parley - en to nb translation catalogue (495 entries)

en: Number of entries in this lesson.
nb: Antall oppføringer i denne øvelsen.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
nb: I ordlistedokumentet er det ingen oppføringer som kan brukes til den valgte øvelsestypen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
nb: Start øvelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
nb: <p>Ditt ordlistevalg for øvelsen er tomt.</p> <p>Nedenfor kan du velge å ignorere noen av oppsettsinnstillingene for å starte en øvelse likevel.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
nb: Ignorer oppsett for:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
nb: Ignorer øvelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
nb: Ignorer ordklasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
nb: Ignorer blokkerte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
nb: Ignorer ganger svart feil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
nb: Ignorer ganger øvet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
nb: Ignorer minimalt/maksimalt nivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
nb: Antall ord som påvirkes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
nb: Totalt antall oppføringer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
nb: Resulterende antall ord å øve:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
nb: Samling: %1

en: None
nb: Ingen

en: You can drag and drop words onto their word type.
nb: Du kan dra og slippe ord oppå ordklassen sin.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
nb: Slå på synonymvisning for å redigere synonymer.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
nb: Slå på antonymvisning for å redigere antonymer.

en: Pronunciation
nb: Uttale

en: Word Type
nb: Ordklasse

en: Example
nb: Eksempel

en: Comment
nb: Kommentar

en: Paraphrase
nb: Parafrase

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
nb: Bruk Rediger→Språk for å sette opp dokumentet.

en: No Languages Defined
nb: Ingen språk definert

en: Open this vocabulary collection in the editor
nb: Åpne denne ordlistesamlinga i redigeringen

en: Practice
nb: Øvelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
nb: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
nb: Spill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
nb: Ta opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
nb: Slå opp gjeldende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
nb: Følg tabell

en: Could not determine word type of adjectives
nb: Klarte ikke bestemme ordklasse for adjektiver

en: Could not determine word type of adverbs
nb: Klarte ikke bestemme ordklasse for adverber

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
nb: Komparativ brukes til å sammenlikne substantiver eller verber (raskere)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
nb: Absolutt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
nb: Komparativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
nb: Superlativ (raskest)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
nb: Superlativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
nb: Adjektiv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
nb: Bøyningsformer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
nb: Første

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
nb: Andre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
nb: Tredje hannkjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
nb: Tredje hunkjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
nb: Tredje intetkjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
nb: N&este

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
nb: &Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
nb: Entall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
nb: Dobbelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
nb: Flertall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
nb: Maskulinum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
nb: Femininum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
nb: Nøytrum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
nb: Deklinasjonsformer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
nb: Tall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
nb: Neste

en: Word Types
nb: Ordklasser

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
nb: Bøyning (verb, adjektiver, substantiver)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
nb: Komparativformer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
nb: Flere valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
nb: Synonymer

en: Antonyms
nb: Antonymer

en: False Friends
nb: Utro venner

en: Phonetic Symbols
nb: Fonetiske symboler

en: Image
nb: Bilde

en: Summary
nb: Sammendrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
nb: Lyd

en: Internet
nb: Internett

en: Enter search terms here
nb: Oppgi søkebegreper her

en: S&earch:
nb: &Søk:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
nb: &Øvelse

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
nb: Verktøylinje for redigering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
nb: Egenskaper fra originalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
nb: &Utro venn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
nb: Øvelses&tall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
nb: &Feil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
nb: &Sist øvet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
nb: A&ldri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
nb: I&dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
nb: Dato dette uttrykket sist ble øvet

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
nb: Ikke øvet ennå

en: Noun
nb: Substantiv

en: "%1" is a:
nb: «%1» er et:

en: Enter LaTeX code here.
nb: Tast inn LaTeX-kode her.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
nb: Forhåndsvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
nb: Mattemodus

en: Move to new lesson
nb: Flytt til ny leksjon

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
nb: Flytt den valgte ordsamlinga til en ny leksjon

en: The root lesson cannot be deleted.
nb: Rot-øvelsen kan ikke slettes.

en: New Lesson
nb: Ny øvelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
nb: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
nb: Språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
nb: Øvelse

en: Select Synonyms
nb: Velg synonymer

en: %1 and %2 are not Synonyms
nb: %1 og %2 er ikke synonymer

en: %1 and %2 are Synonyms
nb: %1 og %2 er synonymer

en: %1 and %2 are not Antonyms
nb: %1 og %2 er ikke antonymer

en: %1 and %2 are Antonyms
nb: %1 og %2 er antonymer

en: %1 and %2 are not False Friends
nb: %1 og %2 er ikke utro venner

en: %1 and %2 are False Friends
nb: %1 og %2 er utro venner

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
nb: Synonymer til %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
nb: Antonymer til %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
nb: Utro venner til %1:

en: Enable/Disable the columns for each language
nb: Slå på/av kolonnene for hvert språk

en: &Add New Entry
nb: &Legg til ny oppføring

en: Append a new row to the vocabulary
nb: Legger en ny rad til ordlista

en: &Delete Entry
nb: &Slett oppføring

en: Delete the selected rows
nb: Slett de markerte radene

en: Copy
nb: Kopier

en: Cut
nb: Klipp

en: Paste
nb: Lim inn

en: Select all rows
nb: Velg alle rader

en: Deselect all rows
nb: Velg bort alle rader

en: Vocabulary Columns...
nb: Ordlistekolonner …

en: Toggle display of individual vocabulary columns
nb: Slår av/på visning av hver kolonne i ordlista

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
nb[0]: Er du sikker på at du vil slette den valgte oppføringa?
nb[1]: Er du sikker på at du vil slette de %1 valgte oppføringene?

en: Delete
nb: Slett

en: Nothing to spell check.
nb: Ingenting å stavekontrollere.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
nb: Ingen stavekontroll tilgjengelig

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
nb: Emten er språket ikke riktig satt opp, eller ingen stavekontroll er installert for dette lokalet: %1.

en: New
nb: Ny

en: Add a new word type to your document
nb: Legg til en ny ordklasse i dokumentet

en: Rename
nb: Endre navn

en: Rename the selected word type
nb: Gi nytt navn på den markerte ordklassen

en: Delete Word Type
nb: Slett ordklasse

en: Delete the selected word type.
nb: Slett den markerte ordklassen.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
nb: Grammatikk

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
nb: For å vise Parley den grammatiske betydningen av en ordklasse.

en: This word type folder contains nouns.
nb: Denne ordklassemappa inneholder substantiver.

en: Masculine Noun
nb: Maskulint substantiv

en: This word type folder contains masculine nouns.
nb: Denne ordklassemappa inneholder maskuline substantiver

en: Feminine Noun
nb: Femininum-substantiv

en: This word type folder contains feminine nouns.
nb: Denne ordklasse-mappa inneholder femininum-substantiver.

en: Neuter Noun
nb: Nøytrum-substantiv

en: This word type folder contains neuter nouns.
nb: Denne ordklasse-mappa inneholder nøytrum-substantiver.

en: This word type folder contains adjectives.
nb: Denne ordklasse-mappa inneholder adjektiver.

en: This word type folder contains adverbs.
nb: Denne ordklasse-mappa inneholder adverber.

en: This word type folder contains verbs.
nb: Denne ordklasse-mappa inneholder verb.

en: Conjunction
nb: Konjunksjon

en: This word type folder contains conjunctions.
nb: Denne ordklassemappa inneholder konjunksjoner.

en: No Special Type
nb: Ingen spesiell type

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
nb: Denne ordklassemappa inneholder ingen ordklasse med spesiell betydning.

en: The root word type cannot be deleted.
nb: Rot-ordklassen kan ikke slettes.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
nb[0]: Det finnes et ord igjen av denne ordklassen. Det vil miste sin klasse. Fortsett?
nb[1]: Det finnes %1 ord igjen av denne ordklassen. De vil miste sin klasse. Fortsett?

en: HTML document
nb: HTML-dokument

en: Could not write to file "%1"
nb: Klarte ikke skrive til fila «%1»

en: Export As
nb: Eksporter som

en: Untitled
nb: Uten tittel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
nb: Eksporter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
nb: Flashkort – for å skrive ut læringskort (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
nb: En ordliste som fungerer i en nettleser og kan skrives ut (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
nb: Verdier atskilt med komma (CSV)

en: Vocabulary Trainer
nb: Ordforrådstrener

en: Helps you train your vocabulary
nb: Hjelper deg å trene ordforrådet ditt

en: Developer
nb: Utvikler

en: Practice Dialogs
nb: Øvelsesdialoger

en: Scripting
nb: Skripting

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
nb: Utallige rettelser, tidligere vedlikeholder, port til KDE4

en: Original Author
nb: Opprinnelig forfatter

en: Artwork and Oxygen Icons
nb: Grafikk og Oxygen-ikoner

en: Port to KConfig XT
nb: Porting til KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
nb: Omskriving av kvtml-biblioteket for KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
nb: Feilrapporter og testing underveis til KDE4

en: Conceived the name Parley
nb: Fant på navnet Parley

en: Document file to open
nb: Dokumentfil som skal åpnes

en: Creates a new vocabulary collection
nb: Lager en ny ordlistesamling

en: Opens an existing vocabulary collection
nb: Åpner en eksisterende ordlistesamling

en: Open &Downloaded Vocabularies...
nb: Åpne ne&dlastede ordlister …

en: Open downloaded vocabulary collections
nb: Åpne nedlastede ordlistesamlinger

en: Save the active vocabulary collection
nb: Lagrer den gjeldende ordlistesamlinga

en: Save the active vocabulary collection with a different name
nb: Lagrer den gjeldende ordlistesamlinga med et annet navn

en: &Export...
nb: &Eksporter …

en: Export to HTML or CSV
nb: Eksporter til HTML eller CSV

en: &Properties...
nb: &Egenskaper …

en: Edit document properties
nb: Rediger dokumentegenskaper

en: Quit Parley
nb: Avslutt Parley

en: Show the configuration dialog
nb: Vis innstillingsdialogen

en: &Languages...
nb: &Språk …

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
nb: Rediger hvilke språk som er i samlinga og deres grammatikkegenskaper.

en: Automatic Translation
nb: Automatisk oversetting

en: Start Practice...
nb: Start øvelse …

en: Start practicing
nb: Begynn å øve

en: Configure Practice...
nb: Sett opp øvelse …

en: Change practice settings
nb: Endre øvelsesinnstillinger

en: Write a file with the results of the practice
nb: Skriv en fil med resultatene av øvelsen

en: Editor
nb: Redigering

en: Switch to vocabulary editor
nb: Bytt til ordlisteredigering

en: Show Se&arch
nb: V&is søk

en: Toggle display of the search bar
nb: Slår av/på visning av søkelinja

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
nb: Egenskaper for %1

en: Open in practice &mode
nb: Åpne i  øvelses&modus

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
nb: Åpne samling

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
nb: Ordforrådet er endret.
    
    Lagre fil før avslutting?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
nb: Det oppsto en feil ved lagring av fila «%1»: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
nb: Lagre fil

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
nb: <qt>Fila <p><b>%1</b></p> finnes fra før. Vil du overskrive den?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
nb: Lagrer %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
nb: I det fri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
nb: Språk

en: A Second Language
nb: Nok et språk

en: Lesson 1
nb: Øvelse 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
nb: Klarte ikke å åpne ordlistesamlinga «%1»

en: Download New Vocabularies...
nb: Last ned nye ordlister …

en: Downloads new vocabulary collections
nb: Laster ned nye ordlistesamlinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
nb: Øvelsesverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
nb: Resultatverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
nb: Verktøylinje for øvelsessammendrag

en: Stop
nb: Stopp

en: All comparison forms were right.
nb: Alle gradbøyingsformer var riktige.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
nb: «%1» er feil ord.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
nb: Begge gradbøyingsformer (komparativ og superlativ) er feil.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
nb: Gradbøyingsformen var feil.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
nb: Superlativen var feil.

en: Enter the comparison forms.
nb: Oppgi gradbøyingsformer:

en: Do not Care
nb: Uten betydning

en: 30 Min
nb: 30 min

en: 1 Hour
nb: 1 time

en: 2 Hours
nb: 2 timer

en: 4 Hours
nb: 4 timer

en: 8 Hours
nb: 8 timer

en: 12 Hours
nb: 12 timer

en: 18 Hours
nb: 18 timer

en: 1 Day
nb: 1 dag

en: 2 Days
nb: 2 dager

en: 3 Days
nb: 3 dager

en: 4 Days
nb: 4 dager

en: 5 Days
nb: 5 dager

en: 6 Days
nb: 6 dager

en: 1 Week
nb: 1 uke

en: 2 Weeks
nb: 2 uker

en: 3 Weeks
nb: 3 uker

en: 4 Weeks
nb: 4 uker

en: 1 Month
nb: 1 måned

en: 2 Months
nb: 2 måneder

en: 3 Months
nb: 3 måneder

en: 4 Months
nb: 4 måneder

en: 5 Months
nb: 5 måneder

en: 6 Months
nb: 6 måneder

en: 10 Months
nb: 10 måneder

en: 12 Months
nb: 12 måneder

en: Illogical blocking times.
nb: Blokkeringstidene er helt feil.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
nb: Tid for nivå %1 bør være lavere enn tid for nivå %2.

en: 
    Illogical expiration times.
nb: 
    Utløpstidene er helt feil.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
nb: 
    Blokkeringstider mot utløpstider er helt feil.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
nb: På nivå %1 burde blokkeringstiden være lavere enn utløpstiden.

en: Illogical Values
nb: Helsprø verdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
nb: Nivå &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
nb: Nivå &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
nb: Nivå &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
nb: &Utløper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
nb: &Blokkering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
nb: Nivå &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
nb: Nivå &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
nb: Nivå &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
nb: Nivå &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
nb: Ikke øv ordliste som er blitt spurt innen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
nb: Ordlista går ned ett nivå etter så lang tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
nb: Ta med adjektiver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
nb: Ta med adverber

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
nb: Sett opp øvelse

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
nb: Blokkering

en: Blocking Settings
nb: Blokkeringsinnstillinger

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
nb: Terskler

en: Threshold Settings
nb: Terskelinnstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
nb: Rettelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
nb: Svar med feil aksenter regnes likevel som riktige.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
nb: All bruk av store bokstaver i svaret regnes som riktig.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
nb: Mens du øver kan du bruke hint-knappen for å se deler av løsningen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
nb: Bilder og lyd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
nb: Under øvelsen blir det vist bilder for spørsmålet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
nb: Under øvelsen blir det vist bilder for løsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
nb: Slå på spilling av uttale-lydfiler under øvelsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
nb: Som standard blir du bedt om å skrive inn synonymer helt til du treffer et som er direkte tilknyttet det gjeldende ordet. Med dette valget slått på blir alle synonymer godtatt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
nb: Økter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
nb: Når det lages øvelser med flere valg, forsøk å vise svar av samme ordklasse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
nb: Bruk valg av samme ordklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
nb: Antall valg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
nb: Øv bare på ordliste som fyller følgende betingelser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
nb: Minst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
nb: Høyst

en: All conjugation forms were right.
nb: Alle bøyningsformer var riktige.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
nb[0]: Du svarte riktig på %1 bøyningsform.
nb[1]: Du svarte riktig på %1 bøyningsformer.

en: Enter all conjugation forms.
nb: Oppgi alle bøyningsformene.

en: Choose the right article for "%1"
nb: Velg riktig artikkel for «%1»

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
nb: %1 er maskulinum

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
nb: %1 er femininum

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
nb: %1 er nøytrum

en: Rendering...
nb: Tegner opp …

en: LaTeX error.
nb: LaTeX-feil.

en: You revealed the answer by using too many hints.
nb: Du viste svaret ved å bruke for mange hint.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
nb: Hopp over dette ordet foreløpig og spør på nytt senere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
nb: Svar senere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
nb: Fortsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
nb: positiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
nb: komparativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
nb: superlativ

en: Stop Practice
nb: Stopp øvelsen

en: Stop practicing
nb: Stopp øvelsen

en: Change answer to right/wrong
nb: Endre svar til rett/feil

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
nb: Når du svarer vil Parley vise om svaret var riktig eller galt.
    Denne snarveien endrer hvordan svaret telles.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
nb: Du øvet %1 i %2 og %3.

en: one word | %1 words
nb[0]: ett ord
nb[1]: %1 ord

en: one minute | %1 minutes
nb[0]: ett minutt
nb[1]: %1 minutter

en: one second | %1 seconds
nb[0]: ett sekund
nb[1]: %1 sekunder

en: HTML Files
nb: HTML-filer

en: OpenDocument text files
nb: OpenDocument tekstfiler

en: Practice results
nb: Øvelsesresultater

en: Answered questions: %1
nb: Besvarte spørsmål: %1

en: Correct answers: %1
nb: Riktige svar: %1

en: Wrong answers: %1
nb: Feil svar: %1

en: <b>Attempts</b>
nb: <b>Forsøk</b>

en: <b>Question</b>
nb: <b>Spørsmål</b>

en: <b>Correct answer</b>
nb: <b>Riktig svar</b>

en: <b>Your errors</b>
nb: <b>Dine feil</b>

en: Could not write to %1
nb: Klarte ikke å skrive til %1

en: Could not write file
nb: Klarte ikke skrive til fila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
nb: Forsøk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
nb: Spørsmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
nb: Løsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
nb: Ditt svar

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
nb: Ordlistesamlinga inneholder færre enn to språk.

en: Could not start practice
nb: Kunne ikke starte øvelsen

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
nb: Dette svaret vil telle som riktig.
    Ord blir bare telt som riktig hvis de blir besvart riktig på første forsøk.

en: Count this answer as wrong
nb: Tell dette svaret som feil.

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
nb: Dette svaret vil telle som feil.
    Ord blir bare telt som riktig hvis de blir besvart riktig på første forsøk.

en: Count this answer as correct
nb: Tell dette svaret som riktig

[ctx: test results]
en: %1 % correct
nb: %1 % riktig

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
nb: %1 % feil

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
nb: %1 % ikke besvart

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
nb: Svart riktig på første forsøk: %1 av %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
nb: Svart feil på første forsøk: %1 av %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
nb: Ikke besvart under denne øvelsen: %1 av %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
nb: Svaret var feil.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
nb: Svaret var et synonym. Skriv inn et annet ord med samme oversettelse.

en: Your answer was an already entered synonym.
nb: Ditt svar var et synonym som alt er oppgitt.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
nb: Svaret var et synonym og det var feil bruk av stor bokstav.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
nb: Svaret var et synonom og det var feil bruk av aksent.

en: Your answer was a synonym.
nb: Svaret var et synonym.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
nb: Svaret var feil siden feil bruk av stor bokstav ikke godtas. Forsøk igjen.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
nb: Svaret var feil siden feil bruk av aksent ikke godtas. Forsøk igjen.

en: Your answer was wrong. Please try again.
nb: Svaret var feil. Forsøk igjen.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
nb: Svaret var riktig, men feil bruk av stor bokstav.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
nb: Svaret var riktig, men feil bruk av aksent.

en: Your answer was right.
nb: Svaret var riktig.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
nb: Svaret var riktig … men ikke på første forsøk og med feil bruk av stor bokstav.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
nb: Svaret var riktig … men ikke på første forsøk, og med feil bruk av aksent.

en: Your answer was right... but not on the first try.
nb: Svaret var riktig … men ikke på første forsøk.

en: The solution starts with: %1
nb: Løsningen begynner med: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
nb: Generelle dokumentegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
nb: &Tittel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
nb: En tittel for dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
nb: &Forfatter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
nb: En måte å kontakte deg på (e-post eller en nettside).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
nb: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
nb: Andre egenskaper.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
nb: En generell kategori som dokumentet tilhører.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
nb: Musikk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
nb: Geografi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
nb: Anatomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
nb: Historie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
nb: Testforberedelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
nb: &Lisensbestemmelser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
nb: Lisensen som hører til dokumentet.
    Hvis du tenker på å bidra til KDE med dette dokumentet en gang, så trengs en passende lisens.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
nb: GPLv2+ (GNU General Public License versjon 2 eller senere)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
nb: &Første språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
nb: &Andre språk:

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
nb: Valgte verbtider for bøyingsøvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
nb: Synlige kolonner i hovedredigeringsvinduet.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
nb: >= 2 MELLOMROM

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
nb: Åpne/lagre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
nb: Åpne alltid den samlinga som var aktiv da Parley ble avsluttet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
nb: Når dette er valgt blir ikke velkomstskjermen vist når Parley starter, men den siste aktive samlinga blir automatisk lastet inn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
nb: Last alltid inn den sist åpnede samlinga ved oppstart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
nb: Tillat automatisk lagring av arbeidet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
nb: Arbeidet ditt blir automatisk lagret hvis dette krysses av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
nb: &Lagre ordforrådsfiler automatisk ved lukking og avslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
nb: &Lag sikkerhetskopi hvert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
nb: minutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
nb: S&killetegn for import/eksport av tekstfil (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
nb: Velg skilletegn som skal brukes til å skille data når tekst importeres og eksporteres.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
nb: Velg et skilletegn som vil skille mellom deler av et uttrykk når det data importeres eller eksporteres som tekst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
nb: Redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
nb: &Legg til nye rader automatisk under redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
nb: &Hent nye temaer …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
nb: Temadetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
nb: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
nb: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
nb: Forfatter:

en: Add language
nb: Legg til språk

en: Remove language
nb: Fjern språk

en: New Language
nb: Nytt språk

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
nb: Egenskaper for %1

en: Really delete language: %1?
nb: Bekreft at språket %1 skal slettes?

en: Remove Language
nb: Fjern språk

en: No KDE keyboard selector found.
nb: Fant ingen velger for KDE-tastatur.

en: Tense Name
nb: Navn på  verbtid

en: Enter name of tense:
nb: Oppgi navn på tiden:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
nb: Denne valgte brukerdefinerte tiden kunne ikke slettes
    fordi den er i bruk.

en: Deleting Tense Description
nb: Sletter tidsbeskrivelsen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
nb: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
nb: Tastaturutforming:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
nb: Stavekontroll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
nb: Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
nb: Skrift (øvelse):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
nb: Skrift (i redigeringen):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
nb: Artikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
nb: Bestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
nb: Ubestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
nb: H&ankjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
nb: &Hunkjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
nb: &intetkjønn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
nb: Personlige pronomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
nb: H&ankjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
nb: &Hunkjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
nb: In&tetkjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
nb: Doble bøyninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
nb: Det finnes en bøyningsform for intetkjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
nb: Hann/hunkjønn bøyes forskjellig

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
nb: Tider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
nb: &Ny …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
nb: &Endre …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
nb: &Slett

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
nb: Tastaturutforming for dette lokalet

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
nb: Stavekontroll for dette språket

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
nb: Skrifta som brukes for øvelse

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
nb: Skrifta som brukes i redigeringen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
nb: &Rydd opp

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
nb: Tema som skal brukes for øvelse og velkomstskjerm

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
nb: Antall lagrete innstillingsprofiler

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
nb: Hvis dette er på, så blir nye rader lagt til hvis nødvendig når oppføringsdialogen brukes.

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
nb: Dette bestemmer skilletegnet brukt når tekst kopieres/limes, standard er TAB

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
nb: Hvis dette er på, vil sist åpnede fil bli lastet inn hver gang programmet starter

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
nb: Hvis dette er på, lagres ordforrådsfiler automatisk ved lukking og avslutning

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
nb: Hvis dette er på, blir en sikkerhetskopi lagret hvert «BackupTime» minutt

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
nb: Tidsintervall mellom to automatiske sikkerhetskopier

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
nb: Vis bilder på forsiden av øvingskortet.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
nb: Vis bilder på baksiden av øvingskortet.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
nb: I dialogen i fanen Blokker Spørsmål, er spørsmålet blokkert hvis dette er på

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
nb: I dialogen i fanen Blokker Spørsmål, godtar spørsmålet en utløpstid hvis dette er på

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
nb: Antall oppføringer som blir øvet på samme tid. Hvis en av disse får riktig svar, så legges det til en ny oppføring.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
nb: Endre retning vilkårlig

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
nb: Sett grense for hvor lang tid brukeren har til å svare i en prøve.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
nb: Vis – vis løsningen etter oppgitt tid. Fortsett – gå til neste spørsmål etter oppgitt tid.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
nb: Maksimal tillatt tid til å svare.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
nb: Slå på forslagslister i skritflig øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
nb: Slå på hint-visning.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
nb: Regn svar som riktig når bare aksentsettingen er feil.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
nb: Regn svar som riktig når bare store/små bokstaver er feil.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
nb: Del opp oversettelser i skriftlig øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
nb: Del opp oversettelser ved punktum.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
nb: Del opp oversettelser ved kolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
nb: Del opp oversettelser ved semikolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
nb: Del opp oversettelser ved komma.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
nb: Slå på Vis Mer-knappen som viser deler av løsningen i skriftlig øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
nb: Slå på Hopp over (Jeg vet det)-knappen i skriftlig øvelse.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
nb: Når synonymet i stedet for ordet er oppgitt, teller det som riktig svar?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
nb: Slå på bildevisning i øvelsesdialogene.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
nb: Slå på lydavspilling i øvelsesdialogene.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
nb: Bruk samme ordklasse som løsning for feil svar i en øvelse med flere svarmuligheter.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
nb: Hvor mange svarmuligheter oppgis for et spørsmål med flere valg, medregnet det riktige svaret.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
nb: Slår av/på visning av søkelinja.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
nb: Vis/skjul den aktive kolonnen.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
nb: Hvordan hovedvinduet deles opp.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
nb: Skrifta som brukes i ordlistetabellen

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
nb: Skrifta som brukes for fonetikk

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
nb: Den kolonnen som er valgt nå

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
nb: Den linja som er valgt nå

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
nb: Oppføringa må være spurt minst så ofte for å bli tatt med i øverlsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
nb: Oppføringa må være spurt høyst så ofte for å bli tatt med i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
nb: Oppføringa må være besvart feil minst så ofte for å bli tatt med i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
nb: Oppføringa må være besvart feil høyst så ofte for å bli tatt med i øvelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
nb: Bare valgte ordklasser vil bli tatt med i øverlsen.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
nb: Valgte ordklasser for øvelser.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
nb: Valgte under-ordklasser for øvelser.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
nb: Vis løsning etter at et svar er gitt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
nb: Hvor lenge løsningen vises (sekunder). 0 er ubegrenset.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
nb: Øvelsesmåten som er valgt nå.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
nb: Sti til tilbydere for Parlay

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
nb: Kommandoen som brukes til å starte en nedlastet ordliste

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
nb: Mappa der nedlastede ordlister lagres som standard

en: Theme
nb: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
nb: Generelt

en: General Settings
nb: Generelle innstillinger

en: View
nb: Vis

en: View Settings
nb: Visningsinnstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
nb: Oppgi hvilken skrift som skal brukes til å vise uttale med fonetiske symboler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
nb: Skrift for &uttale-symboler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
nb: Øvingskort
