parley - en to cs translation catalogue (549 entries)

en: Unit
cs: Jednotka

en: Number of entries in this lesson.
cs: Počet záznamů v této lekci.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
cs: Dokument se slovní zásobou neobsahuje údaje, které by se daly použít při zvoleném druhu procvičování.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
cs: Začít s procvičováním

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
cs: <p>Výběr slovní zásoby pro procvičování je prázdný.</p><p>Dole si můžete zvolit nevšímání si některých vašich nastavení uspořádání, abyste přesto mohl začít s procvičováním.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
cs: Nevšímat si uspořádání u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
cs: Nevšímat si lekcí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
cs: Nevšímat si slovních druhů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
cs: Nevšímat si blokovaných

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
cs: Nevšímat si nesprávně zodpovězených časů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
cs: Nevšímat si procvičovaných časů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
cs: Nevšímat si nejnižší/nejvyšší známky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
cs: Celkový počet záznamů:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
cs: Výsledný počet slov pro procvičování:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
cs: Sbírka: %1

en: None
cs: Žádné

en: You can drag and drop words onto their word type.
cs: Můžete slovo táhnout a upustit na jeho slovní druh.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
cs: Povolit zobrazení synonym pro úpravu synonym.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
cs: Povolit zobrazení antonym pro úpravu antonym.

en: Pronunciation (%1)
cs: Výslovnost (%1)

en: Pronunciation
cs: Výslovnost

en: Word Type (%1)
cs: Slovní druh (%1)

en: Word Type
cs: Slovní druh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
cs: Synonymum

en: Synonym (%1)
cs: Synonymum: (%1)

en: Antonym (%1)
cs: Antonymum (%1)

en: Antonym
cs: Antonymum

en: Example (%1)
cs: Příklad (%1)

en: Example
cs: Příklad

en: Comment (%1)
cs: Poznámka (%1)

en: Comment
cs: Poznámka

en: Paraphrase (%1)
cs: Volné převyprávění (%1)

en: Paraphrase
cs: Volné převyprávění

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
cs: Prosím, pro nastavení svého dokumentu použijte Upravit -> Jazyky.

en: No Languages Defined
cs: Nebyly stanoveny žádné jazyky

en: Select a unit before adding vocabulary.
cs: Před přidáním slovní zásoby vyberte jednotku.

en: No Unit Selected
cs: Není vybrána žádná jednotka

en: Practice Anyway
cs: Přesto procvičovat

en: Practice
cs: Procvičování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
cs: Aktivní sbírky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
cs: Dokončené sbírky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
cs: Odstranit

en: Are you sure you want to remove this collection?
cs: Opravdu si přejete odstranit tuto sbírku?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
cs: Vytvořit novou sbírku...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
cs: Otevřít existující sbírku...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
cs: Stáhnout nové sbírky...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
cs: Přehrát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
cs: Nahrávat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
cs: Stahujte soubory audio pomocí webservice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
cs: Stáhnout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
cs: Vyhledat aktuální

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
cs: Sledovat tabulku

en: Could not determine word type of adjectives
cs: Nelze určit slovní druh přídavných jmen

en: Could not determine word type of adverbs
cs: Nelze určit slovní druh příslovcí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
cs: Komparativ se používá při stupňování podstatných jmen nebo sloves (příklad: rychlejší)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
cs: Absolutní hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
cs: Komparativ (druhý stupeň):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
cs: Superlativ (příklad: nejrychlejší)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
cs: Superlativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
cs: Přídavné jméno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
cs: Příslovce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
cs: První osoba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
cs: Druhá osoba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
cs: Třetí osoba mužský rod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
cs: Třetí osoba ženský rod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
cs: Třetí osoba střední rod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
cs: Da&lší

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
cs: Ča&s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
cs: Jednotné číslo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
cs: Duál (dvojné číslo)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
cs: Množné číslo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
cs: Mužský

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
cs: Ženský

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
cs: Střední

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
cs: Tvary při skloňování

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
cs: Slovo v prvním pádě  (nominativ):

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
cs: Slovo v druhém pádě (genitiv):

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
cs: Slovo ve třetím pádě (dativ):

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
cs: Slovo ve čtvrtém pádě (akuzativ):

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
cs: Slovo v šestém pádě (ablativ):

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
cs: Slovo v šestém pádě (lokál, lokativ):

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
cs: Slovo v pátém pádě (vokativ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
cs: Číslo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
cs: Následující

en: Units
cs: Jednotky

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
cs: Pravým kliknutím přidáte, smažete nebo přejmenujete jednotky. 
    S pomocí zaškrtávacích okének, si můžete vybrat, které jednotky si přejete procvičovat. 
    Při zkoušení budete dotazováni pouze na materiál obsažený v zaškrtnutých lekcích [x].

en: Word Types
cs: Slovní druhy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
cs: Druhy stupňování

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
cs: Vícenásobná volba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
cs: Synonyma (slova mající stejný význam)

en: Antonyms
cs: Antonyma (slova opačného významu)

en: False Friends
cs: Mylná podobnost

en: Phonetic Symbols
cs: Fonetické symboly (hláskoslovné)

en: Image
cs: Obrázek

en: Summary
cs: Shrnutí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
cs: Zvuk

en: Enter search terms here
cs: Zde zadejte hledaná slova

en: Search your vocabulary
cs: Prohledat vaši slovní zásobu

en: S&earch:
cs: Hl&edat:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: &Upravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Pohled

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
cs: &Jednotka

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
cs: &Procvičování

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
cs: Panel nástrojů úprav

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
cs: Vlastnosti z originálu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
cs: Mylná &podobnost:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
cs: Procvičovat &počítání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
cs: Ne&správně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
cs: Cel&kem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
cs: &Naposledy procvičované

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
cs: N&ikdy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
cs: Dne&s

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
cs: Datum, kdy byl tento výraz naposledy procvičován

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
cs: Zatím neprocvičováno

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
cs: dd.mm.yyyy

en: Verb
cs: Sloveso

en: Noun
cs: Podstatné jméno

en: "%1" is a:
cs: "%1" je:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
cs: Kód LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
cs: Náhled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
cs: Matematický režim

en: New Unit
cs: Nová jednotka

en: Add a new unit to your document
cs: Přidat do dokumentu novou jednotku

en: Rename Unit
cs: Přejmenovat jednotku

en: Delete Unit
cs: Smazat jednotku

en: Delete the selected unit.
cs: Smazat vybranou jednotku.

en: Split Unit into Smaller Units
cs: Rozdělit jednotku do menších jednotek

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
cs: Vytvořit více menších jednotek z jedné velké jednotky.

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
cs: Přesune zvolenou slovní zásobu do nové lekce

en: Expand Units and Subunits
cs: Rozbalit všechny jednotky a podjednotky

en: Expand all units and subunits.
cs: Rozbalit všechny jednotky a podjednotky.

en: Collapse All Units And Subunits
cs: Sbalit všechny jednotky a podjednotky

en: Collapse all units and subunits.
cs: Sbalit všechny jednotky a podjednotky.

en: The root lesson cannot be deleted.
cs: Původní lekci nelze odstranit.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
cs[0]: V této jednotce zbývá '%1' slovo. Přejete si jej smazat?
cs[1]: V této jednotce zbývají '%1' slova. Přejete si je smazat?
cs[2]: V této jednotce zbývá '%1' slov. Přejete si je smazat?

en: Entries per Unit
cs: Záznamy na jednotku

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
cs: Jednotka bude rozdělena na menší jednotky. Kolik záznamů si přejete mít v každé jednotce?

