parley - en to it translation catalogue (691 entries)

en: Unit
it: Unità

en: Number of entries in this lesson.
it: Numero di voci in questa lezione.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
it: Il vocabolario non contiene alcuna voce che può essere usata per il tipo di esercitazione scelto.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
it: Avvia esercitazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
it: <p>La tua scelta di vocabolari per l'esercitazione è vuota.</p><p>Qui sotto puoi scegliere di ignorare alcune delle tue impostazioni di configurazione per iniziare comunque un'esercitazione.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
it: Ignora configurazione per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
it: Ignora lezioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
it: Ignora i tipi di parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
it: Ignora il blocco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
it: Ignora il numero di risposte errate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
it: Ignora il numero di esercitazioni fatte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
it: Ignora il grado minimo e il massimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
it: Numero di parole interessate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
it: Numero di voci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
it: Numero di parole con cui esercitarsi:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
it: Collezione: %1

en: None
it: Nessuno

en: You can drag and drop words onto their word type.
it: Puoi trascinare le parole sul loro tipo di parola.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
it: Abilita la vista dei sinonimi per modificare sinonimi.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
it: Abilita la vista dei contrari per modificare i contrari.

en: Pronunciation (%1)
it: Pronuncia (%1)

en: Pronunciation
it: Pronuncia

en: Word Type (%1)
it: Tipo di parola (%1)

en: Word Type
it: Tipo di parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
it: Sinonimo

en: Synonym (%1)
it: Sinonimo (%1)

en: Antonym (%1)
it: Contrario (%1)

en: Antonym
it: Contrario

en: Example (%1)
it: Esempio (%1)

en: Example
it: Esempio

en: Comment (%1)
it: Commento (%1)

en: Comment
it: Commento

en: Paraphrase (%1)
it: Parafrasi (%1)

en: Paraphrase
it: Parafrasi

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
it: Usa Modifica -> Lingue per impostare il documento.

en: No Languages Defined
it: Nessuna lingua definita

en: Select a unit before adding vocabulary.
it: Scegli una unità prima di aggiungere vocabolari.

en: No Unit Selected
it: Nessuna unità selezionata

en: %1 word due | %1 words due
it[0]: Manca %1 parola
it[1]: Mancano %1 parole

en: Fully learned
it: Appreso a pieno

en: Open this vocabulary collection in the editor
it: Apri questa collezione di vocaboli nell'editor

en: Practice Anyway
it: Esegui comunque l'esercitazione

en: Practice
it: Esercitazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
it: Collezioni attive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
it: Collezioni completate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
it: Rimuovi

en: Are you sure you want to remove this collection?
it: Vuoi davvero rimuovere questa collezione?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
it: Crea una nuova collezione...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
it: Apri una collezione esistente...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
it: Scarica nuove collezioni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
it: Riproduci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
it: Registra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
it: Scarica un file audio con un servizio web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
it: Scarica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
it: Cerca corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
it: Segui tabella

en: Could not determine word type of adjectives
it: Non è stato possibile determinare il tipo di parola degli aggettivi

en: Could not determine word type of adverbs
it: Non è stato possibile determinare il tipo di parola degli avverbi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
it: Il comparativo è usato per confrontare nomi o verbi («più veloce»)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
it: Positivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
it: Comparativo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
it: Il superlativo («il più veloce»)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
it: Superlativo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
it: Aggettivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
it: Avverbio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
it: Forme di coniugazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
it: Prima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
it: Seconda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
it: Terza maschile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
it: Terza femminile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
it: Terza neutra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
it: &Successivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
it: &Tempo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
it: Singolare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
it: Doppie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
it: Plurale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
it: Maschile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
it: Femminile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
it: Neutro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
it: Forme di declinazione

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
it: Nominativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
it: Genitivo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
it: Dativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
it: Accusativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
it: Ablativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
it: Locativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
it: Vocativo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
it: Numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
it: Successiva

en: Units
it: Unità

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
it: Fai clic col tasto destro per aggiungere, eliminare o rinominare unità. Con le caselle puoi scegliere su quali unità vuoi esercitarti.
    Solo le unità marcate [x] saranno proposte nell'esercitazione!

en: Word Types
it: Tipi di parola

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
it: Flessione (verbi, aggettivi, nomi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
it: Forme di confronto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
it: Scelta multipla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Antonyms
it: Contrari

en: False Friends
it: Falsi amici

en: Phonetic Symbols
it: Simboli fonetici

en: Image
it: Immagine

en: Summary
it: Riepilogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
it: Suono

en: Enter search terms here
it: Inserisci la parole da cercare

en: Search your vocabulary
it: Cerca nel vocabolario

en: S&earch:
it: Ric&erca:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
it: &Unità

