papers - en to sv translation catalogue (418 entries)

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
sv: Dokumentvisare

en: View multi-page documents
sv: Visa dokument med flera sidor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;djvu;tiff;document;presentation;viewer;papers;
sv: pdf;djvu;tiff;dokument;presentation;visare;papers;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Override document restrictions
sv: Åsidosätt dokumentbegränsningar

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
sv: Åsidosätt dokumentbegränsningar, som till exempel begränsning i att kopiera eller att skriva ut.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
sv: URI på katalogen som senast användes för att öppna eller spara ett dokument

en: The URI of the directory last used to save a picture
sv: URI på katalogen som senast användes för att spara en bild

en: Page cache size in MiB
sv: Sidans cachestorlek i MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
sv: Den maximala storleken som kommer att användas för att cacha renderade sidor, vilket begränsar den maximala zoomnivån.

en: Allow links to change the zoom level.
sv: Tillåt länkar att ändra zoomnivån.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
sv: Kontrollera stavning vid skrivande av kommentarer eller ifyllande av textformulär.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
sv: Visa en sidopanel intill dokumentet för hjälp med att navigera dokumentet.

en: Set the default zoom level to display a document.
sv: Ställ in standardzoomnivån för att visa dokument.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
sv: Visa dokumentet som en kontinuerlig ström av sidor i stället för en sida åt gången.

en: Show two pages side by side.
sv: Visa två sidor bredvid varandra.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
sv: Visa den första sidan (udda) till vänster (vid visning av två sidor bredvid varandra)

en: Read documents
sv: Läs dokument

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
sv: En dokumentvisare för GNOME-skrivbordet. Du kan visa, söka eller kommentera dokument i många olika format.

en: Papers supports documents in: PDF, DjVu, TIFF, and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
sv: Papers stöder dokument i: PDF, DjVu, TIFF och serietidningsarkiv (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple, and modern UI
sv: Ett rent, enkelt och modernt användargränssnitt

en: A mobile-friendly UI
sv: Ett mobilvänligt användargränssnitt

en: A modern and colorful annotation list
sv: En modern och färggrann kommentarslista

en: Big thumbnails in the sidebar
sv: Stora miniatyrbilder i sidopanelen

en: All search actions are contained in the sidebar
sv: Alla sökåtgärder finns i sidopanelen

en: Print Preview
sv: Förhandsvy av utskrift

en: Preview before printing
sv: Förhandsvy innan utskrivning

en: File is corrupted
sv: Filen är skadad

en: Archive is encrypted
sv: Arkiv är krypterat

en: No supported images in archive
sv: Inga bilder som stöds i arkivet

en: No files in archive
sv: Inga filer i arkivet

en: Not a comic book MIME type: %s
sv: Inte en MIME-typ för en serietidning: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
sv: libarchive saknar stöd för den här serietidningens komprimering, kontakta din distributör

en: Can not get local path for archive
sv: Kan inte hitta lokal sökväg för arkiv

en: Comic Books
sv: Serietidningar

en: Adds support for reading comic books
sv: Lägger till stöd för att läsa serietidningar

en: DjVu document has incorrect format
sv: DjVu-dokumentet har ett felaktigt format

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
sv: Dokumentet består av flera filer. En eller flera av dessa filer går inte komma åt.

en: DjVu Documents
sv: DjVu-dokument

en: Adds support for reading DjVu documents
sv: Lägger till stöd för att läsa DjVu-dokument

en: PDF Documents
sv: PDF-dokument

en: Adds support for reading PDF Documents
sv: Lägger till stöd för att läsa PDF-dokument

note: translators: this is the document security state
en: Yes
sv: Ja

note: translators: this is the document security state
en: No
sv: Nej

en: Type 1
sv: Typ 1

en: Type 1C
sv: Typ 1C

en: Type 3
sv: Typ 3

en: TrueType
sv: Truetype

en: Type 1 (CID)
sv: Typ 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
sv: Typ 1C (CID)

en: TrueType (CID)
sv: Truetype (CID)

en: Unknown font type
sv: Okänd typsnittstyp

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
sv: Detta dokument innehåller ej inbäddade typsnitt som ej är del av PDF-standardens 14 typsnitt.  Om de ersättande typsnitten som är valda av fontconfig inte är desamma som typsnitten som användes när PDF-filen skapades så kan renderingen bli felaktig.

en: All fonts are either standard or embedded.
sv: Alla typsnitten är antingen standard eller inbäddade.

en: No name
sv: Inget namn

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None
en: None
sv: Ingen

en: Embedded subset
sv: Inbyggd delmängd

en: Embedded
sv: Inbyggd

en: Not embedded
sv: Inte inbyggd

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
sv:  (Ett av de 14 standardtypsnitten)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
sv:  (Inte ett av de 14 standardtypsnitten)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
sv: %s%s
    Kodning: %s
    %s
    Ersätter med <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
sv: %s%s
    Kodning: %s
    %s

en: TIFF Documents
sv: TIFF-dokument

en: Adds support for reading TIFF documents
sv: Lägger till stöd för att läsa TIFF-dokument

en: Invalid document
sv: Ogiltigt dokument

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
sv: Kunde inte spara bilagan ”%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna bilagan ”%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
sv: Kunde inte öppna bilagan ”%s”

en: File type %s (%s) is not supported
sv: Filtypen %s (%s) stöds inte

en: All Documents
sv: Alla dokument

en: All Files
sv: Alla filer

en: %.2f × %.2f inch
sv: %.2f × %.2f tum

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
sv: %s, Stående (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
sv: %s, Liggande (%s)

en: Failed to create a temporary file: %s
sv: Misslyckades med att skapa en temporärfil: %s

en: Unknown MIME Type
sv: Okänd MIME-typ

en: This work is in the Public Domain
sv: Detta är ett publikt verk

en: Save Attachment | Save Attachments
sv[0]: Spara bilaga
sv[1]: Spara bilagor

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Edit Note
sv: Redigera notering

en: Failed to render page %d: %s
sv: Misslyckades med att rendera sida %d: %s

en: Failed to render page %d
sv: Misslyckades med att rendera sida %d

en: Failed to create thumbnail for page %d
sv: Misslyckades med att skapa en miniatyrbild för sida %d

en: Failed to print page %d: %s
sv: Misslyckades med att skriva ut sida %d: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
sv: Förbereder förhandsvy…

en: Finishing…
sv: Färdigställer…

en: Generating preview: page %d of %d
sv: Genererar förhandsvy: sida %d av %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
sv: Förbereder utskrift…

en: Printing page %d of %d…
sv: Skriver ut sida %d av %d…

en: Invalid Page Selection
sv: Ogiltigt sidval

en: Your print range selection does not include any pages
sv: Ditt val av utskriftsintervall inkluderar inte några sidor

note: show close if the certificate is null, or if no cert is found
en: _Close
sv: S_täng

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
sv: Skriv ut

en: Page Scaling:
sv: Sidskalning:

en: Shrink to Printable Area
sv: Förminska till utskrivningsbart område

en: Fit to Printable Area
sv: Anpassa till utskrivningsbart område

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
sv: Skala dokumentsidor för att passa den valda skrivarsidan. Välj från en av följande:
    
    • ”Ingen”: Ingen sidskalning genomförs.
    
    • ”Förminska till utskrivningsbart område”: Dokumentsidor större än det utskrivningsbara området minskas för att passa det utskrivningsbara området för skrivarsidan.
    
    • ”Anpassa till utskrivningsbart område”: Dokumentsidor förstoras eller förminskas enligt vad som krävs för att passa det utskrivningsbara området för skrivarsidan.

en: Auto Rotate and Center
sv: Automatisk rotering och centrering

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
sv: Rotera skrivarens sidorientering för varje sida för att matcha orienteringen för varje dokumentsida. Dokumentsidor kommer att centreras inom skrivarsidan.

en: Select page size using document page size
sv: Välj sidstorlek med sidstorlek för dokument

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
sv: När aktiverat kommer varje sida att skrivas ut med samma pappersstorlek som dokumentsidan.

en: Draw border around pages
sv: Rita ram runt sidor

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
sv: När aktiverat kommer en ram ritas runt varje sida.

en: Page Handling
sv: Sidhantering

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page
sv: Gå till sidan

en: Find
sv: Sök

en: Go to page %s
sv: Gå till sida %s

en: Go to %s on file “%s”
sv: Gå till %s i filen ”%s”

en: Go to file “%s”
sv: Gå till filen ”%s”

en: Launch %s
sv: Starta %s

en: Reset form
sv: Återställ formulär

en: Running in presentation mode
sv: Kör i presentationsläge

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
sv: Slut på presentationen. Tryck Esc eller klicka för att avsluta.

en: Jump to page:
sv: Gå till sidan:

en: (%d of %d)
sv: (%d av %d)

en: of %d
sv: av %d

en: Select page
sv: Välj sida

en: Delete the temporary file
sv: Ta bort temporära filen

en: File specifying print settings
sv: Fil som anger utskriftsinställningar

en: FILE
sv: FIL

en: File descriptor of input file
sv: Filhandtag för indatafil

en: MIME type of input file
sv: MIME-typ för indatafil

en: TYPE
sv: TYP

en: File descriptor of print settings file
sv: Filhandtag för utskriftsinställningsfil

en: GNOME Document Previewer
sv: Dokumentförhandsgranskare för GNOME

en: Papers Document Viewer
sv: Papers dokumentvisare

en: The selected printer “%s” could not be found
sv: Den valda skrivaren ”%s” kunde inte hittas

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Page Count
sv: Sidantal

en: _Print
sv: S_kriv ut

en: Print This Document
sv: Skriv ut detta dokument

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Failed to Print Document
sv: Misslyckades med att skriva ut dokument

en: Unknown
sv: Okänd

en: Document Properties
sv: Dokumentegenskaper

en: Title
sv: Titel

en: Location
sv: Plats

en: Subject
sv: Ämne

en: Author
sv: Författare

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Producer
sv: Producent

en: Creator
sv: Skapare

en: Created
sv: Skapad

en: Modified
sv: Ändrad

en: Number of Pages
sv: Antal sidor

en: Optimized
sv: Optimerad

en: Security
sv: Säkerhet

en: Contains Javascript
sv: Innehåller Javascript

en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

en: Size
sv: Storlek

[ctx: Title of the dialog shown to edit properties of a given annotation.]
en: Annotation Properties
sv: Kommentarsegenskaper

en: _Color
sv: _Färg

en: _Opacity
sv: _Opacitet

en: _Icon
sv: _Ikon

en: Note
sv: Notering

en: Comment
sv: Kommentar

en: Key
sv: Nyckel

en: Help
sv: Hjälp

en: New Paragraph
sv: Nytt stycke

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Insert
sv: Infoga

en: Cross
sv: Kryss

en: Circle
sv: Cirkel

en: _Markup Type
sv: _Märkningstyp

en: Highlight
sv: Färgmarkering

en: Strike out
sv: Genomstrykning

en: Underline
sv: Understrykning

en: Squiggly
sv: Vågig

en: _Author
sv: _Författare

en: Auto-Reveal on _Scroll
sv: Visa automatiskt vid _rullning

en: Pop up note while scrolling the document
sv: Poppa upp anteckning vid rullning av dokumentet

note: Translators: Translators: This is an action (a verb in English) that opens the sidebar to start a search
en: Search
sv: Sök

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Outline
sv: Översikt

en: Annotations
sv: Kommentarer

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Layers
sv: Lager

en: Toggle Sidebar
sv: Växla sidopanel

en: Document Menu
sv: Dokumentmeny

en: Document has been digitally signed.
sv: Dokumentet har signerats digitalt.

en: View Signature…
sv: Visa signatur…

en: Fit Automatically
sv: Anpassa automatiskt

en: Selection too Small
sv: Markering för liten

en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press `Start over` and draw a bigger rectangle.
sv: En signatur av den här storleken kan vara för liten för att kunna läsas. Om du vill skapa en potentiellt mer läsbar signatur, tryck på ”Börja om” och rita en större rektangel.

en: Start _Over
sv: Börja _om

en: _Sign
sv: _Signera

en: Abort Printing?
sv: Avbryt utskrift?

en: There is one or more active print jobs. If the window is closed, pending print jobs will not be printed.
sv: Det finns ett eller flera aktiva utskriftsjobb. Om du stänger fönstret så kommer väntande utskriftsjobb inte att skrivas ut.

en: Abort _Print and Close
sv: Avbryt _utskrift och stäng

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Close _After Printing
sv: Stäng _efter utskrift

en: Open…
sv: Öppna…

en: Ni_ght Mode
sv: Nattlä_ge

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Document Viewer
sv: _Om Dokumentvisare

en: _Print…
sv: Skriv _ut…

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Present as Slideshow
sv: Presentera som bildspel

en: Sign D_igitally…
sv: Signera d_igitalt…

en: Open a C_opy
sv: Öppna en k_opia

en: Open With…
sv: Öppna med…

en: _Save As…
sv: _Spara som…

en: _Continuous
sv: Sa_mmanhängande

en: _Dual
sv: _Dubbel

en: _Odd Pages Left
sv: _Udda sidnummer till vänster

en: Right to Left Document
sv: Höger till vänster-dokument

en: Ro_tate ⤵
sv: Ro_tera ⤵

en: Document Prop_erties
sv: Dokument_egenskaper

note: Translators: As a noun, this is describing the type of text marking annotation, as are squiggly, strikethrough, and underline. An adjective could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Highlight (h)
sv: Färgmarkering (h)

note: Translators: As a noun or adjective, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, squiggly, and underline. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Strikethrough (k)
sv: Genomstrykning (k)

note: Translators: As a noun, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, squiggly, and strikethrough. An adjective could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Underline (u)
sv: Understrykning (u)

note: Translators: As an adjective, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, strikethrough, and underline. A noun could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Squiggly (q)
sv: Vågig (q)

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: _Go To
sv: _Gå till

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: _Save Image As…
sv: _Spara bild som…

en: Copy _Image
sv: Kopiera _bild

en: _Open Attachment
sv: Ö_ppna bilaga

en: _Save Attachment As…
sv: _Spara bilaga som…

en: Annotation _Properties…
sv: _Egenskaper för kommentar…

en: R_emove Annotation
sv: _Ta bort kommentar

en: _Add Text Annotation
sv: _Lägg till textkommentar

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Perform a Search
sv: Utför en sökning

en: The search results will appear here
sv: Sökresultaten kommer visas här

en: Loading Document
sv: Läser in dokument

en: C_ancel
sv: _Avbryt

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Password
sv: Lösenord

en: Invalid password
sv: Ogiltigt lösenord

en: Forget password _immediately
sv: Glöm lösenordet _omedelbart

en: Remember _forever
sv: Kom ihåg för _alltid

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password
sv: Detta dokument är låst och kan endast läsas om rätt lösenord anges

en: _Unlock Document
sv: _Lås upp dokument

en: Usage Terms
sv: Användningsvillkor

en: Text License
sv: Textlicens

en: Further Information
sv: Ytterligare information

en: Signature Information
sv: Signaturinformation

en: View Details…
sv: Visa detaljer…

en: Properties
sv: Egenskaper

en: _Document
sv: _Dokument

en: _Fonts
sv: _Typsnitt

en: License
sv: Licens

en: _Signatures
sv: _Signaturer

en: Search in document
sv: Sök i dokument

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: _Whole Words Only
sv: Enbart _hela ord

en: C_ase Sensitive
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

[ctx: shortcut window]
en: File
sv: Fil

[ctx: shortcut window]
en: Open Document
sv: Öppna dokument

[ctx: shortcut window]
en: Open Copy of Current Document
sv: Öppna kopia av aktuellt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Open With…
sv: Öppna med…

[ctx: shortcut window]
en: Save Copy of Current Document
sv: Spara kopia av aktuellt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Print Current Document
sv: Skriv ut aktuellt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Document Window
sv: Stäng aktuellt dokumentfönster

[ctx: shortcut window]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: shortcut window]
en: Enter Presentation Mode
sv: Gå in i presentationsläge

[ctx: shortcut window]
en: Side Pane
sv: Sidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Caret Navigation
sv: Markörnavigering

[ctx: shortcut window]
en: Selection
sv: Markering

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Select All
sv: Markera allt

[ctx: shortcut window]
en: Zoom and Rotation
sv: Zoom och rotation

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page 90 Degrees Counter-Clockwise
sv: Rotera sida 90 grader moturs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page 90 Degrees Clockwise
sv: Rotera sida 90 grader medurs

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Normal Size
sv: Normal storlek

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In (Alternative)
sv: Zooma in (alternativ)

[ctx: shortcut window]
en: Fit Page
sv: Anpassa till sida

[ctx: shortcut window]
en: Fit Width
sv: Anpassa till bredd

[ctx: shortcut window]
en: Automatic Zoom
sv: Automatisk zoomning

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Move Around Page
sv: Flytta runt på sida

[ctx: shortcut window]
en: Move Up/Down Page Several Lines
sv: Gå flera rader upp/ned på sida

[ctx: shortcut window]
en: Previous Page
sv: Föregående sida

[ctx: shortcut window]
en: Next Page
sv: Nästa sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to Page Number
sv: Gå till sidnummer

[ctx: shortcut window]
en: Previous Page (Fast)
sv: Föregående sida (snabbt)

[ctx: shortcut window]
en: Next Page (Fast)
sv: Nästa sida (snabbt)

[ctx: shortcut window]
en: Previous Visited Page
sv: Föregående besökt sida

[ctx: shortcut window]
en: Next Visited Page
sv: Nästa besökt sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to Page Beginning/End
sv: Gå till början/slutet på sida

[ctx: shortcut window]
en: Go to Document Start
sv: Gå till början på dokument

[ctx: shortcut window]
en: Go to Document End
sv: Gå till slutet på dokument

[ctx: shortcut window]
en: Document View
sv: Dokumentvy

[ctx: shortcut window]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: Remove Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: Night Mode
sv: Nattläge

[ctx: shortcut window]
en: Continuous Scrolling
sv: Sammanhängande rullning

[ctx: shortcut window]
en: Dual Page
sv: Dubbla sidor

[ctx: shortcut window]
en: Odd Pages Left
sv: Udda sidnummer till vänster

[ctx: shortcut window]
en: Document Properties
sv: Dokumentegenskaper

[ctx: shortcut window]
en: Add Text Annotation
sv: Lägg till textkommentar

[ctx: shortcut window]
en: Highlight Text
sv: Färgmarkerad text

[ctx: shortcut window]
en: Strikethrough Text
sv: Genomstruken text

[ctx: shortcut window]
en: Wavy/Squiggly Underline Text
sv: Vågig understruken text

[ctx: shortcut window]
en: Underline Text
sv: Understruken text

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sökning

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
sv: Sök nästa

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
sv: Sök föregående

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Presentation Mode
sv: Presentationsläge

[ctx: shortcut window]
en: Black Screen
sv: Svart skärm

[ctx: shortcut window]
en: White Screen
sv: Vit skärm

en: No Annotations
sv: Inga kommentarer

en: Annotation Properties
sv: Kommentarsegenskaper

en: Remove Annotation
sv: Ta bort kommentar

en: Collapse all tree
sv: Fäll ihop alla träd

en: Expand all tree
sv: Expandera alla träd

en: Expand all under this element
sv: Expandera allt under detta element

en: Print this section…
sv: Skriv ut denna del…

en: Previews
sv: Förhandsvyer

en: Open a Document
sv: Öppna ett dokument

en: Drag and drop documents here
sv: Dra och släpp dokument här

en: _Open…
sv: Ö_ppna…

en: Unable to Open Document
sv: Kunde inte öppna dokument

en: _Open Other File…
sv: Ö_ppna annan fil…

en: © 1996–2025 The Papers authors
sv: © 1996–2025 Upphovsmännen bakom Papers

en: The page label of the document to display.
sv: Sidetiketten i dokumentet att visa.

en: PAGE
sv: SIDA

en: The page number of the document to display.
sv: Sidnumret i dokumentet att visa.

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Named destination to display.
sv: Namngivet mål att visa.

en: DEST
sv: MÅL

en: Run papers in fullscreen mode.
sv: Kör papers i helskärmsläge.

en: Run papers in presentation mode.
sv: Kör papers i presentationsläge.

en: Show the version of the program.
sv: Visa programmets version.

en: [FILE…]
sv: [FIL…]

en: View Details
sv: Visa detaljer

en: Document contains new or modified annotations and form fields that have been filled out.
sv: Dokumentet innehåller nya eller ändrade kommentarer och formulärfält som har fyllts i.

en: Document contains form fields that have been filled out.
sv: Dokumentet innehåller formulärfält som har fyllts i.

en: Document contains new or modified annotations.
sv: Dokumentet innehåller nya eller ändrade kommentarer.

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar en kopia så kommer ändringarna att förloras permanent.

en: Save Changes to a Copy?
sv: Spara ändringar till en kopia?

en: Close _Without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Save a Copy
sv: _Spara en kopia

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Couldn’t find appropriate format to save image
sv: Kunde inte hitta lämpligt format att spara bilden i

en: The image could not be saved.
sv: Bilden kunde inte sparas.

en: Caret navigation mode is now enabled, press F7 to disable.
sv: Markörnavigeringsläge är nu aktiverat, tryck F7 för att inaktivera.

en: Caret navigation mode is now disabled, press F7 to enable.
sv: Markörnavigeringsläge är nu inaktiverat, tryck F7 för att aktivera.

en: Unable to Open Attachment
sv: Kunde inte öppna bilaga

en: The attachment could not be saved.
sv: Bilagan kunde inte sparas.

en: Digital signature is invalid
sv: Digital signatur är ogiltig

en: The Document Contains No Pages
sv: Dokumentet innehåller inga sidor

en: The Document Contains Only Empty Pages
sv: Dokumentet innehåller endast tomma sidor

en: The file could not be saved as “{}”.
sv: Filen kunde inte sparas som ”{}”.

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Draw a rectangle to insert a signature field
sv: Rita en rektangel för att infoga ett signaturfält

en: Digitally signed by {}
    Date: {}
sv: Digitalt signerad av {}
    Datum: {}

en: Certificate Required
sv: Certifikat krävs

en: Select signing certificate
sv: Välj signeringscertifikat

en: Select
sv: Välj

en: A certificate is required to sign this document
sv: Ett certifikat krävs för att signera detta dokument

en: Save Signed File
sv: Spara signerad fil

en: Please enter password for {}
sv: Ange lösenord för {}

en: _Login
sv: _Logga in

note: TRANSLATORS: In the context of "the job {} is being printed"
en: Printing job “{}”
sv: Skriver ut jobbet ”{}”

en: No pending jobs in queue
sv: Inga väntande jobb i kö

en: Unable to open external link
sv: Kunde inte öppna extern länk

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “{}”
sv: Säkerhetsvarning: detta dokument har hindrats från att öppna filen ”{}”

en: Page {}
sv: Sida {}

note: Translators: Do NOT translate the content between '{' and '}' they are variable names. Changing their order is possible
en: ({pagenum} of {totalpages})
sv: ({pagenum} av {totalpages})

note: Translators: the placeholder is the total amount of pages
en: of {}
sv: av {}

en: The document “{}” is locked and requires a password before it can be opened
sv: Dokumentet ”{}” är låst och kräver ett lösenord för att öppnas

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Open File Location
sv: Öppna filens plats

en: File
sv: Fil

en: Name
sv: Namn

en: Folder
sv: Mapp

en: File Path
sv: Filsökväg

en: Content
sv: Innehåll

en: Date &amp; Time
sv: Datum och tid

en: Signed by
sv: Signerat av

en: Signature is valid.
sv: Signaturen är giltig.

en: Signature is invalid.
sv: Signaturen är ogiltig.

en: Document has been changed after signing.
sv: Dokumentet har ändrats efter signering.

en: Signature could not be decoded.
sv: Signaturen kunde inte avkodas.

en: Signature verification error.
sv: Signaturverifieringsfel.

en: Signed with a certificate issued by trusted issuer.
sv: Signerat med ett certifikat utfärdat av en betrodd utfärdare.

en: Signed with a certificate issued by untrusted issuer.
sv: Signerat med ett certifikat utfärdat av en ej betrodd utfärdare.

en: Signed with a certificate issued by unknown issuer.
sv: Signerat med ett certifikat utfärdat av en okänd utfärdare.

en: Signed with revoked certificate.
sv: Signerat med ett återkallat certifikat.

en: Signed with expired certificate.
sv: Signerat med ett utgånget certifikat.

en: Certificate verification error.
sv: Certifikatverifieringsfel.

en: Certificate has not been verified.
sv: Certifikatet har inte verifierats.

en: Organization
sv: Organisation

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Certificate Issuer
sv: Certifikatutfärdare

en: Certificate Issuer's Email
sv: E-post till certifikatutfärdare

en: Certificate Issuer's Organization
sv: Certifikatutfärdarens organisation

en: Certificate's Issuance Time
sv: Tid för certifikatutfärdande

en: Certificate's Expiration Time
sv: Utgångstid för certifikat

en: Hide Details…
sv: Dölj detaljer…
