sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to ru translation catalogue (34 entries)

note: This is an ARIA section label for page links, including previous/next page link and links to GitHub/GitLab/etc.
en: Page navigation
ru: Навигация по страницам

en: Edit on GitHub
ru: Редактировать на GitHub

en: Edit on Bitbucket
ru: Редактировать на BitBucket

en: Edit on GitLab
ru: Редактировать на GitLab

en: View page source
ru: Просмотреть исходный код страницы

note: This is an ARIA section label for sequential page links, such as previous and next page links.
en: Sequential page navigation
ru: Навигация по соседним страницам

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Next
ru: Следующая

note: This is an ARIA section label for the footer section of the page.
en: Footer
ru: Нижняя область

en: &#169; <a href="%(path)s">Copyright</a> %(copyright)s.
ru: &#169; <a href="%(path)s">Авторские права</a> %(copyright)s.

en: &#169; Copyright %(copyright)s.
ru: &#169; Авторские права %(copyright)s.

note: Build is a noun, not a verb
en: Build
ru: Сборка

note: the phrase "revision" comes from Git, referring to a commit
en: Revision
ru: Ревизия

en: Last updated on %(last_updated)s.
ru: Последний раз обновлено %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
ru: Собрано при помощи %(sphinx_web)s с использованием

note: "theme" refers to a theme for Sphinx, which alters the appearance of the generated documenation
en: theme
ru: темы,

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
ru: предоставленной %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
ru: Поиск в %(docstitle)s

en: About these documents
ru: Об этих документах

en: Index
ru: Алфавитный указатель

en: Search
ru: Поиск

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Logo
ru: Логотип

note: This is an ARIA section label for the main navigation menu
en: Navigation menu
ru: Меню навигации

note: This is an ARIA section label for the navigation menu that is visible when viewing the page on mobile devices
en: Mobile navigation menu
ru: Меню навигации для мобильных устройств

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
ru: Активируйте JavaScript, чтобы использовать функционал поиска.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
ru: По Вашему запросу не найдено результатов. Пожалуйста, проверьте, что все слова написаны правильно, и Вы выбрали нужные категории.

en: Search docs
ru: Поиск в документации

en: Versions
ru: Версии

en: Downloads
ru: Загрузки

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
ru: На Read the Docs

en: Project Home
ru: Домашняя страница проекта

en: Builds
ru: Сборки