en: New Lesson
cs: Nová lekce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
cs: Jazyk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
cs: Lekce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
cs: Slovní druh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
cs: Výslovnost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
cs: Příklad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
cs: Volné převyprávění:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
cs: Komentář:

en: Select Synonyms
cs: Vybrat synonyma

en: %1 and %2 are not Synonyms
cs: %1 a %2 nejsou synonymy

en: %1 and %2 are Synonyms
cs: %1 a %2 jsou synonymy

en: %1 and %2 are not Antonyms
cs: %1 a %2 nejsou antonymy

en: %1 and %2 are Antonyms
cs: %1 a %2 jsou antonymy

en: %1 and %2 are not False Friends
cs: %1 a %2 nepředstavují mylnou podobnost

en: %1 and %2 are False Friends
cs: %1 a %2 představují mylnou podobnost

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
cs: Synonymum k %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
cs: Antonymum k %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
cs: Mylná podobnost od %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
cs: Sloupce se slovní zásobou

en: Enable/Disable the columns for each language
cs: Povolit/Zakázat sloupce pro každý jazyk

en: &Add New Entry
cs: Přid&at nový záznam

en: Append a new row to the vocabulary
cs: Přidá novou řádku do slovní zásoby

en: &Delete Entry
cs: &Smazat záznam

en: Delete the selected rows
cs: Smazat vybrané řádky

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Paste
cs: Vložit

en: Select all rows
cs: Vybrat všechny řádky

en: Deselect all rows
cs: Zrušit výběr všech řádek

en: Vocabulary Columns...
cs: Sloupce se slovní zásobou...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
cs: Přepnout zobrazení osobních sloupců se slovní zásobou

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
cs[0]: Opravdu si přejete smazat vybraný záznam?
cs[1]: Opravdu si přejete smazat vybrané %1 záznamy?
cs[2]: Opravdu si přejete smazat vybraných %1 záznamů?

en: Delete
cs: Smazat

en: Nothing to spell check.
cs: Nic ke kontrole pravopisu.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
cs: Není dostupná žádná kontrola pravopisu

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
cs: Buď není správně nastaven jazyk, nebo nebyla nainstalována žádná kontrola pravopisu pro toto místo %1.

en: New
cs: Nový

en: Add a new word type to your document
cs: Přidat do dokumentu nový slovní druh

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Rename the selected word type
cs: Přejmenovat vybraný slovní druh

en: Delete Word Type
cs: Odstranit slovní druh

en: Delete the selected word type.
cs: Odstranit vybraný slovní druh.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
cs: Mluvnice

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
cs: Umožnit programu Parley poznat mluvnický význam slovního druhu.

en: This word type folder contains nouns.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje podstatná jména.

en: Masculine Noun
cs: Podstatná jména mužského rodu

en: This word type folder contains masculine nouns.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje podstatná jména mužského rodu.

en: Feminine Noun
cs: Podstatná jména ženského rodu

en: This word type folder contains feminine nouns.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje podstatná jména ženského rodu.

en: Neuter Noun
cs: Podstatná jména středního rodu

en: This word type folder contains neuter nouns.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje podstatná jména středního rodu.

en: This word type folder contains adjectives.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje přídavná jména.

en: This word type folder contains adverbs.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje příslovce.

en: This word type folder contains verbs.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje slovesa.

en: Conjunction
cs: Spojka

en: This word type folder contains conjunctions.
cs: Tato složka se slovním druhem obsahuje spojky.

en: No Special Type
cs: Žádný zvláštní druh

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
cs: Tato složka se slovním druhem neobsahuje slovní druh se zvláštním významem.

en: The root word type cannot be deleted.
cs: Původní slovní druh nelze odstranit.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
cs[0]: Zbývá tu jedno slovo tohoto slovního druhu. Ztratí svůj slovní druh. Pokračovat?
cs[1]: Zbývají tu %1 slova tohoto slovního druhu. Ztratí svůj slovní druh. Pokračovat?
cs[2]: Zbývá tu %1 slov tohoto slovního druhu. Ztratí svůj slovní druh. Pokračovat?

[ctx: @title:window]
en: Export
cs: Exportovat

en: HTML document
cs: HTML dokument

en: Could not write to file "%1"
cs: Nelze zapisovat do souboru "%1"

en: Export As
cs: Exportovat jako

en: Untitled
cs: Bez názvu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
cs: Exportovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
cs: Hodnoty oddělené čárkou (CSV)

en: Vocabulary Trainer
cs: Učitel slovní zásoby

en: Helps you train your vocabulary
cs: Pomáhá učit se slovní zásobu

en: Developer and Co-maintainer
cs: Vývojář a jeden ze správců

en: Developer, former maintainer
cs: Vývojář, dřívější správce

en: Developer
cs: Vývojář

en: Practice Dialogs
cs: Dialogy pro procvičování

en: Scripting
cs: Skriptování

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
cs: Nespočet oprav, dřívější správce, port na KDE4

en: Original Author
cs: Původní autor

en: Artwork and Oxygen Icons
cs: Výtvarná stránka a ikony Oxygen

en: Port to KConfig XT
cs: Portování do KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
cs: Přepis knihovny kvtml pro KDE 4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
cs: Hlášení chyb a testování programu během cesty ke KDE 4

en: Conceived the name Parley
cs: Vymyslela název Parley

en: [file]
cs: [soubor]

en: Document file to open
cs: Dokument k otevření

en: Creates a new vocabulary collection
cs: Vytvoří novou sbírku se slovní zásobou

en: Opens an existing vocabulary collection
cs: Otevře existující sbírku se slovní zásobou

en: Open &Downloaded Vocabularies...
cs: Otevřít &staženou slovní zásobu...

en: Open downloaded vocabulary collections
cs: Otevřít stažené sbírky se slovní zásobu

en: Save the active vocabulary collection
cs: Uložit aktivní sbírku se slovní zásobu

en: Save the active vocabulary collection with a different name
cs: Uložit aktivní sbírku se slovní zásobu pod jiným jménem

en: &Export...
cs: &Exportovat...

en: Export to HTML or CSV
cs: Exportovat do HTML nebo CSV

en: &Properties...
cs: &Vlastnosti...

en: Edit document properties
cs: Upravit vlastnosti dokumentu

en: Dashboard
cs: Přístrojová deska

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
cs: Zavřít aktivní sbírku se slovní zásobu a zobrazit přístrojovou desku

en: Quit Parley
cs: Ukončit Parley

en: Show the configuration dialog
cs: Ukázat konfigurační dialog

en: &Languages...
cs: &Jazyky...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
cs: Upravit to, které jazyky se nacházejí ve sbírce, a upravit vlastnosti jejich mluvnice.

en: Show Entries from Child Units
cs: Ukázat záznamy z potomků jiných jednotek

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
cs: Povolit pro zobrazení záznamů potomků v každé jednotce.

en: Automatic Translation
cs: Automatický překlad

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
cs: Povolit automatický překlad záznamů v jednotkách.

en: Start Practice...
cs: Začít s procvičováním...

en: Configure Practice...
cs: Přizpůsobit možnosti procvičování...

en: Change practice settings
cs: Změnit nastavení možností procvičování

en: Export Results...
cs: Exportovat výsledky...

en: Show Se&arch
cs: Ukázat hle&dání

en: Toggle display of the search bar
cs: Přepnout zobrazení vyhledávacího panelu

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
cs: Vlastnosti pro %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
cs: Otevřít sbírku se slovní zásobou

en: Open in practice &mode
cs: Otevřít v &režimu procvičování

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
cs: Při otvírání sbírky "%1" nastala chyba: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
cs: Otevřít sbírku

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
cs: Slovník je upravený.
    
