: Täsmää vain _lukemattomiin artikkeleihin

en: Match Only _Cached Articles
fi: Täsmää vain _välimuistissa oleviin artikkeleihin

en: Match Only _Complete Articles
fi: Täsmää vain _täydellisiin artikkeleihin

en: Match Only _My Articles
fi: Täsmää vain kirjoitta_miini artikkeleihin

en: Match Only _Watched Articles
fi: Täsmää vain _seurattuihin artikkeleihin

en: Match Scores of 9999 (_Watched)
fi: Täsmää pisteisiin 9999 (_Seuratut)

en: Match Scores of 5000...9998 (_High)
fi: Täsmää pisteisiin 5000—9998 (_Korkea)

en: Match Scores of 1...4999 (Me_dium)
fi: Täsmää pisteisiin 1—4999 (_Keskisuuri)

en: Match Scores of 0 (_Normal)
fi: Täsmää pisteisiin 0 (_Normaali)

en: Match Scores of -9998...-1 (_Low)
fi: Täsmää pisteisiin −9998—−1 (_Matala)

en: Match Scores of -9999 (_Ignored)
fi: Täsmää pisteisiin −9999 (_Ohitetut)

en: Show Matching _Articles
fi: Näytä täsmäävät _artikkelit

en: Show Matching Articles' _Threads
fi: Näytä täsmäävien artikkelien _säikeet

en: Show Matching Articles' _Subthreads
fi: Näytä täsmäävien artikkelien _alisäikeet

en: Subject
fi: Aihe

en: From
fi: Lähettäjä

en: Date
fi: Päiväys

en: Newsgroups
fi: Keskusteluryhmät

en: Followup-To
fi: Keskustelunsiirto

en: Reply-To
fi: Vastaus osoitteeseen

en:  from
fi:  lähettänyt

en: Copy _URL
fi: Kopioi _URL

en: Get the last N _days' headers:
fi: Lataa _viimeisten N päivän otsikot:

en: Get _new headers
fi: Lataa _uudet otsikot

en: Get _all headers
fi: Lataa k_aikki otsikot

en: Get the _latest N headers:
fi: Lataa _viimeisimmät N otsikkoa:

en: Action
fi: Toiminto

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Chinese
fi: Kiina

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Western European
fi: Länsieurooppalainen

en: Western European, New
fi: Länsieurooppalainen, uusi

en: Traditional
fi: Perinteinen

en: Simplified
fi: Yksinkertaistettu

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Visual
fi: Näkyvä

en: Character Encoding
fi: Merkistökoodaus

en: Enter the character set to use
fi: Anna käytettävä merkistö

en: Other...
fi: Muu...

en: Subscribed Groups
fi: Tilatut ryhmät

en: Other Groups
fi: Muut ryhmät

en: Name
fi: Nimi

en: No Profiles defined in Edit|Posting Profiles.
fi: Profiilia ei ole määritelty valikossa Muokkaa→Lähetysprofiilit.

en: Pan: Group Preferences
fi: Pan: Ryhmäasetukset

en: Properties for %s
fi: Asetukset kohteelle %s

en: Character _encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: Directory for Saving Attachments
fi: Hakemisto johon liitetiedostot tallennetaan

en: Directory for _saving attachments:
fi: Hakemisto johon _liitetiedostot tallennetaan:

en: Posting _profile:
fi: Lähetys_profiili:

en: Open the Task Manager
fi: Avaa toimintojen hallinta

en: Open the Event Log
fi: Avaa tapahtumaloki

en: Save NZB's Files
fi: Tallenna NZB:t tiedostoihin

en: Import NZB Files
fi: Tuo NZB‐tiedostoja

en: NZB Files
fi: NZB-tiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Unable to supersede article.
fi: Artikkelin korvaus ei onnistu.

en: The article doesn't match any of your posting profiles.
fi: Artikkeli ei täsmää lähetysprofiileihisi.

en: Revise and send this article to replace the old one.
fi: Tarkista ja lähetä uusi artikkeli korvaamaan vanhaa.

en: Be patient!  It will take time for your changes to take effect.
fi: Ole kärsivällinen. Saattaa kestää tovin ennen kuin muutokset vaikuttavat.

en: Unable to cancel article.
fi: Artikkelin peruutus ei onnistu.

en: Send this article to ask your server to cancel your other one.
fi: Lähetä tämä artikkeli palvelimelle perumaan toista lähettämääsi.

en: _1. Group Pane
fi: _1. Ryhmälistaosio

en: _2. Header Pane
fi: _2. Otsikko‐osio

en: _3. Body Pane
fi: _3 Viestiosio

en: Message-ID
fi: Viestin tunnus

en: Lines
fi: Rivejä

en: Bytes
fi: Tavua

en: Body Pane Encoding
fi: Runkopaneelin merkistökoodaus

en: Offline
fi: Ei yhteyttä

en: No Connections
fi: Ei yhteyksiä

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: %s: %d idle, %d active @ %.1f KiBps
fi: %s: %d jouten, %d toiminnassa nopeudella %1.f KiB∕s

en: No Tasks
fi: Ei toimintoja

en: Tasks
fi: Toiminnot

en: %lu tasks, %s, %.1f KiBps, ETA %d:%02d:%02d
fi: %lu tehtävää, %s %.1f KiB∕s, arvioitu päättyminen %d:%02d:%02d

en: Pan is now offline. Please see "File|Event Log" and correct the problem, then use "File|Work Online" to continue.
fi: Pan on yhteydettömässä tilassa. Katso valikosta Tiedosto→Tapahtumaloki, ja korjaa ongelma. Valitse sitten Tiedosto→Yhdistetty tila jatkaaksesi.

en: Subject or Author
fi: Kirjoittaja tai Aihe

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Score
fi: Pisteytys

en: Save Event List
fi: Tallenna tapahtumaluettelo

en: Pan: Events
fi: Pan: Tapahtumat

en: Message
fi: Viesti

en: Thank you for trying Pan!
     
    To start newsreading, first Add a Server.
fi: Kiitoksia Panin käyttämisestä!
    
    Aloita valitsemalla Lisää palvelin.

en: Error: --no-gui used without nzb files or news:message-id.
fi: Virhe: --no-gui ilman nbz‐tiedostoja tai news:viestin tunnusta.

en: Pan %s started
fi: Pan %s käynnistetty

en: Please configure Pan's news servers before using it as an nzb client.
fi: Aseta Panin palvelimet ennen kuin käytät sitä nzb‐asiakkaana.

en: Error setting spellchecker: %s
fi: Virhe oikoluvun asettamisessa: %s

en: _Profile
fi: _Profiili

en: Set Editor
fi: Editori

en: _Send Article
fi: Lähetä artikkel_i

en: Send Article Now
fi: Lähetä nyt

en: Set Character _Encoding...
fi: Aseta merkistö_koodaus...

en: Sa_ve Draft
fi: Tallenna _luonnos

en: Save as a Draft for Future Posting
fi: Tallenna luonnos myöhempää lähetystä varten

en: _Open Draft...
fi: _Avaa luonnos...

en: Open an Article Draft
fi: Avaa artikkeliluonnos

en: Rot13 Selected Text
fi: Rot13 valitulle tekstille

en: Run _Editor
fi: Käynnistä _muokkain

en: _Wrap Text
fi: Ri_vitä teksti

en: Always Run Editor
fi: Suorita aina muokkain

en: Check _Spelling
fi: _Oikolue

en: New Article's Encoding:
fi: Uuden artikkelin merkistökoodaus:

en: Your changes will be lost!
fi: Muutoksiasi ei tallenneta!

en: Close this window and lose your changes?
fi: Suljetaanko ikkuna tallentamatta muutoksia?

en: There were problems with this post.
fi: Viestin kanssa esiintyi ongelmia.

en: Go Back
fi: Taaksepäin

note: Prompt the user
en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s'
fi: Viestissä on merkkejä, joita ei ole määritelty merkistössä "%s", kokeile vaihtaa merkistöksi "%s"

en: Go _Online
fi: _Yhdistä

en: No posting server is set for this posting profile.
    Please edit the profile via Edit|Manage Posting Profiles.
fi: Tälle profiilille ei ole määritelty lähetyspalvelinta.
    Aseta lähetyspalvelin valikosta Muokkaa→Muokkaa lähetysprofiileja.

en: Pan is Offline.
fi: Pan ei ole yhteydessä.

en: Go online to post the article?
fi: Yhdistetäänkö artikkelin lähettämistä varten?

