parley - en to fi translation catalogue (695 entries)

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Number of entries in this lesson.
fi: Oppitunnin rivien määrä.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
fi: Sanastossa ei ole rivejä, joita voitaisiin käyttää valitussa harjoitustavassa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
fi: Aloita harjoitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
fi: <p>Harjoituksen sanavalintasi on tyhjä.</p><p>Voit aloittaa harjoituksen siitä huolimatta jättämällä joitain asetuksia huomiotta. Valitse ne alla.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
fi: Jätä seuraavat asetukset huomiotta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
fi: Älä huomioi oppitunteja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
fi: Älä huomioi sanaluokkaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
fi: Älä huomioi estoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
fi: Älä huomioi väärien vastausten määrää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
fi: Älä huomioi harjoittelun määrää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
fi: Älä huomioi taso vähintään/enintään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
fi: Vaikutettavien sanojen lukumäärä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
fi: Rivejä kaikkiaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
fi: Lopullinen harjoiteltavien sanojen määrä:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
fi: Sanasto: %1

en: None
fi: Ei mikään

en: You can drag and drop words onto their word type.
fi: Voit lisätä sanoja sanaluokkiin vetämällä ja pudottamalla.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
fi: Ota synonyyminäkymä käyttään muokataksesi synonyymeja.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
fi: Ota antonyyminäkymä käyttöön muokataksesi antonyymeja.

en: Pronunciation (%1)
fi: Ääntäminen (%1)

en: Pronunciation
fi: Ääntäminen

en: Word Type (%1)
fi: Sanaluokka (%1)

en: Word Type
fi: Sanaluokka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
fi: Synonyymi

en: Synonym (%1)
fi: Synonyymi (%1)

en: Antonym (%1)
fi: Antonyymi (%1)

en: Antonym
fi: Antonyymi

en: Example (%1)
fi: Esimerkki (%1)

en: Example
fi: Esimerkki

en: Comment (%1)
fi: Kommentti (%1)

en: Comment
fi: Kommentti

en: Paraphrase (%1)
fi: Parafraasi (%1)

en: Paraphrase
fi: Parafraasi

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
fi: Lisää kieliä sanastoon valikosta Muokkaa -> Kielet…

en: No Languages Defined
fi: Kieliä ei määritetty

en: Select a unit before adding vocabulary.
fi: Valitse yksikkö ennen sanaston lisäämistä.

en: No Unit Selected
fi: Yksikköä ei valittu

en: %1 word due | %1 words due
fi[0]: %1 sana vailla
fi[1]: %1 sanaa vailla

en: Fully learned
fi: Täysin opittu

en: Open this vocabulary collection in the editor
fi: Muokkaa tätä sanastoa

en: Practice Anyway
fi: Harjoittele silti

en: Practice
fi: Harjoittele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
fi: Aktiiviset sanastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
fi: Opetellut sanastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
fi: Poista

en: Are you sure you want to remove this collection?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun sanaston?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
fi: Luo uusi kokoelma…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
fi: Avaa olemassa oleva kokoelma…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
fi: Lataa uusia kokoelmia…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
fi: Toista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
fi: Äänitä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
fi: Lataa äänitiedosto verkkopalvelulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
fi: Lataa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
fi: Hae nykyinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
fi: Seuraa taulukkoa

en: Could not determine word type of adjectives
fi: Adjektiiveille ei ole olemassa sanaluokkaa

en: Could not determine word type of adverbs
fi: Adverbeille ei ole olemassa sanaluokkaa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
fi: Komparatiivia käytetään substantiivien tai verbien vertailuun (nopeampi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
fi: Positiivi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
fi: Komparatiivi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
fi: Superlatiivi (nopein)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
fi: Superlatiivi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
fi: Adjektiivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
fi: Adverbi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
fi: Verbin taivutusmuodot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
fi: Ensimmäinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
fi: Toinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
fi: Kolmas maskuliini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
fi: Kolmas feminiini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
fi: Kolmas neutri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
fi: Seu&raava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
fi: &Aikamuoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
fi: Yksikkö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
fi: Kaksikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
fi: Monikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
fi: Maskuliini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
fi: Feminiini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
fi: Neutri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
fi: Deklinaatiomuodot

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
fi: Nominatiivi:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
fi: Genetiivi:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
fi: Datiivi:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
fi: Akkusatiivi_

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
fi: Ablatiivi:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
fi: Lokatiivi:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
fi: Vokatiivi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
fi: Luku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
fi: Seuraava

en: Units
fi: Yksiköt

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
fi: Lisää tai poista yksiköitä tai muuta niiden nimiä napsauttamalla hiiren
    oikeaa painiketta. Valintaruuduista voit valita, mitä yksiköitä haluat
    harjoitella. Harjoituksessa kysytään vain valittuja [x] yksiköitä!

en: Word Types
fi: Sanaluokat

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
fi: Taivutus (verbit, adjektiivit, substantiivit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
fi: Vertailuasteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
fi: Monivalinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
fi: Synonyymit

en: Antonyms
fi: Antonyymit

en: False Friends
fi: Petollinen ystävä -sanaparit

en: Phonetic Symbols
fi: Foneettiset symbolit

en: Image
fi: Kuva

en: Summary
fi: Yhteenveto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
fi: Ääni

en: Enter search terms here
fi: Kirjoita hakusanat tähän

en: Search your vocabulary
fi: Hae sanastosta

en: S&earch:
fi: &Hae:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
fi: &Yksikkö

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
fi: &Harjoitus

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
fi: Muokkaustyökalurivi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
fi: Ominaisuudet alkuperäisestä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
fi: &Osaamisvarmuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
fi: &Petollinen ystävä -sanapari:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
fi: &Harjoittelukertoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
fi: &Vääriä vastauksia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
fi: &Kaikkiaan:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
fi: Harjoiteltu &viimeksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
fi: &Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
fi: T&änään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
fi: Aika, jolloin tätä sanaa on harjoiteltu viimeksi

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
fi: Ei vielä harjoiteltu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
fi: N&ollaa osaamisvarmuustasot

en: Verb
fi: Verbi

en: Noun
fi: Substantiivi

en: "%1" is a:
fi: ”%1” on:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
fi: Valitse substantiivin suku

en: Enter LaTeX code here.
fi: Kirjoita LaTeX-koodi tähän.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
fi: LaTeX-koodi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
fi: Matematiikkatila

en: New Unit
fi: Uusi yksikkö

en: Add a new unit to your document
fi: Lisää uuden yksikön sanastoosi

en: Rename Unit
fi: Muuta yksikön nimeä

en: Delete Unit
fi: Poista yksikkö

en: Delete the selected unit.
fi: Poistaa valitun yksikön.

en: Split Unit into Smaller Units
fi: Jaa pienemmiksi yksiköiksi

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
fi: Tee yhdestä isosta yksiköstä useampia pienempiä yksiköitä.

en: Move to new lesson
fi: Siirrä uuteen oppituntiin

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
fi: Siirtää valitun sanaston uuteen oppituntiin

en: Remove Confidence Levels
fi: Poista osaamisvarmuustasot

en: Remove confidence levels from this unit.
fi: Poista tämän yksikön osaamisvarmuustasot.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
fi: Poista osaamisvarmuustasot tästä yksiköstä aliyksiköineen

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
fi: Poista osaamisvarmuustasot tästä yksiköstä aliyksiköineen.

en: Expand Units and Subunits
fi: Laajenna yksiköt ja aliyksiköt

en: Expand all units and subunits.
fi: Laajenna kaikki yksiköt ja aliyksiköt.

en: Collapse All Units And Subunits
fi: Pienennä kaikki yksiköt ja aliyksiköt

en: Collapse all units and subunits.
fi: Pienennä kaikki yksiköt ja aliyksiköt.

en: The root lesson cannot be deleted.
fi: Juurioppituntia ei voi poistaa.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
fi[0]: Tässä yksikössä on %1 sana jäljellä. Haluatko poistaa sen?
fi[1]: Tässä yksikössä on %1 sanaa jäljellä. Haluatko poistaa ne?

en: Entries per Unit
fi: Rivejä yksikössä

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
fi: Yksikkö jaetaan pienemmiksi osiksi. Montako riviä haluat kuhunkin yksikköön?

en: New Lesson
fi: Uusi oppitunti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
fi: Kieli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
fi: Oppitunti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
fi: Sanaluokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
fi: Ääntämys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
fi: Esimerkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
fi: Parafraasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Select Synonyms
fi: Valitse synonyymit

en: %1 and %2 are not Synonyms
fi: %1 ja %2 eivät ole synonyymeja

en: %1 and %2 are Synonyms
fi: %1 ja %2 ovat synonyymeja

en: %1 and %2 are not Antonyms
fi: %1 ja %2 eivät ole antonyymeja

en: %1 and %2 are Antonyms
fi: %1 ja %2 ovat antonyymeja

en: %1 and %2 are not False Friends
fi: %1 ja %2 eivät ole petollisia ystäviä

en: %1 and %2 are False Friends
fi: %1 ja %2 ovat petollisia ystäviä

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
fi: Synonyymit – %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
fi: Antonyymit – %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
fi: Petollinen ystävä -sanaparit – %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
fi: Sanaston sarakkeet

en: Enable/Disable the columns for each language
fi: Valitse näytettävät kielten sarakkeet

en: Sound file selected: %1
fi: Valittu äänitiedosto: %1

en: Image file selected: %1
fi: Valittu kuvatiedosto: %1

en: &Add New Entry
fi: &Lisää uusi rivi

en: Append a new row to the vocabulary
fi: Lisää uusi rivi sanastoon

en: &Delete Entry
fi: &Poista rivi

en: Delete the selected rows
fi: Poista valitut rivit

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Select all rows
fi: Valitse kaikki rivit

en: Deselect all rows
fi: Poista kaikki rivivalinnat

en: Vocabulary Columns...
fi: Sanaston sarakkeet…

en: Toggle display of individual vocabulary columns
fi: Aseta sanaston sarakkeiden näkyvyys

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun rivin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut %1 riviä?

en: Delete
fi: Poista

en: Nothing to spell check.
fi: Ei oikoluettavaa.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
fi: Oikoluku ei käytettävissä

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
fi: Joko kieli on asetettu väärin tai oikolukua ei ole asennettu näille alueasetuksille: %1.

en: New
fi: Uusi

en: Add a new word type to your document
fi: Luo uuden sanaluokan sanastoosi

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Rename the selected word type
fi: Muuta valitun sanaluokan nimi

en: Delete Word Type
fi: Poista sanaluokka

en: Delete the selected word type.
fi: Poista valittu sanaluokka.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
fi: Kielioppi

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
fi: Kertoo Parleylle sanaluokan kieliopillisen merkityksen.

en: This word type folder contains nouns.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on substantiiveja.

en: Masculine Noun
fi: Substantiivi, maskuliini

en: This word type folder contains masculine nouns.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on maskuliinisubstantiiveja.

en: Feminine Noun
fi: Substantiivi, feminiini

en: This word type folder contains feminine nouns.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on feminiinisubstantiiveja.

en: Neuter Noun
fi: Substantiivi, neutri

en: This word type folder contains neuter nouns.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on neutrisubstantiiveja.

en: This word type folder contains adjectives.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on adjektiiveja.

en: This word type folder contains adverbs.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on adverbeja.

en: This word type folder contains verbs.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on verbejä.

en: Conjunction
fi: Konjunktio

en: This word type folder contains conjunctions.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa on konjunktioita.

en: No Special Type
fi: Ei erityinen luokka

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
fi: Tässä sanaluokkakansiossa ei ole erityismerkityksisiä sanaluokkia.

en: The root word type cannot be deleted.
fi: Juurisanaluokkaa ei voi poistaa.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
fi[0]: On olemassa vielä yksi tämän sanaluokan sana. Se menettää luokkansa. Jatketaanko?
fi[1]: On olemassa vielä %1 tämän sanaluokan sanaa. Ne menettävät luokkansa. Jatketaanko?

[ctx: @title:window]
en: Export
fi: Vie

en: HTML document
fi: HTML-tiedosto

en: Could not write to file "%1"
fi: Tiedostoon ”%1” kirjoittaminen epäonnistui

en: Export As
fi: Vie muodossa

en: Untitled
fi: Nimetön

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
fi: Vie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
fi: Tulostettavat kysymyskortit (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
fi: Sanastoluettelo, joka on tulostettavissa ja katsottavissa webselaimella (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
fi: Pilkuin erotetut arvot (CSV)

en: Vocabulary Trainer
fi: Sanaston harjoitusohjelma

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
fi: © 1999–2002	Ewald Arnold
    © 2001–2002	KDE:n kehitysryhmä
    © 2004–2007	Peter Hedlund
    © 2007–2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
fi: Auttaa sanaston harjoittelussa

en: Developer and Co-maintainer
fi: Kehittäjä ja toinen ylläpitäjä

en: Developer, former maintainer
fi: Kehittäjä, entinen ylläpitäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Practice Dialogs
fi: Harjoitusikkunat

en: Scripting
fi: Komentojonot

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
fi: Lukemattomia korjauksia, entinen ylläpitäjä, siirto KDE 4:ään

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Artwork and Oxygen Icons
fi: Grafiikat ja Oxygen-kuvakkeet

en: Port to KConfig XT
fi: Siirto KConfig XT:hen

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
fi: kvtml-kirjaston uudelleenkirjoittaminen KDE4:lle

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
fi: Vikailmoituksia ja testausta matkalla KDE4:ään

en: Conceived the name Parley
fi: Keksi Parley-nimen

en: [file]
fi: [tiedosto]

en: Document file to open
fi: Avattava tiedosto

en: Creates a new vocabulary collection
fi: Luo uuden sanaston

en: Opens an existing vocabulary collection
fi: Avaa aiemmin luodun sanaston

en: Open &Downloaded Vocabularies...
fi: Avaa &ladattu sanasto…

en: Open downloaded vocabulary collections
fi: Avaa ladattu sanasto

en: Save the active vocabulary collection
fi: Tallenna sanasto

en: Save the active vocabulary collection with a different name
fi: Tallenna sanasto eri nimellä

en: &Export...
fi: &Vie…

en: Export to HTML or CSV
fi: Vie HTML- tai CSV-muodossa

en: &Properties...
fi: &Ominaisuudet…

en: Edit document properties
fi: Muokkaa sanaston ominaisuuksia

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
fi: Sulje nykyinen sanasto ja näytä kojelauta

en: Quit Parley
fi: Lopeta Parley

en: Show the configuration dialog
fi: Näyttää asetusikkunan

en: &Languages...
fi: &Kielet…

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
fi: Muokkaa sanaston kielivalikoimaa kielioppipiirteineen.

en: Remove all confidence levels from the current document
fi: Poista kaikki osaamisvarmuustasot nykyisestä tiedostosta

en: Show Entries from Child Units
fi: Näytä aliyksiköiden rivit

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
fi: Valitse nähdäksesi myös joka yksikön aliyksiköiden rivit.

en: Automatic Translation
fi: Automaattikäännös

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
fi: Käytä yksikön rivien automaattikäännöstä.

en: Start Practice...
fi: Aloita harjoitus…

en: Start practicing
fi: Aloita harjoitus

en: Configure Practice...
fi: Harjoituksen asetukset…

en: Change practice settings
fi: Muuta harjoituksen asetuksia

en: Export Results...
fi: Vie tulokset…

en: Write a file with the results of the practice
fi: Kirjoita harjoituksen tulokset tiedostoon

en: Editor
fi: Muokkain

en: Switch to vocabulary editor
fi: Vaihda sanaston muokkaukseen

en: Show Se&arch
fi: Näytä &haku

en: Toggle display of the search bar
fi: Aseta hakurivin näkyvyys

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
fi: Ominaisuudet: %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
fi: Avaa sanastokokoelma

en: Open in practice &mode
fi: Avaa &harjoitustilassa

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
fi: Sanastokokoelma on toisen prosessin lukitsema. Voit avata tiedoston poistamalla lukituksen, mutta menetät toisen prosessin tekemät muutokset.
    
    Haluatko poistaa lukituksen?

en: Take Over Lock
fi: Poista lukitus

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
fi: Sanaston ”%1” avaaminen päättyi virheeseen: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
fi: Sanaston avaaminen

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
fi: Sanastoa on muutettu.
    
    Haluatko tallentaa sen ennen lopettamista?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
fi: Avaa ladattu sanastokokoelma

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
fi: Tiedosto ”%1” on toisen prosessin lukitsema. Voit tallentaa tiedostoon poistamalla lukituksen, mutta menetät toisen prosessin tekemät muutokset.
    
    Haluatko poistaa lukituksen?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
fi: Tiedoston ”%1” kirjoittaminen päättyi virheeseen: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
fi: Tiedoston tallennus

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
fi: Tallenna sanasto nimellä

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
fi: <qt>Tiedosto<p><b>%1</b></p>on jo olemassa. Haluatko korvata sen?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
fi: Tallennetaan %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
fi: Public domain

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
fi: Kielet

en: A Second Language
fi: Toinen kieli

en: Lesson 1
fi: Oppitunti 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
fi: Sanaston ”%1” lukeminen epäonnistui

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
fi: Harjoitusta ei voi aloittaa, kun tuttu ja opittava kieli ovat samat.

en: Select languages
fi: Valitse kielet

en: Download New Vocabularies...
fi: Lataa uusia sanastoja…

en: Downloads new vocabulary collections
fi: Lataa uusia sanastoja

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
fi: Harjoitustyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
fi: Tilastotyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
fi: Harjoituksen yhteenvetotyökalurivi

en: Stop
fi: Pysäytä

en: All comparison forms were right.
fi: Kaikki vertailuasteet olivat oikein.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
fi: ”%1” on väärä sana.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
fi: Kumpikin vertailuaste (komparatiivi ja superlatiivi) on väärin.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
fi: Komparatiivi on väärin.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
fi: Superlatiivi on väärin.

en: Enter the comparison forms.
fi: Kirjoita vertailuasteet.

en: Do not Care
fi: Jätä huomiotta

en: 30 Min
fi: 30 minuuttia

en: 1 Hour
fi: 1 tunti

en: 2 Hours
fi: 2 tuntia

en: 4 Hours
fi: 4 tuntia

en: 8 Hours
fi: 8 tuntia

en: 12 Hours
fi: 12 tuntia

en: 18 Hours
fi: 18 tuntia

en: 1 Day
fi: 1 päivä

en: 2 Days
fi: 2 päivää

en: 3 Days
fi: 3 päivää

en: 4 Days
fi: 4 päivää

en: 5 Days
fi: 5 päivää

en: 6 Days
fi: 6 päivää

en: 1 Week
fi: 1 viikko

en: 2 Weeks
fi: 2 viikkoa

en: 3 Weeks
fi: 3 viikkoa

en: 4 Weeks
fi: 4 viikkoa

en: 1 Month
fi: 1 kuukausi

en: 2 Months
fi: 2 kuukautta

en: 3 Months
fi: 3 kuukautta

en: 4 Months
fi: 4 kuukautta

en: 5 Months
fi: 5 kuukautta

en: 6 Months
fi: 6 kuukautta

en: 10 Months
fi: 10 kuukautta

en: 12 Months
fi: 12 kuukautta

en: Illogical blocking times.
fi: Epäloogiset estoajat.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
fi: Tason %1 ajan tulisi olla lyhyempi kuin tason %2 ajan.

en: 
    Illogical expiration times.
fi: 
    Epäloogiset vanhentumisajat.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
fi: 
    Epäloogiset estoajat vs vanhentumisajat.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
fi: Tason %1 estoajan tulisi olla lyhyempi kuin vanhentumisajan.

en: Illogical Values
fi: Epäloogiset arvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
fi: Taso &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
fi: Taso &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
fi: Taso &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
fi: &Vanheneminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
fi: &Estäminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
fi: Taso &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
fi: Taso &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
fi: Taso &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
fi: Taso &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
fi: Vähimmäistauko saman sanan kysymiskertojen välillä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
fi: Sanan osaaminen putoaa yhden tason kun aikaa on kulunut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
fi: Adjektiivit mukana harjoituksessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
fi: Adverbit mukana harjoituksessa

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
fi: Harjoittelun asetukset

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
fi: Harjoittelun yleisasetukset

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
fi: Estäminen

en: Blocking Settings
fi: Estoasetukset

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
fi: Kynnykset

en: Threshold Settings
fi: Kynnysasetukset

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
fi: Tapakohtaiset

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
fi: Harjoittelutapakohtaiset asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
fi: Korjaus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
fi: Vastaukset, joissa vain tarkkeet ovat väärin, lasketaan oikeiksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
fi: Sivuuta tarkkeet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
fi: Millainen suur- ja pienaakkosten käyttö tahansa lasketaan oikeaksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
fi: Sivuuta suur- tai pienaakkostus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
fi: Millainen välimerkkien käyttö tahansa lasketaan oikeaksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
fi: Sivuuta välimerkit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
fi: Harjoituksen aikana voi nähdä osia ratkaisusta napsauttamalla vihjepainiketta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
fi: Ota vihjeet käyttöön

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
fi: Kuvat ja ääni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
fi: Näytä kuvat kysymyksen yhteydessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
fi: Kysymyksen kuva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
fi: Näytä kuvat ratkaisun yhteydessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
fi: Ratkaisun kuva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
fi: Salli kuvien käyttö kysymyskorteissa sanojen sijasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
fi: Salli kuvat sanojen sijasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
fi: Toista ääntäminen äänitiedostosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
fi: Oletuksena pyydetään kirjoittamaan synonyymeja, kunnes sanan suoraksi käännökseksi merkitty sana annetaan. Valitsemalla tämä synonyymit hyväksytään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
fi: Hyväksy kaikki synonyymit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
fi: Istunnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
fi: Istunnon enimmäiskoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
fi: Uusien sanojen enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
fi: Yritä valita saman sanaluokan sanoja vastausvaihtoehdoiksi monivalintaharjoituksiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
fi: Valitse vaihtoehtoja samasta sanaluokasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
fi: Vaihtoehtojen määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
fi: Harjoittele vain sanoja, jotka täyttävät seuraavat ehdot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
fi: Vähintään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
fi: Enintään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
fi: Aste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
fi: Harjoittelukerrat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
fi: Vastattu väärin:

en: All conjugation forms were right.
fi: Kaikki taivutusmuodot olivat oikein.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
fi[0]: Vastasit oikein %1 taivutusmuotoon.
fi[1]: Vastasit oikein %1 taivutusmuotoon.

en: Enter all conjugation forms.
fi: Kirjoita kaikki taivutusmuodot.

en: Choose the right article for "%1"
fi: Valitse oikea artikkeli sanalle ”%1”

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
fi: %1 on maskuliini

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
fi: %1 on feminiini

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
fi: %1 on neutri

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
fi: Yksikkö: %1

en: New word
fi: Uusi sana

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
fi: %1, osaamisvarmuus %2

en: initial
fi: alustava

en: long term
fi: pitkäaikainen

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
fi[0]: Vastasit oikein %2 sanaan kaikkiaan %1 sanasta.
    Olet %3 % valmis.
fi[1]: Vastasit oikein %2 sanaan kaikkiaan %1 sanasta.
    Olet %3 % valmis.

en: Rendering...
fi: Piirretään…

en: LaTeX error.
fi: LaTeX-virhe.

en: You revealed the answer by using too many hints.
fi: Paljastit vastauksen käyttämällä liian paljon vihjeitä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
fi: Ohita tämä sana nyt ja kysy myöhemmin uudelleen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
fi: Vastaa myöhemmin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
fi: Vihje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
fi: Jatka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
fi: En tiennyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
fi: Tiesin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
fi: positiivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
fi: komparatiivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
fi: superlatiivi

en: Stop Practice
fi: Lopeta harjoitus

en: Stop practicing
fi: Lopeta harjoitus

en: Change answer to right/wrong
fi: Vaihda vastaus oikeaksi/vääräksi

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
fi: Vastattaessa kysymykseen Parley näyttää, lasketaanko se oikeaksi vai vääräksi.
    Tämä vaihtaa oikean vastauksen vääräksi ja päinvastoin.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
fi: Harjoittelit %2 ja %3 %1.

en: one word | %1 words
fi[0]: yhtä sanaa
fi[1]: %1 sanaa

en: one minute | %1 minutes
fi[0]: yhdessä minuutissa
fi[1]: %1 minuutissa

en: one second | %1 seconds
fi[0]: yhdessä sekunnissa
fi[1]: %1 sekunnissa

en: Practice Overview
fi: Harjoituksen yleiskatsaus

en: Switch to the Practice Overview page
fi: Vaihda harjoituksen yleiskatsaussivulle

en: HTML Files
fi: HTML-tiedostot

en: OpenDocument text files
fi: OpenDocument-tekstitiedostot

en: Practice results
fi: Harjoituksen tulokset

en: Answered questions: %1
fi: Vastattuja kysymyksiä: %1

en: Correct answers: %1
fi: Oikeita vastauksia: %1

en: Wrong answers: %1
fi: Vääriä vastauksia: %1

en: <b>Attempts</b>
fi: <b>Yrityksiä</b>

en: <b>Question</b>
fi: <b>Kysymys</b>

en: <b>Correct answer</b>
fi: <b>Oikea vastaus</b>

en: <b>Your errors</b>
fi: <b>Virheesi</b>

en: Could not write to %1
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui

en: Could not write file
fi: Tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
fi: Yrityksiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
fi: Kysymys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
fi: Ratkaisu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
fi: Vastauksesi

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
fi: Sanastossa on vähemmän kuin kaksi kieltä.

en: Could not start practice
fi: Harjoitusta ei voitu aloittaa

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
fi: Tämä vastaus lasketaan oikeaksi.
    Sanat lasketaan oikeiksi vain kun niihin vastataan oikein ensimmäisellä yrityksellä.

en: Count this answer as wrong
fi: Laske tämä vastaus vääräksi

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
fi: Tämä vastaus lasketaan vääräksi.
    Sanat lasketaan oikeiksi vain kun niihin vastataan oikein ensimmäisellä yrityksellä.

