evince - en to it translation catalogue (406 entries)

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
it: Visualizzatore documenti

en: View multi-page documents
it: Visualizza documenti multi-pagina

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;djvu;tiff;document;presentation;viewer;papers;
it: pdf;djvu;tiff;documento;presentazione;visualizzatore;papers;

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Override document restrictions
it: Scavalca restrizioni documento

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
it: Scavalca le restrizioni del documento, come la restrizione di copiare o di stampare.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
it: L'URI dell'ultima directory usata per aprire o salvare un documento

en: The URI of the directory last used to save a picture
it: L'URI dell'ultima directory usata per salvare un'immagine

en: Page cache size in MiB
it: Dimensione della cache di pagina in MB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
it: La dimensione massima che verrà usata per le pagine renderizzate da inserire nella cache, limita il livello massimo di zoom.

en: Allow links to change the zoom level.
it: Consente ai collegamenti di modificare il livello di ingrandimento.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
it: Controlla l'ortografia durante la scrittura di note o durante il riempimento di moduli.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
it: Mostra una barra a lato del documento per aiutare nella navigazione.

en: Set the default zoom level to display a document.
it: Seleziona il livello di ingrandimento per visualizzare un documento.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
it: Mostra il documento come un flusso continuo di pagine invece che una pagina alla volta.

en: Show two pages side by side.
it: Mostra due pagine affiancate.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
it: Mostra la prima pagina (pagina dispari) sulla sinistra (quando si mostrano due pagine affiancate)

en: Read documents
it: Lettura di documenti

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
it: Un visualizzatore di documenti per il desktop GNOME. Si può visualizzare, cercare o annotare i documenti in molti formati diversi.

en: Papers supports documents in: PDF, DjVu, TIFF, and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
it: Papers supporta documenti in: PDF, DjVu, TIFF e archivi di fumetti (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple, and modern UI
it: Un'interfaccia pulita, semplice e moderna

en: A mobile-friendly UI
it: Un'interfaccia utente adatta ai dispositivi mobili

en: A modern and colorful annotation list
it: Una lista di annotazioni moderna e colorata

en: Big thumbnails in the sidebar
it: Anteprime grandi nella barra laterale

en: All search actions are contained in the sidebar
it: Tutte le azioni di ricerca sono contenute nella barra laterale

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Preview before printing
it: Visualizza in anteprima il documento da stampare

en: File is corrupted
it: Il file è danneggiato

en: Archive is encrypted
it: L'archivio è cifrato

en: No supported images in archive
it: Nessuna immagine supportata nell'archivio

en: No files in archive
it: Nessun file nell'archivio

en: Not a comic book MIME type: %s
it: Non è un tipo MIME di fumetti: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
it: Manca il supporto a libarchive per questa compressione dei fumetti, contattare il distributore

en: Can not get local path for archive
it: Impossibile ottenere il percorso locale per l'archivio

en: Comic Books
it: Fumetti

en: Adds support for reading comic books
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei fumetti

en: DjVu document has incorrect format
it: Il documento DjVu ha un formato non corretto

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
it: Il documento è composto da diversi file. Non è possibile accedere a uno o più di tali file.

en: DjVu Documents
it: Documenti DjVu

en: Adds support for reading DjVu documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti DjVu

en: PDF Documents
it: Documenti PDF

en: Adds support for reading PDF Documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti PDF

note: translators: this is the document security state
en: Yes
it: Sì

en: Unknown font type
it: Tipo di carattere sconosciuto

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
it: Questo documento contiene tipi di carattere non incorporati che non sono inclusi nel 14 caratteri standard PDF. Se i caratteri sostitutivi selezionati da fontconfig non sono gli stessi usati per creare il PDF, il rendering potrebbe non essere corretto.

en: All fonts are either standard or embedded.
it: Tutti i tipi di carattere sono o standard o incorporati.

en: No name
it: Nessun nome

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None
en: None
it: Campo vuoto

en: Embedded subset
it: Sottoinsieme incorporato

en: Embedded
it: Incorporato

en: Not embedded
it: Non incorporato

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
it:  (è uno dei 14 tipi di carattere standard)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
it:  (non è uno dei 14 tipi di carattere standard)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
it: %s%s
    Codifica: %s
    %s
    Sostituita con <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
it: %s%s
    Codifica: %s
    %s

en: TIFF Documents
it: Documenti TIFF

en: Adds support for reading TIFF documents
it: Aggiunge il supporto per la lettura dei documenti TIFF

en: Invalid document
it: Documento non valido

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
it: Impossibile salvare l'allegato «%s»: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
it: Impossibile aprire l'allegato «%s»: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
it: Impossibile aprire l'allegato «%s»

en: File type %s (%s) is not supported
it: Il tipo di file %s (%s) non è supportato

en: All Documents
it: Tutti i documenti

en: All Files
it: Tutti i file

en: %.2f × %.2f inch
it: %.2f × %.2f pollici

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
it: %s, verticale (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
it: %s, orizzontale (%s)

en: Failed to create a temporary file: %s
it: Creazione di un file temporaneo non riuscita: %s

en: Unknown MIME Type
it: Tipo MIME sconosciuto

en: This work is in the Public Domain
it: Questo lavoro è nel Pubblico Dominio

en: Save Attachment | Save Attachments
it[0]: Salva allegato
it[1]: Salva allegati

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Edit Note
it: Modifica nota

en: Failed to render page %d: %s
it: Render della pagina %d non riuscito: %s

en: Failed to render page %d
it: Visualizzazione della pagina %d non riuscita

en: Failed to create thumbnail for page %d
it: Creazione della miniatura per la pagina %d non riuscita

en: Failed to print page %d: %s
it: Stampa della pagina %d non riuscita: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
it: Preparazione anteprima…

en: Finishing…
it: Chiusura…

en: Generating preview: page %d of %d
it: Generazione anteprima: pagina %d di %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
it: Preparazione alla stampa…

en: Printing page %d of %d…
it: Stampa della pagina %d di %d…

en: Invalid Page Selection
it: Selezione di pagine non valida

en: Your print range selection does not include any pages
it: L'intervallo di stampa selezionato non contiene alcuna pagina

note: show close if the certificate is null, or if no cert is found
en: _Close
it: _Chiudi

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
it: Stampa

en: Page Scaling:
it: Ridimensionamento pagina:

en: Shrink to Printable Area
it: Riduci all'area stampabile

en: Fit to Printable Area
it: Adatta all'area stampabile

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
it: Scala le pagine del documento fino a riempire l'area di stampa selezionata. Selezionare uno dei seguenti:
    
    • «Nessuna»: non viene eseguito alcun ridimensionamento della pagina.
    
    • «Riduci all'area stampabile»: le pagine del documento più grandi dell'area di stampa sono ridotte per riempire l'area stampabile della pagina di stampa.
    
    • «Adatta all'area stampabile»: le pagine del documento sono ingrandite o ridotte alla bisogna per riempire l'area stampabile della pagina di stampa.

en: Auto Rotate and Center
it: Ruotare e centrare automaticamente

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
it: Ruota l'orientamento della pagina di stampa per farlo corrispondere all'orientamento di ogni pagina del documento. Le pagine del documento verranno centrate nella pagina di stampa.

en: Select page size using document page size
it: Selezionare la dimensione della pagina usando la dimensione della pagina del documento

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
it: Quando abilitata, ogni pagina verrà stampata usando la stessa dimensione della pagina nel documento.

en: Draw border around pages
it: Disegna bordo attorno alla pagina

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
it: Quando abilitata, un bordo sarà disegnato attorno a ogni pagina.

en: Page Handling
it: Gestione pagina

en: Go to first page
it: Va alla prima pagina

en: Go to previous page
it: Va alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Va alla pagina successiva

en: Go to last page
it: Va all'ultima pagina

en: Go to page
it: Va alla pagina

en: Find
it: Trova

en: Go to page %s
it: Va a pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
it: Va a %s nel file «%s»

en: Go to file “%s”
it: Va al file «%s»

en: Launch %s
it: Lancia %s

en: Reset form
it: Azzera modulo

en: Running in presentation mode
it: Esecuzione in modalità presentazione

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
it: Fine della presentazione. Premere Esc o fare clic per uscire.

