parley - en to fr translation catalogue (689 entries)

en: Unit
fr: Leçon

en: Number of entries in this lesson.
fr: Nombre d'entrées dans cette leçon.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
fr: Le fichier de vocabulaire ne contient aucune entrée pouvant être utilisée pour le type d'exercice choisi.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
fr: Démarrer les exercices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
fr: <p>Votre sélection de vocabulaire pour l'exercice est vide.</p><p>Vous pouvez choisir ci-dessous d'ignorer certains de vos réglages pour démarrer tout de même l'exercice.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
fr: Ignorer la configuration pour :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
fr: Ignorer des leçons

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
fr: Ignorer des types de mots

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
fr: Ignorer des blocages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
fr: Ignorer les réponses incorrectes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
fr: Ignorer les répétitions de l'exercice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
fr: Ignorer les niveaux minimum / maximum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
fr: Nombre de mots associés :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
fr: Nombre total d'entrées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
fr: Nombre de mots restants dans l'exercice :

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
fr: Recueil : %1

en: None
fr: Aucun

en: You can drag and drop words onto their word type.
fr: Vous pouvez glisser-déposer des mots sur leur type.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
fr: Active l'affichage des synonymes pour les modifier.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
fr: Active l'affichage des antonymes pour les modifier.

en: Pronunciation (%1)
fr: Prononciation (%1)

en: Pronunciation
fr: Prononciation

en: Word Type (%1)
fr: Type de mots (%1)

en: Word Type
fr: Type de mots

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
fr: Synonyme

en: Synonym (%1)
fr: Synonyme (%1)

en: Antonym (%1)
fr: Antonyme (%1)

en: Antonym
fr: Antonyme

en: Example (%1)
fr: Exemple (%1)

en: Example
fr: Exemple

en: Comment (%1)
fr: Commentaire (%1)

en: Comment
fr: Commentaire

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
fr: Veuillez utiliser « Modifier » / « Langues » pour configurer votre document.

en: No Languages Defined
fr: Aucune langue définie

en: Select a unit before adding vocabulary.
fr: Sélectionnez une leçon avant d'ajouter du vocabulaire.

en: No Unit Selected
fr: Aucune leçon sélectionnée

en: %1 word due | %1 words due
fr[0]: %1 mot attendu
fr[1]: %1 mots attendus

en: Fully learned
fr: Totalement appris

en: Open this vocabulary collection in the editor
fr: Ouvrir ce recueil de vocabulaire dans l'éditeur.

en: Practice Anyway
fr: Réaliser l'exercice quand même

en: Practice
fr: Exercices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
fr: Collections actives

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
fr: Recueils finis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
fr: Supprimer

en: Are you sure you want to remove this collection?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce recueil ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
fr: Créer un nouveau recueil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
fr: Ouvrir un recueil existant...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
fr: Télécharger de nouveaux recueils...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
fr: Écouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
fr: Enregistrement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
fr: Télécharger un fichier audio avec un service Internet (webservice)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
fr: Télécharger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
fr: Consulter l'actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
fr: Suivre le tableau

en: Could not determine word type of adjectives
fr: Impossible de déterminer le type des adjectifs

en: Could not determine word type of adverbs
fr: Impossible de déterminer le type des adverbes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
fr: Un comparatif permet de comparer des noms ou des verbes (plus rapide)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
fr: Absolu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
fr: Comparatif :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
fr: Le superlatif (meilleur)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
fr: Superlatif :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
fr: Adjectif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
fr: Adverbe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
fr: Formes conjuguées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
fr: Première

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
fr: Deuxième

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
fr: Troisième personne au masculin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
fr: Troisième personne au féminin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
fr: Troisième personne au neutre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
fr: &Suivant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
fr: &Temps :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
fr: Singulier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
fr: Mixte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
fr: Pluriel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
fr: Masculin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
fr: Féminin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
fr: Neutre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
fr: Formes de déclinaison

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
fr: Nominatif :

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
fr: Génitif :

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
fr: Datif :

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
fr: Accusatif :

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
fr: Ablatif :

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
fr: Locatif :

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
fr: Vocatif :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
fr: Nombre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
fr: Suivant

en: Units
fr: Leçons

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
fr: Faites un clic droit pour ajouter, supprimer ou renommer des leçons.
    Vous pouvez sélectionner les leçons que vous voulez réaliser grâce aux cases à cocher.
    Seules les leçons cochées [x] seront demandées dans les tests !

en: Word Types
fr: Types de mots

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
fr: Terminaison (verbes, adjectifs, noms)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
fr: Formes comparatives

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
fr: Choix multiples

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
fr: Synonymes

en: Antonyms
fr: Antonymes

en: False Friends
fr: Faux amis

en: Phonetic Symbols
fr: Symboles phonétiques

en: Summary
fr: Résumé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
fr: Son

en: Enter search terms here
fr: Saisissez ici les mots à rechercher

en: Search your vocabulary
fr: Rechercher votre vocabulaire

en: S&earch:
fr: R&echerche :

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: Modifi&er

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
fr: &Leçons

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
fr: &Exercice

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
fr: Barre principale de l'éditeur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
fr: Propriétés de l'original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
fr: Niveau de confiance :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
fr: &Faux ami :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
fr: Nombre d'exer&cices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
fr: Fau&x :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
fr: Tot&al :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
fr: &Dernier exercice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
fr: Ja&mais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
fr: Auj&ourd'hui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
fr: La date du dernier exercice pour cette expression

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
fr: Exercice non encore fait

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
fr: jj.MM.aaaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
fr: &Ré-initialiser les niveaux de confiance

en: Verb
fr: Verbe

en: Noun
fr: Nom

en: "%1" is a:
fr: « %1 » est un :

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
fr: Veuillez sélectionner le genre du nom

en: Enter LaTeX code here.
fr: Saisissez du code LaTeX ici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
fr: Code LaTeX :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
fr: Aperçu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
fr: Mode « Maths »

en: New Unit
fr: Nouvelle leçon

en: Add a new unit to your document
fr: Ajouter une nouvelle leçon à votre document

en: Rename Unit
fr: Renommer la leçon

en: Delete Unit
fr: Supprimer la leçon

en: Delete the selected unit.
fr: Supprimer la leçon sélectionnée.

en: Split Unit into Smaller Units
fr: Diviser une leçon en leçons plus petites

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
fr: Définir plusieurs leçons plus petites à partir d'une plus importante.

en: Move to new lesson
fr: Déplacer vers une nouvelle leçon

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
fr: Déplace le vocabulaire sélectionné vers une nouvelle leçon

en: Remove Confidence Levels
fr: Supprimer les niveaux de confiance

en: Remove confidence levels from this unit.
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance pour cette leçon.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance à partir de cette leçon et de toutes les sous-leçons

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance à partir de cette leçon et de toutes les sous-leçons.

en: Expand Units and Subunits
fr: Développer les leçons et les sous-leçons

en: Expand all units and subunits.
fr: Développer toutes les leçons et les sous-leçons

en: Collapse All Units And Subunits
fr: Réduire toutes les leçons et les sous-leçons

en: Collapse all units and subunits.
fr: Réduire toutes les leçons et les sous-leçons.

en: The root lesson cannot be deleted.
fr: La leçon racine ne peut être supprimée.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
fr[0]: Il reste %1 mot dans cette leçon. Voulez-vous le supprimer ?
fr[1]: Il reste %1 mots dans cette leçon. Voulez-vous les supprimer ?

en: Entries per Unit
fr: Entrées par leçon

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
fr: La leçon sera divisée en plusieurs petites leçons. Combien de sous-leçons, voulez-vous dans chaque leçon ?

en: New Lesson
fr: Nouvelle leçon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
fr: Langue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
fr: Leçon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
fr: Type de mots :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
fr: Prononciation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
fr: Exemple :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
fr: Paraphrase :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Select Synonyms
fr: Sélectionner des synonymes

en: %1 and %2 are not Synonyms
fr: %1 et %2 ne sont pas synonymes

en: %1 and %2 are Synonyms
fr: %1 et %2 sont synonymes

en: %1 and %2 are not Antonyms
fr: %1 et %2 ne sont pas antonymes

en: %1 and %2 are Antonyms
fr: %1 et %2 sont antonymes

en: %1 and %2 are not False Friends
fr: %1 et %2 ne sont pas de faux amis

en: %1 and %2 are False Friends
fr: %1 et %2 sont de faux amis

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
fr: Synonymes de %1 :

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
fr: Antonymes de %1 :

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
fr: Faux amis de %1 :

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
fr: Colonnes de vocabulaire

en: Enable/Disable the columns for each language
fr: Activer / désactiver les colonnes pour chaque langue

en: Sound file selected: %1
fr: Fichier son sélectionné : %1

en: Image file selected: %1
fr: Fichier image sélectionné: %1

en: &Add New Entry
fr: &Ajouter une nouvelle entrée

en: Append a new row to the vocabulary
fr: Ajouter une nouvelle ligne au vocabulaire

en: &Delete Entry
fr: &Supprimer l'entrée

en: Delete the selected rows
fr: Supprimer les lignes sélectionnées

en: Copy
fr: Copier

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Select all rows
fr: Sélectionner toutes les lignes

en: Deselect all rows
fr: Dé-sélectionner toutes les lignes

en: Vocabulary Columns...
fr: Colonnes de vocabulaire…

en: Toggle display of individual vocabulary columns
fr: Afficher / masquer les colonnes individuelles de vocabulaire

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer l'entrée sélectionnée ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer les %1 entrées sélectionnées ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Nothing to spell check.
fr: Aucune vérification orthographique à faire.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
fr: Aucun vérificateur orthographique disponible

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
fr: Soit la configuration de la langue est incorrecte, soit le correcteur orthographique n'a pas été installé pour cette langue : %1.

en: New
fr: Nouveau

en: Add a new word type to your document
fr: Ajouter un nouveau type de mots à votre document

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename the selected word type
fr: Renommer le type de mots sélectionné

en: Delete Word Type
fr: Supprimer le type de mots

en: Delete the selected word type.
fr: Supprimer le type de mots sélectionné.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
fr: Grammaire

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
fr: Pour permettre à Parley de connaître le sens grammatical d'un type de mots.

