parley - en to nds translation catalogue (606 entries)

en: Unit
nds: Lex

en: Number of entries in this lesson.
nds: Tall vun Indrääg binnen dissen Lex

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
nds: De Vokavelsett bargt keen Indrääg, de to den utsöchten Öövtyp passt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
nds: Öven anfangen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
nds: <p>Du hest keen Vokavelsett för't Öven utsöcht.</p><p>Nerrn kannst Du en Reeg vun Dien Instellen övergahn un liekers mit en Öven anfangen.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
nds: Instellen övergahn för:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
nds: Lexen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
nds: Woortoorden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
nds: Blockeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
nds: Tall vun leeg Antwoorden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
nds: Tall vun Öven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
nds: Lüttst/gröttst Stoop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
nds: Tall vun bedrapen Wöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
nds: Hele Tall vun Indrääg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
nds: Rutkamen Tall vun Wöör, de öövt warrt:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
nds: Sammeln: %1

en: None
nds: Keen

en: You can drag and drop words onto their word type.
nds: Du kannst Wöör na ehr Woortoort trecken.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
nds: Maak de Liekwöör-Ansicht an, wenn Du de Liekwöör bewerken wullt.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
nds: Maak de Güntwöör-Ansicht an, wenn Du de Güntwöör bewerken wullt.

en: Pronunciation
nds: Utspraak

en: Word Type
nds: Woortoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
nds: Liekwoort

en: Antonym
nds: Güntwoort

en: Example
nds: Bispill

en: Comment
nds: Kommentar

en: Paraphrase
nds: Ümschrieven

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
nds: Bitte richt Dien Dokment ünner „Bewerken -> Spraken“ in

en: No Languages Defined
nds: Keen Spraken fastleggt

en: Select a unit before adding vocabulary.
nds: Söök bitte eerst en Lex ut, ehr Du Vokaveln inföögst

en: No Unit Selected
nds: Keen Lex utsöcht

en: Fully learned
nds: Lehrt

en: Open this vocabulary collection in the editor
nds: Disse Vokavelsett-Sammeln mit en Editor opmaken

en: Practice Anyway
nds: Liekers öven

en: Practice
nds: Öven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
nds: Aktive Sammeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
nds: Afslaten Sammeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
nds: Wegmaken

en: Are you sure you want to remove this collection?
nds: Wullt Du disse Sammeln redig wegdoon?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
nds: Afspelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
nds: Opnehmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
nds: Aktuelle nakieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
nds: Tabell nagahn

en: Could not determine word type of adjectives
nds: Woortoort vun Egenschapwöör lett sik nich fastmaken

en: Could not determine word type of adverbs
nds: Woortoort vun Ümstandwöör lett sik nich fastmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
nds: Mit de Stiegform laat sik Naam- oder Tietwöör verglieken (Bsp: gauer)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
nds: Eenfachform:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
nds: Stiegform:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
nds: De Böverform (Bsp: gauest)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
nds: Böverform:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
nds: Egenschapwoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
nds: Ümstandwoort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
nds: Böögformen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
nds: Eerst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
nds: Tweet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
nds: Drütt maskuliensch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
nds: Drütt feminiensch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
nds: Drütt neutraal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
nds: &Nakamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
nds: &Tiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
nds: Eentall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
nds: Dubbel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
nds: Mehrtall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
nds: Maskuliensch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
nds: Feminiensch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
nds: Neutraal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
nds: Böögformen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
nds: Tall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
nds: Nakamen

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
nds: Mit en Rechtsklick kannst Du Lexen tofögen, wegdoon oder ümnömen.
    Mit de Krüüzfeller kannst Du de Lexen utsöken, de Du öven wullt.
    In de Öven warrt Fragen bloots ut de ankrüüzten [x] Lexen nahmen.

en: Word Types
nds: Woortoorden

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
nds: Bögen (Tietwöör, Egenschapwöör, Naamwöör)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
nds: Stiegformen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
nds: Mehrfachköör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
nds: Liekwöör

en: Antonyms
nds: Güntwöör

en: False Friends
nds: Leeg Mackers

en: Phonetic Symbols
nds: Phoneetsch Symbolen

en: Image
nds: Bild

en: Summary
nds: Tosamenfaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
nds: Klang

en: Enter search terms here
nds: Söökutdrück hier ingeven

en: S&earch:
nds: &Söken:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
nds: &Lex

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
nds: Ö&ven

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
nds: Editor-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
nds: Egenschappen, wenn na de Översetten fraagt is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
nds: &Stoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
nds: &Leeg Macker:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
nds: Öven&tall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
nds: &Leeg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
nds: Tos&amen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
nds: &Tolest öövt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
nds: &Nienich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
nds: V&undaag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
nds: Dat Dag, op den Du dissen Indrag tolest öövt hest

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
nds: Noch nich öövt

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
nds: dd.MM.jjjj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
nds: Stopen to&rüchsetten

en: Verb
nds: Tietwoort

en: Noun
nds: Naamwoort

en: "%1" is a:
nds: „%1“ is en:

en: Enter LaTeX code here.
nds: LaTeX-Kode hier ingeven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
nds: Vöransicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
nds: Mathebedrief

en: New Unit
nds: Nieg Lex

en: Add a new unit to your document
nds: Dien Dokment en nieg Lex tofögen

en: Rename Unit
nds: Lex ümnömen

en: Delete Unit
nds: Lex wegdoon

en: Delete the selected unit.
nds: Den utsöchten Lex wegdoon

en: Split Unit into Smaller Units
nds: Lex op lütter Lexen opdelen

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
nds: Mehr lütte Lexen ut een groot Lex opstellen

en: Move to new lesson
nds: Na nieg Lex verschuven

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
nds: Verschufft den utsöchten Vokavelsett na en nieg Lex

en: Remove Confidence Levels
nds: Stopen wegmaken

en: Remove confidence levels from this unit.
nds: Stopen ut dissen Lex wegmaken.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
nds: Stopen ut dissen Lex un all Ünnerlexen wegmaken

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
nds: Stopen ut dissen Lex un all Ünnerlexen wegmaken.

en: Expand Units and Subunits
nds: Lexen un Ünnerlexen utfoolden

en: Expand all units and subunits.
nds: All Lexen un Ünnerlexen utfoolden.

en: Collapse All Units And Subunits
nds: All Lexen un Ünnerlexen infoolden

en: Collapse all units and subunits.
nds: All Lexen un Ünnerlexen infoolden.

en: The root lesson cannot be deleted.
nds: De Grundlex lett sik nich wegdoon

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
nds[0]: Binnen dissen Lex is %1 Woort na. Wullt Du dat wegdoon?
nds[1]: Binnen dissen Lex sünd noch %1 Wöör na. Wullt Du disse wegdoon?

en: Entries per Unit
nds: Indrääg per Lex

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
nds: De Lex warrt op lütter Lexen opdeelt. Wo vele Indrääg wullt Du per Lex hebben?

en: New Lesson
nds: Nieg Lex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
nds: Spraak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
nds: Lex

en: Select Synonyms
nds: Liekwöör utsöken

en: %1 and %2 are not Synonyms
nds: %1 un %2 sünd keen Liekwöör

en: %1 and %2 are Synonyms
nds: %1 un %2 sünd Liekwöör

en: %1 and %2 are not Antonyms
nds: %1 un %2 sünd keen Güntwöör

en: %1 and %2 are Antonyms
nds: %1 un %2 sünd Güntwöör

en: %1 and %2 are not False Friends
nds: %1 un %2 sünd keen leeg Mackers

en: %1 and %2 are False Friends
nds: %1 un %2 sünd leeg Mackers

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
nds: Liekwöör för %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
nds: Güntwöör vun %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
nds: Leeg Mackers vun %1:

en: Enable/Disable the columns for each language
nds: De Striepen för elk Spraak an- un utmaken

en: Sound file selected: %1
nds: Klangdatei utsöcht: %1

en: Image file selected: %1
nds: Bilddatei utsöcht: %1

en: &Add New Entry
nds: Nieg Indrag &tofögen

en: Append a new row to the vocabulary
nds: En nieg Reeg na den Vokavelsett anhangen

en: &Delete Entry
nds: Indrag &wegdoon

en: Delete the selected rows
nds: De utsöchten Regen wegdoon

en: Copy
nds: Koperen

en: Cut
nds: Knippen

en: Paste
nds: Infögen

en: Select all rows
nds: All Regen utsöken

en: Deselect all rows
nds: Keen Reeg utsöken

en: Vocabulary Columns...
nds: Vokavelsett-Striepen...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
nds: Enkel Vokavelsett-Striepen an- un utmaken

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
nds[0]: Wullt Du den utsöchten Indrag redig wegdoon?
nds[1]: Wullt Du de %1 utsöchten Indrääg redig wegdoon?

en: Delete
nds: Wegdoon

en: Nothing to spell check.
nds: Nix dor, wat de Klookschriever pröven kunn.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
nds: Keen Klookschriever verföögbor

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
nds: De Spraakinstellen sünd leeg, oder för den Rebeetdatensett „%1“ is keen Schriefwiesprööv installeert.

en: New
nds: Nieg

en: Add a new word type to your document
nds: Dien Dokment en nieg Woortoort tofögen

en: Rename
nds: Ümnömen

en: Rename the selected word type
nds: De utsöchte Woortoort ümnömen

en: Delete Word Type
nds: Woortoort wegdoon

en: Delete the selected word type.
nds: De utsöchte Woortoort wegdoon

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
nds: Grammatik

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
nds: Parley de grammatschen Egenschappen vun en Woortoort verkloren

en: This word type folder contains nouns.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt Naamwöör.

en: Masculine Noun
nds: Maskuliensch Naamwoort

en: This word type folder contains masculine nouns.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt maskuliensch Naamwöör.

en: Feminine Noun
nds: Feminiensch Naamwoort

en: This word type folder contains feminine nouns.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt feminiensch Naamwöör.

en: Neuter Noun
nds: Neutraal Naamwoort

en: This word type folder contains neuter nouns.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt neutraal Naamwöör.

en: This word type folder contains adjectives.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt Egenschapwöör.

en: This word type folder contains adverbs.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt Ümstandwöör.

en: This word type folder contains verbs.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt Tietwöör.

en: Conjunction
nds: Binnwoort

en: This word type folder contains conjunctions.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt Binnwöör.

en: No Special Type
nds: Keen besünner Typ

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
nds: Disse Woortoort-Orner bargt keen Woortoort mit besünner Egenschappen.

en: The root word type cannot be deleted.
nds: De Grund-Woortoort lett sik nich wegdoon.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
nds[0]: Dat gifft noch een Woort vun disse Woortoort, se warrt em wegkamen. Wiedermaken?
nds[1]: Dat gifft noch %1 Wöör vun disse Woortoort, se warrt disse Wöör wegkamen. Wiedermaken?

en: HTML document
nds: HTML-Dokment

en: Could not write to file "%1"
nds: Datei „%1“ lett sik nich schrieven.

en: Export As
nds: Exporteren as

en: Untitled
nds: Ahn Naam

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
nds: Exporteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
nds: Naslakoorten - för't Drucken vun Lehrkoorten (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
nds: En druckbor Vokavellist för Nettkiekers (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
nds: Mit Kommas trennte Weerten (CSV)

en: Vocabulary Trainer
nds: Vokavel-Lehrprogramm

en: Helps you train your vocabulary
nds: Hölpt Di bi't Lehren vun Vokaveln

en: Developer and Co-maintainer
nds: Schriever un Topleger

en: Developer, former maintainer
nds: Schriever, verleden Pleger

en: Developer
nds: Schriever

en: Practice Dialogs
nds: Öövdialogen

en: Scripting
nds: Skripten

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
nds: En Barg Fehlerrichten, verleden Pleger, Porteren na KDE4

en: Original Author
nds: Orginaalautor

en: Artwork and Oxygen Icons
nds: Billerwark un Oxygen-Lüttbiller

en: Port to KConfig XT
nds: Porteren na KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
nds: Niegschrieven vun de kvtml-Bibliotheek för KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
nds: Fehlerberichten un Utproberen op den Weg na KDE4

en: Conceived the name Parley
nds: Utdenken vun den Naam „Parley“

en: Document file to open
nds: Dokment, dat Du opmaken wullt

en: Creates a new vocabulary collection
nds: Nieg, leddig Vokavelsett-Sammeln opstellen

en: Opens an existing vocabulary collection
nds: Vörhannen Vokavelsett-Sammeln opmaken

en: Open &Downloaded Vocabularies...
nds: &Daallaadt Vokavelsetten opmaken...