    Uložit soubor před ukončením programu?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
cs: Otevřít staženou sbírku se slovní zásobou

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
cs: Při zápisu souboru "%1" nastala chyba: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
cs: Uložit soubor

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
cs: Uložit slovní zásobu jako

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
cs: <qt>Soubor<p><b>%1</b></p>již existuje. Přejete si jej přepsat?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
cs: Ukládá se %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
cs: Volně šiřitelné dílo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
cs: Jazyky

en: A Second Language
cs: Druhý jazyk

en: Lesson 1
cs: Lekce 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
cs: Nelze otevřít sbírku se slovní zásobou "%1"

en: Select languages
cs: Zvolte jazyky

en: Download New Vocabularies...
cs: Stáhnout nové sbírky se slovní zásobou...

en: Downloads new vocabulary collections
cs: Stáhne nové sbírky se slovní zásobou

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Stop
cs: Zastavit

en: Do not Care
cs: Nestarej se

en: 30 Min
cs: 30 min

en: 1 Hour
cs: 1 hodina

en: 2 Hours
cs: 2 hodiny

en: 4 Hours
cs: 4 hodiny

en: 8 Hours
cs: 8 hodin

en: 12 Hours
cs: 12 hodin

en: 18 Hours
cs: 18 hodin

en: 1 Day
cs: 1 den

en: 2 Days
cs: 2 dny

en: 3 Days
cs: 3 dny

en: 4 Days
cs: 4 dny

en: 5 Days
cs: 5 dnů

en: 6 Days
cs: 6 dnů

en: 1 Week
cs: 1 týden

en: 2 Weeks
cs: 2 týdny

en: 3 Weeks
cs: 3 týdny

en: 4 Weeks
cs: 4 týdny

en: 1 Month
cs: 1 měsíc

en: 2 Months
cs: 2 měsíce

en: 3 Months
cs: 3 měsíce

en: 4 Months
cs: 4 měsíce

en: 5 Months
cs: 5 měsíců

en: 6 Months
cs: 6 měsíců

en: 10 Months
cs: 10 měsíců

en: 12 Months
cs: 12 měsíců

en: Illogical blocking times.
cs: Nelogické časy blokování.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
cs: Čas pro úroveň %1 by měl být nižší než čas pro úroveň %2.

en: 
    Illogical expiration times.
cs: 
    Nelogické časy vypršení.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
cs: 
    Nelogické časy blokování oproti časům vypršení.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
cs: Blokovací čas pro úroveň %1 by měl být nižší než čas vypršení.

en: Illogical Values
cs: Nelogické hodnoty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
cs: Úroveň &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
cs: Úroveň &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
cs: Úroveň &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
cs: &Vypršení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
cs: &Blokování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
cs: Úroveň &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
cs: Úroveň &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
cs: Úroveň &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
cs: Úroveň &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
cs: Neprocvičujte slovní zásobu, která byla požadována v:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
cs: Slovní zásoba klesne o jednu úroveň po tomto čase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
cs: Zahrnout přídavná jména

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
cs: Zahrnout příslovce

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
cs: Přizpůsobit možnosti procvičování

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
cs: Obecné

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
cs: Pokročilá nastavení procvičování

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
cs: Blokování

en: Blocking Settings
cs: Nastavení blokování

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
cs: Prahy

en: Threshold Settings
cs: Nastavení prahů

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
cs: Specifická

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
cs: Specifická nastavení procvičování

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
cs: Oprava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
cs: Nevšímat si chyb v psaní velkých písmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
cs: Ignorovat interpunkci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
cs: Povolit rady

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
cs: Obrázky a zvuk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
cs: Povolit v kartičkách použití obrázků namísto slov.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
cs: Přijímat synonyma jako správná

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
cs: Sezení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
cs: Maximální velikost sezení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
cs: Maximální počet nových slov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
cs: Použít volby stejného slovního druhu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
cs: Procvičovat pouze slovní zásobu, která splňuje následující podmínky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
cs: Ne méně než

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
cs: Ne více než

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
cs: Úroveň:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
cs: Zodpovězeno nesprávně:

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
cs: Jednotka: %1

en: New word
cs: Nové slovo

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
cs: %1, jistota %2

en: initial
cs: počáteční

en: Rendering...
cs: Renderování...

en: LaTeX error.
cs: Chyba LaTeXu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
cs: Odpovědět později

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
cs: Rada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
cs: Pokračovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
cs: absolutní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
cs: Komparativ (druhý stupeň)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
cs: Superlativ

en: Stop Practice
cs: Zastavit procvičování

en: one word | %1 words
cs[0]: jedno slovo
cs[1]: %1 slova
cs[2]: %1 slov

en: one minute | %1 minutes
cs[0]: jedna minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

en: one second | %1 seconds
cs[0]: jedna sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

en: Practice Overview
cs: Přehled cvičení

en: HTML Files
cs: HTML soubory

en: OpenDocument text files
cs: Textové soubory OpenDocument

en: Practice results
cs: Procvičovat výsledky

en: <b>Attempts</b>
cs: <b>Pokusy</b>

en: <b>Question</b>
cs: <b>Dotaz</b>

en: <b>Correct answer</b>
cs: <b>Správná odpověď</b>

en: <b>Your errors</b>
cs: <b>Vaše chyby</b>

en: Could not write to %1
cs: Nelze zapsat do %1

en: Could not write file
cs: Soubor nelze zapsat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
cs: Pokusy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
cs: Dotaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
cs: Řešení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
cs: Vaše odpověď

[ctx: test results]
en: %1 % correct
cs: %1 % správně

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
cs: %1 % špatně

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
cs: %1 % nezodpovězeno

en: Your answer was wrong.
cs: Vaše odpověď nebyla správná.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
cs: Vaše odpověď byla synonymum, ale interpunkce nebyla správně.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
cs: Vaše odpověď byla správná, ale interpunkce nebyla správně.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
cs: Vaše odpověď byla správná, ale ne na první pokus a interpunkce nebyla správně.

en: Synonym:
cs: Synonymum:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
cs: Obecné vlastnosti dokumentu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
cs: &Název:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
cs: Název vašeho dokumentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
cs: &Autor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
cs: Způsob, jak vás kontaktovat (e-mail nebo internetová stránka).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
cs: &Poznámka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
cs: Doplňkové informace.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
cs: Kate&gorie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
cs: Všeobecná skupina, do které patří váš dokument.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
cs: Hudba

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
cs: Zeměpis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
cs: Anatomie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
cs: Historie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
cs: Zkouška tiskárny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
cs: &Licence:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
cs: Licence, pod kterou bude spadat váš dokument.
    Pokud zvažujete, že svým souborem v budoucnosti přispějete KDE, bude požadována příslušná licence.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
cs: GPLv2+ (GNU General Public License verze 2 nebo pozdější)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
cs: &První jazyk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
cs: &Druhý jazyk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
cs: &Nastavit podrobnosti mluvnice

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
cs: Stáhnout mluvnici

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
cs: Vybrané časy pro procvičování časování.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
cs: Viditelné sloupce v hlavním okně úprav.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
cs: >= 2 MEZERY

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
cs: Otevřít/Uložit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
cs: Vždy otevřít sbírku, která byla při ukončení Parley aktivní

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
cs: Když je zaškrtnuta tato volba, bude při spuštění programu Parley namísto ukázání uvítací obrazovky automaticky načtena naposledy aktivní sbírka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
cs: Při spuštění vždy načíst naposledy otevřenou sbírku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
cs: Povolit automatické ukládání vaší práce

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
cs: Pokud zaškrtnete tuto volbu, bude vaše práce automaticky uložena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
cs: &Uložit slovní zásobu automaticky při uzavření a ukončení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
cs: Vytvořit zálohu &každých

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
cs: minut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
cs: Oddě&lovač pro import/export textového souboru (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
cs: Zvolte, jakým oddělovačem si přejete oddělovat vaše data při importu a exportu textu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
cs: Zvolte, jakým oddělovačem si přejete oddělovat části výrazu při importu a exportu dat jako textu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
cs: Úpravy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
cs: Automaticky při úpravách přidávat nové řady

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
cs: &Získat nové motivy...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
cs: Podrobnosti motivu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
cs: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
cs: Popis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
cs: Autor:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
cs: Upravit jazyky

en: Add language
cs: Přidat jazyk

en: Remove language
cs: Odebrat jazyk

en: New Language
cs: Nový jazyk

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
cs: Vlastnosti pro %1

en: Really delete language: %1?
cs: Opravdu odebrat jazyk: %1?

en: Remove Language
cs: Odebrat jazyk

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
cs: Tento uživatelsky stanovený čas nelze odstranit,
    protože se používá.

en: Deleting Tense Description
cs: Odstranění popisu času

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
cs: Obecné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
cs: Rozložení klávesnice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
cs: S&táhnout mluvnici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
cs: Kontrola pravopisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
cs: Jazyk:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
cs: Členy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
cs: Určitý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
cs: Neurčitý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
cs: &Mužský:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
cs: Ž&enský:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
cs: Střed&ní:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
cs: Osobní zájmena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
cs: &1. osoba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
cs: &2. osoba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
cs: 3. osoba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
cs: M&užský:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
cs: Že&nský:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
cs: S&třední:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
cs: Duální časování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
cs: Existuje střední tvar časování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
cs: Mužský a ženský rod mají rozdílné časování

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
cs: Časy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
cs: &Nový...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
cs: &Upravit...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
cs: &Smazat

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
cs: Rozložení klávesnice pro toto umístění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
cs: Vyčisti&t

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
cs: Počet uložených profilů nastavení

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
cs: Jestliže je zaškrtnuto, když se používá dialog záznamů, nové řádky se budou přidávat podle potřeby

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
cs: Toto nastavuje oddělovač, který se používá při kopírování/vkládání textu. Výchozím oddělovačem je tabulátor (Tab)

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
cs: Počet záznamů na jednotku

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
cs: Jestliže je zaškrtnuto, při každém spuštění programu bude načten naposledy otevřený soubor

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
cs: Jestliže je zaškrtnuto, slovní zásoba bude automaticky uložena při zavření a ukončení

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
cs: Jestliže je zaškrtnuto, záloha bude uložena po stanoveném počtu minut

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
cs: Časový odstup mezi dvěma automatickými zálohami

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
cs: Ukázat obrázky na přední straně kartičky.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
cs: Ukázat obrázky na zadní straně kartičky.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
cs: Jestliže je v dialogu blokování otázek toto zaškrtnuto, otázka je blokována

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
cs: Jestliže je v dialogu blokování otázek toto zaškrtnuto, otázka přijímá  čas vypršení

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
cs: Připojit novou slovní zásobu ke sbírce podle pořadí jednotek. Všimněte si, že tato věc nebude náročnou změnou, ale pozvolným přimícháním jedné jednotky do následující.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
cs: Počet záznamů, které jsou procvičovány ve stejnou dobu. Když je jeden z nich správně zodpovězen, bude přidán další záznam.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
cs: Náhodně měnit směr

