Parcellite - en to ro translation catalogue (50 entries)

en: Executing action...
ro: Executare acţiune...

en: Clipboard Manager
ro: Administrator clipboard

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
ro: Editare clipboard

en: Clear the history?
ro: Doriţi să goliţi istoricul?

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
ro: Mic manager de clipboard.

en: <b>None</b>
ro: <b>Niciunul</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
ro: Gol

note: Edit actions
en: _Edit actions
ro: _Editare acţiuni

note: Edit clipboard
en: _Edit Clipboard
ro: _Editare clipboard

en: Couldn't create directory: %s
ro: Nu s-a putut creea directorul: %s

en: Run as daemon
ro: Executare ca daemon

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
ro: Nu afişa iconul de status (apăsaţi Ctrl-Alt-P pentru meniu)

en: Print clipboard contents
ro: Imprimare conţinut clipboard

en: Print primary contents
ro: Imprimare conţinut primar

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | parcellite
      parcellite "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | parcellite -c
ro: Exemple de utilizare în linie de comandă:
    
      echo "copiat în clipboard" | parcellite
      parcellite "copiat în clipboard"
      echo "copiat în clipboard" | parcellite -c

en: Written by Gilberto "Xyhthyx" Miralla.
    Report bugs to <xyhthyx@gmail.com>.
ro: Scris de Gilberto "Xyhthyx" Miralla.
    Raportaţi erorile la <xyhthyx@gmail.com>.

note: Create the dialog
en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Behavior
ro: Comportament

en: <b>Clipboards</b>
ro: <b>Clipboard-uri</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
ro: Foloseşte _Copiază (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
ro: Foloseşte selecţia _primară (Selecţie)

en: S_ynchronize clipboards
ro: Sincronizare clipboard-uri

en: <b>History</b>
ro: <b>Istoric</b>

en: _Save history
ro: _Salvează istoricul

en: Save and restore history between sessions
ro: Salvează şi restaurează istoricul între sesiuni

en: Items in history:
ro: Elemente în istoric:

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: Capture _hyperlinks only
ro: Capturează doar _hiperlegăturile

en: C_onfirm before clearing history
ro: Cere c_onfirmare înainte de golirea istoricului

en: Display
ro: Afişare

en: <b>Items</b>
ro: <b>Elemente</b>

en: Show in a _single line
ro: Afişează întro _singură linie

en: Show in _reverse order
ro: Afişează în o_rdine inversă

en: Character length of items:
ro: Lungimea în caractere a elementelor:

en: <b>Omitting</b>
ro: <b>Omitere</b>

en: Omit items in the:
ro: Omitere elemente în:

en: Beginning
ro: Început

en: Middle
ro: Mijloc

en: End
ro: Sfârşit

en: Actions
ro: Acţiuni

note: Build the actions label
en: Control-click Parcellite's tray icon to use actions
ro: Apăsaţi pe Control şi faceţi click pe iconul Parcellite pentru a utiliza acţiunile

en: Action
ro: Acţiuni

en: Command
ro: Comandă

en: Add...
ro: Adăugare...

en: Remove
ro: Ştergere

en: Hotkeys
ro: Scurtături

en: <b>Hotkeys</b>
ro: <b>Scurtături</b>

en: History key combination:
ro: Combinaţie de taste pentru istoric:

en: Actions key combination:
ro: Combinaţie de taste pentru acţiuni:

en: Menu key combination:
ro: Combinaţie de taste pentru meniu:
