evince - en to ro translation catalogue (406 entries)

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
ro: Vizualizare documente

en: View multi-page documents
ro: Vizualizează documente cu mai multe pagini

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;djvu;tiff;document;presentation;viewer;papers;
ro: pdf;djvu;tiff;document;presentation;viewer;papers;prezentare;vizualizator;hârtii;

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: Override document restrictions
ro: Ignoră restricțiile documentului

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
ro: Ignoră restricțiile documentului, precum cele referitoare la tipărire sau copiere.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
ro: URI-ul dosarului folosit ultima dată pentru a deschide sau salva un document

en: The URI of the directory last used to save a picture
ro: URI-ul dosarului folosit ultima dată pentru a salva o imagine

en: Page cache size in MiB
ro: Mărimea cache a paginii în MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
ro: Mărimea maximă care va fi folosită la prestocarea paginilor afișate, limitează nivelul de zoom maxim.

en: Allow links to change the zoom level.
ro: Permite legăturilor să schimbe nivelul de zoom.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
ro: Verifică ortografia la scrierea însemnărilor pe lângă text sau la completarea formularelor.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
ro: Arată un panou lateral lângă document pentru a ajuta la răsfoirea documentului.

en: Set the default zoom level to display a document.
ro: Stabilește mărimea de vizualizare a documentului.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
ro: Afișează documentul ca un flux continuu de pagini în loc să fie afișată câte una separat.

en: Show two pages side by side.
ro: Arată două pagini una lângă alta.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
ro: Arată prima pagină (pagina impară) la stânga (când se afișează două pagini una lângă alta)

en: Read documents
ro: Citește documente

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
ro: O aplicație de vizualizat documente pentru interfața GNOME. Oferă posibilitatea de a vizualiza, căuta sau adnota documente în multe formate diferite.

en: Papers supports documents in: PDF, DjVu, TIFF, and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
ro: Acceptă documente în: PDF, DjVu, TIFF și arhive de benzi desenate (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple, and modern UI
ro: O interfață clară, simplă și modernă

en: A mobile-friendly UI
ro: Interfață potrivită pentru mobil

en: A modern and colorful annotation list
ro: O listă de adnotări modernă și colorată

en: Big thumbnails in the sidebar
ro: Miniaturi mari în panoul lateral

en: All search actions are contained in the sidebar
ro: Toate acțiunile de căutare sunt conținute în panoul lateral

en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

en: Preview before printing
ro: Vizualizează documentul înainte de a fi tipărit

en: File is corrupted
ro: Fișierul este deteriorat

en: Archive is encrypted
ro: Arhiva este cifrată

en: No supported images in archive
ro: Nu există imagini compatibile în arhivă

en: No files in archive
ro: Niciun fișier în arhivă

en: Not a comic book MIME type: %s
ro: Nu este un tip MIME pentru benzi desenate: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
ro: libarchive nu este compatibil cu comprimarea benzilor desenate, contactează distribuitorul

en: Can not get local path for archive
ro: Nu s-a putut obține calea pentru arhivă

en: Comic Books
ro: Benzi desenate

en: Adds support for reading comic books
ro: Adaugă compatibilitate pentru citirea benzilor desenate

en: DjVu document has incorrect format
ro: Documentul DjVu are un format greșit

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
ro: Documentul este compus din mai multe fișiere. Unul sau mai multe dintre acestea nu au putut fi accesate.

en: DjVu Documents
ro: Documente DjVu

en: Adds support for reading DjVu documents
ro: Adaugă compatibilitate pentru citirea documenteleor DjVu

en: PDF Documents
ro: Documente PDF

en: Adds support for reading PDF Documents
ro: Adaugă compatibilitate pentru citirea documentelor PDF

note: translators: this is the document security state
en: Yes
ro: Da

note: translators: this is the document security state
en: No
ro: Nu

en: Unknown font type
ro: Tip necunoscut de caractere

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
ro: Acest documente conține caractere care nu fac parte din cele 14 tipuri standard  de caractere pentru PDF-uri. Dacă literele înlocuitoare alese de fontconfig nu sunt aceleași folosite la crearea PDF-ului, afișarea poate să nu fie corectă.

en: All fonts are either standard or embedded.
ro: Toate tipurile de caractere sunt standard sau incluse.

en: No name
ro: Fără nume

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None
en: None
ro: Fără

en: Embedded subset
ro: Inclus parțial

en: Embedded
ro: Inclus

en: Not embedded
ro: Neinclus

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
ro:  (Este unul dintre cele 14 tipuri standard de caractere)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
ro:  (Nu este unul dintre cele 14 tipuri standard de caractere)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
ro: %s%s
    Codare: %s
    %s
    Se înlocuiește cu <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
ro: %s%s
    Codare: %s
    %s

en: TIFF Documents
ro: Documente TIFF

en: Adds support for reading TIFF documents
ro: Adaugă compatibilitate pentru citirea documentelor TIFF

en: Invalid document
ro: Document nevalid

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
ro: Nu s-a putut salva fișierul atașat „%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul atașat „%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
ro: Nu s-a putut deschide fișierul atașat „%s”

en: File type %s (%s) is not supported
ro: Tipul de fișier %s (%s) nu este acceptat

en: All Documents
ro: Toate documentele

en: All Files
ro: Toate fișierele

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
ro: %s, Verticală (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
ro: %s, Orizontală (%s)

en: Failed to create a temporary file: %s
ro: Crearea fișierului temporar a eșuat: %s

en: Unknown MIME Type
ro: Tip MIME necunoscut

en: This work is in the Public Domain
ro: Această lucrare este în Domeniul public

en: Save Attachment | Save Attachments
ro[0]: Salvează fișierul atașat
ro[1]: Salvează fișierele atașate
ro[2]: Salvează fișierele atașate

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Edit Note
ro: Modifică notița

en: Failed to render page %d: %s
ro: Nu s-a putut afișa pagina %d: %s

en: Failed to render page %d
ro: Afișarea paginii %d a eșuat

en: Failed to create thumbnail for page %d
ro: Crearea miniaturii pentru pagina %d a eșuat

en: Failed to print page %d: %s
ro: Tipărirea paginii %d a eșuat: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
ro: Se pregătește previzualizarea…

en: Finishing…
ro: Se finalizează…

en: Generating preview: page %d of %d
ro: Se generează previzualizarea: pagina %d din %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
ro: Se pregătește tipărirea…

en: Printing page %d of %d…
ro: Se tipărește pagina %d din %d…

en: Invalid Page Selection
ro: Selecție greșită de pagini

en: Your print range selection does not include any pages
ro: Intervalul ales pentru tipărire nu include nicio pagină

note: show close if the certificate is null, or if no cert is found
en: _Close
ro: În_chide

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
ro: Tipărește

en: Page Scaling:
ro: Ajustare pagină:

en: Shrink to Printable Area
ro: Micșorează la aria tipăribilă

en: Fit to Printable Area
ro: Încadrează în aria tipăribilă

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
ro: Ajustează paginile documentelor pentru a încăpea pe pagina imprimantei. Alege una din următoarele:
    
    • „Niciuna”: Nu se efectuează nicio ajustare a paginii.
    
    • „Micșorează la aria tipăribilă”: Paginile documentului mai mari decât aria tipăribilă sunt micșorate pentru a încăpea pe aria tipăribilă a paginii imprimantei.
    
    • „Încadrează în aria tipăribilă”: Paginile documentului sunt mărite sau micșorate după nevoie pentru a încăpea în zona tipăribilă a paginii imprimantei.

en: Auto Rotate and Center
ro: Rotește automat și centrează

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
ro: Rotește fiecare pagină a imprimantei pentru a se potrivi cu orientarea fiecărei pagini a documentului. Pagina documentului va fi centrată pe pagina imprimantei.

en: Select page size using document page size
ro: Alege mărimea paginii folosind mărimea paginii documentului

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
ro: Dacă este activată, fiecare pagină va fi tipărită pe o hârtie de aceeași mărime ca a documentului.

en: Draw border around pages
ro: Desenează un chenar în jurul paginilor

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
ro: Dacă este activată, va fi desenat un chenar în jurul fiecărei pagini.

en: Page Handling
ro: Gestionare pagini

en: Go to first page
ro: La prima pagină

en: Go to previous page
ro: La pagina precedentă

en: Go to next page
ro: La pagina următoare

en: Go to last page
ro: La ultima pagină

en: Go to page
ro: Du-te la pagina

en: Find
ro: Caută

en: Go to page %s
ro: Du-te la pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
ro: Du-te la %s în fișierul „%s”

en: Go to file “%s”
ro: Du-te în fișierul „%s”

en: Launch %s
ro: Pornește %s

en: Reset form
ro: Restabilește formularul

en: Running in presentation mode
ro: Pornit în modul de prezentare

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
ro: Sfârșitul prezentării. Se apasă Esc sau clic pentru a ieși.

en: Jump to page:
ro: Du-te la pagina:

en: (%d of %d)
ro: (%d din %d)

en: of %d
ro: din %d

en: Select page
ro: Alege pagina

en: Delete the temporary file
ro: Șterge fișierul temporar

en: File specifying print settings
ro: Fișier ce specifică preferințele de tipărire

en: FILE
ro: FIȘIER

en: File descriptor of input file
ro: Descriptorul de fișier al fișierului introdus

en: MIME type of input file
ro: Tipul MIME al fișierului introdus

en: File descriptor of print settings file
ro: Descriptor de fișier al fișierului cu preferințe de tipărire

en: GNOME Document Previewer
ro: GNOME Previzualizare documente

en: Papers Document Viewer
ro: Vizualizare documente

en: The selected printer “%s” could not be found
ro: Imprimanta aleasă „%s” nu a fost găsită

en: Papers
ro: Documente

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: Page Count
ro: Număr pagini

en: _Print
ro: _Tipărește

en: Print This Document
ro: Tipărește acest document

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Normal Size
ro: Mărime normală

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Failed to Print Document
ro: Tipărirea documentului a eșuat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Document Properties
ro: Proprietăți document

en: Title
ro: Titlu

en: Location
ro: Locul

en: Subject
ro: Subiect

en: Author
ro: Autor

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Producer
ro: Producător

en: Created
ro: Creat

en: Modified
ro: Modificat

en: Number of Pages
ro: Număr de pagini

en: Optimized
ro: Optimizat

en: Security
ro: Securitate

en: Contains Javascript
ro: Conține Javascript

en: Paper Size
ro: Mărime hârtie

en: Size
ro: Mărime

[ctx: Title of the dialog shown to edit properties of a given annotation.]
en: Annotation Properties
ro: Proprietăți notițe

en: _Color
ro: _Culoare

en: _Opacity
ro: _Opacitate

en: _Icon
ro: S_imbol

en: Note
ro: Notiță

en: Comment
ro: Comentariu

en: Key
ro: Cheie

en: Help
ro: Ajutor

en: New Paragraph
ro: Paragraf nou

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Insert
ro: Inserție

en: Cross
ro: Cruce

en: Circle
ro: Cerc

en: _Markup Type
ro: Tip de _marcare

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Strike out
ro: Tăiat

en: Underline
ro: Subliniat

en: Squiggly
ro: Zigzag

en: _Author
ro: _Autor

en: Auto-Reveal on _Scroll
ro: Afișare automată la ră_sfoire

en: Pop up note while scrolling the document
ro: Deschide automat notițele când se derulează documentul

note: Translators: Translators: This is an action (a verb in English) that opens the sidebar to start a search
en: Search
ro: Caută

en: Main Menu
ro: Opțiuni

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Outline
ro: Cuprins

en: Annotations
ro: Însemnări

en: Attachments
ro: Atașări

en: Layers
ro: Straturi

en: Toggle Sidebar
ro: Arată/Ascunde Panoul lateral

en: Document Menu
ro: Opțiuni document

en: Document has been digitally signed.
ro: Documentul a fost semnat digital.