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
cs: Při zkoušení omezit uživatelův čas na odpověď.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
cs: Ukázat - po určitém čase ukázat řešení. Pokračovat - po vypršení lhůty přejít k následující otázce.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
cs: Nejzazší povolená doba pro zodpovězení.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
cs: Povolit seznamy návrhů při písemném procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
cs: Povolit ukazování rad.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
cs: Považovat odpovědi za správné v případě, že nejsou správně pouze diakritická znaménka.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
cs: Považovat odpovědi za správné v případě, že není správně pouze psaní velkých písmen.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
cs: Považovat odpovědi za správné v případě, že není správně pouze interpunkce.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
cs: Rozdělit překlady při písemném procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
cs: Rozdělit překlady u teček za větou.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
cs: Rozdělit překlady u dvojteček.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
cs: Rozdělit překlady u středníků.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
cs: Rozdělit překlady u čárek.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
cs: Povolit tlačítko Ukázat více kvůli odhalení částí  řešení při písemném procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
cs: Povolit tlačítko Přeskočit (Vím to) při písemném procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
cs: Má se považovat za správnou odpověď, když bylo doplněno namísto správného slova jeho synonymum?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
cs: Povolit zobrazení obrázku v procvičovacích dialozích.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
cs: Povolit přehrávání zvuku v procvičovacích dialozích.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
cs: Povolit použití obrázků namísto slov v kartičkách. Toto bude provedeno pouze pokud v položce není žádné slovo.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
cs: Použít stejný slovní druh jako řešení pro nesprávné odpovědi při procvičování s vícenásobnou volbou.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
cs: Kolik odpovědí je poskytováno u otázek složených z více voleb včetně správné odpovědi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
cs: Přepnout zobrazení panelu hledání.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
cs: Když je povolena tato možnost, jednotka ukazuje i záznamy svých podjednotek.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
cs: Ukázat/Skrýt sloupec s jednotkou.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
cs: Ukázat/Skrýt aktivní sloupec.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
cs: Vyberte, které jednotky se zobrazují pro úpravy

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
cs: Jakým způsobem je rozděleno hlavní okno.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
cs: Písmo použité v tabulce se slovní zásobou

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
cs: Písmo použité pro hláskosloví

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
cs: Aktuálně vybraný sloupec

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
cs: Aktuálně vybraný řádek

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
cs: Barva použitá při zobrazení neplatných jednotek

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
cs: Aby byl záznam zahrnut do procvičování, musí být žádán alespoň tolikrát.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
cs: Aby byl záznam zahrnut do procvičování, musí být žádán ne více než tolikrát.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
cs: Aby byl záznam zahrnut do procvičování, musí být zodpovězen nesprávně alespoň tolikrát.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
cs: Aby byl záznam zahrnut do procvičování, musí být zodpovězen nesprávně maximálně tolikrát.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
cs: Pouze vybrané slovní druhy budou zahrnuty do procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
cs: Slovní druhy vybrané pro procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
cs: Slovní poddruhy vybrané pro procvičování.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
cs: Jazyk jenž se učíte.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
cs: Jazyk, který již znáte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
cs: Ukázat řešení po zodpovězení otázky.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
cs: Čas v sekundách, po který je řešení ukázáno. Hodnota 0 představuje neomezenou délku trvání.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
cs: Poskytovatelova cesta k Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
cs: Příkaz používaný pro spuštění stažené slovní zásoby

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
cs: Výchozí složka, kam je ukládána stažená slovní zásoba

en: Theme
cs: Motiv

[ctx: title:window general settings]
en: General
cs: Obecné

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

en: View
cs: Pohled

en: View Settings
cs: Nastavení pohledu

en: Online Translation Services
cs: Služba pro překlady

en: Error
cs: Chyba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
cs: Výsledek:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
cs: Určete, které písmo se bude používat pro zobrazování výslovnosti při užití fonetických symbolů.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
cs: Základní barva pro zobrazení známek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
cs: Barva použitá při zobrazení průběhu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
cs: Zde klikněte pro změnu barvy použitou pro zobrazení průběhu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
cs: &Základna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
cs: Barva pro zobrazení raného průběhu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
cs: Barva použitá při zobrazení známek:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
cs: Zde klikněte pro změnu barvy použitou pro zobrazení neplatných jednotek.

en: Not Practiced
cs: Nebylo procvičováno

en: Invalid Entries
cs: Neplatné položky

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
cs: Nebylo procvičováno

en: Mixed Directions
cs: Smíšené směry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
cs: Jazyk, jenž se chcete učit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
cs: Známý jazyk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
cs: Procvičovací režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
cs: Kartičky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
cs: Smíchaná písmen&ka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
cs: Vícenásobná vol&ba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
cs: Vět&y na ukázku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
cs: Časová&ní

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
cs: Směr pro procvičování

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
cs: Jistota (%1)
