pan - en to sv translation catalogue (802 entries)

en: Newsreader
sv: Diskussionsgruppsläsare

en: Read and post Usenet articles
sv: Läs och posta Usenet-artiklar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: usenet;news;newsreader;newsgroup;article;yenc;nzb;
sv: usenet;newsreader;diskussionsgruppläsare;diskussionsgrupp;artikel;yenc,nzb;

en: Pan Newsreader
sv: Pan diskussionsgruppsläsare

en: Pan is a Usenet newsreader that is good at both text and binaries. It supports offline reading, scoring and killfiles, yEnc, NZB, PGP handling, multiple servers, and secure connections.
sv: Pan är en läsare för Usenet-diskussionsgrupper som är bra på både text och binärer. Det stöder frånkopplad läsning, poängsättning och ignorerafiler, yEnc, NZB, PGP-hantering, multipla servrar och säkra anslutningar.

en: It is also the only Unix newsreader to get a perfect score on the Good Net-Keeping Seal of Approval evaluations.
sv: Det är också den enda diskussionsgruppläsaren för Unix att få full poäng hos utvärderingarna hos Good Net-Keeping Seal of Approval.

en: Error opening directory: "%s": %s
sv: Fel vid öppnande av katalogen: ”%s”: %s

en: Unable to save "%s" %s
sv: Kunde inte spara ”%s” %s

en: Error opening file "%s" %s
sv: Fel vid öppnande av filen ”%s” %s

en: Error reading file "%s": %s
sv: Fel vid läsning av filen ”%s”: %s

en: Error opening SSL certificate directory: "%s": %s
sv: Fel vid öppnande av SSL-certifikatkatalogen: ”%s”: %s

en: Successfully added %d SSL PEM certificate(s) to Certificate Store.
sv: Lade till %d SSL PEM-certifikat till certifikatförrådet.

en: Error initializing Certificate Store. Check that the permissions for the folders ~/.pan2 and ~/.pan2/ssl_certs are set correctly. Fatal, exiting.
sv: Fel vid initiering av certifikatförråd. Kontrollera att rättigheter för mapparna ~/.pan2 och ~/.pan2/ssl_certs är satta korrekt. Ödesdigert, avslutar.

en: Could not export certificate for server: %s
sv: Kunde inte exportera certifikaten för servern: %s

note: load_group_descriptions (*_data_io);
en: Loaded data backend in %.1f seconds
sv: Läste in databakände på %.1f sekunder

en: Pan Newsreader's server passwords
sv: Pan nyhetsläsarens serverlösenord

en: Skipping newsrc file for server "%s"
sv: Hoppar över newsrc-filen för servern ”%s”

en: Expired %lu old articles from "%s"
sv: Tog bort %lu gamla artiklar från ”%s”

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
sv: Dataversionen stöds inte för %s-rubriker: %d.
    Kör du en gammal version av Pan av misstag?

en: Loaded %llu articles for "%s" in %.1f seconds (%.0f per second)
sv: Läste in %llu artiklar för ”%s” på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Saved %lu parts, %lu articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f articles/sec)
sv: Sparade %lu delar, %lu artiklar i ”%s” på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Added %lu articles to %s.
sv: Lade till %lu artiklar till %s.

en: Received no password from libsecret for server %s.
sv: Erhöll inte något lösenord från libsecret för servern %s.

en: Error reading from %s: unknown group "%s"
sv: Fel vid läsning från %s: okänd grupp ”%s”

en: Error parsing "external editor" command line: %s (Command was: %s)
sv: Fel vid tolkning av ”external editor”-kommandorad: %s (Kommandot var: %s)

en: Error starting external editor: %s
sv: Fel vid start av den externa redigeraren: %s

en: %l:%M %p
sv: %H:%M

en: Today %l:%M %p
sv: I dag %H:%M

en: %a %l:%M %p
sv: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
sv: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: Can't use regular expression "%s": %s
sv: Kan inte använda det reguljära uttrycket ”%s”: %s

en: Couldn't determine article encoding.  Non-UTF8 characters were removed.
sv: Kunde inte fastställa artikelns kodning.  Icke-UTF8-tecken togs bort.

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Group Pane
sv: _Gruppanel

en: _Header Pane
sv: _Rubrikpanel

en: _Body Pane
sv: Ar_tikelpanel

en: _View
sv: _Visa

en: _Go
sv: _Gå

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: _Articles
sv: Ar_tiklar

en: G_roups
sv: G_rupper

en: _Post
sv: _Posta

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Read Group
sv: _Läs grupp

en: Read Group
sv: Läs grupp

en: _Mark Selected Groups Read
sv: _Markera valda grupper som lästa

en: Mark Selected Groups Read
sv: Markera valda grupper som lästa

en: _Delete Selected Groups' Articles
sv: _Ta bort valda gruppers artiklar

en: Delete Selected Groups' Articles
sv: Ta bort valda gruppers artiklar

en: Get New _Headers in Selected Groups
sv: Hämta nya _rubriker i markerade grupper

en: Get New Headers in Selected Groups
sv: Hämta nya rubriker i markerade grupper

en: Get New _Headers in Subscribed Groups
sv: Hämta nya _rubriker i prenumererade grupper

en: Get New Headers in Subscribed Groups
sv: Hämta nya rubriker i prenumererade grupper

en: Get _Headers...
sv: Hämta _rubriker…

en: Get Headers...
sv: Hämta rubriker…

en: Refresh Group List
sv: Uppdatera grupplista

en: _Subscribe
sv: _Prenumerera

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: _Unsubscribe
sv: Sä_g upp prenumeration

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: _Save Articles...
sv: _Spara artiklar…

en: Save Articles...
sv: Spara artiklar…

en: Save Articles from Selected _NZB...
sv: Spara artiklar från vald _NZB…

en: Save Articles from Selected NZB
sv: Spara artiklar från vald NZB

en: Save Articles to an NZB _File...
sv: Spara artiklar till en NZB-_fil…

en: Save Articles to an NZB File
sv: Spara artiklar till en NZB-fil

en: Print
sv: Skriv ut

en: _Import NZB Files...
sv: _Importera NZB-filer…

en: _Cancel Last Task
sv: _Avbryt senaste uppgift

en: _Task Manager
sv: _Uppgiftshanterare

en: _Event Log
sv: _Händelselogg

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Select _All Articles
sv: Markera alla _artiklar

en: _Deselect All Articles
sv: Avmarkera a_lla artiklar

en: Add Su_bthreads to Selection
sv: Lägg till _undertrådar till markeringen

en: Add _Threads to Selection
sv: Lägg till _trådar till markeringen

en: Add _Similar Articles to Selection
sv: Lägg till _liknande artiklar till markeringen

en: Select Article _Body
sv: Markera artikelte_xt

en: Edit _Preferences
sv: Redigera _inställningar

en: Edit Selected _Group's Preferences
sv: Redigera inställningar för vald _grupp

