parley - en to el translation catalogue (686 entries)

en: Unit
el: Ενότητα

en: Number of entries in this lesson.
el: Αριθμός καταχωρήσεων σε αυτό το μάθημα.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
el: Το έγγραφο λεξιλογίου δεν περιέχει καταχωρήσεις που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στον επιλεγμένο τύπο εξάσκησης.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
el: Έναρξη εξάσκησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
el: <p>Η επιλογή λεξιλογίου για την εξάσκησή σας είναι κενή.</p><p>Παρακάτω μπορείτε να επιλέξετε την αγνόηση κάποιων ρυθμίσεων και την έναρξη της εξάσκησης ούτως ή άλλως.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
el: Αγνόηση διαμόρφωσης για:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
el: Αγνόηση μαθημάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
el: Αγνόηση τύπων λέξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
el: Αγνόηση φραγών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
el: Αγνόηση αριθμού λανθασμένων απαντήσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
el: Αγνόησή αριθμού εξασκήσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
el: Αγνόηση ελάχιστου/μέγιστου βαθμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
el: Αριθμός λέξεων που επηρεάζονται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
el: Συνολικός αριθμός καταχωρήσεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
el: Αριθμός λέξεων για εξάσκηση:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
el: Συλλογή: %1

en: None
el: Κανένα

en: You can drag and drop words onto their word type.
el: Εδώ μπορείτε να σύρετε λέξεις και να τις αποθέσετε στον αντίστοιχο τύπο τους.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
el: Ενεργοποίηση της προβολής συνωνύμων για την επεξεργασία τους.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
el: Ενεργοποίηση προβολής αντωνύμων για την επεξεργασία τους.

en: Pronunciation (%1)
el: Προφορά (%1)

en: Pronunciation
el: Προφορά

en: Word Type (%1)
el: Τύπος λέξης (%1)

en: Word Type
el: Τύπος λέξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
el: Συνώνυμα

en: Synonym (%1)
el: Συνώνυμα (%1)

en: Antonym (%1)
el: Αντώνυμα (%1)

en: Antonym
el: Αντώνυμα

en: Example (%1)
el: Παράδειγμα (%1)

en: Example
el: Παράδειγμα

en: Comment (%1)
el: Σχόλιο (%1)

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Paraphrase (%1)
el: Παράφραση (%1)

en: Paraphrase
el: Παράφραση

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το Επεξεργασία -> Γλώσσες για να ρυθμίσετε το έγγραφό σας.

en: No Languages Defined
el: Δεν έχουν οριστεί γλώσσες

en: Select a unit before adding vocabulary.
el: Επιλέξτε μια ενότητα πριν την προσθήκη λεξιλογίου.

en: No Unit Selected
el: Δεν επιλέχθηκε κάποια ενότητα

en: %1 word due | %1 words due
el[0]: Στόχος: %1 λέξη
el[1]: Στόχος: %1 λέξεις

en: Fully learned
el: Έχει εκμαθηθεί πλήρως

en: Open this vocabulary collection in the editor
el: Άνοιγμα της συγκεκριμένης συλλογής λεξιλογίου με τον επεξεργαστή

en: Practice Anyway
el: Εξάσκηση σε κάθε περίπτωση

en: Practice
el: Εξάσκηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
el: Ενεργές συλλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
el: Ολοκληρωμένες συλλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Are you sure you want to remove this collection?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή της επιλεγμένης συλλογής;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
el: Άνοιγμα υπάρχουσας συλλογής...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
el: Λήψη νέων συλλογών...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
el: Αναπαραγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
el: Εγγραφή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
el: Λήψη αρχείου μουσικής με υπηρεσία ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
el: Λήψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
el: Αναζήτηση τρέχοντος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
el: Ακολούθηση πίνακα

en: Could not determine word type of adjectives
el: Αδυναμία καθορισμού τύπου λέξεων των επιθέτων

en: Could not determine word type of adverbs
el: Αδυναμία καθορισμού τύπου λέξεων των επιρρημάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
el: Ο συγκριτικός βαθμός χρησιμοποιείται για τη σύγκριση ουσιαστικών ή ρημάτων (ταχύτερο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
el: Θετικός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
el: Συγκριτικός:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
el: Ο υπερθετικός (ταχύτατος)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
el: Υπερθετικός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
el: Επίθετο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
el: Επίρρημα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
el: Κλίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
el: Πρώτο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
el: Δεύτερο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
el: Τρίτο αρσενικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
el: Τρίτο θηλυκό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
el: Τρίτο ουδέτερο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
el: Ε&πόμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
el: &Χρόνος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
el: Ενικός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
el: Διπλός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
el: Πληθυντικός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
el: Αρσενικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
el: Θηλυκό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
el: Ουδέτερο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
el: Πτώσεις

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
el: Ονομαστική:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
el: Γενική:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
el: Δοτική:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
el: Αιτιατική:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
el: Αφαιρετική:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
el: Τοπική:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
el: Κλητική:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
el: Αριθμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
el: Επόμενο

en: Units
el: Ενότητες

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
el: Δεξί κλικ για την προσθήκη, διαγραφή, ή μετονομασία ενοτήτων.
    Με τα πλαίσια επιλογής μπορείτε να επιλέξετε τις ενότητες στις οποίες επιθυμείτε να εξασκηθείτε.
    Μόνο οι επιλεγμένες ενότητες [x] θα συμμετέχουν στην εξάσκηση!

en: Word Types
el: Τύποι λέξεων

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
el: Κλίσεις (ρήματα, επίθετα, ουσιαστικά)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
el: Βαθμοί και παραθετικά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
el: Πολλαπλής επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
el: Συνώνυμα

en: Antonyms
el: Αντώνυμα

en: False Friends
el: Ψευδόφιλες λέξεις

en: Phonetic Symbols
el: Φωνητικά σύμβολα

en: Image
el: Εικόνα

en: Summary
el: Περίληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
el: Ήχος

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Enter search terms here
el: Εισάγετε εδώ όρους αναζήτησης

en: Search your vocabulary
el: Αναζήτηση στο λεξιλόγιό σας

en: S&earch:
el: &Αναζήτηση:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: &Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
el: &Ενότητα

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
el: &Εξάσκηση

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων επεξεργαστή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
el: Ιδιότητες από αρχικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
el: &Επίπεδο αυτοπεποίθησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
el: &Ψευδόφιλες λέξεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
el: Κατα&μέτρηση εξάσκησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
el: &Λάθη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
el: Σύν&ολο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
el: &Εξετάστηκαν τελευταία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
el: &Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
el: Σήμ&ερα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
el: Η ημερομηνία που έγινε τελευταία φορά το ερώτημα αυτό

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
el: Δεν έχει εξασκηθεί ακόμη

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
el: ηη.ΜΜ.εεεε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
el: &Επαναφορά επιπέδων αυτοπεποίθησης

en: Verb
el: Ρήμα

en: Noun
el: Ουσιαστικό

en: "%1" is a:
el: Το"%1" αποτελεί:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
el: Παρακαλώ επιλέξτε το γένος του ουσιαστικού

en: Enter LaTeX code here.
el: Εισάγετε εδώ  τον κώδικα LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
el: Κώδικας LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
el: Λειτουργία μαθηματικών

en: New Unit
el: Νέα ενότητα

en: Add a new unit to your document
el: Προσθήκη νέας ενότητας στο έγγραφό σας

en: Rename Unit
el: Μετονομασία ενότητας

en: Delete Unit
el: Διαγραφή ενότητας

en: Delete the selected unit.
el: Διαγραφή της επιλεγμένης ενότητας.

en: Split Unit into Smaller Units
el: Διαίρεση ενότητας σε μικρότερες ενότητες

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
el: Δημιουργία πολλών μικρότερων ενοτήτων από μια μεγάλη ενότητα.

en: Move to new lesson
el: Μετακίνηση σε νέο μάθημα

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου λεξιλογίου σε νέο μάθημα

en: Remove Confidence Levels
el: Αφαίρεση επιπέδων αυτοπεποίθησης

en: Remove confidence levels from this unit.
el: Αφαίρεση των επιπέδων αυτοπεποίθησης από αυτήν την ενότητα.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
el: Αφαίρεση των επιπέδων αυτοπεποίθησης από αυτήν την ενότητα και όλες τις υπο-ενότητες

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
el: Αφαίρεση των επιπέδων αυτοπεποίθησης από αυτήν την ενότητα και όλες τις υπο-ενότητες.

en: Expand Units and Subunits
el: Ανάπτυξη ενοτήτων και υπο-ενοτήτων

en: Expand all units and subunits.
el: Ανάπτυξη όλων των ενοτήτων και υπο-ενοτήτων.

en: Collapse All Units And Subunits
el: Σύμπτυξη όλων των ενοτήτων και υπο-ενοτήτων

en: Collapse all units and subunits.
el: Σύμπτυξη όλων των ενοτήτων και υπο-ενοτήτων.

en: The root lesson cannot be deleted.
el: Το βασικό μάθημα δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
el[0]: Έχει απομείνει %1 λέξη σε αυτήν την ενότητα. Επιθυμείτε τη διαγραφή της;
el[1]: Έχουν απομείνει %1 λέξεις σε αυτήν την ενότητα. Επιθυμείτε τη διαγραφή τους;

en: Entries per Unit
el: Καταχωρήσεις ανά ενότητα

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
el: Η ενότητα αυτή θα διαιρεθεί σε μικρότερες. Πόσες καταχωρήσεις επιθυμείτε σε κάθε ενότητα;

en: New Lesson
el: Νέο μάθημα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
el: Γλώσσα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
el: Μάθημα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
el: Τύπος λέξης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
el: Προφορά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
el: Παράδειγμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
el: Παράφραση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Select Synonyms
el: Επιλογή συνωνύμων

en: %1 and %2 are not Synonyms
el: Τα %1 και %2 δεν είναι συνώνυμα

en: %1 and %2 are Synonyms
el: Τα %1 και %2 είναι συνώνυμα

en: %1 and %2 are not Antonyms
el: Τα %1 και %2 δεν είναι αντώνυμα

en: %1 and %2 are Antonyms
el: Τα %1 και %2 είναι αντώνυμα

en: %1 and %2 are not False Friends
el: Τα %1 και %2 δεν είναι ψευδόφιλες λέξεις

en: %1 and %2 are False Friends
el: Τα %1 και %2 είναι ψευδόφιλες λέξεις

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
el: Συνώνυμα του %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
el: Αντώνυμα του %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
el: Ψευδόφιλες λέξεις του %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
el: Στήλες λεξιλογίου

en: Enable/Disable the columns for each language
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση στηλών για κάθε γλώσσα

en: Sound file selected: %1
el: Επιλεγμένο αρχείο ήχου: %1

en: Image file selected: %1
el: Επιλεγμένο αρχείο εικόνας: %1

en: &Add New Entry
el: &Προσθήκη νέας καταχώρησης

en: Append a new row to the vocabulary
el: Προσθήκη μιας νέας καταχώρησης στο λεξιλόγιο

en: &Delete Entry
el: &Διαγραφή καταχώρησης

en: Delete the selected rows
el: Διαγραφή των επιλεγμένων γραμμών

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select all rows
el: Επιλογή όλων των γραμμών

en: Deselect all rows
el: Αποεπιλογή όλων των γραμμών

en: Vocabulary Columns...
el: Στήλες λεξιλογίου...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
el: Εναλλαγή εμφάνισης των στηλών του λεξιλογίου

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή της επιλεγμένης καταχώρησης;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή των επιλεγμένων %1 καταχωρήσεων;

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Nothing to spell check.
el: Δεν υπάρχει τίποτε για ορθογραφικό έλεγχο.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
el: Μη διαθέσιμος ορθογραφικός έλεγχος

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
el: Είτε η γλώσσα δεν είναι ρυθμισμένη σωστά ή δεν υπάρχει εγκατεστημένος ορθογραφικός έλεγχος για την τοπική γλώσσα %1.

en: New
el: Νέο

en: Add a new word type to your document
el: Προσθήκη ενός νέου τύπου λέξεων στο έγγραφό σας

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename the selected word type
el: Μετονομασία του επιλεγμένου τύπου λέξεων

en: Delete Word Type
el: Διαγραφή τύπου λέξης

en: Delete the selected word type.
el: Διαγραφή του επιλεγμένου τύπου λέξεων.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
el: Γραμματική

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
el: Για να μπορεί το Parley να γνωρίζει τη γραμματική σημασία ενός τύπου λέξεων.

en: This word type folder contains nouns.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει ουσιαστικά.

en: Masculine Noun
el: Αρσενικό ουσιαστικό

en: This word type folder contains masculine nouns.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει αρσενικά ουσιαστικά.

en: Feminine Noun
el: Θηλυκό ουσιαστικό

en: This word type folder contains feminine nouns.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει θηλυκά ουσιαστικά.

en: Neuter Noun
el: Ουδέτερο ουσιαστικό

en: This word type folder contains neuter nouns.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει ουδέτερα ουσιαστικά.

en: This word type folder contains adjectives.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει επίθετα.

en: This word type folder contains adverbs.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει επιρρήματα.

en: This word type folder contains verbs.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει ρήματα.

en: Conjunction
el: Κλίση

en: This word type folder contains conjunctions.
el: Κλίσεις (ρήματα, επίθετα, ουσιαστικά)

en: No Special Type
el: Κανένας ειδικός τύπος

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
el: Αυτός ο φάκελος τύπου λέξεων περιέχει λέξεις χωρίς συγκεκριμένο τύπο.

en: The root word type cannot be deleted.
el: Ο βασικός τύπος λέξεων δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
el[0]: Υπάρχει μία λέξη αυτού του τύπου, ο οποίος θα χαθεί. Συνέχεια;
el[1]: Υπάρχουν %1 λέξεις αυτού του τύπου, ο οποίος θα χαθεί. Συνέχεια;

[ctx: @title:window]
en: Export
el: Εξαγωγή

en: HTML document
el: Έγγραφο HTML

en: Could not write to file "%1"
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1"

en: Export As
el: Εξαγωγή ως

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
el: Εξαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
el: Κάρτες εκμάθησης έτοιμες για εκτύπωση (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
el: Λίστα λεξιλογίου που μπορεί να εμφανιστεί σε περιηγητή ιστού και να εκτυπωθεί (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
el: Λίστα τιμών διαχωρισμένες με κόμμα (CSV)

en: Vocabulary Trainer
el: Εκπαιδευτής λεξιλογίου

en: Helps you train your vocabulary
el: Βοηθά στην εκπαίδευσή σας σε ένα λεξιλόγιο

en: Developer and Co-maintainer
el: Προγραμματιστής και ένας εκ των συντηρητών

en: Developer, former maintainer
el: Προγραμματιστής, πρώην συντηρητής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Practice Dialogs
el: Διάλογοι εξάσκησης

en: Scripting
el: Σενάρια

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
el: Αμέτρητες διορθώσεις, πρώην συντηρητής, μεταφορά στο KDE4

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Artwork and Oxygen Icons
el: Γραφικά και εικονίδια Oxygen

en: Port to KConfig XT
el: Μεταφορά στο KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
el: Επανεγγραφή της βιβλιοθήκης kvtml για το KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
el: Αναφορά σφαλμάτων και έλεγχος για το KDE4

en: Conceived the name Parley
el: Συνέλαβε τον όρο Parley

en: [file]
el: [αρχείο]

en: Document file to open
el: Αρχείο εγγράφου για άνοιγμα

en: Creates a new vocabulary collection
el: Δημιουργεί μια νέα συλλογή λεξιλογίου

en: Opens an existing vocabulary collection
el: Ανοίγει μια υπάρχουσα συλλογή λεξιλογίου

en: Open &Downloaded Vocabularies...
el: Άνοιγμα &ληφθέντων λεξιλογίων...

en: Open downloaded vocabulary collections
el: Άνοιγμα ληφθέντων συλλογών λεξιλογίων

en: Save the active vocabulary collection
el: Αποθήκευση της ενεργούς συλλογής λεξιλογίου

en: Save the active vocabulary collection with a different name
el: Αποθήκευση της ενεργούς συλλογής λεξιλογίου με διαφορετικό όνομα

en: &Export...
el: Ε&ξαγωγή...

en: Export to HTML or CSV
el: Εξαγωγή σε HTML ή CSV

en: &Properties...
el: &Ιδιότητες...

en: Edit document properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων εγγράφου

en: Dashboard
el: Πίνακας

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
el: Κλείσιμο της τρέχουσας συλλογής λεξιλογίου και εμφάνιση του πίνακα

en: Quit Parley
el: Τερματισμός του Parley

en: Show the configuration dialog
el: Εμφάνιση του παραθύρου διαλόγου διαμόρφωσης

en: &Languages...
el: &Γλώσσες...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
el: Επεξεργασία γλωσσών της συλλογής και των γραμματικών ιδιοτήτων τους.

en: Remove all confidence levels from the current document
el: Αφαίρεση όλων των επιπέδων αυτοπεποίθησης από το τρέχον έγγραφο

en: Show Entries from Child Units
el: Εμφάνιση καταχωρήσεων από ενότητες απογόνους

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
el: Ενεργοποίηση επίσης των καταχωρήσεων ενοτήτων απογόνων σε κάθε ενότητα.

en: Automatic Translation
el: Αυτόματη μετάφραση

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
el: Ενεργοποίηση αυτόματης μετάφρασης για τις καταχωρήσεις της ενότητας.

en: Start Practice...
el: Έναρξη εξάσκησης...

en: Start practicing
el: Έναρξη εξάσκησης

en: Configure Practice...
el: Διαμόρφωση εξάσκησης...

en: Change practice settings
el: Τροποποίηση ρυθμίσεων εξάσκησης

en: Export Results...
el: Εξαγωγή αποτελεσμάτων...

en: Write a file with the results of the practice
el: Εγγραφή  αρχείου με τα αποτελέσματα της εξάσκησης

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Switch to vocabulary editor
el: Εναλλαγή στον επεξεργαστή λεξιλογίου

en: Show Se&arch
el: Εμφάνιση &αναζήτησης

en: Toggle display of the search bar
el: Εναλλαγή εμφάνισης της γραμμής αναζήτησης

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
el: Ιδιότητες για το %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
el: Άνοιγμα συλλογής λεξιλογίου

en: Open in practice &mode
el: Άνοιγμα σε &λειτουργία εξάσκησης

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
el: Η συλλογή λεξιλογίου είναι κλειδωμένη από μια άλλη διεργασία. Μπορείτε να ανοίξετε το αρχείο με την ανάληψη του κλειδώματος, αλλά θα χαθούν οι αλλαγές της άλλης διεργασίας.
    
    Επιθυμείτε την ανάληψη του κλειδώματος;

en: Take Over Lock
el: Ανάληψη του κλειδώματος

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
el: Το άνοιγμα της συλλογής "%1" οδήγησε σε σφάλμα: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
el: Άνοιγμα συλλογής

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
el: Το λεξιλόγιο τροποποιήθηκε.
    
    Αποθήκευση αρχείου πριν την έξοδο;

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
el: Άνοιγμα ληφθείσας συλλογής λεξιλογίου

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
el: Το αρχείο "%1" είναι κλειδωμένο από μια άλλη διεργασία. Μπορείτε να αποθηκεύσετε στο αρχείο με την ανάληψη του κλειδώματος, αλλά θα χαθούν οι αλλαγές της άλλης διεργασίας.
    
    Επιθυμείτε την ανάληψη του κλειδώματος;

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
el: Η εγγραφή του αρχείου "%1" τερμάτισε με σφάλμα: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
el: Αποθήκευση λεξιλογίου ως

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
el: <qt>Το αρχείο<p><b>%1</b></p>υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
el: Αποθήκευση %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
el: Δημόσια χρήση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
el: Γλώσσες

en: A Second Language
el: Μια δεύτερη γλώσσα

en: Lesson 1
el: Μάθημα 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
el: Αδυναμία ανοίγματος της συλλογής λεξιλογίου "%1"

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
el: Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε την εξάσκηση όταν η γλώσσα που γνωρίζετε είναι η ίδια με τη γλώσσα που πρόκειται να μάθετε.

en: Select languages
el: Επιλογή γλωσσών

en: Download New Vocabularies...
el: Λήψη νέων λεξιλογίων...

en: Downloads new vocabulary collections
el: Λήψη νέων συλλογών λεξιλογίου

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων εξάσκησης

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων στατιστικών

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων σύνοψης εξάσκησης

en: Stop
el: Διακοπή

en: All comparison forms were right.
el: Όλοι οι βαθμοί ήταν σωστοί.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
el: "%1" : λανθασμένη λέξη

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
el: Οι απαντήσεις και για τους δυο βαθμούς (συγκριτικό και υπερθετικό) είναι λανθασμένες.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
el: Η απάντηση για τον συγκριτικό βαθμό είναι λανθασμένη.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
el: Η απάντηση για τον υπερθετικό βαθμό είναι λανθασμένη.

en: Enter the comparison forms.
el: Εισάγετε βαθμούς και παραθετικά.

en: Do not Care
el: Αδιάφορο

en: 30 Min
el: 30 λεπτά

en: 1 Hour
el: 1 ώρα

en: 2 Hours
el: 2 ώρες

en: 4 Hours
el: 4 ώρες

en: 8 Hours
el: 8 ώρες

en: 12 Hours
el: 12 ώρες

en: 18 Hours
el: 18 ώρες

en: 1 Day
el: 1 ημέρα

en: 2 Days
el: 2 ημέρες

en: 3 Days
el: 3 ημέρες

en: 4 Days
el: 4 ημέρες

en: 5 Days
el: 5 ημέρες

en: 6 Days
el: 6 ημέρες

en: 1 Week
el: 1 εβδομάδα

en: 2 Weeks
el: 2 εβδομάδες

en: 3 Weeks
el: 3 εβδομάδες

en: 4 Weeks
el: 4 εβδομάδες

en: 1 Month
el: 1 μήνας

en: 2 Months
el: 2 μήνες

en: 3 Months
el: 3 μήνες

en: 4 Months
el: 4 μήνες

en: 5 Months
el: 5 μήνες

en: 6 Months
el: 6 μήνες

en: 10 Months
el: 10 μήνες

en: 12 Months
el: 12 μήνες

en: Illogical blocking times.
el: Ανακόλουθοι χρόνοι φραγής.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
el: Ο χρόνος για το επίπεδο %1 πρέπει να είναι μικρότερος από το χρόνο του επιπέδου %2.

en: 
    Illogical expiration times.
el: 
    Ανακόλουθοι χρόνοι λήξης.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
el: 
    Ανακόλουθοι ως προς τους χρόνους λήξης χρόνοι φραγής.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
el: Ο χρόνος φραγής στο επίπεδο %1 πρέπει να είναι μικρότερος από το χρόνο λήξης.

en: Illogical Values
el: Ανακόλουθες τιμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
el: Επίπεδο &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
el: Επίπεδο &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
el: Επίπεδο &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
el: &Λήγει

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
el: &Φραγές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
el: Επίπεδο &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
el: Επίπεδο &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
el: Επίπεδο &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
el: Επίπεδο &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
el: Δεν επιθυμώ εξάσκηση σε λεξιλόγιο στο οποίο έχω εξασκηθεί εντός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
el: Το λεξιλόγιο μειώνεται κατά έναν βαθμό μετά από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
el: Περιλαμβάνει επίθετα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
el: Περιλαμβάνει επιρρήματα

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
el: Διαμόρφωση εξάσκησης

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
el: Γενικά

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις εξάσκησης

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
el: Φραγές

en: Blocking Settings
el: Ρυθμίσεις φραγών

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
el: Κατώφλια

en: Threshold Settings
el: Ρυθμίσεις κατωφλιών

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
el: Εξειδικευμένες

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
el: Εξειδικευμένες ρυθμίσεις εξάσκησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
el: Διόρθωση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
el: Απαντήσεις με λάθη στον τονισμό προσμετρώνται στις σωστές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
el: Αγνόηση τονισμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
el: Οποιαδήποτε χρήση των κεφαλαίων στην απάντηση θεωρείται σωστή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
el: Αγνόηση χρήσης κεφαλαίων γραμμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
el: Οποιοδήποτε λάθος στίξης στην απάντηση προσμετράται ως σωστό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
el: Αγνόηση στίξης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
el: Κατά τη διάρκεια της εξέτασης μπορείτε να χρησιμοποιείτε το κουμπί υπόδειξης για να αποκαλύψετε τμήματα της απάντησης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
el: Ενεργοποίηση υποδείξεων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
el: Εικόνες και Ήχοι

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
el: Κατά τη διάρκεια της εξέτασης, εμφανίζονται εικόνες για την ερώτηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
el: Εικόνα για την ερώτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
el: Κατά τη διάρκεια της εξέτασης, εμφανίζονται οι εικόνες για την απάντηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
el: Εικόνα για τη λύση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
el: Να επιτρέπεται η χρήση εικόνων αντί λέξεων στις κάρτες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
el: Να επιτρέπονται εικόνες αντί λέξεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
el: Ενεργοποίηση αναπαραγωγής αρχείων ήχου σχετικά με την προφορά των λέξεων κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
el: Οι προκαθορισμένες επιλογές  απαιτούν να εισάγετε συνώνυμα ως την εισαγωγή ενός το οποίο να είναι άμεσα συσχετισμένο με την τρέχουσα λέξη. Αν ενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη επιλογή, οποιοδήποτε συνώνυμο γίνεται αποδεκτό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
el: Αποδοχή κάθε συνωνύμου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
el: Συνεδρίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
el: Μέγιστο μέγεθος συνεδρίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
el: Μέγιστος αριθμός νέων λέξεων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
el: Κατά της διάρκεια της δημιουργίας εξασκήσεων πολλαπλής επιλογής, προσπαθήστε να παρουσιάζετε απαντήσεις με λέξεις του ίδιου τύπου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
el: Χρήση επιλογών από τον ίδιο τύπο λέξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
el: Αριθμός επιλογών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
el: Εξάσκηση σε λεξιλόγιο μόνο όταν εκπληρώνονται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
el: Τουλάχιστον

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
el: Κατ' ανώτατο όριο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
el: Βαθμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
el: Αριθμός εξασκήσεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
el: Απαντήθηκαν λανθασμένα:

en: All conjugation forms were right.
el: Όλες οι απαντήσεις που δώσατε ήταν σωστές.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
el[0]: Απαντήσατε σωστά σε %1 κλίση.
el[1]: Απαντήσατε σωστά σε %1 κλίσεις.

en: Enter all conjugation forms.
el: Κλίνετε το ρήμα.

en: Choose the right article for "%1"
el: Επιλέξτε το σωστό άρθρο για «%1»

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
el: %1 είναι αρσενικό

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
el: %1 είναι θηλυκό

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
el: %1 είναι ουδέτερο

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
el: Ενότητα: %1

en: New word
el: Νέα λέξη

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
el: %1, αυτοπεποίθηση %2

en: initial
el: αρχική

en: long term
el: μακροπρόθεσμη

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
el[0]: Απαντήσατε σωστά σε %2 από %1 λέξη συνολικά.
    Έχετε ολοκληρώσει το %3%.
el[1]: Απαντήσατε σωστά σε %2 από %1 λέξεις συνολικά
    Έχετε ολοκληρώσει το %3%.

en: Rendering...
el: Αποτύπωση...

en: LaTeX error.
el: Σφάλμα LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
el: Χρησιμοποιήσατε πάρα πολύ τις υποδείξεις για την αποκάλυψη της απάντησης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
el: Παράλειψη της λέξης προς το παρόν και επανάληψη της ερώτησης αργότερα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
el: Απαντήστε αρ&γότερα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
el: Υπόδειξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
el: Συνέχεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
el: &Δεν το ήξερα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
el: Το ή&ξερα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
el: θετικός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
el: συγκριτικός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
el: υπερθετικός

en: Stop Practice
el: Τερματισμός εξάσκησης

en: Stop practicing
el: Τερματισμός της εξάσκησης σε εξέλιξη

en: Change answer to right/wrong
el: Αλλαγή της απάντησης σε σωστό/λάθος

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
el: Όταν απαντήσετε, το Parley θα σας εμφανίσει αν η απάντηση ήταν σωστή ή λανθασμένη. 
    Η συγκεκριμένη συντόμευση αλλάζει το πως θα προσμετρηθεί η απάντηση.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
el: Κάνατε την εξής εξάσκηση: %1 σε %2 και %3.

en: one word | %1 words
el[0]: μια λέξη
el[1]: %1 λέξεις

en: one minute | %1 minutes
el[0]: ένα λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: one second | %1 seconds
el[0]: ένα δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

en: Practice Overview
el: Επισκόπηση εξάσκησης

en: Switch to the Practice Overview page
el: Μετάβαση στη σελίδα επισκόπησης εξάσκησης

en: HTML Files
el: Αρχεία HTML

en: OpenDocument text files
el: Αρχεία κειμένου OpenDocument

en: Practice results
el: Αποτελέσματα εξάσκησης

en: Answered questions: %1
el: Απαντημένες ερωτήσεις: %1

en: Correct answers: %1
el: Σωστές απαντήσεις: %1

en: Wrong answers: %1
el: Λανθασμένες απαντήσεις: %1

en: <b>Attempts</b>
el: <b>Προσπάθειες</b>

en: <b>Question</b>
el: <b>Ερώτηση</b>

en: <b>Correct answer</b>
el: <b>Σωστή απάντηση</b>

en: <b>Your errors</b>
el: <b>Τα λάθη σας</b>

en: Could not write to %1
el: Αδύνατη η εγγραφή στο %1

en: Could not write file
el: Αδυναμία εγγραφής αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
el: Προσπάθειες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
el: Ερώτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
el: Λύση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
el: Η απάντησή σας

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
el: Η συλλογή λεξιλογίου περιέχει λιγότερες από δυο γλώσσες.

en: Could not start practice
el: Αδυναμία έναρξης εξάσκησης

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
el: Η συγκεκριμένη απάντηση θα προσμετρηθεί στις σωστές.
    Οι λέξεις θα θεωρούνται σωστές μόνο αν απαντώνται σωστά με την πρώτη προσπάθεια.

en: Count this answer as wrong
el: Θεωρήστε λανθασμένη τη συγκεκριμένη απάντηση

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
el: Η συγκεκριμένη απάντηση θα προσμετρηθεί στις λανθασμένες.
    Οι λέξεις θα θεωρούνται σωστές μόνο αν απαντώνται σωστά με την πρώτη προσπάθεια.

en: Count this answer as correct
el: Θεωρήστε σωστή τη συγκεκριμένη απάντηση

[ctx: test results]
en: %1 % correct
el: %1 % σωστά

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
el: %1 % λάθος

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
el: %1 % δεν απαντήθηκε

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
el: Απαντήθηκαν σωστά με την πρώτη: %1 / %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
el: Απαντήθηκαν λανθασμένα στην πρώτη προσπάθεια: %1 / %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
el: Δεν απαντήθηκαν κατά τη διάρκεια της εξάσκησης: %1 / %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν λανθασμένη.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
el: Η απάντησή σας αποτελούσε συνώνυμο. Παρακαλώ εισάγετε μια άλλη λέξη με την ίδια απόδοση.

en: Your answer was an already entered synonym.
el: Η απάντησή σας αποτελούσε συνώνυμο που έχει ήδη δοθεί.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
el: Η απάντησή σας αποτελούσε συνώνυμο και η στίξη ήταν λανθασμένη.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
el: Η απάντησή σας αποτελούσε συνώνυμο και η χρήση των κεφαλαίων ήταν λανθασμένη.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
el: Η απάντησή σας αποτελούσε συνώνυμο και κάνατε λάθη τονισμού.

en: Your answer was a synonym.
el: Η απάντησή σας αποτελούσε συνώνυμο.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
el: Η απάντησή σας ήταν λανθασμένη καθώς δεν επιτρέπονται λάθη στίξης. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
el: Η απάντησή σας ήταν λανθασμένη καθώς δεν επιτρέπονται λάθη στη χρήση των κεφαλαίων. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
el: Η απάντησή σας ήταν λανθασμένη καθώς δεν επιτρέπονται λάθη στον τονισμό των γραμμάτων. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Your answer was wrong. Please try again.
el: Η απάντησή σας ήταν λανθασμένη. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή, αλλά κάνατε λάθη στίξης.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή, αλλά κάνατε λάθη στη χρήση των κεφαλαίων.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή, αλλά κάνατε λάθη στον τονισμό των γραμμάτων.

en: Your answer was right.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή... αλλά όχι με την πρώτη προσπάθεια και κάνατε λάθη στη στίξη.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή... αλλά όχι με την πρώτη προσπάθεια και κάνατε λάθη στη χρήση των κεφαλαίων.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή... αλλά όχι με την πρώτη προσπάθεια και κάνατε λάθη στον τονισμό των γραμμάτων.

en: Your answer was right... but not on the first try.
el: Η απάντησή σας ήταν σωστή... αλλά όχι με την πρώτη προσπάθεια.

en: The solution starts with: %1
el: Η λύση ξεκινά με: %1

en: Synonym:
el: Συνώνυμα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
el: Γενικές ιδιότητες εγγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
el: &Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
el: Ένας τίτλος για το έγγραφό σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
el: &Συγγραφέας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
el: Η&λ. αλληλογραφία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
el: Ένας τρόπος επικοινωνίας με σας (email ή ιστοσελίδα).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
el: &Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
el: Οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
el: Κατη&γορία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
el: Μια γενική κατηγορία στην οποία ανήκει το έγγραφό σας.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
el: Μουσική

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
el: Γεωγραφία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
el: Ανατομία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
el: Ιστορία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
el: Προετοιμασία ελέγχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
el: Ά&δεια:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
el: Η άδεια κάτω από την οποία βρίσκεται το έγγραφό σας.
    Αν σκέφτεστε να προσφέρετε το αρχείο σας στο KDE στο μέλλον, απαιτείται μια κατάλληλη άδεια.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
el: GPLv2+ (GNU Γενική Δημόσια Άδεια έκδοση 2 ή νεότερη)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
el: &Πρώτη γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
el: &Δεύτερη γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
el: &Ρύθμιση λεπτομερειών γραμματικής

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
el: Λήψη γραμματικής

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
el: Επιλεγμένοι χρόνοι για εξάσκηση κλίσης.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
el: Ορατές στήλες στο κύριο παράθυρο επεξεργασίας.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
el: Συμπτυγμένα αντικείμενα δενδρικής δομής του παραθύρου με την προβολή των στατιστικών.

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
el: ΣΤΗΛΟΘΕΤΗΣ

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
el: >= 2 ΚΕΝΑ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
el: Άνοιγμα/αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
el: Να ανοίγει πάντοτε η συλλογή που ήταν ενεργή κατά την έξοδο από το Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η τελευταία ενεργή συλλογή θα φορτωθεί αυτόματα κατά την έναρξη του Parley στη θέση της εισαγωγικής οθόνης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
el: Φόρτωση της τελευταίας ανοιγμένης συλλογής πάντοτε κατά την έναρξη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
el: Επιτρέπει την αυτόματη αποθήκευση της εργασίας σας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
el: Η εργασία σας θα αποθηκεύεται αυτόματα αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
el: &Αυτόματη αποθήκευση λεξιλογίων κατά το κλείσιμο και έξοδο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
el: &Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας κάθε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
el: λεπτά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
el: Δια&χωριστικό για την εισαγωγή/εξαγωγή αρχείου κειμένου (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
el: Επιλέξτε το διαχωριστικό που επιθυμείτε για το διαχωρισμό των δεδομένων σας κατά την εισαγωγή και εξαγωγή κειμένου.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
el: Επιλέξτε ένα διαχωριστικό το οποίο θα διαιρεί τα τμήματα μιας έκφρασης κατά την εισαγωγή και εξαγωγή δεδομένων ως κείμενο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
el: &Προσθήκη νέων γραμμών αυτόματα κατά την επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
el: &Λήψη νέων θεμάτων...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
el: Λεπτομέρειες θέματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
el: Επαφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
el: Συγγραφέας:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
el: Επεξεργασία γλωσσών

en: Add language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: Remove language
el: Αφαίρεση γλώσσας

en: New Language
el: Νέα γλώσσα

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
el: Ιδιότητες για %1

en: Really delete language: %1?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγραφεί η γλώσσα: %1;

en: Remove Language
el: Αφαίρεση γλώσσας

en: No KDE keyboard selector found.
el: Δε βρέθηκε ο επιλογέας πληκτρολογίου του KDE.

en: Tense Name
el: Όνομα χρόνου

en: Enter name of tense:
el: Εισάγετε το όνομα του χρόνου:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
el: Αυτός ο καθορισμένος από το χρήστη χρόνος δεν μπορεί να διαγραφεί
    επειδή χρησιμοποιείται.

en: Deleting Tense Description
el: Διαγραφή περιγραφής χρόνου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
el: Διάταξη πληκτρολογίου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
el: &Λήψη γραμματικής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
el: Έλεγχος ορθογραφίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
el: Γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
el: Γραμματοσειρά (εξάσκησης):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
el: Γραμματοσειρά (επεξεργαστή):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
el: Άρθρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
el: Οριστικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
el: Αόριστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
el: &Αρσενικό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
el: &Θηλυκό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
el: &Ουδέτερο:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
el: Προσωπικές αντωνυμίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
el: &1. Πρόσωπο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
el: &2. Πρόσωπο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
el: 3. Πρόσωπο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
el: Αρ&σενικό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
el: Θ&ηλυκό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
el: Ου&δέτερο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
el: Διπλές κλίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
el: Υπάρχει ένας τύπος ουδέτερης κλίσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
el: Τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν διαφορετικές κλίσεις

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
el: Χρόνοι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
el: &Τροποποίηση...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
el: Διάταξη πληκτρολογίου για την εντοπιότητα αυτή

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
el: Ορθογραφικός έλεγχος γι' αυτήν τη γλώσσα

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
el: Η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται κατά την εξάσκηση

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
el: Η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται κατά την επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
el: &Καθαρισμός

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
el: Θέμα που θα χρησιμοποιηθεί στην εξάσκηση και στην αρχική οθόνη

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
el: Αριθμός αποθηκευμένων προφίλ ρυθμίσεων

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
el: Αν είναι αληθές, κατά την χρήση του διαλόγου καταχώρησης, θα προστίθενται νέες γραμμές όταν αυτό απαιτείται

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
el: Αυτό ορίζει το διαχωριστικό για την αντιγραφή/επικόλληση κειμένου, προκαθορισμένα είναι το Tab

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
el: Ο αριθμός καταχωρήσεων ανά ενότητα

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
el: Αν είναι αληθές, σε κάθε έναρξη της εφαρμογής θα φορτώνεται το τελευταίο αρχείο

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
el: Αν είναι αληθές, τα λεξιλόγια αποθηκεύονται αυτόματα κατά το κλείσιμο και την έξοδο

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
el: Αν είναι αληθές, δημιουργείται αντίγραφο ασφαλείας κάθε BackupTime λεπτά

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
el: Χρονικό διάστημα μεταξύ δύο αυτόματων αντιγράφων ασφαλείας

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
el: Εμφάνιση εικόνων στην πρόσοψη της εμφανιζόμενης κάρτας.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
el: Εμφάνιση εικόνων στο οπισθόφυλλο της εμφανιζόμενης κάρτας.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή το ερώτημα θα είναι φραγμένο

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή το ερώτημα δέχεται έναν χρόνο λήξης

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
el: Προσθήκη νέου λεξιλογίου σε μια συλλογή με τη σειρά των ενοτήτων. Σημειώστε ότι αυτό δε θα αποτελέσει μια απότομη μετάβαση, αλλά μια αργή μίξη από τη μια ενότητα στην επόμενη.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
el: Ο αριθμός των καταχωρήσεων εκμάθησης ταυτόχρονα. Αν κάποια από αυτές απαντηθεί σωστά θα προστεθεί μια άλλη καταχώρηση.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
el: Εναλλαγή κατεύθυνσης τυχαία

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
el: Περιορισμός του χρόνου που έχει διαθέσιμο ο χρήστης για να απαντήσει.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
el: Εμφάνιση - εμφάνιση της λύσης μετά το προκαθορισμένο χρονικό διάστημα. Συνέχεια - μετάβαση στην επόμενη ερώτηση μετά το προκαθορισμένο χρονικό διάστημα.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
el: Μέγιστος επιτρεπόμενος χρόνος απάντησης.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
el: Ενεργοποίηση λιστών προτάσεων στην γραπτή εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης των υποδείξεων.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
el: Προσμέτρηση απαντήσεων ως σωστές μόνο σε λάθη τονισμού.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
el: Προσμέτρηση απαντήσεων ως σωστές μόνο σε λάθη πεζών και κεφαλαίων.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
el: Προσμέτρηση απαντήσεων ως σωστές μόνο σε λάθη στίξης.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
el: Διαίρεση μεταφράσεων στη γραπτή εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
el: Διαίρεση μεταφράσεων στις περιόδους.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
el: Διαίρεση μεταφράσεων στις άνω κάτω τελείες.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
el: Διαίρεση μεταφράσεων στα ερωτηματικά.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
el: Διαίρεση μεταφράσεων στα κόμματα.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
el: Ενεργοποιήστε το κουμπί εμφάνισης περισσοτέρων για την αποκάλυψη τμημάτων της λύσης στη γραπτή εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
el: Ενεργοποίηση του κουμπιού παράλειψης (Το γνωρίζω) στη γραπτή εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
el: Αν εισαχθεί συνώνυμο της λέξης ως απάντηση, θα προσμετράται ως σωστό;

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης εικόνας στους διαλόγους εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
el: Ενεργοποίηση αναπαραγωγής ήχου στους διαλόγους εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
el: Να επιτρέπεται η χρήση εικόνων αντί λέξεων στις κάρτες. Αυτό θα γίνεται μόνο αν δεν υπάρχει λέξη στην καταχώρηση.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
el: Ο μέγιστος αριθμός λέξεων που θα εξασκηθούν σε μια συνεδρία εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
el: Ο μέγιστος αριθμός νέων λέξεων (μη εξασκημένων) που θα χρησιμοποιηθούν σε μια συνεδρία εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
el: Περιορισμός του αριθμού λέξεων που είναι σε αρχική φάση.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
el: Ο μέγιστος αριθμός λέξεων σε αρχική φάση. Αν το όριο αυτό ξεπεραστεί, δε θα παρουσιαστούν νέες λέξεις.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
el: Χρήση λέξεων του ίδιου τύπου ως λύση για τις λανθασμένες απαντήσεις στην εξάσκηση πολλαπλών επιλογών.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
el: Ο αριθμός των διαθέσιμων απαντήσεων σε μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής, συμπεριλαμβανομένης και της σωστής απάντησης.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
el: Εναλλαγή εμφάνισης της γραμμής αναζήτησης.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
el: Αν ενεργοποιηθεί η ενότητα εμφανίζει καταχωρήσεις και από τις υπό ενότητες.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της στήλης ενότητας.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της ενεργής στήλης.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
el: Επιλέξτε τις ενότητες που θα εμφανίζονται για επεξεργασία

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
el: Τρόπος διαίρεσης του κύριου παραθύρου.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στον πίνακα λεξιλογίου

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
el: Η γραμματοσειρά των φωνητικών συμβόλων

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
el: Τρέχουσα επιλεγμένη στήλη

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
el: Τρέχουσα επιλεγμένη γραμμή

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των επιπέδων αυτοπεποίθησης

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των αρχικών επιπέδων αυτοπεποίθησης

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των μη έγκυρων ενοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
el: Η καταχώρηση ζητήθηκε τουλάχιστον τόσο συχνά ώστε να συμπεριληφθεί στην εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
el: Η καταχώρηση ζητήθηκε το πολύ τόσο συχνά ώστε να συμπεριληφθεί στην εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
el: Η καταχώρηση απαντήθηκε λάθος τουλάχιστον τόσο συχνά ώστε να συμπεριληφθεί στην εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
el: Η καταχώρηση απαντήθηκε λάθος το πολύ τόσο συχνά ώστε να συμπεριληφθεί στην εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
el: Η καταχώρηση πρέπει να έχει τουλάχιστον αυτό το επίπεδο αυτοπεποίθησης ώστε να συμπεριληφθεί στην εξάσκηση (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
el: Η καταχώρηση πρέπει να έχει το πολύ αυτόν το βαθμό αυτοπεποίθησης ώστε να συμπεριληφθεί στην εξάσκηση (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
el: Μόνο επιλεγμένοι τύποι λέξεων θα συμπεριληφθούν στην εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
el: Επιλεγμένοι τύποι λέξεων για εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
el: Επιλεγμένοι υποτύποι λέξεων για εξάσκηση.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
el: Η γλώσσα την οποία μαθαίνετε.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
el: Η γλώσσα την οποία ήδη γνωρίζετε.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
el: Εμφάνιση της λύσης μετά από την απάντηση.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
el: Ο χρόνος εμφάνισης της λύσης (δευτερόλεπτα). 0 σημαίνει απεριόριστος.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
el: Η τρέχουσα επιλογή μεθόδου εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
el: Η τρέχουσα επιλογή τύπου εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
el: Χρόνος στον οποίο τα διαφορετικά επίπεδα αυτοπεποίθησης πρέπει να φραγούν

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
el: Χρόνος μετά τον οποίο τα διαφορετικά επίπεδα αυτοπεποίθησης πρέπει να λήξουν

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
el: Εφόσον ενεργοποιηθεί, θα αποθηκεύεται η κατεύθυνση εξάσκησης για κάθε λειτουργία εξάσκησης.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
el: Να αποθηκεύεται η κατεύθυνση εξάσκησης για κάθε λειτουργία εξάσκησης;

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
el: Αποθηκευμένες τιμές κατεύθυνσης εξάσκησης για κάθε λειτουργία εξάσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
el: Η διαδρομή παρόχων για το Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
el: Η εντολή που χρησιμοποιήθηκε για την έναρξη ενός ληφθέντος λεξιλογίου

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
el: Ο προκαθορισμένος φάκελος αποθήκευσης των ληφθέντων λεξιλογίων

en: Theme
el: Θέμα

[ctx: title:window general settings]
en: General
el: Γενικά

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: View
el: Προβολή

en: View Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
el: Ορίστε τη γραμματοσειρά για την εμφάνιση προφοράς χρησιμοποιώντας φωνητικά σύμβολα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
el: &Γραμματοσειρά συμβόλων προφοράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
el: Το βασικό χρώμα για την εμφάνιση των βαθμών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση της προόδου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
el: Κάντε κλικ εδώ για την τροποποίηση του χρώματος που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση της προόδου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
el: &Βάση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
el: Το χρώμα για την εμφάνιση της αρχικής προόδου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση της αρχικής προόδου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
el: Κάντε κλικ εδώ για την τροποποίηση του χρώματος που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση της αρχικής προόδου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
el: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των βαθμών:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
el: Κάντε κλικ εδώ για την τροποποίηση του χρώματος που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των μη έγκυρων ενοτήτων.

en: Remove confidence levels from this unit
el: Αφαίρεση των επιπέδων αυτοπεποίθησης από αυτήν την ενότητα

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
el: Αφαίρεση των επιπέδων αυτοπεποίθησης από αυτήν την ενότητα και όλες τις υπο-ενότητες

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
el: Αφαίρεση του επιπέδου αυτοπεποίθησης από αυτήν την ενότητα και όλες τις υπο-ενότητες

en: Progress gradients
el: Διαβαθμίσεις προόδου

en: Early progress
el: Αρχική πρόοδος

en: Not Practiced
el: Δεν έχει εξασκηθεί

en: Invalid Entries
el: Μη έγκυρες καταχωρήσεις

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
el: Έχει εκμαθηθεί πλήρως

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
el: Δεν έχει εξασκηθεί

en: Known to Learning
el: Από αυτή που γνωρίζετε προς αυτή που μαθαίνετε

en: Learning to Known
el: Από αυτή που μαθαίνετε προς αυτή που γνωρίζετε

en: Mixed Directions
el: Ανάμικτες κατευθύνσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
el: Γλώσσα που μαθαίνετε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
el: Γλώσσα που γνωρίζετε

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
el: Λειτουργία εξάσκησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
el: Κάρτες εκμάθησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
el: Ανάμικτα &γράμματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
el: Πολλαπλής ε&πιλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
el: Γ&ραπτή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
el: Παραδείγματα προτά&σεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
el: Γένος &ουσιαστικών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
el: &Κλίσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
el: Κατεύθυνση εξάσκησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
el: Απομνημόνευση για κάθε λειτουργία εξάσκησης

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
el: Αυτοπεποίθηση (%1)