en: This word type folder contains nouns.
fr: Ce dossier de type de mots contient des noms.

en: Masculine Noun
fr: Nom masculin

en: This word type folder contains masculine nouns.
fr: Ce dossier de type de mots contient des noms masculins.

en: Feminine Noun
fr: Nom féminin

en: This word type folder contains feminine nouns.
fr: Ce dossier de type de mots contient des noms féminins.

en: Neuter Noun
fr: Nom neutre

en: This word type folder contains neuter nouns.
fr: Ce dossier de type de mots contient des noms neutres.

en: This word type folder contains adjectives.
fr: Ce dossier de type de mots contient des adjectifs.

en: This word type folder contains adverbs.
fr: Ce dossier de type de mots contient des adverbes.

en: This word type folder contains verbs.
fr: Ce dossier de type de mots contient des verbes.

en: Conjunction
fr: Conjonction

en: This word type folder contains conjunctions.
fr: Ce dossier de type de mots contient des conjonctions.

en: No Special Type
fr: Aucun type particulier

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
fr: Ce dossier de type de mots ne correspond à aucun type de mots ayant une signification particulière.

en: The root word type cannot be deleted.
fr: Impossible de supprimer le dossier racine de types de mots.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
fr[0]: Il reste un mot de ce type. Il ne correspondra plus à ce type de mots. Continuer ?
fr[1]: Il reste %1 mots de ce type. Ils ne correspondront plus ce type de mots. Continuer ?

[ctx: @title:window]
en: Export
fr: Exporter

en: HTML document
fr: Document HTML

en: Could not write to file "%1"
fr: Impossible d'écrire dans le fichier « %1 »

en: Export As
fr: Exporter sous

en: Untitled
fr: Sans titre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
fr: Exporter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
fr: Impression de fiches mnémotechniques (HTML).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
fr: Une liste de mots pouvant être affichée dans un navigateur Web et imprimée (HTML).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
fr: Valeurs séparées par des virgules (CSV)

en: Vocabulary Trainer
fr: Exercices de vocabulaire

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
fr: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	L'équipe KDE
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
fr: Vous aide à exercer votre vocabulaire

en: Developer and Co-maintainer
fr: Développeur et mainteneur

en: Developer, former maintainer
fr: Développeur, ancien mainteneur

en: Developer
fr: Développeur

en: Practice Dialogs
fr: Boîtes de dialogue d'exercices

en: Scripting
fr: Langage de scripts

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
fr: Nombreux correctifs, ancien mainteneur, portage vers KDE 4

en: Original Author
fr: Auteur original

en: Artwork and Oxygen Icons
fr: Graphisme et icônes « Oxygen »

en: Port to KConfig XT
fr: Portage vers « KConfig XT »

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
fr: Ré-écriture de la bibliothèque « kvtml » pour KDE 4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
fr: Rapports de bogues et tests en vue de KDE 4

en: Conceived the name Parley
fr: Invention du nom « Parley »

en: [file]
fr: [fichier]

en: Document file to open
fr: Fichier du document à ouvrir

en: Creates a new vocabulary collection
fr: Crée un nouveau recueil de vocabulaire

en: Opens an existing vocabulary collection
fr: Ouvre un recueil de vocabulaire existant

en: Open &Downloaded Vocabularies...
fr: Ouvrir les recueils &de vocabulaire téléchargés

en: Open downloaded vocabulary collections
fr: Ouvrir les recueils de vocabulaire téléchargés

en: Save the active vocabulary collection
fr: Enregistrer le recueil de vocabulaire actif

en: Save the active vocabulary collection with a different name
fr: Enregistrer le recueil de vocabulaire actif sous un nom différent

en: &Export...
fr: &Exporter...

en: Export to HTML or CSV
fr: Exporter en format « HTML » ou « CSV »

en: &Properties...
fr: &Propriétés...

en: Edit document properties
fr: Modifier les propriétés du document

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
fr: Fermer la collection actuelle de vocabulaire actuel et afficher le tableau de bord.

en: Quit Parley
fr: Quitter Parley

en: Show the configuration dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue de configuration

en: &Languages...
fr: &Langues...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
fr: Modifier les langues présentes dans le recueil et leur propriétés grammaticales.

en: Remove all confidence levels from the current document
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance du document actuel

en: Show Entries from Child Units
fr: Afficher les entrées des sous-leçons

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
fr: Activer aussi l'affichage des entrées des sous leçons pour chaque leçon.

en: Automatic Translation
fr: Traduction automatique

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
fr: Activer la traduction automatique des entrées de leçons.

en: Start Practice...
fr: Démarrer un exercice...

en: Start practicing
fr: Démarrer les exercices

en: Configure Practice...
fr: Configurer un exercice...

en: Change practice settings
fr: Modifier la configuration d'un exercice

en: Export Results...
fr: Exporter les résultats…

en: Write a file with the results of the practice
fr: Enregistre un fichier contenant les résultats de l'exercice

en: Editor
fr: Éditeur

en: Switch to vocabulary editor
fr: Basculer vers l'éditeur de vocabulaire

en: Show Se&arch
fr: Afficher la &recherche

en: Toggle display of the search bar
fr: Afficher / cacher la barre de recherche

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
fr: Propriétés de %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
fr: Ouvrir un recueil de vocabulaire

en: Open in practice &mode
fr: Ouvrir en mode « Exercice »

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
fr: La collection de vocabulaire est verrouillé par un autre processus. Vous pouvez ouvrir le fichier si vous ignorez le verrou. Cependant, vous perdrez toutes les modifications effectuées par l'autre processus.
    