en: Jump to page:
it: Salta alla pagina:

en: (%d of %d)
it: (%d di %d)

en: of %d
it: di %d

en: Select page
it: Seleziona pagina

en: Delete the temporary file
it: Elimina il file temporaneo

en: File specifying print settings
it: File che specifica le impostazioni di stampa

en: File descriptor of input file
it: Descrittore del file del file di input

en: MIME type of input file
it: Tipo di MIME del file di input

en: File descriptor of print settings file
it: Descrittore del file delle impostazioni di stampa

en: GNOME Document Previewer
it: Anteprima documenti di GNOME

en: Papers Document Viewer
it: Visualizzatore documenti Papers

en: The selected printer “%s” could not be found
it: La stampante selezionata «%s» non può essere trovata

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Page Count
it: Numeri di pagina

en: _Print
it: _Stampa

en: Print This Document
it: Stampa questo documento

en: Zoom Out
it: Diminuisce l'ingrandimento

en: Normal Size
it: Dimensioni normali

en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Failed to Print Document
it: Stampa del documento non riuscita

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Document Properties
it: Proprietà del documento

en: Title
it: Titolo

en: Location
it: Posizione

en: Subject
it: Oggetto

en: Author
it: Autore

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Producer
it: Produttore

en: Creator
it: Creatore

en: Created
it: Creato il

en: Modified
it: Modificato il

en: Number of Pages
it: Numero di pagine

en: Optimized
it: Ottimizzato

en: Format
it: Formato

en: Security
it: Sicurezza

en: Contains Javascript
it: Contiene Javascript

en: Paper Size
it: Dimensione carta

en: Size
it: Dimensione

[ctx: Title of the dialog shown to edit properties of a given annotation.]
en: Annotation Properties
it: Proprietà annotazione

en: _Color
it: _Colore

en: _Opacity
it: _Opacità

en: _Icon
it: _Icona

en: Note
it: Nota

en: Comment
it: Commento

en: Key
it: Chiave

en: Help
it: Aiuto

en: New Paragraph
it: Nuovo paragrafo

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Insert
it: Inserisci

en: Cross
it: Croce

en: Circle
it: Cerchio

en: _Markup Type
it: Tipo di _markup

en: Highlight
it: Evidenziato

en: Strike out
it: Barrato

en: Underline
it: Sottolineato

en: Squiggly
it: Linea ondulata

en: _Author
it: _Autore

en: Auto-Reveal on _Scroll
it: Rivela automaticamente allo _scorrimento

en: Pop up note while scrolling the document
it: Nota popup mentre si scorre il documento

note: Translators: Translators: This is an action (a verb in English) that opens the sidebar to start a search
en: Search
it: Ricerca

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Outline
it: Indice

en: Annotations
it: Annotazioni

en: Attachments
it: Allegati

en: Layers
it: Livelli

en: Toggle Sidebar
it: Abilita/Disabilita la barra laterale

en: Document Menu
it: Menù del documento

en: Document has been digitally signed.
it: Il documento è stato firmato digitalmente

en: View Signature…
it: Mostra firma…

en: Fit Automatically
it: Adatta automaticamente

en: Selection too Small
it: Selezione troppo piccola

en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press `Start over` and draw a bigger rectangle.
it: Una firma di queste dimensioni potrebbe essere troppo piccola per essere letta. Per creare una firma più leggibile, premere «Ricomincia» e tracciare un rettangolo più grande.

en: Start _Over
it: Ric_omincia

en: _Sign
it: _Firma

en: Abort Printing?
it: Annullare la stampa?

en: There is one or more active print jobs. If the window is closed, pending print jobs will not be printed.
it: Ci sono uno o più lavori di stampa attivi. Chiudendo la finestra, i lavori di stampa in attesa non verranno stampati.

en: Abort _Print and Close
it: Annulla stam_pa e chiudi

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Close _After Printing
it: Chiudi _dopo la stampa

en: Open…
it: Apri…

en: Ni_ght Mode
it: Modalità not_turna

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Document Viewer
it: I_nformazioni su Visualizzatore documenti

en: _Print…
it: Stam_pa…

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Present as Slideshow
it: Presenta come diapositive

en: Sign D_igitally…
it: Firma d_igitalmente…

en: Open a C_opy
it: Apri una c_opia

en: Open With…
it: Apri con…

en: _Save As…
it: _Salva come…

en: _Continuous
it: _Continuo

en: _Dual
it: _Duale

en: _Odd Pages Left
it: Pa_gine dispari a sinistra

en: Right to Left Document
it: Documento da destra a sinistra

en: Ro_tate ⤵
it: Ruo_ta ⤵

en: Document Prop_erties
it: Propri_età del documento

note: Translators: As a noun, this is describing the type of text marking annotation, as are squiggly, strikethrough, and underline. An adjective could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Highlight (h)
it: Evidenziato (h)

note: Translators: As a noun or adjective, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, squiggly, and underline. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Strikethrough (k)
it: Barrato (k)

note: Translators: As a noun, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, squiggly, and strikethrough. An adjective could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Underline (u)
it: Sottolineato (u)

note: Translators: As an adjective, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, strikethrough, and underline. A noun could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Squiggly (q)
it: Ondulato (q)

