parley - en to hne translation catalogue (289 entries)

en: Number of entries in this lesson.
hne: ए सबक मं प्रविस्टि मन के संख्या

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
hne: अभ्यास चालू करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
hne: एखर बर कान्फिगरेसन अनदेखा करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
hne: सबक अनदेखा करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
hne: अक्छर टाइप अनदेखा करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
hne: रोक दे गे ल अनदेखा करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
hne: चुने गे प्रविस्टि के संख्या:

en: None
hne: कुछ नइ

en: Pronunciation
hne: उच्चारन

en: Word Type
hne: अक्छर टाइप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
hne: समानार्थी

en: Antonym
hne: विरूद्धार्थी

en: Example
hne: उदाहरन

en: Comment
hne: टिप्पनी

en: Paraphrase
hne: भावानुवाद

en: No Languages Defined
hne: कोई भाखा परिभासित नइ

en: Practice
hne: अभ्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
hne: हटाव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Dashboard)
en: Parley
hne: पारले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headingLabel)
en: <h1>Parley</h1>
hne: <h1>पार्ले</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
hne: बजाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
hne: रेकार्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
hne: अभी हाल के देखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
hne: टेबल फालो करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
hne: संग्या या काम के तुलना करे बर कम्पेरेटिव परयोग करे गे (तीव्र)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
hne: निरपेक्छ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
hne: कम्पेरेटिव:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
hne: सुपरलेटिव (तीव्रतम)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
hne: सुपरलेटिव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
hne: विसेसन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
hne: काम-विसेसन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
hne: पहिली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
hne: सेकन्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
hne: तीसर पुरूस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
hne: तीसर स्त्री

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
hne: तीसर न्यूट्रल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
hne: अगला (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
hne: कालः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
hne: एक वचन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
hne: ड्यूअल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
hne: बहुवचन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
hne: पुरुसवाचक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
hne: स्त्रीवाचक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
hne: नपुंसक लिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
hne: डीक्लेंसन फारम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
hne: अगला

en: Word Types
hne: अक्छर किसम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
hne: मल्टीपल चाइस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
hne: समानार्थी

en: Antonyms
hne: विरूद्धार्थी

en: False Friends
hne: नकली मितान

en: Phonetic Symbols
hne: ध्वन्यात्मक चिनहा

en: Image
hne: फोटू

en: Summary
hne: सारांस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
hne: अवाज

en: Enter search terms here
hne: खोजइया वाक्यांस इहां भरव

en: S&earch:
hne: खोजव: (&e)

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
hne: अभ्यास (&P)

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
hne: संपादक औजार पट्टी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
hne: मूल से गुन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
hne: मिथ्या मित्रः (&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
hne: अभ्यास गनना (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
hne: गलतः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
hne: कुल: (&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
hne: पिछला अभ्यास (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
hne: कभू नइ (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
hne: आज (&o)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
hne: जउन तारीक ल ए एक्सप्रेसन मं पिछला बार अभ्यास करे रिहिस

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
hne: अभी तक अभ्यास नइ करे गे हे

en: Verb
hne: काम

en: Noun
hne: संग्या

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
hne: प्रिव्यू

en: New Lesson
hne: नवा सबक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
hne: भाखा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
hne: सबक

en: Select Synonyms
hne: समानार्थी चुनव

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
hne: %1 के समानार्थी:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
hne: %1 के विरुद्धार्थी:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
hne: %1 के नकली मितान:

en: &Add New Entry
hne: नवा प्रविस्टि जोड़व (&A)

en: Append a new row to the vocabulary
hne: सब्दावली के आखरी मं नवा लकीर जोड़व

en: &Delete Entry
hne: प्रविस्टि मेटाव (&D)

en: Delete the selected rows
hne: चुने गे पंक्तियों ल मेटाव

en: Copy
hne: नकल

en: Cut
hne: काटव

en: Paste
hne: चिपकाव

en: Select all rows
hne: सब्बो पंक्तियों ल चुनव

en: Deselect all rows
hne: सब्बो पंक्तियों के चयन हटाव

en: Toggle display of individual vocabulary columns
hne: अलग अलग सब्दावली स्तम्भ दिखाना टागल करव

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
hne[0]: का आप मन सचमुच चुने गे प्रविस्टि मन ल मिटाना चाहथो ?
hne[1]: का आप मन सचमुच चुनी गे %1 प्रविस्टि मन ल मिटाना चाहथो ?

en: Delete
hne: मेटाव

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
hne: हिज्जा जंचइया नइ हे

en: New
hne: नवा

en: Add a new word type to your document
hne: अपन कागद मं नवा सब्द किसिम जोड़व

en: Rename
hne: नाम बदलव

en: Delete Word Type
hne: सब्द किसिम मेटारव

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
hne: व्याकरन

en: Masculine Noun
hne: पुरुसवाचक संग्या

en: Feminine Noun
hne: स्त्रीवाचक संग्या

en: Neuter Noun
hne: नपुंसक-लिंग संग्या

en: No Special Type
hne: विसेस टाइप नइ हे

en: HTML document
hne: एचटीएमएल कागद

en: Export As
hne: अइसन निर्यात करव

en: Untitled
hne: बिना सीर्सक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
hne: निर्यात

en: Vocabulary Trainer
hne: सब्दावली प्रसिक्छक

en: Helps you train your vocabulary
hne: आप मन के सब्दावली ल सिक्छित करे मं मदद करथे

en: Frederik Gladhorn
hne: फ्रेडरिक ग्लेडहार्न

en: David Capel
hne: डेविड केपल

en: Practice Dialogs
hne: अभ्यास गोठ

en: Avgoustinos Kadis
hne: अवगोस्तिनस कादिस

en: Scripting
hne: स्क्रिप्टिंग

en: Peter Hedlund
hne: पीटर हेडलुंड

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
hne: बहुत से सुधार, पहिली के मेंटेनर अउ केडीई ४ मं पोर्ट

en: Ewald Arnold
hne: एवाल्ड अर्नाल्ड

en: Original Author
hne: मूल लेखक

en: Lee Olson
hne: ली ओलसन

en: Artwork and Oxygen Icons
hne: कलाकारी अउ आक्सीजन चिनहा

en: Anne-Marie Mahfouf
hne: एन्ने मैरी मेहफोफ

en: Port to KConfig XT
hne: के-कान्फिग एक्सटी मं पोर्ट

en: Jeremy Whiting
hne: जेरेमी व्हिटिंग

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
hne: केडीई४ बर केवीटीएमएल लाइब्रेरी ल फिर से लिखत हे

en: Markus Büchele
hne: मार्क्स बुसेल

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
hne: केडीई४ बर बग रपट अउ टेस्टिंग

en: Ramona Knapp
hne: रमोना नैप

en: Document file to open
hne: खोले बर कागद फाइल

en: Creates a new vocabulary collection
hne: नवा सब्दकोस संग्रह बनाथे

en: Opens an existing vocabulary collection
hne: अभी हाल के सब्दकोस संग्रह ल खोलथे

en: Open &Downloaded Vocabularies...
hne: डाउनलोड करे गे सब्दावली ल खोलव... (&D)

en: Open downloaded vocabulary collections
hne: डाउनलोड करे गे सब्दावली संग्रह खोलव

en: Save the active vocabulary collection
hne: सक्रिय सब्दावली संग्रह ल सहेजव

en: Save the active vocabulary collection with a different name
hne: सक्रिय सब्दावली संग्रह ल एक नवा नाम से सहेजव

en: &Export...
hne: निर्यात... (&E)

en: Export to HTML or CSV
hne: एचटीएमएल या सीएसवी मं निर्यात करव

en: &Properties...
hne: गुन...(&P)

en: Edit document properties
hne: कागद गुन मन ल संपादित करव

en: Quit Parley
hne: पारले से बाहिर जाव

en: Show the configuration dialog
hne: कान्फिगरेसन गोठ देखाव

en: &Languages...
hne: भाखा... (&L)

en: Automatic Translation
hne: अपने अपन अनुवाद

en: Start Practice...
hne: अभ्यास चालू करव...

en: Configure Practice...
hne: अभ्यास कान्फिगर करव...

en: Change practice settings
hne: अभ्यास सेटिंग बदलव

en: Show Se&arch
hne: ढूंढना देखाव (&a)

en: Toggle display of the search bar
hne: खोजक पट्टी के प्रदर्सन टागल करव

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
hne:  %1 बर गुन

en: Open in practice &mode
hne: अभ्यास मोड मं खोलव (&m)

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
hne: सब्दावलि परिवर्धित हे.
    
    बाहिर होए से पहिली सहेजव?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
hne: फाइल "%1" मं लिखे के कोसिस मं गलती : %2 होइस

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
hne: <qt>फाइल<p><b>%1</b></p>पहिली से ही मौजूद हे. का आप मन एला मेटाय के लिखना चाहथो ?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
hne: सहेजत हे %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
hne: पब्लिक डोमेन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
hne: भाखा

en: A Second Language
hne: दुसरा भाखा

en: Lesson 1
hne: सबक 1

en: Download New Vocabularies...
hne: नवा सब्दावली डाउनलोड करव...

en: Downloads new vocabulary collections
hne: नवा सब्दावली संग्रह डाउनलोड करव

en: Do not Care
hne: कोई चिंता नइ

en: 30 Min
hne: 30 मि.

en: 1 Hour
hne: 1 घंटा

en: 2 Hours
hne: 2 घंटे

en: 4 Hours
hne: 4 घंटे

en: 8 Hours
hne: 8 घंटे

en: 12 Hours
hne: 12 घंटे

en: 18 Hours
hne: 18 घंटे

en: 1 Day
hne: 1 दिन

en: 2 Days
hne: 2 दिन

en: 3 Days
hne: 3 दिन

en: 4 Days
hne: 4 दिन

en: 5 Days
hne: 5 दिन

en: 6 Days
hne: 6दिन

en: 1 Week
hne: 1 हफ्ता

en: 2 Weeks
hne: 2 हफ्ता

en: 3 Weeks
hne: 3 हफ्ता

en: 4 Weeks
hne: 4 हफ्ता

en: 1 Month
hne: 1 महिना

en: 2 Months
hne: 2 महिना

en: 3 Months
hne: 3 महिना

en: 4 Months
hne: 4 महिना

en: 5 Months
hne: 5 महिना

en: 6 Months
hne: 6 महिना

en: 10 Months
hne: 10 महिना

en: 12 Months
hne: 12 महिना

en: Illogical blocking times.
hne: इल्लाजिकल ब्लाकिंग टाइम्स.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
hne: स्तर %1 बर समय स्तर %2 बर समय से कम होना चाही.

en: 
    Illogical expiration times.
hne: 
    इल्लाजिकल एक्सपायरेसन टाइम्स.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
hne: 
    इल्लाजिकल ब्लाकिंग वि. एक्सपायरेसन टाइम्स.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
hne: स्तर %1 मं ब्लाकिंग समय एक्सपायरेसन समय से कम होना चाही.

en: Illogical Values
hne: इल्लाजिकल मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
hne: स्तर &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
hne: स्तर &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
hne: स्तर &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
hne: बीत रहा (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
hne: ब्लाकिंग (&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
hne: स्तर &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
hne: स्तर &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
hne: स्तर &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
hne: स्तर &3:

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
hne: अभ्यास कान्फिगर करव

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
hne: ब्लाकिंग

en: Blocking Settings
hne: ब्लाकिंग सेटिंग

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
hne: देहलीज (थ्रेसोल्ड)

en: Threshold Settings
hne: देहलीज (थ्रेसोल्ड) सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
hne: कम से कम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
hne: संकेत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
hne: जारी रखव

en: Stop Practice
hne: अभ्यास रोकव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
hne: हल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
hne: सामान्य कागद गुन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
hne: सीर्सकः (&T)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
hne: कागद बर एक सीर्सक.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
hne: लेखकः (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
hne: टिप्पनीः (&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
hne: कोई अतिरिक्त जानकारी.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
hne: एक सामान्य वर्ग जेमां आप मन के कागद संबंधित हे.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
hne: संगीत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
hne: भूगोल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
hne: सरीर-रचना विग्यान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
hne: इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
hne: जांच तैयारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
hne: लाइसेंसः (&L)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
hne: जीपीएलवी२+ (जीएनयू लाइब्रेरी जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करन २ या बाद के)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
hne: पहिली भाखा: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
hne: दुसरा भाखा: (&S)

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
hne: टैब

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
hne: >= 2 स्पेसेस

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
hne: खोलव/सहेजव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
hne: अपन काम ल अपने अपन सहेजे जाना स्वीकारव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
hne: यदि आप मन एखर विकल्प ल चुनथव तहां आप मन के काम अपने अपन सहेजे जाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
hne: बन्द करे मं सब्दावली ल अपने अपन सहेजव अउ बाहिर होही (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
hne: बैकअप बनाव हर एक (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
hne: मिनट्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
hne: संपादन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
hne: थीम विवरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
hne: संपर्क:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
hne: वर्नन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
hne: लेखकः

en: Add language
hne: भाखा जोड़व

en: Remove language
hne: भाखा हटाव

en: New Language
hne: नवा भाखा

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
hne:  %1 बर गुन

en: Really delete language: %1?
hne: सचमुच भाखा ल मेटाव: %1?

en: Remove Language
hne: भाखा हटाव

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
hne: चुने गे कमइया से परिभासित काल ल नइ मिटा सकिस
    काबर कि ए उपयोग मं हे.

en: Deleting Tense Description
hne: काल वर्नन मिटात हे

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
hne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
hne: कुंजीपट खाकाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
hne: भाखा:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
hne: आलेख

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
hne: डेफिनिट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
hne: इंडेफिनिट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
hne: नर: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
hne: मादा: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
hne: न्यूट्रलः (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
hne: &1. मनखे:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
hne: &2. मनखे:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
hne: 3. मनखे:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
hne: पुल्लिंगः (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
hne: स्त्रीलिंगः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
hne: नपुंसक लिंग: (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
hne: ड्यूअल कांजुगेसन्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
hne: न्यूट्रल कांजुगेसन फारम पहिली से ही मौजूद हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
hne: पुरुस/स्त्री मं भिन्न समुच्चय होथे

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
hne: काल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
hne: नवा... (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
hne: सुधारव... (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
hne: मेटाव (&D)

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
hne: ए लोकेल बर कुंजीपट खाका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
hne: साफ करव (&C)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
hne: बन्द करे मं सब्दावली ल अपने अपन सहेजव अउ बाहिर होव

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
hne: दिसा बेतरतीब स्वेप करव

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
hne: उत्तर दे बर सबसे अधिक समय.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
hne: पूराविरामचिनहा मं अनुवाद अलग करव.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
hne: कोलन मं अनुवाद अलग करव

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
hne: अर्द्धविरामचिनहा मं अनुवाद अलग करव.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
hne: विरामचिनहा मं अनुवाद अलग करव.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
hne: लेखन अभ्यास मं छोड़व (मैं एला जानथों) बटन सक्छम करव.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
hne: खोजक पट्टी के प्रदर्सन टागल करव.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
hne: सक्रिय खंभा देखाव/लुकाव

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
hne: अभी हाल चुने गे पंक्ति

en: Theme
hne: प्रसंग

[ctx: title:window general settings]
en: General
hne: सामान्य

en: General Settings
hne: सामान्य सेटिंग

en: View
hne: दृस्य

en: View Settings
hne: दृस्य सेटिंग

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Alt+1
hne: आल्ट+1

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Alt+2
hne: आल्ट+2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
hne: फ्लैस कार्ड