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
it: &Esercitazione

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
it: Barra degli strumenti dell'editor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
it: Proprietà dall'originale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
it: &Livello di fiducia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
it: &Falso amico:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
it: &Conteggi dell'esercitazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
it: E&rrato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
it: Tot&ale:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
it: &Esercitato l'ultima volta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
it: &Mai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
it: &Oggi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
it: L'ultima volta in cui ti sei esercitato su questa espressione

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
it: Non ancora esercitato

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
it: gg.MM.aaaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
it: Azze&ra livelli di fiducia

en: Verb
it: Verbo

en: Noun
it: Nome

en: "%1" is a:
it: «%1» è:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
it: Scegli il genere del nome

en: Enter LaTeX code here.
it: Inserisci il codice LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
it: Codice LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
it: Modalità matematica

en: New Unit
it: Nuova unità

en: Add a new unit to your document
it: Aggiungi una nuova unità al documento

en: Rename Unit
it: Rinomina unità

en: Delete Unit
it: Elimina unità

en: Delete the selected unit.
it: Elimina l'unità selezionata.

en: Split Unit into Smaller Units
it: Dividi l'unità in unità più piccole

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
it: Crea più unità più piccole da una grande unità.

en: Move to new lesson
it: Sposta in nuova lezione

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
it: Sposta i vocabolari selezionati in una nuova lezione

en: Remove Confidence Levels
it: Rimuovi livelli di fiducia

en: Remove confidence levels from this unit.
it: Rimuovi livelli di fiducia da questa unità.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
it: Rimuovi livelli di fiducia da questa unità e da tutte le sotto-unità

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
it: Rimuovi livelli di fiducia da questa unità e da tutte le sotto-unità.

en: Expand Units and Subunits
it: Espandi unità e sotto-unità

en: Expand all units and subunits.
it: Espandi tutte le unità e sotto-unità

en: Collapse All Units And Subunits
it: Richiudi tutte le unità e le sotto-unità

en: Collapse all units and subunits.
it: Richiudi tutte le unità e le sotto-unità.

en: The root lesson cannot be deleted.
it: La lezione principale non può essere cancellata.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
it[0]: C'è %1 parola rimasta in questa unità. Vuoi eliminarla?
it[1]: Ci sono %1 parole rimaste in questa unità. Vuoi eliminarle?

en: Entries per Unit
it: Voci per unità

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
it: L'unità sarà spezzata in unità più piccole. Quante voci vuoi in ogni unità?

en: New Lesson
it: Nuova lezione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
it: Aggiungi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
it: Lingua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
it: Lezione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
it: Tipo di parola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
it: Pronuncia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
it: Esempio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
it: Parafrasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
it: Commento:

en: Select Synonyms
it: Scegli sinonimi

en: %1 and %2 are not Synonyms
it: «%1» e «%2» non sono sinonimi

en: %1 and %2 are Synonyms
it: «%1» e «%2» sono sinonimi

en: %1 and %2 are not Antonyms
it: «%1» e «%2» non sono contrari

en: %1 and %2 are Antonyms
it: «%1» e «%2» sono contrari

en: %1 and %2 are not False Friends
it: «%1» e «%2» non sono falsi amici

en: %1 and %2 are False Friends
it: «%1» e «%2» sono falsi amici

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
it: Sinonimi di %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
it: Contrari di %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
it: Falsi amici di %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
it: Colonne del vocabolario

en: Enable/Disable the columns for each language
it: Abilita/disabilita per colonne per ogni lingua

en: Sound file selected: %1
it: File sonoro selezionato: %1

en: Image file selected: %1
it: Immagine selezionata: %1

en: &Add New Entry
it: &Aggiungi nuova voce

en: Append a new row to the vocabulary
it: Aggiungi una voce al vocabolario

en: &Delete Entry
it: &Elimina voce

en: Delete the selected rows
it: Elimina le voci selezionate

en: Copy
it: Copia

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Select all rows
it: Seleziona tutte le voci

en: Deselect all rows
it: Deseleziona tutte le voci

en: Vocabulary Columns...
it: Colonne del vocabolario...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
it: Mostra/nascondi singole colonne del vocabolario

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
it[0]: Vuoi davvero cancellare la voce selezionata?
it[1]: Vuoi davvero cancellare le %1 voci selezionate?

en: Delete
it: Elimina

en: Nothing to spell check.
it: Nulla da controllare.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
it: Nessun correttore ortografico disponibile

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
it: La lingua impostata non è corretta oppure non è installato alcun correttore ortografico per questa localizzazione: %1.

en: New
it: Nuovo

en: Add a new word type to your document
it: Aggiungi un nuovo tipo di parola al documento

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename the selected word type
it: Rinomina il tipo di parola selezionato

en: Delete Word Type
it: Elimina tipo di parola

en: Delete the selected word type.
it: Elimina il tipo di parola selezionato.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
it: Grammatica

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
it: Per far sapere a Parley il significato grammaticale di un tipo di parola.

en: This word type folder contains nouns.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene nomi.

en: Masculine Noun
it: Nome maschile

en: This word type folder contains masculine nouns.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene nomi maschili.

en: Feminine Noun
it: Nome femminile

en: This word type folder contains feminine nouns.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene nomi femminili.

en: Neuter Noun
it: None neutro

en: This word type folder contains neuter nouns.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene nomi neutri.

en: This word type folder contains adjectives.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene aggettivi.

en: This word type folder contains adverbs.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene avverbi.

en: This word type folder contains verbs.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene verbi.

en: Conjunction
it: Congiunzione

en: This word type folder contains conjunctions.
it: Questa cartella di tipi di parola contiene congiunzioni.

en: No Special Type
it: Nessun tipo speciale

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
it: Questa cartella di tipi di parola non contiene tipi di parola con un particolare significato.

en: The root word type cannot be deleted.
it: Il tipo di parola principale non può essere cancellato.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
it[0]: C'è una parola rimasta con questo tipo di parola. Perderà il suo tipo. Continuare?
it[1]: Ci sono %1 parole rimaste con questo tipo di parola. Perderanno il loro tipo. Continuare?

[ctx: @title:window]
en: Export
it: Esporta

en: HTML document
it: Documento HTML

en: Could not write to file "%1"
it: Non è stato possibile scrivere il file «%1»

en: Export As
it: Esporta come

en: Untitled
it: Senza titolo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
it: Esporta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
it: Carte mnemoniche - per la stampa delle carte d'apprendimento (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
it: Una lista di vocabolari per browser web, che può essere stampata (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
it: Valori separati da virgole (CSV)

en: Vocabulary Trainer
it: Esercitazioni vocabolario

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
it: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	La squadra di KDE
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
it: Ti aiuta a migliorare il tuo vocabolario

en: Developer and Co-maintainer
it: Sviluppatore e co-responsabile

en: Developer, former maintainer
it: Sviluppatore, responsabile precedente

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Practice Dialogs
it: Finestra dell'esercitazione

en: Scripting
it: Gestione script

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
it: Numerose correzioni, responsabile precedente, conversione a KDE4

en: Original Author
it: Autore originario

en: Artwork and Oxygen Icons
it: Grafica e icone Oxygen

en: Port to KConfig XT
it: Adattamento a KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
it: Riscrittura della libraria KVTML per KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
it: Segnalazioni di bug e test sulla strada per KDE4

en: Conceived the name Parley
it: Ha concepito il nome Parley

en: Document file to open
it: File di documento da aprire

en: Creates a new vocabulary collection
it: Crea una nuova collezione di vocaboli

en: Opens an existing vocabulary collection
it: Apri una collezione di vocaboli esistente

en: Open &Downloaded Vocabularies...
it: Apri i vocabolari s&caricati...

en: Open downloaded vocabulary collections
it: Apri le collezioni di vocaboli scaricate

en: Save the active vocabulary collection
it: Salva la collezione di vocaboli attiva

en: Save the active vocabulary collection with a different name
it: Salva con un altro nome la collezione di vocaboli attiva

en: &Export...
it: &Esporta...

en: Export to HTML or CSV
it: Esporta come HTML o CSV

en: &Properties...
it: &Proprietà...

en: Edit document properties
it: Modifica le proprietà del documento

en: Dashboard
it: Quadro degli strumenti

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
it: Chiudi la collezione di vocaboli corrente e mostra il quadro degli strumenti

en: Quit Parley
it: Esci da Parley

en: Show the configuration dialog
it: Mostra la finestra di configurazione

en: &Languages...
it: &Lingue...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
it: Modifica quali lingue sono nella collezione e le loro proprietà grammaticali.

en: Remove all confidence levels from the current document
it: Rimuovi tutti i livelli di fiducia dal documento corrente

en: Show Entries from Child Units
it: Mostra voci dalle unità figlie

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
it: Abilita per vedere in ogni unità anche le voci delle unità figlie.

en: Automatic Translation
it: Traduzione automatica

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
it: Abilita traduzione automatica delle voci dell'unità.

en: Start Practice...
it: Avvia esercitazione...

en: Start practicing
it: Avvia l'esercitazione

en: Configure Practice...
it: Configura l'esercitazione...

en: Change practice settings
it: Modifica impostazioni di esercitazione

en: Export Results...
it: Esporta i risultati...

en: Write a file with the results of the practice
it: Scrivi su file i risultati dell'esercitazione

en: Switch to vocabulary editor
it: Passa all'editor di vocabolari

en: Show Se&arch
it: Mostr&a ricerca

en: Toggle display of the search bar
it: Mostra/nasconde la barra di ricerca

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
it: Proprietà di %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
it: Apri collezione di vocaboli

en: Open in practice &mode
it: Apri in &modalità di esercitazione

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
it: La collezione di vocaboli è bloccata da un altro processo. Puoi aprire il file, ma se prendi il controllo del blocco perderai tutte le modifiche fatte nell'altro processo.
    