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: _Copy Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

en: _Go To
it: V_ai a

en: Open in New _Window
it: Apri in una nuova _finestra

en: _Copy
it: _Copia

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: _Save Image As…
it: _Salva immagine come…

en: Copy _Image
it: Copia _immagine

en: _Open Attachment
it: _Apri allegato

en: _Save Attachment As…
it: _Salva allegato come…

en: Annotation _Properties…
it: _Proprietà annotazione…

en: R_emove Annotation
it: R_imuovi annotazione

en: _Add Text Annotation
it: _Aggiungi annotazione testuale

en: No Results Found
it: Nessun risultato

en: Try a different search
it: Provare un'altra ricerca

en: Perform a Search
it: Esegui una ricerca

en: The search results will appear here
it: I risultati della ricerca appariranno qui

en: Loading Document
it: Caricamento del documento

en: C_ancel
it: A_nnulla

en: Password Required
it: Password richiesta

en: Cancel
it: Annulla

en: Unlock
it: Sblocca

en: Invalid password
it: Password non valida

en: Forget password _immediately
it: Dimentica la password _immediatamente

en: Remember _forever
it: Ricorda per _sempre

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password
it: Questo documento è bloccato e può essere letto solo inserendo la password corretta

en: _Unlock Document
it: _Sblocca documento

en: Usage Terms
it: Termini d'uso

en: Text License
it: Testo della licenza

en: Further Information
it: Ulteriori informazioni

en: Signature Information
it: Informazioni sulla firma

en: View Details…
it: Mostra dettagli…

en: Properties
it: Proprietà

en: _Document
it: _Documento

en: _Fonts
it: Tipi di _carattere

en: License
it: Licenza

en: _Signatures
it: _Firme

en: Search in document
it: Cerca nel documento

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: _Whole Words Only
it: S_olo parole intere

en: C_ase Sensitive
it: M_aiuscole/minuscole

[ctx: shortcut window]
en: Opening, Closing, Saving and Printing
it: Apertura, chiusura, salvataggio e stampa

[ctx: shortcut window]
en: Open Document
it: Apre un documento

[ctx: shortcut window]
en: Open Copy of Current Document
it: Apre una copia del documento attuale

[ctx: shortcut window]
en: Open With…
it: Apre con…

[ctx: shortcut window]
en: Save Copy of Current Document
it: Salva una copia del documento attuale

[ctx: shortcut window]
en: Print Current Document
it: Stampa il documento attuale

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Document Window
it: Chiude la finestra del documento attuale

[ctx: shortcut window]
en: Window
it: Finestra

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
it: Schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Enter Presentation Mode
it: Entra in modalità presentazione

[ctx: shortcut window]
en: Side Pane
it: Riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Caret Navigation
it: Navigazione con cursore

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and Copying Text
it: Selezionare e copiare il testo

[ctx: shortcut window]
en: Copy
it: Copia

[ctx: shortcut window]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and Zooming
it: Rotazione e ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page 90 Degrees Counter-Clockwise
it: Ruota la pagina di 90 gradi in senso antiorario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page 90 Degrees Clockwise
it: Ruota la pagina di 90 gradi in senso orario

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
it: Diminuisce l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Normal Size
it: Dimensioni normali

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In (Alternative)
it: Aumenta l'ingrandimento (alternativo)

[ctx: shortcut window]
en: Fit Page
it: Adatta pagina

[ctx: shortcut window]
en: Fit Width
it: Adatta larghezza

[ctx: shortcut window]
en: Automatic Zoom
it: Ingrandimento automatico

[ctx: shortcut window]
en: Moving Around Document
it: Spostarsi nel documento

[ctx: shortcut window]
en: Move Around Page
it: Sposta la pagina

[ctx: shortcut window]
en: Move Up/Down Page Several Lines
it: Sposta su/giù una pagina più righe alla volta

[ctx: shortcut window]
en: Previous Page
it: Pagina precedente

[ctx: shortcut window]
en: Next Page
it: Pagina successiva

[ctx: shortcut window]
en: Go to Page Number
it: Va al numero della pagina

[ctx: shortcut window]
en: Previous Page (Fast)
it: Pagina precedente (veloce)

[ctx: shortcut window]
en: Next Page (Fast)
it: Pagina successiva (veloce)

[ctx: shortcut window]
en: Previous Visited Page
it: Pagina visitata precedente

[ctx: shortcut window]
en: Next Visited Page
it: Pagina visitata successiva

[ctx: shortcut window]
en: Go to Page Beginning/End
it: Va all'inizio/fine della pagina

[ctx: shortcut window]
en: Go to Document Start
it: Va all'inizio del documento

[ctx: shortcut window]
en: Go to Document End
it: Va alla fine del documento

[ctx: shortcut window]
en: Document View and Handling
it: Visualizzazione e gestione del documento

[ctx: shortcut window]
en: Add Bookmark
it: Aggiunge un segnalibro

[ctx: shortcut window]
en: Remove Bookmark
it: Rimuove un segnalibro

[ctx: shortcut window]
en: Night Mode
it: Modalità notturna

[ctx: shortcut window]
en: Continuous Scrolling
it: Scorrimento continuo

[ctx: shortcut window]
en: Dual Page
it: Pagine affiancate

[ctx: shortcut window]
en: Odd Pages Left
it: Pagine dispari a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Document Properties
it: Proprietà del documento

[ctx: shortcut window]
en: Add Text Annotation
it: Aggiunge un'annotazione testuale

[ctx: shortcut window]
en: Highlight Text
it: Evidenzia il testo

[ctx: shortcut window]
en: Strikethrough Text
it: Barra il testo

[ctx: shortcut window]
en: Wavy/Squiggly Underline Text
it: Sottolinea il testo con linea ondulata

[ctx: shortcut window]
en: Underline Text
it: Sottolinea il testo

[ctx: shortcut window]
en: Finding Text
it: Ricerca di testo

[ctx: shortcut window]
en: Find
it: Trova

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
it: Trova successivo

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
it: Trova precedente

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Menu
it: Menù

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: New Window
it: Nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
it: Chiude la finestra

[ctx: shortcut window]
en: Presentation Mode
it: Modalità presentazione

[ctx: shortcut window]
en: Black Screen
it: Schermo nero

[ctx: shortcut window]
en: White Screen
it: Schermo bianco

en: No Annotations
it: Nessuna annotazione

en: Annotation Properties
it: Proprietà annotazione

en: Remove Annotation
it: Rimuovi annotazione

en: Collapse all tree
it: Ripiega tutto l'albero

en: Expand all tree
it: Espandi tutto l'albero

en: Expand all under this element
it: Espandi tutto sotto questo elemento

en: Print this section…
it: Stampa questa sezione…

en: Previews
it: Anteprime

en: Open a Document
it: Aprire un documento

en: Drag and drop documents here
it: Trascinare e rilasciare qui i documenti

en: _Open…
it: _Apri…

en: Unable to Open Document
it: Impossibile aprire il documento

en: _Open Other File…
it: _Apri un altro file…

en: © 1996–2025 The Papers authors
it: © 1996-2025 gli autori di Papers

en: The page label of the document to display.
it: L'etichetta della pagina del documento da visualizzare.

en: PAGE
it: PAGINA

en: The page number of the document to display.
it: Il numero di pagina del documento da visualizzare.

en: NUMBER
it: NUMERO

en: Named destination to display.
it: Il segnaposto PDF da visualizzare.

en: DEST
it: DESTINAZIONE

en: Run papers in fullscreen mode.
it: Esegue papers in modalità schermo intero.

en: Run papers in presentation mode.
it: Esegue papers in modalità presentazione.

en: Show the version of the program.
it: Mostra la versione del programma.

en: View Details
it: Mostra dettagli

en: Document contains new or modified annotations and form fields that have been filled out.
it: Il documento contiene delle annotazioni nuove o modificate, e dei campi di modulo che sono stati riempiti.

en: Document contains form fields that have been filled out.
it: Il documento contiene dei campi di modulo che sono stati riempiti.

en: Document contains new or modified annotations.
it: Il documento contiene annotazioni nuove o modificate.

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
it: Se non si salva una copia, le modifiche verranno perse per sempre.

en: Save Changes to a Copy?
it: Salvare le modifiche in una copia?

en: Close _Without Saving
it: Chiudi senza sal_vare

en: _Save a Copy
it: Salva una _copia

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Couldn’t find appropriate format to save image
it: Impossibile trovare un formato appropriato per salvare l'immagine

en: The image could not be saved.
it: L'immagine non può essere salvata.

en: Caret navigation mode is now enabled, press F7 to disable.
it: Navigazione con cursore attivata. Premere F7 per disattivarla.

en: Caret navigation mode is now disabled, press F7 to enable.
it: Navigazione con cursore disattivata. Premere F7 per attivarla.

en: Unable to Open Attachment
it: Impossibile aprire l'allegato

en: The attachment could not be saved.
it: L'allegato non può essere salvato.

en: Digital signature is invalid
it: La firma digitale non è valida

en: The Document Contains No Pages
it: Il documento non contiene alcuna pagina

en: The Document Contains Only Empty Pages
it: Il documento contiene solo pagine vuote

en: The file could not be saved as “{}”.
it: Il file non può essere salvato come «{}».

en: Save As…
it: Salva come…

en: Draw a rectangle to insert a signature field
it: Tracciare un rettangolo per inserire un campo per la firma

en: Digitally signed by {}
    Date: {}
it: Firmato digitalmente da {}
    Data: {}

en: Certificate Required
it: Certificato necessario

en: Select signing certificate
it: Selezionare un certificato per firmare

en: Select
it: Seleziona

en: A certificate is required to sign this document
it: È richiesto un certificato per firmare questo documento

en: Save Signed File
it: Salva file firmato

en: Please enter password for {}
it: Inserire una password per {}

en: _Login
it: A_ccedi

note: TRANSLATORS: In the context of "the job {} is being printed"
en: Printing job “{}”
it: Stampa del lavoro «{}»

en: No pending jobs in queue
it: Nessun lavoro in coda

en: Unable to open external link
it: Impossibile aprire il collegamento esterno

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “{}”
it: Avviso di sicurezza: è stato impedito che questo documento aprisse il file «{}»

en: Page {}
it: Pagina {}

note: Translators: Do NOT translate the content between '{' and '}' they are variable names. Changing their order is possible
en: ({pagenum} of {totalpages})
it: ({pagenum} di {totalpages})

note: Translators: the placeholder is the total amount of pages
en: of {}
it: di {}

en: The document “{}” is locked and requires a password before it can be opened
it: Il documento «{}» è bloccato e richiede una password per essere aperto

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Open File Location
it: Apri posizione del file

en: Name
it: Nome

en: Folder
it: Cartella

en: File Path
it: Percorso del file

en: Content
it: Contenuto

en: Date &amp; Time
it: Data e ora

en: Signed by
it: Firmato da

en: Signature is valid.
it: La firma è valida.

en: Signature is invalid.
it: La firma non è valida.

en: Document has been changed after signing.
it: Il documento è stato modificato dopo essere stato firmato.

en: Signature could not be decoded.
it: Decodifica della firma non riuscita.

en: Signature verification error.
it: Errore nella verifica della firma.

en: Signed with a certificate issued by trusted issuer.
it: Firmato con un certificato emesso da una fonte fidata.

en: Signed with a certificate issued by untrusted issuer.
it: Firmato con un certificato emesso da una fonte non fidata.

en: Signed with a certificate issued by unknown issuer.
it: Firmato con un certificato emesso da una fonte sconosciuta.

en: Signed with revoked certificate.
it: Firmato con un certificato revocato.

en: Signed with expired certificate.
it: Firmato con un certificato scaduto.

en: Certificate verification error.
it: Errore nella verifica del certificato.

en: Certificate has not been verified.
it: Il certificato non è stato verificato.

en: Organization
it: Organizzazione

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Certificate Issuer
it: Emittente del certificato

en: Certificate Issuer's Email
it: Email dell'emittente del certificato

en: Certificate Issuer's Organization
it: Organizzazione dell'emittente del certificato

en: Certificate's Issuance Time
it: Orario di emissione del certificato

en: Certificate's Expiration Time
it: Data di scadenza del certificato

en: Hide Details…
it: Nascondi dettagli…
