pan - en to uk translation catalogue (814 entries)

en: Newsreader
uk: Перегляд новин

en: Read and post Usenet articles
uk: Читання і створення статей Usenet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: usenet;news;newsreader;newsgroup;article;yenc;nzb;
uk: usenet;news;newsreader;newsgroup;article;yenc;nzb;юзнет;новини;читання;читач;група;стаття;єнц;ензетбі;

en: Pan Newsreader
uk: Переглядач новин «Pan»

en: Pan is a Usenet newsreader that is good at both text and binaries. It supports offline reading, scoring and killfiles, yEnc, NZB, PGP handling, multiple servers, and secure connections.
uk: «Pan» — програма для читання новин Usenet, якою можна скористатися для роботи як з текстом, так і з двійковими даними. У програмі передбачено можливості читання статей в автономному режимі, оцінювання і фільтрування новин, обробки yEnc, NZB, PGP, роботи з декількома серверами та забезпечення захисту з'єднань.

en: It is also the only Unix newsreader to get a perfect score on the Good Net-Keeping Seal of Approval evaluations.
uk: Крім того, це єдина програма для читання новин у Unix, яка отримала ідеальні оцінки від Good Net-Keeping Seal of Approval.

en: Error opening directory: "%s": %s
uk: Помилка під час відкривання каталогу «%s»: %s

en: Unable to save "%s" %s
uk: Не вдалося зберегти «%s» %s

en: Error opening file "%s" %s
uk: Помилка при відкритті файла «%s» %s

en: Error reading file "%s": %s
uk: Помилка при читанні файла «%s»: %s

en: Error opening SSL certificate directory: "%s": %s
uk: Помилка під час спроби відкрити каталог сертифікатів SSL: «%s»: %s

en: Successfully added %d SSL PEM certificate(s) to Certificate Store.
uk: До сховища сертифікатів успішно додано %d сертифікатів PEM SSL.

en: Error initializing Certificate Store. Check that the permissions for the folders ~/.pan2 and ~/.pan2/ssl_certs are set correctly. Fatal, exiting.
uk: Помилка під час спроби ініціалізувати сховище сертифікатів. Перевірте, чи правильно встановлено права доступу до тек ~/.pan2 та ~/.pan2/ssl_certs. Критична помилка, завершуємо роботу.

en: Could not export certificate for server: %s
uk: Не вдалося експортувати сертифікат для сервера: %s

note: load_group_descriptions (*_data_io);
en: Loaded data backend in %.1f seconds
uk: Завантажено модуль обробки даних за %.1f секунд

en: Pan Newsreader's server passwords
uk: Паролі до серверів переглядача новин «Pan»

en: Skipping newsrc file for server "%s"
uk: Пропускаємо файл newsrc для сервера «%s»

en: Expired %lu old articles from "%s"
uk: Застаріло %lu статей з «%s»

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
uk: Не підтримувана версія даних для %s заголовків: %d.
    Чи не запустили ви випадково стару версію Pan?

en: Loaded %llu articles for "%s" in %.1f seconds (%.0f per second)
uk: Завантажено %llu статей для «%s» за %.1f секунд (%.0f за секунду)

en: Saved %lu parts, %lu articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f articles/sec)
uk: Збережено %lu частин, %lu статей у «%s» у %.1f секунд (%.0f статей/с)

en: Added %lu articles to %s.
uk: Додано %lu статей до %s.

en: Received no password from libsecret for server %s.
uk: Від libsecret не отримано жодного пароля для сервера %s.

en: Error reading from %s: unknown group "%s"
uk: Помилка під час читання з %s: невідома група «%s»

en: Error parsing "external editor" command line: %s (Command was: %s)
uk: Помилка під час обробки командного рядка «зовнішнього редактора»: %s (команда: %s)

en: Error starting external editor: %s
uk: Помилка запуску зовнішнього редактора: %s

en: %l:%M %p
uk: %H:%M

en: Today %l:%M %p
uk: Сьогодні %H:%M

en: %a %l:%M %p
uk: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
uk: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
uk: %d.%B.%Y

en: Can't use regular expression "%s": %s
uk: Неможливо використати формальний вираз «%s»: %s

en: Couldn't determine article encoding.  Non-UTF8 characters were removed.
uk: Не вдалося визначити кодування статті. Символи, які не належать до UTF8, було вилучено.

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: З_міни

en: _Layout
uk: _Компонування

en: _Group Pane
uk: Панель г_руп

en: _Header Pane
uk: Панель з_аголовків

en: _Body Pane
uk: Панель в_місту

en: _View
uk: П_ерегляд

en: Filte_r
uk: Фі_льтр

en: _Go
uk: Пере_хід

en: _Actions
uk: Ді_ї

en: _Articles
uk: С_татті

en: G_roups
uk: Г_рупи

en: _Post
uk: _Надіслати

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Read Group
uk: Ч_итати групу

en: Read Group
uk: Читати групу

en: _Mark Selected Groups Read
uk: Позна_чити вибрані групи як прочитані

en: Mark Selected Groups Read
uk: Позначити вибрані групи як прочитані

en: _Delete Selected Groups' Articles
uk: Ви_лучити статті з вибраних груп

en: Delete Selected Groups' Articles
uk: Вилучити статті з вибраних груп

en: Get New _Headers in Selected Groups
uk: Отримати нові заголовки у ви_браних групах

en: Get New Headers in Selected Groups
uk: Отримати нові заголовки у вибраних групах

en: Get New _Headers in Subscribed Groups
uk: Отримати нові за_головки у підписаних групах

en: Get New Headers in Subscribed Groups
uk: Отримати нові заголовки у підписаних групах

en: Get _Headers...
uk: Отри_мати заголовки…

en: Get Headers...
uk: Отримати заголовки…

en: Refresh Group List
uk: Оновити список груп

en: _Subscribe
uk: _Підписатися

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: _Unsubscribe
uk: _Відписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: _Save Articles...
uk: З_берегти статті…

en: Save Articles...
uk: Зберегти статті…

en: Save Articles from Selected _NZB...
uk: Збереження статей з вибр_аного NZB...

en: Save Articles from Selected NZB
uk: Збереження статей з вибраного NZB

en: Save Articles to an NZB _File...
uk: Зберегти статті до _файла NZB…

en: Save Articles to an NZB File
uk: Збереження статей до файла NZB

en: Print
uk: Надрукувати

en: _Import NZB Files...
uk: _Імпортувати файли NZB…

en: _Cancel Last Task
uk: _Скасувати останнє завдання

en: _Task Manager
uk: _Менеджер завдань

en: _Event Log
uk: _Журнал подій

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: Select _All Articles
uk: Виб_рати всі статті

en: _Deselect All Articles
uk: Скас_увати вибір всіх статей

en: Add Su_bthreads to Selection
uk: Додати в_кладені гілки до вибраного

en: Add _Threads to Selection
uk: Додати гі_лки до вибраного

en: Add _Similar Articles to Selection
uk: Додати поді_бні статті до вибраного

en: Select Article _Body
uk: Вибрати в_міст статті

en: Edit _Preferences
uk: Редагувати на_лаштування

en: Edit Selected _Group's Preferences
uk: Редагувати налаштування вибраної _групи