    Vuoi prendere il controllo del blocco?

en: Take Over Lock
it: Prendi il controllo

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
it: Si è verificato un errore durante l'apertura della collezione «%1»: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
it: Apri collezione

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
it: Il vocabolario è stato modificato.
    
    Salvare il file prima di uscire?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
it: Apri la collezione di vocaboli scaricata

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
it: Il file «%1» è bloccato da un altro processo. Puoi salvare il file se prendi il controllo del blocco, ma perderai tutte le modifiche fatte nell'altro processo.
    
    Vuoi prendere il controllo del blocco?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
it: Si è verificato un errore durante la scrittura del file «%1»: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
it: Salvataggio file

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
it: Salva il vocabolario come

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
it: <qt>Il file<p><b>%1</b></p>esiste già. Vuoi sovrascriverlo?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
it: Salvataggio di %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
it: Pubblico dominio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
it: Lingue

en: A Second Language
it: Una seconda lingua

en: Lesson 1
it: Lezione 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
it: Non è stato possibile aprire la collezione di vocaboli «%1»

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
it: Non puoi iniziare l'esercitazione se la lingua conosciuta e quella da imparare sono le stesse.

en: Select languages
it: Scegli lingue

en: Download New Vocabularies...
it: Scarica nuovi vocabolari...

en: Downloads new vocabulary collections
it: Scarica nuove collezioni di vocaboli

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
it: Barra dell'esercitazione

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
it: Barra delle statistiche

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
it: Barra di riepilogo dell'esercitazione

en: Stop
it: Ferma

en: All comparison forms were right.
it: Tutte le forme di confronto erano corrette.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
it: «%1» è la parola sbagliata.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
it: Entrambe le forme di confronto (comparativo e superlativo) erano sbagliate.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
it: Il comparativo è sbagliato.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
it: Il superlativo è sbagliato.

en: Enter the comparison forms.
it: Inserisci le forme di confronto.

en: Do not Care
it: Non importa

en: 30 Min
it: 30 min

en: 1 Hour
it: 1 ora

en: 2 Hours
it: 2 ore

en: 4 Hours
it: 4 ore

en: 8 Hours
it: 8 ore

en: 12 Hours
it: 12 ore

en: 18 Hours
it: 18 ore

en: 1 Day
it: 1 giorno

en: 2 Days
it: 2 giorni

en: 3 Days
it: 3 giorni

en: 4 Days
it: 4 giorni

en: 5 Days
it: 5 giorni

en: 6 Days
it: 6 giorni

en: 1 Week
it: 1 settimana

en: 2 Weeks
it: 2 settimane

en: 3 Weeks
it: 3 settimane

en: 4 Weeks
it: 4 settimane

en: 1 Month
it: 1 mese

en: 2 Months
it: 2 mesi

en: 3 Months
it: 3 mesi

en: 4 Months
it: 4 mesi

en: 5 Months
it: 5 mesi

en: 6 Months
it: 6 mesi

en: 10 Months
it: 10 mesi

en: 12 Months
it: 12 mesi

en: Illogical blocking times.
it: Tempi di blocco incoerenti.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
it: Il tempo per il livello %1 dev'essere inferiore al tempo per il livello %2.

en: 
    Illogical expiration times.
it: 
    Tempi di scadenza incoerenti.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
it: 
    Tempi di blocco incoerenti in relazione ai tempi di scadenza.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
it: Al livello %1 il tempo di blocco dev'essere inferiore al tempo di scadenza.

en: Illogical Values
it: Valori incoerenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
it: Livello &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
it: Livello &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
it: Livello &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
it: &Scadenza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
it: Bl&occo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
it: Livello &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
it: Livello &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
it: Livello &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
it: Livello &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
it: Non esercitarti sui vocabolari che sono stati chiesti entro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
it: I vocabolari diminuiscono di un grado dopo questo tempo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
it: Includi aggettivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
it: Includi avverbi

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
it: Configura l'esercitazione

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
it: Generali

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
it: Impostazioni generali dell'esercitazione

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
it: Blocco

en: Blocking Settings
it: Impostazioni blocco

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
it: Soglie

en: Threshold Settings
it: Impostazioni delle soglie

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
it: Specifiche

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
it: Impostazioni avanzate di esercitazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
it: Correzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
it: Le risposte con accenti sbagliati sono ancora contate come corrette.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
it: Ignora gli accenti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
it: In qualsiasi modo le maiuscole e le minuscole sono scritte, la risposta è contata come corretta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
it: Ignora le maiuscole/le minuscole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
it: Le risposte con errori di punteggiatura sono contate come corrette.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
it: Ignora la punteggiatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
it: Durante l'esercitazione puoi usare il pulsante «Suggerimento» per vedere parti della soluzione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
it: Abilita suggerimenti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
it: Immagini e suoni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
it: Durante l'esercitazione, sono mostrate le immagini per le domande.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
it: Immagini per le domande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
it: Durante l'esercitazione, sono mostrate le immagini per le soluzioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
it: Immagini per le soluzioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
it: Permetti immagini al posto di parole nelle carte mnemoniche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
it: Permetti le immagini al posto delle parole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
it: Durante l'esercitazione, abilita la riproduzione di suoni con pronuncia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
it: Normalmente ti viene chiesto di inserire sinonimi fino a quando ne inserisci uno associato direttamente con la parola corrente. Con questa opzione abilitata, qualsiasi sinonimo è accettato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
it: Accetta qualsiasi sinonimo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
it: Sessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
it: Dimensione massima di una sessione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
it: Numero massimo di nuove parole:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
it: Durante la creazione di esercitazioni a scelta multipla, prova a mostrare le risposte di alcuni tipi di parola.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
it: Usa scelte per lo stesso tipo di parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
it: Numero di scelte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
it: Esercitati solo sul vocabolario che soddisfa la seguenti condizioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
it: Almeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
it: Al più

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
it: Grado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
it: Numero esercitazioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
it: Risposta errata:

en: All conjugation forms were right.
it: Tutte le forme di coniugazione erano corrette.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
it[0]: Hai risposto a %1 forma di coniugazione correttamente.
it[1]: Hai risposto a %1 forme di coniugazione correttamente.

en: Enter all conjugation forms.
it: Inserisci tutte le forme di coniugazione.

en: Choose the right article for "%1"
it: Scegli l'articolo giusto per «%1»

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
it: %1 è maschile

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
it: %1 è femminile

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
it: %1 è neutro

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
it: Unità: %1

en: New word
it: Nuova parola

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
it: %1, fiducia %2

en: initial
it: iniziale

en: long term
it: lungo termine

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
it[0]: Hai risposto correttamente a %2 parola su %1.
    Sei a %3%.
it[1]: Hai risposto correttamente a %2 parole su %1.
    Sei a %3%.

en: Rendering...
it: Visualizzazione...

en: LaTeX error.
it: Errore di LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
it: Hai rivelato la soluzione usando troppi suggerimenti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
it: Salta questa parola al momento e richiedi più tardi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
it: Rispondi più tardi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
it: Suggerimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
it: Continua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
it: Non lo sapevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
it: Lo sapevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
it: assoluto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
it: comparativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
it: superlativo

en: Stop Practice
it: Interrompi l'esercitazione

en: Stop practicing
it: Interrompi l'esercitazione

en: Change answer to right/wrong
it: Cambia risposta in giusta o sbagliata

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
it: Quando hai risposto, Parley mostrerà se la risposta è giusta o sbagliata.
    Questa scorciatoia modifica come la risposta è contata.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
it: Ti sei esercitato su «%1» in %2 e %3.

en: one word | %1 words
it[0]: una parola
it[1]: %1 parole

en: one minute | %1 minutes
it[0]: un minuto
it[1]: %1 minuti

en: one second | %1 seconds
it[0]: un secondo
it[1]: %1 secondi

en: Practice Overview
it: Riepilogo dell'esercitazione

en: Switch to the Practice Overview page
it: Vai alla pagina di riepilogo dell'esercitazione

en: HTML Files
it: File HTML

en: OpenDocument text files
it: File OpenDocument Text

en: Practice results
it: Risultati dell'esercitazione

en: Answered questions: %1
it: Domande con risposta: %1

en: Correct answers: %1
it: Risposte corrette: %1

en: Wrong answers: %1
it: Risposte sbagliate: %1

en: <b>Attempts</b>
it: <b>Tentativi</b>

en: <b>Question</b>
it: <b>Domanda</b>

en: <b>Correct answer</b>
it: <b>Risposta corretta</b>

en: <b>Your errors</b>
it: <b>I tuoi errori</b>

en: Could not write to %1
it: Non è stato possibile scrivere su «%1»

en: Could not write file
it: Non è stato possibile scrivere il file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
it: Tentativi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
it: Domanda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
it: Soluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
it: La tua risposta

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
it: La collezione di vocaboli contiene meno di due lingue.

en: Could not start practice
it: Non è possibile avviare l'esercitazione

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
it: Questa risposta sarà contata come corretta.
    Le parole saranno contate corrette solo se ne viene data la risposta corretta al primo tentativo.

en: Count this answer as wrong
it: Conta questa risposta come sbagliata

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
it: Questa risposta sarà contata come sbagliata.
    Le parole saranno contate corrette solo se ne viene data la risposta corretta al primo tentativo.

en: Count this answer as correct
it: Conta questa risposta come corretta

[ctx: test results]
en: %1 % correct
it: %1% corretto

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
it: %1% sbagliato

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
it: %1% senza risposta

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
it: Risposto correttamente al primo tentativo: %1 di %2 (%3)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
it: Risposto in modo sbagliato al primo tentativo: %1 di %2 (%3)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
it: Senza risposta durante questa esercitazione: %1 di %2 (%3)

en: Your answer was wrong.
it: La tua risposta era sbagliata.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
it: La tua risposta era un sinonimo. Inserisci un'altra parola con la stessa traduzione.

en: Your answer was an already entered synonym.
it: La tua risposta era un sinonimo già inserito.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
it: La tua risposta era un sinonimo e la punteggiatura non era corretta.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
it: La tua risposta era un sinonimo e le maiuscole non sono state rispettate.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
it: La tua risposta era un sinonimo e gli accenti erano scritti in modo sbagliato.

en: Your answer was a synonym.
it: La tua risposta era un sinonimo.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
it: La tua risposta era sbagliata dato che gli errori di punteggiatura non sono accettati. Riprova.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
it: La tua risposta era sbagliata e gli errori di scrittura delle maiuscole non sono accettati. Riprova.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
it: La tua risposta era sbagliata e accenti scritti in modo sbagliato non sono accettati. Riprova.

en: Your answer was wrong. Please try again.
it: La tua risposta era sbagliata. Riprova.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
it: La tua risposta era corretta, ma la punteggiatura era sbagliata.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
it: La tua risposta era corretta, ma le maiuscole non sono state rispettate.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
it: La tua risposta era corretta, ma gli accenti erano scritti in modo sbagliato.

en: Your answer was right.
it: La tua risposta era corretta.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
it: La tua risposta era corretta... ma non al primo tentativo, e la punteggiatura era sbagliata.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
it: La tua risposta era corretta... ma non al primo tentativo, e le maiuscole non sono state rispettate.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
it: La tua risposta era corretta... ma non al primo tentativo, e gli accenti erano scritti in modo sbagliato.

en: Your answer was right... but not on the first try.
it: La tua risposta era corretta... ma non al primo tentativo.

en: The solution starts with: %1
it: La soluzione inizia con: %1

en: Synonym:
it: Sinonimo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
it: Proprietà generali del documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
it: &Titolo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
it: Un titolo per il documento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
it: &Autore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
it: &Posta elettronica:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
it: Un modo per contattarti (indirizzo di posta elettronica o pagina web).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
it: &Commento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
it: Qualsiasi informazione aggiuntiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
it: Cate&goria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
it: Una categoria generale a cui appartiene il documento.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
it: Musica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
it: Geografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
it: Anatomia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
it: Storia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
it: Preparazione del test

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
it: &Licenza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
it: La licenza per il tuo documento.
    Se pensi di voler contribuire a KDE in futuro, è richiesta una licenza opportuna.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
it: GPLv2+ (GNU General Public License versione 2 o successiva)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
it: &Prima lingua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
it: &Seconda lingua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
it: &Imposta i dettagli della grammatica

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
it: Scarica la grammatica

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
it: I tempi selezionati per l'esercitazione sulla coniugazione.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
it: Colonne visibili nella finestra dell'editor principale.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
it: Elementi della vista ad albero collassati della finestra delle statistiche.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
it: >= 2 spazi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
it: Apertura/salvataggio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
it: Apri sempre la collezione che era attiva alla chiusura di Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
it: Quando questa opzione è attivata, l'ultima collezione attiva sarà caricata automaticamente all'avvio di Parley invece di mostrare la schermata di benvenuto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
it: All'avvio, carica sempre l'ultima collezione aperta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
it: Abilita salvataggio automatico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
it: Marcando questa casella, il tuo lavoro sarà salvato automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
it: Alla chiusura, &salva automaticamente i vocabolari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
it: &Crea una copia di sicurezza ogni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
it: minuti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
it: Sep&aratore per importare/esportare il file di testo (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
it: Scegli il separatore da usare per separare i dati quando importi ed esporti testo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
it: Scegli un separatore da usare per dividere per parti di un'espressione quando vengono importati o esportati dati come testo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
it: Durante la modifica, &aggiungi automaticamente nuove righe

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
it: &Scarica nuovi temi...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
it: Dettagli del tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
it: Contatto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
it: Descrizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
it: Autore:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
it: Modifica lingue

en: Add language
it: Aggiungi lingua

en: Remove language
it: Rimuovi lingua

en: New Language
it: Nuova lingua

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
it: Proprietà di %1

en: Really delete language: %1?
it: Eliminare la lingua «%1»?

en: Remove Language
it: Rimuovi lingua

en: No KDE keyboard selector found.
it: Non è stato trovato il selettore della tastiera di KDE

en: Tense Name
it: Nome del tempo

en: Enter name of tense:
it: Inserisci il nome del tempo:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
it: Impossibile cancellare il tempo selezionato (definito dall'utente)
    perché in uso.

en: Deleting Tense Description
it: Sto cancellando la descrizione di un tempo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
it: Mappatura di tastiera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
it: &Scarica la grammatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
it: Correttore ortografico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
it: Lingua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
it: Carattere (esercitazione):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
it: Carattere (editor):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
it: Articoli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
it: Determinativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
it: Indeterminativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
it: &Maschile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
it: &Femminile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
it: &Neutro:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
it: Pronomi personali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
it: &1. persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
it: &2. persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
it: 3. persona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
it: M&aschile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
it: F&emminile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
it: Neu&tro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
it: Doppie coniugazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
it: Una coniugazione neutra esiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
it: Maschile e femminile hanno coniugazioni diverse

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
it: Tempi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
it: &Nuovo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
it: &Modifica...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
it: &Elimina

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
it: Mappatura di tastiera per questa localizzazione

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
it: Correttore ortografico per questa lingua

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
it: Il tipo di carattere usato durante l'esercitazione

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
it: Il tipo di carattere usato nell'editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
it: &Pulisci

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
it: Tema da usare per l'esercitazione e la schermata di benvenuto

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
it: Numero di profili di configurazione salvati

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
it: Se vero, quando viene usata la finestra delle voci, le nuove righe saranno aggiunte quando necessario

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
it: Questo imposta il separatore usato quando si copia/incolla testo, quello predefinito è «Tab».

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
it: Il numero di voci per unità

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
it: Se vero, all'avvio sarà caricato l'ultimo file aperto

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
it: Se vero, i vocabolari sono salvati automaticamente alla chiusura e all'uscita

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
it: Se vero, una copia di sicurezza viene salvata ogni BackupTime minuti

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
it: Intervallo di tempo tra due copie di sicurezza automatiche

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
it: Mostra immagini sul lato frontale delle carte mnemoniche.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
it: Mostra immagini sul lato posteriore delle carte mnemoniche.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
it: Nella scheda «Blocco» della finestra dell'esercitazione, se marcata allora il test è bloccato

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
it: Nella scheda «Blocco» della finestra dell'esercitazione, se marcata allora il test accetta un tempo di scadenza

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
it: Aggiunge nuovi vocabolari in una collezione nell'ordine delle loro unità. Nota che questa non sarà una transizione improvvisa, ma un passaggio lento da una unità alla successiva.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
it: Il numero di voci su cui ci si esercita per volta. Se si risponde correttamente ad una di queste, un'altra voce sarà aggiunta.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
it: Cambia direzione casualmente

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
it: Limita il tempo che l'utente ha per rispondere in un test.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
it: «Mostra» mostra la soluzione dopo il tempo specificato, «Continua» passa alla domanda successiva dopo un tempo specificato.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
it: Tempo massimo per rispondere.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
it: Abilita liste di suggerimenti nell'esercitazione scritta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
it: Abilita i suggerimenti.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
it: Conta come corrette le risposte in cui solo gli accenti sono scritti in modo sbagliato.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
it: Conta come corrette le risposte in cui solo le maiuscole non sono rispettate.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
it: Conta come corrette le risposte in cui solo la punteggiatura è sbagliata.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
it: Separa traduzioni nell'esercitazione scritta.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
it: Separa traduzioni ai punti.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
it: Separa traduzioni ai due punti.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
it: Separa traduzioni ai punti e virgola.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
it: Separa traduzioni alle virgole.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
it: Abilita il pulsante «Mostra di più» per rivelare parti della soluzione nell'esercitazione scritta.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
it: Abilita pulsante «Passa avanti (lo so)» nell'esercitazione scritta.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
it: Quando viene inserito un sinonimo al posto della parola, deve essere considerato corretto?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
it: Abilita la visualizzazione delle immagini nelle finestre di esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
it: Abilita la riproduzione di suoni nelle finestre di esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
it: Permetti immagini al posto di parole nelle carte mnemoniche. Ciò sarà fatto solo se non ci sono parole in una carta.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
it: Il numero massimo di parole su cui esercitarsi in una sessione di apprendimento.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
it: Il numero massimo di parole nuove (su cui non ci si è esercitati) da usare in una sessione di apprendimento.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
it: Limita il numero di parole nella fase iniziale.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
it: Il numero massimo di parole nella fase iniziale. Se questo limite è superato, non sarà introdotta alcuna nuova parola.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
it: Usa lo stesso tipo di parola come soluzione per le risposte non corrette in un'esercitazione a scelta multipla.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
it: Quante risposte sono fornite per una domanda a scelta multipla, includendo la risposta corretta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
it: Mostra/nasconde la barra di ricerca.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
it: Quando abilitato, una unità mostra anche le voci dalle due sotto-unità.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
it: Mostra/nasconde la colonna delle unità.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
it: Mostra/nasconde la colonna attiva.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
it: Scegli quali unità mostrare per essere modificate

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
it: Come è divisa la finestra principale.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
it: Il tipo di carattere usato nella tabella del vocabolario

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
it: Il tipo di carattere usato per i simboli fonetici

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
it: La colonna selezionata

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
it: La riga selezionata

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
it: Colore usato per mostrare i livelli di fiducia

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
it: Colore usato per mostrare i primi livelli di fiducia

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
it: Colore usato per mostrare le unità non valide

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
it: La voce deve essere chiesta almeno questo numero di volte per poter essere inclusa nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
it: La voce deve essere chiesta al massimo questo numero di volte per poter essere inclusa nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
it: La voce deve aver avuto una risposta sbagliata almeno questo numero di volte per poter essere inclusa nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
it: La voce deve aver avuto una risposta sbagliata al massimo questo numero di volte per poter essere inclusa nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
it: La voce deve avere almeno questo livello di fiducia (da 0 a 7, inclusi) per poter essere inclusa nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
it: La voce deve avere al massimo questo livello di fiducia (da 0 a 7, inclusi) per poter essere inclusa nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
it: Solo i tipi di parola selezionati saranno inclusi nell'esercitazione.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
it: Scegli tipi di parola per le esercitazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
it: Scegli i sottotipi di parola per le esercitazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
it: La lingua che stai imparando.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
it: La lingua che conosci già.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
it: Mostra la soluzione dopo che una risposta è stata data.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
it: Per quanti secondi la soluzione è mostrata. 0 significa senza limite.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
it: La modalità di esercitazione che è selezionata al momento.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
it: La modalità di esercitazione che è selezionata al momento.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
it: Dopo quanto tempo differenti livelli di fiducia dovrebbero essere bloccati

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
it: Dopo quanto tempo differenti livelli di fiducia non dovrebbero essere più validi

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
it: Se è vero, la direzione dell'esercitazione per ciascuna modalità viene salvata.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
it: La direzione dell'esercitazione per ciascuna modalità dovrebbe essere salvata?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
it: Valori salvati della direzione dell'esercitazione per ciascuna modalità.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
it: Il percorso per i fornitori di Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
it: Il comando usato per avviare un vocabolario scaricato

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
it: La cartella predefinita in cui i vocabolari scaricati sono salvati

en: Theme
it: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: View
it: Visualizza

en: View Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Online Translations
it: Traduzione online

en: Online Translation Services
it: Servizi di traduzione online

en: translate-shell is available.
it: translate-shell è disponibile.

en: translate-shell executable could not be found.
it: impossibile trovare l'eseguibile translate-shell

en: Error
it: Errore

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
it: Integrazione con la shell di traduzione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
it: Esegui il test della funzionalità interattiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
it: Il test di interazione richiede la traduzione della parola inglese «Parley» in tedesco.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
it: Avvia il test online

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
it: Risultato:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
it: Specifica quale carattere usare per mostrare la pronuncia usando simboli fonetici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
it: Carattere per i simboli di &pronuncia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
it: Colore di base per mostrare i gradi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
it: Colore usato per mostrare l'avanzamento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
it: Fai clic qui per cambiare il colore usato per mostrare l'avanzamento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
it: Colore per mostrare i progressi iniziali:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
it: Colore usato per mostrare i progressi iniziali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
it: Fai clic qui per cambiare il colore usato per mostrare i progressi iniziali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
it: Colore usato per mostrare i gradi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
it: Fai clic qui per cambiare il colore usato per mostrare le unità non valide.

en: Remove confidence levels from this unit
it: Rimuovi livelli di fiducia da questa unità

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
it: Rimuovi livelli di fiducia da questa unità e da tutte le sotto-unità

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
it: Rimuovi livelli di fiducia da questa unità e da tutte le sotto-unità

en: Progress gradients
it: Sfumature per l'avanzamento

en: Early progress
it: Progresso iniziale

en: Not Practiced
it: Non ancora esercitato

en: Invalid Entries
it: Voci non valide

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
it: Appreso a pieno

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
it: Non ancora esercitato

en: Known to Learning
it: Da «conosciuta» a «da imparare»

en: Learning to Known
it: Da «da imparare» a «conosciuta»

en: Mixed Directions
it: Entrambe le direzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
it: Lingua da imparare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
it: Lingua conosciuta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
it: Modalità di esercitazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
it: Carte mnemoniche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
it: &Lettere mescolate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
it: Scelta m&ultipla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
it: Scri&tta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
it: Frasi di e&sempio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
it: &Genere dei nomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
it: Co&niugazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
it: Direzione dell'esercitazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
it: Ricorda in ciascuna modalità di esercitazione

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
it: Fiducia (%1)