en: Edit S_core File
sv: Redi_gera poängfil

en: Edit P_osting Profiles
sv: Redigera _postandeprofiler

en: Edit _News Servers
sv: Redigera _diskussionsgruppsservrar

en: Jump to _Group Tab
sv: Hoppa till _gruppflik

en: Jump to _Header Tab
sv: Hoppa till _rubrikflik

en: Jump to _Body Tab
sv: Hoppa till _artikeltextflik

en: _Rot13 Selected Text
sv: _Rotera markerad text 13 tecken

en: Clear _Header Pane
sv: Töm _rubrikpanel

en: Clear _Body Pane
sv: Töm ar_tikeltextpanel

en: Cache Article
sv: Cacha artikel

en: Read Article
sv: Läs artikel

en: Show Article Information
sv: Visa artikelinformation

en: Read _More
sv: Läs _mer

en: Read More
sv: Läs mer

en: Read _Back
sv: Läs _tillbaka

en: Read Back
sv: Läs tillbaka

en: Next _Unread Group
sv: Nästa _olästa grupp

en: Next _Group
sv: Nästa _grupp

en: Next _Unread Article
sv: Nästa _olästa artikel

en: Next Unread Article
sv: Nästa olästa artikel

en: Next _Article
sv: Nästa _artikel

en: Next Article
sv: Nästa artikel

en: Next _Watched Article
sv: Nästa _bevakade artikel

en: Next Unread _Thread
sv: Nästa olästa _tråd

en: Next Unread Thread
sv: Nästa olästa tråd

en: Next Threa_d
sv: Nästa trå_d

en: Pre_vious Article
sv: Fö_regående artikel

en: Previous _Thread
sv: Föregående _tråd

en: _Parent Article
sv: Öv_erordnad artikel

en: Ignore _Author
sv: Ignorera _författare

en: _Watch Thread
sv: _Bevaka tråd

en: _Ignore Thread
sv: _Ignorera tråd

en: _Toggle Flag On/Off for Thread
sv: _Växla flagga på/av för tråd

en: _Turn Flag Off for Thread
sv: _Slå av flagga för tråd

en: _Select All Flagged Threads
sv: Välj _alla flaggade trådar

en: _Go to Next Flagged Thread
sv: Gå till _nästa flaggade tråd

en: _Go to Last Flagged Thread
sv: Gå till _sist flaggad tråd

en: _Invert Selection
sv: _Invertera markering

en: Edit Article's Watch/Ignore/Score...
sv: Redigera bevakning/ignorera/poäng för artikeln…

en: Add a _Scoring Rule...
sv: Lägg till en _poängregel…

en: Cance_l Article...
sv: Avbry_t artikel…

en: _Supersede Article...
sv: _Ersätt artikel…

en: _Delete Article
sv: _Ta bort artikel

en: Clear Article Cache
sv: Töm artikelcache

en: _Mark Article as Read
sv: _Markera artikel som läst

en: Mark Article as _Unread
sv: Markera artikel som _oläst

en: _Mark Thread as Read
sv: _Markera tråd som läst

en: Mark Thread as _Unread
sv: Markera tråd som _oläst

en: _Post to Newsgroup
sv: _Posta till diskussionsgrupp

en: Post to Newsgroup
sv: Posta till diskussionsgrupp

en: _Followup to Newsgroup
sv: _Uppföljning till diskussionsgrupp

en: Followup to Newsgroup
sv: Uppföljning till diskussionsgrupp

en: _Reply to Author in Mail
sv: _Svara till författare via e-post

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Pan Home Page
sv: Pans _webbsida

en: Give _Feedback or Report a Bug...
sv: Återkoppling eller rapportera ett _fel…

en: _About
sv: _Om

en: Edit _SSL Certificates
sv: Redigera _SSL-certifikat

en: _Thread Headers
sv: _Tråda rubriker

en: Wrap Article Body
sv: Radbryt artikeltexten

en: Show Article Signature
sv: Visa artikelsignatur

en: Mute _Quoted Text
sv: Tysta _citerad text

en: Show All _Headers in Body Pane
sv: Visa alla _rubriker i artikelpanelen

en: Show _Smilies as Graphics
sv: Visa _smilisar som grafik

en: Show *Bold*, __Underlined__, and /Italic/
sv: Visa *Fet*, __Understruken__, och /Kursiv/

en: Size Pictures to _Fit
sv: Anpassa _bildstorlek

en: Use _Monospace Font
sv: Använd typsnitt med fast _breddsteg

en: Set Focus to Images
sv: Ställ in fokus på bilder

en: Highlight _URLs
sv: Markera _URL:er

en: _Work Online
sv: Anslu_tet läge

en: _Tabbed Layout
sv: _Fliklayout

en: Show Group _Pane
sv: Visa grup_panel

en: Show Hea_der Pane
sv: Visa rubr_ikpanel

en: Show Bod_y Pane
sv: Visa artikelte_xtpanel

en: Show _Toolbar
sv: Visa _verktygsfält

en: Abbreviate Group Names
sv: Förkorta gruppnamn

en: Match Only _Read Articles
sv: Matcha endast _lästa artiklar

en: Match Only Read Articles
sv: Matcha endast lästa artiklar

en: Match Only _Unread Articles
sv: Matcha endast _olästa artiklar

en: Match Only Unread Articles
sv: Matcha endast olästa artiklar

en: Match Only _Cached Articles
sv: Matcha endast _cachade artiklar

en: Match Only Cached Articles
sv: Matcha endast cachade artiklar

en: Match Only _Complete Articles
sv: Matcha endast _fullständiga artiklar

en: Match Only Complete Articles
sv: Matcha endast fullständiga artiklar

en: Match Only _My Articles
sv: Matcha endast _mina artiklar

en: Match Only My Articles
sv: Matcha endast mina artiklar

en: Match Only _Watched Articles
sv: Matcha endast _bevakade artiklar

en: Match Only Watched Articles
sv: Matcha endast bevakade artiklar

en: Match Scores of 9999 (_Watched)
sv: Matcha poäng som är 9999 (_bevakad)

en: Match Scores of 5000...9998 (_High)
sv: Matcha poäng i intervallet 5000…9998 (_högt)

en: Match Scores of 1...4999 (Me_dium)
sv: Matcha poäng i intervallet 1…4999 (m_ellan)

en: Match Scores of 0 (_Normal)
sv: Matcha poäng som är 0 (_normalt)

en: Match Scores of -9998...-1 (_Low)
sv: Matcha poäng i intervallet -9998…-1 (_lågt)

en: Match Scores of -9999 (_Ignored)
sv: Matcha poäng som är -9999 (_ignorerade)

en: Enable/Disable All _Rules
sv: Aktivera/Inaktivera alla _regler

en: Show Matching _Articles
sv: Visa matchande _artiklar

en: Show Matching Articles' _Threads
sv: Visa matchande artiklars _trådar

en: Show Matching Articles' _Subthreads
sv: Visa matchande artiklars _undertrådar

en: Unnamed File
sv: Ej namngiven fil

en: Subject
sv: Ämne

en: From
sv: Från

en: Date
sv: Datum

en: Newsgroups
sv: Diskussionsgrupper

en: User-Agent
sv: Användaragent

en: Followup-To
sv: Uppföljning-till

en: Reply-To
sv: Svara-till

en:  from
sv:  från

en:  at
sv:  den

en: <u>This is a <b>PGP-Signed</b> message.</u>
    
    <b>Signer:</b> %s ('%s')
    <b>Valid until:</b> %s
    <b>Created on:</b> %s
sv: <u>Detta är ett <b>PGP-signerat</b> meddelande.</u>
    
    <b>Undertecknare:</b> %s (”%s”)
    <b>Giltig till:</b> %s
    <b>Skapad:</b> %s

en: always
sv: alltid

en: Copy _URL
sv: Kopiera _url

en: Save Attachment As...
sv: Spara bilaga som…

en: Save All Attachments
sv: Spara alla bilagor

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: Text View
sv: Textvy

en: HTML View
sv: HTML-vy

en: %d Group | %d Groups
sv[0]: %d grupp
sv[1]: %d grupper

en: Get the last N _days' headers:
sv: Hämta rubriker för de N senaste _dagarna:

en: Get _new headers
sv: Hämta _nya rubriker

en: Get _all headers
sv: Hämta _alla rubriker

en: Get the _latest N headers:
sv: Hämta de N _senaste rubrikerna:

en: Action
sv: Åtgärd

en: A GtkRadioAction
sv: En GtkRadioAction

en: Unknown
sv: Okänd

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Western European
sv: Västeuropeisk

en: Western European, New
sv: Västeuropeisk, ny

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Simplified
sv: Förenklad

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: Visual
sv: Visuell

en: Character Encoding
sv: Teckenkodning

en: Enter the character set to use
sv: Ange teckenuppsättning att använda

en: Other...
sv: Annan…

en: Default Encoding
sv: Standardkodning

en: 7-Bit Encoding
sv: 7-bitarskodning

en: 8-Bit Encoding
sv: 8-bitarskodning

en: Base64 Encoding
sv: Base64-kodning

en: Quoted-Printable Encoding
sv: Citerad-utskrivbar kodning

en: Sent
sv: Skickat

en: Drafts
sv: Utkast

en: Group
sv: Grupp

en: Group (regex)
sv: Grupp (regex)

en: Local Folders
sv: Lokala mappar

en: Subscribed Groups
sv: Prenumererade grupper

en: Other Groups
sv: Övriga grupper

en: Name
sv: Namn

en: No Profiles defined in Edit|Posting Profiles.
sv: Inga profiler har definierats i Redigera|Postandeprofiler.

