parley - en to ar translation catalogue (179 entries)

en: Unit
ar: الوحدة

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
ar: التّجميعة: %1

en: None
ar: بلا

en: Pronunciation (%1)
ar: التلفظ (%1)

en: Pronunciation
ar: التلفظ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ar: ترادف

en: Synonym (%1)
ar: ترادف (%1)

en: Example (%1)
ar: مثال (%1)

en: Example
ar: مثال

en: Comment (%1)
ar: التعليق (%1)

en: Comment
ar: التعليق

en: Paraphrase (%1)
ar: إعادة صوغ (%1)

en: Paraphrase
ar: إعادة صوغ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
ar: أزل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Dashboard)
en: Parley
ar: المفاوض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headingLabel)
en: <h1>Parley</h1>
ar: <h1>المفاوض</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ar: شغّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ar: سجّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
ar: نزّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
ar: مطلق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
ar: صفة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
ar: ظرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ar: الأول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ar: الثاني

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ar: ال&تالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
ar: إفراد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
ar: المثنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
ar: صيغة جموع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
ar: ذكري

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
ar: نسوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
ar: محايد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ar: العدد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ar: التالي

en: Units
ar: الوحدات

en: Word Types
ar: أنواع الكلمات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
ar: اختيار متعدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ar: المرادفات

en: Phonetic Symbols
ar: رموز لفظية

en: Image
ar: صورة

en: Summary
ar: الملخّص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ar: الصوت

en: Internet
ar: الشّابكة

en: LaTeX
ar: لاتخ

en: Enter search terms here
ar: ادخل كلمات البحث هنا

en: S&earch:
ar: ا&بحث:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
ar: الو&حدة

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
ar: شريط الأدوات المحرر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
ar: &خاطئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
ar: ال&مجموع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ar: ال&بتة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ar: ال&يوم

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
ar: لم تمارس بعد

en: Verb
ar: فعل

en: Noun
ar: اسم

en: "%1" is a:
ar: ‏"%1" هو:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ar: معاينة

en: New Unit
ar: وحدة جديدة

en: Remove Confidence Levels
ar: أزل مستوى الثقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ar: اللغة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
ar: درس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
ar: النطق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
ar: مثال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
ar: إعادة صوغ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
ar: التعليق:

en: &Add New Entry
ar: أضف &مدخلة جديدة

en: &Delete Entry
ar: ا&حذف مدخلة

en: Copy
ar: انسخ

en: Cut
ar: قصّ

en: Paste
ar: ألصق

en: New
ar: جديد

en: Rename
ar: غيّر الاسم

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
ar: قواعد

en: Conjunction
ar: الاقتران

[ctx: @title:window]
en: Export
ar: صدّر

en: HTML document
ar: مستند HTML

en: Could not write to file "%1"
ar: تعذّرت الكتابة إلى الملف "%1"

en: Export As
ar: صدِّر إلى

en: Untitled
ar: غير معنون

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ar: صدّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
ar: قيم مفصولة بفواصل (CSV)

en: Vocabulary Trainer
ar: مدرب المفردات

en: Developer
ar: المطوّر

en: Scripting
ar: البرمجة

en: &Export...
ar: &صدّر...

en: &Properties...
ar: &خصائص...

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Show the configuration dialog
ar: اعرض حواري الضبط

en: &Languages...
ar: ا&للغات...

en: Editor
ar: المحرّر

en: Show Se&arch
ar: اعرض البحث

en: Toggle display of the search bar
ar: تثبيت عرض شريط البحث

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ar: خصائص %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
ar: ملكية عامة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ar: اللغات

en: Lesson 1
ar: درس 1

en: Download New Vocabularies...
ar: حمل معجم جديد ...

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: 30 Min
ar: 30 دق

en: 1 Hour
ar: ساعة واحدة

en: 2 Hours
ar: ساعتين

en: 4 Hours
ar: 4 ساعات

en: 8 Hours
ar: 8 ساعات

en: 12 Hours
ar: 12 ساعة

en: 18 Hours
ar: 18 ساعة

en: 1 Day
ar: يوم واحد

en: 2 Days
ar: يومين

en: 3 Days
ar: 3 أيام

en: 4 Days
ar: 4 أيام

en: 5 Days
ar: 5 أيام

en: 6 Days
ar: 6 أيام

en: 1 Week
ar: أسبوع واحد

en: 2 Weeks
ar: أسبوعين

en: 3 Weeks
ar: 3 أسابيع

en: 4 Weeks
ar: 4 أسابيع

en: 1 Month
ar: شهر واحِد

en: 2 Months
ar: شهرين

en: 3 Months
ar: 3 أشهر

en: 4 Months
ar: 4 أشهر

en: 5 Months
ar: 5 أشهر

en: 6 Months
ar: 6 أشهر

en: 10 Months
ar: 10 أشهر

en: 12 Months
ar: 12 شهراً

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
ar: الجلسات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ar: على الأقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ar: على الأكثر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
ar: الدرجة:

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
ar: الوحدة: %1

en: New word
ar: كلمة جديدة

en: Rendering...
ar: يصيّر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
ar: تلميح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ar: تابع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
ar: مطلق

en: <b>Attempts</b>
ar: <b>المحاولات</b>

en: <b>Question</b>
ar: <b>سؤال</b>

en: Could not write to %1
ar: لم استطع الكتابة إلى %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
ar: المحاولات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ar: سؤال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
ar: محلول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
ar: إجابتك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ar: ال&عنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ar: المؤلّ&ف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
ar: البريد الإل&كترونيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ar: ال&تعليق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
ar: ال&فئة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ar: الموسيقى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ar: الجغرافيا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
ar: تشريح

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ar: الرّ&خصة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ar: الفتح/الحفظ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ar: التّحرير

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ar: ا&حصل على سمات جديدة...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ar: تفاصيل السمة

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ar: خصائص %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ar: تخطيط لوحة المفاتيح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
ar: المدقق الإملائي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ar: اللغة:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ar: المقالات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
ar: مؤكّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ar: غير محدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ar: &جديد...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ar: &نظّف

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
ar: تثبيت عرض شريط البحث

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ar: كيف تقسم النافذة الرئيسة

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
ar: الأمر المستخدم لبدء تنزيل المفردات

en: Theme
ar: السمة

[ctx: title:window general settings]
en: General
ar: عامّ

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: View
ar: العرض

en: View Settings
ar: إعدادات المنظور

en: Error
ar: خطأ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
ar: النتيجة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
ar: بطاقات تذكر