en: Count this answer as correct
fi: Laske tämä vastaus oikeaksi

[ctx: test results]
en: %1 % correct
fi: %1 % oikein

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
fi: %1 % väärin

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
fi: %1 % ei vastattu

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
fi: Vastattu oikein ensimmäisellä yrityksellä: %1/%2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
fi: Vastattu väärin ensimmäisellä yrityksellä: %1/%2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
fi: Ei vastattu tässä harjoituksessa: %1/%2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
fi: Vastauksesi oli väärin.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
fi: Vastauksesi oli synonyymi. Kirjoita toinen sana, jonka käännös on sama.

en: Your answer was an already entered synonym.
fi: Vastauksesi oli synonyymi, jonka olit jo kirjoittanut.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
fi: Vastauksesi oli synonyymi, ja välimerkkien käyttösi oli väärin.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
fi: Vastauksesi oli synonyymi, ja suur- tai pienaakkostuksesi oli väärin.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
fi: Vastauksesi oli synonyymi ja aksentit olivat väärin.

en: Your answer was a synonym.
fi: Vastauksesi oli synonyymi.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
fi: Vastauksesi oli väärin, koska virheitä välimerkkien käytössä ei hyväksytä. Yritä uudelleen.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
fi: Vastauksesi oli väärin, koska virheitä suur- tai pienaakkostuksessa ei hyväksytä. Yritä uudelleen.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
fi: Vastauksesi oli väärin, koska tarkemerkkivirheitä ei hyväksytä. Yritä uudelleen.

en: Your answer was wrong. Please try again.
fi: Vastauksesi oli väärin. Yritä uudelleen.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
fi: Vastauksesi oli oikein mutta välimerkkien käyttösi oli väärin.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
fi: Vastauksesi oli oikein mutta isojen ja pienten kirjainten käyttösi oli väärin.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
fi: Vastauksesi oli oikein mutta tarkkeet olivat väärin.

en: Your answer was right.
fi: Vastauksesi oli oikein.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
fi: Vastauksesi oli oikein… muttei ensi yrityksellä ja välimerkkien käyttösi oli väärin.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
fi: Vastauksesi oli oikein… muttei ensi yrityksellä ja suur- tai pienaakkostuksesi oli väärin.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
fi: Vastauksesi oli oikein… muttei ensi yrityksellä ja tarkkeet olivat väärin.

en: Your answer was right... but not on the first try.
fi: Vastauksesi oli oikein… muttei ensi yrityksellä.

en: The solution starts with: %1
fi: Ratkaisu alkaa näin: %1

en: Synonym:
fi: Synonyymi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
fi: Sanaston yleiset ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
fi: &Otsikko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
fi: Sanaston otsikko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
fi: &Tekijä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
fi: &Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
fi: Yhteystietosi (sähköpostiosoite tai web-sivu).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
fi: &Kommentti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
fi: Mitä tahansa lisätietoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
fi: &Luokka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
fi: Mihin yleiseen luokkaan sanastosi kuuluu.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
fi: Musiikki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
fi: Maantiede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
fi: Anatomia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
fi: Historia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
fi: Kokeeseen valmistautuminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
fi: &Lisenssi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
fi: Sanaston lisenssi.
    Kelvollinen lisenssi vaaditaan, mikäli harkitset myöhemmin siirtäväsi sanaston KDE:n valikoimiin.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
fi: GPLv2+ (GNU General Public License versio 2 tai myöhempi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
fi: &Ensimmäinen kieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
fi: &Toinen kieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
fi: &Kieliopin yksityiskohdat

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
fi: Lataa kielioppi

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
fi: Taivutusharjoitukseen valitut aikamuodot.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
fi: Muokkausikkunassa näkyvät sarakkeet.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
fi: Tilastonäkymäikkunan supistetun puunäkymän kohteet.

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
fi: SARKAIN

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
fi: ≥ 2 VÄLILYÖNTIÄ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
fi: Avaa/tallenna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
fi: Avaa aina Parleyta lopetettaessa auki ollut sanasto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
fi: Kun tämä on valittuna, viimeisin auki ollut sanasto avataan automaattisesti kun Parley käynnistyy. Tervetuloruutua ei näytetä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
fi: Avaa aina käynnistyksessä viimeisin auki ollut sanasto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
fi: Salli automaattinen tallennus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
fi: Jos valitset tämän, työskentelysi tallennetaan automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
fi: Tallenna &sanastot automaattisesti lopetuksen yhteydessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
fi: Luo &varmuuskopio joka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
fi: minuutti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
fi: &Erotin tekstitiedoston tuonnissa ja viennissä (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
fi: Valitse erotin, joka erottaa tiedot kun ne tuodaan ja viedään tekstimuodossa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
fi: Valitse erotin, joka jakaa ilmauksen osat kun tietoa viedään tai tuodaan tekstimuodossa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
fi: Muokkaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
fi: &Lisää uusia rivejä muokattaessa automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
fi: &Hae uusia teemoja…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
fi: Teeman tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
fi: Tekijä:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
fi: Muokkaa kieliä

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: Remove language
fi: Poista kieli

en: New Language
fi: Uusi kieli

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
fi: Kielen %1 ominaisuudet

en: Really delete language: %1?
fi: Poistetaanko kieli: %1?

en: Remove Language
fi: Poista kieli

en: No KDE keyboard selector found.
fi: KDE:n näppäimistövalitsinta ei löytynyt.

en: Tense Name
fi: Aikamuodon nimi

en: Enter name of tense:
fi: Kirjoita aikamuodon nimi:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
fi: Tätä käyttäjän määrittelemää aikamuotoa ei voitu poistaa,
    sillä se on käytössä.

en: Deleting Tense Description
fi: Aikamuodon kuvauksen poisto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
fi: Yleiset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
fi: Näppäimistöasettelu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
fi: &Lataa kielioppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
fi: Oikoluku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
fi: Kieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
fi: Fontti (harjoittelu):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
fi: Fontti (muokkain):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
fi: Artikkelit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
fi: Määräinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
fi: Epämääräinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
fi: &Maskuliini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
fi: &Feminiini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
fi: &Neutri:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
fi: Persoonapronominit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
fi: &1. persoona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
fi: &2. persoona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
fi: 3. persoona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
fi: M&askuliini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
fi: F&eminiini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
fi: Neu&tri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
fi: Kaksikkomuodot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
fi: Neutrimuoto on olemassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
fi: Maskuliinilla ja feminiinillä on eri muodot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
fi: Aikamuodot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
fi: &Muuta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
fi: Alueasetuksessa käytettävä näppäimistöasettelu

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
fi: Tämän kielen oikolukuohjelma

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
fi: Harjoituksissa käytettävä fontti

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
fi: Muokkaimen fontti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
fi: &Siivoa

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
fi: Harjoituksissa ja tervetuloruudussa käytettävät teemat

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
fi: Tallennettujen asetusprofiilien määrä

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
fi: Jos käytössä, Enterin painaminen viimeisellä rivillä lisää uuden rivin automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
fi: Asettaa erottimen, jota käytetään kun tekstiä kopioidaan/liitetään. Oletuksena sarkain.

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
fi: Yksikön rivien määrä

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
fi: Jos tosi, viimeksi avattu tiedosto avataan aina kun sovellus käynnistyy

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
fi: Jos tosi, sanastot tallennetaan automaattisesti lopetuksen yhteydessä

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
fi: Jos tosi, varmuuskopio luodaan joka BackupTime minuutti

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
fi: Kahden varmuuskopion aikaväli

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
fi: Näytä kuvat kortin etupuolella.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
fi: Näytä kuvat kortin takapuolella.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
fi: Harjoittelun estämisasetuksissa: jos valittu, saman sanan kysely estetään

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
fi: Harjoittelun estämisasetuksissa: jos valittu, kysely voi vanheta

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
fi: Lisää uusi sanasto kokoelmaan yksiköiden järjestyksessä. Huomaa, ettei muutos ole välitön vaan hidas siirtymä yksiköstä toiseen.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
fi: Samalla kerralla harjoiteltavien rivien määrä. Kun johonkin vastataan oikein, lisätään lisärivi.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
fi: Vaihda suuntaa satunnaisesti

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
fi: Rajoita käyttäjän vastausaikaa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
fi: Näytä – näyttää ratkaisun annetun ajan jälkeen. Jatka – siirtyy annetun ajan jälkeen seuraavaan kysymykseen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
fi: Pisin sallittu vastaamisaika.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
fi: Ota ehdotuslistat käyttöön kirjallisissa harjoituksissa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
fi: Salli vihjeiden näyttäminen.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
fi: Laske vastaukset oikeiksi kun vain aksenttien merkintä on väärin.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
fi: Laske vastauksen oikeiksi kun vain isojen ja pienten kirjainten käyttö on väärin.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
fi: Laske vastaukset oikeiksi kun vain välimerkkien käyttö on väärin.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
fi: Jaa käännökset kirjallisessa harjoituksessa.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
fi: Jaa käännökset pisteiden kohdalta.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
fi: Jaa käännökset kaksoispisteiden kohdalta.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
fi: Jaa käännökset puolipisteiden kohdalta.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
fi: Jaa käännökset pilkkujen kohdalta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
fi: Ota kirjallisissa harjoituksissa käyttöön Näytä lisää -painike, joka paljastaa osia ratkaisusta

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
fi: Ota kirjallisissa harjoituksissa käyttöön Ohita (Tiesin) -painike.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
fi: Lasketaanko vastaus oikeaksi, kun sanan sijasta annettiin sen synonyymi.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
fi: Näytä kuvat harjoitusikkunoissa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
fi: Toista äänet harjoitusikkunoissa.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
fi: Salli kuvien käyttö kysymyskorteissa sanojen sijasta. Kuvaa käytetään vain, jos sanaa ei ole.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
fi: Harjoiteltavien sanojen enimmäismäärä harjoitusistunnon aikana.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
fi: Harjoitusistunnon aikana käytettävien uusien (harjoittelemattomien) sanojen enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
fi: Rajoita alustavassa vaiheessa olevien sanojen määrää

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
fi: Alustavassa vaiheessa olevien sanojen enimmäismäärä. Jos tämä raja ylittyy, uusia sanoja ei esitellä.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
fi: Monivalintaharjoituksessa väärät vastausvaihtoehdot ovat samasta sanaluokasta kuin oikea vastaus.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
fi: Monivalintakysymyksessä näytettävien vastausvaihtoehtojen määrä, oikea vastaus mukaan lukien.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
fi: Näytetäänkö hakurivi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
fi: Kun käytössä, myös yksikön aliyksiköiden rivit näytetään.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
fi: Näytä tai piilota yksikön kuvaus.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
fi: Näytä tai piilota aktiivinen sarake.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
fi: Valitse, mitkä yksiköt näytetään muokattaessa

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
fi: Kuinka pääikkuna jaetaan.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
fi: Sanastotaulukon fontti

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
fi: Foneettisten symbolien fontti

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
fi: Nykyinen valittu sarake

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
fi: Nykyinen valittu rivi

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
fi: Väri, jolla osaamisvarmuus osoitetaan

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
fi: Väri, jolla varhainen osaamisvarmuus osoitetaan

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
fi: Väri, jolla virheelliset yksiköt osoitetaan

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
fi: Riviä on täytynyt kysyä vähintään näin usein, jotta se on mukana harjoituksessa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
fi: Riviä on täytynyt kysyä enintään näin usein, jotta se on mukana harjoituksessa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
fi: Riviin on täytynyt vastata väärin vähintään näin usein, jotta se on mukana harjoituksessa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
fi: Riviin on täytynyt vastata väärin enintään näin usein, jotta se on mukana harjoituksessa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
fi: Rivin osaamisvarmuuden on oltava vähintään tämä, jotta se on mukana harjoituksessa (0–7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
fi: Rivin osaamisvarmuuden on oltava korkeintaan tämä, jotta se on mukana harjoituksessa (0–7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
fi: Harjoituksessa on vain valittujen sanaluokkien sanoja.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
fi: Harjoitukseen valitut sanaluokat.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
fi: Harjoitukseen valitut alisanaluokat.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
fi: Kieli, jota olet oppimassa.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
fi: Kieli, jota jo osaat.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
fi: Näytä ratkaisu vastaamisen jälkeen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
fi: Aika, jolloin ratkaisu näytetään (sekunneissa). 0 tarkoittaa rajoittamatonta.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
fi: Nykyisellään valittu harjoitustapa.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
fi: Nykyisellään valittu harjoitustapa.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
fi: Kauanko eri osaamistasoja estetään

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
fi: Aika, jonka kuluttua eri osaamistasojen tulisi vanheta

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
fi: Jos tosi, kunkin harjoitustilan harjoituksen suunta tallennetaan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
fi: Tulisiko kunkin harjoitustilan harjoituksen suunta tallentaa?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
fi: Kunkin harjoitustilan harjoitussuunnan tallennetut arvot.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
fi: Parleyn uusien sanastojen lataamistarjoajan polku

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
fi: Komento, jolla ladattu sanasto käynnistetään

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
fi: Kansio, johon ladatut sanastot tallennetaan oletusarvoisesti

en: Theme
fi: Teema

[ctx: title:window general settings]
en: General
fi: Yleiset

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

en: View
fi: Näkymä

en: View Settings
fi: Näkymäasetukset

en: Online Translations
fi: Verkkokäännökset

en: Online Translation Services
fi: Verkkokäännöspalvelut

en: translate-shell is available.
fi: translate-shell on käytettävissä.

en: translate-shell executable could not be found.
fi: translate-shell-ohjelmatiedostoa ei löytynyt.

en: Error
fi: Virhe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
fi: Käännöskomentotulkki-integrointi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
fi: Tee vuorovaikutteinen toiminnallisuustesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
fi: Vuorovaikutteinen testi pyytää saksannosta englannin sanalle ”parley”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
fi: Aloita verkkotesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
fi: Tulos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
fi: Fontti, jota käytetään ääntämisen esittämiseen foneettisin symbolein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
fi: &Foneettisten symbolien fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
fi: Tasojen näyttämisen perusväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
fi: Väri, jolla eteneminen osoitetaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
fi: Muuta etenemisen osoittamisessa käytettävää väriä napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
fi: &Perusväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
fi: Väri, jolla varhainen edistyminen osoitetaan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
fi: Väri, jolla varhainen edistyminen osoitetaan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
fi: Vaihda varhaisen edistymisen osoittamiseen käytetty väri napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
fi: Väri, jolla tasot näytetään:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
fi: Vaihda virheellisten yksiköiden osoittamiseen käytetty väri napsauttamalla tästä.

en: Remove confidence levels from this unit
fi: Poista tasot tästä yksiköstä

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
fi: Poista osaamisvarmuustasot tästä yksiköstä aliyksiköineen

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
fi: Poista osaamisvarmuustasot tästä yksiköstä aliyksiköineen

en: Progress gradients
fi: Edistymisen liukuvärit.

en: Early progress
fi: Varhainen edistyminen

en: Not Practiced
fi: Ei harjoiteltu

en: Invalid Entries
fi: Virheellisiä kohtia

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
fi: Täysin opittu

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
fi: Ei harjoiteltu

en: Known to Learning
fi: Tutusta opittavaan

en: Learning to Known
fi: Opittavasta tuttuun

en: Mixed Directions
fi: Sekoitetut suunnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
fi: Opittava kieli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
fi: Tuttu kieli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
fi: Harjoitustapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
fi: Kysymyskortit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
fi: &Sekoitetut kirjaimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
fi: &Monivalinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
fi: Ki&rjallinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
fi: &Esimerkkilauseet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
fi: S&ubstantiivien suku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
fi: Ver&bitaivutus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
fi: Harjoitussuunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
fi: Muista kullekin harjoitustilalle

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
fi: Osaamisvarmuus (%1)