en: Error opening temporary file
fi: Virhe avattaessa väliaikaistiedostoa

en: Error writing article to temporary file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa artikkelia väliaikaistiedostoon: %s

en: Error parsing "external editor" command line: %s (Command was: %s)
fi: Virhe tulkitessa ulkoisen muokkaimen komentoa: %s (Komento oli: %s)

en: Error starting external editor: %s
fi: Virhe käynnistettäessä ulkoista muokkainta: %s

en: Open Draft Article
fi: Avaa artikkeliluonnos

en: Save Draft Article
fi: Tallenna artikkeliluonnos

en: Couldn't parse signature command "%s": %s
fi: Ei voitu jäsentää allekirjoituskomentoa %s: %s

en: Couldn't convert signature to UTF-8.
fi: Allekirjoitusta ei voitu muuntaa UTF-8-muotoon.

en: F_rom
fi: L_ähettäjä

en: _Subject
fi: _Aihe

en: _Newsgroups
fi: _Keskusteluryhmät

en: Mail _To
fi: _Sähköposti osoitteeseen

en: Follo_wup-To
fi: _Keskustelunsiirto

note: i18n: "poster" is a key used by many newsreaders.  probably safest to keep this key in english.
en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Newsgroups" header.
    
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
fi: Ryhmät, joihin vastausten tulisi mennä. Tarvitaan vain, jos arvo on eri kuin "Newsgroup"-otsake.
    Ohjataksesi vastaukset sähköpostiisi, käytä "Keskustelunsiirto: lähettäjä-otsaketta.

en: _Reply-To
fi: _Vastausosoite

en: _Custom Headers
fi: _Mukautetut otsakkeet

en: Add "_User-Agent" header
fi: Lisää "_User-agent"-otsake

en: Post Article
fi: Lähetä artikkeli

en: _Message
fi: _Viesti

en: More _Headers
fi: Lisää _otsakkeita

en: On %d, %n wrote:
fi: %d, %n kirjoitti:

en: Couldn't parse %s color "%s"
fi: Ei voitu tulkita kohteen %s väriä %s

en: Use GNOME Preferences
fi: Käytä Gnomen asetuksia

en: Use KDE Preferences
fi: Käytä KDE:n asetuksia

en: Use OS X Preferences
fi: Käytä OS X ‐asetuksia

en: Use Windows Preferences
fi: Käytä Windows‐asetuksia

en: Custom Command:
fi: Mukautettu komento:

en: State
fi: Tila

en: Enabled
fi: Päällä

en: Column Name
fi: Sarakenimi

en: Pan: Preferences
fi: Pan: Asetukset

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Single-click activates, rather than selects, _groups
fi: Yksinkertainen hiirenpainallus aktivoi r_yhmät valitsemisen sijaan

en: Single-click activates, rather than selects, _articles
fi: Yksinkertainen hiirenpainallus aktivoi _otsikon valitsemisen sijaan

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Get new headers in subscribed groups on _startup
fi: Hae uudet otsikot tilatuista ryhmistä _käynnistyksessä

en: Get new headers when _entering group
fi: Lataa uudet otsikot kun _ryhmä avataan

en: Mark entire group _read when leaving group
fi: _Merkitse ryhmän artikkelit luetuiksi ryhmästä poistuttaessa

en: Mark entire group read before getting _new headers
fi: _Merkitse ryhmän artikkelit luetuiksi _uusia haettaessa

en: E_xpand all threads when entering group
fi: L_aajenna säikeet ryhmään tultaessa

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Space selects next article rather than next unread
fi: Välilyönnillä valitaan seuraava artikkeli seuraavan lukemattoman sijaan

en: Smooth scrolling
fi: Pehmeä vieritys

en: Clear article cache on shutdown
fi: Tyhjennä artikkelivälimuisti suljettaessa

en: _Behavior
fi: _Käyttäytyminen

en: Pane Layout
fi: Osioiden asettelu

en: 1=Groups, 2=Headers, 3=Body
fi: 1=Ryhmät, 2=Otsakkeet, 3=Viesti

en: 1=Groups, 2=Body, 3=Headers
fi: 1=Ryhmät, 2=Viesti, 3=Otsakkeet

en: 1=Headers, 2=Groups, 3=Body
fi: 1=Otsakkeet, 2=Ryhmät, 3=Viesti

en: 1=Headers, 2=Body, 3=Groups
fi: 1=Otsakkeet, 2=Viesti, 3=Ryhmät

en: 1=Body, 2=Groups, 3=Headers
fi: 1=Viesti, 2=Ryhmät, 3=Otsakkeet

en: 1=Body, 2=Headers, 3=Groups
fi: 1=Viesti, 2=Otsakkeet, 3=Ryhmät

en: Header Pane Columns
fi: Otsikko-osion sarakkeet

en: _Headers
fi: _Otsikot

en: Fonts
fi: Fontit

en: Use custom font in Group Pane:
fi: Käytä omaa fonttia ryhmäosiossa:

en: Use custom font in Header Pane:
fi: Käytä omaa fonttia otsikko‐osiossa:

en: Use custom font in Body Pane:
fi: Käytä omaa fonttia sisältöosiossa:

en: Monospace font:
fi: Tasavälinen fontti:

en: _Fonts
fi: _Fontit

en: Header Pane
fi: Otsikko-osio

en: Text:
fi: Teksti:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Scores of 9999 or more:
fi: Vähintään 9999 pistettä:

en: Scores from 5000 to 9998:
fi: Pisteet 5000—9998:

en: Scores from 1 to 4999:
fi: Pisteet 1—4999:

en: Scores from -9998 to -1:
fi: Pisteet −9998—−1:

en: Scores of -9999 or less:
fi: Enintään −9999 pistettä:

en: Body Pane
fi: Viestiosio

en: URL:
fi: URLit:

en: Signature:
fi: Allekirjoitus:

en: _Colors
fi: _Värit

en: Preferred Applications
fi: Suosikkiohjelmat

en: Posting Profile
fi: Lähetysprofiili

en: Profile Information
fi: Profiilin tietoja

en: _Profile Name:
fi: _Profiilin nimi:

en: Required Information
fi: Vaaditut tiedot

en: _Full Name:
fi: _Koko nimi:

en: _Email Address:
fi: _Sähköpostiosoite:

en: _Post Articles via:
fi: _Lähetä viestit käyttäen reittiä:

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: _Use a Signature
fi: Käytä _allekirjoitusta

en: Signature File
fi: Allekirjoitustiedosto

en: Text File
fi: Tekstitiedosto

en: Text
fi: Teksti

en: Command
fi: Komento

en: Optional Information
fi: Valinnaiset tiedot

en: Message-ID _Domain Name:
fi: Viestin tunnuksen _verkko-osoite

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
fi: %i korvautuu viestin tunnuksella
    %a korvautuu kirjoittajalla ja osoitteella
    %n korvautuu kirjoittajalla
    %d korvautuu päivämäärällä

en: _Attribution:
fi: _Attribuutio:

en: E_xtra Headers:
fi: Li_sää otsakkeita

en: Invalid email address.
fi: Virheellinen sähkopostiosoite:

en: Please use an address of the form joe@somewhere.org
fi: Käytä osoitetta, joka on muotoa nimi@example.org

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: Posting Profiles
fi: Lähetysprofiilit

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Add to the queue sorted by date posted
fi: Lisää jonoon iän mukaan järjestettynä

en: Add to the front of the queue
fi: Lisää jonon alkuun

en: Add to the back of the queue
fi: Lisää jonon loppuun

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: Save Articles
fi: Tallenna artikkeleja

en: _Group's path: %s
fi: Ryhmän _hakemisto: %s

en: _Priority:
fi: _Prioriteetti:

en: Save attachments
fi: Tallenna liitteet

en: Save text
fi: Tallenna teksti

en: Save attachments and text
fi: Tallenna liitetiedostot ja teksti

en: Pan: Save Articles
fi: Pan: Tallenna artikkeleja

en: _Action:
fi: _Toiminnot:

en: is more than
fi: enemmän kuin

en: is at most
fi: enintään

en: increase the article's score by
fi: lisää artikkelin pisteisiin

en: decrease the article's score by
fi: vähennä artikkelin pisteistä

en: set the article's score to
fi: aseta pisteiksi

en: watch the article (set its score to 9999)
fi: seuraa artikkelia (aseta pisteiksi 9999)

en: ignore the article (set its score to -9999)
fi: ohita artikkeli (aseta pisteiksi −9999)

en: References
fi: Viitteet

en: Line Count
fi: Rivimäärä

en: Byte Count
fi: Tavumäärä

en: Crosspost Group Count
fi: Yhteislähetettyjen ryhmien määrä

en: Age (in days)
fi: Ikä päivissä

en: for the next month
fi: seuraavan kuukauden

en: for the next six months
fi: seuraavan kuuden kuukauden ajan

en: forever
fi: aina

en: contains
fi: sisältää

en: doesn't contain
fi: ei sisällä

en: is
fi: on

en: isn't
fi: ei ole

en: starts with
fi: alkaa

en: ends with
fi: päättyy

en: matches regex
fi: täsmää säännölliseen ilmaukseen

en: Another rule already sets this article's score.
fi: Toinen sääntö asettaa jo tämän artikkelin pisteet.