    Voulez-vous vraiment ignorer le verrou ?

en: Take Over Lock
fr: Ignorer le verrou

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
fr: L'ouverture de la collection « %1 » a renvoyé l'erreur : %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
fr: Ouvrir un recueil

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
fr: Le vocabulaire est modifié.
    
    Enregistrer le fichier avant de quitter ?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
fr: Ouvrir un recueil de vocabulaire téléchargé

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
fr: Le fichier « %1 » est verrouillé par un autre processus. Vous pouvez enregistrer le fichier si vous ignorez le verrou. Cependant, vous perdrez toutes les modifications effectuées par l'autre processus.
    
    Voulez-vous vraiment ignorer le verrou ?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
fr: L'écriture du fichier « %1 » a renvoyé l'erreur : %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
fr: Enregistrer un fichier

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
fr: Enregistrer le vocabulaire sous

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
fr: <qt>Le fichier<p><b>%1</b></p>existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
fr: Enregistrement de « %1 »

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
fr: Domaine public

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
fr: Langues

en: A Second Language
fr: Une deuxième langue

en: Lesson 1
fr: Leçon 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
fr: Impossible d'ouvrir le recueil de vocabulaire « %1 »

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
fr: Vous ne pouvez pas démarrer l'apprentissage quand la langue déclarée est la même que la langue à apprendre.

en: Select languages
fr: Choisir les langues

en: Download New Vocabularies...
fr: Télécharger de nouveaux fichiers de vocabulaire...

en: Downloads new vocabulary collections
fr: Télécharger de nouveaux recueils de vocabulaire

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
fr: Barre d'exercices

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
fr: Barre de statistiques

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
fr: Barre de résumé d'exercices

en: Stop
fr: Arrêter

en: All comparison forms were right.
fr: Toutes les formes comparatives étaient correctes.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
fr: « %1 » n'est pas le mot correct.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
fr: Les deux formes comparatives (superlatif et comparatif) sont erronées.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
fr: La forme comparative est incorrecte.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
fr: Le superlatif est incorrect.

en: Enter the comparison forms.
fr: Saisissez les formes comparatives.

en: Do not Care
fr: Peu importe

en: 30 Min
fr: 30 min

en: 1 Hour
fr: 1 heure

en: 2 Hours
fr: 2 heures

en: 4 Hours
fr: 4 heures

en: 8 Hours
fr: 8 heures

en: 12 Hours
fr: 12 heures

en: 18 Hours
fr: 18 heures

en: 1 Day
fr: 1 jour

en: 2 Days
fr: 2 jours

en: 3 Days
fr: 3 jours

en: 4 Days
fr: 4 jours

en: 5 Days
fr: 5 jours

en: 6 Days
fr: 6 jours

en: 1 Week
fr: 1 semaine

en: 2 Weeks
fr: 2 semaines

en: 3 Weeks
fr: 3 semaines

en: 4 Weeks
fr: 4 semaines

en: 1 Month
fr: 1 mois

en: 2 Months
fr: 2 mois

en: 3 Months
fr: 3 mois

en: 4 Months
fr: 4 mois

en: 5 Months
fr: 5 mois

en: 6 Months
fr: 6 mois

en: 10 Months
fr: 10 mois

en: 12 Months
fr: 12 mois

en: Illogical blocking times.
fr: Délais de blocage incohérents.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
fr: Le délai pour le niveau %1 doit être inférieur à celui du niveau %2.

en: 
    Illogical expiration times.
fr: 
    Délais d'expiration incohérents.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
fr: 
    Délais de blocage incohérents avec ceux d'expiration.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
fr: Le délai de blocage au niveau %1 doit être inférieur au délai d'expiration.

en: Illogical Values
fr: Valeurs incohérentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
fr: Niveau &2 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
fr: Niveau &5 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
fr: Niveau &6 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
fr: E&xpiration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
fr: Bl&ocage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
fr: Niveau &4 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
fr: Niveau &7 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
fr: Niveau &1 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
fr: Niveau &3 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
fr: Ne faire aucun exercice avec le vocabulaire déjà demandé depuis :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
fr: Le vocabulaire descend d'un niveau après :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
fr: Inclure des adjectifs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
fr: Inclure des adverbes

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
fr: Configurer un exercice

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
fr: Général

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
fr: Paramètres généraux des exercices

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
fr: Blocage

en: Blocking Settings
fr: Configuration du blocage

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
fr: Seuils

en: Threshold Settings
fr: Configuration des seuils

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
fr: Spécifique

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
fr: Paramètres spécifiques d'exercices

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
fr: Les réponses avec des fautes d'accents sont tout de même comptées justes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
fr: Ignorer les accents

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
fr: La réponse est considérée comme juste même s'il y a des fautes de majuscules.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
fr: Ignorer les majuscules

