Parcellite - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Executing action...
ja: アクション実行中...

en: Clipboard Manager
ja: クリップボード・マネージャ

en: Could not create thread for executed action
ja: 実行されたアクションのためのスレッドが作成できませんでした。

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
ja: クリップボード編集中

en: Clear the history?
ja: 履歴を消去しますか？

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
ja: 軽量な GTK+ クリップボード・マネージャ

en: <b>None</b>
ja: <b>なし</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
ja: 空

note: Edit actions
en: _Edit actions
ja: アクション編集(_E)

note: Edit clipboard
en: _Edit Clipboard
ja: クリップボード編集(_E)

en: Couldn't create directory: %s
ja: ディレクトリの作成ができませんでした。: %s

en: Run as daemon
ja: デーモンとして実行

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
ja: ステータスアイコンを使用しない（Ctrl-Alt-P でメニュー）

en: Print clipboard contents
ja: クリップボード内容を出力

en: Print primary contents
ja: プライマリ内容を出力

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | parcellite
      parcellite "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | parcellite -c
ja: クリップボードの CLI の使用例:
    
      echo "クリップボードにコピー" | parcellite
      parcellite "クリップボードにコピー"
      echo "クリップボードにコピー" | parcellite -c

en: Written by Gilberto "Xyhthyx" Miralla.
    Report bugs to <xyhthyx@gmail.com>.
ja: Gilberto "Xyhthyx" Miralla による制作
    バグ報告はこちらに <xyhthyx@gmail.com>

note: Create the dialog
en: Preferences
ja: 設定

en: Behavior
ja: 動作

en: <b>Clipboards</b>
ja: <b>クリップボード</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
ja: コピー(Ctrl-C)を使用(_C)

en: Use _Primary (Selection)
ja: プライマリ・セレクション（選択）を使用(_P)

en: S_ynchronize clipboards
ja: クリップボード同士を同期(_Y)

en: <b>History</b>
ja: <b>履歴</b>

en: _Save history
ja: 履歴を保存(_S)

en: Save and restore history between sessions
ja: セッション間の履歴を保存して復元

en: Items in history:
ja: 履歴アイテム数:

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: Capture _hyperlinks only
ja: ハイパーリンクのみを取り込み(_H)

en: C_onfirm before clearing history
ja: 履歴を消去する前に確認を取る(_O)

en: Display
ja: 表示

en: <b>Items</b>
ja: <b>アイテム</b>

en: Show in a _single line
ja: 1行で表示(_S)

en: Show in _reverse order
ja: 逆順に表示(_R)

en: Character length of items:
ja: アイテムの表示文字数:

en: <b>Omitting</b>
ja: <b>省略</b>

en: Omit items in the:
ja: アイテムの省略表示:

en: Beginning
ja: 文頭

en: Middle
ja: 文中

en: End
ja: 文末

en: Actions
ja: アクション

note: Build the actions label
en: Control-click Parcellite's tray icon to use actions
ja: アクションの使用は Ctrl + Parcellite トレイアイコンのクリック

en: Action
ja: アクション

en: Command
ja: コマンド

en: Add...
ja: 追加...

en: Remove
ja: 削除

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: <b>Hotkeys</b>
ja: <b>ホットキー</b>

en: History key combination:
ja: 履歴キーの組み合せ:

en: Actions key combination:
ja: アクションキーの組み合せ:

en: Menu key combination:
ja: メニューキーの組み合せ:
