KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (530 entries)

en: Number of entries in this lesson.
hu: Ebben a leckében található cikkek száma.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
hu: A szókészlet dokumentum nem tartalmaz bejegyzéseket amit a választott gyakorlat típus használna.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
hu: Gyakorlás indítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
hu: <p>Az általad a gyakorlatra választott szókészletlista üres.</p><p>Lent úgy tudsz választani, hogy figyelmen kívül hagysz a konfigurációbeállításaid közül néhányat, és így is el tudsz indítani egy gyakorlatot.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
hu: Konfiguráció figyelmen kívül hagyása ehhez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
hu: Leckék figyelmen kívül hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
hu: Szótípusok figyelmen kívül hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
hu: Zároltak figyelmen kívül hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
hu: Hibás válaszidők figyelmen kívül hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
hu: Gyakorlási idők figyelmen kívül hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
hu: Figyelmen kívül hagyja a minimum/maximum szintet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
hu: Érintett szavak száma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
hu: Bejegyzések összesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
hu: Szavak számának eredménye a gyakorlatban:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
hu: Gyűjtemény: %1

en: None
hu: Nincs

en: You can drag and drop words onto their word type.
hu: Szavakat foghat meg és rakhat be a szótípusokra.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
hu: Szinonima nézet engedélyezése szinonimák szerkesztéséhez.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
hu: Antonima nézet engedélyezése antonimák szerkesztéséhez.

en: Pronunciation
hu: Kiejtés

en: Word Type
hu: Szótípus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
hu: Szinonima

en: Antonym
hu: Antonima

en: Example
hu: Példa

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Paraphrase
hu: Körülírás

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
hu: Kérem használja a Szerkesztés menü -> Nyelvek pontját a dokumentuma beállításához.

en: No Languages Defined
hu: Nincs meghatározott nyelv

en: Open this vocabulary collection in the editor
hu: Kinyitja ezt a szókészletgyűjteményt a szerkesztőben

en: Practice
hu: Gyakorlás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
hu: Lejátszás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
hu: Felvétel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
hu: Jelenlegi keresése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
hu: Kövesse a táblát

en: Could not determine word type of adjectives
hu: Nem sikerült meghatározni a melléknév szótípusát

en: Could not determine word type of adverbs
hu: Nem sikerült meghatározni a határozószavak szótípusát

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
hu: A középfok főnevek vagy igék összehasonlításakor használt (gyorsabb)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
hu: Abszolút:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
hu: Középfok:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
hu: Felsőfok (leggyorsabb)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
hu: Felsőfok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
hu: Melléknév

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
hu: Határozószó

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
hu: Ragozás alakok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
hu: Első személy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
hu: Második személy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
hu: Egyes szám harmadik személy (hímnem)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
hu: Egyes szám harmadik személy (nőnem)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
hu: Egyes szám harmadik személy (semleges nemű)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
hu: Köve&tkező

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
hu: &Igeidő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
hu: Egyes szám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
hu: Kettős

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
hu: Többes szám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
hu: Hímnemű

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
hu: Nőnemű

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
hu: Semleges nemű

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
hu: Főnévragozási alakok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
hu: Szám:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
hu: Következő

en: Word Types
hu: Szótípusok

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
hu: Ragozás (igék, melléknevek, főnevek)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
hu: Összehasonlítási formák

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
hu: Többszörös választás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: Antonyms
hu: Antonimák

en: False Friends
hu: Valótlan barátok

en: Phonetic Symbols
hu: Fonetikai jelek

en: Image
hu: Kép

en: Summary
hu: Összegzés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
hu: Hang

en: Enter search terms here
hu: Írja be a keresési kifejezéseket ide

en: S&earch:
hu: &Keresés:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hu: &Szerkesztés

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hu: &Nézet

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
hu: &Egység

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
hu: &Gyakorlás

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
hu: Szerkesztő eszköztár

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
hu: Tulajdonságok az eredetiből

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
hu: H&ibás:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
hu: Gyak&orlások száma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
hu: &Hibás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
hu: Össz&esen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
hu: &Utolsó gyakorlás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
hu: &Soha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
hu: &Ma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
hu: A kifejezés utolsó gyakorlási dátuma

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
hu: Még nem volt gyakorolva

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
hu: yyyy. MM. dd.

en: Verb
hu: Ige

en: Noun
hu: Főnév

en: "%1" is a:
hu: „%1” egy:

en: Enter LaTeX code here.
hu: Itt adja meg a LaTeX kódot.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
hu: Előnézet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
hu: Matematikai mód

en: Move to new lesson
hu: Áthelyezés új leckébe

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
hu: Áthelyezi a kijelölt szógyűjteményt egy új leckébe

en: The root lesson cannot be deleted.
hu: A forrás lecke nem törölhető.

en: New Lesson
hu: Új lecke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
hu: Hozzáadás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
hu: Nyelv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
hu: Lecke

en: Select Synonyms
hu: Szinonimák kiválasztása

en: %1 and %2 are not Synonyms
hu: %1 és %2 nem szinonimák

en: %1 and %2 are Synonyms
hu: %1 és %2 szinonimák

en: %1 and %2 are not Antonyms
hu: %1 és %2 nem antonimák

en: %1 and %2 are Antonyms
hu: %1 és %2 antonimák

en: %1 and %2 are not False Friends
hu: %1 és %2 nem Hamis barátok

en: %1 and %2 are False Friends
hu: %1 és %2 Hamis barátok

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
hu: %1 szinonimája:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
hu: %1 antonimái:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
hu: %1 hamis barátai:

en: Enable/Disable the columns for each language
hu: Engedélyezi/Letiltja az oszlopokat mindegyik nyelvhez

en: Sound file selected: %1
hu: Kiválasztott hangfájl: %1

en: Image file selected: %1
hu: Kiválasztott képfájl: %1

en: &Add New Entry
hu: Új bejegyzés &hozzáadása

en: Append a new row to the vocabulary
hu: Új sor hozzáfűzése a szótárhoz

en: &Delete Entry
hu: Bejegyzés &törlése

en: Delete the selected rows
hu: A kijelölt sorok törlése

en: Copy
hu: Másolás

en: Cut
hu: Kivágás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Select all rows
hu: Kijelöli az összes sort

en: Deselect all rows
hu: A sorok kijelölésének megszüntetése

en: Vocabulary Columns...
hu: Szókészlet oszlopok...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
hu: Az egyéni szókészletoszlopok kijelző kapcsolója

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
hu[0]: Biztosan törölni szeretné a kijelölt bejegyzést?
hu[1]: Biztosan törölni szeretne %1 kijelölt bejegyzést?

en: Delete
hu: Törlés

en: Nothing to spell check.
hu: Nincs ellenőrzendő szöveg.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
hu: Nem érhető el helyesírás-ellenőrző

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
hu: Vagy a nyelv, amit beállítottak helytelen, vagy nincs feltelepítve helyesírás ellenőrző ezen a helyen: %1.

en: New
hu: Új

en: Add a new word type to your document
hu: Hozzáad egy új szótípust a dokumentumodhoz

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Rename the selected word type
hu: A kiválasztott szótípus átnevezése

en: Delete Word Type
hu: Szótípus törlése

en: Delete the selected word type.
hu: A kijelölt szótípus eltávolítása.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
hu: Nyelvtan

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
hu: Tanítsa meg a Parley-nak egy szótípus nyelvtani jelentését.

en: This word type folder contains nouns.
hu: Ez a szótípus mappa főneveket tartalmaz.

en: Masculine Noun
hu: Hímnemű főnév

en: This word type folder contains masculine nouns.
hu: Ez a szótípus mappa hímnemű főneveket tartalmaz.

en: Feminine Noun
hu: Nőnemű főnév

en: This word type folder contains feminine nouns.
hu: Ez a szótípus mappa nőnemű főneveket tartalmaz.

en: Neuter Noun
hu: Semleges nemű főnév

en: This word type folder contains neuter nouns.
hu: Ez a szótípus mappa semleges főneveket tartalmaz.

en: This word type folder contains adjectives.
hu: Ez a szótípus mappa mellékneveket tartalmaz.

en: This word type folder contains adverbs.
hu: Ez a szótípus mappa határozószavakat tartalmaz.

en: This word type folder contains verbs.
hu: Ez a szótípus mappa igéket tartalmaz.

en: Conjunction
hu: Kötőszó

en: This word type folder contains conjunctions.
hu: Ez a szótípus mappa kötőszavakat tartalmaz.

en: No Special Type
hu: Nincs különleges típus

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
hu: Ez a szótípus dosszié nem tartalmaz különleges jelentésű szótípusokat.

en: The root word type cannot be deleted.
hu: A szótípus gyökere nem törölhető.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
hu[0]: Még egy ilyen típusú szó maradt. El fogja veszíteni a típusát. Folytatja?
hu[1]: Még %1 ilyen típusú szó maradt. El fogják veszíteni a típusukat. Folytatja?

en: HTML document
hu: HTML dokumentum

en: Could not write to file "%1"
hu: Nem sikerült írni a(z) „%1” fájlba

en: Export As
hu: Exportálás mint

en: Untitled
hu: Névtelen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
hu: Exportálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
hu: Flash Kártyák - nyomtatás ismeret kártyákra (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
hu: Egy olyan szókészletlista, ami működik a webböngészőben és ki lehet nyomtatni (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
hu: Vesszővel elválasztott értékek (CSV)

en: Vocabulary Trainer
hu: Szógyakorló

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
hu: © Ewald Arnold	1999-2002.
    © A KDE fejlesztői	2001-2002.
    © Peter Hedlund	2004-2007.
    © Frederik Gladhorn	2007-2010.

en: Helps you train your vocabulary
hu: Segít a szavak memorizálásában

en: Developer and Co-maintainer
hu: Fejlesztő és közreműködő karbantartó

en: Developer, former maintainer
hu: Fejlesztő, korábbi karbantartó

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Practice Dialogs
hu: Gyakorlási párbeszédablakok

en: Scripting
hu: Szkriptelés

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
hu: Számtalan javítás, korábbi karbantartó, portolás KDE4-re

en: Original Author
hu: Eredeti szerző

en: Artwork and Oxygen Icons
hu: Grafika és Oxygen ikonok

en: Port to KConfig XT
hu: Átvitel a KConfig XT-re

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
hu: A kvhtml programkönyvtár átírása KDE 4-re

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
hu: Hibabejelentések, tesztelés a KDE 4-es verzióhoz

en: Conceived the name Parley
hu: A program névadója

en: Document file to open
hu: A megnyitandó dokumentum

en: Creates a new vocabulary collection
hu: Új szógyűjtemény létrehozása

en: Opens an existing vocabulary collection
hu: Megnyit egy már létező szógyűjteményt

en: Open &Downloaded Vocabularies...
hu: &Letöltött szógyűjtemények megnyitása…

en: Open downloaded vocabulary collections
hu: Letöltött szógyűjtemények megnyitása

en: Save the active vocabulary collection
hu: Az aktív szógyűjtemény mentése

en: Save the active vocabulary collection with a different name
hu: Az aktív szógyűjtemény mentése más néven

en: &Export...
hu: &Exportálás…

en: Export to HTML or CSV
hu: Exportálás HTML vagy CSV formátumba

en: &Properties...
hu: &Tulajdonságok…

en: Edit document properties
hu: A dokumentumjellemzők szerkesztése

en: Dashboard
hu: Áttekintő

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
hu: Az aktuális szógyűjtemény bezárása és az áttekintő megjelenítése

en: Quit Parley
hu: Bezárja a programot

en: Show the configuration dialog
hu: A beállítóablak megjelenítése

en: &Languages...
hu: Nye&lvek...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
hu: Szerkeszd meg, a gyűjteményben milyen nyelvek vannak és a nyelvtani tulajdonságokat.

en: Automatic Translation
hu: Automatikus fordítás

en: Start Practice...
hu: Gyakorlás indítása...

en: Start practicing
hu: Gyakorlás indítása

en: Configure Practice...
hu: Gyakorlási beállítások...

en: Change practice settings
hu: Gyakorlási beállítások megváltoztatása

en: Write a file with the results of the practice
hu: Fájl írása a gyakorlás eredményeivel

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Switch to vocabulary editor
hu: Váltás a szótár-szerkesztőre

en: Show Se&arch
hu: K&eresés

en: Toggle display of the search bar
hu: A keresési eszköztár ki-be kapcsolása

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
hu: Tulajdonságok: %1

en: Open in practice &mode
hu: Gyakorló mód megnyitása

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
hu: Gyűjtemény megnyitása

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
hu: A szótár megváltozott.
    
    El szeretné menteni a fájlt kilépés előtt?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
hu: Hiba történt a következő fájl írásakor: "%1". %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
hu: Fájl mentése

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
hu: <qt>Már létezik<p><b>%1</b></p>nevű fájl. Felül szeretné írni?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
hu: %1 mentése

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
hu: Közkincs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
hu: Nyelvek

en: A Second Language
hu: Egy második nyelv

en: Lesson 1
hu: 1. lecke

en: Could not open vocabulary collection "%1"
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) „%1” szókészlet gyűjteményt

en: Download New Vocabularies...
hu: Új szótárak letöltése…

en: Downloads new vocabulary collections
hu: Új szókészletek letöltése

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Fő eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
hu: Gyakorlás eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
hu: Statisztika eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
hu: Gyakorlási összesítés eszköztár

en: Stop
hu: Leállítás

en: All comparison forms were right.
hu: Az összes összehasonlító alak helyes.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
hu: „%1” a hibás szó.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
hu: Mindkét összehasonlítási forma (középfok és felsőfok) helytelen.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
hu: A középfok hibás.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
hu: A felsőfok hibás.

en: Enter the comparison forms.
hu: Adja meg a ragozási alakokat.

en: Do not Care
hu: Nem számít

en: 30 Min
hu: 30 perc

en: 1 Hour
hu: 1 óra

en: 2 Hours
hu: 2 óra

en: 4 Hours
hu: 4 óra

en: 8 Hours
hu: 8 óra

en: 12 Hours
hu: 12 óra

en: 18 Hours
hu: 18 óra

en: 1 Day
hu: 1 nap

en: 2 Days
hu: 2 nap

en: 3 Days
hu: 3 nap

en: 4 Days
hu: 4 nap

en: 5 Days
hu: 5 nap

en: 6 Days
hu: 6 nap

en: 1 Week
hu: 1 hét

en: 2 Weeks
hu: 2 hét

en: 3 Weeks
hu: 3 hét

en: 4 Weeks
hu: 4 hét

en: 1 Month
hu: 1 hónap

en: 2 Months
hu: 2 hónap

en: 3 Months
hu: 3 hónap

en: 4 Months
hu: 4 hónap

en: 5 Months
hu: 5 hónap

en: 6 Months
hu: 6 hónap

en: 10 Months
hu: 10 hónap

en: 12 Months
hu: 12 hónap

en: Illogical blocking times.
hu: Irreális blokkolási idők.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
hu: A(z) %1. szinthez tartozó időnek alacsonyabbnak kellene lennie a(z) %2. szinthez tartozó időnél.

en: 
    Illogical expiration times.
hu: 
    Irreális lejárási idők.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
hu: 
    Irreális blokkolási ill. lejárási idők.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
hu: A(z) %1. szinten a blokkolási időnek rövidebbnek kellene lennie a lejárási időnél.

en: Illogical Values
hu: Irreális értékek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
hu: &2. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
hu: &5. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
hu: &6. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
hu: Le&járás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
hu: &Blokkolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
hu: &4. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
hu: &7. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
hu: &1. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
hu: &3. szint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
hu: Ne kerüljön elő kétszer ugyanaz a bejegyzés ennyi időn belül:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
hu: A szógyűjtemény egy fokozattal lejjebb vált ennyi idő után:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
hu: Melléknevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
hu: Határozószók

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
hu: Gyakorlás beállítása

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
hu: Általános

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
hu: Speciális gyakorlási beállítások

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
hu: Blokkolás

en: Blocking Settings
hu: Blokkolási beállítások

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
hu: Korlátok

en: Threshold Settings
hu: Korlátbeállítás

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
hu: Különleges

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
hu: Különleges gyakorlási beállítások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
hu: Javítás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
hu: A válasz hibás ékezettel is helyesnek számít.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
hu: Bármilyen nagybetűhasználat a válaszban helyesnek számít.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
hu: A gyakorlat alatt arra használhatja a tipp gombot, hogy lássa a megoldás részleteit.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
hu: Képek és hangok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
hu: A gyakorlat alatt képek jelennek meg a kérdésért.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
hu: A gyakorlat alatt képek jelennek meg a megoldásért.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
hu: Képek használatának engedélyezése szöveg helyett a tanulókártyákon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
hu: Képek engedélyezése szavak helyett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
hu: Engedélyezi a kiejtéshang fájlok lejátszását a gyakorlat alatt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
hu: Alapértelmezettként megkérdezi, hogy belépsz e a szinonimákba ameddig belépsz abba amit közvetlenül az aktuális szóval társítanak. Ezzel az engedélyezett lehetőséggel bármilyen szinonimát elfogad.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
hu: Munkamenetek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
hu: Amikor több válaszos gyakorlatot készít, azonos szótípus választ próbáljon megmutatni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
hu: Válassza ki ugyanazt a szótípust

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
hu: Választások száma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
hu: Csak az alábbi megszorításoknak eleget tevő szavakat kel gyakorolni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
hu: Legalább

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
hu: Legfeljebb

en: All conjugation forms were right.
hu: Minden ragozásalak helyes

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
hu[0]: Ön %1 ragozott alakot válaszolt meg helyesen.
hu[1]: Ön %1 ragozott alakot válaszolt meg helyesen.

en: Enter all conjugation forms.
hu: Adja meg az összes ragozási alakot.

en: Choose the right article for "%1"
hu: Válassza ki a helyes névelőt ehhez: „%1”

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
hu: %1 hímnemű

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
hu: %1 nőnemű

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
hu: %1 semleges nemű

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
hu: Egység: %1

en: New word
hu: Új szó

en: initial
hu: kezdeti

en: long term
hu: hosszú távú

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
hu[0]: %2 helyes választ adtál a összes %1 szóból.
    %3% készen van.
hu[1]: %2 helyes választ adtál a összes %1 szóból.
    %3% készen van.

en: Rendering...
hu: Renderelés…

en: LaTeX error.
hu: LaTeX hiba.

en: You revealed the answer by using too many hints.
hu: Felfedted a választ azáltal, hogy túl sok utalást használtál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
hu: Kihagyja most ezt a szót és később újra rákérdez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
hu: Válasz később

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
hu: Tipp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
hu: Folytatás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
hu: abszolút

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
hu: középfok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
hu: felsőfok

en: Stop Practice
hu: Gyakorlat leállítása

en: Stop practicing
hu: Gyakorlás leállítása

en: Change answer to right/wrong
hu: A válasz megváltoztatása helyesre/helytelenre

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
hu: Amikor válaszolt, a Parley meg fogja jeleníteni, hogy a válasza helyes vagy hibás.
    Ez a parancsikon úgy változik, minek számít a válasz.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
hu: jártas vagy %1 a(z) %2-ből és a %3-ből.

en: one word | %1 words
hu[0]: egy szó
hu[1]: %1 szó

en: one minute | %1 minutes
hu[0]: Egy perc
hu[1]: %1 perc

en: one second | %1 seconds
hu[0]: 1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

en: Practice Overview
hu: Gyakorlás áttekintés

en: Switch to the Practice Overview page
hu: Váltás a Gyakorlás áttekintés oldalra

en: HTML Files
hu: HTML-fájlok

en: OpenDocument text files
hu: OpenDocument szövegfájlok

en: Practice results
hu: Gyakorlás eredmények

en: Answered questions: %1
hu: Megválaszolt kérdések: %1

en: Correct answers: %1
hu: Helyes válaszok: %1

en: Wrong answers: %1
hu: Hibás válaszok: %1

en: <b>Attempts</b>
hu: <b>Próbálkozások</b>

en: <b>Question</b>
hu: <b>Kérdés</b>

en: <b>Correct answer</b>
hu: <b>Helyes válasz</b>

en: <b>Your errors</b>
hu: <b>Az ön hibái</b>

en: Could not write to %1
hu: Nem sikerült írni ide: %1

en: Could not write file
hu: Nem sikerült írni a fájlba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
hu: Próbálkozások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
hu: Kérdés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
hu: Megoldás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
hu: A válasza

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
hu: A szókészletgyűjtemény kevesebb mint két nyelvet tartalmaz.

en: Could not start practice
hu: Nem sikerült elindítani a gyakorlatot

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
hu: Ez a válasz helyesnek lesz számolva.
    Csak akkor fogja a szavakat helyesnek számolni, ha azok első kísérletre helyesek.

en: Count this answer as wrong
hu: Válasz hibásként számítása

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
hu: Ez a válasz hibásnak fog számítani.
    Csak akkor fogja a szavakat helyesnek számolni, ha azok első kísérletre helyes a válasz.

en: Count this answer as correct
hu: Ezt a választ helyesnek veszi

[ctx: test results]
en: %1 % correct
hu: %1 % helyes

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
hu: %1 % hibás

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
hu: %1 % nem megválaszolt

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
hu: Helyes válasz az első kísérletre: %1 a(z) %2-ből (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
hu: Első próbálkozásra rossz válaszok: %1 a(z) %2 -ból (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
hu: Nem megválaszolt ezalatt a gyakorlat alatt: %1 a(z) %2-ből (%3 %)

en: Your answer was wrong.
hu: A válasza hibás volt.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
hu: A válasza egy szinonima volt. Kérem adjon meg egy másik szót azonos fordításban.

en: Your answer was an already entered synonym.
hu: A válasza egy már megadott szinonima volt.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
hu: A válasza egy szinonima volt és a nagybetűs írás hibás volt.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
hu: A válasza egy szinonima volt és az ékezetek hibásak voltak.

en: Your answer was a synonym.
hu: A válasza egy szinonima volt.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
hu: A válasza hibás, a nagybetűs hibák nem elfogadhatóak. Kérjük próbálja újra.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
hu: A válasza hibás, az ékezet hibák nem elfogadhatóak. Kérjük próbálja újra.

en: Your answer was wrong. Please try again.
hu: A válasza hibás volt. Kérjük próbálja újra.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
hu: A válasza helyes volt, de a nagybetűkezelései hibásak voltak.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
hu: A válasza helyes volt, de az ékezetek hibásak voltak.

en: Your answer was right.
hu: A válasza helyes volt.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
hu: A válasza helyes volt, de nem az első próbálkozás és a nagybetűkezelések hibásak voltak.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
hu: A válasz helyes volt... de nem az első próbálkozás és az ékezetek hibásak voltak.

en: Your answer was right... but not on the first try.
hu: A válaszod helyes, de nem ez volt az első próbálkozás.

en: The solution starts with: %1
hu: A megoldás ezzel kezdődik: %1

en: Synonym:
hu: Szinonima:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
hu: Általános dokumentumjellemzők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
hu: &Cím:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
hu: A dokumentum címe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
hu: &Szerző:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
hu: Egy mód, ahogy kapcsolatba lehet lépni veled (email vagy weboldal).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
hu: Megj&egyzés:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
hu: Egyéb megjegyzések.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
hu: Általános kategória, amelybe a dokumentum tartozik.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
hu: Zene

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
hu: Földrajz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
hu: Anatómia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
hu: Történelem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
hu: Teszt előkészítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
hu: &Licenc:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
hu: A dokumentum ezzel a licenccel készüljön.
    Ha azt szeretné, hogy a fájl előbb-utóbb bekerüljön a KDE-be, válasszon egy megfelelő szabad licencet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
hu: GPLv2+ (GNU Általános Nyilvános Licenc 2. verzió vagy későbbi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
hu: &Első nyelv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
hu: &Második nyelv:

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
hu: Ragozási gyakorlat a kiválasztott igeidőkért

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
hu: Látható oszlopok a fő szerkesztőablakban.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
hu: >= 2 szóköz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
hu: Megnyitás/mentés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
hu: Mindig kinyitja azt a gyűjteményt, ami aktív volt, mikor kilépsz a Parleyból

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
hu: Amikor ez a lehetőség ellenőrzött, az utolsó aktív gyűjtemény automatikusan be fog töltődni amikor elindul a Parley, ahelyett, hogy a bejelentkező képernyőt mutatná.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
hu: Mindig betölti kezdésnél az utoljára kinyitott gyűjteményt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
hu: Lehetővé teszi a munkája automatikus elmentését

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
hu: Ha bejelöli ezt az opciót, a munkája automatikusan el lesz mentve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
hu: A szógyűjtemények &automatikus mentése bezáráskor és kilépéskor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
hu: &Biztonsági mentés készítése minden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
hu: percenként

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
hu: &Elválasztókarakter szöveges fájl (CSV) importálásához/exportálásához:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
hu: Válassza ki, milyen elválasztókaraktert szeretne használni szöveg importálásakor és exportálásakor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
hu: Válassza ki, milyen karakterrel kell elválasztani a kifejezések részeit szöveg importálásakor és exportálásakor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
hu: Szerkesztés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
hu: Automatikusan új sorokat csatol, amikor szerkeszt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
hu: Ú&j témák letöltése…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
hu: Témarészletek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
hu: Kapcsolat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
hu: Leírás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
hu: Szerző:

en: Add language
hu: Nyelv hozzáadása

en: Remove language
hu: Nyelv eltávolítása

en: New Language
hu: Új nyelv felvétele

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
hu: Tulajdonságok: %1

en: Really delete language: %1?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a nyelvet: %1?

en: Remove Language
hu: Nyelv eltávolítása

en: No KDE keyboard selector found.
hu: Nem található KDE billentyűzet választó.

en: Tense Name
hu: Igeidő neve

en: Enter name of tense:
hu: Adja meg az igeidő nevét:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
hu: Az egyedi igeidő törlése nem sikerült,
    mert valamelyik alkalmazás foglalja.

en: Deleting Tense Description
hu: Igeidő-leírás törlése

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
hu: Általános

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
hu: Billentyűzetkiosztás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
hu: Helyesírás-ellenőrző:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
hu: Nyelv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
hu: Betűtípus (gyakorlás):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
hu: Betűtípus (szerkesztő):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
hu: Névelők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
hu: Határozott

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
hu: Határozatlan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
hu: &Hímnemű:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
hu: &Nőnemű:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
hu: &Semleges nemű:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
hu: Személyes névmások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
hu: &1. személy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
hu: &2. személy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
hu: 3. személy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
hu: &Hímnemű:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
hu: &Nőnemű:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
hu: &Semleges nemű:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
hu: Kettős ragozás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
hu: Van semleges nemű ragozás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
hu: A hím- és nőnemű szavak ragozása eltérő

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
hu: Igeidők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
hu: Ú&j…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
hu: &Módosítás…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
hu: &Törlés

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
hu: Billentyűzetkiosztás ehhez a területi beállításhoz

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
hu: Helyesírás-ellenőrző ehhez a nyelvhez

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
hu: A gyakorlás alatt használt betűtípus

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
hu: A szerkesztőben használt betűtípus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
hu: &Tisztítás

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
hu: Téma használata a gyakorlatban és a nyitóképernyőn

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
hu: Eltárolt beállítási profilok száma

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
hu: Ha igaz, amikor a bejegyzés párbeszédet használja, új soroka kerülnek csatolásra, ha szükséges

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
hu: Ez a használt elválasztót állítja be amikor másol/beilleszt szöveget, alapértelmezett a Tab

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
hu: Ha igaz, minden alkalmazás kezdetén betöltődik a legutóljára megnyitott fájl

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
hu: Ha igaz, a szógyűjtemények automatikus mentése történik bezáráskor és kilépéskor

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
hu: Ha igaz, minden BiztonságiIdő percben a biztonsági mentés ment

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
hu: Időintervallum két automatikus biztonsági mentés között

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
hu: A tanulókártya előlapján lévő kép mutatása.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
hu: A tanulókártya hátlapján lévő kép mutatása.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
hu: Zárolás alatt van a kérdés párbeszéd fül, ha be van jelölve, akkor a kérdés zárolt.

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
hu: Zárolás alatt van a kérdés párbeszéd fül, ha be van jelölve, akkor a kérdés hozzáférés ideje lejárt.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
hu: Olyan bejegyzések száma, amiket gyakorolt már néhányszor. Ha egy ezek közül helyesen meg lett válaszolva, akkor másik bejegyzés csatolódik.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
hu: Az irányok véletlen fel&cserélése

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
hu: Korlátozza az időt a felhasználó számára a tesztben a válaszadásra

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
hu: Mutat - adott idő után mutatja a megoldást; Folytat - adott idő után a következő kérdésre megy.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
hu: A válaszadásra megengedett maximális idő.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
hu: Engedélyezi a javaslat listákat az írott gyakorlatban.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
hu: Tippek mutatásának engedélyezése.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
hu: Helyesnek veszi a válaszokat, ha csak az ékezet rossz.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
hu: Helyesnek veszi a válaszokat, ha csak az nagybetűkezelés rossz.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
hu: Osszon szét fordításokat az írott gyakorlatban.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
hu: A fordítások feldarabolása a mondatoknál.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
hu: A fordítások feldarabolása a kettőspontoknál.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
hu: A fordítások feldarabolása a pontosvesszőknél.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
hu: A fordítások feldarabolása a vesszőknél.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
hu: Több gomb megjelenítését engedélyezi az írott tesztben, hogy felfedje a megoldás részeit.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
hu: A kihagyás engedélyezése (Tudom) gomb bekapcsolása az írott gyakorlatban.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
hu: Amikor a szó helyett szinonimát ad meg, számolja helyesnek?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
hu: Engedélyezi a képbemutatót a gyakorlópárbeszédekben.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
hu: Engedélyezi a hanglejátszást a gyakorlópárbeszédekben.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
hu: Használja ugyanazt a szótípust a helytelen válaszokban mint a megoldás a többválasztásos gyakorlatban.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
hu: hány választ nyújtott egy többször kiválasztott kérdésre, a helyes választ is beleértve.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
hu: A keresősáv megjelenítésének ki-be kapcsolása.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
hu: Az aktív oszlop megjelenítése/elrejtése.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
hu: A főablak felosztási módja.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
hu: A profilban használt betűtípus kiválasztása

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
hu: A hangtanban használt betűtípus

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
hu: Jelenleg kijelölt oszlop

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
hu: Jelenleg kijelölt sor

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
hu: A kérdésnek legalább ilyen gyakran kell megjelennie, hogy bekerüljön a gyakorlatba.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
hu: A kérdésnek legfeljebb ilyen gyakran kell megjelennie, hogy bekerüljön a gyakorlatba.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
hu: A kérdésnek legalább ilyen gyakran kell helytelenül megválaszoltatnia, hogy bekerüljön a gyakorlatba.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
hu: A kérdésnek legfeljebb ilyen gyakran kell helytelenül megválaszoltatnia, hogy bekerüljön a gyakorlatba.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
hu: Csak a kiválasztott szótípusok fognak beletartozni a gyakorlatba.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
hu: Kiválasztott szótípus a gyakorlatokig.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
hu: A gyakorlatokért kiválasztott szótípus alcsoport.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
hu: A megoldás meg&jelenítése válasz után:

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
hu: A megoldásra fordítható időt mutatja (másodpercek). 0 a korlátlan.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
hu: Jelenleg a gyakorló mód van kiválasztva.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
hu: A Parley adatfájlok elérési útja

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
hu: A letöltött szókészlet indításához használt parancs

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
hu: Az az alapértelmezett könyvtár, ahová a letöltött szókészletek lettek mentve

en: Theme
hu: Téma

[ctx: title:window general settings]
en: General
hu: Általános

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: View
hu: Nézet

en: View Settings
hu: A beállítások megtekintése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
hu: Válassza ki, melyik betűtípust használja a program kiejtések kiírásákor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
hu: Kiejtésszimbólumok betűtípusa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
hu: Alapszín a szintek megjelenítéséhez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
hu: &Alap

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
hu: Teljesen megtanulva

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
hu: Nem gyakorolt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
hu: Tanulókártyák
