sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to nl translation catalogue (27 entries)

note: This is an ARIA section label for page links, including previous/next page link and links to GitHub/GitLab/etc.
en: Page navigation
nl: Paginanavigatie

en: Edit on GitHub
nl: Bewerk op GitHub

en: Edit on Bitbucket
nl: Bewerk op BitBucket

en: Edit on GitLab
nl: Bewerk op GitLab

en: View page source
nl: Bekijk paginabron

note: This is an ARIA section label for sequential page links, such as previous and next page links.
en: Sequential page navigation
nl: Navigatie voor gerelateerde pagina's

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

note: This is an ARIA section label for the footer section of the page.
en: Footer
nl: Voettekst

note: Build is a noun, not a verb
en: Build
nl: Bouwresultaat

note: the phrase "revision" comes from Git, referring to a commit
en: Revision
nl: Revisie

en: Last updated on %(last_updated)s.
nl: Laatste update op %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
nl: Gebouwd met %(sphinx_web)s met een

note: "theme" refers to a theme for Sphinx, which alters the appearance of the generated documenation
en: theme
nl: thema

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
nl: geleverd door %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
nl: Zoek binnen %(docstitle)s

en: About these documents
nl: Over deze documenten

en: Search
nl: Zoek

note: This is an ARIA section label for the main navigation menu
en: Navigation menu
nl: Navigatiemenu

note: This is an ARIA section label for the navigation menu that is visible when viewing the page on mobile devices
en: Mobile navigation menu
nl: Navigatiemenu voor mobiel

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
nl: Zet JavaScript aan om de zoekfunctie mogelijk te maken.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
nl: Zoekpoging vond geen documenten. Zorg ervoor dat alle woorden correct zijn gespeld en dat voldoende categorieën zijn geselecteerd.

en: Search docs
nl: Zoek in documentatie

en: Versions
nl: Versies

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
nl: Op Read the Docs

en: Builds
nl: Bouwresultaten