en: Edit S_core File
uk: Редагувати файл о_цінок

en: Edit P_osting Profiles
uk: Редагувати про_філі публікації

en: Edit _News Servers
uk: Редагувати сервери _новин

en: Jump to _Group Tab
uk: Перейти до вкладки _груп

en: Jump to _Header Tab
uk: Перейти до вкладки _заголовків

en: Jump to _Body Tab
uk: Перейти до вкладки _вмісту

en: _Rot13 Selected Text
uk: Зашифрувати позначений те_кст за допомогою rot13

en: Clear _Header Pane
uk: Спорожнити панель з_аголовків

en: Clear _Body Pane
uk: Спорожнити панель в_місту

en: Cache Article
uk: Кешувати статтю

en: Read Article
uk: Читати статтю

en: Show Article Information
uk: Показати відомості щодо статті

en: Read _More
uk: Читати _далі

en: Read More
uk: Читати далі

en: Read _Back
uk: Читати _назад

en: Read Back
uk: Читати назад

en: Next _Unread Group
uk: Наступна непрочитана г_рупа

en: Next _Group
uk: Н_аступна група

en: Next _Unread Article
uk: Наступна _непрочитана стаття

en: Next Unread Article
uk: Наступна непрочитана стаття

en: Next _Article
uk: Наступна с_таття

en: Next Article
uk: Наступна стаття

en: Next _Watched Article
uk: Наступна _очікувана стаття

en: Next Unread _Thread
uk: Наступна непрочитана _гілка

en: Next Unread Thread
uk: Наступна непрочитана гілка

en: Next Threa_d
uk: _Наступна гілка

en: Pre_vious Article
uk: П_опередня стаття

en: Previous _Thread
uk: _Попередня гілка

en: _Parent Article
uk: _Батьківська стаття

en: Ignore _Author
uk: _Ігнорувати автор

en: _Watch Thread
uk: Сп_остерігати за гілкою

en: _Ignore Thread
uk: І_гнорувати гілку

en: _Toggle Flag On/Off for Thread
uk: Пе_ремкнути позначення для гілки

en: _Turn Flag Off for Thread
uk: Ви_мкнути позначення гілки

en: _Select All Flagged Threads
uk: Ви_брати усі позначені гілки

en: _Go to Next Flagged Thread
uk: Пере_йти до наступної позначеної гілки

en: _Go to Last Flagged Thread
uk: Пере_йти до останньої позначеної гілки

en: _Invert Selection
uk: _Інвертувати позначення

en: Edit Article's Watch/Ignore/Score...
uk: Редагування стану очікування/ігнорування/рейтингу статті…

en: Add a _Scoring Rule...
uk: Додати правило о_цінювання…

en: Cance_l Article...
uk: С_касувати статтю…

en: _Supersede Article...
uk: П_ереписати статтю…

en: _Delete Article
uk: Ви_лучити статтю

en: Clear Article Cache
uk: Спорожнити кеш статей

en: _Mark Article as Read
uk: _Позначити статтю як прочитану

en: Mark Article as _Unread
uk: Позначити статтю як непро_читану

en: _Mark Thread as Read
uk: _Позначити гілку як прочитану

en: Mark Thread as _Unread
uk: Позначити гілку як _непрочитану

en: _Post to Newsgroup
uk: _Опублікувати у групі новин

en: Post to Newsgroup
uk: Опублікувати у групі новин

en: _Followup to Newsgroup
uk: _Відповідати до групи новин

en: Followup to Newsgroup
uk: Відповісти до групи новин

en: _Reply to Author in Mail
uk: _Відповісти авторові на пошту

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _Pan Home Page
uk: До_машня сторінка Pan…

en: Give _Feedback or Report a Bug...
uk: Надіслати від_гук або віт щодо вади…

en: _About
uk: _Про програму

en: Edit _SSL Certificates
uk: Реда_гувати сертифікати SSL

en: _Thread Headers
uk: Заголовки _гілок

en: Wrap Article Body
uk: Переносити рядки у вмісті статті

en: Show Article Signature
uk: Показувати підпис статті

en: Mute _Quoted Text
uk: Прибирати _цитований текст

en: Show All _Headers in Body Pane
uk: Показувати всі загол_овки на панелі вмісту

en: Show _Smilies as Graphics
uk: Показувати см_айлики як графіку

en: Show *Bold*, __Underlined__, and /Italic/
uk: Показувати *жирний*, __підкреслений__ та /курсив/

en: Size Pictures to _Fit
uk: Підганяти розмір_и зображень

en: Use _Monospace Font
uk: _Моноширинний шрифт

en: Set Focus to Images
uk: Встановлювати фокус на зображення

en: Highlight _URLs
uk: Підсвічувати _адреси

en: _Work Online
uk: Пра_цювати у мережі

en: _Tabbed Layout
uk: Компонування із в_кладками

en: Show Group _Pane
uk: Показувати панель гр_уп

en: Show Hea_der Pane
uk: Показувати панель з_аголовків

en: Show Bod_y Pane
uk: Показувати панель в_місту

en: Show _Toolbar
uk: Показати панель _інструментів

en: Abbreviate Group Names
uk: Скорочувати назви на панелі груп

en: Match Only _Read Articles
uk: Відповідність лише про_читаних статей

en: Match Only Read Articles
uk: Відповідність лише прочитаним статтям

en: Match Only _Unread Articles
uk: Відповідність лише _непрочитаним статтям

en: Match Only Unread Articles
uk: Відповідність лише непрочитаним статтям

en: Match Only _Cached Articles
uk: Відповідність лише _кешованим статтям

en: Match Only Cached Articles
uk: Відповідність лише кешованим статтям

en: Match Only _Complete Articles
uk: Відповідність лише пов_ним статтям

en: Match Only Complete Articles
uk: Відповідність лише повним статтям

en: Match Only _My Articles
uk: Відповідність _лише вашим статтям

en: Match Only My Articles
uk: Відповідність лише вашим статтям

en: Match Only _Watched Articles
uk: Відповідність лише _очікуваним статтям

en: Match Only Watched Articles
uk: Перевіряти відповідність лише у очікуваних статтях

en: Match Scores of 9999 (_Watched)
uk: Відповідність рейтингу 9999 (с_постережувані)

en: Match Scores of 5000...9998 (_High)
uk: Відповідність рейтингу 5000…9998 (_високий)

en: Match Scores of 1...4999 (Me_dium)
uk: Відповідність рейтингу 1…4999 (с_ередній)

en: Match Scores of 0 (_Normal)
uk: Відповідність рейтингу 0 (з_вичайні)

en: Match Scores of -9998...-1 (_Low)
uk: Відповідність рейтингу -9998…-1 (_низький)

en: Match Scores of -9999 (_Ignored)
uk: Відповідність рейтингу -9999 (_ігноровані)

en: Enable/Disable All _Rules
uk: Увімкнути або вимкнути усі _правила

en: Show Matching _Articles
uk: Показувати відповідні с_татті

en: Show Matching Articles' _Threads
uk: Показувати _гілки відповідних статей

en: Show Matching Articles' _Subthreads
uk: Показувати п_ідгілки відповідних статей

en: Unnamed File
uk: Файл без назви

en: Subject
uk: Тема

en: From
uk: Від

en: Date
uk: Дата

en: Newsgroups
uk: Група новин

en: User-Agent
uk: Програма перегляду

en: Followup-To
uk: Відповідь до

en: Reply-To
uk: Зворотна адреса

en:  from
uk:  від

en:  at
uk:  о

en: <u>This is a <b>PGP-Signed</b> message.</u>
    
    <b>Signer:</b> %s ('%s')
    <b>Valid until:</b> %s
    <b>Created on:</b> %s
uk: <u>Це повідомлення <b>підписано PGP</b>.</u>
    
    <b>Підписувач:</b> %s («%s»)
    <b>Строк дії до:</b> %s
    <b>Створено:</b> %s

en: always
uk: завжди

en: Copy _URL
uk: Копіювати _адресу

en: Save Attachment As...
uk: Зберегти долучення як…

en: Save All Attachments
uk: Зберегти всі долучення

en: Attachments:
uk: Долучення:

en: Text View
uk: Перегляд тексту

en: HTML View
uk: Перегляд HTML

en: %d Group | %d Groups
uk[0]: %d група
uk[1]: %d групи
uk[2]: %d груп
uk[3]: %d група

en: Get the last N _days' headers:
uk: Отримувати заголовки останніх N дн_ів:

en: Get _new headers
uk: Отримувати _нові заголовки

en: Get _all headers
uk: Отримувати _всі заголовки

en: Get the _latest N headers:
uk: Отримувати _останні N заголовків:

en: Action
uk: Дія

en: A GtkRadioAction
uk: GtkRadioAction

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Arabic
uk: Арабське

en: Baltic
uk: Балтійське

en: Central European
uk: Центральноєвропейське

en: Chinese
uk: Китайське

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Greek
uk: Грецьке

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Japanese
uk: Японська

en: Korean
uk: Корейське

en: Thai
uk: Тайське

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Western European
uk: Західноєвропейське

en: Western European, New
uk: Західноєвропейське, нове

en: Traditional
uk: Традиційна

en: Simplified
uk: Спрощена

en: Ukrainian
uk: Українське

en: Visual
uk: Візуальне

en: Character Encoding
uk: Кодування символів

en: Enter the character set to use
uk: Введіть бажаний набір символів

en: Other...
uk: Інше…

en: Default Encoding
uk: Типове кодування

en: 7-Bit Encoding
uk: 7-бітове кодування

en: 8-Bit Encoding
uk: 8-бітове кодування

en: Base64 Encoding
uk: Кодування Base64

en: Quoted-Printable Encoding
uk: Кодування із друкованими у лапках

en: Sent
uk: Надіслані

en: Drafts
uk: Чернетки

en: Group
uk: Групи

en: Group (regex)
uk: Група (форм. вираз)

en: Local Folders
uk: Локальні теки

en: Subscribed Groups
uk: Підписані групи

en: Other Groups
uk: Інші групи

en: Name
uk: Назва

en: No Profiles defined in Edit|Posting Profiles.
uk: Не визначено жодного профілю, скористайтеся «Зміни → Профілі публікації».

