parcellite - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Executing action...
sv: Kör åtgärd...

en: Clipboard Manager
sv: Urklippshanterare

en: Could not create thread for executed action
sv: Skapa inte tråd för startad åtgärd

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
sv: Redigerar urklipp

en: Clear the history?
sv: Töm historik?

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
sv: Resurssnål GTK+-urklippshanterare.

en: <b>None</b>
sv: <b>Inget</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
sv: Tom

note: Edit actions
en: _Edit actions
sv: R_edigera åtgärder

note: Edit clipboard
en: _Edit Clipboard
sv: R_edigera urklipp

en: Couldn't create directory: %s
sv: Kunde inte skapa katalog: %s

en: Run as daemon
sv: Kör som demon

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
sv: Använd inte statusikon (Ctrl-Alt-P för meny)

en: Print clipboard contents
sv: Skriv ut urklippets innehåll

en: Print primary contents
sv: Skriv ut primärt innehåll

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | parcellite
      parcellite "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | parcellite -c
sv: Användningexempel för kommandorad:
    
      echo "kopierad till urklipp" | parcellite
      parcellite "kopierad till urklipp"
      echo "kopierad till urklipp" | parcellite -c

en: Written by Gilberto "Xyhthyx" Miralla.
    Report bugs to <xyhthyx@gmail.com>.
sv: Skrivet av Gilberto "Xyhthyx" Miralla.
    Rapportera fel till <xyhthyx@gmail.com>.

note: Create the dialog
en: Preferences
sv: Inställningar

en: Behavior
sv: Beteende

en: <b>Clipboards</b>
sv: <b>Urklipp</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
sv: Använd _Kopiera (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
sv: Använd _Primär (Markering)

en: S_ynchronize clipboards
sv: S_ynkronisera urklipp

en: <b>History</b>
sv: <b>Historik</b>

en: _Save history
sv: _Spara historik

en: Save and restore history between sessions
sv: Spara och återställ historik mellan sessioner

en: Items in history:
sv: Objekt i historik:

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: Capture _hyperlinks only
sv: Fånga endast _hyperlänkar

en: C_onfirm before clearing history
sv: B_ekräfta innan historiken töms

en: Display
sv: Visa

en: <b>Items</b>
sv: <b>Objekt</b>

en: Show in a _single line
sv: Visa på en _enda rad

en: Show in _reverse order
sv: Visa i _omvänd ordning

en: Character length of items:
sv: Teckenlängd för objekt:

en: <b>Omitting</b>
sv: <b>Utelämna</b>

en: Omit items in the:
sv: Utelämna objekt i:

en: Beginning
sv: Början

en: Middle
sv: Mitten

en: End
sv: Slutet

en: Actions
sv: Åtgärder

note: Build the actions label
en: Control-click Parcellite's tray icon to use actions
sv: Control-klicka på Parcellites aktivitetsikon för att använda åtgärder

en: Action
sv: Åtgärd

en: Command
sv: Kommando

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Remove
sv: Ta bort

en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

en: <b>Hotkeys</b>
sv: <b>Snabbtangenter</b>

en: History key combination:
sv: Tangentkombination för historik:

en: Actions key combination:
sv: Tangentkombination för åtgärder:

en: Menu key combination:
sv: Tangentkombination för meny:
