parley - en to de translation catalogue (679 entries)

en: Unit
de: Einheit

en: Number of entries in this lesson.
de: Anzahl der Einträge in dieser Lektion.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
de: Das Vokabeldokument enthält keine Einträge, die für die ausgewählte Übungsart verwendet werden können.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
de: Übung starten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
de: <p>Die Auswahl von Vokabeln für diese Übung ist leer.</p><p>Unten können Sie wahlweise einige Ihrer Einstellungen ignorieren, um doch noch eine Übung zu beginnen.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
de: Einstellungen ignorieren für:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
de: Lektionen ignorieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
de: Wortarten ignorieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
de: Blockierte ignorieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
de: Falsch beantwortete Zeitformen ignorieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
de: Geübte Zeitformen ignorieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
de: Minimale/Maximale Stufe ignorieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
de: Anzahl der betroffenen Wörter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
de: Maximale Anzahl der Einträge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
de: Anzahl zu übender Wörter:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
de: Sammlung: %1

en: None
de: Keine

en: You can drag and drop words onto their word type.
de: Sie können Wörter auf ihre Wortarten ziehen und fallen lassen.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
de: Anzeige der Synonyme zur Bearbeitung aktivieren.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
de: Anzeige der Antonyme zur Bearbeitung aktivieren.

en: Pronunciation (%1)
de: Aussprache (%1)

en: Pronunciation
de: Aussprache

en: Word Type (%1)
de: Wortart (%1)

en: Word Type
de: Wortart

en: Antonym (%1)
de: Antonyme  (%1)

en: Example (%1)
de: Beispiel (%1)

en: Example
de: Beispiel

en: Comment (%1)
de: Kommentar (%1)

en: Comment
de: Kommentar

en: Paraphrase (%1)
de: Umschreibung (%1)

en: Paraphrase
de: Umschreibung

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
de: Verwenden Sie Bearbeiten -> Sprachen, um Ihr Dokument einzurichten.

en: No Languages Defined
de: Keine Sprachen definiert

en: Select a unit before adding vocabulary.
de: Bitte wählen Sie eine Einheit vor dem Einfügen von Vokabeln.

en: No Unit Selected
de: Keine Einheit ausgewählt

en: %1 word due | %1 words due
de[0]: %1 verbleibendes Wort
de[1]: %1 verbleibende Wörter

en: Fully learned
de: Vollständig gelernt

en: Open this vocabulary collection in the editor
de: Diese Vokabelsammlung im Editor öffnen

en: Practice Anyway
de: Trotzdem üben

en: Practice
de: Üben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
de: Aktive Sammlungen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
de: Vollendete Sammlungen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
de: Entfernen

en: Are you sure you want to remove this collection?
de: Möchten Sie diese Sammlung wirklich entfernen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
de: Eine neue Sammlung erstellen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
de: Eine vorhandene Sammlung öffnen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
de: Neue Sammlungen herunterladen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
de: Abspielen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
de: Aufzeichnen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
de: Audiodateien mit Webservice herunterladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
de: Herunterladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
de: Aktuellen Text nachschlagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
de: Tabelle folgen

en: Could not determine word type of adjectives
de: Wortart von Adjektiven kann nicht bestimmt werden

en: Could not determine word type of adverbs
de: Wortart von Adverbien kann nicht bestimmt werden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
de: Der Komparativ wird zum Vergleich von Substantiven oder Verben verwendet (schneller)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
de: Absolut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
de: Komparativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
de: Der Superlativ (am schnellsten)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
de: Superlativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
de: Adjektiv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
de: Konjugationsformen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
de: Erste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
de: Zweite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
de: Dritte männlich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
de: Dritte weiblich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
de: Dritte sächlich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
de: &Nächste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
de: &Zeitform:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
de: männlich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
de: weiblich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
de: sächlich

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
de: Deklinationsformen

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
de: Nominativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
de: Genitiv:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
de: Dativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
de: Akkusativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
de: Ablativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
de: Lokativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
de: Vokativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
de: Zahl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
de: Weiter

en: Units
de: Einheiten

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
de: Klicken Sie mit der rechten Maustaste, um Einheiten hinzuzufügen, zu löschen oder umzubenennen.
    Mit den Ankreuzfeldern können Sie wählen, welche Einheiten Sie üben möchten.
    Nur ausgewählte Einheiten [x] werden in den Tests abgefragt.

en: Word Types
de: Wortarten

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
de: Flexion (Verben, Adjektive, Substantive)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
de: Vergleichsformen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
de: Mehrfachauswahl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
de: Synonyme

en: Antonyms
de: Antonyme

en: False Friends
de: Falsche Freunde

en: Phonetic Symbols
de: Lautschriftsymbole

en: Image
de: Bild

en: Summary
de: Zusammenfassung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
de: Klänge

en: Enter search terms here
de: Suchausdrücke hier eingeben

en: Search your vocabulary
de: Durchsucht Ihr Vokabular

en: S&earch:
de: &Suche:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
de: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
de: &Bearbeiten

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
de: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
de: &Einheit

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
de: Ü&bung

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
de: Editor-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
de: Eigenschaften des Originals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
de: &Vertrauenswert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
de: &Falscher Freund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
de: &Anzahl der Übungen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
de: &Falsch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
de: Ges&amt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
de: &Zuletzt geübt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
de: &Noch nicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
de: &Heute

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
de: Das Datum, an dem dieser Ausdruck zuletzt geübt wurde

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
de: Noch nicht abgefragt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
de: Vertrauenswerte zu&rücksetzen

en: Noun
de: Substantiv

en: "%1" is a:
de: „%1“ ist ein:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
de: Bitte wählen Sie das Geschlecht des Substantivs

en: Enter LaTeX code here.
de: Geben Sie hier den LaTeX-Code ein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
de: LaTeX-Code:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
de: Vorschau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
de: Mathematik-Modus

en: New Unit
de: Neue Einheit

en: Add a new unit to your document
de: Eine neue Einheit zu Ihrem Dokument hinzufügen

en: Rename Unit
de: Einheit umbenennen

en: Delete Unit
de: Einheit entfernen

en: Delete the selected unit.
de: Entfernt die ausgewählte Einheit.

en: Split Unit into Smaller Units
de: Einheit in kleinere Teile aufteilen

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
de: Mehrere kleine Einheiten aus einer großen Einheit erstellen.

en: Move to new lesson
de: In neue Lektion verschieben

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
de: Verschiebt die ausgewählte Vokabeln in eine neue Lektion

en: Remove Confidence Levels
de: Vertrauenswerte entfernen

en: Remove confidence levels from this unit.
de: Vertrauenswerte aus dieser Einheit entfernen

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
de: Vertrauenswerte aus dieser Einheit und allen Untereinheiten entfernen

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
de: Entfernt Vertrauenswerte aus dieser Einheit und allen Untereinheiten.

en: Expand Units and Subunits
de: Alle Einheiten und Untereinheiten aufklappen

en: Expand all units and subunits.
de: Alle Einheiten und Untereinheiten aufklappen.

en: Collapse All Units And Subunits
de: Alle Einheiten und Untereinheiten einklappen

en: Collapse all units and subunits.
de: Alle Einheiten und Untereinheiten aufklappen

en: The root lesson cannot be deleted.
de: Die Hauptlektion kann nicht entfernt werden.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
de[0]: Es befindet sich noch %1 Wort in dieser Einheit. Möchten Sie dieses entfernen?
de[1]: Es befinden sich noch %1 Wörter in dieser Einheit. Möchten Sie diese entfernen?

en: Entries per Unit
de: Einträge je Einheit

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
de: Die Einheit wird in kleinere Einheiten aufgeteilt. Wie viele Einträge sollen in jeder Einheit sein?

en: New Lesson
de: Neue Lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
de: Hinzufügen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
de: Sprache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
de: Lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
de: Wortart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
de: Aussprache:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
de: Beispiel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
de: Umschreibung:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
de: Kommentar:

en: Select Synonyms
de: Synonyme auswählen

en: %1 and %2 are not Synonyms
de: %1 und %2 sind keine Synonyme

en: %1 and %2 are Synonyms
de: %1 und %2 sind Synonyme

en: %1 and %2 are not Antonyms
de: %1 und %2 sind keine Antonyme

en: %1 and %2 are Antonyms
de: %1 und %2 sind Antonyme

en: %1 and %2 are not False Friends
de: %1 und %2 sind keine falschen Freunde

en: %1 and %2 are False Friends
de: %1 und %2 sind falsche Freunde

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
de: Synonyme von %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
de: Antonyme von %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
de: Falsche Freunde von %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
de: Vokabelspalten

en: Enable/Disable the columns for each language
de: Die Spalten für jede Sprache ein- bzw. ausschalten

en: Sound file selected: %1
de: Ausgewählte Klangdatei: %1

en: Image file selected: %1
de: Ausgewählte Bilddatei: %1

en: &Add New Entry
de: Neuen Eintrag &hinzufügen

en: Append a new row to the vocabulary
de: Fügt eine neue Zeile zum Wörterbuch hinzu

en: &Delete Entry
de: Eintrag &entfernen

en: Delete the selected rows
de: Die ausgewählten Zeilen entfernen

en: Copy
de: Kopieren

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Paste
de: Einfügen

en: Select all rows
de: Alle Zeilen auswählen

en: Deselect all rows
de: Alle Zeilen abwählen

en: Vocabulary Columns...
de: Vokabelspalten ...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
de: Anzeige der einzelnen Vokabelspalten ein- bzw. ausschalten

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
de[0]: Möchten Sie den ausgewählten Eintrag wirklich entfernen?
de[1]: Möchten Sie die %1 ausgewählten Einträge wirklich entfernen?

en: Delete
de: Entfernen

en: Nothing to spell check.
de: Kein Text für Rechtschreibprüfung.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
de: Keine Rechtschreibprüfung verfügbar

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
de: Entweder ist die Sprache nicht richtig eingerichtet, oder es ist keine Rechtschreibprüfung für diese Lokalisierung installiert: %1.

en: New
de: Neu

en: Add a new word type to your document
de: Eine neue Wortart zu Ihrem Dokument hinzufügen

en: Rename
de: Umbenennen

en: Rename the selected word type
de: Die ausgewählte Wortart umbenennen

en: Delete Word Type
de: Wortart löschen

en: Delete the selected word type.
de: Die ausgewählte Wortart entfernen.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
de: Grammatik

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
de: Die grammatikalische Bedeutung einer Wortart.

en: This word type folder contains nouns.
de: Dieser Wortartenordner enthält Substantive.

en: Masculine Noun
de: Männliches Substantiv

en: This word type folder contains masculine nouns.
de: Dieser Wortartenordner enthält männliche Substantive.

en: Feminine Noun
de: Weibliches Substantiv

en: This word type folder contains feminine nouns.
de: Dieser Wortartenordner enthält weibliche Substantive.

en: Neuter Noun
de: Sächliches Substantiv

en: This word type folder contains neuter nouns.
de: Dieser Wortartenordner enthält sächliche Substantive.

en: This word type folder contains adjectives.
de: Dieser Wortartenordner enthält Adjektive.

en: This word type folder contains adverbs.
de: Dieser Wortartenordner enthält Adverbien.

en: This word type folder contains verbs.
de: Dieser Wortartenordner enthält Verben.

en: Conjunction
de: Konjuktion

en: This word type folder contains conjunctions.
de: Dieser Wortartenordner enthält Konjunktionen.

en: No Special Type
de: Keine spezielle Art

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
de: Dieser Wortartenordner enthält keine Wortart mit besonderer Bedeutung.

en: The root word type cannot be deleted.
de: Die Hauptwortart kann nicht entfernt werden.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
de[0]: Es existiert ein Wort in dieser Wortart. Dieses wird seine Wortart-Zuordnung verlieren. Fortfahren?
de[1]: Es existieren %1 Wörter in dieser Wortart. Diese werden ihre Wortart-Zuordnung verlieren. Fortfahren?

en: HTML document
de: HTML-Dokument

en: Could not write to file "%1"
de: In die Datei „%1“ kann nicht geschrieben werden

en: Export As
de: Exportieren nach

en: Untitled
de: Unbenannt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
de: Exportieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
de: Karteikarten - zum Ausdrucken von Lernkarten (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
de: Eine Vokabelliste, die in einem Webbrowser angezeigt werden kann (HTML), kann ausgedruckt werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
de: Kommagetrennte Werte (CSV)

en: Vocabulary Trainer
de: Vokabeltrainer

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
de: © 1999–2002	Ewald Arnold
    © 2001–2002	Das KDE-Team
    © 2004–2007	Peter Hedlund
    © 2007–2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
de: Hilft Ihnen beim Lernen von Vokabeln

en: Developer and Co-maintainer
de: Entwickler und Mitbetreuer

en: Developer, former maintainer
de: Entwickler, ehemaliger Betreuer

en: Developer
de: Entwickler

en: Practice Dialogs
de: Übungsdialoge

en: Scripting
de: Skripte

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
de: Zahllose Fehlerbehebungen, früherer Betreuer, Portierung auf KDE 4

en: Original Author
de: Ursprünglicher Autor

en: Artwork and Oxygen Icons
de: Grafikdesign und Oxygen-Symbole

en: Port to KConfig XT
de: Übertragung nach KConfigXT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
de: Neuentwurf der KVTML-Bibliothek für KDE 4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
de: Fehlerberichte und Testen auf dem Weg zu KDE 4

en: Conceived the name Parley
de: Erfand den Namen „Parley“

en: [file]
de: [datei]

en: Document file to open
de: Zu öffnendes Dokument

en: Creates a new vocabulary collection
de: Erstellt eine neue Vokabelsammlung

en: Opens an existing vocabulary collection
de: Öffnet eine existierende Vokabelsammlung

en: Open &Downloaded Vocabularies...
de: Heruntergela&dene Vokabeln öffnen ...

en: Open downloaded vocabulary collections
de: Heruntergeladene Vokabelsammlungen öffnen

en: Save the active vocabulary collection
de: Speichert die aktuelle Vokabelsammlung

en: Save the active vocabulary collection with a different name
de: Speichert die aktuelle Vokabelsammlung unter einem anderen Namen

en: &Export...
de: &Exportieren ...

en: Export to HTML or CSV
de: Nach HTML oder CSV exportieren

en: &Properties...
de: &Eigenschaften ...

en: Edit document properties
de: Dokumenteigenschaften bearbeiten

en: Dashboard
de: Übersichtsseite

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
de: Schließt die aktuelle Vokabelsammlung und zeigt die Startseite an

en: Quit Parley
de: Parley beenden

en: Show the configuration dialog
de: Zeigt den Einrichtungsdialog

en: &Languages...
de: &Sprachen ...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
de: Bearbeiten Sie die Sprachen und deren Grammatikeigenschaften in der Sammlung.

en: Remove all confidence levels from the current document
de: Alle Vertrauenswerte aus dem aktuellen Dokument entfernen.

en: Show Entries from Child Units
de: Einträge aus Untereinheiten anzeigen

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
de: Aktivieren Sie dies, wenn Sie in jeder Einheit auch die Einträge aus Untereinheiten sehen möchten.

en: Automatic Translation
de: Automatische Übersetzung

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
de: Aktiviert die automatische Übersetzung der Einträge in der Einheit.

en: Start Practice...
de: Übung starten ...

en: Start practicing
de: Übung starten

en: Configure Practice...
de: Übung einrichten ...

en: Change practice settings
de: Übungseinstellungen ändern

en: Export Results...
de: Ergebnisse exportieren ...

en: Write a file with the results of the practice
de: Schreibt eine Datei mit den Ergebnissen der Übung

en: Switch to vocabulary editor
de: Zum Vokabeleditor wechseln

en: Show Se&arch
de: &Suche anzeigen

en: Toggle display of the search bar
de: Schaltet die Anzeige der Suchleiste ein bzw. aus

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
de: Eigenschaften von %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
de: Vokabelsammlung öffnen

en: Open in practice &mode
de: Im Übungs&modus öffnen

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
de: Die Vokabelsammlung ist durch einen anderen Prozess gesperrt. Sie können diese Datei öffnen, wenn Sie die Sperre übernehmen, aber alle Änderungen durch den anderen Prozess gehen verloren.
    
    Möchten Sie die Sperre übernehmen?

en: Take Over Lock
de: Sperre übernehmen

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
de: Beim Öffnen der Sammlung „%1“ ist ein Fehler aufgetreten: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
de: Sammlung öffnen

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
de: Das Wörterbuch wurde verändert.
    
    Datei vor dem Beenden speichern?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
de: Heruntergeladene Vokabelsammlung öffnen

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
de: Die Datei „%1“ ist durch einen anderen Prozess gesperrt. Sie können in diese Datei speichern, wenn Sie die Sperre übernehmen, aber alle Änderungen durch den anderen Prozess gehen verloren.
    
    Möchten Sie die Sperre übernemen?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
de: Beim Schreiben in die Datei „%1“ ist ein Fehler aufgetreten: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
de: Datei speichern

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
de: Wörterbuchdatei speichern unter

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
de: <qt>Die Datei<p><b>%1</b></p>existiert bereits. Möchten Sie sie überschreiben?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
de: %1 wird gespeichert

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
de: Gemeinfreiheit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
de: Sprachen

en: A Second Language
de: Eine zweite Sprache

en: Lesson 1
de: Lektion 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
de: Die Vokabelsammlung „%1“ kann nicht geöffnet werden

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
de: Sie können keine Übung starten, wenn die bekannte Sprache gleich der zu lernenden Sprache ist.

en: Select languages
de: Sprachen auswählen

en: Download New Vocabularies...
de: Neue Vokabeln herunterladen ...

en: Downloads new vocabulary collections
de: Lädt neue Vokabelsammlungen herunter

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
de: Übungswerkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
de: Statistik-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
de: Übungsstatistik-Werkzeugleiste

en: Stop
de: Anhalten

en: All comparison forms were right.
de: Alle Vergleichsformen sind richtig.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
de: %1 ist das falsche Wort.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
de: Beide Vergleichsformen (Komparativ und Superlativ) sind falsch.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
de: Der Komparativ ist falsch.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
de: Der Superlativ ist falsch.

en: Enter the comparison forms.
de: Geben Sie die Vergleichsformen ein.

en: Do not Care
de: Gleichgültig

en: 30 Min
de: 30 min

en: 1 Hour
de: 1 Std.

en: 2 Hours
de: 2 Std.

en: 4 Hours
de: 4 Std.

en: 8 Hours
de: 8 Std.

en: 12 Hours
de: 12 Std.

en: 18 Hours
de: 18 Std.

en: 1 Day
de: 1 Tag

en: 2 Days
de: 2 Tage

en: 3 Days
de: 3 Tage

en: 4 Days
de: 4 Tage

en: 5 Days
de: 5 Tage

en: 6 Days
de: 6 Tage

en: 1 Week
de: 1 Woche

en: 2 Weeks
de: 2 Wochen

en: 3 Weeks
de: 3 Wochen

en: 4 Weeks
de: 4 Wochen

en: 1 Month
de: 1 Monat

en: 2 Months
de: 2 Monate

en: 3 Months
de: 3 Monate

en: 4 Months
de: 4 Monate

en: 5 Months
de: 5 Monate

en: 6 Months
de: 6 Monate

en: 10 Months
de: 10 Monate

en: 12 Months
de: 12 Monate

en: Illogical blocking times.
de: Unlogische Blockierzeiten.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
de: Die Zeit bei Stufe %1 sollte niedriger als die Zeit bei Stufe %2 sein.

en: 
    Illogical expiration times.
de: 
    Unlogische Ablaufzeiten.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
de: 
    Unsinnige Sperrzeiten gegenüber Ablaufzeiten.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
de: Die Blockierzeit bei Stufe %1 sollte geringer sein, als die Ablaufzeit.

en: Illogical Values
de: Unlogische Werte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
de: Stufe &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
de: Stufe &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
de: Stufe &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
de: &Ablaufen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
de: &Sperren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
de: Stufe &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
de: Stufe &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
de: Stufe &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
de: Stufe &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
de: Keine Vokabeldaten üben, die zuletzt gefragt wurden innerhalb von:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
de: Das Vokabular fällt um eine Schwierigkeitsstufe nach dieser Zeit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
de: Adjektive einschließen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
de: Adverbien einschließen

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
de: Übung einrichten

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
de: Allgemein

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
de: Allgemeine Übungseinstellungen

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
de: Blockieren

en: Blocking Settings
de: Blockiereinstellungen

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
de: Grenzwerte

en: Threshold Settings
de: Grenzwerteinstellungen

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
de: Besonderes

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
de: Besondere Übungseinstellungen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
de: Korrektur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
de: Antworten, die falsch akzentuiert sind, werden trotzdem korrekt gewertet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
de: Akzente ignorieren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
de: Jede Groß- und Kleinschreibung in der Antwort wird als korrekt gewertet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
de: Groß- und Kleinschreibung ignorieren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
de: Fehler in der Zeichensetzung in der Antwort wird als korrekt gewertet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
de: Zeichensetzung ignorieren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
de: Während der Übung können Sie den Knopf „Tipp“ benutzen, um einen Teil der Lösung anzuzeigen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
de: Tipps aktivieren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
de: Bilder und Ton

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
de: Während dieser Übung werden Bilder zu den Fragen gezeigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
de: Bild zur Frage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
de: Während dieser Übung werden Bilder zu den Lösungen gezeigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
de: Bild zur Lösung

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
de: Bilder an Stelle von Wörtern auf Karteikarten erlauben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
de: Bilder an Stelle von Wörtern erlauben

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
de: Abspielen von Audiodateien mit der richtigen Aussprache während der Übung aktivieren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
de: Normalerweise müssen Sie solange Synonyme eingeben, bis Ihre Eingabe direkt mit dem aktuellen Wort assoziiert ist. Falls diese Option aktiviert ist, wird jedes Synonym akzeptiert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
de: Jedes Synonym akzeptieren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
de: Sitzungen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
de: Maximale Größe der Sitzung:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
de: Maximale Anzahl neuer Wörter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
de: Wenn Sie Mehrfachauswahl-Übungen erstellen, versuchen Sie Antworten mit dem gleichen Wortart anzuzeigen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
de: Auswahl der gleichen Wortart verwenden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
de: Anzahl der Auswahl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
de: Nur Vokabeldaten üben, die folgende Bedingungen erfüllen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
de: Mindestens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
de: Höchstens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
de: Lernstufe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
de: Anzahl der Übungen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
de: Falsch beantwortet:

en: All conjugation forms were right.
de: Alle Konjugationsformen sind richtig gewesen.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
de[0]: Sie haben %1 Konjugationsform korrekt beantwortet.
de[1]: Sie haben %1 Konjugationsformen korrekt beantwortet.

en: Enter all conjugation forms.
de: Geben Sie alle Konjugationsformen ein.

en: Choose the right article for "%1"
de: Wählen Sie den richtigen Artikel für „%1“

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
de: %1 ist männlich

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
de: %1 ist weiblich

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
de: %1 ist sächlich

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
de: Einheit: %1

en: New word
de: Neues Wort

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
de: %1, Vertrauenswert %2

en: initial
de: Anfangs

en: long term
de: Langfristig

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
de[0]: Sie haben %2 von insgesamt %1 Wort richtig beantwortet.
    Sie sind zu %3 % fertig.
de[1]: Sie haben %2 von insgesamt %1 Wörtern richtig beantwortet.
    Sie sind zu %3 % fertig.

en: Rendering...
de: Wird konvertiert ...

en: LaTeX error.
de: LaTeX-Fehler.

en: You revealed the answer by using too many hints.
de: Sie haben für die Lösung zu viele Hinweise benötigt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
de: Dieses Wort vorerst überspringen und später erneut fragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
de: Später beantworten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
de: Tipp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
de: Fortsetzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
de: Ich wusste es nicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
de: Ich wusste es

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
de: absolut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
de: Komparativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
de: Superlativ

en: Stop Practice
de: Übung anhalten

en: Stop practicing
de: Übung anhalten

en: Change answer to right/wrong
de: Antwort zu richtig/falsch ändern

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
de: Wenn Sie geantwortet haben zeigt Parley an, ob die Antwort richtig oder falsch war.
    Mit diesem Kurzbefehl wird geändert, wie die Antwort gezählt wird.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
de: Sie haben %1 in %2 und %3 geübt.

en: one word | %1 words
de[0]: Ein Wort
de[1]: %1 Wörter

en: one minute | %1 minutes
de[0]: eine Minute
de[1]: %1 Minuten

en: one second | %1 seconds
de[0]: eine Sekunde
de[1]: %1 Sekunden

en: Practice Overview
de: Übungsübersicht

en: Switch to the Practice Overview page
de: Zur Seite Übungsübersicht wechseln

en: HTML Files
de: HTML-Dateien

en: OpenDocument text files
de: OpenDocument-Textdateien

en: Practice results
de: Übungsergebnisse:

en: Answered questions: %1
de: Beantwortete Fragen: %1

en: Correct answers: %1
de: Richtige Antworten: %1

en: Wrong answers: %1
de: Falsche Antworten: %1

en: <b>Attempts</b>
de: <b>Versuche</b>

en: <b>Question</b>
de: <b>Frage</b>

en: <b>Correct answer</b>
de: <b>Richtige Antwort</b>

en: <b>Your errors</b>
de: <b>Ihre Fehler</b>

en: Could not write to %1
de: In die Datei „%1“ kann nicht geschrieben werden

en: Could not write file
de: In die Datei kann nicht geschrieben werden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
de: Versuche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
de: Frage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
de: Lösung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
de: Ihre Antwort

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
de: Die Vokabelsammlung enthält weniger als zwei Sprachen.

en: Could not start practice
de: Die Übung kann nicht gestartet werden

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
de: Diese Antwort wird als korrekt gewertet.
    Wörter werden nur als korrekt gewertet, wenn sie beim ersten Versuch korrekt beantwortet werden.

en: Count this answer as wrong
de: Diese Antwort als falsch werten

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
de: Diese Antwort wird als falsch gewertet.
    Wörter werden nur als korrekt gewertet, wenn sie beim ersten Versuch korrekt beantwortet werden.

en: Count this answer as correct
de: Diese Antwort als korrekt werten

[ctx: test results]
en: %1 % correct
de: %1 % richtig

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
de: %1 % falsch

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
de: %1 % nicht beantwortet

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
de: Beim ersten Versuch korrekt beantwortet: %1 von %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
de: Beim ersten Versuch falsch beantwortet: %1 von %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
de: Während dieser Übung nicht beantwortet: %1 von %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
de: Ihre Antwort ist falsch

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
de: Ihre Antwort ist ein Synonym. Geben Sie ein anderes Wort mit der gleichen Übersetzung ein.

en: Your answer was an already entered synonym.
de: Ihre Antwort ist ein bereits eingegebenes Synonym.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
de: Ihre Antwort ist ein Synonym und die Zeichensetzung war falsch.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
de: Ihre Antwort ist ein Synonym und die Groß- und Kleinschreibung war falsch.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
de: Ihre Antwort ist ein Synonym und die Akzente sind falsch gewesen.

en: Your answer was a synonym.
de: Ihre Antwort ist ein Synonym.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
de: Ihre Antwort ist falsch, da Fehler bei der Zeichensetzung nicht akzeptiert werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
de: Ihre Antwort ist falsch, da Groß- und Kleinschreibungsfehler nicht akzeptiert werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
de: Ihre Antwort ist falsch, da Akzentfehler nicht akzeptiert werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Your answer was wrong. Please try again.
de: Ihre Antwort ist falsch. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch war die Zeichensetzung falsch.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch war die Groß- und Kleinschreibung falsch.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch sind die Akzente falsch gewesen.

en: Your answer was right.
de: Ihre Antwort ist richtig.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch nicht im ersten Versuch. Außerdem war die Zeichensetzung falsch

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch nicht im ersten Versuch. Außerdem war die Groß- und Kleinschreibung falsch

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch nicht im ersten Versuch. Außerdem sind die Akzente falsch gewesen.

en: Your answer was right... but not on the first try.
de: Ihre Antwort ist richtig, jedoch nicht im ersten Versuch.

en: The solution starts with: %1
de: Die Lösung beginnt mit: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
de: Allgemeine Dokumenteigenschaften

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
de: &Titel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
de: Ein Titel für Ihr Dokument.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
de: &Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
de: E-&Mail:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
de: Eine Art, mit Ihnen in Kontakt zu treten (E-Mail oder Webseite).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
de: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
de: Zusätzliche Informationen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
de: Kate&gorie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
de: Eine allgemeine Kategorie, in die Ihr Dokument gehört.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
de: Musik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
de: Geografie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
de: Anatomie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
de: Geschichte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
de: Testvorbereitung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
de: &Lizenz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
de: Die Lizenz unter dem Ihr Dokument steht.
    Falls Sie mit Ihrer Datei zu KDE beitragen möchten, wird eine angemessene Lizenz benötigt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
de: GPLv2+ (GNU General Public License Version 2 oder spätere)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
de: &Erste Sprache:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
de: Zweite &Sprache:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
de: Detail&s für Grammatik einstellen

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
de: Grammatik herunterladen

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
de: Ausgewählte Zeitformen zur Konjugationsübung.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
de: Im Haupt-Editorfenster angezeigte Spalten.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
de: Eingeklappte Einträge in der Baumansicht des Statistikfensters.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
de: >= 2 LEERZEICHEN

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
de: Öffnen/Speichern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
de: Immer die beim Beenden von Parley aktive Sammlung öffnen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
de: Wenn diese Einstellung aktiviert ist, wird die letzte aktive Sammlung beim Start von Parley automatisch geladen, anstatt den Begrüßungsbildschirm anzuzeigen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
de: Beim Start immer die zuletzt geöffnete Sammlung laden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
de: Automatisches Speichern Ihrer Arbeit erlauben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
de: Ihre Arbeit wird automatische gespeichert, wenn Sie diese Einstellung auswählen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
de: Vokabeln beim Beenden automatisch &speichern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
de: &Datensicherung erstellen alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
de: Minuten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
de: Trenn&zeichen für Import/Export von Textdateien (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
de: Wählen Sie, welches Zeichen zwischen den Daten beim Importieren und Exportieren vom/ins Textformat als Trenner dienen soll.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
de: Wählen Sie ein Trennzeichen, das die Teile eines Ausdruckes trennt, wenn die Daten als Text importiert oder exportiert werden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
de: Bearbeiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
de: Neue Zeilen bei der Bearbeitung &automatisch anhängen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
de: Neue Desi&gns holen ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
de: Details zum Design

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
de: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
de: Beschreibung:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
de: Autor:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
de: Sprachen bearbeiten

en: Add language
de: Sprache hinzufügen

en: Remove language
de: Sprache entfernen

en: New Language
de: Neue Sprache

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
de: Eigenschaften von %1

en: Really delete language: %1?
de: Möchten Sie die Sprache „%1“ wirklich entfernen?

en: Remove Language
de: Sprache entfernen

en: No KDE keyboard selector found.
de: Kein KDE-Tastaturauswähler gefunden.

en: Tense Name
de: Name der Zeitform

en: Enter name of tense:
de: Namen der Zeitform eingeben:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
de: Diese benutzerdefinierte Zeitform lässt sich
    nicht löschen, da sie noch verwendet wird.

en: Deleting Tense Description
de: Zeitformbeschreibung wird gelöscht

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
de: Allgemein

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
de: Tastaturbelegung:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
de: Grammatik herunterla&den

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
de: Rechtschreibprüfung:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
de: Sprache:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
de: Schriftart (Training):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
de: Schriftart (Editor):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
de: Artikel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
de: bestimmt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
de: unbestimmt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
de: &männlich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
de: &weiblich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
de: &sächlich:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
de: Personalpronomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
de: &männlich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
de: &weiblich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
de: sä&chlich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
de: Dual-Konjugationen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
de: Es existiert eine sächliche Konjugationsform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
de: Männlich/weiblich haben unterschiedliche Konjugationen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
de: Zeitformen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
de: &Neu ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
de: Ä&ndern ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
de: &Entfernen

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
de: Tastaturbelegung dieser Lokalisation

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
de: Rechtschreibprüfung für diese Sprache

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
de: Die beim Training verwendete Schriftart

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
de: Die im Editor verwendete Schriftart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
de: Auf&räumen

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
de: Zu verwendendes Design für den Übungs- und Willkommensbildschirm

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
de: Anzahl gespeicherter Einstellungsprofile

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
de: Wenn ausgewählt, werden bei Verwendung des Eingabedialogs, sofern nötig, neue Zeilen angehängt

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
de: Hier stellen Sie denn Trenner ein, der beim Kopieren/Einfügen von Text verwendet wird. Voreingestellt ist der Tabulator

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
de: Anzahl der Einträge pro Einheit

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
de: Beim Start des Programms wird die zuletzt geöffnete Datei geladen

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
de: Wenn ausgewählt, werden Vokabeln beim Beenden automatisch gespeichert

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
de: Wenn ausgewählt, wird alle BackupTime Minuten eine Sicherungskopie erstellt

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
de: Zeitintervall zwischen den automatischen Sicherungskopien

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
de: Bilder auf der Vorderseite der Karteikarten anzeigen.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
de: Bilder auf der Rückseite der Karteikarten anzeigen.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
de: Falls der Abfrageblockierung-Dialog aktiviert ist, werden die Abfragen blockiert.

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
de: Falls der Abfrageblockierung-Dialog aktiviert ist, wird ein Eintrag auch nach abgelaufener Zeit akzeptiert.

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
de: Hinzufügen neuer Vokabeln in einem Test in der Reihenfolge der Einheiten. Beachten Sie, dass der Übergang von einer Einheit zur anderen nicht abrupt, sondern schrittweise verläuft.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
de: Die Anzahl der Einträge, die zur gleichen Zeit geübt werden. Falls einer von ihnen korrekt beantwortet wird, wird ein weiterer Eintrag hinzugefügt.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
de: Richtung zufällig ändern

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
de: Die Zeit begrenzen, die der Benutzer zum Antworten benötigen darf

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
de: Anzeigen ― die Lösung nach einer bestimmten Zeit anzeigen ― zur nächsten Frage gehen, sobald die Frist abgelaufen ist.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
de: Maximal erlaubte Zeit für die Antwort

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
de: Vorschlagsliste in schriftlichen Übungen aktivieren.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
de: Anzeige von Tipps aktivieren.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
de: Antworten als korrekt werten, wenn nur die Betonung falsch ist.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
de: Antworten als korrekt werten, wenn nur die Groß-/Kleinschreibung falsch ist.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
de: Antworten als korrekt werten, wenn nur die Zeichensetzung falsch ist.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
de: Übersetzungen in schriftlichen Übungen aufteilen.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
de: Übersetzungen an Punkten trennen.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
de: Übersetzungen an Doppelpunkten trennen.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
de: Übersetzungen an Semikola trennen.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
de: Übersetzungen an Kommata trennen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
de: Den Knopf „Weitere anzeigen“ aktivieren, um in schriftlichen Übungen Teile der Lösung anzeigen zu lassen.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
de: Knopf „Überspringen (Ich weiß es)“ in schriftlichen Übungen aktivieren.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
de: Wird es als korrekt gewertet, wenn anstatt des Wortes ein Synonym eingegeben wurde?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
de: Anzeige von Bildern im Übungsdialog aktivieren.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
de: Abspielen von Tönen im Übungsdialog aktivieren.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
de: Bilder an Stelle von Wörtern auf Karteikarten erlauben. Dies wird nur verwendet, wenn es kein Wort im Eintrag gibt.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
de: Die maximale Anzahl von Wörtern, die in einer Übungssitzung benutzt werden.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
de: Die maximale Anzahl von neuen nicht geübten Wörtern, die in einer Übungssitzung benutzt werden.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
de: Begrenzt die Anzahl der Wörter in der Anfangsphase.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
de: Die maximale Anzahl von Wörtern in der Anfangsphase. Ist dieser Grenzwert überschritten, können keine neuen Wörter hinzugefügt werden.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
de: Verwenden Sie die gleiche Wortart als Lösung für falsche Antworten in Mehrfachauswahl-Übungen.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
de: Wieviele Antworten bei einer Frage mit Mehrfachauswahl angeboten werden, inklusive der korrekten Antwort.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
de: Schaltet die Anzeige der Suchleiste ein bzw. aus.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
de: Sofern ausgewählt, werden auch Einträge aus Untereinheiten in die Übung mit einbezogen.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
de: Einheitenspalte anzeigen/ausblenden.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
de: Aktive Eintragsspalte anzeigen/ausblenden.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
de: Wählen Sie, welche Einheiten zum Bearbeiten angezeigt werden

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
de: Aufteilung im Hauptfenster.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
de: Die in der Vokabeltabelle verwendete Schriftart

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
de: Die für Lautschrift verwendete Schriftart

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
de: Aktuell ausgewählte Spalte

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
de: Aktuell ausgewählte Zeile

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
de: Farben zur Darstellung der Vertrauenswerte

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
de: Farben zur Darstellung der frühen Vertrauenswerte

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
de: Farben zur Darstellung ungültiger Einheiten

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
de: Der Eintrag muss mindestens so oft abgefragt worden sein, um in der Übung verwendet zu werden.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
de: Der Eintrag darf höchstens so oft abgefragt worden sein, um in der Übung verwendet zu werden.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
de: Der Eintrag muss mindestens so oft falsch beantwortet worden sein, um in der Übung verwendet zu werden.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
de: Der Eintrag darf höchstens so oft falsch beantwortet worden sein, um in der Übung verwendet zu werden.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
de: Der Eintrag muss mindestens diesen Vertrauenswert haben, um in der Übung verwendet zu werden (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
de: Der Eintrag muss höchstens diesen Vertrauenswert haben, um in der Übung verwendet zu werden (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
de: Nur ausgewählte Wortarten werden in die Übung einbezogen.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
de: Ausgewählte Wortarten für die Übungen.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
de: Ausgewählte Unterwortarten für die Übungen.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
de: Die Sprache, die Sie lernen.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
de: Die Sprache, die Sie bereits kennen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
de: Nach dem Beantworten Lösung anzeigen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
de: Zeit, wie lange die Lösung angezeigt wird (in Sekunden). 0 ist unbegrenzt.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
de: Der aktuell gewählte Übungsmethode.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
de: Der aktuell gewählte Übungsmodus.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
de: Dauer, die die verschiedenen Vertrauenswerte gesperrt sind

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
de: Dauer, nach der die verschiedene Vertrauenswerte verfallen

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
de: Ist dies aktiviert, wird die Übungsrichtung für jeden Übungsmodus gespeichert.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
de: Soll die Übungsrichtung für jeden Übungsmodus gespeichert werden?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
de: Gespeicherte Werte für die Übungsrichtung für jeden Übungsmodus.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
de: Der Anbieterpfad für Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
de: Befehl zum Starten heruntergeladener Vokabeln

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
de: Ordner, in dem heruntergeladene Vokabeln gespeichert werden

en: Theme
de: Design

[ctx: title:window general settings]
en: General
de: Allgemein

en: General Settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: View
de: Ansicht

en: View Settings
de: Ansichtseinstellungen

en: Online Translations
de: Online-Übersetzungen

en: Online Translation Services
de: Online-Übersetzungsdienste

en: translate-shell is available.
de: „translate-shell“ ist verfügbar.

en: translate-shell executable could not be found.
de: „translate-shell“-Programmdatei kann nicht gefunden werden.

en: Error
de: Fehler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
de: Integration von „Translation Shell“

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
de: Interaktive Funktionstests ausführen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
de: Der Interaktionstest erbittet eine Übersetzung des Englischen Worts „Parley“ ins Deutsche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
de: Online-Test starten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
de: Ergebnis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
de: Geben Sie an, welche Schriftart für die Anzeige der Aussprache mit phonetischen Symbolen verwendet wird.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
de: Schriftart der Lautschrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
de: Grundfarben zur Darstellung der Lernstufen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
de: Farbe zur Darstellung des Fortschritts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
de: Klicken Sie hier, um die Farbe für die Fortschrittsanzeige zu ändern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
de: &Basis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
de: Farbe zur Darstellung des anfänglichen Fortschritts:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
de: Farben zur Darstellung des anfänglichen Fortschritts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
de: Klicken Sie hier, um die Farbe für die Anzeige des anfänglichen Fortschritts ändern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
de: Farbe zur Darstellung der Lernstufen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
de: Klicken Sie hier, um die Farbe für die Anzeige ungültiger Einheiten zu ändern.

en: Remove confidence levels from this unit
de: Vertrauenswerte aus dieser Einheit entfernen

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
de: Vertrauenswerte aus dieser Einheit und allen Untereinheiten entfernen

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
de: Vertrauenswerte aus dieser Einheit und allen Untereinheiten entfernen

en: Progress gradients
de: Fortschrittsverlauf

en: Early progress
de: Früher Fortschritt

en: Not Practiced
de: Nicht abgefragt

en: Invalid Entries
de: Ungültige Einträge

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
de: Vollständig gelernt

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
de: Nicht abgefragt

en: Known to Learning
de: Bekannt zu Lernen

en: Learning to Known
de: Lernen zu Bekannt

en: Mixed Directions
de: Gemischte Richtungen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
de: Zu lernende Sprache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
de: Bekannte Sprache

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
de: Übungsmodus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
de: Karteikarten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
de: Gemischte &Buchstaben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
de: Mehrfacha&uswahl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
de: Schrif&tlich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
de: B&eispielsätze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
de: &Geschlecht von Substantiven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
de: Ko&njugationen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
de: Übungsrichtung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
de: Für jeden Übungsmodus merken

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
de: Vertrauenswert (%1)
