parley - en to ka translation catalogue (197 entries)

en: Unit
ka: განყოფილება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
ka: ჩანაწერების ჯამური რაოდენობა:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
ka: კოლექცია: %1

en: None
ka: არაფერი

en: Pronunciation (%1)
ka: გამოთქმა (%1)

en: Pronunciation
ka: გამოთქმა

en: Word Type (%1)
ka: სიტყვის ტიპი (%1)

en: Word Type
ka: სიტყვის ტიპი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ka: სინონიმი

en: Synonym (%1)
ka: სინონიმი (%1)

en: Antonym (%1)
ka: ანტონიმი (%1)

en: Antonym
ka: ანტონიმი

en: Example (%1)
ka: მაგალითად (%1)

en: Example
ka: მაგალითი

en: Comment (%1)
ka: კომენტარი (%1)

en: Comment
ka: შენიშვნა

en: Paraphrase (%1)
ka: პარაფრაზი (%1)

en: Paraphrase
ka: პარაფრაზი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ka: დაკვრა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ka: ჩაწერა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
ka: ჩამოტვირთვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
ka: ზედსართავი სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
ka: ზმნიზედა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ka: პირველი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ka: წამი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ka: &შემდეგი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
ka: მხოლობითში

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
ka: ორმაგი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
ka: მრავლობითი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
ka: ქალური

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ka: რიცხვი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ka: შემდეგი

en: Units
ka: საზომი ერთეულები

en: Word Types
ka: სიტყვს ტიპები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
ka: დიდი არჩევანი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ka: სინონიმები

en: Antonyms
ka: ანტონიმები

en: False Friends
ka: მცდარი მეგობრები

en: Phonetic Symbols
ka: ფონეტიკური სიმბოლოები

en: Image
ka: სურათი

en: Summary
ka: შეჯამება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ka: ხმა

en: Internet
ka: ინტერნეტი

en: Enter search terms here
ka: შეიყვანეთ საძებნი სტრიქონი

en: S&earch:
ka: ძებ&ნა:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ka: &ფაილი

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ka: &ჩასწორება

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ka: &ნახვა

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
ka: &ერთეული

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
ka: &ვარჯიში

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
ka: ხელსაწყოთა ზოლი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
ka: &არასწორი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
ka: &ჯამში:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ka: არასოდეს

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ka: &დღეს

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
ka: ჯერ არ გივარჯიშიათ

en: Verb
ka: ზმნა

en: Noun
ka: ნუნი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ka: ესკიზი

en: New Unit
ka: ახალი ერთეული

en: New Lesson
ka: ახალი გაკვეთილი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ka: ენა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
ka: გაკვეთილი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
ka: სიტყვის ტიპი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
ka: გამოთქმა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
ka: მაგალითი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
ka: პარაფრაზი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
ka: კომენტარი:

en: Select Synonyms
ka: სინონიმების არჩევა

en: &Delete Entry
ka: &ჩანაწერის წაშლა

en: Copy
ka: კოპირება

en: Cut
ka: ამოჭრა

en: Paste
ka: ჩასმა

en: Select all rows
ka: ყველა მწკრივის მონიშვნა

en: Delete
ka: წაშლა

en: Nothing to spell check.
ka: შესამოწმებელი არაფერია.

en: New
ka: ახალი

en: Rename
ka: ვიეტნამური

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
ka: გრამატიკა

en: Conjunction
ka: შეერთება

en: Export As
ka: გატანა, როგორც

en: Untitled
ka: უსათაურო

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ka: გატანა

en: Vocabulary Trainer
ka: ლექსიკონის სწავლა

en: Developer
ka: პროგრამისტი

en: Scripting
ka: სკრიპტები

en: Original Author
ka: საწყისი ავტორი

en: &Properties...
ka: &თვისებები...

en: Dashboard
ka: სამუშაო დაფა

en: &Languages...
ka: &ენები...

en: Editor
ka: რედაქტორი

en: Show Se&arch
ka: &ძებნის ჩვენება

en: Toggle display of the search bar
ka: ძებნის ზოლის ჩვენების გადართვა

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ka: %1-ის თვისებები

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
ka: კოლექციის გახსნა

[ctx: @title:window]
en: Save File
ka: ფაილის შენახვა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
ka: საჯარო

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ka: ენები

en: A Second Language
ka: მეორე ენა

en: Download New Vocabularies...
ka: ახალი ლექსიკონების გადმოწერა...

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

en: Stop
ka: შეჩერება

en: 30 Min
ka: 30 წთ

en: 1 Hour
ka: 1 საათი

en: 2 Hours
ka: 2 საათი

en: 4 Hours
ka: 4 საათი

en: 8 Hours
ka: 8 საათი

en: 12 Hours
ka: 12 საათი

en: 18 Hours
ka: 18 საათი

en: 1 Day
ka: %1 დღე

en: 2 Days
ka: 2 დღე

en: 3 Days
ka: 3 დღე

en: 4 Days
ka: 4 დღე

en: 5 Days
ka: 5 დღე

en: 6 Days
ka: 6 დღე

en: 1 Week
ka: 1 კვირა

en: 2 Weeks
ka: 2 კვირა

en: 3 Weeks
ka: 3 კვირა

en: 4 Weeks
ka: 4 კვირა

en: 1 Month
ka: 1 თვე

en: 2 Months
ka: 2 თვე

en: 3 Months
ka: 3 თვე

en: 4 Months
ka: 4 თვე

en: 5 Months
ka: 5 თვე

en: 6 Months
ka: 6 თვე

en: 10 Months
ka: 10 თვე

en: 12 Months
ka: 12 თვე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
ka: დონე &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
ka: დონე &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
ka: დონე &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
ka: დონე &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
ka: დონე &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
ka: დონე &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
ka: დონე &3:

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
ka: ძირითადი

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
ka: ბლოკირება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
ka: სესიები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ka: მინიმუმ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ka: მაქსიმუმ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
ka: დონე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
ka: მინიშნება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ka: გაგრძელება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
ka: აბსოლუტური

en: one minute | %1 minutes
ka[0]: 1 წუთი
ka[1]: %1 წუთი

en: HTML Files
ka: HTML ფაილები

en: Could not write to %1
ka: %1-ში ჩაწერის შეცდომა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
ka: ცდები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ka: კითხვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
ka: ამოხსნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
ka: თქვენი პასუხი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ka: &სათაური:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ka: &ავტორი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
ka: &ელფოსტა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ka: &კომენტარი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
ka: &კატეგორია:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ka: მუსიკა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ka: გეოგრაფია

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ka: ისტორია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ka: &ლიცენზია:

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
ka: ტაბი

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
ka: >= 2 გამოტოვება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ka: გახსნა/შენახვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ka: წუთი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ka: ჩასწორება

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ka: ახალი თემების &მიღება...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ka: თემის დეტალები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ka: კონტაქტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ka: ავტორი:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
ka: ენების ჩასწორება

en: Add language
ka: ენის დამატება

en: Remove language
ka: ენის წაშლა

en: New Language
ka: ახალი ენა

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ka: %1-ის თვისებები

en: Remove Language
ka: ენის წაშლა

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ka: ძირითადი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ka: კლავიატურის განლაგება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
ka: გრამატიკის გადმოწერა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ka: ენა:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ka: სტატიები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
ka: განსაზღვრული

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ka: გაურკვეველი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
ka: &მამრობითი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
ka: &მდედრობითი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
ka: &ნეიტრალური:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ka: &ახალი...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
ka: &ჩასწორება...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ka: &გასუფთავება

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
ka: ძებნის ზოლის ჩვენების გადართვა.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ka: როგორ იყოფა მთავარი ფანჯარა.

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
ka: ბრძანება გადმოწერილი ლექსიკონის გასაშვებად

en: Theme
ka: გაფორმების თემა

[ctx: title:window general settings]
en: General
ka: ძირითადი

en: General Settings
ka: ზოგადი პარამეტრები

en: View
ka: ნახვა

en: View Settings
ka: ხედის მორგება

en: Error
ka: შეცდომა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
ka: შედეგი:
