Pan2 HEAD fr - en to fr translation catalogue (747 entries)

en: Pan Newsreader
fr: Lecteur de nouvelles Pan

en: Read and Post Usenet Articles
fr: Lire et poster des articles Usenet

en: Error opening directory: "%s": %s
fr: Erreur à l'ouverture du répertoire « %s » : %s

en: Unable to save "%s" %s
fr: Impossible de sauvegarder « %s » %s

en: Error opening file "%s" %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier « %s » : %s

en: Error reading file "%s": %s
fr: Erreur de lecture du fichier « %s » : %s

en: Error opening SSL certificate directory: "%s": %s
fr: Erreur à l'ouverture du répertoire du certificat SSL : « %s » : %s

en: Successfully added %d SSL PEM certificate(s) to Certificate Store.
fr: Ajout de %d certificat(s) PEM SSL au Certificate Store avec succès.

en: Error initializing Certificate Store. Check that the permissions for the folders ~/.pan2 and ~/.pan2/ssl_certs are set correctly. Fatal, exiting.
fr: Erreur d'initialisation du Certificate Store. Vérifiez que les permissions pour les dossiers ~/.pan2 et ~/.pan2/ssl_certs sont correctement définies. Erreur fatale, sortie.

note: load_group_descriptions (*_data_io);
en: Loaded data backend in %.1f seconds
fr: Moteur de données chargé en %.1f secondes

en: Pan Newsreader's server passwords
fr: Mots de passe serveur du lecteur de nouvelles Pan

en: Skipping newsrc file for server "%s"
fr: Saut du fichier newsrc pour le serveur « %s »

en: Expired %lu old articles from "%s"
fr: %lu articles expirés de « %s »

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
fr: Version de données non prise en charge pour les en-têtes %s : %d.
    Auriez-vous lancé, par mégarde, une ancienne version de Pan ?

en: Loaded %lu articles for "%s" in %.1f seconds (%.0f per second)
fr: %lu articles chargés dans « %s » en %.1f secondes (%.0f par seconde)

en: Saved %lu parts, %lu articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f articles/sec)
fr: %lu parties et %lu articles enregistrés dans « %s » en %.1f secondes (%.0f articles/sec)

en: Added %lu articles to %s.
fr: %lu articles ajoutés à %s.

en: There seems to be no password set for server %s.
fr: Aucun mot de passe ne semble défini pour le serveur %s.

en: GNOME Keyring denied access to the passwords.
fr: Le trousseau GNOME a refusé l'accès aux mots de passe.

en: Error reading from %s: unknown group "%s"
fr: Erreur lors de la lecture depuis %s : groupe « %s » inconnu

note: build the locale strings
en: %l:%M %p
fr: %k:%M

en: Today %l:%M %p
fr: Aujourd'hui %k:%M

en: %a %l:%M %p
fr: %a %k:%M

en: %b %d %l:%M %p
fr: %d %b %k:%M

en: %b %d %Y
fr: %d %b %Y

en: Can't use regular expression "%s": %s
fr: Impossible d'utiliser l'expression régulière « %s » : %s

en: Couldn't determine article encoding.  Non-UTF8 characters were removed.
fr: Impossible de déterminer le codage de l'article. Les caractères non UTF-8 ont été supprimés.

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: É_dition

en: _Layout
fr: _Agencement

en: _Group Pane
fr: Panneau des _groupes

en: _Header Pane
fr: Panneau des _en-têtes

en: _Body Pane
fr: Panneau du _corps

en: _View
fr: _Affichage

en: Filte_r
fr: F_iltre

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Actions
fr: A_ctions

en: G_roups
fr: G_roupes

en: _Post
fr: _Postage

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Read Group
fr: _Lire le groupe

en: Read Group
fr: Lire le groupe

en: _Mark Selected Groups Read
fr: _Marquer les groupes sélectionnés comme lus

en: Mark Selected Groups Read
fr: Marquer les groupes sélectionnés comme lus

en: _Delete Selected Groups' Articles
fr: _Supprimer les articles des groupes sélectionnés

en: Delete Selected Groups' Articles
fr: Supprimer les articles des groupes sélectionnés

en: Get New _Headers in Selected Groups
fr: Récupérer les nouveaux _en-têtes des groupes sélectionnés

en: Get New Headers in Selected Groups
fr: Récupérer les nouveaux en-têtes des groupes sélectionnés

en: Get New _Headers in Subscribed Groups
fr: Récupérer les nouveaux _en-têtes des groupes abonnés

en: Get New Headers in Subscribed Groups
fr: Récupérer les nouveaux en-têtes des groupes abonnés

en: Get _Headers...
fr: Récupérer les _en-têtes...

en: Get Headers...
fr: Récupérer les en-têtes...

en: Refresh Group List
fr: Actualiser la liste des groupes

en: _Subscribe
fr: S'_abonner

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: _Unsubscribe
fr: Se _désabonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: _Save Articles...
fr: Enregi_strer les articles...

en: Save Articles...
fr: Enregistrer les articles...

en: Save Articles from Selected _NZB...
fr: Enregi_strer les articles du NZB sélectionné...

en: Save Articles from Selected NZB
fr: Enregistrer les articles du NZB sélectionné

en: Save Articles to an NZB _File...
fr: Enregistrer les articles dans un _fichier NZB...

en: Save Articles to an NZB File
fr: Enregistrer les articles dans un fichier NZB

en: Print
fr: Imprimer

en: _Import NZB Files...
fr: _Importer les fichiers NZB...

en: _Cancel Last Task
fr: _Annuler la dernière tâche

en: _Task Manager
fr: Gestionnaire de _tâches

en: _Event Log
fr: _Journal d'événements

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Select _All Articles
fr: Sélectionner tous les _articles

en: _Deselect All Articles
fr: Désélectionner _tous les articles

en: Add Su_bthreads to Selection
fr: Ajouter les _sous-fils de discussion à la sélection

en: Add _Threads to Selection
fr: Ajouter les _fils de discussion à la sélection

en: Add _Similar Articles to Selection
fr: Ajouter les articles _similaires à la sélection

en: Select Article _Body
fr: Sélectionner le _corps de l'article

en: Edit _Preferences
fr: Modifier les _préférences

en: Edit Selected _Group's Preferences
fr: Modifier les préférences du _groupe sélectionné

en: Edit P_osting Profiles
fr: Modifier les pr_ofils de postage

en: Edit _News Servers
fr: Modifier les serveurs de _nouvelles

en: Jump to _Group Tab
fr: Aller à l'onglet des _groupes

en: Jump to _Header Tab
fr: Aller à l'onglet des _en-têtes

en: Jump to _Body Tab
fr: Aller à l'onglet du _corps

en: _Rot13 Selected Text
fr: Appliquer _Rot13 sur le texte sélectionné

en: Clear _Header Pane
fr: Nettoyer le panneau des _en-têtes

en: Clear _Body Pane
fr: Nettoyer le panneau du _corps

en: Cache Article
fr: Mettre en cache l'article

en: Read Article
fr: Lire l'article

en: Show Article Information
fr: Afficher les informations de l'article

en: Read _More
fr: Lire la _suite

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Read _Back
fr: Lire _en arrière

en: Read Back
fr: Lire en arrière

en: Next _Unread Group
fr: Lire le groupe _non lu suivant

en: Next _Group
fr: _Groupe suivant

en: Next _Unread Article
fr: Article _non lu suivant

en: Next Unread Article
fr: Article non lu suivant

en: Next _Article
fr: Article _suivant

en: Next Article
fr: Article suivant

en: Next _Watched Article
fr: Article sur_veillé suivant

en: Next Unread _Thread
fr: _Fil de discussion non lu suivant

en: Next Unread Thread
fr: Fil de discussion non lu suivant

en: Next Threa_d
fr: F_il de discussion suivant

en: Pre_vious Article
fr: Article _précédent

en: Previous _Thread
fr: Fil de discussion _précédent

en: _Parent Article
fr: Article _parent

en: Ignore _Author
fr: Ignorer l'_auteur

en: _Watch Thread
fr: _Surveiller le fil de discussion

en: _Ignore Thread
fr: _Ignorer le fil de discussion

en: _Toggle Flag On/Off for Thread
fr: _Basculer le marquage de ce fil de discussion

en: _Turn Flag Off for Thread
fr: _Ne plus marquer ce fil de discussion

en: _Select All Flagged Threads
fr: _Sélectionner tous les fils marqués

en: _Go to Next Flagged Thread
fr: Aller au _prochain fil marqué

en: _Go to Last Flagged Thread
fr: Aller au _dernier fil marqué

en: _Invert Selection
fr: _Inverser la sélection

en: Edit Article's Watch/Ignore/Score...
fr: Modifier surveillance/ignorance/notation de l'article...

en: Add a _Scoring Rule...
fr: _Ajouter une règle de notation...

en: Cance_l Article...
fr: _Annuler l'article...

en: _Supersede Article...
fr: _Remplacer l'article...

en: _Delete Article
fr: _Supprimer l'article

en: Clear Article Cache
fr: Vider le cache d'articles

en: _Mark Article as Read
fr: _Marquer l'article comme lu

en: Mark Article as _Unread
fr: Marquer l'article comme non l_u

en: _Mark Thread as Read
fr: _Marquer le fil comme lu

en: Mark Thread as _Unread
fr: Marquer le fil comme non l_u

en: _Post to Newsgroup
fr: _Poster dans le groupe de discussion

en: Post to Newsgroup
fr: Poster dans le groupe de discussion

en: _Followup to Newsgroup
fr: _Transmettre au groupe de discussion

en: Followup to Newsgroup
fr: Transmettre au groupe de discussion

en: _Reply to Author in Mail
fr: _Répondre à l'auteur par courriel

en: _Pan Home Page
fr: Page d'_accueil de Pan

en: Give _Feedback or Report a Bug...
fr: Donner son a_vis ou rapporter une anomalie...

en: _Tip Jar...
fr: Verser une _contribution...

en: _About
fr: À _propos

en: Edit _SSL Certificates
fr: Modifier les certificats _SSL

en: _Thread Headers
fr: En-têtes du _fil de discussion

en: Wrap Article Body
fr: Reformater le corps de l'article

en: Show Article Signature
fr: Afficher la signature de l'article

en: Mute _Quoted Text
fr: Cacher le texte _cité

en: Show All _Headers in Body Pane
fr: Afficher tous les _en-têtes dans le panneau du corps

en: Show _Smilies as Graphics
fr: Afficher les _frimousses comme des graphismes

en: Show *Bold*, __Underlined__, and /Italic/
fr: Afficher *gras*, __souligné__ et /italique/

en: Size Pictures to _Fit
fr: _Adaptation de la taille des images

en: Use _Monospace Font
fr: Utiliser une police à largeur fi_xe

en: Set Focus to Images
fr: Mettre le focus sur les images

en: Highlight _URLs
fr: Surligner les _URLs

en: _Work Online
fr: Travailler en _ligne

en: _Tabbed Layout
fr: Agencement en _onglets

en: Show Group _Pane
fr: Afficher le panneau des g_roupes

en: Show Hea_der Pane
fr: Afficher le panneau des e_n-têtes

en: Show Bod_y Pane
fr: Afficher le panneau du c_orps

en: Show _Toolbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: Abbreviate Group Names
fr: Abréger les noms des groupes

en: Match Only _Unread Articles
fr: Afficher seulement les articles non l_us

en: Match Only Unread Articles
fr: Afficher seulement les articles non lus

en: Match Only _Cached Articles
fr: Afficher seulement les articles mis en _cache

en: Match Only Cached Articles
fr: Afficher seulement les articles mis en cache

en: Match Only _Complete Articles
fr: Afficher seulement les articles _complets

en: Match Only Complete Articles
fr: Afficher seulement les articles complets

en: Match Only _My Articles
fr: Afficher seulement _mes articles

en: Match Only My Articles
fr: Afficher seulement mes articles

en: Match Only _Watched Articles
fr: Afficher seulement les articles _surveillés

en: Match Only Watched Articles
fr: Afficher seulement les articles surveillés

en: Match Scores of 9999 (_Watched)
fr: Afficher les notes de 9999 (_surveillés)

en: Match Scores of 5000...9998 (_High)
fr: Afficher les notes comprises entre 5000 et 9998 (_hauts)

en: Match Scores of 1...4999 (Me_dium)
fr: Afficher les notes comprises entre 1 et 4999 (mo_yens)

en: Match Scores of 0 (_Normal)
fr: Afficher les notes de 0 (_normaux)

en: Match Scores of -9998...-1 (_Low)
fr: Afficher les notes comprises entre -9998 et -1 (_bas)

en: Match Scores of -9999 (_Ignored)
fr: Afficher les notes de -9999 (_ignorés)

en: Enable/Disable All _Rules
fr: Activer/Désactiver toutes les _règles

en: Show Matching _Articles
fr: Afficher les _articles correspondants

en: Show Matching Articles' _Threads
fr: Afficher les _fils de discussion des articles correspondants

en: Show Matching Articles' _Subthreads
fr: Afficher les _sous-fils de discussion des articles correspondants

en: Unnamed File
fr: Fichier sans nom

en: Subject
fr: Sujet

en: From
fr: De

en: Newsgroups
fr: Groupe de discussion

en: Followup-To
fr: Faire suivre à

en: Reply-To
fr: Répondre à

en:  from
fr:  de

en:  at
fr:  le

en: <u>This is a <b>PGP-Signed</b> message.</u>
    
    <b>Signer:</b> %s ('%s')
    <b>Valid until:</b> %s
    <b>Created on:</b> %s
fr: <u>Il s'agit d'un message <b>chiffré PGP</b>.</u>
    
    <b>Signature :</b> %s (« %s »)
    <b>Valide jusqu'au :</b> %s
    <b>Crée le :</b> %s

en: always
fr: toujours

en: Copy _URL
fr: Copier l'_URL

en: Save Attachment As...
fr: Enregistrer les pièces jointes sous...

en: Save All Attachments
fr: Enregistrer toutes les pièces jointes

note: add a toolbar for attachments
en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: %d Group | %d Groups
fr[0]: %d groupe
fr[1]: %d groupes

en: Get the last N _days' headers:
fr: Récupérer les en-têtes des N _derniers jours :

en: Get _new headers
fr: Récupérer les nouveaux _en-têtes

en: Get _all headers
fr: Récupérer _tous les en-têtes

en: Get the _latest N headers:
fr: Récupérer _les N derniers en-têtes :

en: A GtkRadioAction
fr: Un GtkRadioAction

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Arabic
fr: Arabe

en: Baltic
fr: Balte

en: Central European
fr: Europe centrale

en: Chinese
fr: Chinois

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Thai
fr: Thaï

en: Turkish
fr: Turc

en: Western European
fr: Europe occidentale

en: Western European, New
fr: Europe occidentale, nouveau

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Simplified
fr: Simplifié

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Visual
fr: Visuel

en: Character Encoding
fr: Codage des caractères

en: Enter the character set to use
fr: Saisissez le jeu de caractères à utiliser

en: Other...
fr: Autre...

en: Default Encoding
fr: Codage par défaut

en: 7-Bit Encoding
fr: Codage 7 bits

en: 8-Bit Encoding
fr: Codage 8 bits

en: Base64 Encoding
fr: Codage Base64

en: Quoted-Printable Encoding
fr: Codage « quoted-printable »

en: Group
fr: Groupes

en: Group (regex)
fr: Groupe (expression régulière)

en: Subscribed Groups
fr: Groupes abonnés

en: Other Groups
fr: Autres groupes

en: Name
fr: Nom

en: No Profiles defined in Edit|Posting Profiles.
fr: Aucun profil n'est défini dans Édition|Modifier les profils de postage.

en: Pan: Group Preferences
fr: Pan : préférences du groupe

en: Properties for Groups
fr: Propriétés pour les groupes

en: Properties for %s
fr: Propriétés pour %s

en: Character _encoding:
fr: _Codage des caractères :

en: Directory for Saving Attachments
fr: Répertoire pour l'enregistrement des pièces jointes

en: Directory for _saving attachments:
fr: Répertoire pour l'enregi_strement des pièces jointes :

en: Posting _profile:
fr: _Profil de postage :

en: Spellchecker _language:
fr: _Langue du correcteur orthographique :

en: Group color:
fr: Couleur du groupe :

en: Open the Task Manager
fr: Ouvrir le gestionnaire de tâches

en: Open the Event Log
fr: Ouvrir le journal d'événements

en: Save NZB's Files
fr: Enregistrer les fichiers NZB

en: Untitled.nzb
fr: sanstitre.nzb

en: Save NZB File as...
fr: Sauvegarder les fichiers NZB sous...

en: Import NZB Files
fr: Importer des fichiers NZB

en: NZB Files
fr: Fichiers NZB

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Unable to supersede article.
fr: Impossible de remplacer l'article.

en: The article doesn't match any of your posting profiles.
fr: L'article ne correspond à aucun de vos profils de postage.

en: Revise and send this article to replace the old one.
fr: Réviser cet article et le renvoyer pour remplacer l'ancien.

en: Be patient!  It will take time for your changes to take effect.
fr: Soyez patient ! Cela va prendre du temps pour que vos changements s'appliquent.

en: Unable to cancel article.
fr: Impossible d'annuler l'article.

en: Send this article to ask your server to cancel your other one.
fr: Envoyez cet article pour demander à votre serveur d'annuler le précédent.

en: You have marked some articles for deletion.
fr: Vous avez marqués des articles à supprimer.

en: Are you sure you want to delete them?
fr: Voulez-vous les supprimer ?

en: Do you want to accept it permanently? (You can change this later.)
fr: Voulez-vous l'accepter de façon permanente (vous pourrez le modifier plus tard) ?

en: Copyright \u00A9 2002-2012 Charles Kerr and others
fr: Copyright \u00A9 2002-2012 Charles Kerr et contributeurs

en: _1. Group Pane
fr: _1. Panneau des groupes

en: _2. Header Pane
fr: _2. Panneau des en-têtes

en: _3. Body Pane
fr: _3. Panneau du corps

en:  Bytes
fr: Octets

en:  KB
fr:  Ko

en:  MB
fr:  Mo

en:  GB
fr:  Go

en:  TB
fr:  To

en: This article is complete with %d part. | This article has all %d parts.
fr[0]: Cet article est complet et présente %d partie.
fr[1]: Cet article est complet et présente %d parties.

en: This article is missing %d part. | This article is missing %d of its %d parts:
fr[0]: Il manque %d partie à cet article.
fr[1]: Il manque %d sur les %d parties à cet article :

en: Message-ID
fr: ID du message

en: Lines
fr: Lignes

en: Size
fr: Taille

en: Bytes
fr: Octets

en: Error loading iconv library. Encoding certain character sets will not work in GUI.
fr: Erreur lors du chargement de la bibliothèque iconv. Le codage de certains jeux de caractères sera incorrect dans l'interface graphique.

en: Body Pane Encoding
fr: Codage du panneau du corps

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Closing %d connection | Closing %d connections
fr[0]: Fermeture de %d connexion
fr[1]: Fermeture de %d connexions

en: No Connections
fr: Aucune connexion

en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: %s: %d idle, %d active @ %.1f KiBps
fr: %s : %d au repos, %d actifs @ %.1f Kio/s

en: No Tasks
fr: Aucune tâche

en: Tasks
fr: Tâches

en: %lu tasks, %s, %.1f KiBps, ETA %d:%02d:%02d
fr: %lu tâches, %s, %.1f Kio/s, ETA %d:%02d:%02d

en: Pan is now offline. Please see "File|Event Log" and correct the problem, then use "File|Work Online" to continue.
fr: Pan est maintenant hors ligne. Veuillez consulter « Fichier|Journal d'événements » et corrigez le problème, puis utilisez « Fichier|Travailler en ligne » pour continuer.

en: Subject or Author
fr: Sujet ou auteur

en: Sub or Auth (regex)
fr: Sujet ou auteur (expression régulière)

en: Author
fr: Auteur

en: Score
fr: Note

en: Save Event List
fr: Enregistrer la liste des événements

en: Pan: Events
fr: Pan : événements

en: Maximize
fr: Maximiser

en: An error has occurred!
fr: Une erreur est survenue !

en: New Articles!
fr: Nouveaux articles !

en: There are new
    articles available.
fr: Il y a de nouveaux
    articles disponibles.

en: Toggle on/offline
fr: Basculer entre le mode en ligne et hors ligne

en: Thank you for trying Pan!
     
    To start newsreading, first Add a Server.
fr: Merci d'essayer Pan !
    
    Commencez par ajouter un serveur pour lire des nouvelles.

en: General Options
      -h, --help               Show this usage page.
      --verbose                Be verbose (in non-GUI mode).
    
    URL Options
      --no-gui                 On news:message-id, dump the article to stdout.
    
    NZB Batch Options
      --nzb file1 file2 ...    Process nzb files without launching all of Pan.
      -o path, --output=path   Path to save attachments listed in the nzb files.
      --no-gui                 Only show console output, not the download queue.
fr: Options Générales
      -h, --help                            Affiche cette page.
      --verbose                            Mode verbeux (en mode non graphique).
    
    Options des URL
      --no-gui                              Avec news:message-id, affiche l'article sur la sortie standard.
    
    Options d'automate NZB
      --nzb fichier1 fichier2 ...           Traite les fichiers nzb sans lancer l'intégralité de Pan.
      -o chemin, --output=chemin     Répertoire de sauvegarde des pièces jointes listées dans les fichiers nzb.
      --no-gui                              Affiche seulement la console de sortie et non la file de téléchargement.

en: Error: --no-gui used without nzb files or news:message-id.
fr: Erreur : --no-gui utilisé sans fichiers nzb ou news:message-id.

en: Pan %s started
fr: Pan %s démarré

en: Please configure Pan's news servers before using it as an nzb client.
fr: Veuillez configurer les serveurs de nouvelles avant d'utiliser Pan comme client nzb.

en: Pan notification
fr: Notification de Pan

en: Upload queue: %u tasks, %ld KB (~ %.2f MB) total.
fr: File d'attente d'envoi : %u tâches, %ld Kb (~ %.2f Mo) au total.

en: Error setting custom spellchecker: %s
fr: Erreur de paramétrage du vérificateur d'orthographe personnalisé : %s

en: Error setting spellchecker: %s
fr: Erreur de paramétrage du vérificateur d'orthographe : %s

en: _Profile
fr: _Profil

en: Set Editor
fr: Définir l'éditeur

en: _Send Article
fr: _Envoyer l'article

en: Send Article Now
fr: Envoyer l'article immédiatement

en: _Send and Save Articles to NZB
fr: Envoyer et enregi_strer les articles vers NZB

en: Send and Save Articles to NZB
fr: Envoyer et enregistrer les articles vers NZB

en: Set Character _Encoding...
fr: Définir le c_odage des caractères...

en: Set Content _Transfer Encoding...
fr: Définir le codage du _transfert des contenus...

en: Sa_ve Draft
fr: Enregis_trer le brouillon

en: Save as a Draft for Future Posting
fr: Enregistrer en tant que brouillon pour un postage ultérieur

en: _Open Draft...
fr: _Ouvrir un brouillon...

en: Open an Article Draft
fr: Ouvrir le brouillon d'un article

en: Rot13 Selected Text
fr: Appliquer rot13 au texte sélectionné

en: Run _Editor
fr: Lancer l'_éditeur

en: Run Editor
fr: Lancer l'éditeur

en: Add _Files to Queue
fr: Ajouter les _fichiers à la liste d'attente

en: Add Files to Queue
fr: Ajouter les fichiers à la liste d'attente

en: Remove from Queue
fr: Enlever de la liste d'attente

en: Clear List
fr: Vider la liste

en: Select Needed Parts
fr: Sélectionner les parties nécessaires

en: Move Up
fr: Monter

en: Move Down
fr: Descendre

en: Move to Top
fr: Tout en haut

en: Move to Bottom
fr: Tout en bas

en: _Wrap Text
fr: _Formater le texte

en: Wrap Text
fr: Formater le texte

en: Always Run Editor
fr: Toujours lancer l'éditeur

en: Remember Character Encoding for This Group
fr: Mémoriser le codage de caractères pour ce groupe

en: Thread Attached Replies
fr: Réponse attachée au fil de discussion

en: PGP-Encrypt the Article
fr: Chiffrer l'article avec GPG

en: PGP-Sign the Article
fr: Signer l'article avec GPG

en: Check _Spelling
fr: Vérifier l'_orthographe

en: New Article's Encoding:
fr: Codage des nouveaux articles :

en: Content Transfer Encoding
fr: Codage du transfert de contenu

en: New Article's Content Transfer Encoding:
fr: Codage du transfert du contenu des nouveaux articles :

en: Your changes will be lost!
fr: Vos modifications seront perdues !

en: Close this window and lose your changes?
fr: Voulez-vous fermer cette fenêtre et perdre vos modifications ?

en: There were problems with this post.
fr: Il y a des problèmes avec cet article.

en: Go Back
fr: Revenir

en: Continue Anyway
fr: Continuer quand même

note: Prompt the user
en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s'
fr: Le message utilise des caractères non spécifiés dans le jeu de caractères « %s », essayez peut-être « %s » à la place.

en: Go _Online
fr: Se _connecter

en: The file queue is empty, so no files can be saved.
fr: La file d'attente des fichiers est vide, donc aucun fichier à enregistrer.

en: No posting server is set for this posting profile.
    Please edit the profile via Edit|Manage Posting Profiles.
fr: Aucun serveur de postage n'est défini pour ce profil de postage.
    Veuillez modifier le profil dans Édition|Modifier les profils de postage.

en: The selected posting server is currently disabled. Please choose an appropriate alternative.
fr: Le serveur de postage sélectionné est actuellement inactif. Veuillez sélectionner une alternative appropriée.

en: Pan is Offline.
fr: Pan est hors ligne.

en: Go online to post the article?
fr: Se connecter pour poster cet article ?

en: Error signing/encrypting your message. Perhaps you misspelled your email address (%s)?
fr: Erreur lors de la signature/chiffrement de votre message. Vous avez peut-être mal orthographié votre adresse électronique (%s) ?

en: Error opening temporary file
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier temporaire

en: Error writing article to temporary file: %s
fr: Erreur lors de l'écriture de l'article dans le fichier temporaire : %s

en: Error parsing "external editor" command line: %s (Command was: %s)
fr: Erreur lors de l'analyse de la ligne de commande « éditeur externe » : %s (la commande était : %s)

en: Error starting external editor: %s
fr: Erreur lors du démarrage de l'éditeur externe : %s

en: Open Draft Article
fr: Ouvrir un brouillon d'article

en: Save Draft Article
fr: Enregistrer un brouillon d'article

en: Couldn't parse signature command "%s": %s
fr: Impossible d'analyser la commande de signature « %s » : %s

en: Couldn't convert signature to UTF-8.
fr: Impossible de convertir le fichier de signature en UTF-8.

en: F_rom
fr: _De

en: _Subject
fr: _Sujet

en: _Newsgroups
fr: _Groupes de discussion

en: Mail _To
fr: É_crire à

en: Delete from Queue
fr: Enlever de la file d'attente

en: No.
fr: Nb.

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Size (KB)
fr: Taille (Kb)

en: The current filename
fr: Le nom actuel du fichier

en: Subject Line
fr: Sujet

en: The current subject line
fr: Le sujet actuel

en: No.
fr: Nb.

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: Follo_wup-To
fr: Faire sui_vre à

note: i18n: "poster" is a key used by many newsreaders.  probably safest to keep this key in english.
en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Newsgroups" header.
    
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
fr: Les groupes de discussion auxquels doivent parvenir les réponses à votre message. Uniquement nécessaire s'il est différent de l'en-tête « Groupe de discussion ».
    
    Pour rediriger toutes les réponses vers votre adresse électronique, utilisez « Faire suivre à : poster ».

en: _Reply-To
fr: _Répondre à

en: The email account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
fr: Le compte de messagerie auquel doivent parvenir les réponses par courriel à votre message. Uniquement nécessaire s'il est différent de l'en-tête « De ».

en: _Custom Headers
fr: _En-têtes personnalisés

en: Add "_User-Agent" header
fr: Ajouter l'en-tête « _User-Agent »

en: Add "Message-_ID" header
fr: Ajouter l'en-tête « Message-_ID »

en: Select Parts
fr: Sélectionner les parties

en: _Parts
fr: _Parties

en: Post Article
fr: Poster l'article

en: More _Headers
fr: _En-têtes supplémentaires

en: File _Queue
fr: File d'_attente

en: On %d, %n wrote:
fr: Le %d, %n a écrit :

en: Add files to queue
fr: Ajouter des fichiers à la file d'attente

en: Save Upload Queue as NZB File
fr: Enregistrer la file d'attente d'envoi comme un fichier NZB

en: Couldn't parse %s color "%s"
fr: Impossible d'analyser la couleur %s « %s »

en: Grab Key
fr: Touche de raccourci

en: Press the combination of the keys
    you want to use for "%s".
fr: Pressez la combinaison de touches
    que vous voulez utiliser pour « %s ».

en: Edit Shortcut
fr: Modifier le raccourci

en: Error: Shortcut key is invalid!
fr: Erreur : le raccourci clavier n'est pas valide !

en: Error: Shortcut key already exists!
fr: Erreur : le raccourci clavier existe déjà !

en: Show only icons
fr: Afficher seulement les icônes

en: Show only text
fr: Afficher seulement le texte

en: Show icons and text
fr: Afficher les icônes et le texte

en: Use GNOME Preferences
fr: Utiliser les préférences de GNOME

en: Use KDE Preferences
fr: Utiliser les préférences de KDE

en: Use OS X Preferences
fr: Utiliser les préférences de OS X

en: Use Windows Preferences
fr: Utiliser les préférences de Windows

en: Custom Command:
fr: Commande personnalisée :

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Only new (score == 0)
fr: Seulement les nouveaux (note == 0)

en: 9999 or more
fr: 9999 ou plus

en: 5000 to 9998
fr: 5000 à 9998

en: 1 to 4999
fr: 1 à 4999

en: -9998 to -1
fr: -9998 à -1

en: -9999 or less
fr: -9999 ou moins

en: Select default <u>global</u> character set. Current setting: <b>%s</b>.
fr: Sélectionner le codage de caractères <u>global</u> par défaut. Réglage actuel : <b>%s</b> .

en: Global Character Set Settings
fr: Paramètres du codage de caractères global

en: State
fr: État

en: Enabled
fr: Activé

en: Column Name
fr: Nom de la colonne

en: Pan: Preferences
fr: Pan : préférences

en: Mouse
fr: Souris

en: Single-click activates, rather than selects, _groups
fr: Un simple clic active les _groupes au lieu de les sélectionner

en: Single-click activates, rather than selects, _articles
fr: Un simple clic active les _articles au lieu de les sélectionner

en: Groups
fr: Groupes

en: Get new headers in subscribed groups on _startup
fr: Télécharger au _démarrage les nouveaux en-têtes des groupes abonnés

en: Get new headers when _entering group
fr: Télécharger les nouveaux _en-têtes en entrant dans un groupe

en: Mark entire group _read when leaving group
fr: _Marquer tout le groupe comme lu en quittant le groupe

en: Mark entire group read before getting _new headers
fr: Marquer tout le groupe comme lu avant de télécharger les _nouveaux en-têtes

en: E_xpand all threads when entering group
fr: _Développer tous les fils de discussion en entrant dans un groupe

en: Space selects next article rather than next unread
fr: La barre espace sélectionne l'article suivant au lieu du prochain non lu

en: Expand threads upon selection
fr: Déplier les fils sélectionnés

en: Always ask before deleting an article
fr: Toujours demander avant de supprimer un article

en: Smooth scrolling
fr: Défilement fluide

en: Article Cache
fr: Cache des articles

en: Clear article cache on shutdown
fr: Nettoyer le cache des articles en quittant

en: Size of article cache (in MiB):
fr: Taille du cache des articles (en Mio) :

en: File extension for cached articles:
fr: Extension de fichier pour les articles en cache :

en: Tabs
fr: Onglets

en: _Behavior
fr: _Comportement

en: Behavior
fr: Comportement

en: Language Settings
fr: Réglages linguistique

note: systray and notify popup
en: System Tray Behavior
fr: Comportement de la barre de notification

en: Hide to system tray
fr: Masquer dans la barre de notification

en: Start Pan minimized
fr: Démarrer Pan minimisé

en: Show notifications
fr: Afficher les informations

note: allow multiple instances (seperate, not communicating with dbus)
en: Startup Behavior
fr: Comportement au démarrage

en: Allow multiple instances of Pan
fr: Permettre plusieurs instances de Pan

en: Autosave Article Draft
fr: Enregistrement automatiquement des brouillons

en: Minutes to autosave the current Article Draft:
fr: Minutes avant l'enregistrement automatique du brouillon de l'article actuel :

en: Autosave Articles
fr: Enregistrement automatiquement des articles

en: Minutes to autosave newsrc files:
fr: Minutes avant l'enregistrement automatique des fichiers newsrc :

en: GNOME Keyring
fr: Trousseau de clés de GNOME

en: Store passwords in GNOME Keyring
fr: Enregistrer les mots de passe dans le trousseau de clés de GNOME

en: _Miscellaneous
fr: _Divers

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Pane Layout
fr: Agencement des panneaux

en: 1=Groups, 2=Headers, 3=Body
fr: 1=groupes, 2=en-têtes, 3=corps

en: 1=Groups, 2=Body, 3=Headers
fr: 1=groupes, 2=corps, 3=en-têtes

en: 1=Headers, 2=Groups, 3=Body
fr: 1=en-têtes, 2=groupes, 3=corps

en: 1=Headers, 2=Body, 3=Groups
fr: 1=en-têtes, 2=corps, 3=groupes

en: 1=Body, 2=Groups, 3=Headers
fr: 1=corps, 2=groupes, 3=en-têtes

en: 1=Body, 2=Headers, 3=Groups
fr: 1=corps, 2=en-têtes, 3=groupes

en: Layout
fr: Agencement

en: Header Pane Columns
fr: Colonnes du panneau des en-têtes

en: _Headers
fr: _En-têtes

en: Headers
fr: En-têtes

en: This menu lets you configure Pan to take certain actions on your behalf automatically, based on an article's score.
fr: Ce menu vous permet de configurer Pan pour effectuer des actions sur votre demande automatiquement, basées sur la note d'un article.

en: _Delete articles scoring at:
fr: _Supprimer les articles dont la note est :

en: Mark articles as _read scoring at:
fr: Marquer comme _lus les articles dont la note est :

en: _Cache articles scoring at:
fr: Mettre en _cache les articles dont la note est :

en: Download _attachments of articles scoring at:
fr: Télécharger les _pièces jointes des articles dont la note est :

en: Fonts
fr: Polices

en: Use custom font in Group Pane:
fr: Utiliser une police personnalisée dans le panneau des groupes :

en: Use custom font in Header Pane:
fr: Utiliser une police personnalisée dans le panneau des en-têtes :

en: Use custom font in Body Pane:
fr: Utiliser une police personnalisée dans le panneau du corps :

en: Monospace font:
fr: Police à largeur fixe :

en: _Fonts
fr: _Polices

en: Header Pane
fr: Panneau des en-têtes

en: Text:
fr: Texte :

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Scores of 9999 or more:
fr: Notes de 9999 ou plus :

en: Scores from 5000 to 9998:
fr: Notes de 5000 à 9998 :

en: Scores from 1 to 4999:
fr: Notes de 1 à 4999 :

en: Scores from -9998 to -1:
fr: Notes de -9998 à -1 :

en: Scores of -9999 or less:
fr: Notes de -9999 ou moins :

en: Collapsed thread with unread articles:
fr: Fil réduit avec articles non lus :

en: Body Pane
fr: Panneau du corps

en: Quoted text:
fr: Texte cité :

en: URL:
fr: URL :

en: Signature:
fr: Signature :

en: Group Color Foreground:
fr: Couleur de premier plan du groupe :

en: _Colors
fr: _Couleurs

en: Colors
fr: Couleurs

en: Preferred Applications
fr: Applications préférées

en: _Web browser:
fr: Navigateur _Web :

en: _Mail reader:
fr: Lecteur de _messagerie :

en: _Text editor:
fr: Éditeur de _texte :

en: Encoding
fr: Codage

en: Default bytes per file (for encoder):
fr: Octets par fichier par défaut (pour le codeur) :

en: _Upload
fr: _Envoyer

en: Upload
fr: Envoyer

en: _Shortcuts
fr: _Raccourcis

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Please choose your email address according to your PGP key's user id.
fr: Choisissez votre adresse électronique en fonction de votre identifiant utilisateur de clé PGP.

en: Posting Profile
fr: Profil de postage

en: Profile Information
fr: Informations du profil

en: _Profile Name:
fr: Nom du _profil :

en: Required Information
fr: Informations requises

en: _Full Name:
fr: _Nom complet :

en: Your email address.
    Note that this has to match your PGP signature's address
    if you want your messages to be PGP-signed or encrypted correctly.
fr: Votre adresse électronique.
    Notez qu'elle doit correspondre à l'adresse de votre signature PGP
    si vous voulez que vos messages soient chiffrés et signé en PGP correctement.

en: _Email Address:
fr: _Adresse électronique :

en: _Post Articles via:
fr: _Poster les a_rticles via :

en: _Use a Signature
fr: _Utiliser une signature

en: Signature File
fr: Fichier de signature

en: Text File
fr: Fichier texte

en: Text
fr: Texte

en: Command
fr: Commande

en: PGP Signature
fr: Signature PGP

en: Signature Type:
fr: Type de signature :

en: X-Face (Avatar)
fr: X-Face (avatar)

en: You can add an avatar icon to your articles with a unique X-Face code.
    Add the code without the trailing <b>"X-Face:"</b> 
     if it was generated by a helper program (for example http://www.dairiki.org/xface/xface.php).
fr: Vous pouvez ajouter une icône d'avatar à vos articles avec un code X-Face unique. 
    Ajoutez le code sans le terme <b>"X-Face:"</b> qui le précède
    s'il a été créé par un programme dédié
    (par exemple : http://www.dairiki.org/xface/xface.php).

en: _X-Face:
fr: _X-Face :

en: Optional Information
fr: Informations facultatives

en: When posting to Usenet, your article's Message-ID contains a domain name.
    You can set a custom domain name here, or leave it blank to let Pan use the domain name from your email address.
fr: Lors du postage sur Usenet, l'ID de message de vos articles contient un nom de domaine.
     Vous pouvez définir un nom de domaine personnalisé ici, ou le laisser vide pour que Pan utilise le nom de domaine de votre adresse électronique.

en: Message-ID _Domain Name:
fr: Nom de _domaine de l'ID de message :

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
fr: %i pour l'ID du message
    %a pour l'auteur et l'adresse
    %n pour le nom de l'auteur
    %d pour la date

en: _Attribution:
fr: _Attribution :

en: Extra headers to be included in your articles, such as
    Reply-To: "Your Name"<yourname@somewhere.com>
    Organization: Your Organization
fr: Des en-têtes supplémentaires à inclure dans vos articles, comme
    Reply-To: « votre nom » <votrenom@quelquepart.com>
    Organization: votre organisation

en: E_xtra Headers:
fr: En-têtes _supplémentaires :

en: Invalid email address.
fr: Adresse de courriel non valide.

en: Please use an address of the form joe@somewhere.org
fr: Veuillez utiliser une adresse de la forme jean@quelquepart.org

en: New Profile
fr: Nouveau profil

en: Posting Profiles
fr: Profils de postage

en: Profiles
fr: Profils

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - Subject line excerpt
    %S - Subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
fr: %g - regroupe comme un seul répertoire (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - regroupe comme des répertoires imbriqués (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - Extrait de la ligne de sujet
    %S - Ligne de sujet
    %n - Nom d'affichage de l'expéditeur
    %e - Adresse électronique de l'expéditeur
    %d - Horodatage de l'article
    « /home/utilisateur/News/Pan/%g » devient
    « /home/utilisateur/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains », et
    « /home/utilisateur/News/Pan/%G » devient
    « /home/utilisateur/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains »,

en: Add to the queue sorted by date posted
fr: Ajouter à la file d'attente triés par date de postage

en: Add to the front of the queue
fr: Ajouter au début de la file d'attente

en: Add to the back of the queue
fr: Ajouter à la fin de la file d'attente

en: Pan: Save Attachments
fr: Pan : enregistrer les pièces jointes

en: _Location:
fr: _Emplacement :

en: Save Articles
fr: Enregistrer les articles

en: _Group's path: %s
fr: Chemin du _groupe : %s

en: _Priority:
fr: _Priorité :

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - subject line excerpt
    %S - subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
     
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
fr: %g - regroupe comme un seul répertoire (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - regroupe comme des répertoires imbriqués (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - extrait de la ligne de sujet
    %S - ligne de sujet
    %n - Nom d'affichage de l'expéditeur
    %e - Adresse électronique de l'expéditeur
    %d - Horodatage de l'article
     
    « /home/utilisateur/News/Pan/%g » devient
    « /home/utilisateur/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains », et
    « /home/utilisateur/News/Pan/%G » devient
    « /home/utilisateur/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains »,

en: Save attachments
fr: Enregistrer les pièces jointes

en: Save text
fr: Enregistrer le texte

en: Save attachments and text
fr: Enregistrer les pièces jointes et le texte

en: Pan: Save Articles
fr: Pan : enregistrer les articles

en: _Action:
fr: _Action :

en: is more than
fr: est supérieur à

en: is at most
fr: est au plus

en: increase the article's score by
fr: augmenter la note de cet article de

en: decrease the article's score by
fr: diminuer la note de cet article de

en: set the article's score to
fr: définir la note de l'article à

en: watch the article (set its score to 9999)
fr: surveiller l'article (définit la note à 9999)

en: ignore the article (set its score to -9999)
fr: ignorer l'article (définit la note à -9999)

en: References
fr: Références

en: Line Count
fr: Nombre de lignes

en: Byte Count
fr: Nombre d'octets

en: Crosspost Group Count
fr: Nombre de postages croisés

en: Age (in days)
fr: Âge (en jours)

en: for the next month
fr: pour le mois suivant

en: for the next six months
fr: pour les six prochains mois

en: forever
fr: pour toujours

en: contains
fr: contient

en: doesn't contain
fr: ne contient pas

en: is
fr: est

en: isn't
fr: n'est pas

en: starts with
fr: commence par

en: ends with
fr: finit par

en: matches regex
fr: correspond à l'expression régulière

en: Another rule already sets this article's score.
fr: Une autre règle donne déjà la note de cet article.

en: You may want to go back or delete the old rule.
fr: Vous pouvez revenir à l'état précédent ou supprimer l'ancienne règle.

en: Add and Re_score
fr: Ajouter et re_noter

en: New Scoring Rule
fr: Nouvelle règle de notation

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: and
fr: et

en: Close and Re_score
fr: Fermer et re_noter

en: File %s, Lines %d - %d
fr: Fichier %s, lignes %d - %d

en: Pan: Article's Scores
fr: Pan : notes des articles

en: Add
fr: Ajouter

en: New Score
fr: Nouvelle note

en: Criteria
fr: Critère

en: Add a New Scoring Rule
fr: Ajouter une nouvelle règle de notation

en: Remove the Selected Scoring Rule
fr: Supprimer la règle de notation sélectionnée

en: Please specify the server's address.
fr: Veuillez spécifier l'adresse du serveur.

en: Import SSL Certificate (PEM Format) From File
fr: Importer le certificat SSL (format PEM) à partir du fichier

note: create the dialog
en: Add a Server
fr: Ajouter un serveur

en: Edit a Server's Settings
fr: Modifier les paramètres du serveur

en: Location
fr: Emplacement

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com"
fr: L'adresse actuelle du serveur de nouvelles, par ex. « news.monserveur.fr »

en: _Address:
fr: _Adresse :

en: The news server's port number.  Typically 119.
fr: Le port du serveur de nouvelles (généralement 119).

en: Por_t:
fr: _Port :

en: Login (if Required)
fr: Identifiant (si requis)

en: _Username:
fr: _Identifiant :

en: The username to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
fr: Le nom d'utilisateur à fournir au serveur quand il le demande. Si votre serveur ne demande pas d'authentification, vous pouvez laisser ce champ vide.

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: The password to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
fr: Le mot de passe à fournir au serveur quand il le demande. Si votre serveur ne demande pas d'authentification, vous pouvez laisser ce champ vide.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Connection _Limit:
fr: _Limite de connexion :

en: After Two Weeks
fr: Après deux semaines

en: After One Month
fr: Après un mois

en: After Two Months
fr: Après deux mois

en: After Three Months
fr: Après trois mois

en: After Six Months
fr: Après six mois

en: Never Expire Old Articles
fr: Ne jamais expirer les anciens articles

en: E_xpire Old Articles:
fr: E_xpirer les anciens articles :

en: Primary
fr: Principal

en: Fallback
fr: Secondaire

en: Server Rank:
fr: Rang du serveur :

en: Fallback servers are used for articles that can't be found on the primaries.  One common approach is to use free servers as primaries and subscription servers as fallbacks.
fr: Les serveurs secondaires sont utiles pour les articles qui sont introuvables sur les serveurs principaux. On utilise fréquemment les serveurs gratuits comme serveurs principaux et les serveurs qui nécessitent un abonnement comme serveurs secondaires.

en: Security
fr: Sécurité

en: Use Unsecure (Plaintext) Connections
fr: Utiliser des connexions non sécurisées (en clair)

en: Use Secure SSL Connections
fr: Utiliser des connexions SSL sécurisées

en: TLS (SSL) Settings:
fr: Paramètres TLS (SSL) :

en: You can enable/disable secure SSL/TLS connections here. If you enable SSL/TLS, your data is encrypted and secure. It is encouraged to enable SSL/TLS for privacy reasons.
fr: Vous pouvez activer/désactiver les connexions SSL/TLS sécurisées ici. Si vous activez SSL/TLS, vos données sont chiffrées et sécurisées. Il est recommandé d'utiliser cette option pour des raisons de vie privée.

en: Always trust this server's certificate
fr: Toujours faire confiance au certificat de ce serveur

en: Really delete "%s"?
fr: Vraiment supprimer « %s » ?

en: No information available.
fr: Aucune information disponible.

en: Server Certificate for '%s'
fr: Serveur de certificat pour « %s »

en: Really delete certificate for "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment effacer le certificat pour « %s »?

note: dialog
en: Servers
fr: Serveurs

en: Remove a Server
fr: Supprimer un serveur

note: dialog
en: SSL Certificates
fr: Certificats SSL

en: Certificates
fr: Certificats

en: Import Certificate
fr: Importer un certificat

en: Inspect Certificate
fr: Inspecter un certificat

en: Remove Certificate
fr: Supprimer le certificat

en: 
    <u>Upload</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Sourcefile:</i> <b>%s</b>
fr: 
    <u>Envoi</u>
    
    <i>Sujet :</i> <b>« %s »</b>
    <i>De :</i> <b>%s</b>
    <i>Groupes :</i> <b>%s</b>
    <i>Fichier source :</i> <b>%s</b>

en: 
    <u>Download</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Date:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Save Path:</i> <b>%s</b>
    Paused: %d
fr: 
    <u>Téléchargement</u>
    
    <i>Sujet :</i> <b>« %s »</b>
    <i>De :</i> <b>%s</b>
    <i>Date :</i> <b>%s</b>
    <i>Groupes :</i> <b>%s</b>
    <i>Emplacement de sauvegarde :</i> <b>%s</b>
    En pause : %d

en: unknown
fr: inconnu

en: Choose New Destination for Selected Tasks
fr: Sélectionner une nouvelle destination pour les tâches sélectionnées

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
fr: Pan : tâches (%d en attente, %d en cours, %d arrêtée(s))

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running)
fr: Pan : tâches (%d en attente, %d en cours)

en: Pan: Tasks
fr: Pan : tâches

en: %lu selected, %s
fr: %lu sélectionnées, %s

en: Running
fr: Exécution en cours

en: Decoding
fr: Décodage en cours

en: Queued for Decode
fr: En attente de décodage

en: Queued for Encode
fr: En attente de codage

en: Queued
fr: En attente

en: Stopped
fr: Arrêtée

en: Removing
fr: Suppression en cours

en: %d%% Done
fr: %d%% réalisé

en: %d:%02d:%02d Remaining (%d @ %lu KiB/s)
fr: %d:%02d:%02d restant (%d @ %lu Kib/s)

en: Move To Top
fr: Déplacer en haut

en: Move To Bottom
fr: Déplacer en bas

en: Stop Task
fr: Arrêter la tâche

en: Delete Task
fr: Supprimer la tâche

en: Restart Task
fr: Redémarrer la tâche

en: Change Download Destination
fr: Modifier l'emplacement de téléchargement

en: _Online
fr: _En ligne

en: Restart Tasks
fr: Redémarrer les tâches

en: Stop Tasks
fr: Arrêter les tâches

en: Delete Tasks
fr: Supprimer les tâches

en: Error starting URL: %s (Command was: %s)
fr: Erreur de lancement de l'URL : %s (la commande était : %s)

en: Couldn't save file "%s": %s
fr: Impossible d'enregistrer le fichier « %s » : %s

en: Error initializing uulib
fr: Erreur d'initialisation de uulib

en: Error reading from %s: %s
fr: Erreur lors de la lecture depuis %s : %s

en: Saved "%s"
fr: « %s » enregistré

en: Error saving "%s":
    %s.
fr: Erreur lors de l'enregistrement de « %s » :
    %s.

en: Decoding %s
fr: Décodage de %s

en: Error loading %s from cache.
fr: Erreur lors du chargement de %s à partir du cache.

en: Error encoding %s: %s
fr: Erreur lors du codage de %s : %s

en: Encoding %s
fr: Codage en cours de %s

en: %s requires a username, but none is set.
fr: %s exige un nom d'utilisateur, mais aucun n'est défini.

en: %s requires a password, but none is set.
fr: %s exige un mot de passe, mais aucun n'est défini.

en: Sending "%s" to %s returned an error: %s
fr: L'envoi de « %s » à %s a renvoyé une erreur : %s

en: Sending "%s" to %s returned an unrecognized response: "%s"
fr: L'envoi de « %s » à %s a renvoyé une réponse inconnue : « %s »

en: Unable to connect to "%s"
fr: Impossible de se connecter à « %s »

en: No space left on device.
fr: Il n'y a plus d'espace disque disponible.

en: Error connecting to "%s"
fr: Erreur lors de la connexion à « %s »

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Saving %s
fr: Enregistrement de %s

en: Reading %s
fr: Lecture de %s

en: Article "%s" is incomplete -- the news server(s) don't have part %s
fr: L'article « %s » n'est pas complet -- le(s) serveur(s) de nouvelles ne possède(nt) pas la partie %s

en: Getting group list from "%s"
fr: Récupération de la liste des groupes depuis « %s »

en: Fetched %lu Groups
fr: Reçu %lu groupes

en: Posting "%s"
fr: Postage de « %s »

en: Posting of "%s" failed: %s
fr: Échec du postage de « %s » : %s

en: Posting of "%s" successful: %s
fr: Postage de « %s » réussi : %s

en: Uploading %s
fr: Envoi de %s en cours

en: Uploading %s - Part %d of %d
fr: Envoi de %s - partie %d sur %d

en: Uploading message body with subject "%s"
fr: Envoi du corps du message dont le sujet est « %s »

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: No posts allowed by server.
fr: Échec du postage du fichier %s (partie %d sur %d) : aucun postage autorisé par le serveur.