en: Pan: Group Preferences
uk: Pan: налаштування груп

en: Properties for Groups
uk: Властивості групи

en: Properties for %s
uk: Властивості %s

en: Character _encoding:
uk: _Кодування символів:

en: Directory for Saving Attachments
uk: Каталог для збереження долучень

en: Directory for _saving attachments:
uk: Каталог для з_береження долучень:

en: Posting _profile:
uk: Про_філь публікації:

en: Spellchecker _language:
uk: _Мова перевірки правопису:

en: Group color:
uk: Колір групи:

en: Open the Task Manager
uk: Відкрити менеджер завдань

en: Open the Event Log
uk: Відкрити журнал подій

en: Save NZB's Files
uk: Збереження файлів NZB

en: Untitled.nzb
uk: Без_назви.nzb

en: Save NZB File as...
uk: Зберегти файл NZB як…

en: Import NZB Files
uk: Імпорт файлів NZB

en: NZB Files
uk: файли NZB

en: All Files
uk: усі файли

en: Unable to supersede article.
uk: Не вдалося переписати статтю.

en: The article doesn't match any of your posting profiles.
uk: Стаття не відповідає жодному з ваших профілів публікації.

en: Revise and send this article to replace the old one.
uk: Виправити цю статтю і надіслати для заміни старого варіанта.

en: Be patient!  It will take time for your changes to take effect.
uk: Будьте обережні! Внесення змін потребуватиме певного часу.

en: Unable to cancel article.
uk: Не вдалося скасувати статтю.

en: Send this article to ask your server to cancel your other one.
uk: Надіслати цю статтю для того, щоб попросити сервер скасувати іншу вашу статтю.

en: You have marked some articles for deletion.
uk: Ви позначили деякі статті на вилучення.

en: Are you sure you want to delete them?
uk: Чи ви впевнені, що хочете вилучити їх?

en: Do you want to accept it permanently? (You can change this later.)
uk: Хочете прийняти його остаточно? (Пізніше це рішення можна змінити.)

en: Unable to open help file.
uk: Не можу відкрити файл довідки.

en: Copyright © 2002-2021 Charles Kerr and others
uk: © Charles Kerr та інші, 2002–2021

en: _1. Group Pane
uk: _1. Панель груп

en: _2. Header Pane
uk: _2. Панель заголовків

en: _3. Body Pane
uk: _3. Панель вмісту

en:  Bytes
uk:  байтів

en:  KB
uk:  кБ

en:  MB
uk:  МБ

en:  GB
uk:  ГБ

en:  TB
uk:  ТБ

en: This article is complete with %d part. | This article has all %d parts.
uk[0]: Ця стаття складається з %d частини.
uk[1]: Ця стаття складається з %d частин.
uk[2]: Ця стаття складається з %d частин.
uk[3]: Ця стаття складається з однієї частини.

en: This article is missing %d part. | This article is missing %d of its %d parts:
uk[0]: У цій статті не вистачає %d з її %d частини.
uk[1]: У цій статті не вистачає %d з її %d частин.
uk[2]: У цій статті не вистачає %d з її %d частин.
uk[3]: У цій статті не вистачає %d з її %d частини.

en: Message-ID
uk: Ід. повідомлення

en: Lines
uk: Рядки

en: Size
uk: Розмір

en: Bytes
uk: Байтів

en: Error loading iconv library. Encoding certain character sets will not work in GUI.
uk: Помилка під час завантаження бібліотеки iconv. Кодування певних наборів символів не працюватиму у графічному інтерфейсі.

en: Body Pane Encoding
uk: Кодування панелі вмісту

en: Offline
uk: Від'єднатись

en: Closing %d connection | Closing %d connections
uk[0]: Закриття %d з'єднання
uk[1]: Закриття %d з'єднань
uk[2]: Закриття %d з'єднань
uk[3]: Закриття одного з'єднання

en: No Connections
uk: Немає з'єднань

en: Connecting
uk: З'єднання

en: %s: %d idle, %d active @ %.1f KiBps
uk: %s: %d бездіяльних, %d активних на %.1f КіБ/с

en: No Tasks
uk: Немає завдань

en: Tasks
uk: Завдання

en: %lu tasks, %s, %.1f KiBps, ETA %d:%02d:%02d
uk: %lu завдань, %s, %.1f КіБ/с, лишилося %d∶%02d∶%02d

en: Pan is now offline. Please see "File|Event Log" and correct the problem, then use "File|Work Online" to continue.
uk: «Pan» працює у автономному режимі. Будь ласка, скористайтеся пунктом меню «File → Журнал подій» і виправте проблему, потім скористайтеся пунктом меню «Файл → Працювати автономно», щоб продовжити.

en: Subject or Author
uk: Тема або автор

en: Sub or Auth (regex)
uk: Тема або автор (форм.вираз)

en: Author
uk: Автор

en: Score
uk: Оцінка

en: Save Event List
uk: Зберегти список подій

en: Pan: Events
uk: Pan: події

en: Message
uk: Повідомлення

en: Maximize
uk: Максимізувати

en: An error has occurred!
uk: Сталася помилка!

en: New Articles!
uk: Нові статті!

en: There are new
    articles available.
uk: З'явилися
    нові статті.

en: Toggle on/offline
uk: У мережі/Автономний режим

en: Thank you for trying Pan!
     
    To start newsreading, first Add a Server.
uk: Дякуємо за те, що спробували «Pan»!
     
    Щоб почати читання новин, додайте сервер.

en: General Options
      -h, --help               Show this usage information and exit.
      -v, --version            Print release version and exit.
      --verbose                Be verbose (in non-GUI mode).
      --debug                  Run in debug mode. Use --debug twice for verbose debug.
      --debug-ssl              Run in TLS (aka SSL) debug mode.
    
    URL Options
      headers:group.name       Download new headers for the specified newsgroup.
      news:message-id          When specified together with --no-gui, dump
                               the message-id article to standard output.
    
    NZB Batch Options
      --nzb file1 file2 ...    Process NZB files in non-GUI mode.
      -o path, --output=path   Path to save attachments listed in the NZB file(s).
      --no-gui                 Only show console output, not the download queue.
uk: Загальні параметри
      -h, --help               показати ці дані щодо користування і вийти.
      -v, --version            вивести дані щодо версії і вийти.
      --verbose                докладний режим (у режимі без графічного інтерфейсу).
      --debug                  запустити у режимі діагностики. (скористайтеся подвійним --debug, щоб дізнатися подробиці)
      --debug-ssl              запустити у режимі діагностики TLS (або SSL).
    
    
    Параметри адрес
      headers:назва.групи      отримати нові заголовки у вказаній групі новин.
      news:ід_повідомлення     якщо вказано разом із --no-gui, створити дамп
                               статті з ідентифікатором повідомлення до
                               стандартного виведення.
    
    Параметри пакетної обробки NZB
      --nzb файл1 файл2 …      обробити файли NZB у режимі без графічного інтерфейсу.
      -o шлях, --output=шлях   шлях для збереження долучень зі списку у файлах NZB.
      --no-gui                 показати лише виведення до консолі, не чергу отримання.

en: Error: --no-gui used without nzb files or news:message-id.
uk: Помилка: --no-gui використано без визначення файлів nzb files або news:ід_повідомлення.

en: Pan %s started
uk: Запущено «Pan» %s

en: Please configure Pan's news servers before using it as an nzb client.
uk: Будь ласка, налаштуйте сервери новин «Pan», перш ніж користуватися програмою як клієнтом nzb.

en: Pan notification
uk: Сповіщення «Pan»

en: Upload queue: %llu tasks, %ld KB (~ %.2f MB) total.
uk: Черга вивантаження: %llu завдання, загалом %ld кБ (~ %.2f МБ).

en: Error setting custom spellchecker: %s
uk: Помилка встановлення нетипового засобу перевірки правопису: %s

en: Error setting spellchecker: %s
uk: Помилка при встановленні засобу перевірки правопису: %s

en: _Profile
uk: _Профіль

en: Set Editor
uk: Встановити редактор

en: _Send Article
uk: _Надіслати статтю

en: Send Article Now
uk: Надіслати статтю зараз

en: _Send and Save Articles to NZB
uk: _Надіслати і зберегти статті до NZB

en: Send and Save Articles to NZB
uk: Надіслати і зберегти статті до NZB

en: Set Character _Encoding...
uk: Встановити _кодування символів…

en: Set Content _Transfer Encoding...
uk: Встановити кодування си_мволів для передавання…

en: Sa_ve Draft
uk: З_берегти чернетку

en: Save as a Draft for Future Posting
uk: Зберегти як чернетку для наступного надсилання

en: _Open Draft...
uk: _Відкрити чернетку…

en: Open an Article Draft
uk: Відкрити чернетку статті

en: Rot13 Selected Text
uk: Зашифрувати вибраний текст за допомогою ROT13

en: Run _Editor
uk: Запустити _редактор

en: Run Editor
uk: Запустити редактор

en: Add _Files to Queue
uk: Додати _файли до черги

en: Add Files to Queue
uk: Додати файли до черги

en: Remove from Queue
uk: Вилучити з черги

en: Clear List
uk: Спорожнити список

en: Select Needed Parts
uk: Виберіть потрібні частини

en: Move Up
uk: Пересунути вище

en: Move Down
uk: Пересунути нижче

en: Move to Top
uk: Пересунути на початок

en: Move to Bottom
uk: Пересунути у кінець

en: _Wrap Text
uk: _Переносити текст

en: Wrap Text
uk: Переносити рядки тексту

en: Always Run Editor
uk: Завжди запускати редактор

en: Remember Character Encoding for This Group
uk: Запам'ятати кодування символів для цієї групи

en: Thread Attached Replies
uk: Долучені до гілки відповіді

en: PGP-Encrypt the Article
uk: Зашифрувати статтю PGP

en: PGP-Sign the Article
uk: Підписати статтю PGP

en: Check _Spelling
uk: Перевірка _правопису

en: New Article's Encoding:
uk: Кодування нової статті:

en: Content Transfer Encoding
uk: Кодування при передаванні даних

en: New Article's Content Transfer Encoding:
uk: Кодування при передаванні даних нової статті:

en: Your changes will be lost!
uk: Внесені вами зміни буде втрачено!

en: Close this window and lose your changes?
uk: Закрити це вікно і відкинути внесені зміни?

en: There were problems with this post.
uk: Із цією публікацією виникли проблеми.

en: Go Back
uk: Назад

en: Continue Anyway
uk: Однаково продовжити

note: Prompt the user
en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s'
uk: У повідомленні використано символи, яких немає у кодуванні «%s» — ймовірно, слід скористатися «%s»

en: Go _Online
uk: Увійти до _мережі

en: The file queue is empty, so no files can be saved.
uk: Черга файлів порожня, тому жодного файла не може бути збережено.

en: IO Error
uk: Помилка введення-виведення

en: No space left on device
uk: На пристрої не лишилося вільного місця

en: Error copying message to %s folder. Reason: %s
uk: Помилка під час копіювання повідомлення до теки %s. Причина: %s

en: Error creating message in %s mail folder: Invalid article.
uk: Помилка під час спроби створити повідомлення у поштовій теці %s: некоректна стаття.

en: No posting server is set for this posting profile.
    Please edit the profile via Edit|Manage Posting Profiles.
uk: Не встановлено сервера публікації для цього профілю.
    Будь ласка, виконайте редагування профілю за допомогою пункту меню «Зміни → Профілі публікації».

en: The selected posting server is currently disabled. Please choose an appropriate alternative.
uk: Вибраний сервер публікації зараз вимкнено. Будь ласка, виберіть відповідну альтернативу.

en: Pan is Offline.
uk: «Pan» не в мережі.

en: Go online to post the article?
uk: Вийти до мережі для публікації статті?

en: Error signing/encrypting your message. Perhaps you misspelled your email address (%s)?
uk: Помилка під час підписування або шифрування вашого повідомлення. Можливо, ви неправильно вписали вашу адресу електронної пошти (%s)?

en: Error opening temporary file
uk: Помилка під час спроби відкрити тимчасовий файл

en: Error creating temporary file: %s
uk: Помилка під час створення тимчасового файла: %s

en: Error writing article to temporary file: %s
uk: Збій запису статті у тимчасовий файл: %s

en: Open Draft Article
uk: Відкриття чернетки статті

en: Save Draft Article
uk: Збереження чернетки статті

en: File already exists.
uk: Файл вже існує.

en: Overwrite it?
uk: Перезаписати її?

en: Couldn't parse signature command "%s": %s
uk: Не вдалося обробити команду підписування «%s»: %s

en: Couldn't convert signature to UTF-8.
uk: Не вдалося перетворити підпис до UTF-8.

en: F_rom
uk: _Від

en: _Subject
uk: _Тема

en: _Newsgroups
uk: _Групи новин

en: Mail _To
uk: Надіслати _до

en: Delete from Queue
uk: Вилучити з черги

en: No.
uk: №

en: Filename
uk: Назва файла

en: Size (KB)
uk: Розмір (кБ)

en: The current filename
uk: Поточна назва файла

en: Subject Line
uk: Рядок теми

en: The current subject line
uk: Поточний рядок теми

en: No.
uk: №

en: Enable/Disable
uk: Увімкнути/Вимкнути

en: Follo_wup-To
uk: Відп_овідь до

note: i18n: "poster" is a key used by many newsreaders.  probably safest to keep this key in english.
en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Newsgroups" header.
    
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
uk: Групи новин, до яких слід надсилати відповіді на ваше повідомлення. Слід вказувати, лише якщо це значення відрізняється від заголовка «Групи новин». 
    
    Щоб спрямувати усі відповіді на вашу адресу електронної пошти, скористайтеся заголовком «Followup-To: poster».

en: _Reply-To
uk: _Відповідати

en: The email account where mail replies to your posted message should go. This is only needed if it differs from the "From" header.
uk: Поштова адреса, куди мають приходити відповіді на ваше повідомлення.  Має бути вказано, лише якщо адреса відрізняється від поля заголовку «Від».

en: _Custom Headers
uk: _Нетипові заголовки

en: Add "_User-Agent" header
uk: Додавати за_головок «User-Agent»

en: Add "Message-_ID" header
uk: Д_одавати заголовок «Message-ID»

en: Select Parts
uk: Вибір частин

en: _Parts
uk: _Частини

en: Post Article
uk: Надіслати статтю

en: _Message
uk: П_овідомлення

en: More _Headers
uk: Більше за_головків

en: File _Queue
uk: _Черга файлів

en: On %d, %n wrote:
uk: У %d, %n написав:

en: Add files to queue
uk: Додати файли до черги

en: Save Upload Queue as NZB File
uk: Збереження черги вивантажень як файла NZB

en: Couldn't parse %s color "%s"
uk: Не вдалося обробити колір %s «%s»

en: Grab Key
uk: Захоплення комбінації

en: Press the combination of the keys
    you want to use for "%s".
uk: Натисніть комбінацію клавіш,
    якою ви хочете скористатися для дії «%s».

en: Edit Shortcut
uk: Редагування скорочення

en: Error: Shortcut key is invalid!
uk: Помилка: комбінація клавіш скорочення є некоректною!

en: Error: Shortcut key already exists!
uk: Помилка: таке скорочення вже існує!

