parley - en to ja translation catalogue (421 entries)

en: Number of entries in this lesson.
ja: このレッスンのエントリ数

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
ja: この語彙文書には、選択されたタイプの練習に使用できるエントリが含まれていません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
ja: 練習を開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
ja: <p>現在の設定では練習できる語彙がありません。</p><p>下でいくつかの設定を無視して練習を開始することもできます。</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
ja: 無視する設定:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
ja: レッスンを無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
ja: 品詞を無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
ja: ブロッキングの設定を無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
ja: 不正解の回数を無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
ja: 練習回数を無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
ja: 最低/最高レベルを無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
ja: エントリの合計数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
ja: 練習できる単語数:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
ja: コレクション: %1

en: None
ja: なし

en: You can drag and drop words onto their word type.
ja: 品詞に単語をドラッグ＆ドロップできます。

en: Pronunciation
ja: 発音

en: Word Type
ja: 品詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ja: 同義語

en: Antonym
ja: 対義語

en: Example
ja: 例文

en: Comment
ja: コメント

en: Paraphrase
ja: 言い換え

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
ja: メニューの「編集|言語」を使って文書の設定を行ってください。

en: No Languages Defined
ja: 言語が定義されていません

en: Open this vocabulary collection in the editor
ja: この語彙コレクションをエディタで開く

en: Practice
ja: 練習

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ja: 再生

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ja: 録音

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
ja: 現在の単語を検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
ja: テーブルで選択した単語を検索する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
ja: 比較級は名詞や動詞を比較するために使います (faster)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
ja: 原級:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
ja: 比較級:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
ja: 形容詞/副詞の最上級 (fastest)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
ja: 最上級:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
ja: 形容詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
ja: 副詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ja: 一人称

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ja: 二人称

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
ja: 三人称男性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
ja: 三人称女性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
ja: 三人称中性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ja: 次へ(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
ja: 時制(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
ja: 単数形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
ja: 双数形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
ja: 複数形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
ja: 男性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
ja: 女性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
ja: 中性

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
ja: 格変化

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ja: 次へ

en: Word Types
ja: 品詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
ja: 比較形

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
ja: 選択問題

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ja: 同義語

en: Antonyms
ja: 対義語

en: False Friends
ja: 空似言葉

en: Phonetic Symbols
ja: 音声記号

en: Image
ja: 画像

en: Summary
ja: まとめ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ja: サウンド

en: Internet
ja: インターネット

en: Enter search terms here
ja: ここに検索語を入力します

en: S&earch:
ja: 検索(&A):

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
ja: 練習(&P)

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
ja: エディタツールバー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
ja: 原文からのプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
ja: 空似言葉(&F):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
ja: 練習回数(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
ja: 誤答(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
ja: 合計(&T):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
ja: 前回練習(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ja: なし(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ja: 今日(&Y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
ja: 前回この語句を練習した日

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
ja: 未出題

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
ja: yyyy.MM.dd

en: Verb
ja: 動詞

en: Noun
ja: 名詞

en: Enter LaTeX code here.
ja: ここに LaTeX コードを入力します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
ja: 数式モード

en: The root lesson cannot be deleted.
ja: ルートのレッスンは削除できません。

en: New Lesson
ja: 新しいレッスン(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ja: 言語

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
ja: レッスン

en: Select Synonyms
ja: 同義語を選択

en: %1 and %2 are not Synonyms
ja: %1 と %2 は同義語ではありません

en: %1 and %2 are Synonyms
ja: %1 と %2 は同義語です

en: %1 and %2 are not Antonyms
ja: %1 と %2 は対義語ではありません

en: %1 and %2 are Antonyms
ja: %1 と %2 は対義語です

en: %1 and %2 are not False Friends
ja: %1 と %2 は空似言葉ではありません

en: %1 and %2 are False Friends
ja: %1 と %2 は空似言葉です

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
ja: %1 の同義語:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
ja: %1 の対義語:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
ja: %1 の空似言葉:

en: Enable/Disable the columns for each language
ja: 表示するカラムを言語ごとに設定します

en: &Add New Entry
ja: 新しいエントリを追加(&N)

en: Append a new row to the vocabulary
ja: 新しい行を語彙に追加します

en: &Delete Entry
ja: エントリを削除(&D)

en: Delete the selected rows
ja: 選択した行を削除します

en: Copy
ja: コピー

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select all rows
ja: すべての行を選択します

en: Deselect all rows
ja: すべての行の選択を解除します

en: Vocabulary Columns...
ja: 語彙カラム...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
ja: 語彙ごとのカラムの表示/非表示を切り替えます