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: %s
fr: Échec du postage du fichier %s (partie %d sur %d) : %s

en: Posting of file %s (part %d of %d) successful: %s
fr: Postage du fichier %s (partie %d sur %d) réussi : %s

en: Posting of file %s successful: %s
fr: Postage du fichier %s réussi : %s

en: Posting of file %s not completely successful: Check the log (right-click list item).
fr: Postage du fichier %s partiellement réussi : vérifiez le journal (faites un clic droit sur l'élément de la liste).

en: Posting of file %s not successful: Check the log (right-click list item).
fr: Échec du postage du fichier %s : vérifiez le journal (faites un clic droit sur l'élément de la liste).

en: Getting all headers for "%s"
fr: Récupération de tous les en-têtes pour « %s »

en: Getting new headers for "%s"
fr: Récupération des nouveaux en-têtes pour « %s »

note: SAMPLE
en: Sampling headers for "%s"
fr: Échantillonnage des en-têtes pour « %s »

en: %s (%lu parts, %lu articles)
fr: %s (%lu parties, %lu articles)

en: Getting header counts for "%s"
fr: Récupération du nombre d'en-têtes pour « %s »

en: article doesn't have attachments
fr: l'article n'a pas de pièces jointes

en: the article has attachments
fr: l'article a des pièces jointes

en: the article isn't cached locally
fr: l'article n'est pas dans le cache local

en: the article is cached locally
fr: l'article est dans le cache local

en: the article wasn't posted by you
fr: l'article n'a pas été posté par vous

en: the article was posted by you
fr: l'article a été posté par vous

en: the article has been read
fr: l'article a été lu

en: the article hasn't been read
fr: l'article n'a pas été lu

en: the article is less than %ld bytes long
fr: l'article fait moins de %ld octets

en: the article is at least %ld bytes long
fr: l'article fait au moins %ld octets

en: the article is less than %ld lines long
fr: l'article a moins de %ld lignes

en: the article is at least %ld lines long
fr: l'article a au moins %ld lignes

en: the article is less than %ld days old
fr: l'article a été posté il y a moins de %ld jours

en: the article is at least %ld days old
fr: l'article est vieux d'au moins %ld jours

en: the article was posted to less than %ld groups
fr: l'article a été posté dans moins de %ld groupes

en: the article was posted to at least %ld groups
fr: l'article a été posté dans au moins %ld groupes

en: the article's score is less than %ld
fr: la note de l'article est inférieure à %ld

en: the article's score is %ld or higher
fr: la note de l'article est supérieure ou égale à %ld

en: %s doesn't contain "%s"
fr: %s ne contient pas « %s »

en: %s isn't "%s"
fr: %s n'est pas « %s »

en: %s doesn't begin with "%s"
fr: %s ne commence pas par « %s »

en: %s doesn't end with "%s"
fr: %s ne finit pas par « %s »

en: %s doesn't match the regex "%s"
fr: %s ne correspond pas au motif « %s »

en: %s contains "%s"
fr: %s contient « %s »

en: %s is "%s"
fr: %s est « %s »

en: %s begins with "%s"
fr: %s commence par « %s »

en: %s ends with "%s"
fr: %s finit par « %s »

en: %s matches the regex "%s"
fr: %s correspond au motif « %s »

en: Any of these tests fail:
fr: N'importe lequel de ces tests échoue :

en: All of these tests pass:
fr: Tous ces tests réussissent :

en: None of these tests pass:
fr: Aucun de ces tests ne réussit :

en: Any of these tests pass:
fr: N'importe lequel de ces tests réussit :

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
fr: Aucune adresse électronique fournie ; génération du message-id avec le domaine « %s »

en: Warning: Reply seems to be top-posted.
fr: Attention : la réponse semble être écrite en-dessus du texte original.

en: Warning: The signature marker should be "-- ", not "--".
fr: Attention : la marque de signature devrait être « --  » et non « -- ».

en: Warning: Signature prefix with no signature.
fr: Attention : préfixe de signature sans signature.

en: Warning: Signature is more than 4 lines long.
fr: Attention : la signature fait plus de 4 lignes.

en: Warning: Signature is more than 80 characters wide.
fr: Attention : la signature fait plus de 80 caractères de largeur.

en: Warning: %d line is more than 80 characters wide. | Warning: %d lines are more than 80 characters wide.
fr[0]: Attention : %d ligne fait plus de 80 caractères de long.
fr[1]: Attention : %d lignes font plus de 80 caractères de long.

en: Error: Message is empty.
fr: Erreur : le message est vide.

en: Warning: The message is entirely quoted text!
fr: Attention : ce message ne contient que du texte cité !

en: Warning: The message is mostly quoted text.
fr: Attention : ce message contient essentiellement du texte cité.

en: Error: Message appears to have no new content.
fr: Erreur : ce message semble n'avoir aucun contenu.

en: Warning: The posting profile's server doesn't carry newsgroup
    	"%s".
    	If the group name is correct, switch profiles in the "From:"
    	line or edit the profile with "Edit|Manage Posting Profiles".
fr: Attention : le profil de postage du serveur ne contient pas le groupe
    	de nouvelles « %s ».
    	Si le nom du groupe est correct, changez de profil dans la ligne « De : »
    	ou modifiez le profil avec « Édition|Modifier les profils de postage ».

en: Warning: Following-Up to too many groups.
fr: Attention : retransmis vers beaucoup trop de groupes.

en: Error: No Subject specified.
fr: Erreur : aucun sujet spécifié.

en: Warning: Group "%s" is read-only.
fr: Attention : groupe « %s » en lecture seule.

en: Error: Posting to a very large number of groups.
fr: Erreur : postage vers un très grand nombre de groupes.

en: Warning: Posting to a large number of groups.
fr: Attention : postage vers un grand nombre de groupes.

en: Warning: Crossposting without setting Followup-To header.
fr: Attention : postage croisé sans définition de l'en-tête « Faire suivre à ».

en: Error: Bad email address.
fr: Erreur : mauvaise adresse électronique.

en: Warning: Most newsgroups frown upon HTML posts.
fr: Attention : la plupart des groupes de nouvelles n'apprécient pas les messages HTML.

en: Error: No Recipients.
fr: Erreur : aucun destinataire.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: expected 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'.
fr: Erreur lors de la lecture de la note dans %*.*s, ligne %d : « Expires: MM/DD/YYYY » ou « Expires: DD-MM-YYYY » attendu.

en: Expired old score from %*.*s, line %d
fr: Ancienne note expirée dans %*.*s, ligne %d

en: Error reading score in %*.*s, line %d: unexpected line.
fr: Erreur lors de la lecture de la note dans %*.*s, ligne %d : ligne inattendue.

en: Read %lu scoring rules in %lu sections from "%s"
fr: %lu règles de notation lues dans %lu sections depuis « %s »

en: Error printing the server certificate for '%s'
fr: Erreur d'impression du certificat du serveur pour « %s »

en: The current server <b>'%s'</b> sent this security certificate:
fr: Le serveur actuel <b>« %s »</b> a envoyé ce certificat de sécurité :

en: Certificate information for server <b>'%s'</b>:
fr: Information de certification du serveur <b>« %s »</b> :

en: %s<b>Issuer information:</b>
    %s
    <b>Valid until:</b> %s
    
    <b>Not valid before:</b> %s
fr: %s<b>Informations sur l'émetteur :</b>
    %s
    <b>Valide jusqu'au :</b> %s
    
    <b>Non valide avant le :</b> %s

en: > [quoted text muted]
fr: > [texte cité caché]

en: no_name
fr: pas_de_nom

en: no_mail
fr: pas_de_courriel