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
fr: La réponse est considérée comme juste même s'il y a des fautes de ponctuation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
fr: Ignorer la ponctuation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
fr: Pendant l'exercice, vous pouvez utiliser le bouton « Indice » pour afficher une partie de la solution.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
fr: Activer les astuces

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
fr: Sons et images

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
fr: Des images correspondant à la question sont affichées lors de l'exercice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
fr: Image pour la question

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
fr: Des images correspondant à la solution sont affichées au cours de l'exercice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
fr: Image pour la solution

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
fr: Afficher des images plutôt que des mots dans les fiches mnémotechniques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
fr: Autoriser les images plutôt que des mots

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
fr: Activer la lecture de fichiers de son de prononciation lors de l'exercice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
fr: Par défaut, une demande vous est faite pour saisir des synonymes jusqu'à ce que vous trouviez celui ayant été directement associé avec le mot courant. Avec cette option sélectionnée, n'importe quel synonyme sera accepté.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
fr: Accepter n'importe quel synonyme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
fr: Taille maximale de session :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
fr: Nombre maximal de nouveaux mots  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
fr: Lors de la création d'exercices à choix multiples, essaie d'afficher les réponses pour le même type de mot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
fr: Utiliser des choix pour le même type de mot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
fr: Nombre de choix :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
fr: S'exercer uniquement avec le vocabulaire remplissant toutes ces conditions :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
fr: Au moins

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
fr: Au plus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
fr: Niveau :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
fr: Répétitions de l'exercice :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
fr: Réponse incorrecte :

en: All conjugation forms were right.
fr: Toutes les formes conjuguées étaient justes.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
fr[0]: Une forme conjuguée était correcte.
fr[1]: %1 formes conjuguées étaient correctes.

en: Enter all conjugation forms.
fr: Saisissez toutes les formes conjuguées.

en: Choose the right article for "%1"
fr: Choisissez l'article approprié pour « %1 »

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
fr: %1 est masculin

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
fr: %1 est féminin

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
fr: %1 est neutre

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
fr: Leçon : %1

en: New word
fr: Nouveau mot

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
fr: %1, confiance %2

en: initial
fr: Initiale

en: long term
fr: Long terme

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
fr[0]: Vous avez répondu correctement à %2 sur %1 mot.
    Vous en avez fait %3 %.
fr[1]: Vous avez répondu correctement à %2 sur %1 mots.
    Vous en avez fait %3 %.

en: Rendering...
fr: Interprétation…

en: LaTeX error.
fr: Erreur LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
fr: Vous avez utilisé trop d'indices pour obtenir la réponse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
fr: Passer ce mot pour l'instant et reposer la question plus tard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
fr: Répondre plus tard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
fr: Indice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
fr: Continuer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
fr: Je ne le savais pas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
fr: Je le savais

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, totalProgress)
en: %v/%m
fr: %v / %m

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
fr: absolu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
fr: comparatif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
fr: superlatif

en: Stop Practice
fr: Arrêter un exercice

en: Stop practicing
fr: Arrêter l'exercice en cours

en: Change answer to right/wrong
fr: Modifier une réponse en « Juste » / « Fausse »

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
fr: Lorsque vous avez répondu, Parley affichera si la réponse était juste ou fausse.
    Ce raccourci modifie la manière dont la réponse est comptée.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
fr: Vous avez réalisé l'exercice sur %1 mots en %2 et %3.

en: one word | %1 words
fr[0]: un mot
fr[1]: %1 mots

en: one minute | %1 minutes
fr[0]: une minute
fr[1]: %1 minutes

en: one second | %1 seconds
fr[0]: une seconde
fr[1]: %1 secondes

en: Practice Overview
fr: Résultats de l'exercice

en: Switch to the Practice Overview page
fr: Basculer vers le page générale de résultats

en: HTML Files
fr: Fichiers HTML

en: OpenDocument text files
fr: Fichiers texte au format OpenDocument

en: Practice results
fr: Résultats de l'exercice

en: Answered questions: %1
fr: Questions répondues : %1

en: Correct answers: %1
fr: Réponses correctes : %1

en: Wrong answers: %1
fr: Réponses erronées : %1

en: <b>Attempts</b>
fr: <b>Essais</b>

en: <b>Correct answer</b>
fr: <b>Réponse correcte</b>

en: <b>Your errors</b>
fr: <b>Vos erreurs</b>

en: Could not write to %1
fr: Impossible d'enregistrer sur « %1 »

en: Could not write file
fr: Impossible d'enregistrer le fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
fr: Essais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
fr: Votre réponse

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
fr: Le recueil de vocabulaire contient moins de deux langues.

en: Could not start practice
fr: Impossible de démarrer un exercice

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
fr: Cette réponse sera comptée comme juste.
    Les mots ne seront comptés comme justes que si la bonne réponse est donnée du premier coup.

en: Count this answer as wrong
fr: Cette réponse est comptée comme fausse

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
fr: Cette réponse sera compté comme fausse.
    Les mots ne seront comptés comme justes que si la bonne réponse est donnée du premier coup.

en: Count this answer as correct
fr: Cette réponse est comptée comme juste

[ctx: test results]
en: %1 % correct
fr: %1 % juste

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
fr: %1 % faux

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
fr: %1 % non répondu

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
fr: Réponses correctes du premier coup : %1 sur %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
fr: Réponses incorrectes au premier essai : %1 sur %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
fr: Non répondues pendant cet exercice : %1 sur %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
fr: Votre réponse était incorrecte.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
fr: Votre réponse était un synonyme. Veuillez saisir un autre mot ayant la même traduction.

en: Your answer was an already entered synonym.
fr: Votre réponse était un synonyme déjà proposé.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
fr: Votre réponse était un synonyme et comportait des fautes de ponctuation.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
fr: Votre réponse était un synonyme et comportait des fautes de majuscules.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
fr: Votre réponse était un synonyme et comportait des fautes d'accents.

en: Your answer was a synonym.
fr: Votre réponse était un synonyme.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
fr: Votre réponse était incorrecte car les fautes de ponctuation ne sont pas acceptées. Veuillez réessayer.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
fr: Votre réponse était incorrecte car les fautes de majuscules ne sont pas acceptées. Veuillez réessayer.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
fr: Votre réponse était incorrecte car les fautes d'accents ne sont pas acceptées. Veuillez réessayer.

en: Your answer was wrong. Please try again.
fr: Votre réponse était incorrecte. Veuillez réessayer.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
fr: Votre réponse était correcte mais il y avait des fautes de ponctuation.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
fr: Votre réponse était correcte mais il y avait des fautes de majuscules.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
fr: Votre réponse était correcte mais il y avait des fautes d'accents.

en: Your answer was right.
fr: Votre réponse était correcte.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
fr: Votre réponse était correcte… mais pas au premier essai et il y avait des fautes de ponctuations.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
fr: Votre réponse était correcte… mais pas au premier essai et il y avait des fautes de majuscules.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
fr: Votre réponse était correcte… mais pas au premier essai et il y avait des fautes d'accents.

en: Your answer was right... but not on the first try.
fr: Votre réponse était correcte… mais pas au premier essai.

en: The solution starts with: %1
fr: La solution commence par : %1

en: Synonym:
fr: Synonyme :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
fr: Propriétés générales du document

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
fr: &Titre :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
fr: Un titre pour votre document.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
fr: &Auteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
fr: Adresse de courrier électronique :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
fr: Un moyen de vous contacter (adresse de courrier électronique ou page Web).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
fr: &Commentaire :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
fr: Informations supplémentaires.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
fr: Caté&gorie :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
fr: Une catégorie générale à laquelle votre document appartient.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
fr: Musique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
fr: Géographie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
fr: Anatomie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
fr: Histoire

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
fr: Préparation du test

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
fr: &Licence :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
fr: La licence sous laquelle votre document sera publié.
    Si vous désirez par la suite proposer votre fichier comme contribution à KDE, une licence appropriée est nécessaire.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
fr: GPL v2+ (Licence publique générale GNU version 2 ou ultérieure)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
fr: &Première langue :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
fr: &Seconde langue :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
fr: Configurer le&s propriétés grammaticales

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
fr: Télécharger une grammaire

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
fr: Temps sélectionnés pour l'exercice de conjugaison.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
fr: Colonnes visibles dans la fenêtre principale de l'éditeur.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
fr: Replier les éléments de l'affichage en arborescence pour la fenêtre de statistiques.

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
fr: Tabulation

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
fr: >= 2 espaces

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
fr: Ouvrir / Enregistrer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
fr: Toujours ouvrir le recueil qui était actif au moment de la fermeture de Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
fr: Si cette option est sélectionnée, le dernier recueil actif sera chargé automatiquement lors du démarrage de Parley à la place de l'écran de bienvenue.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
fr: Toujours charger le dernier recueil ouvert au démarrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
fr: Permettre l'enregistrement automatique de votre travail

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
fr: Si vous sélectionnez cette option, votre travail sera automatiquement enregistré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
fr: &Enregistrer automatiquement les fichiers de vocabulaire à la fermeture et s'arrêter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
fr: &Enregistrer automatiquement toutes les

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
fr: Sép&arateur pour l'importation / exportation de fichier texte (CSV) :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
fr: Choisissez le séparateur que vous souhaitez pour séparer vos données lors de l'importation et l'exportation de texte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
fr: Choisissez le séparateur que vous souhaitez pour séparer vos données lors de l'importation et l'exportation de données sous forme de texte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
fr: Modification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
fr: &Ajouter automatiquement de nouvelles lignes lors de modifications

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
fr: &Obtenir de nouveaux thèmes…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
fr: Détails du thème

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
fr: Contact :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
fr: Description :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
fr: Auteur :

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
fr: Modifier des langues

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Remove language
fr: Supprimer une langue

en: New Language
fr: Nouvelle langue

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
fr: Propriétés pour %1

en: Really delete language: %1?
fr: Supprimer vraiment la langue : %1 ?

en: Remove Language
fr: Supprimer une langue

en: No KDE keyboard selector found.
fr: Impossible de trouver un sélecteur de clavier KDE.

en: Tense Name
fr: Nom du temps

en: Enter name of tense:
fr: Saisissez le nom du temps :

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
fr: Impossible de supprimer le temps sélectionné
    car il est en cours d'utilisation.