en: Pan: Group Preferences
sv: Pan: Gruppinställningar

en: Properties for Groups
sv: Egenskaper för grupper

en: Properties for %s
sv: Egenskaper för %s

en: Character _encoding:
sv: Tecken_kodning:

en: Directory for Saving Attachments
sv: Katalog för att spara bilagor

en: Directory for _saving attachments:
sv: Katalog för att spa_ra bilagor:

en: Posting _profile:
sv: Postande_profil:

en: Spellchecker _language:
sv: Språk för stavningskontrol_l:

en: Group color:
sv: Gruppfärg:

en: Open the Task Manager
sv: Öppna uppgiftshanteraren

en: Open the Event Log
sv: Öppna händelseloggen

en: Save NZB's Files
sv: Spara filer i NZB

en: Untitled.nzb
sv: Ej_namngiven.nzb

en: Save NZB File as...
sv: Spara NZB-fil som…

en: Import NZB Files
sv: Importera NZB-filer

en: NZB Files
sv: NZB-filer

en: All Files
sv: Alla filer

en: Unable to supersede article.
sv: Kunde inte ersätta artikel.

en: The article doesn't match any of your posting profiles.
sv: Artikeln matchar inte någon av dina postandeprofiler.

en: Revise and send this article to replace the old one.
sv: Granska och skicka den här artikeln för att ersätta den gamla.

en: Be patient!  It will take time for your changes to take effect.
sv: Var god vänta!  Det kan ta lite tid innan dina ändringar blir aktiva.

en: Unable to cancel article.
sv: Kunde inte avbryta artikel.

en: Send this article to ask your server to cancel your other one.
sv: Skicka den här artikeln för att fråga din server att avbryta den andra artikeln.

en: You have marked some articles for deletion.
sv: Du har markerat en del artiklar för borttagning.

en: Are you sure you want to delete them?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dem?

en: Do you want to accept it permanently? (You can change this later.)
sv: Vill du acceptera den permanent? (Du kan ändra detta senare.)

en: Unable to open help file.
sv: Kunde inte öppna hjälpfil.

en: Copyright © 2002-2021 Charles Kerr and others
sv: Copyright © 2002-2021 Charles Kerr och andra

en: _1. Group Pane
sv: _1. Gruppanel

en: _2. Header Pane
sv: _2. Rubrikpanel

en: _3. Body Pane
sv: _3. Artikelpanel

en:  Bytes
sv:  Byte

en: This article is complete with %d part. | This article has all %d parts.
sv[0]: Den här artikeln är komplett med %d del.
sv[1]: Den här artikeln har alla %d delar.

en: This article is missing %d part. | This article is missing %d of its %d parts:
sv[0]: Den här artikeln saknar %d del.
sv[1]: Den här artikeln saknar %d av dess %d delar:

en: Message-ID
sv: Meddelande-ID

en: Lines
sv: Rader

en: Size
sv: Storlek

en: Bytes
sv: Byte

en: Error loading iconv library. Encoding certain character sets will not work in GUI.
sv: Fel vid inläsning av iconv-biblioteket. Att koda vissa tecken kommer inte att fungera i GUI.

en: Body Pane Encoding
sv: Kodning för artikelpanel

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Closing %d connection | Closing %d connections
sv[0]: Stänger %d anslutning
sv[1]: Stänger %d anslutningar

en: No Connections
sv: Inga anslutningar

en: Connecting
sv: Ansluter

en: %s: %d idle, %d active @ %.1f KiBps
sv: %s: %d overksamma, %d aktiva @ %.1f KiBps

en: No Tasks
sv: Inga uppgifter

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: %lu tasks, %s, %.1f KiBps, ETA %d:%02d:%02d
sv: %lu uppgifter, %s, %.1f KiBps, Klar om %d:%02d:%02d

en: Pan is now offline. Please see "File|Event Log" and correct the problem, then use "File|Work Online" to continue.
sv: Pan är nu i frånkopplat läge. Se ”Arkiv|Händelselogg” och rätta till problemet, använd sedan ”Arkiv|Anslutet läge” för att fortsätta.

en: Subject or Author
sv: Ämne eller författare

en: Sub or Auth (regex)
sv: Ämne eller författare (regex)

en: Author
sv: Författare

en: Score
sv: Poäng

en: Save Event List
sv: Spara händelselista

en: Pan: Events
sv: Pan: Händelser

en: Message
sv: Meddelande

en: Maximize
sv: Maximera

en: An error has occurred!
sv: Ett fel har uppstått!

en: New Articles!
sv: Nya artiklar!

en: There are new
    articles available.
sv: Nya artiklar
    finns tillgängliga.

en: Toggle on/offline
sv: Växla upp-/frånkopplad

en: Thank you for trying Pan!
     
    To start newsreading, first Add a Server.
sv: Tack för att du provar Pan!
     
    Börja med att lägga till en server
    för att läsa diskussionsgrupper.

en: General Options
      -h, --help               Show this usage information and exit.
      -v, --version            Print release version and exit.
      --verbose                Be verbose (in non-GUI mode).
      --debug                  Run in debug mode. Use --debug twice for verbose debug.
      --debug-ssl              Run in TLS (aka SSL) debug mode.
    
    URL Options
      headers:group.name       Download new headers for the specified newsgroup.
      news:message-id          When specified together with --no-gui, dump
                               the message-id article to standard output.
    
    NZB Batch Options
      --nzb file1 file2 ...    Process NZB files in non-GUI mode.
      -o path, --output=path   Path to save attachments listed in the NZB file(s).
      --no-gui                 Only show console output, not the download queue.
sv: Allmänna flaggor
      -h, --help               Visa den här användningssidan och avsluta.
      -v, --version            Skriv ut version och avsluta.
      --verbose                Var utförlig (i icke-GUI-läge).
      --debug                  Kör i felsökningsläge. (använd --debug två gånger
                               för utförlig felsökning)
      --debug-ssl              Kör i felsökningsläge för TLS (även kallat ssl).
    
    Url-flaggor
      headers:grupp.namn       Hämta nya rubriker för angiven diskussionsgrupp.
      news:meddelande-id       När angivet med flaggan --no-gui, dumpa
                               meddelande-id-artikeln till standard ut.
    
    NZB-satsflaggor
      --nzb fil1 fil2 …      Behandla nzb-filer utan att starta hela Pan.
      -o sökväg, --output=sökväg   Sökväg för att spara bilagor listade i nzb-filerna.
      --no-gui                 Visa endast konsolutdata, inte hämtningskön.

en: Error: --no-gui used without nzb files or news:message-id.
sv: Fel: --no-gui används utan nzb-filer eller news:meddelande-id.

en: Pan %s started
sv: Pan %s startade

en: Please configure Pan's news servers before using it as an nzb client.
sv: Konfigurera Pans diskussionsgruppservrar innan den används som en nzb-klient.

en: Pan notification
sv: Pan-avisering

en: Upload queue: %llu tasks, %ld KB (~ %.2f MB) total.
sv: Sändningskö: %llu uppgifter, %ld KB (~ %.2f MB) totalt.

en: Error setting custom spellchecker: %s
sv: Fel vid inställning av stavningskontroll: %s

en: Error setting spellchecker: %s
sv: Fel vid inställning av stavningskontroll: %s

en: _Profile
sv: _Profil

en: Set Editor
sv: Ställ in redigerare

en: _Send Article
sv: _Skicka artikel

en: Send Article Now
sv: Skicka artikel nu

en: _Send and Save Articles to NZB
sv: _Skicka och spara artiklar från denna NZB

en: Send and Save Articles to NZB
sv: Skicka och spara artiklar till NZB

en: Set Character _Encoding...
sv: Ställ in tecken_kodning…

en: Set Content _Transfer Encoding...
sv: Ställ in _överföringskodning för innehåll…

en: Sa_ve Draft
sv: Spa_ra utkast

en: Save as a Draft for Future Posting
sv: Spara som ett utkast för framtida postning

en: _Open Draft...
sv: _Öppna utkast…

en: Open an Article Draft
sv: Öppna ett artikelutkast

en: _Rot13
sv: _Rotera 13 tecken

en: Rot13 Selected Text
sv: Rotera markerad text 13 tecken

en: Run _Editor
sv: Kör r_edigerare

en: Run Editor
sv: Kör redigerare

en: Add _Files to Queue
sv: Lägg till _filer i kön

en: Add Files to Queue
sv: Lägg till filer i kön

en: Remove from Queue
sv: Ta bort från kö

en: Clear List
sv: Töm listan

en: Select Needed Parts
sv: Välj behövda delar

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ned

en: Move to Top
sv: Flytta överst

en: Move to Bottom
sv: Flytta nederst

en: _Wrap Text
sv: Radbr_yt text

en: Wrap Text
sv: Radbryt text

en: Always Run Editor
sv: Kör alltid redigerare

en: Remember Character Encoding for This Group
sv: Kom ihåg teckenkodning för den här gruppen

en: Thread Attached Replies
sv: Tråda bifogade svar

en: PGP-Encrypt the Article
sv: PGP-kryptera artikeln

en: PGP-Sign the Article
sv: PGP-signera artikeln

en: Check _Spelling
sv: Kontrollera _stavning

en: New Article's Encoding:
sv: Kodning för ny artikel:

en: Content Transfer Encoding
sv: Överföringskodning för innehåll

en: New Article's Content Transfer Encoding:
sv: Överföringskodning för ny artikel:

en: Your changes will be lost!
sv: Dina ändringar kommer att förloras!

en: Close this window and lose your changes?
sv: Stäng det här fönstret och förlora dina ändringar?

en: There were problems with this post.
sv: Det inträffade problem med den här posten.

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: Continue Anyway
sv: Fortsätt ändå

note: Prompt the user
en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s'
sv: Meddelandet använder tecken som inte angivits i teckenuppsättningen ”%s” — använd möjligen ”%s”

en: Go _Online
sv: Ansl_ut

en: The file queue is empty, so no files can be saved.
sv: Filkön är tom, så inga filer kan sparas.

en: IO Error
sv: IO-fel

en: No space left on device
sv: Inget utrymme kvar på enheten

en: Error copying message to %s folder. Reason: %s
sv: Fel vid kopiering av meddelande till %s-mappen. Orsak: %s

en: Error creating message in %s mail folder: Invalid article.
sv: Fel vid skapande av meddelande i postmapp %s: ogiltig artikel.

en: No posting server is set for this posting profile.
    Please edit the profile via Edit|Manage Posting Profiles.
sv: Ingen postningsserver är inställd för den här postandeprofilen.
    Redigera profilen via Redigera|Hantera postandeprofiler.

en: The selected posting server is currently disabled. Please choose an appropriate alternative.
sv: Vald sändserver är inaktiverad. Välj ett passande alternativ.

en: Pan is Offline.
sv: Pan är frånkopplad.

en: Go online to post the article?
sv: Anslut för att posta artikeln?

en: Error signing/encrypting your message. Perhaps you misspelled your email address (%s)?
sv: Fel vid kryptering/signering av ditt meddelande. Kanske du felstavade din e-postadress (%s)?

en: Error opening temporary file
sv: Fel vid öppnande av temporär fil

en: Error creating temporary file: %s
sv: Fel vid skapande av temporär fil: %s

en: Error writing article to temporary file: %s
sv: Fel vid skrivande av artikel till temporär fil: %s

en: Open Draft Article
sv: Öppna artikelutkast

en: Save Draft Article
sv: Spara artikelutkast

en: File already exists.
sv: Filen finns redan.

en: Overwrite it?
sv: Skriv över den?

en: Couldn't parse signature command "%s": %s
sv: Kunde inte tolka signaturkommandot ”%s”: %s

en: Couldn't convert signature to UTF-8.
sv: Kunde inte konvertera signaturen till UTF-8.

en: F_rom
sv: F_rån

en: _Subject
sv: _Ämne

en: _Newsgroups
sv: _Diskussionsgrupper

en: Mail _To
sv: E-post _till

en: Delete from Queue
sv: Ta bort från kö

en: No.
sv: Nr.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Size (KB)
sv: Storlek (KB)

en: The current filename
sv: Det aktuella filnamnet

en: Subject Line
sv: Ämnesrad

en: The current subject line
sv: Den aktuella ämnesraden

en: No.
sv: Nr.

en: Enable/Disable
sv: Aktivera/inaktivera

en: Follo_wup-To
sv: _Uppföljning-till

note: i18n: "poster" is a key used by many newsreaders.  probably safest to keep this key in english.
en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Newsgroups" header.
    
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
sv: Diskussionsgrupperna dit svaren på dina meddelanden ska gå.  Det här behövs endast om det skiljer sig från ”Diskussionsgrupper”-rubriken.
    
    För att dirigera alla svar till din e-postadress, använd ”Uppföljning-till: poster”

en: _Reply-To
sv: _Svara-till

en: The email account where mail replies to your posted message should go. This is only needed if it differs from the "From" header.
sv: E-postkontot dit svar på ditt postade meddelande ska gå. Det här behövs endast om det skiljer sig från ”Från”-rubriken.

en: _Custom Headers
sv: _Anpassade rubriker

en: Add "_User-Agent" header
sv: Lägg till ”_User-Agent”-rubrik

en: Add "Message-_ID" header
sv: Lägg till ”Meddelande-_ID”-rubrik

en: Select Parts
sv: Markera delar

en: _Parts
sv: _Delar

en: Post Article
sv: Posta artikel

en: _Message
sv: _Meddelande

en: More _Headers
sv: _Fler rubriker

en: File _Queue
sv: Fil_kö

en: On %d, %n wrote:
sv: Den %d skrev %n:

en: Add files to queue
sv: Lägg till filer i kön

en: Save Upload Queue as NZB File
sv: Spara sändfilkö som en NZB-fil

en: Couldn't parse %s color "%s"
sv: Kunde inte tolka %s färg ”%s”

en: Grab Key
sv: Ställ in tangent

en: Press the combination of the keys
    you want to use for "%s".
sv: Tryck ned den kombination av tangenter
    du vill använda för ”%s”.

en: Edit Shortcut
sv: Redigera genväg

en: Error: Shortcut key is invalid!
sv: Fel: Kortkommando är ogiltigt!

en: Error: Shortcut key already exists!
sv: Fel: Det finns redan ett kortkommando!

en: Show only icons
sv: Visa bara ikoner

en: Show only text
sv: Visa bara text

en: Show icons and text
sv: Visa ikoner och text

en: Use GNOME Preferences
sv: Använd inställningar från GNOME

en: Use KDE Preferences
sv: Använd inställningar från KDE

en: Use OS X Preferences
sv: Använd inställningar från OS X

en: Use Windows Preferences
sv: Använd inställningar från Windows

en: Custom Command:
sv: Anpassat kommando:

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Only new (score == 0)
sv: Endast nya (poäng == 0)

en: 9999 or more
sv: 9999 eller mer

en: 5000 to 9998
sv: 5000 till 9998

en: 1 to 4999
sv: 1 till 4999

en: -9998 to -1
sv: -9998 till -1

en: -9999 or less
sv: -9999 eller lägre

en: Select default <u>global</u> character set. Current setting: <b>%s</b>.
sv: Välj <u>global</u> standardteckenuppsättning. Aktuell inställning: <b>%s</b>.

en: Global Character Set Settings
sv: Inställningar för global teckenuppsättning

en: State
sv: Tillstånd

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Column Name
sv: Kolumnnamn

en: Pan: Preferences
sv: Pan: Inställningar

en: Mouse
sv: Mus

en: Single-click activates, rather than selects, _groups
sv: Enkelklick aktiverar _grupper istället för välja dem

en: Single-click activates, rather than selects, _articles
sv: Enkelklick aktiverar _artiklar istället för välja dem

en: Groups
sv: Grupper

en: Get new headers in subscribed groups on _startup
sv: Hämta nya rubriker i prenumererade grupper vid _uppstart

en: Get new headers when _entering group
sv: Hämta nya rubriker när en _grupp gås in i

en: Mark entire group _read when leaving group
sv: Markera hela gruppen som _läst då en grupp lämnas

en: Mark entire group read before getting _new headers
sv: Markera hela gruppen som läst innan _nya rubriker hämtas

en: E_xpand all threads when entering group
sv: F_äll ut alla trådar när en grupp gås in i

en: Articles
sv: Artiklar

en: Mark downloaded articles read
sv: Markera hämtade artiklar som lästa

en: Space selects next article rather than next unread
sv: Blanksteg väljer nästa artikel istället för nästa olästa

en: Expand threads upon selection
sv: Expandera trådar vid markering

en: Always ask before deleting an article
sv: Fråga alltid innan borttagning av en artikel

en: Smooth scrolling
sv: Mjuk rullning

en: Article Cache
sv: Artikelcache

en: Clear article cache on shutdown
sv: Töm artikelcache vid nerstängning

en: Size of article cache (in MiB):
sv: Storlek på artikelcache (i MiB):

en: File extension for cached articles:
sv: Filändelse för cachade artiklar:

en: Tabs
sv: Flikar

en: _Behavior
sv: _Beteende

en: Behavior
sv: Beteende

en: Task Pane
sv: Uppgiftpanel

en: Show task pane popups
sv: Visa poppupper i uppgiftspanelen

en: Show Download Meter
sv: Visa hämtningsindikator

en: _Panes
sv: _Paneler

en: Panes
sv: Paneler

en: Language Settings
sv: Språkinställningar

note: systray and notify popup
en: System Tray Behavior
sv: Beteende i aktivitetsfältet

en: Minimize to tray
sv: Minimera till aktivitetsfält

en: Start Pan minimized
sv: Starta Pan minimerat

en: Show notifications
sv: Visa aviseringar

note: allow multiple instances (seperate, not communicating with dbus)
en: Startup Behavior
sv: Uppstartsbeteende

en: Allow multiple instances of Pan
sv: Tillåt flera instanser av Pan

en: Autosave Article Draft
sv: Spara artikelutkast automatiskt

en: Minutes to autosave the current Article Draft:
sv: Minuter till att automatiskt spara aktuellt artikelutkast:

en: Autosave Articles
sv: Spara artiklar automatiskt

en: Minutes to autosave newsrc files:
sv: Minuter till att automatiskt spara newsrc-filer:

en: Password Storage
sv: Lösenordsförvaring

en: Save passwords in password storage
sv: Spara lösenord i lösenordsförvaring

en: _Miscellaneous
sv: _Övrigt

en: Miscellaneous
sv: Övrigt

en: Pane Layout
sv: Panellayout

en: 1=Groups, 2=Headers, 3=Body
sv: 1=Grupper, 2=Rubriker, 3=Artikeltext

en: 1=Groups, 2=Body, 3=Headers
sv: 1=Grupper, 2=Artikeltext, 3=Rubriker

en: 1=Headers, 2=Groups, 3=Body
sv: 1=Rubriker, 2=Grupper, 3=Artikeltext

en: 1=Headers, 2=Body, 3=Groups
sv: 1=Rubriker, 2=Artikeltext, 3=Grupper

en: 1=Body, 2=Groups, 3=Headers
sv: 1=Artikeltext, 2=Grupper, 3=Rubriker

en: 1=Body, 2=Headers, 3=Groups
sv: 1=Artikeltext, 2=Rubriker, 3=Grupper

en: Header Pane Columns
sv: Kolumner för rubrikpanelen

en: _Headers
sv: _Rubriker

en: Headers
sv: Rubriker

en: This menu lets you configure Pan to take certain actions on your behalf automatically, based on an article's score.
sv: Denna meny låter dig konfigurera Pan till att utföra åtgärder åt dig automatiskt, baserat på en artikels poäng.

en: Mark affected articles read
sv: Markera berörda artiklar som lästa

en: _Delete articles scoring at:
sv: _Ta bort artiklar med poäng:

en: Mark articles read scoring at:
sv: Markera artiklar med följande poäng som lästa:

en: _Cache articles scoring at:
sv: _Cacha artiklar om de har poäng:

en: Download attachments of articles scoring at:
sv: Hämta bilagor för artiklar med poäng:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Use custom font in Group Pane:
sv: Använd anpassat typsnitt i gruppanelen:

en: Use custom font in Header Pane:
sv: Använd anpassat typsnitt i rubrikpanelen:

en: Use custom font in Body Pane:
sv: Använd anpassat typsnitt i artikelpanelen:

en: Monospace font:
sv: Typsnitt med fast breddsteg:

en: _Fonts
sv: _Typsnitt

en: Header Pane
sv: Rubrikpanel

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Scores of 9999 or more:
sv: Poäng som är 9999 eller högre:

en: Scores from 5000 to 9998:
sv: Poäng från 5000 till 9998:

en: Scores from 1 to 4999:
sv: Poäng från 1 till 4999:

en: Scores from -9998 to -1:
sv: Poäng från -9998 till -1:

en: Scores of -9999 or less:
sv: Poäng som är -9999 eller lägre:

en: Collapsed thread with unread articles:
sv: Ihopfälld tråd med olästa artiklar:

en: Body Pane
sv: Artikelpanel

en: First level of quoted text:
sv: Första nivån av citerad text:

en: Second level of quoted text:
sv: Andra nivån av citerad text:

en: Third level of quoted text:
sv: Tredje nivån av citerad text:

en: Signature:
sv: Signatur:

en: Group Pane
sv: Gruppanel

en: Group Color:
sv: Gruppfärg:

en: Other Text
sv: Annan text

en: Text Color:
sv: Textfärg:

en: _Colors
sv: _Färger

en: Colors
sv: Färger

en: Preferred Applications
sv: Föredragna program

en: _Web browser:
sv: _Webbläsare:

en: _Mail reader:
sv: _E-postläsare:

en: _Text editor:
sv: _Textredigerare:

en: _HTML previewer:
sv: _HTML-förhandsvisare:

en: _Applications
sv: _Program

en: Applications
sv: Program

en: Encoding
sv: Kodning

en: Default bytes per file (for encoder):
sv: Standardbyte per fil (för kodare):

en: _Upload
sv: _Skicka upp

en: Upload
sv: Skicka upp

en: _Shortcuts
sv: _Genvägar

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Please choose your email address according to your PGP key's user id.
sv: Välj din e-postadress utefter din PGP-nyckels användar-id.

en: Posting Profile
sv: Postandeprofil

en: Profile Information
sv: Profilinformation

en: _Profile Name:
sv: _Profilnamn:

en: Required Information
sv: Nödvändig information

en: _Full Name:
sv: _Fullständigt namn:

en: Your email address.
    Note that this has to match your PGP signature's address
    if you want your messages to be PGP-signed or encrypted correctly.
sv: Din e-postadress.
    Observera att detta måste matcha din PGP-signaturs adress
    om du vill att dina meddelanden ska PGP-signeras eller krypteras korrekt.

en: _Email Address:
sv: _E-postadress:

en: _Post Articles via:
sv: _Posta artiklar via:

en: Signature
sv: Signatur

en: _Use a Signature
sv: _Använd en signatur

en: Signature File
sv: Signaturfil

en: Text File
sv: Textfil

en: Command
sv: Kommando

en: PGP Signature
sv: PGP-signatur

en: Signature Type:
sv: Signaturtyp:

en: Avatars
sv: Profilbilder

en: You can add an avatar icon to your articles with a Base64-encoded PNG.
    Add the Base64-encoded picture without the trailing <b>“Face:”</b>.
sv: Du kan lägga till en profilbild till dina artiklar med en Base64-kodad PNG.
    Lägg till den Base64-kodade bilden utan eftersläpande <b>”Face:”</b>.

en: You can add an avatar icon to your articles with a unique X-Face code.
    Add the code without the trailing <b>"X-Face:"</b> 
     if it was generated by a helper program (for example http://www.dairiki.org/xface/xface.php).
sv: Du kan lägga till en profilbild till dina artiklar med en unik X-ansikteskod.
    Lägg till koden utan eftersläpande <b>”X-Face:”</b> 
     om den generades av ett hjälpprogram (till exempel http://www.dairiki.org/xface/xface.php).

en: Optional Information
sv: Valfri information

en: When posting to Usenet, your article's Message-ID contains a domain name.
    You can set a custom domain name here, or leave it blank to let Pan use the domain name from your email address.
sv: När du postar till Usenet kommer din artikels meddelande-ID att innehålla ett domännamn.
    Du kan ställa in ett anpassat domännamn här eller lämna det blankt för att låta Pan använda domännamnet från din e-postadress.

en: Message-ID _Domain Name:
sv: _Domännamn för meddelande-ID:

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
sv: %i för meddelande-ID
    %a för författare och adress
    %n för författarnamn
    %d för datum

en: _Attribution:
sv: _Tillskrivning:

note: Translators: Do not localize Reply-To and the quote marks in \"Your Name\".
en: Extra headers to be included in your articles, such as
    Reply-To: "Your Name" <yourname@somewhere.com>
    Organization: Your Organization
sv: Extra rubriker som ska inkluderas i dina postningar, exempelvis
    Reply-To: ”Ditt namn” <ditt_namn@någonstans.se>
    Organization: Din organisation

en: E_xtra Headers:
sv: E_xtra rubriker:

en: Invalid email address.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Please use an address of the form joe@somewhere.org
sv: Använd en adress i formatet evert@någonstans.se

en: New Profile
sv: Ny profil

en: Posting Profiles
sv: Postandeprofiler

en: Profiles
sv: Profiler

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - Subject line excerpt
    %S - Subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
sv: %g — grupp som en katalog (alt.binaries.pictures.trains)
    %G — grupp som nästlad katalog (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s — utdrag från ämnesrad
    %S — ämnesrad
    %n — postarens visningsnamn
    %e — postarens e-postadress
    %d — artikelns tidsstämpel
    ”/home/användare/News/Pan/%g” blir
    ”/home/användare/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains”, och
    ”/home/användare/News/Pan/%G” blir
    ”/home/användare/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains”,

en: Add to the queue sorted by date posted
sv: Lägg till i kön sorterade efter postdatum

en: Add to the front of the queue
sv: Lägg till främst i kön

en: Add to the back of the queue
sv: Lägg till längst bak i kön

en: Pan: Save Attachments
sv: Pan: spara bilagor

en: _Location:
sv: _Plats:

en: Save Articles
sv: Spara artiklar

en: _Group's path: %s
sv: _Gruppens sökväg: %s

en: _Priority:
sv: _Prioritet:

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - subject line excerpt
    %S - subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
     
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
sv: %g — grupp som en katalog (alt.binaries.pictures.trains)
    %G — grupp som nästlad katalog (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s — utdrag från ämnesrad
    %S — ämnesrad
    %n — postarens visningsnamn
    %e — postarens e-postadress
    %d — artikelns tidsstämpel
     
    ”/home/användare/News/Pan/%g” blir
    ”/home/användare/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains”, och
    ”/home/användare/News/Pan/%G” blir
    ”/home/användare/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains”,

en: Save attachments
sv: Spara bilagor

en: Save text
sv: Spara text

en: Save attachments and text
sv: Spara bilagor och text

en: Pan: Save Articles
sv: Pan: Spara artiklar

en: _Action:
sv: _Åtgärd:

en: is more than
sv: är större än

en: is at most
sv: är som mest

en: increase the article's score by
sv: öka artikelns poäng med

en: decrease the article's score by
sv: sänk artikelns poäng med

en: set the article's score to
sv: ställ in artikelns poäng till

en: watch the article (set its score to 9999)
sv: bevaka artikeln (ställ in dess poäng till 9999)

en: ignore the article (set its score to -9999)
sv: ignorera artikeln (ställ in dess poäng till -9999)

en: References
sv: Referenser

en: Line Count
sv: Radantal

en: Byte Count
sv: Byteantal

en: Crosspost Group Count
sv: Antal korspostningsgrupper

en: Age (in days)
sv: Ålder (i dagar)

en: for the next month
sv: för nästa månad

en: for the next six months
sv: för de nästa sex månaderna

en: forever
sv: alltid

en: contains
sv: innehåller

en: doesn't contain
sv: innehåller inte

en: is
sv: är

en: isn't
sv: är inte

en: starts with
sv: börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: matches regex
sv: matchar det reguljära uttrycket

en: Another rule already sets this article's score.
sv: En annan regel ställer redan in den här artikelns poäng.

en: You may want to go back or delete the old rule.
sv: Du kanske vill gå tillbaka eller ta bort den gamla regeln.

en: Back
sv: Bakåt

en: Delete
sv: Ta bort

en: Add
sv: Lägg till

en: Add and Re_score
sv: Lägg till och poängsätt på _nytt

en: New Scoring Rule
sv: Ny poängregel

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: and
sv: och

en: Close and Re_score
sv: Stäng och poängsätt på _nytt

en: File %s, Lines %d - %d
sv: Fil %s, Rader %d - %d

en: Pan: Article's Scores
sv: Pan: Artikelns poäng

en: New Score
sv: Ny poäng

en: Criteria
sv: Kriterium

en: Add a New Scoring Rule
sv: Lägg till en ny poängregel

en: Remove the Selected Scoring Rule
sv: Ta bort den markerade poängregeln

en: Please specify the server's address.
sv: Ange serverns adress.

en: Import SSL Certificate (PEM Format) From File
sv: Importera SSL-certifikat (PEM-format) från fil

note: create the dialog
en: Add a Server
sv: Lägg till en server

en: Edit a Server's Settings
sv: Redigera inställningarna för en server

en: Location
sv: Plats

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com".
sv: Diskussionsgruppsserverns verkliga adress, t.ex. ”news.mindiskussionsgruppsserver.se”.

en: _Address:
sv: _Adress:

en: The news server's port number.  Typically 119 for unencrypted and 563 for encrypted connections (SSL/TLS).
sv: Diskussionsgruppsserverns portnummer.  Detta är vanligtvis 119 för okrypterade anslutningar och 563 för krypterade anslutningar (SSL/TLS).

en: Login (if Required)
sv: Inloggning (om det krävs)

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: The username to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
sv: Användarnamnet att ge till servern när den frågar.  Om din server inte kräver autentisering kan du lämna det här fältet tomt.

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: The password to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
sv: Lösenordet att ge till servern när den frågar.  Om din server inte kräver autentisering kan du lämna det här fältet tomt.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Connection _Limit:
sv: Anslutnings_begränsning:

en: After Two Weeks
sv: Efter två veckor

en: After One Month
sv: Efter en månad

en: After Two Months
sv: Efter två månader

en: After Three Months
sv: Efter tre månader

en: After Six Months
sv: Efter sex månader

en: Never Expire Old Articles
sv: Ta aldrig bort gamla artiklar

en: E_xpire Old Articles:
sv: Ta bort ga_mla artiklar:

en: Primary
sv: Primär

en: Fallback
sv: Reserv

en: Server Rank:
sv: Serverrankning:

en: Fallback servers are used for articles that can't be found on the primaries.  One common approach is to use free servers as primaries and subscription servers as fallbacks.
sv: Reservservrar används för artiklar som inte kan hittas på de primära.  Ett vanligt sätt är att använda fria servrar som primära och prenumerationsservrar som reserver.

en: Disable Compression (N/A)
sv: Inaktivera komprimering (N/A)

en: XZVER Compression (Astraweb)
sv: XZVER-komprimering (Astraweb)

en: GZIP Compression (Giganews etc.)
sv: GZIP-komprimering (Giganews etc.)

en: Header Compression:
sv: Huvudkomprimering:

en: Security
sv: Säkerhet

en: Use Unsecure (Plaintext) Connections
sv: Använd osäkra anslutningar (klartext)

en: Use Secure SSL Connections
sv: Använd säkra SSL-anslutningar

en: TLS (SSL) Settings:
sv: TLS (SSL)-inställningar:

en: You can enable/disable secure SSL/TLS connections here. If you enable SSL/TLS, your data is encrypted and secure. It is encouraged to enable SSL/TLS for privacy reasons.
sv: Du kan aktivera/inaktivera säkra SSL/TLS-anslutningar här. Om du aktiverar SSL/TLS är din data krypterad och säker. Av sekretesskäl uppmuntras du till att aktivera SSL/TLS.

en: Always trust this server's certificate
sv: Lita alltid på denna servers certifikat

en: Really delete "%s"?
sv: Verkligen ta bort ”%s”?

en: No information available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Server Certificate for '%s'
sv: Servercertifikat för ”%s”

en: Really delete certificate for "%s"?
sv: Verkligen ta bort certifikatet för ”%s”?

note: dialog
en: Servers
sv: Servrar

en: Remove a Server
sv: Ta bort en server

note: dialog
en: SSL Certificates
sv: SSL-certifikat

en: Certificates
sv: Certifikat

en: Import Certificate
sv: Importera certifikat

en: Inspect Certificate
sv: Inspektera certifikat

en: Remove Certificate
sv: Ta bort certifikat

en: 
    <u>Upload</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Sourcefile:</i> <b>%s</b>
sv: 
    <u>Skicka upp</u>
    
    <i>Ämne:</i> <b>”%s”</b>
    <i>Från:</i> <b>%s</b>
    <i>Grupper:</i> <b>%s</b>
    <i>Källfil:</i> <b>%s</b>

en: 
    <u>Download</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Date:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Save Path:</i> <b>%s</b>
sv: 
    <u>Hämta</u>
    
    <i>Ämne:</i> <b>”%s”</b>
    <i>Från:</i> <b>%s</b>
    <i>Datum:</i> <b>%s</b>
    <i>Grupper:</i> <b>%s</b>
    <i>Destination:</i> <b>%s</b>

en: unknown
sv: okänd

en: Choose New Destination for Selected Tasks
sv: Välj ny destination för valda uppgifter

en: Save
sv: Spara

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
sv: Pan: Uppgifter (%d kölagda, %d kör, %d stoppade)

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running)
sv: Pan: Uppgifter (%d kölagda, %d kör)

en: Pan: Tasks
sv: Pan: Uppgifter

en: %lu selected, %s
sv: %lu markerade, %s

en: Running
sv: Kör

en: Decoding
sv: Avkodar

en: Queued for Decode
sv: Kölagd för avkodning

en: Queued for Encode
sv: Kölagd för kodning

en: Queued
sv: Kölagd

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Removing
sv: Tar bort

en: %d%% Done
sv: %d%% färdig

en: %d:%02d:%02d Remaining (%d @ %lu KiB/s)
sv: %d:%02d:%02d återstår (%d @ %lu KiB/s)

en: Move To Top
sv: Flytta överst

en: Move To Bottom
sv: Flytta nederst

en: Show Task Information
sv: Visa uppgiftsinformation

en: Stop Task
sv: Stoppa uppgift

en: Delete Task
sv: Ta bort uppgift

en: Restart Task
sv: Starta om uppgift

en: Change Download Destination
sv: Ändra hämtningsdestination

en: _Online
sv: _Ansluten

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move task up
sv: Flytta uppgift uppåt

en: Move to top
sv: Flytta överst

en: Move task to top of the download queue
sv: Flytta uppgift överst i hämtningskön

en: Move down
sv: Flytta ned

en: Move task down
sv: Flytta uppgift nedåt

en: Move to bottom
sv: Flytta nederst

en: Move task to the bottom of the download queue
sv: Flytta uppgift nederst i hämtningskön

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart Tasks
sv: Starta om uppgifter

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop Tasks
sv: Stoppa uppgifter

en: Delete Tasks
sv: Ta bort uppgifter

en: Close
sv: Stäng

en: Show popups
sv: Visa poppupper

en: Error starting URL: %s (Command was: %s)
sv: Fel vid start av url: %s (Kommandot var: %s)

en: Couldn't save file "%s": %s
sv: Kunde inte spara filen ”%s”: %s

en: Error initializing uulib
sv: Fel vid initiering av uulib

en: Error reading from %s: %s
sv: Fel vid läsning från %s: %s

en: Saved "%s"
sv: Sparade ”%s”

en: Error saving "%s":
    %s.
sv: Fel när ”%s” sparades:
    %s.

en: Decoding %s
sv: Avkodar %s

en: Error loading %s from cache.
sv: Fel vid läsning av %s från cache.

en: Error encoding %s: %s
sv: Fel vid kodning av ”%s”: %s

en: Encoding %s
sv: Kodar %s

en: %s requires a username, but none is set.
sv: %s kräver ett användarnamn men inget är inställt.

en: %s requires a password, but none is set.
sv: %s kräver ett lösenord men inget är inställt.

en: Sending "%s" to %s returned an error: %s
sv: Sändning av ”%s” till %s returnerade ett fel: %s

en: Sending "%s" to %s returned an unrecognized response: "%s"
sv: Sändning av ”%s” till %s returnerade ett okänt svar: ”%s”

en: Unable to connect to "%s"
sv: Kunde inte ansluta till ”%s”

en: No space left on device.
sv: Inget utrymme kvar på enheten.

en: Error connecting to "%s"
sv: Fel vid anslutning till ”%s”

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Saving %s
sv: Sparar %s

en: Reading %s
sv: Läser %s

en: Article "%s" is incomplete -- the news server(s) don't have part %s
sv: Artikeln ”%s” är ofullständig — nyhetsservern hade inte delen %s

en: Getting group list from "%s"
sv: Hämtar grupplista från ”%s”

en: Fetched %lu Groups
sv: Hämtade %lu grupper

en: Posting "%s"
sv: Postar ”%s”

en: Posting of "%s" failed: %s
sv: Postande av ”%s” misslyckades: %s

en: Posting of "%s" successful: %s
sv: Postande av ”%s” lyckades: %s

en: Uploading %s
sv: Skickar upp %s

en: Uploading %s - Part %d of %d
sv: Skickar %s - del %d av %d

en: Uploading message body with subject "%s"
sv: Skickar meddelande med ämne ”%s”

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: No posts allowed by server.
sv: Misslyckades med postande av filen %s (del %d av %d): Inga postningar tillåts av servern.

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: %s
sv: Misslyckades med postande av filen %s (del %d av %d):%s

en: Posting of file %s (part %d of %d) successful: %s
sv: Lyckades med postande av filen %s (del %d av %d): %s

en: Posting of file %s successful: %s
sv: Lyckades med postande av filen %s: %s

en: Posting of file %s not completely successful: Check the log (right-click list item).
sv: Lyckades inte helt med att posta filen %s: kontrollera loggen (högerklicka listobjekt).

en: Posting of file %s not successful: Check the log (right-click list item).
sv: Lyckades inte att posta filen %s: kontrollera loggen (högerklicka listobjekt).

en: Getting all headers for "%s"
sv: Hämtar alla rubriker för ”%s”

en: Getting new headers for "%s"
sv: Hämtar nya rubriker för ”%s”

note: SAMPLE
en: Sampling headers for "%s"
sv: Provar rubriker för ”%s”

en: %s (%lu parts, %lu articles)
sv: %s (%lu delar, %lu artiklar)

en: Getting new headers for "%s" done.
sv: Hämtning av nya rubriker för ”%s” klar.

en: article doesn't have attachments
sv: artikeln har inte bilagor

en: the article has attachments
sv: artikeln har bilagor

en: the article isn't cached locally
sv: artikeln är inte cachad lokalt

en: the article is cached locally
sv: artikeln är cachad lokalt

en: the article wasn't posted by you
sv: artikeln postades inte av dig

en: the article was posted by you
sv: artikeln postades av dig

en: the article has been read
sv: artikeln har blivit läst

en: the article hasn't been read
sv: artikeln har inte blivit läst

en: the article is less than %ld bytes long
sv: artikeln är mindre än %ld byte lång

en: the article is at least %ld bytes long
sv: artikeln är åtminstone %ld byte lång

en: the article is less than %ld lines long
sv: artikeln är mindre än %ld rader lång

en: the article is at least %ld lines long
sv: artikeln är åtminstone %ld rader lång

en: the article is less than %ld days old
sv: artikeln är yngre än %ld dagar gammal

en: the article is at least %ld days old
sv: artikeln är åtminstone %ld dagar gammal

en: the article was posted to less than %ld groups
sv: artikeln blev postad till mindre än %ld grupper

en: the article was posted to at least %ld groups
sv: artikeln blev postad till åtminstone %ld grupper

en: the article's score is less than %ld
sv: artikelns poäng är mindre än %ld

en: the article's score is %ld or higher
sv: artikelns poäng är %ld eller högre

en: %s doesn't contain "%s"
sv: %s innehåller inte ”%s”

en: %s isn't "%s"
sv: %s är inte ”%s”

en: %s doesn't begin with "%s"
sv: %s börjar inte med ”%s”

en: %s doesn't end with "%s"
sv: %s slutar inte med ”%s”

en: %s doesn't match the regex "%s"
sv: %s matchar inte det reguljära uttrycket ”%s”

en: %s contains "%s"
sv: %s innehåller ”%s”

en: %s is "%s"
sv: %s är ”%s”

en: %s begins with "%s"
sv: %s börjar med ”%s”

en: %s ends with "%s"
sv: %s slutar med ”%s”

en: %s matches the regex "%s"
sv: %s matchar det reguljära uttrycket ”%s”

en: Any of these tests fail:
sv: Något av dessa tester misslyckas:

en: All of these tests pass:
sv: Alla av dessa tester lyckas:

en: None of these tests pass:
sv: Inget av dessa tester lyckas:

en: Any of these tests pass:
sv: Något av dessa tester lyckas:

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
sv: Ingen e-postadress angiven; genererar meddelande-ID med domänen ”%s”

en: Warning: Reply seems to be top-posted.
sv: Varning: Svaret verkar ha postats överst.

en: Warning: The signature marker should be "-- ", not "--".
sv: Varning: Signaturmarkören ska vara ”-- ”, inte ”--”.

en: Warning: Signature prefix with no signature.
sv: Varning: Signaturprefix utan signatur.

en: Warning: Signature is more than 4 lines long.
sv: Varning: Signaturen är mer än 4 rader lång.

en: Warning: Signature is more than 80 characters wide.
sv: Varning: Signaturen är mer än 80 tecken bred.

en: Warning: %d line is more than 80 characters wide. | Warning: %d lines are more than 80 characters wide.
sv[0]: Varning: %d rad är fler än 80 tecken bred.
sv[1]: Varning: %d rader är fler än 80 tecken breda.

en: Error: Message is empty.
sv: Fel: Meddelandet är tomt.

en: Warning: The message is entirely quoted text!
sv: Varning: Meddelandet är endast citerad text!

en: Warning: The message is mostly quoted text.
sv: Varning: Meddelandet är till största delen citerad text.

en: Error: Message appears to have no new content.
sv: Fel: Meddelandet verkar inte ha något nytt innehåll.

en: Warning: The posting profile's server doesn't carry newsgroup
    	"%s".
    	If the group name is correct, switch profiles in the "From:"
    	line or edit the profile with "Edit|Manage Posting Profiles".
sv: Varning: Servern för den postande profilen har inga nyhetsgrupper
    	”%s”.
    	Om gruppnamnet är korrekt, växla profiler på raden ”Från:”
    	eller redigera profilen med ”Redigera|Hantera postandeprofiler”.

en: Warning: Following-Up to too many groups.
sv: Varning: Uppföljning på för många grupper.

en: Error: No Subject specified.
sv: Fel: Inget ämne angivet.

en: Warning: Group "%s" is read-only.
sv: Varning: Gruppen ”%s” är skrivskyddad.

en: Error: Posting to a very large number of groups.
sv: Fel: Postar till ett väldigt stort antal grupper.

en: Warning: Posting to a large number of groups.
sv: Varning: Postar till ett stort antal grupper.

en: Warning: Crossposting without setting Followup-To header.
sv: Varning: Korspostar utan att ställa in rubriken Uppföljning-till.

en: Error: Bad email address.
sv: Fel: Felaktig e-postadress.

en: Warning: Most newsgroups frown upon HTML posts.
sv: Varning: De flesta diskussionsgrupper tycker inte om HTML-postningar.

en: Error: No Recipients.
sv: Fel: Inga mottagare.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: unexpected line.
sv: Fel vid läsning av poäng i %*.*s, rad %d: oväntad rad.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: expected 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'.
sv: Fel vid läsning av poäng i %*.*s, rad %d: förväntade ”Expires: MM/DD/ÅÅÅÅ” eller ”Expires: DD-MM-ÅÅÅÅ”.

en: Expired old score from %*.*s, line %d
sv: Gammal poäng togs bort från %*.*s, rad %d

en: Read %lu scoring rules in %lu sections from "%s"
sv: Läste %lu poängregler i %lu sektioner från ”%s”

en: Error printing the server certificate for '%s'
sv: Fel vid utskrift av servercertifikatet för ”%s”

en: The current server <b>'%s'</b> sent this security certificate:
sv: Aktuella servern <b>”%s”</b> skickade detta säkerhetscertifikat:

en: Certificate information for server <b>'%s'</b>:
sv: Certifikatsinformationen för servern <b>”%s”</b>:

en: %s<b>Issuer information:</b>
    %s
    <b>Valid until:</b> %s
    
    <b>Not valid before:</b> %s
sv: %s<b>Utfärdarinformation:</b>
    %s
    <b>Giltig till:</b> %s
    
    <b>Inte giltig före:</b> %s

en: > [quoted text muted]
sv: > [citerad text tystad]

en: no_name
sv: inget_namn

en: no_mail
sv: ingen_e-post
