sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Edit on GitHub
fr: Éditer sur GitHub

en: Edit on Bitbucket
fr: Éditer sur Bitbucket

en: Edit on GitLab
fr: Éditer sur GitLab

en: View page source
fr: Afficher la source de la page

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

note: This is an ARIA section label for the footer section of the page.
en: Footer
fr: Pied de page

en: &#169; <a href="%(path)s">Copyright</a> %(copyright)s.
fr: &#169; <a href="%(path)s">Droits d'auteur</a> %(copyright)s.

en: &#169; Copyright %(copyright)s.
fr: &#169; Droits d'auteur %(copyright)s.

note: Build is a noun, not a verb
en: Build
fr: Compilation

note: the phrase "revision" comes from Git, referring to a commit
en: Revision
fr: Révision

en: Last updated on %(last_updated)s.
fr: Dernière mise à jour le %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
fr: Compilé avec %(sphinx_web)s en utilisant un

note: "theme" refers to a theme for Sphinx, which alters the appearance of the generated documenation
en: theme
fr: thème

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
fr: fourni par %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
fr: Rechercher dans %(docstitle)s

en: About these documents
fr: À propos de cette documentation

en: Search
fr: Rechercher

en: Copyright
fr: Droits d'auteur

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
fr: Activez JavaScript pour accéder à la fonction de recherche.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
fr: Votre recherche ne correspond à aucun document. Assurez-vous que tous les mots sont correctement orthographiés et que vous avez sélectionné suffisamment de catégories.

en: Search docs
fr: Rechercher docs

en: Downloads
fr: Téléchargements

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
fr: À propos de Read the Docs

en: Project Home
fr: Accueil du projet

en: Builds
fr: Compilations
