parley - en to ia translation catalogue (174 entries)

en: Unit
ia: Unitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
ia: Numero total de entratas:

en: None
ia: Necun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ia: Synonyme

en: Synonym (%1)
ia: Synonyme:(%1)

en: Example (%1)
ia: Exemplo (%1)

en: Example
ia: Exemplo

en: Comment (%1)
ia: Commento (%1)

en: Comment
ia: Commento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
ia: Crea un nove collection...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
ia: Discarga Nove Colectiones...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ia: Reproduce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ia: Registra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
ia: Discarga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ia: Prime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ia:  Secunda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ia: Pro&xime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ia: Numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ia: Proxime

en: Units
ia: Unitates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ia: Synonimos

en: Phonetic Symbols
ia: Symbolos Phonetic

en: Image
ia: Imagine

en: Summary
ia: Summario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ia: Sono

en: S&earch:
ia: C&erca:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ia: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
ia: &Unitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
ia: &False amico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ia: &Nunquam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ia: H&odie

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
ia: dd.MM.aaaa

en: Verb
ia: Verbo

en: Noun
ia: Substantivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
ia: Codice LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ia: Vista preliminar

en: New Unit
ia: Nove Unitate

en: Delete Unit
ia: Dele Unitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
ia: Adde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ia: Linguage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
ia: Exemplo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
ia: Commento:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
ia: Columnas de vocabulario

en: &Add New Entry
ia: &Adde nove entrata

en: &Delete Entry
ia: &Dele entrata

en: Copy
ia: Copia

en: Cut
ia: Talia

en: Paste
ia: Colla

en: Delete
ia: Dele

en: Nothing to spell check.
ia: Nihil de controlar orthographicamente

en: New
ia: Nove

en: Rename
ia: Renomina

[ctx: @title:window]
en: Export
ia: Exporta

en: Could not write to file "%1"
ia: On non pote scriber a file "%1"

en: Export As
ia: Exporta como

en: Untitled
ia: Sin titulo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ia: Exporta

en: Vocabulary Trainer
ia: Instructor de vocabulario

en: Frederik Gladhorn
ia: Frederok Gladhorn

en: Developer
ia: Disveloppator

en: Original Author
ia: Autor original

en: &Export...
ia: &Exporta...

en: &Properties...
ia: &Proprietates...

en: Dashboard
ia: Pannello de instrumentos

en: &Languages...
ia: &Linguages...

en: Configure Practice...
ia: Configura Practica...

en: Export Results...
ia: Exporta Resultatos...

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ia: Proprietates pro %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
ia: Salveguarda file

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
ia: Salveguarda vocabulario como

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
ia: <qt>Le file <p><b>%1</b></p> ja existe.Tu vole super scriber lo?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
ia: On salveguarda %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ia: Linguages

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

en: Stop
ia: Stoppa

en: 1 Hour
ia: 1 hora

en: 2 Hours
ia: 2 Horas

en: 4 Hours
ia: 4 Horas

en: 8 Hours
ia: 8 Horas

en: 12 Hours
ia: 12 Horas

en: 18 Hours
ia: 18 Horas

en: 1 Day
ia: 1 die

en: 2 Days
ia: 2 Dies

en: 3 Days
ia: 3 Dies

en: 4 Days
ia: 4 Dies

en: 5 Days
ia: 5 Dies

en: 6 Days
ia: 6 Dies

en: 1 Week
ia: 1 septimana

en: 2 Weeks
ia: 2 Septimanas

en: 3 Weeks
ia: 3 Septimanas

en: 4 Weeks
ia: 4 Septimanas

en: 1 Month
ia: 1 mense

en: 2 Months
ia: 2 Menses

en: 3 Months
ia: 3 Menses

en: 4 Months
ia: 4 Menses

en: 5 Months
ia: 5 Menses

en: 6 Months
ia: 6 Menses

en: 10 Months
ia: 10 Menses

en: 12 Months
ia: 12 Menses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
ia: Nivello &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
ia: Nivello &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
ia: Nivello &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
ia: Nivello &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
ia: Nivello &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
ia: Nivello &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
ia: Nivello &3:

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
ia: Configura Practica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
ia: Sessiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
ia: Numero maxime de nove parolas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ia: Al minus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ia: Al plus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
ia: Grado:

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
ia: Unitate: %1

en: initial
ia: Initial

en: Rendering...
ia: Rendition...

en: LaTeX error.
ia: Error de LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ia: Continua

en: one word | %1 words
ia[0]: Un parola
ia[1]: %1 parolas

en: one minute | %1 minutes
ia[0]: un minuta
ia[1]: %1 minutas

en: one second | %1 seconds
ia[0]: un secunda
ia[1]: %1 secundas

en: HTML Files
ia: Files HTML

en: <b>Attempts</b>
ia: <b>Tentativas</b>

en: <b>Question</b>
ia: <b>Demanda</b>

en: <b>Correct answer</b>
ia: <b>Responsa correcte</b>

en: Could not write to %1
ia: Il non pote scriber a %1

en: Could not write file
ia: Il non pote scriber le file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
ia: Tentativas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ia: Demanda

[ctx: test results]
en: %1 % correct
ia: %1 % correcte

en: Synonym:
ia: Synonyme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ia: &Titulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ia: &Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
ia: E-&posta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ia: &Commento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
ia: Cate&goria:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ia: Musica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ia: Geographia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ia: Historia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ia: &Licentia:

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
ia: >= 2 SPATIOS

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ia: Aperi/Salveguarda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ia: minutas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ia: Editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ia: &Obtene nove themas...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ia: Contacto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ia: Autor:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
ia: Modifica Linguages

en: Add language
ia: Adder Linguage

en: New Language
ia: Nove Linguage

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ia: Proprietates pro %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ia: Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ia: Disposition de Claviero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
ia: Controlator Orthographic:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ia: Linguage:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ia: Articulos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
ia: &Masculo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
ia: &Femina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
ia: &1. Persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
ia: &2. Persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
ia: 3. Persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
ia: M&asculo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
ia: F&emina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ia: &Nove ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
ia: &Modifica...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ia: &Dele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ia: &Netta

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ia: Como le fenestra principal es dividite.

en: Theme
ia: Thema

en: General Settings
ia: Preferentias General

en: View
ia: Vista

en: View Settings
ia: Preferentias de vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
ia: Resultato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
ia: Scribi&te