en: Show only icons
uk: Показати лише піктограми

en: Show only text
uk: Показувати лише текст

en: Show icons and text
uk: Показувати піктограми і текст

en: Use GNOME Preferences
uk: Скористатися налаштуваннями GNOME

en: Use KDE Preferences
uk: Скористатися налаштуваннями KDE

en: Use OS X Preferences
uk: Скористатися налаштуваннями OS X

en: Use Windows Preferences
uk: Скористатися налаштуваннями Windows

en: Custom Command:
uk: Нетипова команда:

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Only new (score == 0)
uk: Лише нові (рейтинг == 0)

en: 9999 or more
uk: 9999 або більше

en: 5000 to 9998
uk: від 5000 до 9998

en: 1 to 4999
uk: від 1 до 4999

en: -9998 to -1
uk: від -9998 до -1

en: -9999 or less
uk: -9999 або менше

en: Select default <u>global</u> character set. Current setting: <b>%s</b>.
uk: Виберіть типове <u>загальне</u> кодування символів. Поточне кодування: <b>%s</b>.

en: Global Character Set Settings
uk: Загальні параметри кодування символів

en: State
uk: Стан

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Column Name
uk: Назва стовпчика

en: Pan: Preferences
uk: Pan: налаштування

en: Mouse
uk: Миша

en: Single-click activates, rather than selects, _groups
uk: Одинарне клацання активує, а не позначає _групи

en: Single-click activates, rather than selects, _articles
uk: Одинарне клацання активує, а не позначає с_татті

en: Groups
uk: Групи

en: Get new headers in subscribed groups on _startup
uk: Отримувати нові заголовки у підписаних групах при _запуску

en: Get new headers when _entering group
uk: Отримувати нові заголовки при в_ході до групи

en: Mark entire group _read when leaving group
uk: Позначати усю групу п_рочитаною при полишенні групи

en: Mark entire group read before getting _new headers
uk: Позначати усю групу прочитаною до _отримання нових заголовків

en: E_xpand all threads when entering group
uk: Роз_гортати усі гілки при вході до групи

en: Articles
uk: Статті

en: Mark downloaded articles read
uk: Позначати отримані статті як прочитані

en: Space selects next article rather than next unread
uk: Пробіл вибирає наступну статтю, а не наступну непрочитану статтю

en: Expand threads upon selection
uk: Розгортати гілки при позначенні

en: Always ask before deleting an article
uk: Завжди питати перед вилученням статті

en: Smooth scrolling
uk: Плавне гортання

en: Article Cache
uk: Кеш статей

en: Clear article cache on shutdown
uk: Спорожняти кеш статей при вимиканні

en: Size of article cache (in MiB):
uk: Розмір кешу статей (у МіБ):

en: File extension for cached articles:
uk: Суфікс назв файлів кешованих статей:

en: Tabs
uk: Вкладки

en: _Behavior
uk: По_ведінка

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Task Pane
uk: Панель завдань

en: Show task pane popups
uk: Показувати контекстні панелі панелі завдань

en: Show Download Meter
uk: Показувати лічильник отримання даних

en: _Panes
uk: П_анелі

en: Panes
uk: Панелі

en: Language Settings
uk: Параметри мови

note: systray and notify popup
en: System Tray Behavior
uk: Поведінка у системному лотку

en: Minimize to tray
uk: Мінімізувати до лотка

en: Start Pan minimized
uk: Запускати «Pan» мінімізованим

en: Show notifications
uk: Показувати сповіщення

note: allow multiple instances (seperate, not communicating with dbus)
en: Startup Behavior
uk: Поведінка при запуску

en: Allow multiple instances of Pan
uk: Дозволити запуск декількох екземплярів «Pan»

en: Autosave Article Draft
uk: Автозбереження чернетки статті

en: Minutes to autosave the current Article Draft:
uk: Інтервал автозбереження поточної чернетки статті:

en: Autosave Articles
uk: Автозбереження статей

en: Minutes to autosave newsrc files:
uk: Інтервал автозбереження newsrc у хвилинах:

en: Password Storage
uk: Сховище паролів

en: Save passwords in password storage
uk: Зберігати паролі у сховищі паролів

en: _Miscellaneous
uk: _Інше

en: Miscellaneous
uk: Інше

en: Pane Layout
uk: Розташування панелей

en: 1=Groups, 2=Headers, 3=Body
uk: 1=Групи, 2=Заголовки, 3=Вміст

en: 1=Groups, 2=Body, 3=Headers
uk: 1=Групи, 2=Вміст, 3=Заголовки

en: 1=Headers, 2=Groups, 3=Body
uk: 1=Заголовки, 2=Групи, 3=Вміст

en: 1=Headers, 2=Body, 3=Groups
uk: 1=Заголовки, 2=Вміст, 3=Групи

en: 1=Body, 2=Groups, 3=Headers
uk: 1=Вміст, 2=Групи, 3=Заголовки

en: 1=Body, 2=Headers, 3=Groups
uk: 1=Вміст, 2=Заголовки, 3=Групи

en: Layout
uk: Компонування

en: Header Pane Columns
uk: Стовпчики панелі заголовків

en: _Headers
uk: За_головки

en: Headers
uk: Заголовки

en: This menu lets you configure Pan to take certain actions on your behalf automatically, based on an article's score.
uk: За допомогою цього меню ви можете налаштувати «Pan» на виконання певних дій від вашого імені автоматично, на основі рейтингу статті.

en: Mark affected articles read
uk: Позначити відповідні статті як прочитані

en: _Delete articles scoring at:
uk: Ви_лучати статті з рейтингом:

en: Mark articles read scoring at:
uk: Позначати як прочитані статті з рейтингом:

en: _Cache articles scoring at:
uk: _Кешувати статті з рейтингом:

en: Download attachments of articles scoring at:
uk: Отримувати долучення до статей із рейтингами:

en: Actions
uk: Дії

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Use custom font in Group Pane:
uk: Власний шрифт у панелі групи:

en: Use custom font in Header Pane:
uk: Власний шрифт у панелі заголовків:

en: Use custom font in Body Pane:
uk: Власний шрифт у панелі вмісту:

en: Monospace font:
uk: Моноширинний шрифт:

en: _Fonts
uk: Ш_рифти

en: Header Pane
uk: Панель заголовків

en: Text:
uk: Текст:

en: Background:
uk: Тло:

en: Scores of 9999 or more:
uk: Рейтинги 9999 і більше:

en: Scores from 5000 to 9998:
uk: Рейтинги від 5000 до 9998:

en: Scores from 1 to 4999:
uk: Рейтинги від 1 до 4999:

en: Scores from -9998 to -1:
uk: Рейтинги від -9998 до -1:

en: Scores of -9999 or less:
uk: Рейтинги -9999 і менше:

en: Collapsed thread with unread articles:
uk: Згорнута гілка із непрочитаними статтями:

en: Body Pane
uk: Панель вмісту

en: First level of quoted text:
uk: Перший рівень цитування тексту:

en: Second level of quoted text:
uk: Другий рівень цитування тексту:

en: Third level of quoted text:
uk: Третій рівень цитування тексту:

en: URL:
uk: Адреса:

en: Signature:
uk: Підпис:

en: Group Pane
uk: Панель груп

en: Group Color:
uk: Колір групи:

en: Other Text
uk: Інший текст

en: Text Color:
uk: Колір тексту:

en: _Colors
uk: _Колір

en: Colors
uk: Кольори

en: Preferred Applications
uk: Бажані програми

en: _Web browser:
uk: Переглядач _інтернету:

en: _Mail reader:
uk: _Читання пошти:

en: _Text editor:
uk: Редактор _тексту:

en: _HTML previewer:
uk: П_опередній перегляд HTML:

en: _Applications
uk: _Програми

en: Applications
uk: Програми

en: Encoding
uk: Кодування

en: Default bytes per file (for encoder):
uk: Типова кількість байтів на файл (для кодувальника):

en: _Upload
uk: _Вивантажити

en: Upload
uk: Вивантажити

en: _Shortcuts
uk: С_корочення

en: Shortcuts
uk: Скорочення

en: Please choose your email address according to your PGP key's user id.
uk: Будь ласка, виберіть вашу адресу електронної пошти відповідно до ідентифікатора користувача ключа PGP.

en: Posting Profile
uk: Профіль публікації

en: Profile Information
uk: Інформація про профіль

en: _Profile Name:
uk: Назва п_рофілю:

en: Required Information
uk: Обов'язкова інформація

en: _Full Name:
uk: Повне _ім'я:

en: Your email address.
    Note that this has to match your PGP signature's address
    if you want your messages to be PGP-signed or encrypted correctly.
uk: Ваша адреса електронної пошти.
    Зауважте, що ця адреса має збігатися із адресою у вашому підписі PGP,
    якщо ви хочете, щоб ваші повідомлення було підписано PGP або зашифровано належним чином.

en: _Email Address:
uk: _Електронна адреса:

en: _Post Articles via:
uk: _Публікувати статті через:

en: Signature
uk: Підпис

en: _Use a Signature
uk: С_користатися підписом

en: Signature File
uk: Файл підпису

en: Text File
uk: Текстовий файл

en: Text
uk: Текст

en: Command
uk: Команда

en: PGP Signature
uk: Підпис PGP

en: Signature Type:
uk: Тип підпису:

en: Avatars
uk: Аватари

en: You can add an avatar icon to your articles with a Base64-encoded PNG.
    Add the Base64-encoded picture without the trailing <b>“Face:”</b>.
uk: Ви можете додати до ваших статей піктограму аватара, скориставшись PNG у кодуванні Base64.
    Додайте малюнок у кодуванні Base64 без <b>«Face:»</b>.

en: _Face:
uk: _Обличчя:

en: You can add an avatar icon to your articles with a unique X-Face code.
    Add the code without the trailing <b>"X-Face:"</b> 
     if it was generated by a helper program (for example http://www.dairiki.org/xface/xface.php).
uk: Ви можете додати піктограму-аватар до ваших статей за допомогою унікального коду X-Face.
    Додайте код без завершального <b>«X-Face:»</b>, 
    якщо його було створено у допоміжній програмі (наприклад http://www.dairiki.org/xface/xface.php).

en: Optional Information
uk: Додаткова інформація

en: When posting to Usenet, your article's Message-ID contains a domain name.
    You can set a custom domain name here, or leave it blank to let Pan use the domain name from your email address.
uk: При надсиланні до Usenet, ідентифікатор Message-ID вашої статті містить назву домену.
    Ви можете вказати тут нетипову назву домену або лишити це поле порожнім, щоб «Pan» використала назву домену з вашої електронної адреси.

en: Message-ID _Domain Name:
uk: Домен для ідентифікатора повідомлення:

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
uk: %i для Message-ID
    %a для Автора та Адреси
    %n для імені Адреси
    %d для дати

en: _Attribution:
uk: Пі_дпис:

note: Translators: Do not localize Reply-To and the quote marks in \"Your Name\".
en: Extra headers to be included in your articles, such as
    Reply-To: "Your Name" <yourname@somewhere.com>
    Organization: Your Organization
uk: Додаткові заголовки, які слід включити до ваших статей, зокрема
    Reply-To: "Ваше ім'я" <vasheimya@des.com>
    Organization: Ваша організація

en: E_xtra Headers:
uk: Д_одаткові заголовки:

en: Invalid email address.
uk: Некоректна адреса електронної пошти.

en: Please use an address of the form joe@somewhere.org
uk: Будь ласка, скористайтеся адресою у форматі ivan@ivanenko.org

en: New Profile
uk: Новий профіль

en: Posting Profiles
uk: Профілі публікації

en: Profiles
uk: Профілі

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - Subject line excerpt
    %S - Subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
uk: %g — група у одному каталозі (alt.binaries.pictures.trains)
    %G — група у вкладених каталогах (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s — частина рядка теми
    %S — рядок теми
    %n — ім'я для показу автора
    %e — адреса електронної пошти автора
    %d — часова позначка статті
    "/home/user/News/Pan/%g" стає
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", та
    "/home/user/News/Pan/%G" стає
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",

en: Add to the queue sorted by date posted
uk: Додати до черги з упорядкуванням за датою публікації

en: Add to the front of the queue
uk: Додати на початок черги

en: Add to the back of the queue
uk: Додати у кінець черги

en: Pan: Save Attachments
uk: Pan: збереження долучень

en: _Location:
uk: _Розташування:

en: Save Articles
uk: Зберегти статті

en: _Group's path: %s
uk: _Шлях групи: %s

en: _Priority:
uk: _Пріоритет:

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s - subject line excerpt
    %S - subject line
    %n - Poster display name
    %e - Poster email address
    %d - Article timestamp
     
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
uk: %g — група у одному каталозі (alt.binaries.pictures.trains)
    %G — група у вкладених каталогах (/alt/binaries/pictures/trains)
    %s — частина рядка теми
    %S — рядок теми
    %n — ім'я для показу автора
    %e — адреса електронної пошти автора
    %d — часова позначка статті
     
    "/home/user/News/Pan/%g" стає
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", та
    "/home/user/News/Pan/%G" стає
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",

en: Save attachments
uk: Зберегти долучення

en: Save text
uk: Зберегти текст

en: Save attachments and text
uk: Зберегти долучення і текст

en: Pan: Save Articles
uk: Pan: збереження статей

en: _Action:
uk: _Дія:

en: is more than
uk: є більшим за

en: is at most
uk: є принаймні

en: increase the article's score by
uk: збільшити рейтинг статті на

en: decrease the article's score by
uk: зменшити рейтинг статті на

en: set the article's score to
uk: встановити рейтинг статті у

en: watch the article (set its score to 9999)
uk: очікувати статтю (встановити рейтинг у 9999)

en: ignore the article (set its score to -9999)
uk: ігнорувати статтю (встановити її оцінку у -9999)

en: References
uk: Посилання

en: Line Count
uk: Кількість рядків

en: Byte Count
uk: Кількість байтів

en: Crosspost Group Count
uk: Лічильник перехресного публікування у групах

en: Age (in days)
uk: Вік (у днях)

en: for the next month
uk: на наступний місяць

en: for the next six months
uk: на наступні шість місяців

en: forever
uk: назавжди

en: contains
uk: містить

en: doesn't contain
uk: не містить

en: is
uk: є

en: isn't
uk: не є

en: starts with
uk: починається з

en: ends with
uk: закінчується на

en: matches regex
uk: відповідає формальному виразу

en: Another rule already sets this article's score.
uk: Для рейтингу цієї статті вже встановлено інше правило.

en: You may want to go back or delete the old rule.
uk: Вам варто повернутися або вилучити старе правило.

en: Back
uk: Назад

en: Delete
uk: Вилучити

en: Add
uk: Додати

en: Add and Re_score
uk: Додати та пере_обчислити

en: New Scoring Rule
uk: Нове правило оцінки

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Group name
uk: Назва групи

en: and
uk: і

en: Close and Re_score
uk: Закрити та переобчислити

en: File %s, Lines %d - %d
uk: Файл %s, рядки %d-%d

en: Pan: Article's Scores
uk: Pan: рейтинги статті

en: New Score
uk: Нова оцінка

en: Criteria
uk: Критерій

en: Add a New Scoring Rule
uk: Додати нове правило оцінки

en: Remove the Selected Scoring Rule
uk: Вилучити позначене правило оцінки

en: Please specify the server's address.
uk: Будь ласка, вкажіть адресу сервера.

en: Import SSL Certificate (PEM Format) From File
uk: Імпортувати сертифікат SSL (у форматі PEM) з файла

note: create the dialog
en: Add a Server
uk: Додати сервер

en: Edit a Server's Settings
uk: Редагувати параметри сервера

en: Location
uk: Розташування

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com".
uk: Фактична адреса сервера новин, наприклад «news.mynewsserver.com».

en: _Address:
uk: _Адреса:

en: The news server's port number.  Typically 119 for unencrypted and 563 for encrypted connections (SSL/TLS).
uk: Номер порту сервера. Типовим є 119 для нешифрованих і 563 для шифрованих з'єднань (SSL/TLS).

en: Por_t:
uk: Пор_т:

en: Login (if Required)
uk: Вхід (якщо потрібен)

en: _Username:
uk: _Користувач:

en: The username to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
uk: Ім'я користувача, яке слід надати серверу, якщо надійде запит. Якщо для доступу до вашого сервера розпізнавання непотрібне, можете не заповнювати це поле.