en: View Signature…
ro: Arată semnătura…

en: Fit Automatically
ro: Potrivește automat

en: Selection too Small
ro: Selecția este prea mică

en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press `Start over` and draw a bigger rectangle.
ro: O semnătură de această mărime poate fi prea mică pentru a fi citită. Pentru a crea o semnătură mai ușor de citit, se apasă „Începe din nou” și se desenează un dreptunghi mai mare.

en: Start _Over
ro: Începe din n_ou

en: _Sign
ro: _Semnează

en: Abort Printing?
ro: Se întrerupe tipărirea?

en: There is one or more active print jobs. If the window is closed, pending print jobs will not be printed.
ro: Există una sau mai multe lucrări de tipărire active. Dacă fereastra este închisă, lucrările de tipărire în așteptare nu vor fi tipărite.

en: Abort _Print and Close
ro: Întrerupe _tipărirea și închide

en: _Cancel
ro: An_ulează

en: Close _After Printing
ro: Închide _după tipărire

en: Open…
ro: Deschide…

en: Ni_ght Mode
ro: Mod de _noapte

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtă_turi

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Document Viewer
ro: _Despre Vizualizare documente

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Present as Slideshow
ro: Prezintă ca diapozitive

en: Sign D_igitally…
ro: Semnează d_igital…

en: Open a C_opy
ro: Deschide o c_opie

en: Open With…
ro: Deschide cu…

en: _Save As…
ro: _Salvează ca…

en: _Continuous
ro: _Continuu

en: _Odd Pages Left
ro: _Paginile impare la stânga

en: Right to Left Document
ro: Document de la dreapta la stânga

en: Ro_tate ⤵
ro: Ro_tește ⤵

en: Document Prop_erties
ro: Propri_etăți document

note: Translators: As a noun, this is describing the type of text marking annotation, as are squiggly, strikethrough, and underline. An adjective could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Highlight (h)
ro: Evidențiere (h)

note: Translators: As a noun or adjective, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, squiggly, and underline. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Strikethrough (k)
ro: Tăiat (k)

note: Translators: As a noun, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, squiggly, and strikethrough. An adjective could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Underline (u)
ro: Subliniat (u)

note: Translators: As an adjective, this is describing the type of text marking annotation, as are highlight, strikethrough, and underline. A noun could also make sense as a translation. The letter in parenthesis marks the keyboard shortcut and should not be translated.
en: Squiggly (q)
ro: Zigzag (q)

en: _Open Link
ro: _Deschide adresa

en: _Copy Link Address
ro: _Copiază adresa

en: _Go To
ro: Du-te _la

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o nouă _fereastră

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Select _All
ro: Selecționează t_ot

en: _Save Image As…
ro: _Salvează imaginea ca…

en: Copy _Image
ro: Copiază _imaginea

en: _Open Attachment
ro: _Deschide atașarea

en: _Save Attachment As…
ro: _Salvează atașarea ca…

en: Annotation _Properties…
ro: Proprietățile notiței…

en: R_emove Annotation
ro: _Elimină notița

en: _Add Text Annotation
ro: _Adăugă notiță de text

en: No Results Found
ro: Niciun rezultat

en: Try a different search
ro: Caută altfel

en: Perform a Search
ro: Efectuează o căutare

en: The search results will appear here
ro: Rezultatele căutării vor apărea aici

en: Loading Document
ro: Se încarcă documentul

en: C_ancel
ro: _Anulează

en: Password Required
ro: E nevoie de parolă

en: Cancel
ro: Anulează

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Password
ro: Parola

en: Invalid password
ro: Parolă greșită

en: Forget password _immediately
ro: _Uită parola imediat

en: Remember _forever
ro: Reține pentru _totdeauna

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password
ro: Acest document este blocat și poate fi citit doar prin introducerea parolei corecte