en: Deleting Tense Description
fr: Suppression de la description du temps

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
fr: Disposition du clavier :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
fr: &Télécharger une grammaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
fr: Vérificateur orthographique :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
fr: Langue :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
fr: Police (exercice) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
fr: Police (éditeur) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
fr: Défini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
fr: Indéfini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
fr: &Masculin :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
fr: &Féminin :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
fr: &Neutre :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
fr: Pronoms personnels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
fr: &1ère personne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
fr: &2-ième personne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
fr: 3-ième personne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
fr: M&asculin :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
fr: F&éminin :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
fr: Neu&tre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
fr: Conjugaisons mixtes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
fr: Un forme de conjugaison existe pour le neutre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
fr: Le masculin et le féminin ont des conjugaisons différentes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
fr: Temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
fr: &Nouveau...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
fr: &Modifier...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fr: &Supprimer

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
fr: Disposition du clavier pour cette langue

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
fr: Vérificateur orthographique pour cette langue

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
fr: La police utilisée pour l'exercice

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
fr: La police utilisée dans l'éditeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
fr: Netto&yer

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
fr: Thème à utiliser pour les exercices et l'écran d'accueil

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
fr: Nombre de profils de configuration enregistrés

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
fr: Si cette option est sélectionnée, lors de l'utilisation de la boîte de dialogue pour l'ajout d'entrées, de nouvelles lignes seront ajoutées suivant les besoins

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
fr: Ceci définit le séparateur utilisé lors du copier / coller de texte. La tabulation est utilisée par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
fr: Le nombre d'entrées par leçon

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
fr: Si cette option est sélectionnée, le dernier fichier ouvert sera chargé à chaque démarrage de l'application

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
fr: Si cette option est sélectionnée, le vocabulaire est automatiquement enregistré à la fermeture et l'arrêt

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
fr: Si cette option est sélectionnée, un enregistrement est effectué à intervalles réguliers

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
fr: Intervalle entre deux enregistrements automatiques

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
fr: Afficher des images au recto des fiches mnémotechniques.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
fr: Afficher des images au verso des fiches mnémotechniques.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
fr: Si cette option est sélectionnée dans la boîte de dialogue pour le blocage des requêtes, alors la requête est bloquée.

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
fr: Si cette option est sélectionnée dans la boîte de dialogue pour le blocage des requêtes, alors, la requête accepte un délai d'expiration.

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
fr: Ajouter du vocabulaire nouveau dans une collection selon l'ordre des leçons. Veuillez noter que la transition d'une leçon à l'autre ne sera pas abrupte mais progressive, d'une leçon vers la suivante.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
fr: Le nombre d'entrées proposées au même moment. Si l'une d'elles reçoit une réponse correcte, une autre entrée sera ajoutée.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
fr: Inverser aléatoirement la direction

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
fr: Limiter le temps de réponse de l'utilisateur dans un test.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
fr: Afficher - affiche la solution au bout d'un tempos donné, « Continuer » passe à la question suivante une fois le délai expiré.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
fr: Délai maximum avant de répondre.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
fr: Activer les listes de suggestions dans l'exercice écrit.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
fr: Active l'affichage des indices.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
fr: Compter comme réponses correctes celles ne contenant que des fautes d'accents.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
fr: Compter comme réponses correctes celles ne contenant que des fautes de majuscules.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
fr: Compter comme réponses correctes celles ne contenant que des fautes de ponctuation.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
fr: Diviser les traductions dans l'exercice écrit.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
fr: Diviser les traductions suivant des périodes.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
fr: Diviser les traductions suivant les deux-points.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
fr: Diviser les traductions suivant les points-virgules.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
fr: Diviser les traductions suivant les virgules.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
fr: Activer le bouton « Afficher plus » pour donner une solution partielle dans l'exercice écrit.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
fr: Activer le bouton « Passer (Je sais) » dans l'exercice écrit.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
fr: Lorsqu'un synonyme est saisi à la place du mot attendu, cela compte il comme une bonne réponse ?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
fr: Activer l'affichage des images dans les boîtes de dialogue d'exercices.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
fr: Activer la lecture des sons dans les boîtes de dialogue d'exercices.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
fr: Afficher des images plutôt que des mots dans les fiches mnémotechniques. Ceci ne sera réalisé que s'il n'y a aucun mot dans la leçon.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
fr: Le nombre maximal de mots qui seront travaillés dans une session de formation.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
fr: Le nombre maximal de nouveaux (non pratiqués) mots qui seront utilisés dans une session de formation.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
fr: Limiter le nombre de mots dans la phase initiale.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
fr: Le nombre maximal de mots dans la phase initiale. Si la limite est dépassée, aucun mot nouveau ne sera ajouté.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
fr: Utiliser le même type de mot que celui de la solution pour les réponses incorrectes dans un questionnaire à choix multiples.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
fr: Nombre de réponses proposées, y compris la réponse correcte, pour une question à choix multiples.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
fr: Afficher / masquer la barre de recherche.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
fr: Quand cette option est activée, une leçon affiche également les entrées de ses sous leçons.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
fr: Afficher / masquer la colonne des leçons.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
fr: Afficher / masquer la colonne active.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
fr: Sélectionner les leçons à afficher pour modification