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
ja[0]: 本当に選択した %1 個のエントリを削除しますか？

en: Delete
ja: 削除

en: Nothing to spell check.
ja: スペルチェックするものがありません。

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
ja: スペルチェッカーがありません

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
ja: 言語の設定に問題があるか、このロケール (%1) のスペルチェッカーがインストールされていません。

en: New
ja: 新規

en: Add a new word type to your document
ja: 文書に新しい品詞を追加します

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename the selected word type
ja: 選択した品詞の名前を変更します

en: Delete Word Type
ja: 品詞を削除

en: Delete the selected word type.
ja: 選択した品詞を削除します

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
ja: 文法

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
ja: Parley に品詞の文法的な意味を教えます。

en: This word type folder contains nouns.
ja: このフォルダには名詞が入ります。

en: Masculine Noun
ja: 男性名詞

en: This word type folder contains masculine nouns.
ja: このフォルダには男性名詞が入ります。

en: Feminine Noun
ja: 女性名詞

en: This word type folder contains feminine nouns.
ja: このフォルダには女性名詞が入ります。

en: Neuter Noun
ja: 中性名詞

en: This word type folder contains neuter nouns.
ja: このフォルダには中性名詞が入ります。

en: This word type folder contains adjectives.
ja: このフォルダには形容詞が入ります。

en: This word type folder contains adverbs.
ja: このフォルダには副詞が入ります。

en: This word type folder contains verbs.
ja: このフォルダには動詞が入ります。

en: No Special Type
ja: その他

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
ja: このフォルダには品詞が設定されていない単語が入ります。

en: The root word type cannot be deleted.
ja: ルートの品詞は削除できません。

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
ja[0]: この品詞に関連付けられた単語が %1 個残っています。それらの単語の品詞情報も失われます。続けますか？

en: HTML document
ja: HTML 文書

en: Export As
ja: エクスポート

en: Untitled
ja: タイトルなし

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ja: エクスポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
ja: コンマ区切りの値 (CSV)

en: Vocabulary Trainer
ja: 語彙のトレーナー

en: Helps you train your vocabulary
ja: 語彙増強のお手伝いをします

en: Developer
ja: 開発者

en: Practice Dialogs
ja: 練習ダイアログ

en: Scripting
ja: スクリプティング

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
ja: 数えきれない修正、以前のメンテナ、KDE4 への移植

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Artwork and Oxygen Icons
ja: アートワークと Oxygen アイコン

en: Port to KConfig XT
ja: KConfig XT へ移植

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
ja: KDE4 用に kvtml を書き直し

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
ja: KDE4 バージョンのテストとバグレポート

en: Conceived the name Parley
ja: プログラムの新しい名前 Parley を提案

en: Document file to open
ja: 開く文書ファイル

en: Creates a new vocabulary collection
ja: 新しい語彙コレクションを作成します

en: Opens an existing vocabulary collection
ja: 既存の語彙コレクションを開きます

en: Open &Downloaded Vocabularies...
ja: ダウンロードした語彙を開く(&D)...

en: Open downloaded vocabulary collections
ja: ダウンロードした語彙コレクションを開きます

en: Save the active vocabulary collection
ja: アクティブな語彙コレクションを保存します

en: Save the active vocabulary collection with a different name
ja: アクティブな語彙コレクションを別名で保存します

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: Export to HTML or CSV
ja: HTML または CSV にエクスポートします

en: &Properties...
ja: プロパティ(&T)...

en: Edit document properties
ja: 文書のプロパティを編集します

en: Quit Parley
ja: Parley を終了します

en: Show the configuration dialog
ja: 設定ダイアログを表示します

en: &Languages...
ja: 言語(&U)...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
ja: コレクションの言語の選択と言語の文法プロパティの編集を行います。

en: Automatic Translation
ja: 自動翻訳

en: Start Practice...
ja: 練習を開始(&T)...

en: Start practicing
ja: 練習を開始

en: Configure Practice...
ja: 練習を設定(&C)...

en: Change practice settings
ja: 練習の設定を変更します

en: Editor
ja: エディタ

en: Switch to vocabulary editor
ja: 語彙エディタに切り替える

en: Show Se&arch
ja: 検索バーを表示(&A)

en: Toggle display of the search bar
ja: 検索バーの表示/非表示を切り替えます

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ja: %1 のプロパティ

en: Open in practice &mode
ja: 練習モードで開く(&M)

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
ja: 語彙が変更されています。
    
    終了する前に保存しますか？

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
ja: ファイル ‘%1’ の書き込みエラー: %2

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ は既に存在します。<br/>上書きしますか？</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
ja: ‘%1’ を保存中

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
ja: パブリックドメイン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ja: 言語

en: A Second Language
ja: 第二言語

en: Lesson 1
ja: レッスン 1

en: Download New Vocabularies...
ja: 新しい語彙をダウンロード(&V)...

en: Downloads new vocabulary collections
ja: 新しい語彙コレクションをダウンロードします

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
ja: 練習ツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
ja: 統計ツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
ja: 練習のまとめツールバー

en: Stop
ja: 停止

en: All comparison forms were right.
ja: すべての比較形が正解でした。

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
ja: 比較形が間違っています。

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
ja: 最上形が間違っています。

en: Enter the comparison forms.
ja: 比較形を入力。

en: Do not Care
ja: 気にしない

en: 30 Min
ja: 30 分

en: 1 Hour
ja: 1 時間

en: 2 Hours
ja: 2 時間

en: 4 Hours
ja: 4 時間

en: 8 Hours
ja: 8 時間

en: 12 Hours
ja: 12 時間

en: 18 Hours
ja: 18 時間

en: 1 Day
ja: 1 日

en: 2 Days
ja: 2 日

en: 3 Days
ja: 3 日

en: 4 Days
ja: 4 日

en: 5 Days
ja: 5 日

en: 6 Days
ja: 6 日

en: 1 Week
ja: 1 週間

en: 2 Weeks
ja: 2 週間

en: 3 Weeks
ja: 3 週間

en: 4 Weeks
ja: 4 週間

en: 1 Month
ja: 1 カ月

en: 2 Months
ja: 2 カ月

en: 3 Months
ja: 3 カ月

en: 4 Months
ja: 4 カ月

en: 5 Months
ja: 5 カ月

en: 6 Months
ja: 6 カ月

en: 10 Months
ja: 10 カ月

en: 12 Months
ja: 12 カ月

en: Illogical blocking times.
ja: ブロッキングの期間が不合理です。

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
ja: レベル %1 の期間はレベル %2 の期間よりも短くなければなりません。

en: 
    Illogical expiration times.
ja: 
    不合理な有効期限です。

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
ja: 
    ブロッキングの期間と有効期限の関係が不合理です。

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
ja: レベル %1 ではブロッキングの期間は有効期限よりも短くなければなりません。

en: Illogical Values
ja: 不合理な値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
ja: レベル &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
ja: レベル &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
ja: レベル &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
ja: 有効期限(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
ja: ブロッキング(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
ja: レベル &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
ja: レベル &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
ja: レベル &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
ja: レベル &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
ja: この期間内に出題された語彙は練習しません:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
ja: この期間が経過したら語彙の習得レベルを 1 段階下げます:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
ja: 形容詞を含める

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
ja: 副詞を含める

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
ja: 練習の設定

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
ja: ブロッキング

en: Blocking Settings
ja: ブロッキングの設定

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
ja: しきい値

en: Threshold Settings
ja: しきい値の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
ja: 訂正

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
ja: アクセント記号の間違った回答を正解として数える。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
ja: 選択肢に同じ品詞の単語を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
ja: 選択肢の数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
ja: 練習する語彙の条件:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ja: 最低

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ja: 最高

en: All conjugation forms were right.
ja: すべての活用形が正解でした。

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
ja[0]: %1 つの活用形が正解でした。

en: Enter all conjugation forms.
ja: すべての活用形を入力してください。

en: Choose the right article for "%1"
ja: 「%1」の正しい冠詞を選択

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
ja: %1 は男性

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
ja: %1 は女性

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
ja: %1 は中性

en: LaTeX error.
ja: LaTeX エラー。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
ja: 後で回答

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
ja: ヒント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ja: 次へ進む

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
ja: 原級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
ja: 比較級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
ja: 最上級

en: Stop Practice
ja: 練習を停止

en: Stop practicing
ja: 練習を停止

en: Change answer to right/wrong
ja: 回答の正誤を変える

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
ja: 回答を入力すると、Parley は正誤を判定して表示します。
    このショートカットで、正解の数え方を設定します。

en: one word | %1 words
ja[0]: 単語 %1 つ

en: one minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

en: one second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
ja: 試行回数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ja: 質問

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
ja: 正解

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
ja: 回答

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
ja: 語彙コレクションには一言語しかありません。

en: Could not start practice
ja: 練習を開始することができませんでした

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
ja: この回答を正解として数えます。
    単語は、最初の回答で正解した場合にだけ正解として数えます。

en: Count this answer as wrong
ja: この回答を誤答して数える

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
ja: この回答を誤答として数えます。
    単語は、最初の回答で正解した場合にだけ正解として数えます。

en: Count this answer as correct
ja: この回答を正解として数える

[ctx: test results]
en: %1 % correct
ja: 正解率 %1%

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
ja: 誤答率 %1%

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
ja: 無回答率 %1%

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
ja: 最初の回答で正解: %1/%2 (%3%)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
ja: 最初の回答で誤答: %1/%2 (%3%)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
ja: この練習で無回答: %1/%2 (%3%)

en: Your answer was wrong.
ja: 誤答です。

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
ja: 回答は同義語です。同じ訳を持つ別の単語を入力してください。

en: Your answer was an already entered synonym.
ja: 回答は、既知の同義語です。

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
ja: 回答は同義語で、大小文字の使い分けが間違っています。

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
ja: 回答は同義語で、アクセント記号が間違っています。

en: Your answer was a synonym.
ja: 回答は同義語です。

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
ja: 誤答です。(大小文字の使い分けに間違いがあります。) もう一度回答してください。

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
ja: 誤答です。(アクセント記号に間違いがあります。) もう一度回答してください。

en: Your answer was wrong. Please try again.
ja: 誤答です。もう一度回答してください。

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
ja: 正解ですが、大小文字の使い分けが間違っています。

en: Your answer was right, but accents were wrong.
ja: 正解ですが、アクセント記号が間違っています。

en: Your answer was right.
ja: 正解です。

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
ja: 正解ですが、最初の回答でではなく、大小文字の使い分けも間違っています。

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
ja: 正解ですが、最初の回答でではなく、アクセント記号も間違っています。

en: Your answer was right... but not on the first try.
ja: 正解ですが、最初の回答は間違っていました。

en: The solution starts with: %1
ja: 正解の先頭は %1 です。

en: Synonym:
ja: 同義語:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
ja: 文書の全般プロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ja: タイトル(&T):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
ja: 文書のタイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ja: 作者(&A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
ja: あなたの連絡先 (メールアドレスかウェブページ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ja: コメント(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
ja: 補足的な情報

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
ja: この文書の一般的なカテゴリ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ja: 音楽

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ja: 地理

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
ja: 解剖学

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ja: 歴史

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
ja: テストの準備

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ja: ライセンス(&L):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
ja: あなたが作成した文書のライセンスを指定します。
    文書を将来 KDE に提供するつもりであれば、適切なライセンスが必要になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
ja: 第一言語(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
ja: 第二言語(&S):

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
ja: タブ

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
ja: 2 つ以上のスペース

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ja: 開く/保存

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
ja: 前回 Parley を終了したときに開いていたコレクションを開きます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
ja: このオプションをチェックすると、開始ページを表示せずに、自動的に最後に開かれていたコレクションを読み込みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
ja: 起動時に前回開いていたコレクションを読み込む(&L)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
ja: 作業を自動的に保存します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
ja: このオプションをチェックすると、作業が自動的に保存されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
ja: 終了時に語彙を自動的に保存する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
ja: バックアップを作成する間隔(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ja: 分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
ja: テキストファイル (CSV) のインポート/エクスポート時の区切り文字:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
ja: テキストをインポート/エクスポートするときにデータを区切るために使用する区切り文字を選択します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
ja: テキストのデータをインポートまたはエクスポートするときに語句を複数の部分に分割するために使用する区切り文字を選択します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ja: 編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
ja: 編集時に自動的に新しい行を追加する(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ja: 新しいテーマを取得(&G)...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ja: テーマの詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ja: 連絡先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ja: 作者:

en: Add language
ja: 言語を追加

en: Remove language
ja: 言語を削除

en: New Language
ja: 新しい言語

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ja: %1 のプロパティ

en: Really delete language: %1?
ja: 本当に言語 %1 を削除しますか？

en: Remove Language
ja: 言語を削除

en: Tense Name
ja: 時制

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
ja: 選択されたユーザ定義の時制は使用中のため削除できません。

en: Deleting Tense Description
ja: 時制の名前を削除

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ja: キーボード配列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
ja: スペルチェッカー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ja: 言語:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ja: 冠詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
ja: 定冠詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ja: 不定冠詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
ja: 男性(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
ja: 女性(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
ja: 中性(&N):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
ja: 人称代名詞

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
ja: 一人称(&1):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
ja: 二人称(&2):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
ja: 三人称:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
ja: 男性(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
ja: 女性(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
ja: 中性(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
ja: 双数の活用形が存在する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
ja: 中性の活用形が存在する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
ja: 男性と女性で活用が異なる

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
ja: 時制

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ja: 新規(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
ja: 変更(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ja: 削除(&D)

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
ja: このロケールのキーボード配列

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
ja: この言語のスペルチェッカー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ja: クリーンアップ(&U)

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
ja: 保存されている設定プロファイルの数

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
ja: 有効な場合は、終了時に語彙が自動的に保存されます

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
ja: 自動バックアップの間隔

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
ja: フラッシュカードの表に画像を表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
ja: フラッシュカードの裏に画像を表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
ja: 方向をランダムに切り替える

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
ja: 回答時間を制限する。

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
ja: Show - 時間が来たら正解を表示する。Continue - 時間が来たら次の問題へ移る。

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
ja: 問題ごとの制限時間

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
ja: ヒントの表示を有効にする。

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
ja: アクセント記号の間違いだけの場合、正解として数える。

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
ja: 大小文字の使い分けだけの間違いの場合、正解として数える。

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
ja: 入力練習で「知っています」ボタンを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
ja: 検索バーの表示/非表示を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
ja: 有効/無効のカラムの表示/非表示を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ja: メインウィンドウの区分けの仕方

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
ja: 語彙テーブルのフォント

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
ja: 発音記号のフォント

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
ja: 現在選択されているカラム

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
ja: 現在選択されている行

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
ja: 回答した後に正解を表示する

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
ja: 正解を表示する時間(秒)。0 で無制限。

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
ja: 現在選択されている練習モード。

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
ja: ダウンロードした語彙を保存するデフォルトのフォルダ

en: Theme
ja: テーマ

[ctx: title:window general settings]
en: General
ja: 全般

en: General Settings
ja: 全般設定

en: View
ja: 表示

en: View Settings
ja: 表示の設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
ja: 表音記号による発音の表示に使用するフォントを指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
ja: フラッシュカード
