parley - en to hi translation catalogue (177 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
hi: समानार्थी

en: Antonym
hi: विरूद्धार्थी

en: Paraphrase
hi: भावानुवाद

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Dashboard)
en: Parley
hi: पारले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
hi: बजाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
hi: संज्ञा या क्रिया की तुलना करने के लिए कम्पेरेटिव प्रयोग किया गया (तीव्र)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
hi: सुपरलेटिव (तीव्रतम)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
hi: प्रथम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
hi: सेकंड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
hi: तृतीय पुरूष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
hi: तृतीय स्त्री

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
hi: तृतीय न्यूट्रल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
hi: अगला (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
hi: कालः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
hi: एक वचन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
hi: ड्यूअल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
hi: बहुवचन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
hi: मल्टीपल चॉइस

en: Enter search terms here
hi: ढूंढा जाने वाला वाक्यांश यहां पर भरें

en: S&earch:
hi: ढूंढें: (&e)

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
hi: अभ्यास (&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
hi: मूल से गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
hi: मिथ्या मित्रः (&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
hi: अभ्यास गणना (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
hi: गलतः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
hi: कुल: (&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
hi: पिछला अभ्यास (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
hi: कभी नहीं (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
hi: आज (&o)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
hi: जिस तिथि को इस एक्सप्रेशन पर पिछली बार अभ्यास किया गया था

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
hi: अभी तक अभ्यास नहीं किया गया है

en: New Lesson
hi: नया सबक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
hi: सबक

en: &Add New Entry
hi: नई प्रविष्टि जोड़ें (&A)

en: Append a new row to the vocabulary
hi: शब्दावली के अंत में नई पंक्ति जोड़ें

en: &Delete Entry
hi: प्रविष्टि मिटाएँ (&D)

en: Delete the selected rows
hi: चयनित पंक्तियों को मिटाएं

en: Copy
hi: नक़ल

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Select all rows
hi: सभी पंक्तियों को चुनें

en: Deselect all rows
hi: सभी पंक्तियों का चयन हटाएँ

en: Untitled
hi: बिना शीर्षक

en: Vocabulary Trainer
hi: शब्दावली प्रशिक्षक

en: Helps you train your vocabulary
hi: आपकी शब्दावली को शिक्षित करने में मदद करता है

en: Frederik Gladhorn
hi: फ्रेडरिक ग्लेडहार्न

en: Peter Hedlund
hi: पीटर हेडलुंड

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
hi: बहुत से सुधार, पूर्व मेंटेनर तथा केडीई ४ में पोर्ट

en: Ewald Arnold
hi: एवाल्ड अर्नाल्ड

en: Original Author
hi: मूल लेखक

en: Anne-Marie Mahfouf
hi: एन्ने मैरी मेहफोफ

en: Port to KConfig XT
hi: के-कॉन्फ़िग एक्सटी में पोर्ट

en: Jeremy Whiting
hi: जेरेमी व्हिटिंग

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
hi: केडीई४ के लिए केवीटीएमएल लाइब्रेरी को फिर से लिखा जा रहा है

en: Markus Büchele
hi: मार्क्स बुशेल

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
hi: केडीई४ के लिए बग रपट तथा टेस्टिंग

en: Ramona Knapp
hi: रमोना नैप

en: Document file to open
hi: खोलने हेतु दस्तावेज़ फ़ाइल

en: &Properties...
hi: गुण...(&P)

en: Edit document properties
hi: दस्तावेज़ गुणों को संपादित करें

en: Show the configuration dialog
hi: कॉन्फ़िगरेशन संवाद दिखाएँ

en: &Languages...
hi: भाषाएं... (&L)

en: Start Practice...
hi: अभ्यास प्रारंभ करें...

en: Configure Practice...
hi: अभ्यास कॉन्फ़िगर करें...

en: Show Se&arch
hi: ढूंढना दिखाएँ (&a)

en: Toggle display of the search bar
hi: खोजक पट्टी का प्रदर्शन टॉगल करें

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
hi:  %1 के लिए गुण

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
hi: शब्दावलि परिवर्धित है.
    
    बाहर होने से पहले सहेजें?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
hi: फ़ाइल "%1" में लिखने की कोशिश में त्रुटि : %2 हुई

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
hi: <qt>फ़ाइल<p><b>%1</b></p>पहले से ही मौज़ूद है. क्या आप इसे मिटाकर लिखना चाहते हैं?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
hi: सहेज रहे %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
hi: भाषाएं

en: A Second Language
hi: द्वितीय भाषा

en: Do not Care
hi: कोई चिंता नहीं

en: 30 Min
hi: 30 मि.

en: 1 Hour
hi: 1 घंटा

en: 2 Hours
hi: 2 घंटे

en: 4 Hours
hi: 4 घंटे

en: 8 Hours
hi: 8 घंटे

en: 12 Hours
hi: 12 घंटे

en: 18 Hours
hi: 18 घंटे

en: 1 Day
hi: 1 दिन

en: 2 Days
hi: 2 दिन

en: 3 Days
hi: 3 दिन

en: 4 Days
hi: 4 दिन

en: 5 Days
hi: 5 दिन

en: 6 Days
hi: 6दिन

en: 1 Week
hi: 1 सप्ताह

en: 2 Weeks
hi: 2 सप्ताह

en: 3 Weeks
hi: 3 सप्ताह

en: 4 Weeks
hi: 4 सप्ताह

en: 1 Month
hi: 1 माह

en: 2 Months
hi: 2 माह

en: 3 Months
hi: 3 माह

en: 4 Months
hi: 4 माह

en: 5 Months
hi: 5 माह

en: 6 Months
hi: 6 माह

en: 10 Months
hi: 10 माह

en: 12 Months
hi: 12 माह

en: Illogical blocking times.
hi: इल्लाजिकल ब्लॉकिंग टाइम्स.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
hi: स्तर %1 के लिए समय स्तर %2 के लिए समय से कम होना चाहिए.

en: 
    Illogical expiration times.
hi: 
    इल्लाजिकल एक्सपायरेशन टाइम्स.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
hi: 
    इल्लाजिकल ब्लॉकिंग वि. एक्सपायरेशन टाइम्स.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
hi: स्तर %1 पर ब्लाकिंग समय एक्सपायरेशन समय से कम होना चाहिए.

en: Illogical Values
hi: इल्लाजिकल मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
hi: स्तर &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
hi: स्तर &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
hi: स्तर &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
hi: बीत रहा (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
hi: ब्लाकिंग (&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
hi: स्तर &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
hi: स्तर &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
hi: स्तर &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
hi: स्तर &3:

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
hi: अभ्यास कॉन्फ़िगर करें

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
hi: ब्लॉकिंग

en: Blocking Settings
hi: ब्लॉकिंग विन्यास

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
hi: देहलीज (थ्रेशोल्ड)

en: Threshold Settings
hi: देहलीज (थ्रेशोल्ड) विन्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
hi: सामान्य दस्तावेज़ गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
hi: शीर्षकः (&T)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
hi: दस्तावेज़ के लिए एक शीर्षक.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
hi: टिप्पणीः (&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
hi: कोई अतिरिक्त जानकारी.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
hi: एक सामान्य वर्ग जिसमें आपका दस्तावेज संबंधित है.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
hi: संगीत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
hi: भूगोल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
hi: शरीर-रचना विज्ञान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
hi: इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
hi: जांच तैयारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
hi: लाइसेंसः (&L)

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
hi: टैब

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
hi: >= 2 स्पेसेस

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
hi: खोलें/सहेजें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
hi: अपने कार्य को स्वचालित सहेजा जाना स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
hi: यदि आप इस विकल्प को चुनते हैं तो आपका कार्य स्वचालित सहेजा जाएगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
hi: बन्द करने पर शब्दावली को स्वचालित सहेजें तथा बाहर हों (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
hi: बैकअप बनाएँ प्रत्येक (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
hi: मिनट्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
hi: संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
hi: लेखकः

en: Add language
hi: भाषा जोड़ें

en: Remove language
hi: भाषा हटाएँ

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
hi:  %1 के लिए गुण

en: Really delete language: %1?
hi: सचमुच भाषा को मिटाएँ: %1?

en: Remove Language
hi: भाषा हटाएँ

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
hi: चयनित उपयोक्ता द्वारा पारिभाषित काल को मिटाया नहीं जा सका
    चूंकि यह उपयोग में है.

en: Deleting Tense Description
hi: काल वर्णन मिटाया जा रहा है

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
hi: कुंजीपट ख़ाकाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
hi: भाषा:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
hi: आलेख

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
hi: डेफिनिट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
hi: इंडेफिनिट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
hi: नर: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
hi: मादा: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
hi: न्यूट्रलः (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
hi: &1. व्यक्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
hi: &2. व्यक्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
hi: 3. व्यक्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
hi: पुल्लिंगः (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
hi: स्त्रीलिंगः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
hi: न्यूटर: (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
hi: ड्यूअल कांजुगेशन्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
hi: न्यूट्रल कांजुगेशन फ़ॉर्म पहले से ही मौज़ूद है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
hi: पुरुष/स्त्री में भिन्न समुच्चय होते हैं

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
hi: काल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
hi: नया... (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
hi: सुधारें... (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
hi: साफ करें (&C)

[ctx: title:window general settings]
en: General
hi: सामान्य

en: General Settings
hi: सामान्य विन्यास

en: View
hi: दृश्य

en: View Settings
hi: दृश्य विन्यास

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Alt+1
hi: ऑल्ट+1

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Alt+2
hi: ऑल्ट+2