en: _Unlock Document
ro: _Deblochează documentul

en: Usage Terms
ro: Termeni de utilizare

en: Text License
ro: Textul licenței

en: Further Information
ro: Informații suplimentare

en: Signature Information
ro: Informații Semnătură

en: View Details…
ro: Arată detaliile…

en: Properties
ro: Proprietăți

en: _Fonts
ro: _Litere

en: License
ro: Licența

en: _Signatures
ro: _Semnături

en: Search in document
ro: Caută în document

en: Search Options
ro: Opțiuni de căutare

en: _Whole Words Only
ro: _Numai cuvinte întregi

en: C_ase Sensitive
ro: Recunoaște _majuscule

[ctx: shortcut window]
en: File
ro: Fișier

[ctx: shortcut window]
en: Open Document
ro: Deschide documentul

[ctx: shortcut window]
en: Open Copy of Current Document
ro: Deschide o copie a documentului actual

[ctx: shortcut window]
en: Open With…
ro: Deschide cu…

[ctx: shortcut window]
en: Save Copy of Current Document
ro: Salvează o copie a documentului actual

[ctx: shortcut window]
en: Print Current Document
ro: Tipărește documentul actual

[ctx: shortcut window]
en: Close Current Document Window
ro: Închide fereastra documentului actual

[ctx: shortcut window]
en: Window
ro: Fereastră

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

[ctx: shortcut window]
en: Enter Presentation Mode
ro: Intră în modul Prezentare

[ctx: shortcut window]
en: Side Pane
ro: Panou lateral

[ctx: shortcut window]
en: Caret Navigation
ro: Navigare folosind cursorul

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ro: Selecție

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: shortcut window]
en: Select All
ro: Selecționează tot

[ctx: shortcut window]
en: Zoom and Rotation
ro: Zoom și Rotire

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page 90 Degrees Counter-Clockwise
ro: Rotește pagina la stânga cu 90 de grade

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page 90 Degrees Clockwise
ro: Rotește pagina la dreapta cu 90 de grade

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Normal Size
ro: Mărime normală

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In (Alternative)
ro: Mărește (alternativ)

[ctx: shortcut window]
en: Fit Page
ro: Încadrează pagina

[ctx: shortcut window]
en: Fit Width
ro: Încadrează lățimea

[ctx: shortcut window]
en: Automatic Zoom
ro: Mărire automată

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Move Around Page
ro: Deplasare în pagină

[ctx: shortcut window]
en: Move Up/Down Page Several Lines
ro: Mută în sus/jos în pagină cu câteva rânduri

[ctx: shortcut window]
en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Next Page
ro: Pagina următoare

[ctx: shortcut window]
en: Go to Page Number
ro: Duce la pagina cu numărul

[ctx: shortcut window]
en: Previous Page (Fast)
ro: Pagina precedentă (rapid)

[ctx: shortcut window]
en: Next Page (Fast)
ro: Pagina următoare (rapid)

[ctx: shortcut window]
en: Previous Visited Page
ro: Precedenta pagină vizitată

[ctx: shortcut window]
en: Next Visited Page
ro: Următoarea pagină vizitată

[ctx: shortcut window]
en: Go to Page Beginning/End
ro: Duce la începutul/sfârșitul paginii

[ctx: shortcut window]
en: Go to Document Start
ro: Duce la începutul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Go to Document End
ro: Duce la sfârșitul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Document View
ro: Vizualizare documente