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: The password to give the server when asked.  If your server doesn't require authentication, you can leave this blank.
uk: Пароль, який слід надати серверу, якщо надійде запит. Якщо для доступу до вашого сервера розпізнавання непотрібне, можете не заповнювати це поле.

en: Settings
uk: Параметри

en: Connection _Limit:
uk: _Ліміт з'єднання:

en: After Two Weeks
uk: Після двох тижнів

en: After One Month
uk: Після одного місяця

en: After Two Months
uk: Після двох місяців

en: After Three Months
uk: Після трьох місяців

en: After Six Months
uk: Після шести місяців

en: Never Expire Old Articles
uk: Ніколи не вважати статті застарілими

en: E_xpire Old Articles:
uk: Зас_тарівання статей:

en: Primary
uk: Основний

en: Fallback
uk: Резервний

en: Server Rank:
uk: Ранг сервера:

en: Fallback servers are used for articles that can't be found on the primaries.  One common approach is to use free servers as primaries and subscription servers as fallbacks.
uk: Резервні сервери використовуються для статей, які не може бути знайдено на основних серверах. Одним із типових підходів є використання вільних серверів як основних і серверів підписки як резервних.

en: Disable Compression (N/A)
uk: Вимкнути стискання (н/д)

en: XZVER Compression (Astraweb)
uk: Стискання XZVER (Astraweb)

en: GZIP Compression (Giganews etc.)
uk: Стискання GZIP (Giganews тощо)

en: Header Compression:
uk: Стискання заголовків:

en: Security
uk: Безпека

en: Use Unsecure (Plaintext) Connections
uk: Використовувати незахищені (звичайні текстові) з'єднання

en: Use Secure SSL Connections
uk: Використовувати захищені з'єднання SSL

en: TLS (SSL) Settings:
uk: Параметри TLS (SSL):

en: You can enable/disable secure SSL/TLS connections here. If you enable SSL/TLS, your data is encrypted and secure. It is encouraged to enable SSL/TLS for privacy reasons.
uk: Тут ви можете увімкнути або вимкнути захищені з'єднання SSL/TLS. Якщо ви увімкнете SSL/TLS, ваші дані буде зашифровано і захищено. Вам варто увімкнути SSL/TLS з міркувань захисту конфіденційності.

en: Always trust this server's certificate
uk: Завжди довіряти цьому сертифікату сервера

en: Really delete "%s"?
uk: Справді вилучити «%s»?

en: No information available.
uk: Інформація недоступна.

en: Server Certificate for '%s'
uk: Сертифікат сервера для «%s»

en: Really delete certificate for "%s"?
uk: Справді вилучити сертифікат для «%s»?

note: dialog
en: Servers
uk: Сервери

en: Remove a Server
uk: Вилучити сервер

note: dialog
en: SSL Certificates
uk: Сертифікати SSL

en: Certificates
uk: Сертифікати

en: Import Certificate
uk: Імпортувати сертифікат

en: Inspect Certificate
uk: Ревізія сертифіката

en: Remove Certificate
uk: Вилучити сертифікат

en: 
    <u>Upload</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Sourcefile:</i> <b>%s</b>
uk: 
    <u>Вивантаження</u>
    
    <i>Тема:</i> <b>«%s»</b>
    <i>Від:</i> <b>%s</b>
    <i>Групи:</i> <b>%s</b>
    <i>Початковий файл:</i> <b>%s</b>

en: 
    <u>Download</u>
    
    <i>Subject:</i> <b>"%s"</b>
    <i>From:</i> <b>%s</b>
    <i>Date:</i> <b>%s</b>
    <i>Groups:</i> <b>%s</b>
    <i>Save Path:</i> <b>%s</b>
uk: 
    <u>Отримання</u>
    
    <i>Тема:</i> <b>«%s»</b>
    <i>Від:</i> <b>%s</b>
    <i>Дата:</i> <b>%s</b>
    <i>Групи:</i> <b>%s</b>
    <i>Шлях збереження:</i> <b>%s</b>

en: unknown
uk: невідомо

en: Choose New Destination for Selected Tasks
uk: Виберіть нове призначення для вибраних завдань

en: Save
uk: Зберегти

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
uk: Pan: завдання (%d у черзі, %d виконується, %d зупинено)

en: Pan: Tasks (%d Queued, %d Running)
uk: Pan: завдання (%d у черзі, %d виконується)

en: Pan: Tasks
uk: Pan: завдання

en: %lu selected, %s
uk: Вибраних %lu, %s

en: Running
uk: Виконується

en: Decoding
uk: Декодування

en: Queued for Decode
uk: Заплановано для декодування

en: Queued for Encode
uk: Заплановано для кодування

en: Queued
uk: Поставлено в чергу

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Removing
uk: Вилучаємо

en: %d%% Done
uk: Виконано на %d%%

en: %d:%02d:%02d Remaining (%d @ %lu KiB/s)
uk: Лишилося %d∶%02d∶%02d (%d при %lu КіБ/с)

en: Move To Top
uk: Пересунути на початок

en: Move To Bottom
uk: Пересунути у кінець

en: Show Task Information
uk: Показати відомості щодо завдання

en: Stop Task
uk: Зупинити завдання

en: Delete Task
uk: Вилучити завдання

en: Restart Task
uk: Перезапустити завдання

en: Change Download Destination
uk: Змінити теку призначення отримання даних

en: _Online
uk: _У мережі

en: Move up
uk: Пересунути вище

en: Move task up
uk: Пересунути завдання вище

en: Move to top
uk: Пересунути вверх

en: Move task to top of the download queue
uk: Пересунути завдання на початок черги отримання

en: Move down
uk: Пересунути нижче

en: Move task down
uk: Пересунути завдання нижче

en: Move to bottom
uk: Пересунути вниз

en: Move task to the bottom of the download queue
uk: Пересунути завдання у кінець черги отримання

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Restart Tasks
uk: Перезапустити завдання

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop Tasks
uk: Зупинити завдання

en: Delete Tasks
uk: Вилучити завдання

en: Close
uk: Закрити

en: Show popups
uk: Показувати контекстні підказки

en: Error starting URL: %s (Command was: %s)
uk: Помилкова початкова адреса: %s (команда: %s)

en: Couldn't save file "%s": %s
uk: Не вдалося зберегти файл «%s»: %s

en: Error initializing uulib
uk: Помилка під час ініціалізації uulib

en: Error reading from %s: %s
uk: Помилка читання з %s: %s

en: Saved "%s"
uk: Збережено «%s»

en: Error saving "%s":
    %s.
uk: Помилка під час збереження «%s»:
    %s.

en: Decoding %s
uk: Декодування %s

en: Error loading %s from cache.
uk: Помилка завантаження %s з кешу.

en: Error encoding %s: %s
uk: Помилка кодування %s: %s

en: Encoding %s
uk: Кодування %s

en: %s requires a username, but none is set.
uk: %s потребує імені користувача, але таке не встановлено.

en: %s requires a password, but none is set.
uk: %s потребує пароля, але такий не встановлено.

en: Sending "%s" to %s returned an error: %s
uk: У результаті надсилання «%s» до %s повернуто повідомлення про помилку: %s

en: Sending "%s" to %s returned an unrecognized response: "%s"
uk: У результаті надсилання «%s» на %s повернуто нерозпізнану відповідь: «%s»

en: Unable to connect to "%s"
uk: Не вдалося встановити з'єднання із «%s»

en: No space left on device.
uk: На пристрої не лишилося вільного місця.

en: Error connecting to "%s"
uk: Помилка під час встановлення з'єднання з «%s»

en: Unknown Error
uk: Невідома помилка

en: Saving %s
uk: Зберігається «%s»

en: Reading %s
uk: Читання %s

en: Article "%s" is incomplete -- the news server(s) don't have part %s
uk: Стаття «%s» є неповною — на серверах новин немає частини %s

en: Getting group list from "%s"
uk: Отримуємо список груп від «%s»

en: Fetched %lu Groups
uk: Отримано %lu груп

en: Posting "%s"
uk: Публікуємо «%s»

en: Posting of "%s" failed: %s
uk: Не вдалося опублікувати «%s»: %s

en: Posting of "%s" successful: %s
uk: Успішне опублікування «%s»: %s

en: Uploading %s
uk: Вивантажуємо %s

en: Uploading %s - Part %d of %d
uk: Вивантажуємо %s — частина %d з %d

en: Uploading message body with subject "%s"
uk: Вивантажуємо вміст повідомлення із темою «%s»

