parley - en to ca@valencia translation catalogue (684 entries)

en: Unit
ca@valencia: Unitat

en: Number of entries in this lesson.
ca@valencia: Nombre d'entrades en esta lliçó.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
ca@valencia: El document de vocabulari no conté entrades que puguen emprar-se en el tipus d'exercici escollit.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
ca@valencia: Inicia l'exercici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
ca@valencia: <p>La vostra selecció de vocabulari per a l'exercici està buida.</p><p>A davall podeu escollir ignorar alguns dels vostres parametres de configuració per tal d'iniciar igualment un exercici.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
ca@valencia: Ignora la configuració de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
ca@valencia: Ignora les lliçons

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
ca@valencia: Ignora els tipus de paraula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
ca@valencia: Ignora les bloquejades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
ca@valencia: Ignora les vegades contestades erròniament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
ca@valencia: Ignora les vegades exercitades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
ca@valencia: Ignora la qualificació mínima/màxima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
ca@valencia: Nombre de paraules afectades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
ca@valencia: Nombre total d'entrades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
ca@valencia: Nombre resultant de paraules que s'han d'exercitar:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
ca@valencia: Col·lecció: %1

en: None
ca@valencia: Cap

en: You can drag and drop words onto their word type.
ca@valencia: Podeu arrossegar i deixar paraules damunt del seu tipus.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
ca@valencia: Activeu la vista de sinònims per a editar els sinònims.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
ca@valencia: Activeu la vista d'antònims per a editar els antònims.

en: Pronunciation (%1)
ca@valencia: Pronunciació (%1)

en: Pronunciation
ca@valencia: Pronunciació

en: Word Type (%1)
ca@valencia: Tipus de paraula (%1)

en: Word Type
ca@valencia: Tipus de paraula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ca@valencia: Sinònim

en: Synonym (%1)
ca@valencia: Sinònim (%1)

en: Antonym (%1)
ca@valencia: Antònim (%1)

en: Antonym
ca@valencia: Antònim

en: Example (%1)
ca@valencia: Exemple (%1)

en: Example
ca@valencia: Exemple

en: Comment (%1)
ca@valencia: Comentari (%1)

en: Comment
ca@valencia: Comentari

en: Paraphrase (%1)
ca@valencia: Paràfrasi (%1)

en: Paraphrase
ca@valencia: Paràfrasi

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
ca@valencia: Utilitzeu «Edita -> Idiomes» per a configurar el vostre document.

en: No Languages Defined
ca@valencia: No hi ha cap idioma definit

en: Select a unit before adding vocabulary.
ca@valencia: Trieu una unitat abans d'afegir-hi vocabulari.

en: No Unit Selected
ca@valencia: No hi ha cap unitat seleccionada

en: %1 word due | %1 words due
ca@valencia[0]: %1 paraula pendent
ca@valencia[1]: %1 paraules pendents

en: Fully learned
ca@valencia: Completament apresa

en: Open this vocabulary collection in the editor
ca@valencia: Obri esta col·lecció de vocabulari en l'editor

en: Practice Anyway
ca@valencia: Exercita de tota manera

en: Practice
ca@valencia: Exercita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
ca@valencia: Col·leccions actives

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
ca@valencia: Col·leccions finalitzades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
ca@valencia: Elimina

en: Are you sure you want to remove this collection?
ca@valencia: Segur que voleu eliminar esta col·lecció?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
ca@valencia: Crea una col·lecció nova…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
ca@valencia: Obri una col·lecció existent…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
ca@valencia: Baixa col·leccions noves…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ca@valencia: Reproduïx

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ca@valencia: Grava

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
ca@valencia: Baixa un fitxer d'àudio amb el servei web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
ca@valencia: Baixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
ca@valencia: Busca l'actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
ca@valencia: Seguix la taula

en: Could not determine word type of adjectives
ca@valencia: No s'ha pogut determinar el tipus de paraula dels adjectius

en: Could not determine word type of adverbs
ca@valencia: No s'ha pogut determinar el tipus de paraula dels adverbis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
ca@valencia: El comparatiu s'utilitza per a comparar els substantius o verbs (més ràpid)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
ca@valencia: Absolut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
ca@valencia: Comparatiu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
ca@valencia: El superlatiu (el més ràpid)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
ca@valencia: Superlatiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
ca@valencia: Adjectiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
ca@valencia: Adverbi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
ca@valencia: Formes de les conjugacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ca@valencia: Primer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ca@valencia: Segon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
ca@valencia: Tercer masculí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
ca@valencia: Tercer femení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
ca@valencia: Tercer neutre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ca@valencia: Se&güent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
ca@valencia: &Temps:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
ca@valencia: Masculí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
ca@valencia: Femení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
ca@valencia: Neutre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
ca@valencia: Formes declinades

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
ca@valencia: Nominatiu:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
ca@valencia: Genitiu:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
ca@valencia: Datiu:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
ca@valencia: Acusatiu:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
ca@valencia: Ablatiu:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
ca@valencia: Locatiu:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
ca@valencia: Vocatiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ca@valencia: Nombre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ca@valencia: Següent

en: Units
ca@valencia: Unitats

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
ca@valencia: Clic dret per a afegir, suprimir o canviar de nom unitats. 
    Amb les caselles de selecció podeu escollir quines unitats voleu exercitar.
    En els exercicis només es preguntaran les unitats marcades [x]!

en: Word Types
ca@valencia: Tipus de paraula

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
ca@valencia: Inflexió (verbs, adjectius, noms)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
ca@valencia: Formes comparatives

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
ca@valencia: Elecció múltiple