[ctx: shortcut window]
en: Add Bookmark
ro: Adaugă în Preferate

[ctx: shortcut window]
en: Remove Bookmark
ro: Elimină din Preferate

[ctx: shortcut window]
en: Night Mode
ro: Modul de noapte

[ctx: shortcut window]
en: Continuous Scrolling
ro: Derulare continuă

[ctx: shortcut window]
en: Dual Page
ro: Pagini alăturate

[ctx: shortcut window]
en: Odd Pages Left
ro: Paginile impare la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Document Properties
ro: Proprietăți document

[ctx: shortcut window]
en: Add Text Annotation
ro: Adăugă notițe în text

[ctx: shortcut window]
en: Highlight Text
ro: Evidențiază textul

[ctx: shortcut window]
en: Strikethrough Text
ro: Taie textul cu o linie

[ctx: shortcut window]
en: Wavy/Squiggly Underline Text
ro: Subliniază textul Ondulat/Zigzag

[ctx: shortcut window]
en: Underline Text
ro: Subliniază textul

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
ro: Caută înainte

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
ro: Caută înapoi

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Menu
ro: Opțiuni

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ro: Fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ro: Închide fereastra

[ctx: shortcut window]
en: Presentation Mode
ro: Modul Prezentare

[ctx: shortcut window]
en: Black Screen
ro: Ecran negru

[ctx: shortcut window]
en: White Screen
ro: Ecran alb

en: No Annotations
ro: Nu există notițe

en: Annotation Properties
ro: Proprietăți notițe

en: Remove Annotation
ro: Elimină notița

en: Collapse all tree
ro: Restrânge tot

en: Expand all tree
ro: Extinde tot

en: Expand all under this element
ro: Extinde tot de sub acest element

en: Print this section…
ro: Tipărește această secțiune…

en: Previews
ro: Previzualizări

en: Open a Document
ro: Deschide un document

en: Drag and drop documents here
ro: Trage și așează documente aici

en: _Open…
ro: _Deschide…

en: Unable to Open Document
ro: Nu se poate deschide documentul

en: _Open Other File…
ro: _Deschide alt fișier…

en: © 1996–2025 The Papers authors
ro: © 1996–2025 Autorii Papers

en: The page label of the document to display.
ro: Eticheta paginii documentului de afișat.

en: PAGE
ro: PAGINĂ

en: The page number of the document to display.
ro: Numărul paginii documentului de afișat.

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: Named destination to display.
ro: Locul numit pentru a fi afișat.

en: Run papers in fullscreen mode.
ro: Deschide programul pe tot ecranul.

en: Run papers in presentation mode.
ro: Deschide programul în modul prezentare.

en: Show the version of the program.
ro: Arată versiunea programului.

en: [FILE…]
ro: [FIȘIER…]

en: View Details
ro: Arată detalii

en: Document contains new or modified annotations and form fields that have been filled out.
ro: Documentul conține notițe noi sau modificate și spații de formular care au fost completate.

en: Document contains form fields that have been filled out.
ro: Documentul conține spații de formular care au fost completate.

en: Document contains new or modified annotations.
ro: Documentul conține notițe noi sau modificate.

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu se salvează o copie, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Save Changes to a Copy?
ro: Se salvează o copie cu modificările?

en: Close _Without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: _Save a Copy
ro: _Salvează o copie

en: Save Image
ro: Salvează imaginea

en: Couldn’t find appropriate format to save image
ro: Nu s-a găsit un format potrivit pentru salvarea imaginii

en: The image could not be saved.
ro: Imaginea nu a putut fi salvată.

en: Caret navigation mode is now enabled, press F7 to disable.
ro: Navigarea folosind cursorul este activată acum, pentru dezactivare se apasă F7.

en: Caret navigation mode is now disabled, press F7 to enable.
ro: Navigarea folosind cursorul este dezactivată acum, pentru activare se apasă F7.

en: Unable to Open Attachment
ro: Atașarea nu a putut fi deschisă

en: The attachment could not be saved.
ro: Atașarea nu a putut fi salvată.

en: Digital signature is invalid
ro: Semnătura digitală este greșită

en: The Document Contains No Pages
ro: Documentul nu conține nicio pagină

en: The Document Contains Only Empty Pages
ro: Documentul conține doar pagini goale

en: The file could not be saved as “{}”.
ro: Fișierul nu a putut fi salvat ca „%s”.

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Draw a rectangle to insert a signature field
ro: Desenează un dreptunghi ca spațiu pentru semnătură

en: Digitally signed by {}
    Date: {}
ro: Semnat digital de {}
    Data: {}

en: Certificate Required
ro: Certificat obligatoriu

en: Select signing certificate
ro: Alege certificatul de semnare

en: Select
ro: Alege

en: A certificate is required to sign this document
ro: Este necesar un certificat pentru a semna acest document

en: Save Signed File
ro: Salvează fișierul semnat

en: Please enter password for {}
ro: Introdu parola pentru {}

en: _Login
ro: _Autentificare

note: TRANSLATORS: In the context of "the job {} is being printed"
en: Printing job “{}”
ro: Se tipărește „{}”

en: No pending jobs in queue
ro: Nicio lucrare în așteptare

en: Unable to open external link
ro: Adresa externă nu a putut fi deschisă

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “{}”
ro: Alertă de securitate: acestui document nu i s-a permis să deschidă fișierul „{}”

en: Page {}
ro: Pagina {}

note: Translators: Do NOT translate the content between '{' and '}' they are variable names. Changing their order is possible
en: ({pagenum} of {totalpages})
ro: ({pagenum} din {totalpages})

note: Translators: the placeholder is the total amount of pages
en: of {}
ro: din {}

en: The document “{}” is locked and requires a password before it can be opened
ro: Documentul „{}” este blocat și este nevoie de o parolă pentru a fi deschis

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază

en: Open File Location
ro: Deschide locul fișierului

en: File
ro: Fișier

en: Name
ro: Nume

en: Folder
ro: Dosar

en: File Path
ro: Calea fișierului

en: Content
ro: Conținut

en: Date &amp; Time
ro: Data și ora

en: Signed by
ro: Semnat de

en: Signature is valid.
ro: Semnătură corectă.

en: Signature is invalid.
ro: Semnătură greșită.

en: Document has been changed after signing.
ro: Documentul a fost modificat după ce a fost semnat.

en: Signature could not be decoded.
ro: Semnătura nu a putut fi descifrată.

en: Signature verification error.
ro: Eroare la verificarea semnăturii.

en: Signed with a certificate issued by trusted issuer.
ro: Semnat cu un certificat emis de un emitent de încredere.

en: Signed with a certificate issued by untrusted issuer.
ro: Semnat cu un certificat emis de un emitent care nu este de încredere.

en: Signed with a certificate issued by unknown issuer.
ro: Semnat cu un certificat emis de un emitent necunoscut.

en: Signed with revoked certificate.
ro: Semnat cu un certificat revocat.

en: Signed with expired certificate.
ro: Semnat cu un certificat expirat.

en: Certificate verification error.
ro: Eroare la verificarea certificatului.

en: Certificate has not been verified.
ro: Certificatul nu a fost verificat.

en: Organization
ro: Organizația

en: Date and Time
ro: Data și ora

en: Certificate Issuer
ro: Emitentul certificatului

en: Certificate Issuer's Email
ro: E-mailul emitentului certificatului

en: Certificate Issuer's Organization
ro: Organizația emitentului certificatului

en: Certificate's Issuance Time
ro: Data emiterii certificatului

en: Certificate's Expiration Time
ro: Data expirării certificatului

en: Hide Details…
ro: Ascunde detaliile…