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: No posts allowed by server.
uk: Не вдалося опублікувати файл %s (частина %d з %d): публікації заборонено сервером.

en: Posting of file %s (part %d of %d) failed: %s
uk: Не вдалося опублікувати файл %s (частина %d з %d): %s

en: Posting of file %s (part %d of %d) successful: %s
uk: Успішне опублікування файла %s (частина %d з %d): %s

en: Posting of file %s successful: %s
uk: Успішне опублікування файла %s: %s

en: Posting of file %s not completely successful: Check the log (right-click list item).
uk: Надсилання файла %s не є повністю успішним: ознайомтеся із журналом (клацніть правою кнопкою на пункті у списку).

en: Posting of file %s not successful: Check the log (right-click list item).
uk: Надсилання файла %s не є успішним: ознайомтеся із журналом (клацніть правою кнопкою на пункті у списку).

en: Getting all headers for "%s"
uk: Отримання всіх заголовків для «%s»

en: Getting new headers for "%s"
uk: Отримання нових заголовків для «%s»

note: SAMPLE
en: Sampling headers for "%s"
uk: Дискретизація заголовків для «%s»

en: %s (%lu parts, %lu articles)
uk: %s (%lu частин, %lu статей)

en: Getting new headers for "%s" done.
uk: Отримання нових заголовків для «%s» завершено.

en: article doesn't have attachments
uk: стаття не має долучень

en: the article has attachments
uk: стаття має долучення

en: the article isn't cached locally
uk: статтю не кешовано локально

en: the article is cached locally
uk: статтю кешовано локально

en: the article wasn't posted by you
uk: статтю не опубліковано вами

en: the article was posted by you
uk: статтю опубліковано вами

en: the article has been read
uk: статтю прочитано

en: the article hasn't been read
uk: статтю не прочитано

en: the article is less than %ld bytes long
uk: стаття є меншою за %ld байтів

en: the article is at least %ld bytes long
uk: стаття є не меншою за %ld байтів

en: the article is less than %ld lines long
uk: стаття є меншою за %ld рядків

en: the article is at least %ld lines long
uk: стаття є не меншою за %ld рядків

en: the article is less than %ld days old
uk: вік статті є меншим за %ld днів

en: the article is at least %ld days old
uk: вік статті є не меншим за %ld днів

en: the article was posted to less than %ld groups
uk: статтю було опубліковано у менше за %ld групах

en: the article was posted to at least %ld groups
uk: статтю було опубліковано у принаймні %ld групах

en: the article's score is less than %ld
uk: рейтинг статті менший за %ld

en: the article's score is %ld or higher
uk: рейтинг статті %ld або вищий

en: %s doesn't contain "%s"
uk: %s не містить «%s»

en: %s isn't "%s"
uk: %s не є «%s»

en: %s doesn't begin with "%s"
uk: %s не починається з «%s»

en: %s doesn't end with "%s"
uk: %s не завершується на «%s»

en: %s doesn't match the regex "%s"
uk: %s не відповідає формальному виразу «%s»

en: %s contains "%s"
uk: %s містить «%s»

en: %s is "%s"
uk: %s є «%s»

en: %s begins with "%s"
uk: %s починається з «%s»

en: %s ends with "%s"
uk: %s завершується на «%s»

en: %s matches the regex "%s"
uk: %s відповідає формальному виразу «%s»

en: Any of these tests fail:
uk: Якусь із цих перевірок не пройдено:

en: All of these tests pass:
uk: Усі ці перевірки пройдено:

en: None of these tests pass:
uk: Жодну з цих перевірок не пройдено:

en: Any of these tests pass:
uk: Будь-яку з цих перевірок пройдено:

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
uk: Не вказано електронної адреси; ідентифікатор повідомлення генерується з домену «%s»

en: Warning: Reply seems to be top-posted.
uk: Попередження: схоже, що відповідь розташовано над дописом.

en: Warning: The signature marker should be "-- ", not "--".
uk: Попередження: маркером підпису має бути «-- », а не «--».

en: Warning: Signature prefix with no signature.
uk: Попередження: префікс підпису без підпису.

en: Warning: Signature is more than 4 lines long.
uk: Попередження: розмір підпису перевищує 4 рядки.

en: Warning: Signature is more than 80 characters wide.
uk: Попередження: розмір підпису перевищує 80 символів у ширину.

en: Warning: %d line is more than 80 characters wide. | Warning: %d lines are more than 80 characters wide.
uk[0]: Попередження: %d рядок має ширину більше вісімдесяти символів.
uk[1]: Попередження: %d рядки мають ширину більше вісімдесяти символів.
uk[2]: Попередження: %d рядків мають ширину більше вісімдесяти символів.
uk[3]: Попередження: один рядок має ширину більше вісімдесяти символів.

en: Error: Message is empty.
uk: Помилка: повідомлення порожнє.

en: Warning: The message is entirely quoted text!
uk: Попередження: повідомлення містить лише процитований текст!

en: Warning: The message is mostly quoted text.
uk: Попередження: повідомлення головним чином містить процитований текст.

en: Error: Message appears to have no new content.
uk: Помилка: Схоже, що повідомлення не має нового вмісту.

en: Warning: The posting profile's server doesn't carry newsgroup
    	"%s".
    	If the group name is correct, switch profiles in the "From:"
    	line or edit the profile with "Edit|Manage Posting Profiles".
uk: Попередження: сервер профілю для дописів не містить групи новин
    	«%s».
    	Якщо назву групи вказано правильно, перемкніть профілі у рядку
    	«Від:» або внесіть зміни до профілю за допомогою пункту «Зміни → Профілі публікації».

en: Warning: Following-Up to too many groups.
uk: Попередження: відповідь у надто велику кількість груп.

en: Error: No Subject specified.
uk: Помилка: Не вказано теми.

en: Warning: Group "%s" is read-only.
uk: Попередження: групу «%s» призначено лише для читання.

en: Error: Posting to a very large number of groups.
uk: Помилка: опублікування у дуже великій кількості груп.

en: Warning: Posting to a large number of groups.
uk: Попередження: опублікування у великій кількості груп.

en: Warning: Crossposting without setting Followup-To header.
uk: Попередження: перехресна публікація без встановлення заголовка «Followup-To».

en: Error: Bad email address.
uk: Помилка: некоректна адреса електронної пошти.

en: Warning: Most newsgroups frown upon HTML posts.
uk: Попередження: у більшості груп новин не вітають публікації у HTML.

en: Error: No Recipients.
uk: Помилка: немає отримувачів.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: unexpected line.
uk: Помилка під час читання рейтингу у %*.*s, рядок %d: неочікуваний рядок.

en: Error reading score in %*.*s, line %d: expected 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'.
uk: Помилка під час читання рейтингу у %*.*s, рядок %d: мало бути «Expires: ММ/ДД/РРРР» або «Expires: ДД-ММ-РРРР»

en: Expired old score from %*.*s, line %d
uk: Застарілий рейтинг від %*.*s, рядок %d

en: Read %lu scoring rules in %lu sections from "%s"
uk: Читання %lu правил оцінювання у %lu розділах з «%s»

en: Error printing the server certificate for '%s'
uk: Помилка під час друку сертифіката сервера для «%s»

en: The current server <b>'%s'</b> sent this security certificate:
uk: Поточним сервером <b>«%s»</b> надіслано цей сертифікат захисту:

en: Certificate information for server <b>'%s'</b>:
uk: Відомості щодо сертифікат з сервера <b>«%s»</b>:

en: %s<b>Issuer information:</b>
    %s
    <b>Valid until:</b> %s
    
    <b>Not valid before:</b> %s
uk: %s<b>Інформація щодо видавця:</b>
    %s
    <b>Граничний строк чинності:</b> %s
    
    <b>Набуття чинності:</b> %s

en: > [quoted text muted]
uk: > [цитований текст вилучено]

en: no_name
uk: без_назви

en: no_mail
uk: без_пошти
