parley - en to km translation catalogue (141 entries)

en: Paraphrase
km: បរ​ប្រយោគ

en: Practice
km: អនុវត្ត

en: Could not determine word type of adjectives
km: មិន​អាច​កំណត់​ប្រភេទ​ពាក្យ​របស់​គុណនាម​បាន​ទេ

en: Could not determine word type of adverbs
km: មិន​អាច​កំណត់​ប្រភេទ​ពាក្យ​របស់​គុណកិរិយា​បាន​ទេ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
km: គុណនាម

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
km: គុណកិរិយា

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
km: បន្ទាប់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
km: កាល ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
km: ឯក​វចនៈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
km: ទ្វេគុណ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
km: ពហុវចនៈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
km: ប្រុស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
km: ស្រី

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
km: អភេទ

en: Word Types
km: ប្រភេទ​ពាក្យ

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
km: ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ទ្រង់ទ្រាយ (កិរិយាសព្ទ គុណនាម នាម)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
km: ពហុ​ជ្រើសរើស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
km: វេវចនសព្ទ

en: Antonyms
km: អវេវចនៈ​សព្ទ

en: False Friends
km: មិត្ត​ភក្ដិ​ក្លែងក្លាយ

en: Phonetic Symbols
km: និមិត្តសញ្ញា​នៃ​សូរសព្ទ

en: Image
km: រូបភាព

en: Summary
km: សេចក្ដីសង្ខេប

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
km: សំឡេង

en: Internet
km: អ៊ីនធឺណិត

en: Enter search terms here
km: បញ្ចូល​ពាក្យ​ស្វែងរក​នៅ​ទីនេះ

en: S&earch:
km: ស្វែងរក ៖

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ពី​ច្បាប់​ដើម

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
km: មិត្ត​ភក្ដិ​ក្លែងក្លាយ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
km: ខុស ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
km: កុំ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
km: ថ្ងៃ​នេះ

en: Verb
km: កិរិយាសព្ទ

en: Noun
km: នាម

en: "%1" is a:
km: "%1" គឺជា ៖

en: Enter LaTeX code here.
km: បញ្ចូល LaTeX នៅ​ទីនេះ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
km: មេរៀន

en: Select Synonyms
km: ជ្រើស​សទិសន័យ

en: %1 and %2 are not Synonyms
km: %1 និង %2 មិនមែន​ជា​សទិសន័យ​ទេ

en: %1 and %2 are Synonyms
km: %1 និង %2 គឺជា​សទិសន័យ

en: %1 and %2 are not Antonyms
km: %1 និង %2 មិនមែន​ជា​ពាក្យផ្ទុយ​ទេ

en: %1 and %2 are Antonyms
km: %1 និង %2 គឺជា​ពាក្យផ្ទុយ

en: %1 and %2 are not False Friends
km: %1 និង %2 មិនមែន​ជា​មិត្តភ័ក្ដិ​ក្លែងក្លាយ​ទេ

en: %1 and %2 are False Friends
km: %1 និង %2 គឺជា​មិត្តភ័ក្ដិ​ក្លែក្លាយ

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
km: សទិសន័យ​របស់ %1 ៖

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
km: ពាក្យផ្ទុយ​របស់ %1 ៖

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
km: មិត្ត​ភក្ដិ​ក្លែងក្លាយ​របស់ %1 ៖

en: Append a new row to the vocabulary
km: បន្ថែម​ជួរ​ដេក​ថ្មី​ទៅ​វាក្យសព្ទ

en: Delete the selected rows
km: លុប​ជួរ​ដេក​ដែល​បាន​ជ្រើសចេញ​

en: Select all rows
km: ជ្រើស​យក​ជួរ​ដេក​ទាំងអស់

en: Deselect all rows
km: ដោះ​ជ្រើស​ជួរ​ដេក​ទាំងអស់

en: HTML document
km: ឯកសារ HTML

en: Export As
km: នាំចេញ​ជា

en: Untitled
km: គ្មាន​ចំណងជើង

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
km: នាំចេញ

en: Vocabulary Trainer
km: កម្មវិធី​បង្ហាត់​វាក្យសព្ទ

en: Helps you train your vocabulary
km: ជួយ​បង្ហាត់​វាក្យសព្ទ​ដល់​អ្នក

en: Original Author
km: អ្នក​និពន្ធ​ដើម

en: Port to KConfig XT
km: បង្កើត​កំណែ​ថ្មី KConfig XT

en: Document file to open
km: ឯកសារ​ដែល​ត្រូវ​បើក

en: Creates a new vocabulary collection
km: បង្កើត​ឯកសារ​វាក្យសព្ទ​ទទេរ​ថ្មី​

en: Show the configuration dialog
km: បង្ហាញ​ប្រអប់​អបអរ​សាទរ

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
km: លក្ខណៈសម្បត្តិ​សម្រាប់ %1

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
km: បាន​កែប្រែ​វាក្យសព្ទ ។
    
    រក្សា​ទុក​ឯកសារ​មុន​ពេល​បិទ ?

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
km: ភាសា​

en: Download New Vocabularies...
km: ទាញយក​វាក្យសព្ទ​ថ្មី...

en: Do not Care
km: កុំ​ខ្វល់

en: 30 Min
km: ៣០ នាទី

en: 1 Hour
km: ១ ម៉ោង

en: 2 Hours
km: ២ ម៉ោង

en: 4 Hours
km: ៤ ម៉ោង

en: 8 Hours
km: ៨ ម៉ោង

en: 12 Hours
km: ១២ ម៉ោង

en: 18 Hours
km: ១៨ ម៉ោង

en: 1 Day
km: ១ ថ្ងៃ

en: 2 Days
km: ២ ថ្ងៃ

en: 3 Days
km: ៣ ថ្ងៃ

en: 4 Days
km: ៤ ថ្ងៃ

en: 5 Days
km: ៥ ថ្ងៃ

en: 6 Days
km: ៦ ថ្ងៃ

en: 1 Week
km: ១ សប្ដាហ៍

en: 2 Weeks
km: ២ សប្ដាហ៍

en: 3 Weeks
km: ៣ សប្ដាហ៍

en: 4 Weeks
km: ៤ សប្ដាហ៍

en: 1 Month
km: ១ ខែ

en: 2 Months
km: ២ ខែ

en: 3 Months
km: ៣ ខែ

en: 4 Months
km: ៤ ខែ

en: 5 Months
km: ៥ ខែ

en: 6 Months
km: ៦ ខែ

en: 10 Months
km: ១០ ខែ

en: 12 Months
km: ១២ ខែ

en: Illogical blocking times.
km: ពេល​វេលា​ទប់ស្កាត់​ដែល​មិន​ឡូស៊ីក ។

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
km: ពេល​វេលា​សម្រាប់​កម្រិត %1 គួរ​តែ​ទាប​ជាង​ពេល​វេលា​សម្រាប់​កម្រិត %2 ។

en: 
    Illogical expiration times.
km: 
    ពេល​វេលា​ផុត​កំណត់​ដែល​ឡូស៊ីក​ ។​

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
km: 
    ពេល​វេលា​ទប់ស្កាត់​ដែល​មិន​ឡូស៊ីក​ផ្ទុយ​និង​ពេល​វេលា​ផុត​កំណត់ ។

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
km: ពេល​វេលា​ទប់ស្កាត់​នៅ​កម្រិត %1 គួរ​តែ​ទាប​ជាង​ពេល​វេលា​ផុត​កំណត់ ។

en: Illogical Values
km: តម្លៃ​ដែល​មិន​ឡូស៊ីក

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
km: កម្រិត ២​ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
km: កម្រិត ៥ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
km: កម្រិត ៦​ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
km: ការ​ផុត​កំណត់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
km: ការ​ទប់ស្កាត់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
km: កម្រិត ៤ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
km: កម្រិត ៧ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
km: កម្រិត ១ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
km: កម្រិត ៣​ ៖​

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
km: កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ការ​អនុវត្ត

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
km: ការ​ទប់ស្កាត់

en: Blocking Settings
km: ការ​កំណត់​ការ​ទប់ស្កាត់

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
km: កម្រិត​ពន្លឺ

en: Threshold Settings
km: ការ​កំណត់​កម្រិត​ពន្លឺ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ឯកសារ​ទូទៅ​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
km: ចំណងជើង ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
km: អជ្ញាបណ្ណ​ ៖​

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
km: អនុញ្ញាត​រក្សា​ទុក​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​នៃ​ការងារ​របស់​អ្នក

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
km: ការងារ​របស់​អ្នក​នឹង​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ទុក​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ បើ​អ្នកធីក​ជម្រើស​នេះ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
km: រក្សា​ទុក​វាក្យសព្ទ​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​ពេល​បិទ និង ចេញ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
km: ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​បង្កើត​ការ​បម្រុង​ទុក​រៀងរាល់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
km: នាទី​

en: Add language
km: បន្ថែម​ភាសា

en: Deleting Tense Description
km: កំពុង​លុប​ការពិពណ៌នា​ពី​កាល​

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
km: ទូទៅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
km: ប្លង់​ក្ដារ​ចុច ៖

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
km: ពាក្យ​នាំ​មុខ​នាម​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
km: កំណត់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
km: មិន​កំណត់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
km: ប្រុស​ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
km: ស្រី​ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
km: បុរស​ទី ១  ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
km: បរុសទី ២​ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
km: បរុសទី ៣  ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
km: ភេទ​ប្រុស​ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
km: ភេទ​ស្រី ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
km: ថ្មី...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
km: កែប្រែ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
km: សម្អាត

en: General Settings
km: ការ​កំណត់​ទូទៅ

en: View Settings
km: ការ​កំណត់​ទិដ្ឋភាព

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Alt+1
km: ជំនួស+១

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Alt+2
km: ជំនួស+២