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
fr: La manière dont la fenêtre principale est divisée.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
fr: La police utilisée dans le tableau de vocabulaire

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
fr: La police utilisée pour la phonétique

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
fr: Colonne actuellement sélectionnée

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
fr: Ligne actuellement sélectionnée

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
fr: Couleur utilisée pour afficher les niveaux de confiance

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
fr: Couleur utilisée pour afficher les premiers niveaux de confiance

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
fr: Couleur utilisée pour afficher les leçons non valables

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
fr: L'entrée doit avoir été appelée au moins ce nombre de fois pour être incluse dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
fr: L'entrée doit avoir été demandée au plus ce nombre de fois pour être incluse dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
fr: L'entrée doit avoir reçu au moins ce nombre de réponses incorrectes pour être incluse dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
fr: L'entrée doit avoir reçu au plus ce nombre de réponses incorrectes pour être incluse dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
fr: La sous-leçon doit avoir au moins ce niveau de confiance (0..7) pour être incluse dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
fr: La sous-leçon doit avoir au plus ce niveau de confiance (0..7) pour être incluse dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
fr: Seuls les types de mot sélectionnés seront inclus dans l'exercice.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
fr: Types de mots sélectionnés pour les exercices.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
fr: Natures et genres sélectionnés pour les exercices.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
fr: La langue que vous apprenez.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
fr: La langue que vous connaissez déjà.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
fr: Afficher la solution après la fourniture de la réponse.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
fr: Temps pendant lequel la solution est affichée (secondes). La valeur 0 correspond à un temps illimité.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
fr: Le mode d'exercice actuellement sélectionné.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
fr: Le mode d'exercice actuellement sélectionné.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
fr: Temps pendant lequel les différents niveaux de confiance doivent être bloqués

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
fr: Temps après lequel les différents niveaux de confiance doivent expirer

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
fr: Si cette option est sélectionnée, le sens de la formation pour chaque mode de formation est enregistré.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
fr: Est-ce que le sens de la formation doit-il être enregistré pour chaque mode de formation ?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
fr: Valeurs enregistrées pour le sens de la formation pour chaque mode de formation.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
fr: L'emplacement des fournisseurs pour Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
fr: La commande utilisée pour démarrer un fichier de vocabulaire téléchargé

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
fr: Le dossier où les fichiers de vocabulaire sont enregistrés par défaut

en: Theme
fr: Thème

[ctx: title:window general settings]
en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: View
fr: Affichage

en: View Settings
fr: Configuration d'affichage

en: Online Translations
fr: Traductions en ligne

en: Online Translation Services
fr: Servies de traductions en ligne

en: translate-shell is available.
fr: Le programme « translate-shell » est disponible.

en: translate-shell executable could not be found.
fr: Il est impossible de trouver l'exécutable « translate-shell ».

en: Error
fr: Erreur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
fr: Intégration du shell de traduction

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
fr: Lancer un test interactif de fonctionnalité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
fr: Le test interactif nécessite la traduction du mot anglais « parley » en Allemand.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
fr: Lancer le test en ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
fr: Résultat :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
fr: Spécifier quelle police utiliser pour l'affichage de la prononciation utilisant des symboles phonétiques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
fr: &Police pour les symboles phonétiques :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
fr: Couleurs de base pour afficher les niveaux :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
fr: Couleur utilisée pour afficher la progression

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
fr: Cliquez ici pour modifier la couleur utilisée pour l'affichage de l'avancement.

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Alt+0
fr: « Alt » + « 0 »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
fr: Couleur pour afficher les progrès rapides :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
fr: Couleur utilisée pour afficher la progression

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
fr: Cliquez ici pour modifier la couleur utilisée pour l'affichage de l'avancement préliminaire.

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Alt+1
fr: « Alt » + « 1 »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
fr: Couleur utilisée pour afficher les niveaux

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
fr: Cliquez ici pour modifier la couleur utilisée pour l'affichage des leçons non valables.

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Alt+2
fr: « Alt » + « 2 »

en: Remove confidence levels from this unit
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance pour cette leçon.

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance à partir de cette leçon et de toutes les sous-leçons

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
fr: Supprimer tous les niveaux de confiance à partir de cette leçon et de toutes les sous-leçons

en: Progress gradients
fr: Paliers de progression

en: Early progress
fr: Progression rapide

en: Not Practiced
fr: Exercice non &fait

en: Invalid Entries
fr: Entrées non valables

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
fr: Totalement appris

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
fr: Exercice non &fait

en: Known to Learning
fr: Connu vers à apprendre

en: Learning to Known
fr: A apprendre vers connu

en: Mixed Directions
fr: Directions mélangées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
fr: Langue à travailler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
fr: Langue connue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
fr: Mode « Exercice »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
fr: Fiches mnémotechniques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
fr: &Lettres mélangées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
fr: Choix m&ultiples

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
fr: Écri&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
fr: Phrases d'e&xemple

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
fr: &Genre des noms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
fr: Co&njugaisons

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
fr: Direction des exercices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
fr: Se rappeler chaque mode d'entraînement

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
fr: Niveau de confiance (%1)