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ca@valencia: Sinònims

en: Antonyms
ca@valencia: Antònims

en: False Friends
ca@valencia: Falsos amics

en: Phonetic Symbols
ca@valencia: Símbols fonètics

en: Image
ca@valencia: Imatge

en: Summary
ca@valencia: Resum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ca@valencia: So

en: Enter search terms here
ca@valencia: Introduïu ací els termes que s'han de buscar

en: Search your vocabulary
ca@valencia: Busca en el vostre vocabulari

en: S&earch:
ca@valencia: Bu&sca:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca@valencia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ca@valencia: Vi&sualitza

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
ca@valencia: &Unitat

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
ca@valencia: E&xercici

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines de l'editor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
ca@valencia: Propietats des de l'original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
ca@valencia: Nivell de &confiança:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
ca@valencia: &Fals amic:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
ca@valencia: &Comptador d'exercicis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
ca@valencia: &Erronis:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
ca@valencia: &Últim exercitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ca@valencia: &Mai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ca@valencia: H&ui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
ca@valencia: La data en què esta expressió s'exercità per última vegada

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
ca@valencia: Encara no s'ha exercitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
ca@valencia: &Restablix els nivells de confiança

en: Noun
ca@valencia: Substantiu

en: "%1" is a:
ca@valencia: «%1» és un:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
ca@valencia: Trieu el gènere del nom

en: Enter LaTeX code here.
ca@valencia: Introduïu ací el codi LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
ca@valencia: Codi LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ca@valencia: Vista prèvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
ca@valencia: Mode matemàtic

en: New Unit
ca@valencia: Unitat nova

en: Add a new unit to your document
ca@valencia: Afig una unitat nova al vostre document

en: Rename Unit
ca@valencia: Canvia el nom de la unitat

en: Delete Unit
ca@valencia: Suprimix la unitat

en: Delete the selected unit.
ca@valencia: Suprimix la unitat seleccionada.

en: Split Unit into Smaller Units
ca@valencia: Dividix la unitat en unitats més xicotetes

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
ca@valencia: Convertix una unitat més gran en diverses de xicotetes.

en: Move to new lesson
ca@valencia: Mou cap a una lliçó nova

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
ca@valencia: Mou el vocabulari seleccionat a una lliçó nova

en: Remove Confidence Levels
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança

en: Remove confidence levels from this unit.
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança d'esta unitat.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança d'esta unitat i totes les subunitats

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança d'esta unitat i totes les subunitats.

en: Expand Units and Subunits
ca@valencia: Expandix les unitats i subunitats

en: Expand all units and subunits.
ca@valencia: Expandix totes les unitats i subunitats.

en: Collapse All Units And Subunits
ca@valencia: Contrau totes les unitats i subunitats

en: Collapse all units and subunits.
ca@valencia: Contrau totes les unitats i subunitats.

en: The root lesson cannot be deleted.
ca@valencia: La lliçó arrel no es pot suprimir.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
ca@valencia[0]: Encara queda %1 paraula en esta unitat. Voleu suprimir-la?
ca@valencia[1]: Encara queden %1 paraules en esta unitat. Voleu suprimir-les?

en: Entries per Unit
ca@valencia: Entrades per unitat

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
ca@valencia: Esta unitat es dividirà en unitats més xicotetes. Quantes entrades voleu en cada unitat?

en: New Lesson
ca@valencia: Lliçó nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
ca@valencia: Afig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ca@valencia: Idioma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
ca@valencia: Lliçó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
ca@valencia: Tipus de paraula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
ca@valencia: Pronunciació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
ca@valencia: Exemple:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
ca@valencia: Paràfrasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
ca@valencia: Comentari:

en: Select Synonyms
ca@valencia: Tria els sinònims

en: %1 and %2 are not Synonyms
ca@valencia: %1 i %2 no són sinònims

en: %1 and %2 are Synonyms
ca@valencia: %1 i %2 són sinònims

en: %1 and %2 are not Antonyms
ca@valencia: %1 i %2 no són antònims

en: %1 and %2 are Antonyms
ca@valencia: %1 i %2 són antònims

en: %1 and %2 are not False Friends
ca@valencia: %1 i %2 no són falsos amics

en: %1 and %2 are False Friends
ca@valencia: %1 i %2 són falsos amics

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
ca@valencia: Sinònims de %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
ca@valencia: Antònims de %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
ca@valencia: Falsos amics de %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
ca@valencia: Columnes del vocabulari

en: Enable/Disable the columns for each language
ca@valencia: Activa o desactiva les columnes per a cada idioma

en: Sound file selected: %1
ca@valencia: Fitxer de so seleccionat: %1

en: Image file selected: %1
ca@valencia: Fitxer d'imatge seleccionat: %1

en: &Add New Entry
ca@valencia: Afi&g una entrada nova

en: Append a new row to the vocabulary
ca@valencia: Afig una fila nova al vocabulari

en: &Delete Entry
ca@valencia: Sup&rimix l'entrada

en: Delete the selected rows
ca@valencia: Suprimix les files seleccionades

en: Copy
ca@valencia: Copia

en: Cut
ca@valencia: Retalla

en: Paste
ca@valencia: Apega

en: Select all rows
ca@valencia: Tria totes les files

en: Deselect all rows
ca@valencia: Desselecciona totes les files

en: Vocabulary Columns...
ca@valencia: Columnes de vocabulari…

en: Toggle display of individual vocabulary columns
ca@valencia: Canvia la visualització de columnes de vocabulari individuals

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
ca@valencia[0]: Segur que voleu suprimir l'entrada seleccionada?
ca@valencia[1]: Segur que voleu suprimir les %1 entrades seleccionades?

en: Delete
ca@valencia: Suprimix

en: Nothing to spell check.
ca@valencia: No hi ha res que s'haja de verificar ortogràficament.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
ca@valencia: No hi ha disponible cap corrector ortogràfic

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
ca@valencia: O bé la configuració d'idioma és incorrecta o bé no s'ha instal·lat cap corrector per a esta configuració regional: %1.

en: New
ca@valencia: Nou

en: Add a new word type to your document
ca@valencia: Afig un tipus nou de paraula al vostre document

en: Rename
ca@valencia: Canvia el nom

en: Rename the selected word type
ca@valencia: Canvia el nom del tipus de paraula seleccionat

en: Delete Word Type
ca@valencia: Suprimix el tipus de paraula

en: Delete the selected word type.
ca@valencia: Suprimix el tipus de paraula seleccionat.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
ca@valencia: Gramàtica

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
ca@valencia: Per a permetre que Parley conega el significat gramatical d'un tipus de paraula.

en: This word type folder contains nouns.
ca@valencia: Esta carpeta conté substantius.

en: Masculine Noun
ca@valencia: Substantiu masculí

en: This word type folder contains masculine nouns.
ca@valencia: Esta carpeta conté substantius masculins.

en: Feminine Noun
ca@valencia: Substantiu femení

en: This word type folder contains feminine nouns.
ca@valencia: Esta carpeta conté substantius femenins.

en: Neuter Noun
ca@valencia: Substantiu neutre

en: This word type folder contains neuter nouns.
ca@valencia: Esta carpeta conté substantius neutres.

en: This word type folder contains adjectives.
ca@valencia: Esta carpeta conté adjectius.

en: This word type folder contains adverbs.
ca@valencia: Esta carpeta conté adverbis.

en: This word type folder contains verbs.
ca@valencia: Esta carpeta conté verbs.

en: Conjunction
ca@valencia: Conjunció

en: This word type folder contains conjunctions.
ca@valencia: Esta carpeta conté conjuncions.

en: No Special Type
ca@valencia: Cap tipus especial

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
ca@valencia: Esta carpeta no conté paraules amb significat especial.

en: The root word type cannot be deleted.
ca@valencia: El tipus de paraula arrel no es pot suprimir.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
ca@valencia[0]: Queda una paraula amb este tipus. Perdrà el seu tipus. Voleu continuar?
ca@valencia[1]: Queden %1 paraules amb este tipus. Perdran el seu tipus. Voleu continuar?

[ctx: @title:window]
en: Export
ca@valencia: Exportació

en: HTML document
ca@valencia: Document HTML

en: Could not write to file "%1"
ca@valencia: No s'ha pogut escriure en el fitxer «%1»

en: Export As
ca@valencia: Exporta com a

en: Untitled
ca@valencia: Sense títol

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ca@valencia: Exporta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
ca@valencia: Fitxes ràpides - per a imprimir les fitxes d'aprenentatge (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
ca@valencia: Una llista de vocabulari que funciona en un navegador i que pot imprimir-se (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
ca@valencia: Valors separats per comes (CSV)

en: Vocabulary Trainer
ca@valencia: Entrenador de vocabulari

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
ca@valencia: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	L'equip KDE
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
ca@valencia: Us ajuda a exercitar el vostre vocabulari

en: Developer and Co-maintainer
ca@valencia: Desenvolupador i comantenidor

en: Developer, former maintainer
ca@valencia: Desenvolupador, mantenidor anterior

en: Developer
ca@valencia: Desenvolupador

en: Practice Dialogs
ca@valencia: Diàlegs d'exercici

en: Scripting
ca@valencia: Creació de scripts

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
ca@valencia: Incomptables esmenes, mantenidor anterior, adaptació a KDE 4

en: Original Author
ca@valencia: Autor original

en: Artwork and Oxygen Icons
ca@valencia: Il·lustracions i icones Oxygen

en: Port to KConfig XT
ca@valencia: Adaptació a KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
ca@valencia: Reescriptura de la biblioteca kvtml per a KDE 4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
ca@valencia: Informes d'error i proves en el camí cap a KDE 4

en: Conceived the name Parley
ca@valencia: Ha ideat el nom Parley

en: [file]
ca@valencia: [fitxer]

en: Document file to open
ca@valencia: Fitxer de document que s'ha d'obrir

en: Creates a new vocabulary collection
ca@valencia: Crea una col·lecció de vocabulari nou

en: Opens an existing vocabulary collection
ca@valencia: Obri una col·lecció de vocabulari existent

en: Open &Downloaded Vocabularies...
ca@valencia: Obri vocabularis &baixats…

en: Open downloaded vocabulary collections
ca@valencia: Obri col·leccions de vocabulari baixades

en: Save the active vocabulary collection
ca@valencia: Guarda la col·lecció de vocabulari activa

en: Save the active vocabulary collection with a different name
ca@valencia: Guarda la col·lecció de vocabulari activa amb un nom diferent

en: &Export...
ca@valencia: &Exporta…

en: Export to HTML or CSV
ca@valencia: Exporta cap a HTML o CSV

en: &Properties...
ca@valencia: &Propietats…

en: Edit document properties
ca@valencia: Edita les propietats del document

en: Dashboard
ca@valencia: Tauler

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
ca@valencia: Tanca la col·lecció de vocabulari actual i mostra el tauler

en: Quit Parley
ca@valencia: Ix de Parley

en: Show the configuration dialog
ca@valencia: Mostra el diàleg de configuració

en: &Languages...
ca@valencia: &Idiomes…

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
ca@valencia: Edita quins idiomes hi ha en la col·lecció i les seues propietats gramaticals.

en: Remove all confidence levels from the current document
ca@valencia: Elimina tots els nivells de confiança del document actual

en: Show Entries from Child Units
ca@valencia: Mostra les entrades de les subunitats

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
ca@valencia: Activeu-lo per a veure també les entrades de les subunitats en cada unitat.

en: Automatic Translation
ca@valencia: Traducció automàtica

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
ca@valencia: Activa la traducció automàtica de les entrades a la unitat.

en: Start Practice...
ca@valencia: Inicia l'exercici…

en: Start practicing
ca@valencia: Inicia l'exercici

en: Configure Practice...
ca@valencia: Configura l'exercici…

en: Change practice settings
ca@valencia: Canvia les configuracions de l'exercici

en: Export Results...
ca@valencia: Exporta els resultats…

en: Write a file with the results of the practice
ca@valencia: Escriu un fitxer amb els resultats de l'exercici

en: Switch to vocabulary editor
ca@valencia: Canvia a l'editor de vocabulari

en: Show Se&arch
ca@valencia: Mostra la &busca

en: Toggle display of the search bar
ca@valencia: Mostra o oculta la visualització de la barra de busca

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ca@valencia: Propietats per a %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
ca@valencia: Obri una col·lecció de vocabulari

en: Open in practice &mode
ca@valencia: Obri en el &mode d'exercici

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
ca@valencia: La col·lecció de vocabulari està bloquejada per un altre procés. Podeu obrir el fitxer si ignoreu el bloqueig, però perdreu qualsevol modificació feta per l'altre procés.
    
    Voleu ignorar el bloqueig?

en: Take Over Lock
ca@valencia: Ignora el bloqueig

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
ca@valencia: En obrir la col·lecció «%1» s'ha produït un error: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
ca@valencia: Obri una col·lecció

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
ca@valencia: S'ha modificat el vocabulari.
    
    Voleu guardar el fitxer abans d'eixir?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
ca@valencia: Obri una col·lecció de vocabulari baixada

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
ca@valencia: El fitxer «%1» està bloquejat per un altre procés. Podeu guardar el fitxer si ignoreu el bloqueig, però perdreu qualsevol modificació feta per l'altre procés.
    
    Voleu ignorar el bloqueig?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
ca@valencia: En escriure el fitxer «%1» s'ha produït un error: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
ca@valencia: Guarda el fitxer

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
ca@valencia: Guarda el vocabulari com a

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
ca@valencia: <qt>El fitxer<p><b>%1</b></p>ja existix. Voleu sobreescriure'l?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
ca@valencia: S'està guardant %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
ca@valencia: Domini públic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ca@valencia: Idiomes

en: A Second Language
ca@valencia: Un segon idioma

en: Lesson 1
ca@valencia: Lliçó 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
ca@valencia: No s'ha pogut obrir la col·lecció de vocabulari «%1»

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
ca@valencia: No podeu començar a exercitar si l'idioma que voleu aprendre és el mateix que el que ja coneixeu.

en: Select languages
ca@valencia: Trieu els idiomes

en: Download New Vocabularies...
ca@valencia: Baixa vocabularis nous…

en: Downloads new vocabulary collections
ca@valencia: Baixa col·leccions de vocabulari noves

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines principal

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines d'exercici

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines d'estadístiques

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines de resum de l'exercici

en: Stop
ca@valencia: Para

en: All comparison forms were right.
ca@valencia: Totes les formes comparatives han sigut correctes.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
ca@valencia: «%1» és la paraula equivocada.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
ca@valencia: Ambdues formes comparatives (comparativa i superlativa) són errònies.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
ca@valencia: La comparativa és errònia.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
ca@valencia: La superlativa és errònia.

en: Enter the comparison forms.
ca@valencia: Introduïu les formes comparatives.

en: Do not Care
ca@valencia: No importa

en: 30 Min
ca@valencia: 30 min

en: 1 Hour
ca@valencia: 1 hora

en: 2 Hours
ca@valencia: 2 hores

en: 4 Hours
ca@valencia: 4 hores

en: 8 Hours
ca@valencia: 8 hores

en: 12 Hours
ca@valencia: 12 hores

en: 18 Hours
ca@valencia: 18 hores

en: 1 Day
ca@valencia: 1 dia

en: 2 Days
ca@valencia: 2 dies

en: 3 Days
ca@valencia: 3 dies

en: 4 Days
ca@valencia: 4 dies

en: 5 Days
ca@valencia: 5 dies

en: 6 Days
ca@valencia: 6 dies

en: 1 Week
ca@valencia: 1 setmana

en: 2 Weeks
ca@valencia: 2 setmanes

en: 3 Weeks
ca@valencia: 3 setmanes

en: 4 Weeks
ca@valencia: 4 setmanes

en: 1 Month
ca@valencia: 1 mes

en: 2 Months
ca@valencia: 2 mesos

en: 3 Months
ca@valencia: 3 mesos

en: 4 Months
ca@valencia: 4 mesos

en: 5 Months
ca@valencia: 5 mesos

en: 6 Months
ca@valencia: 6 mesos

en: 10 Months
ca@valencia: 10 mesos

en: 12 Months
ca@valencia: 12 mesos

en: Illogical blocking times.
ca@valencia: Els temps de bloqueig no tenen sentit.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
ca@valencia: El temps per al nivell %1 hauria de ser inferior al temps per al nivell %2.

en: 
    Illogical expiration times.
ca@valencia: 
    Els temps de caducitat no tenen sentit.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
ca@valencia: 
    No té sentit la relació entre el temps de caducitat i el de bloqueig.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
ca@valencia: Al nivell %1 el temps de bloqueig hauria de ser inferior al temps de caducitat.

en: Illogical Values
ca@valencia: Valors sense sentit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
ca@valencia: Nivell &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
ca@valencia: Nivell &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
ca@valencia: Nivell &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
ca@valencia: &Caducitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
ca@valencia: Bl&oqueig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
ca@valencia: Nivell &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
ca@valencia: Nivell &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
ca@valencia: Nivell &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
ca@valencia: Nivell &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
ca@valencia: No exercites cap vocabulari que haja sigut demanat en menys de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
ca@valencia: El vocabulari baixa una qualificació després de passar este temps:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
ca@valencia: Inclou els adjectius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
ca@valencia: Inclou els adverbis

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
ca@valencia: Configureu l'exercici

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
ca@valencia: Configuració general de l'exercici

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
ca@valencia: Bloqueig

en: Blocking Settings
ca@valencia: Configuracions del bloqueig

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
ca@valencia: Llindars

en: Threshold Settings
ca@valencia: Configuracions del llindar

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
ca@valencia: Específic

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
ca@valencia: Configuració específica de l'exercici

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
ca@valencia: Correcció

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
ca@valencia: Les respostes amb errors d'accentuació se seguixen comptant com a correctes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
ca@valencia: Ignora els accents

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
ca@valencia: Es compta com a correcta qualsevol combinació de majús./minús. a la resposta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
ca@valencia: Ignora les majúscules i minúscules

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
ca@valencia: Es compta com a correcte qualsevol error de puntuació.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
ca@valencia: Ignora la puntuació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
ca@valencia: Durant l'exercici podeu utilitzar el botó de pistes per a veure parts de la solució.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
ca@valencia: Activa les pistes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
ca@valencia: Imatges i sons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
ca@valencia: Durant l'exercici es mostraran imatges per a la pregunta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
ca@valencia: Imatge per a la pregunta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
ca@valencia: Durant l'exercici es mostraran imatges per a la solució.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
ca@valencia: Imatge per a la solució

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
ca@valencia: Permet l'ús d'imatges en lloc de paraules en les fitxes ràpides.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
ca@valencia: Permet imatges en lloc de paraules

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
ca@valencia: Activa la reproducció de sons de pronunciació durant l'exercici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
ca@valencia: De manera predeterminada, se us demanarà que introduïu sinònims fins que encerteu aquell que està associat directament amb la paraula actual. Amb esta opció activada s'acceptarà qualsevol sinònim.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
ca@valencia: Accepta qualsevol sinònim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
ca@valencia: Mida màxima de la sessió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
ca@valencia: Nombre màxim de paraules noves:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
ca@valencia: Quan s'estiguen creant exercicis d'elecció múltiple, prova de mostrar respostes del mateix tipus de paraula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
ca@valencia: Utilitza opcions del mateix tipus de paraula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
ca@valencia: Nombre d'opcions:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
ca@valencia: Exercita només aquell vocabulari que satisfaça les següents condicions:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ca@valencia: Com a mínim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ca@valencia: Com a màxim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
ca@valencia: Qualificació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
ca@valencia: Vegades que s'ha exercitat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
ca@valencia: Contestades erròniament:

en: All conjugation forms were right.
ca@valencia: Totes les conjugacions han sigut correctes.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
ca@valencia[0]: Heu contestat correctament %1 conjugació.
ca@valencia[1]: Heu contestat correctament %1 conjugacions.

en: Enter all conjugation forms.
ca@valencia: Introduïu totes les formes de conjugació.

en: Choose the right article for "%1"
ca@valencia: Trieu l'article correcte per a «%1»

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
ca@valencia: %1 és masculí

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
ca@valencia: %1 és femení

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
ca@valencia: %1 és neutre

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
ca@valencia: Unitat: %1

en: New word
ca@valencia: Paraula nova

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
ca@valencia: %1, confiança %2

en: initial
ca@valencia: inicial

en: long term
ca@valencia: llarg termini

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
ca@valencia[0]: Heu respost correctament %2 d'un total d'%1 paraula.
    Heu completat el %3%.
ca@valencia[1]: Heu respost correctament %2 d'un total de %1 paraules.
    Heu completat el %3%.

en: Rendering...
ca@valencia: S'està renderitzant…

en: LaTeX error.
ca@valencia: S'ha produït un error de LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
ca@valencia: Heu emprat tantes pistes que heu revelat la resposta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
ca@valencia: Salta esta paraula per ara i pregunta-la més tard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
ca@valencia: Respondré més tard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
ca@valencia: Pista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ca@valencia: Continua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
ca@valencia: No la conec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
ca@valencia: La conec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
ca@valencia: absolut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
ca@valencia: comparatiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
ca@valencia: superlatiu

en: Stop Practice
ca@valencia: Para l'exercici

en: Stop practicing
ca@valencia: Para l'exercici

en: Change answer to right/wrong
ca@valencia: Canvia la resposta a correcta/errònia

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
ca@valencia: Quan responeu, Parley mostrarà si la resposta ha sigut correcta o no.
    Esta drecera canvia la manera com es compta la resposta.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
ca@valencia: Heu exercitat %1 en %2 i %3.

en: one word | %1 words
ca@valencia[0]: una paraula
ca@valencia[1]: %1 paraules

en: one minute | %1 minutes
ca@valencia[0]: un minut
ca@valencia[1]: %1 minuts

en: one second | %1 seconds
ca@valencia[0]: un segon
ca@valencia[1]: %1 segons

en: Practice Overview
ca@valencia: Resum de l'exercici

en: Switch to the Practice Overview page
ca@valencia: Canvia a la pàgina de «Resum de l'exercici»

en: HTML Files
ca@valencia: Fitxers HTML

en: OpenDocument text files
ca@valencia: Fitxers de text en OpenDocument

en: Practice results
ca@valencia: Resultats de l'exercici

en: Answered questions: %1
ca@valencia: Preguntes respostes: %1

en: Correct answers: %1
ca@valencia: Respostes correctes: %1

en: Wrong answers: %1
ca@valencia: Respostes incorrectes: %1

en: <b>Attempts</b>
ca@valencia: <b>Intents</b>

en: <b>Question</b>
ca@valencia: <b>Pregunta</b>

en: <b>Correct answer</b>
ca@valencia: <b>Resposta correcta</b>

en: <b>Your errors</b>
ca@valencia: <b>Errors</b>

en: Could not write to %1
ca@valencia: No s'ha pogut escriure a %1

en: Could not write file
ca@valencia: No s'ha pogut escriure en el fitxer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
ca@valencia: Intents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ca@valencia: Pregunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
ca@valencia: Solució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
ca@valencia: La vostra resposta

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
ca@valencia: La col·lecció de vocabulari conté menys de dos idiomes.

en: Could not start practice
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar l'exercici

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
ca@valencia: Esta paraula es comptarà com a correcta.
    Les paraules només es compten com a correctes si es responen correctament al primer intent.

en: Count this answer as wrong
ca@valencia: Compta esta paraula com a errònia

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
ca@valencia: Esta paraula es comptarà com a errònia.
    Les paraules només es compten com a correctes si es responen correctament al primer intent.

en: Count this answer as correct
ca@valencia: Compta esta paraula com a correcta

[ctx: test results]
en: %1 % correct
ca@valencia: %1 % correctes

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
ca@valencia: %1 % errònies

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
ca@valencia: %1 % no contestades

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
ca@valencia: Contestades correctament al primer intent: %1 de %2 (%3%)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
ca@valencia: Contestades erròniament al primer intent: %1 de %2 (%3%)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
ca@valencia: No contestades en este exercici: %1 de %2 (%3%)

en: Your answer was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut errònia.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut un sinònim. Introduïu una altra paraula amb la mateixa traducció.

en: Your answer was an already entered synonym.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut un sinònim introduït anteriorment.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut un sinònim i heu comés errors de puntuació.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut un sinònim i heu comés errors de majúscules/minúscules.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut un sinònim i amb els accents erronis.

en: Your answer was a synonym.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut un sinònim.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut errònia perquè no s'accepten els errors de puntuació. Torneu-ho a provar.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut errònia perquè no s'accepten els errors de majúscules/minúscules. Torneu-ho a provar.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut errònia perquè no s'accepten els errors d'accentuació. Torneu-ho a provar.

en: Your answer was wrong. Please try again.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut errònia. Torneu-ho a provar.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta, però heu comés errors de puntuació.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta, però heu comés errors de majúscules/minúscules.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta, però els accents eren erronis.

en: Your answer was right.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta… però no en el primer intent i a més heu comés errors de puntuació.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta… però no en el primer intent i a més heu comés errors de majúscules/minúscules.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta… però no en el primer intent i a més heu comés errors d'accentuació.

en: Your answer was right... but not on the first try.
ca@valencia: La vostra resposta ha sigut correcta… però no en el primer intent.

en: The solution starts with: %1
ca@valencia: La solució comença per: %1

en: Synonym:
ca@valencia: Sinònim:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
ca@valencia: Propietats generals del document

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ca@valencia: &Títol:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
ca@valencia: Un títol per al vostre document.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ca@valencia: &Autoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
ca@valencia: Correu e&lectrònic:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
ca@valencia: Una manera de contactar-vos (correu electrònic o pàgina web).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ca@valencia: &Comentari:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
ca@valencia: Qualsevol informació addicional.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
ca@valencia: Cate&goria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
ca@valencia: Una categoria general a la qual pertanga el vostre document.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ca@valencia: Música

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ca@valencia: Geografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
ca@valencia: Anatomia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ca@valencia: Història

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
ca@valencia: Preparació de la prova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ca@valencia: &Llicència:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
ca@valencia: La llicència que voleu aplicar al vostre document.
    Si penseu aportar-lo al projecte KDE en el futur, cal una llicència adint.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
ca@valencia: GPL v2+ (versió 2 o posterior de la Llicència pública general de GNU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
ca@valencia: &Primer idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
ca@valencia: &Segon idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
ca@valencia: E&stablix els detalls gramaticals

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
ca@valencia: Baixa la gramàtica

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
ca@valencia: Temps verbals seleccionats per als exercicis de conjugació.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
ca@valencia: Columnes visibles en la finestra principal de l'editor.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
ca@valencia: Elements de vista en arbre replegats en la finestra de vista d'estadístiques.

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
ca@valencia: Tabulador

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
ca@valencia: >= 2 ESPAIS

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ca@valencia: Obri/guarda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
ca@valencia: Obri sempre la col·lecció que estava activa quan es va eixir de Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
ca@valencia: Quan esta opció estiga marcada, en iniciar Parley es carregarà automàticament l'última col·lecció activa en lloc de mostrar la pantalla de benvinguda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
ca@valencia: En començar, carrega sempre l'última col·lecció oberta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
ca@valencia: Permet guardar automàticament el vostre treball

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
ca@valencia: El vostre treball es guardarà automàticament si marqueu esta opció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
ca@valencia: Guar&da els vocabularis automàticament en tancar i eixir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
ca@valencia: &Crea una còpia de seguretat cada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ca@valencia: minuts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
ca@valencia: Sep&arador per a la importació/exportació dels fitxers de text (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
ca@valencia: Trieu quin separador voleu utilitzar per a separar les dades en importar i exportar text.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
ca@valencia: Trieu el separador que voleu utilitzar per a dividir les parts d'una expressió en importar o exportar dades com a text.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ca@valencia: En editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
ca@valencia: Afi&g automàticament files noves en editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ca@valencia: O&btín temes nous…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ca@valencia: Detalls del tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ca@valencia: Contacte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ca@valencia: Descripció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ca@valencia: Autoria:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
ca@valencia: Editeu els idiomes

en: Add language
ca@valencia: Afig un idioma

en: Remove language
ca@valencia: Elimina un idioma

en: New Language
ca@valencia: Idioma nou

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ca@valencia: Propietats per a %1

en: Really delete language: %1?
ca@valencia: Segur que voleu suprimir l'idioma: %1?

en: Remove Language
ca@valencia: Elimina l'idioma

en: No KDE keyboard selector found.
ca@valencia: No s'ha trobat cap selector de teclat per a KDE.

en: Tense Name
ca@valencia: Nom del temps verbal

en: Enter name of tense:
ca@valencia: Introduïu el nom del temps verbal:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir este temps definit per l'usuari
    perquè està en ús.

en: Deleting Tense Description
ca@valencia: S'està suprimint una descripció de temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ca@valencia: Nom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ca@valencia: Disposició del teclat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
ca@valencia: &Baixa la gramàtica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
ca@valencia: Corrector ortogràfic:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ca@valencia: Idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
ca@valencia: Lletra (exercici):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
ca@valencia: Lletra (editor):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
ca@valencia: Definit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ca@valencia: Indefinit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
ca@valencia: &Masculí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
ca@valencia: &Femení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
ca@valencia: &Neutre:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
ca@valencia: Pronoms personals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
ca@valencia: &1a persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
ca@valencia: &2a persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
ca@valencia: 3a persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
ca@valencia: M&asculí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
ca@valencia: F&emení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
ca@valencia: Neu&tre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
ca@valencia: Conjugacions duals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
ca@valencia: Existix una forma de conjugació neutra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
ca@valencia: El masculí i el femení tenen conjugacions diferents

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
ca@valencia: Temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ca@valencia: &Nou…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
ca@valencia: &Modifica…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ca@valencia: Sup&rimix

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
ca@valencia: Disposició del teclat per a esta configuració regional

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
ca@valencia: Corrector ortogràfic per a este idioma

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
ca@valencia: La lletra emprada durant l'exercici

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
ca@valencia: La lletra emprada en l'editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ca@valencia: &Neteja

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
ca@valencia: Tema que s'ha d'utilitzar per a l'exercici i la pantalla de benvinguda

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
ca@valencia: Nombre de perfils de configuració guardats

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
ca@valencia: Si és cert, en el diàleg d'entrada s'afegiran files noves quan siga necessari

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
ca@valencia: Establix el separador utilitzat quan es copia/apega text, de manera predeterminada és el tabulador

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
ca@valencia: El nombre d'entrades per unitat

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
ca@valencia: Si és cert, cada vegada que l'aplicació arranque es carregarà l'últim fitxer obert

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
ca@valencia: Si és cert, els vocabularis es guardaran automàticament en tancar i eixir

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
ca@valencia: Si és cert, es guardarà una còpia de seguretat cada «BackupTime» en minuts

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
ca@valencia: Interval entre dues còpies de seguretat automàtiques

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
ca@valencia: Mostra les imatges a l'anvers de la fitxa ràpida.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
ca@valencia: Mostra imatges al revers de la fitxa ràpida.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
ca@valencia: En el diàleg de pestanya de bloqueig de preguntes, si està marcada llavors es bloquejarà la pregunta

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
ca@valencia: En el diàleg de pestanya de bloqueig de preguntes, si està marcada llavors la pregunta acceptarà un temps d'expiració

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
ca@valencia: Afig el vocabulari nou a una col·lecció en l'ordre de les seues unitats. Cal tindre en compte que açò no serà una transició brusca, sinó una barreja suau d'una unitat a la següent.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
ca@valencia: El nombre d'entrades que s'exerciten alhora. Si una d'estes es respon correctament s'afegirà una altra entrada.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
ca@valencia: Intercanvia aleatòriament la direcció

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
ca@valencia: Limita el temps de què disposa l'usuari per a respondre en una prova.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
ca@valencia: Mostra - mostra la solució després d'un temps predefinit. Continua - salta fins a la següent pregunta després del temps predefinit.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
ca@valencia: El temps màxim permés per a respondre.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
ca@valencia: Activa les llistes de suggeriments en els exercicis escrits.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
ca@valencia: Activa la visualització de les pistes.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
ca@valencia: Compta les respostes com a correctes quan només hi ha errors d'accentuació.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
ca@valencia: Compta les respostes com a correctes quan només hi ha errors de majúscules/minúscules.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
ca@valencia: Compta les respostes com a correctes quan només hi ha errors de puntuació.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
ca@valencia: Dividix les traduccions en un exercici escrit.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
ca@valencia: Dividix les traduccions als punts.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
ca@valencia: Dividix les traduccions als dos punts.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
ca@valencia: Dividix les traduccions als punts i coma.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
ca@valencia: Dividix les traduccions a les comes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
ca@valencia: Activa el botó «Mostra més» per tal de descobrir parts de la solució en l'exercici escrit.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
ca@valencia: Activa el botó «Salta-ho» (La conec) en l'exercici escrit.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
ca@valencia: Quan s'introduïx el sinònim en lloc de la paraula, cal considerar-ho correcte?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
ca@valencia: Activa la visualització de la imatge en els diàlegs de l'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
ca@valencia: Activa la reproducció de sons en els diàlegs de l'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
ca@valencia: Permet utilitzar imatges en lloc de paraules en les fitxes. Açò només es farà si no hi ha cap paraula en l'entrada.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
ca@valencia: El nombre màxim de paraules que s'exercitaran en una sessió d'entrenament.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
ca@valencia: El nombre màxim de paraules noves (no exercitades) que s'utilitzaran en una sessió d'entrenament.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
ca@valencia: Limita el nombre de paraules en la fase inicial.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
ca@valencia: El nombre màxim de paraules en la fase inicial. Si s'excedix este límit, no s'introduiran les paraules noves.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
ca@valencia: Utilitza el mateix tipus de paraula com a solució per a les respostes incorrectes en un exercici d'elecció múltiple.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
ca@valencia: Quantes respostes es presenten per a una pregunta d'elecció múltiple, inclosa la resposta correcta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
ca@valencia: Mostra o oculta la visualització de la barra de busca.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
ca@valencia: Quan està activada, cada unitat també mostra les entrades de les seues subunitats.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
ca@valencia: Mostra o oculta la columna de la unitat.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
ca@valencia: Mostra o oculta la columna activa.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
ca@valencia: Tria quines unitats es mostren per a editar

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ca@valencia: Com està dividida la finestra principal.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
ca@valencia: La lletra emprada en la taula de vocabulari

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
ca@valencia: La lletra emprada per als símbols fonètics

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
ca@valencia: Columna actualment seleccionada

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
ca@valencia: Fila actualment seleccionada

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
ca@valencia: Color utilitzat per a mostrar els nivells de confiança

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
ca@valencia: Color utilitzat per a mostrar els nivells de confiança inicials

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
ca@valencia: Color utilitzat per a mostrar les unitats no vàlides

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
ca@valencia: Esta entrada s'ha d'haver escollit com a mínim este nombre de vegades per a ser inclosa en l'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
ca@valencia: Esta entrada s'ha d'haver escollit com a màxim este nombre de vegades per a ser inclosa en l'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
ca@valencia: L'entrada s'ha d'haver contestat erròniament com a mínim este valor per tal de ser inclosa en l'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
ca@valencia: L'entrada s'ha d'haver contestat erròniament com a màxim este valor per tal de ser inclosa en l'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
ca@valencia: L'entrada ha de tindre com a mínim este nivell de confiança per tal de ser inclosa en l'exercici (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
ca@valencia: L'entrada ha de tindre com a màxim este nivell de confiança per tal de ser inclosa en l'exercici (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
ca@valencia: Només s'inclouran en l'exercici els tipus de paraula seleccionats.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
ca@valencia: Tipus de paraules seleccionats per als exercicis.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
ca@valencia: Subtipus de paraules seleccionats per als exercicis.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
ca@valencia: L'idioma que esteu aprenent.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
ca@valencia: L'idioma que ja coneixeu.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
ca@valencia: Mostra la solució després de respondre.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
ca@valencia: Duració de visualització de la solució (en segons). 0 vol dir il·limitada.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
ca@valencia: La modalitat d'exercici que està seleccionada actualment.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
ca@valencia: La modalitat d'exercici que està seleccionada actualment.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
ca@valencia: Període de temps durant el qual cal bloquejar els diferents nivells de confiança

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
ca@valencia: Període de temps després del qual expiraran els diferents nivells de confiança

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
ca@valencia: Si és cert, s'emmagatzema la direcció de l'exercici per a cada mode d'exercici.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
ca@valencia: Cal emmagatzemar la direcció de l'exercici per a cada mode d'exercici?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
ca@valencia: Els valors emmagatzemats de la direcció de l'exercici per a cada mode d'exercici.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
ca@valencia: El camí cap als proveïdors de Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
ca@valencia: L'ordre utilitzada per a iniciar un vocabulari baixat

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
ca@valencia: La carpeta on es guardaran de manera predeterminada els vocabularis baixats

en: Theme
ca@valencia: Tema

en: General Settings
ca@valencia: Configuracions generals

en: View
ca@valencia: Visualitza

en: View Settings
ca@valencia: Configuracions de la visualització

en: Online Translations
ca@valencia: Traduccions en línia

en: Online Translation Services
ca@valencia: Serveis de traducció en línia

en: translate-shell is available.
ca@valencia: «translate-shell» està disponible.

en: translate-shell executable could not be found.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar l'executable «translate-shell».

en: Error
ca@valencia: S'ha produït un error

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
ca@valencia: Integració de l'intèrpret d'ordres de traducció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
ca@valencia: Executa una prova interactiva de funcionalitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
ca@valencia: La prova interactiva requerix la traducció de la paraula anglesa «parley» a l'alemany.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
ca@valencia: Inicia la prova en línia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
ca@valencia: Resultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelResultArea)
en: ...
ca@valencia: …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
ca@valencia: Especifiqueu quina lletra s'ha d'emprar per a mostrar les pronunciacions utilitzant símbols fonètics.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
ca@valencia: Lletra dels símbols de &pronunciació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
ca@valencia: Color base per a mostrar les qualificacions:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
ca@valencia: Color utilitzat per a mostrar la progressió

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
ca@valencia: Cliqueu ací per a canviar el color utilitzat per a mostrar la progressió.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
ca@valencia: Color per a mostrar la progressió inicial:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
ca@valencia: Color utilitzat per a mostrar la progressió inicial

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
ca@valencia: Cliqueu ací per a canviar el color utilitzat per a mostrar la progressió inicial.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
ca@valencia: Color utilitzat per a mostrar les qualificacions:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
ca@valencia: Cliqueu ací per a canviar el color utilitzat per a mostrar les unitats no vàlides.

en: Remove confidence levels from this unit
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança d'esta unitat

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança d'esta unitat i totes les subunitats

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
ca@valencia: Elimina els nivells de confiança d'esta unitat i totes les subunitats

en: Progress gradients
ca@valencia: Degradats del progrés

en: Early progress
ca@valencia: Progrés inicial

en: Not Practiced
ca@valencia: No s'ha exercitat

en: Invalid Entries
ca@valencia: Entrades no vàlides

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
ca@valencia: Completament apresa

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
ca@valencia: No s'ha exercitat

en: Known to Learning
ca@valencia: De coneguda a aprendre

en: Learning to Known
ca@valencia: D'aprendre a coneguda

en: Mixed Directions
ca@valencia: Direccions barrejades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
ca@valencia: Idioma que s'ha d'aprendre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
ca@valencia: Idioma conegut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
ca@valencia: Mode d'exercici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
ca@valencia: Fitxes ràpides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
ca@valencia: &Lletres barrejades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
ca@valencia: Elecció &múltiple

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
ca@valencia: Escri&ta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
ca@valencia: Frases d'e&xemple

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
ca@valencia: &Gènere dels substantius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
ca@valencia: Co&njugacions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
ca@valencia: Direcció de l'exercici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
ca@valencia: Recorda per a cada mode d'exercici

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
ca@valencia: Confiança (%1)