en: You may want to go back or delete the old rule.
fi: Saatat haluta palata tai poistaa vanhan säännön.

en: Add and Re_score
fi: Lisää ja _uudelleenpisteytä

en: New Scoring Rule
fi: Uusi pisteytys

en: Close and Re_score
fi: Sulje ja _uudelleenpisteytä

en: File %s, Lines %d - %d
fi: Tiedosto %s, rivit %d—%d

en: Pan: Article's Scores
fi: Pan: Artikkelin pisteet

en: Add
fi: Lisää

en: New Score
fi: Uusi pisteytys

en: Criteria
fi: Määreet

en: Add a New Scoring Rule
fi: Lisää uusi pisteytys

en: Remove the Selected Scoring Rule
fi: Poista valittu pisteytys

en: Please specify the server's address.
fi: Määrittele palvelimen osoite.

note: create the dialog
en: Add a Server
fi: Lisää uusi palvelin

en: Edit a Server's Settings
fi: Muokkaa palvelimen asetuksia

en: Location
fi: Sijainti

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com"
fi: Keskusteluryhmäpalvelimen oikea osoite, kuten esimerkiksi news.example.com

en: _Address:
fi: _Osoite:

en: Por_t:
fi: _Portti:

en: Login (if Required)
fi: Kirjaudu tarvittaessa

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: The username to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
fi: Käyttäjänimi, joka lähetetään palvelimelle pyydettäessä. Jos palvelin ei vaadi tunnistautumista, jätä tämä tyhjäksi.

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: The password to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
fi: Salasana, joka lähetetään palvelimelle pyydettäessä. Jos palvelin ei vaadi tunnistautumista, jätä tämä tyhjäksi.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Connection _Limit:
fi: _Yhteysraja:

en: After Two Weeks
fi: Kahden viikon päästä

en: After One Month
fi: Kuukauden päästä

en: After Two Months
fi: Kahden kuukauden päästä

en: After Three Months
fi: Kolmen kuukauden päästä

en: After Six Months
fi: Kuuden kuukauden päästä

en: Never Expire Old Articles
fi: Älä hävitä vanhoja artikkeleja

en: E_xpire Old Articles:
fi: Po_ista vanhat artikkelit:

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Fallback
fi: Toissijainen

en: Server Rank:
fi: Palvelimen arvo:

en: Fallback servers are used for articles that can't be found on the primaries.  One common approach is to use free servers as primaries and subscription servers as fallbacks.
fi: Toissijaisia palvelimia käytetään kun artikkeleja ei löydy ensisijaisilta. Suosittu käytäntö on merkitä ilmaisia palvelimia ensisijaisiksi ja maksullisia toissijaisiksi.

en: Really delete "%s"?
fi: Poistetaanko %s?

note: dialog
en: Servers
fi: Palvelimet

en: Remove a Server
fi: Poista palvelimen asetuksia

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
fi: Pan: Toimintojen hallinta (%d jonossa, %d käynnissä, %d pysähtynyt)

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running)
fi: Pan: Toimintojen hallinta (%d jonossa, %d käynnissä)

en: Pan: Tasks
fi: Pan: Toimintojen hallinta

en: %lu selected, %s
fi: %lu valittuna, %s

en: Running
fi: Käynnissä

en: Decoding
fi: Puretaan

en: Queued for Decode
fi: Lisätty purkujonoon

en: Queued
fi: Jonossa

en: Stopped
fi: Pysähtynyt

en: Removing
fi: Poistamassa

en: %d%% Done
fi: %d %% Suoritettu

en: %d:%02d:%02d Remaining (%d @ %lu KiB/s)
fi: %d:%02d:%02d jäljellä (%d @ %lu KiB∕s)

en: _Online
fi: _Yhteydellinen tila

en: Restart Tasks
fi: Käynnistä toiminnot uudestaan

en: Stop Tasks
fi: Pysäytä toiminnot

en: Delete Tasks
fi: Poista toiminnot

en: Error starting URL: %s (Command was: %s)
fi: Virhe avattaessa URLia: %s (Komento oli: %s)

en: Couldn't save file "%s": %s
fi: Ei voitu tallentaa tiedostoa %s: %s

en: Error initializing uulib
fi: Virhe uulibin alustuksessa

en: Error reading from %s: %s
fi: Virhe luettaessa kohteesta %s: %s

en: Saved "%s"
fi: %s tallennettu

en: Error saving "%s":
    %s.
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %s:
    %s.

en: Decoding %s
fi: Puretaan "%s"

en: %s requires a username, but none is set.
fi: %s vaatii käyttäjätunnuksen, mutta tunnusta ei ole asetettu.

en: %s requires a password, but none is set.
fi: %s vaatii salasanan, mutta salasanaa ei ole asetettu.

en: Sending "%s" to %s returned an error: %s
fi: Lähetys %s kohteeseen %s aiheutti virheen: %s

en: Sending "%s" to %s returned an unrecognized response: "%s"
fi: Lähetys %s kohteeseen %s aiheutti tuntemattoman vastauksen; %s

en: Unable to connect to "%s"
fi: Yhteyden avaaminen kohteeseen %s ei onnistu

en: Error connecting to "%s"
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Saving %s
fi: Tallennetaan kohdetta %s

en: Reading %s
fi: Luetaan kohdetta %s

en: Article "%s" is incomplete -- the news server(s) don't have part %s
fi: Artikkeli "%s" on vajaa, palvelimelta puuttuu osa %s

en: Getting group list from "%s"
fi: Haetaan ryhmiä palvelimelta %s

en: Fetched %lu Groups
fi: Haettu %lu ryhmää

en: Posting "%s"
fi: Lähetetään viestiä %s

en: Getting all headers for "%s"
fi: Haetaan kaikki otsikot ryhmälle "%s"

en: Getting new headers for "%s"
fi: Haetaan uudet otsikot ryhmälle "%s"

note: SAMPLE
en: Sampling headers for "%s"
fi: Näytteistetään otsikot ryhmälle "%s"

en: %s (%lu parts, %lu articles)
fi: %s (%lu osaa %lu artikkelissa)

en: article doesn't have attachments
fi: artikkelissa ei ole liitetiedostoja

en: the article has attachments
fi: artikkelissa on liitetiedostoja

en: the article isn't cached locally
fi: artikkelin sisältö ei ole paikallisessa välimuistissa

en: the article is cached locally
fi: artikkelin sisältö on välimuistissa

en: the article wasn't posted by you
fi: artikkeli ei ole lähettämäsi

en: the article was posted by you
fi: artikkeli on lähettämäsi

en: the article has been read
fi: artikkeli on luettu

en: the article hasn't been read
fi: artikkelia ei ole luettu

en: the article is less than %ld bytes long
fi: artikkeli on alle %ld tavua pitkä

en: the article is at least %ld bytes long
fi: artikkeli on yli %ld tavua pitkä

en: the article is less than %ld lines long
fi: artikkeli on alle %ld riviä pitkä

en: the article is at least %ld lines long
fi: artikkeli on vähintään %ld riviä pitkä

en: the article is less than %ld days old
fi: artikkeli on vähintään %ld päivää vanha

en: the article is at least %ld days old
fi: artikkeli on vähintään %ld päivää vanha

en: the article was posted to less than %ld groups
fi: artikkeli on yhteislähetetty alle %ld ryhmään

en: the article was posted to at least %ld groups
fi: artikkeli on yhteislähetty vähintään %ld ryhmään

en: the article's score is less than %ld
fi: artikkelin pistemäärä on alle %ld

en: the article's score is %ld or higher
fi: artikkelin pistemäärä on %ld tai enemmän

en: %s doesn't contain "%s"
fi: %s ei sisällä merkkijonoa %s

en: %s isn't "%s"
fi: %s ei ole %s

en: %s doesn't begin with "%s"
fi: %s ei ala merkkijonolla %s

en: %s doesn't end with "%s"
fi: %s ei pääty merkkijonoon %s

en: %s doesn't match the regex "%s"
fi: %s ei täsmää säännöllistä ilmausta %s

en: %s contains "%s"
fi: %s sisältää merkkijonon %s

en: %s is "%s"
fi: %s on %s

en: %s begins with "%s"
fi: %s alkaa merkkijonolla %s

en: %s ends with "%s"
fi: %s päättyy merkkijonoon %s

en: %s matches the regex "%s"
fi: %s täsmää säännölliseen ilmaukseen %s

en: Any of these tests fail:
fi: Mikä tahansa säännöistä ei päde:

en: All of these tests pass:
fi: Mikä tahansa säännöistä pätee:

en: None of these tests pass:
fi: Yksikään säännöistä ei päde:

en: Any of these tests pass:
fi: Kaikki säännöt pätevät:

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
fi: Sähköpostiosoitetta ei ole annettu, viestin tunnus luodaan käyttäen verkko‐osoitetta "%s"

en: Warning: Reply seems to be top-posted.
fi: Varoitus: Vastaus näyttää yläpostaukselta.

en: Warning: The signature marker should be "-- ", not "--".
fi: Varoitus: Allekirjoitus pitäisi merkitä ”-- ”:llä eikä ”--”:lla.

en: Warning: Signature prefix with no signature.
fi: Varoitus: Allekirjoituksen etuliite ilman allekirjoitusta.

en: Warning: Signature is more than 4 lines long.
fi: Varoitus: Allekirjoitus on pidempi kuin 4 riviä.

en: Warning: Signature is more than 80 characters wide.
fi: Varoitus: Allekirjoitus on leveämpi kuin 80 merkkiä.

en: Error: Message is empty.
fi: Virhe: Viesti on tyhjä.

en: Warning: The message is entirely quoted text!
fi: Varoitus: Viesti on ainoastaan lainausta!

en: Warning: The message is mostly quoted text.
fi: Varoitus: Viesti on enimmäkseen lainausta.

en: Error: Message appears to have no new content.
fi: Virhe: Viestissä ei näytä olevan uutta sisältöä.

en: Warning: The posting profile's server doesn't carry newsgroup
    	"%s".
    	If the group name is correct, switch profiles in the "From:"
    	line or edit the profile with "Edit|Manage Posting Profiles".
fi: Varoitus: Postitusprofiilin palvelimella ei ole ryhmää
    	%s.
    	Jos ryhmän nimi on oikein, vaihda profiilia Lähettäjä-riviltä
    	ai muokkaa profiilia valikosta Muokkaa→Muokkaa postitusprofiileja.

en: Warning: Following-Up to too many groups.
fi: Varoitus: Keskustelunsiirto liian useaan ryhmään.

en: Error: No Subject specified.
fi: Virhe: Aihetta ei ole määritelty.

en: Warning: Group "%s" is read-only.
fi: Varoitus: Ryhmää %s voi vain lukea.

en: Error: Posting to a very large number of groups.
fi: Virhe: Lähetetään erittäin moneen ryhmään.

en: Warning: Posting to a large number of groups.
fi: Varoitus: Lähetetään useaan ryhmään.

en: Warning: Crossposting without setting Followup-To header.
fi: Varoitus: Yhteislähetetään asettamatta keskustelunsiirtoa.

en: Error: Bad email address.
fi: Virhe: Viallinen sähköpostiosoite.

en: Warning: Most newsgroups frown upon HTML posts.
fi: Varoitus: Useimmissa ryhmissä ei pidetä HTML‐viesteistä

en: Error: No Recipients.
fi: Virhe: Ei vastaanottajia.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: expected 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'.
fi: Virhe luettaessa pisteytystä kohteessa %*.*s rivillä %d: Odotusarvo olisi ”Expires: KK/PP/VVVV” tai ”Expires: PP-KK-VVVV”

en: Expired old score from %*.*s, line %d
fi: Vanha pisteytys kohteen %*.*s riviltä %d poistettu

en: Error reading score in %*.*s, line %d: unexpected line.
fi: Virhe kohteen %*.*s rivin %d pisteytyksen lukemisessa: odotuksenvastainen rivi.

en: Read %lu scoring rules in %lu sections from "%s"
fi: Luettu %lu pisteytystä %lu osiosta kohteesta %s

en: > [quoted text muted]
fi: > [lainattu teksti piilotettu]
