parley - en to da translation catalogue (511 entries)

en: Number of entries in this lesson.
da: Antal indgange i denne lektion.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
da: Ordforrådsdokumentet indholder ingen indgange, som kan bruges til den valgte type af øvelse.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
da: Start øvelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
da: <p>Dit valg af ordforråd til øvelsen er tomt.</p><p>Nedenfor kan du vælge at ignorere nogle af dine indstillinger for at starte en øvelse alligevel.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
da: Ignorér konfiguration af:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
da: Ignorér lektioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
da: Ignorér ordtyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
da: Ignorér blokerede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
da: Ignorér antal ukorrekte svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
da: Ignorér antal gange det er øvet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
da: Ignorér minimum-/maksimumkarakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
da: Antal påvirkede ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
da: Antal indgange i alt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
da: Resulterende antal ord at øve:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
da: Samling: %1

en: None
da: Ingen

en: You can drag and drop words onto their word type.
da: Du kan trække og slippe ord hen på deres ordtype:

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
da: Aktivér synonymvisningen for at redigere synonymer.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
da: Aktivér antonymvisningen for at redigere antonymer.

en: Pronunciation
da: Udtale

en: Word Type
da: Ordtype

en: Example
da: Eksempel

en: Comment
da: Kommentar

en: Paraphrase
da: Parafrase

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
da: Brug Redigér -> Sprog til at sætte dit dokument op.

en: No Languages Defined
da: Ingen sprog defineret

en: Open this vocabulary collection in the editor
da: Åbn denne ordforrådssamling i editoren

en: Practice
da: Øvelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
da: Afspil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
da: Optag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
da: Slå nuværende op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
da: Følg tabellen

en: Could not determine word type of adjectives
da: Kunne bestemme ordtype for tillægsord

en: Could not determine word type of adverbs
da: Kunne ikke bestemme ordtype for biord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
da: Komparativ bruges til at sammenligne navneord eller udsagnsord (hurtigere)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
da: Absolut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
da: Komparativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
da: Superlativ (hurtigst)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
da: Superlativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
da: Tillægsord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
da: Biord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
da: Bøjningsformer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
da: Første

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
da: Anden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
da: Tredje hankøn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
da: Tredje hunkøn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
da: Tredje intetkøn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
da: Næ&ste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
da: &Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
da: Ental

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
da: Dobbelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
da: Flertal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
da: Hankøn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
da: Hunkøn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
da: Intetkøn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
da: Bøjningsformer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
da: Nummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
da: Næste

en: Word Types
da: Ordtyper

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
da: Bøjningsform (udsagnsord, tillægsord, navneord)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
da: Sammenligningsformer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
da: Multiple-choice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
da: Synonymer

en: Antonyms
da: Antonymer

en: False Friends
da: Falske venner

en: Phonetic Symbols
da: Fonetiske symboler

en: Image
da: Billede

en: Summary
da: Sammendrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
da: Lyd

en: Internet
da: internet

en: Enter search terms here
da: Indtast søgeudtryk her

en: S&earch:
da: Sø&g:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
da: Ø&velse

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
da: Editor-værktøjslinje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
da: Egenskaber fra originalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
da: &Falsk ven:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
da: Øvelses&tællinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
da: &Forkert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
da: I &alt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
da: &Sidst øvet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
da: &Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
da: I &dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
da: Datoen hvor dette udtryk sidst blev øvet

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
da: Endnu ikke øvet

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
da: dd.MM.åååå

en: Verb
da: Udsagnsord

en: Noun
da: Navneord

en: "%1" is a:
da: "%1" er et:

en: Enter LaTeX code here.
da: Angiv LaTeX-kode her.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
da: Matematiktilstand

en: Move to new lesson
da: Flyt til ny lektion

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
da: Flytter det valgte ordforråd til en ny lektion

en: The root lesson cannot be deleted.
da: Rodlektionen kan ikke slettes.

en: New Lesson
da: Ny lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
da: Sprog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
da: Lektion

en: Select Synonyms
da: Vælg synonymer

en: %1 and %2 are not Synonyms
da: %1 og %2 er ikke synonymer

en: %1 and %2 are Synonyms
da: %1 og %2 er synonymer

en: %1 and %2 are not Antonyms
da: %1 og %2 er ikke antonymer

en: %1 and %2 are Antonyms
da: %1 og %2 er antonymer

en: %1 and %2 are not False Friends
da: %1 og %2 er ikke falske venner

en: %1 and %2 are False Friends
da: %1 og %2 er falske venner

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
da: Synonymer for %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
da: Antonymer af %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
da: Falske venner for %1:

en: Enable/Disable the columns for each language
da: Aktivér/deaktivér kolonnerne for hvert sprog

en: Sound file selected: %1
da: Lydfil valgt: %1

en: Image file selected: %1
da: Billedfil valgt: %1

en: &Add New Entry
da: &Tilføj ny indgang

en: Append a new row to the vocabulary
da: Tilføj en ny række til ordforrådet

en: &Delete Entry
da: &Slet indgang

en: Delete the selected rows
da: Slet de valgte rækker

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Select all rows
da: Markér alle rækker

en: Deselect all rows
da: Fjern markering fra alle rækker

en: Vocabulary Columns...
da: Ordforrådskolonner...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
da: Slå visning af enkelte ordforrådkolonner til/fra

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
da[0]: Vil du virkelig slette den valgte indgang?
da[1]: Vil du virkelig slette de %1 valgte indgange?

en: Delete
da: Slet

en: Nothing to spell check.
da: Intet at stavekontrollere.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
da: Ingen stavekontrol tilgængelig

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
da: Enten er sproget sat forkert op, eller ingen stavekontrol er installeret for dette: %1.

en: New
da: Ny

en: Add a new word type to your document
da: Tilføj en ny ordtype til dit dokument

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename the selected word type
da: Omdøb den valgte ordtype

en: Delete Word Type
da: Slet ordtype

en: Delete the selected word type.
da: Slet den valgte ordtype.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
da: Grammatik

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
da: Til at fortælle Parley om en ordtypes grammatiske betydning.

en: This word type folder contains nouns.
da: Denne ordtype-mappe indeholder navneord.

en: Masculine Noun
da: Navneord af hankøn

en: This word type folder contains masculine nouns.
da: Denne ordtype-mappe indeholder navneord af hankøn.

en: Feminine Noun
da: Navneord af hunkøn

en: This word type folder contains feminine nouns.
da: Denne ordtype-mappe indeholder navneord af hunkøn.

en: Neuter Noun
da: Navneord af intetkøn

en: This word type folder contains neuter nouns.
da: Denne ordtype-mappe indeholder navneord af intetkøn.

en: This word type folder contains adjectives.
da: Denne ordtype-mappe indeholder tillægsord.

en: This word type folder contains adverbs.
da: Denne ordtype-mappe indeholder biord.

en: This word type folder contains verbs.
da: Denne ordtype-mappe indeholder udsagnsord.

en: Conjunction
da: Bindeord

en: This word type folder contains conjunctions.
da: Denne ordtype-mappe indeholder bindeord.

en: No Special Type
da: Ingen særlig type

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
da: Denne ordtype-mappe indeholder ingen ordtype med særlig betydning.

en: The root word type cannot be deleted.
da: Rod-ordtypen kan ikke slettes.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
da[0]: Der er et ord tilbage med denne ordtype. Det vil miste sin type. Vil du fortsætte?
da[1]: Der er %1 ord tilbage med denne ordtype. De vil miste deres type. Vil du fortsætte?

en: HTML document
da: HTML-dokument

en: Could not write to file "%1"
da: Kunne ikke skrive til filen %1"

en: Export As
da: Eksportér som

en: Untitled
da: Unavngivet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
da: Eksportér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
da: Flashkort - til udskrivning af indlæringskort (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
da: En ordforrådsliste som virker i en webbrowser og kan udskrives (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
da: Kommaadskilte værdier (CSV)

en: Vocabulary Trainer
da: Ordforrådstræner

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
da: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	KDE-holdet
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
da: Hjælper med at træne dit ordforråd

en: Developer and Co-maintainer
da: Udvikler og med-vedligeholder

en: Developer, former maintainer
da: Udvikler, tidligere vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Practice Dialogs
da: Øvelsesdialoger

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
da: Utallige rettelser, tidligere vedligeholder, portering til KDE4

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Artwork and Oxygen Icons
da: Grafik og Oxygen-ikoner

en: Port to KConfig XT
da: Portering til KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
da: Omskrivning af kvtml-biblioteket til KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
da: Fejlrapporter og test på vej til KDE4

en: Conceived the name Parley
da: Fandt på navnet Parley

en: Document file to open
da: Dokumentfil der skal åbnes

en: Creates a new vocabulary collection
da: Opretter en ny ordforrådssamling

en: Opens an existing vocabulary collection
da: Åbner en eksisterende ordforrådssamling

en: Open &Downloaded Vocabularies...
da: Åbn &downloadede ordforråd...

en: Open downloaded vocabulary collections
da: Åbn downloadede ordforrådssamlinger

en: Save the active vocabulary collection
da: Gem den aktive ordforrådssamling

en: Save the active vocabulary collection with a different name
da: Gem den aktive ordforrådssamling under et andet navn

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: Export to HTML or CSV
da: Eksportér til HTML eller CSV

en: &Properties...
da: &Egenskaber...

en: Edit document properties
da: Redigér dokumentegenskaber

en: Quit Parley
da: Afslut Parley

en: Show the configuration dialog
da: Vis konfigurationsdialogen

en: &Languages...
da: &Sprog...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
da: Redigér hvilke sprog der findes i samlingen og deres grammatiske egenskaber.

en: Automatic Translation
da: Automatisk oversættelse

en: Start Practice...
da: Start øvelse...

en: Start practicing
da: Start øvelse

en: Configure Practice...
da: Indstil øvelse...

en: Change practice settings
da: Ændr øvelsesindstillinger

en: Write a file with the results of the practice
da: Skriv en fil med resultaterne af øvelsen

en: Switch to vocabulary editor
da: Skift til ordforrådseditor

en: Show Se&arch
da: Vis sø&gning

en: Toggle display of the search bar
da: Slå visning af søgelinjen til og fra

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
da: Egenskaber for %1

en: Open in practice &mode
da: Åbn i ø&velsesttilstand

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
da: Åbn samling

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
da: Ordforrådet er ændret.
    
    Gem filen før afslutning?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
da: Skrivning af filen "%1" resulterede i en fejl: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
da: Gem fil

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
da: <qt>Filen<p><b>%1</b></p>eksisterer allerede. Vil du overskrive den?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
da: Gemmer %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
da: Offentlig ejendom

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
da: Sprog

en: A Second Language
da: Et andet sprog

en: Lesson 1
da: Lektion 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
da: Kunne ikke åbne ordforrådssamlingen "%1"

en: Download New Vocabularies...
da: Download nye ordforråd...

en: Downloads new vocabulary collections
da: Downloader nye ordforrådssamlinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
da: Øvelsesværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
da: Statistikværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
da: Øvelsessammendrag-værktøjslinje

en: All comparison forms were right.
da: Alle sammenligningsformer var korrekte.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
da: "%1" er det forkerte ord.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
da: Begge sammenligningsformer (komparativ og superlativ) er forkerte

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
da: Komparativ er forkert.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
da: Superlativ er forkert.

en: Enter the comparison forms.
da: Angiv sammenligningsformerne

en: Do not Care
da: Er ligeglad

en: 30 Min
da: 30 min

en: 1 Hour
da: 1 time

en: 2 Hours
da: 2 timer

en: 4 Hours
da: 4 timer

en: 8 Hours
da: 8 timer

en: 12 Hours
da: 12 timer

en: 18 Hours
da: 18 timer

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 4 Days
da: 4 dage

en: 5 Days
da: 5 dage

en: 6 Days
da: 6 dage

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 2 Weeks
da: 2 uger

en: 3 Weeks
da: 3 uger

en: 4 Weeks
da: 4 uger

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 2 Months
da: 2 måneder

en: 3 Months
da: 3 måneder

en: 4 Months
da: 4 måneder

en: 5 Months
da: 5 måneder

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: 10 Months
da: 10 måneder

en: 12 Months
da: 12 måneder

en: Illogical blocking times.
da: Ulogiske blok-tider.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
da: Tiden for niveau %1 skal være mindre end tiden for niveau %2.

en: 
    Illogical expiration times.
da: 
    Ulogiske udløbstider.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
da: 
    Ulogisk blokering vs. udløbstider.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
da: Blokeringstiden på niveau %1 skal være mindre end udløbstiden.

en: Illogical Values
da: Ulogiske værdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
da: Niveau &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
da: Niveau &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
da: Niveau &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
da: Ud&løber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
da: &Blokering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
da: Niveau &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
da: Niveau &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
da: Niveau &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
da: Niveau &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
da: Øv ikke ordforråd som er blevet spurgt indenfor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
da: Ordforråd falder en karakter efter så meget tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
da: Inkludér tillægsord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
da: Inkludér biord

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
da: Indstil øvelse

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
da: Blokering

en: Blocking Settings
da: Blokeringsindstillinger

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
da: Grænser

en: Threshold Settings
da: Grænseindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
da: Rettelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
da: Svar med forkerte accenter tælles alligevel som korrekte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
da: Både store og små bogstaver i svaret tælles som korrekt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
da: Under øvelsen kan du brug tip-knappen til at se dele af løsningen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
da: Billeder og lyd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
da: Under øvelsen vises billeder til spørgsmålet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
da: Under øvelsen vises billeder til løsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
da: Tillad brug af billeder i stedet for ord på flashkort.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
da: Tillad brug af billeder i stedet for ord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
da: Aktivér afspilning af udtalelseslydfiler under øvelsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
da: Som standard bedes du om at angive synonymer indtil du angiver det som er direkte knyttet til det aktuelle ord. Med denne indstilling aktiveret godkendes alle synonymer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
da: Prøv at vise svar af samme ordtype ved oprettelse af multiple-choice-øvelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
da: Brug valgmuligheder af samme ordtype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
da: Antal valgmuligheder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
da: Øv kun ordforråd som opfylder følgende betingelser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
da: Mindst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
da: Højest

en: All conjugation forms were right.
da: En bøjningsformer var korrekte.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
da[0]: Du besvarede %1 bøjningsform korrekt.
da[1]: Du besvarede %1 bøjningsformer korrekt.

en: Enter all conjugation forms.
da: Angiv alle bøjningsformer.

en: Choose the right article for "%1"
da: Vælg den korrekte artikel for "%1"

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
da: %1 er hankøn

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
da: %1 er hunkøn

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
da: %1 er intetkøn

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
da[0]: Du besvarede %2 af i alt %1 ord korrekt.
    Du er %3% færdig.
da[1]: Du besvarede %2 af i alt %1 ord korrekt.
    Du er %3% færdig.

en: Rendering...
da: Renderer...

en: LaTeX error.
da: LaTeX-fejl.

en: You revealed the answer by using too many hints.
da: Du afslørede svaret ved at brug for mange tip.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
da: Skip dette ord nu og spørg igen senere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
da: Besvar senere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
da: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
da: Fortsæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
da: absolut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
da: komparativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
da: superlativ

en: Stop Practice
da: Stop øvelse

en: Stop practicing
da: Stop øvelse

en: Change answer to right/wrong
da: Skift svar til korrekt/forkert

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
da: Når du svarer vil Parley vise om svaret var korrekt eller forkert.
    Denne genvej ændrer hvordan svaret tælles.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
da: Du øvede %1 på %2 og %3.

en: one word | %1 words
da[0]: et ord
da[1]: %1 ord

en: one minute | %1 minutes
da[0]: et minut
da[1]: %1 minutter

en: one second | %1 seconds
da[0]: et sekund
da[1]: %1 sekunder

en: HTML Files
da: HTML-filer

en: OpenDocument text files
da: OpenDocument-tekstfiler

en: Practice results
da: Øvelsesresultater

en: Answered questions: %1
da: Besvarede spørgsmål: %1

en: Correct answers: %1
da: Korrekte svar: %1

en: Wrong answers: %1
da: Forkerte svar: %1

en: <b>Attempts</b>
da: <b>Forsøg</b>

en: <b>Question</b>
da: <b>Spørgsmål</b>

en: <b>Correct answer</b>
da: <b>Korrekt svar</b>

en: <b>Your errors</b>
da: <b>Dine fejl</b>

en: Could not write to %1
da: Kunne ikke skrive til %1

en: Could not write file
da: Kunne ikke skrive filen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
da: Forsøg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
da: Spørgsmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
da: Løsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
da: Dit svar

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
da: Ordforrådssamlingen indeholder færre end to sprog.

en: Could not start practice
da: Kunne ikke starte øvelse

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
da: Dette svar vil blive talt som korrekt.
    Ord vil kun blive talt som korrekte, hvis de besvares korrekt i første forsøg.

en: Count this answer as wrong
da: Tæl dette svar som forkert

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
da: Dette svar vil blive talt som forkert.
    Ord vil kun blive talt som korrekte, hvis de besvares korrekt i første forsøg.

en: Count this answer as correct
da: Tæl dette svar som korrekt

[ctx: test results]
en: %1 % correct
da: %1% korrekt

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
da: %1% forkert

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
da: %1% ikke besvaret

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
da: Besvaret korrekt i første forsøg: %1 ud af %2 (%3%)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
da: Besvaret forkert i første forsøg: %1 ud af %2 (%3%)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
da: Ikke besvaret i denne øvelse: %1 ud af %2 (%3%)

en: Your answer was wrong.
da: Dit svar var forkert.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
da: Dit svar var et synonym. Angiv et andet ord med samme oversættelse.

en: Your answer was an already entered synonym.
da: Dit svar var et synonym som allerede var blevet brugt.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
da: Dit svar var et synonym og brugen af store bogstaver var forkert.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
da: Dit svar var et synonym og accenterne var forkerte.

en: Your answer was a synonym.
da: Dit svar var et synonym.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
da: Dit svar var forkert da fejl i store bogstaver ikke godkendes. Prøv igen.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
da: Dit svar var forkert da fejl i accenter ikke godkendes. Prøv igen.

en: Your answer was wrong. Please try again.
da: Dit svar var forkert. Prøv igen.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
da: Dit svar var korrekt, men der var fejl i store bogstaver.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
da: Dit svar var korrekt, men der var fejl i accenter.

en: Your answer was right.
da: Dit svar var korrekt.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
da: Dit svar var korrekt... men ikke i første forsøg og der var fejl i store bogstaver.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
da: Dit svar var korrekt... men ikke i første forsøg og der var fejl i accenter.

en: Your answer was right... but not on the first try.
da: Dit svar var korrekt... men ikke i første forsøg.

en: The solution starts with: %1
da: Løsningen starter med: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
da: Generelle dokumentegenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
da: &Titel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
da: En titel til dit dokument.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
da: &Forfattere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
da: En måde at kontakte dig på (e-mail eller hjemmeside).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
da: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
da: Øvrig information.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
da: En generel kategori hvori dit dokument hører til.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
da: Musik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
da: Geografi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
da: Anatomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
da: Historie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
da: Testforberedelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
da: &Licens:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
da: Licensen under hvilken dit dokument vil være.
    Hvis du overvejer at bidrage til KDE med din fil i fremtiden er en passende licens påkrævet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
da: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 eller senere)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
da: &Første sprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
da: &Andet sprog:

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
da: Valgte tider til bøjningsøvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
da: Synlige kolonner i editorens hovedvindue.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
da: >= 2 MELLEMRUM

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
da: Åbn/gem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
da: Åbn altid den samling der var aktiv ved afslutning af Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
da: Hvis denne indstilling markeres indlæses den senest aktive samling automatisk når Parley startes, i stedet for at vise velkomstskærmen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
da: Indlæs altid den senest åbnede samling ved start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
da: Tillad at dit arbejde bliver gemt automatisk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
da: Dit arbejde vil blive gemt automatisk hvis du markerer dette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
da: &Gem ordforråd automatisk ved lukning og afslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
da: Opret sikkerhedskopi hver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
da: minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
da: &Adskiller til import/eksport (CSV) af tekstfiler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
da: Vælg hvilken adskiller du ønsker at bruge til at adskille dine data når tekst importeres og eksporteres.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
da: Vælg en adskiller som kan opdele delene af et udtryk når data importeres eller eksporteres som tekst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
da: Redigerer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
da: &Tilføj automatisk nye rækker ved redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
da: &Hent nye temaer...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
da: Temadetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
da: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
da: Forfatter:

en: Add language
da: Tilføj sprog

en: Remove language
da: Fjern sprog

en: New Language
da: Nyt sprog

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
da: Egenskaber for %1

en: Really delete language: %1?
da: Vil du virkelig slette sproget: %1?

en: Remove Language
da: Fjern sprog

en: No KDE keyboard selector found.
da: Ingen KDE tastaturvælger fundet.

en: Tense Name
da: Navn på tid

en: Enter name of tense:
da: Angiv navnet på tiden:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
da: Den valgte brugerdefinerede tid kunne ikke slettes
    idet den er i brug.

en: Deleting Tense Description
da: Sletter en tidsbeskrivelse

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
da: Tastaturlayout:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
da: Stavekontrol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
da: Sprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
da: Skrifttype (øvelse):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
da: Skrifttype (editor):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
da: Artikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
da: Bestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
da: Ubestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
da: H&ankøn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
da: H&unkøn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
da: &Intetkøn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
da: Personlige stedord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
da: &1. person:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
da: &2. person:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
da: 3. person:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
da: H&ankøn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
da: H&unkøn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
da: In&tetkøn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
da: Dobbelt bøjninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
da: En neutral bøjningsform findes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
da: Hankøn/hunkøn har forskellige bøjninger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
da: Tider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
da: Æ&ndr...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
da: Tastaturlayout for dette locale

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
da: Stavekontrol for dette sprog

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
da: Skrifttypen som bruges under øvelse

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
da: Skrifttypen som bruges i editoren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
da: &Ryd op

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
da: Tema der skal bruges til øvelser og velkomstskærmen

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
da: Antal gemte indstillingsprofiler

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
da: Hvis aktiv, vil rækker blive tilføjet efter behov, når indgangsdialogen bruges

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
da: Dette angiver adskilleren som bruges når tekst kopieres/indsættes, standard er Tab

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
da: Hvis aktiv, indlæses senest åbnede fil ved hver programstart

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
da: Hvis aktiv, gemmes ordforråd automatisk ved lukning og afslutning

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
da: Hvis aktiv, gemmes en backup hver BackupTime-minutter

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
da: Tidsinterval mellem to automatiske backup

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
da: Vis billeder i forgrunden på flashkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
da: Vis billeder i baggrunden på flashkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
da: Hvis afkrydset i dialogen Blokering af forespørgselsfaneblad, så blokeres forespørgslen

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
da: Hvis afkrydset i dialogen Blokering af forespørgselsfaneblad, så accepterer forespørgslen en udløbstid

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
da: Antallet af indgange som er praktiske på samme tid. Hvis en af disse besvares korrekt, vil en anden indgang blive tilføjet.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
da: Skift vilkårligt retning

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
da: Begræns svartiden for brugeren i en test.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
da: Vis - viser løsningen efter det angivne tidsrum, Fortsæt - går til næste spørgsmål efter det givne tidsrum.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
da: Maksimal tilladt svartid.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
da: Aktivér forslagslister i skriftlige øvelser.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
da: Aktivér visning af tip.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
da: Tæl svar som rigtige, når kun betoningen er forkert.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
da: Tæl svar som rigtige når kun store/små bogstaver er forkert.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
da: Opdel oversættelser i skriftlige øvelser.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
da: Opdel oversættelser ved punktum.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
da: Opdel oversættelser ved kolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
da: Opdel oversættelser ved semikolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
da: Opdel oversættelser ved komma.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
da: Aktivér knappen Vis mere for at afsløre dele af løsningen i skriftlig øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
da: Aktivér knappen Skip (jeg ved det) i skriftlig øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
da: Tæller det som korrekt, når synonymet angives i stedet for ordet?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
da: Aktivér billedvisning i øvelsesdialoger.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
da: Aktivér lydafspilning i øvelsesdialoger.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
da: Brug den samme ordtype som løsningen til de forkerte svar i en multiple-choise-øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
da: Hvor mange svar der tilbydes i et multiple-choise-spørgsmål, inklusive det rigtige svar.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
da: Slå visning af søgelinjen til og fra.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
da: Vis/skjul den aktive kolonne.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
da: Hvordan hovedvinduet opdeles.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
da: Skrifttypen som bruges i ordforrådstabellen

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
da: Skrifttypen som bruges til fonetik

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
da: Aktuelt markerede kolonne

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
da: Aktuelt markerede række

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
da: Indgangen skal være blevet stillet som spørgsmål mindst så ofte for at blive inkluderet i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
da: Indgangen skal være blevet stillet som spørgsmål højest så ofte for at blive inkluderet i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
da: Indgangen skal være blevet besvaret ukorrekt mindst så ofte for at blive inkluderet i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
da: Indgangen skal være blevet besvaret ukorrekt højest så ofte for at blive inkluderet i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
da: Kun valgte ordtyper vil blive inkluderet i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
da: Valgte ordtyper til øvelser.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
da: Valgte under-ordtyper til øvelser.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
da: Vis løsningen efter et svar er givet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
da: Tidsrummet hvori løsningen vises (sekunder). 0 er ubegrænset.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
da: Den øvelsestilstand der er valgt i øjeblikket.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
da: Leverandørens sti til Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
da: Kommandoen der bruges til at starte et downloadet ordforråd

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
da: Mappen hvor downloadede ordforråd gemmes som standard

en: Theme
da: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: View
da: Vis

en: View Settings
da: Vis indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
da: Angiv hvilken skrifttype der skal bruges til visning af udtalelse med brug af fonetiske symboler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
da: Skrifttypen til &udtalesymboler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
da: Basisfarver til visning af karakterer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
da: &Basis

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
da: Lært fuldt ud

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
da: Ikke øvet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
da: Flashkort