en: Open downloaded vocabulary collections
nds: Daallaadt Vokavelsett-Sammeln opmaken

en: Save the active vocabulary collection
nds: Aktuell Vokavelsett-Sammeln sekern

en: Save the active vocabulary collection with a different name
nds: Aktuell Vokavelsett-Sammeln mit en anner Naam sekern

en: &Export...
nds: &Exporteren...

en: Export to HTML or CSV
nds: As HTML oder CSV exporteren

en: &Properties...
nds: &Egenschappen...

en: Edit document properties
nds: Dokment-Egenschappen bewerken

en: Dashboard
nds: Översicht

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
nds: Aktuell Vokavelsett-Sammeln tomaken un de Översicht wiesen

en: Quit Parley
nds: Parley utmaken

en: Show the configuration dialog
nds: Instellendialoog wiesen

en: &Languages...
nds: &Spraken...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
nds: De Spraken fastleggen, de binnen de Sammeln sünd, un ehr Grammatik-Egenschappen bewerken

en: Remove all confidence levels from the current document
nds: All Stopen ut dat aktuelle Dokment wegmaken

en: Show Entries from Child Units
nds: Indrääg ut Ünnerlexen wiesen

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
nds: Ok de Indrääg vun Ünnerlexen binnen de Lexen wiesen

en: Automatic Translation
nds: Automaatsch översetten

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
nds: Dat automaatsche Översetten vun Lexindrääg anmaken

en: Start Practice...
nds: Öven anfangen...

en: Start practicing
nds: Öven anfangen

en: Configure Practice...
nds: Öven instellen...

en: Change practice settings
nds: Ööv-Optschonen ännern

en: Write a file with the results of the practice
nds: En Datei mit dat Resultaat vun't Öven schrieven

en: Switch to vocabulary editor
nds: Na Vokavelsett-Editor wesseln

en: Show Se&arch
nds: Söök w&iesen

en: Toggle display of the search bar
nds: Den Söökbalken wiesen oder versteken

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
nds: Egenschappen vun %1

en: Open in practice &mode
nds: In Ööv&bedrief opmaken

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
nds: En anner Perzess hett de Vokavelsett-Sammeln afslaten. Du kannst dat Slott övernehmen un denn de Datei opmaken, man Du verleerst all Ännern ut den anner Perzess.
    
    Wullt Du dat Slott övernehmen?

en: Take Over Lock
nds: Slott övernehmen

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
nds: Bi't Opmaken vun de Sammeln „%1“ hett dat en Fehler geven: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
nds: Sammeln opmaken

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
nds: Vokavelsett wöör ännert.
    
    Datei ehr't Utmaken sekern?

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
nds: En anner Perzess hett de Datei „%1“ afslaten. Du kannst dat Slott övernehmen un denn de Datei sekern, man Du verleerst all Ännern ut den anner Perzess.
    
    Wullt Du dat Slott övernehmen?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
nds: Bi't Schrieven vun de Datei „%1“ hett dat en Fehler geven: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
nds: Datei sekern

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
nds: <qt>Dat gifft al en Datei mit den Naam<p><b>%1</b></p>Wullt Du ehr överschrieven?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
nds: „%1“ warrt sekert

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
nds: Meenfree

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
nds: Spraken

en: A Second Language
nds: En tweet Spraak

en: Lesson 1
nds: Lex 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
nds: Vokavelsett-Sammeln „%1“ lett sik nich opmaken.

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
nds: Du kannst nix öven, wenn de begäng Spraak ok de Spraak is, de Du lehren wullt.

en: Select languages
nds: Spraken utsöken

en: Download New Vocabularies...
nds: Nieg Vokavelsetten daalladen...

en: Downloads new vocabulary collections
nds: Nieg Vokavelsett-Sammeln daalladen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
nds: Ööv-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
nds: Statistik-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
nds: Warktüüchbalken för Ööv-Tosamenfaten

en: Stop
nds: Anhollen

en: All comparison forms were right.
nds: All Stiegformen weern richtig.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
nds: Woort „%1“ is leeg.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
nds: De twee Stiegformen (Stiegform un Böverform) sünd leeg.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
nds: De Stiegform is leeg.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
nds: De Böverform is leeg.

en: Enter the comparison forms.
nds: Stiegformen ingeven.

en: Do not Care
nds: Eendoont

en: 30 Min
nds: 30 Min.

en: 1 Hour
nds: 1 Stünn

en: 2 Hours
nds: 2 Stünnen

en: 4 Hours
nds: 4 Stünnen

en: 8 Hours
nds: 8 Stünnen

en: 12 Hours
nds: 12 Stünnen

en: 18 Hours
nds: 18 Stünnen

en: 1 Day
nds: 1 Dag

en: 2 Days
nds: 2 Daag

en: 3 Days
nds: 3 Daag

en: 4 Days
nds: 4 Daag

en: 5 Days
nds: 5 Daag

en: 6 Days
nds: 6 Daag

en: 2 Weeks
nds: 2 Weken

en: 3 Weeks
nds: 3 Weken

en: 4 Weeks
nds: 4 Weken

en: 1 Month
nds: 1 Maand

en: 2 Months
nds: 2 Maanden

en: 3 Months
nds: 3 Maanden

en: 4 Months
nds: 4 Maanden

en: 5 Months
nds: 5 Maanden

en: 6 Months
nds: 6 Maanden

en: 10 Months
nds: 10 Maanden

en: 12 Months
nds: 12 Maanden

en: Illogical blocking times.
nds: De Blockeertieden passt nich tosamen.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
nds: De Tiet för Stoop %1 schull körter wesen as de för Stoop %2.

en: 
    Illogical expiration times.
nds: 
    De Aflooptieden passt nich tosamen.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
nds: 
    De Aflooptieden passt nich to de Blockeertieden.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
nds: De Blockeertiet för Stoop %1 schull körter wesen as de Aflooptiet.

en: Illogical Values
nds: Weerten passt nich tosamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
nds: Stoop &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
nds: Stoop &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
nds: Stoop &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
nds: Af&lopen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
nds: Bl&ockeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
nds: Stoop &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
nds: Stoop &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
nds: Stoop &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
nds: Stoop &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
nds: Keen Vokavelsetten öven, de affraagt wöörn binnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
nds: Vokavelsett geiht na disse Tiet en Stoop daal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
nds: Ok Egenschapwöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
nds: Ok Ümstandwöör

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
nds: Öven instellen

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
nds: Allmeen

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
nds: Allmeen Ööv-Optschonen

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
nds: Blockeren

en: Blocking Settings
nds: Blockeer-Instellen

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
nds: Sülls

en: Threshold Settings
nds: Süll-Instellen

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
nds: Besünner

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
nds: Besünner Ööv-Optschonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
nds: Richten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
nds: Antern mit leeg Akzenten warrt as richtig tellt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
nds: All Groot- un Lüttschrieven warrt as „richtig“ ankeken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
nds: Bi Pröven kannst Du den „Henwiesen“-Knoop bruken, de Delen vun de Lösen opdeckt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
nds: Biller un Kläng

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
nds: Bi Pröven warrt Biller tosamen mit de Fraag wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
nds: Bi Pröven warrt Biller tosamen mit de Fraag wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
nds: Bruken vun Biller op Naslakoorten tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
nds: Biller ansteed Wöör tolaten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
nds: Bi't Öven de Utspraak as Klangdateien afspelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
nds: Standardwies muttst Du so faken Liekwöör ingeven, bet Du een ingiffst, dat direktemang dat aktuelle Woort towiest is. Is disse Optschoon utmaakt, warrt elk Liekwoort annahmen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
nds: Törns

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
nds: Versöök, dat Du bi't Opstellen vun Ankrüüz-Öven Antwoorden vun den sülven Woorttyp wiesen deist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
nds: Kören vun de sülve Woortoort bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
nds: Tall vun Kören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
nds: Bloots mit Vokavelsetten öven, de disse Bedingen inhöllt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
nds: Tominnst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
nds: Tohööchst

en: All conjugation forms were right.
nds: All Böögformen weern richtig.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
nds[0]: %1 Böögform is richtig.
nds[1]: %1 Böögformen sünd richtig.

en: Enter all conjugation forms.
nds: Giff bitte all Böögformen in.

en: Choose the right article for "%1"
nds: Bitte den richtigen Artikel för „%1“ utsöken.

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
nds: %1 is maskuliensch

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
nds: %1 is feminiensch

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
nds: %1 is neutraal

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
nds: Lex: %1

en: New word
nds: Nieg Woort

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
nds: %1, Stoop %2

en: initial
nds: An'n Anfang

en: long term
nds: Langtiet

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
nds[0]: Du hest bi %2 vun %1 Woort richtig antert.
    Du büst to %3% fardig.
nds[1]: Du hest bi %2 vun %1 Wöör richtig antert.
    Du büst to %3% fardig.

en: Rendering...
nds: An't Dorstellen...

en: LaTeX error.
nds: LaTeX-Fehler

en: You revealed the answer by using too many hints.
nds: Du hest to vele Tipps för de Antwoort bruukt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
nds: Dit Woort nu eerstmaal övergahn un later nochmaal fragen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
nds: Later antern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
nds: Tipp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
nds: Wiedermaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
nds: Eenfachform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
nds: Stiegform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
nds: Böverform

en: Stop Practice
nds: Öven anhollen

en: Stop practicing
nds: Öven anhollen

en: Change answer to right/wrong
nds: Antwoort op richtig/leeg ännern

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
nds: Hest Du antert, warrt de Anter as richtig oder leeg wiest.
    Disse Tastkombinatschoon dreiht de Beweerten üm.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
nds: Du hest %1 in %2 un %3 öövt.

en: one word | %1 words
nds[0]: een Woort
nds[1]: %1 Wöör

en: one minute | %1 minutes
nds[0]: een Minuut
nds[1]: %1 Minuten

en: one second | %1 seconds
nds[0]: een Sekunn
nds[1]: %1 Sekunnen

en: Practice Overview
nds: Öven-Översicht

en: Switch to the Practice Overview page
nds: Na de Öven-Översichtsiet wesseln

en: HTML Files
nds: HTML-Dateien

en: OpenDocument text files
nds: OpenDocument-Textdateien

en: Practice results
nds: Öven-Resultaten

en: Answered questions: %1
nds: Antwoorden: %1

en: Correct answers: %1
nds: Richtige Antwoorden: %1

en: Wrong answers: %1
nds: Verkehrte Antwoorden: %1

en: <b>Attempts</b>
nds: <b>Versöök</b>

en: <b>Question</b>
nds: <b>Fraag</b>

en: <b>Correct answer</b>
nds: <b>Richtig Antwoort</b>

en: <b>Your errors</b>
nds: <b>Dien Fehlers</b>

en: Could not write to %1
nds: „%1“ lett sik nich schrieven

en: Could not write file
nds: Datei lett sik nich schrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
nds: Versöök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
nds: Fraag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
nds: Lösen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
nds: Dien Antwoort

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
nds: De Vokavelsett-Sammeln bargt weniger as twee Spraken.

en: Could not start practice
nds: Öven lett sik nich anfangen

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
nds: Dit Anter warrt as „richtig“ tellt.
    Wöör warrt bloots denn as „richtig“ tellt, wenn Du al bi den eersten Versöök richtig antern deist.

en: Count this answer as wrong
nds: Disse Anter as leeg tellen

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
nds: Disse Anter warrt as „leeg“ tellt.
    Wöör warrt bloots denn as „richtig“ tellt, wenn Du al bi den eersten Versöök richtig antern deist.

en: Count this answer as correct
nds: Disse Anter as richtig tellen

[ctx: test results]
en: %1 % correct
nds: %1 % richtig

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
nds: %1 % leeg

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
nds: Op %1 Perzent nich antert.

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
nds: Bi den eersten Versöök richtig antert: %1 vun %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
nds: Bi den eersten Versöök leeg antert: %1 vun %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
nds: Bi disse Öven noch nich antert: %1 vun %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
nds: Dien Antwoort is leeg.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
nds: Dien Antwoort is en Liekwoort. Bitte en anner Woort mit de sülve Bedüden ingeven.

en: Your answer was an already entered synonym.
nds: Dien Antwoort is en al ingeven Liekwoort.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
nds: Dien Antwoort is en Liekwoort un Dien Groot- un Lüttschrieven is leeg.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
nds: Dien Antwoort is en Liekwoort un bargt leeg Akzenten.

en: Your answer was a synonym.
nds: Dien Antwoort is en Liekwoort.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
nds: Dien Antwoort is leeg, wiel Fehlers bi de Groot- un Lüttschrieven nich övergahn warrt. Versöök dat nochmaal.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
nds: Dien Antwoort is leeg, wiel Akzentfehlers nich övergahn warrt. Versöök dat nochmaal.

en: Your answer was wrong. Please try again.
nds: Dien Antwoort is leeg. Versöök dat nochmaal.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
nds: Du hest richtig antert, man Dien Groot- un Lüttschrieven is leeg.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
nds: Du hest richtig antert, man Akzenten weern leeg.

en: Your answer was right.
nds: Dien Antwoort is richtig.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
nds: Du hest richtig antert... man nich bi den eersten Versöök, un Dien Groot- un Lüttschrieven is leeg.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
nds: Du hest richtig antert... man nich bi den eersten Versöök, un Akzenten sünd leeg.

en: Your answer was right... but not on the first try.
nds: Dien Antwoort is richtig ... man nich bi den eersten Versöök.

en: The solution starts with: %1
nds: De Lösen fangt mit »%1« an.

en: Synonym:
nds: Liekwoort:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
nds: Allgemeen Dokment-Egenschappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
nds: &Titel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
nds: En Titel för Dien Dokment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
nds: &Autor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
nds: En Weg, woans Een Di ansnacken kann (Nettpost oder -siet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
nds: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
nds: Anner Informatschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
nds: En allgemeen Kategorie, de Dien Dokment tohöört

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
nds: Musik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
nds: Eerdkunn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
nds: Anatomie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
nds: Geschicht

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
nds: Prööv torechtmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
nds: &Lizenz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
nds: De Verlööfnis, mit de Du dat Dokment freegiffst.
    Wenn Du dat Dokment villicht maal to KDE bidregen wullt, mutt dat en passen Verlööfnis wesen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
nds: GPLv2+ (Allgemeen apen Verlööfnis vun GNU, Verschoon 2 oder nieger)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
nds: &Eerst Spraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
nds: &Tweet Spraak:

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
nds: Utsöcht Tieden för Öven vun Tietwoort-Bögen

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
nds: Sichtbor Striepen binnen dat Hööft-Editorfinster

[ctx: CSV separator: tabulator]
en: TAB
nds: Tabteken

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
nds: mehr as 2 Freetekens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
nds: Opmaken/Sekern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
nds: Jümmers de Sammeln opmaken, de bi't Utmaken vun Parley anmaakt weer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
nds: Is dit anmaakt, warrt de tolest anmaakte Sammeln bi't Starten vun Parley automaatsch laadt un de Willkamen-Siet nich wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
nds: Bi't Starten jümmers de tolest opmaakte Sammeln laden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
nds: Dien Ännern automaatsch sekern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
nds: Dien Ännern warrt automaatsch sekert, wenn Du dit anmaakst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
nds: Vokavelsetten bi't Beennen &automaatsch sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
nds: Dokment &automaatsch all

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
nds: Minuten sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
nds: &Trennteken för't Im- un Exporteren vun Textdateien (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
nds: Hier kannst Du dat Trennteken utsöken, dat Du bi't Im- un Exporteren vun Daten in Textformaat as Datentrennen bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
nds: Hier kannst Du dat Trennteken utsöken, dat bi't Im- un Exporteren vun Daten in Textformaat de Delen vun en Utdruck trennt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
nds: NIeg Regen bi't Bewerken automaatsch &anfögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
nds: Nieg Mustern &halen...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
nds: Muster-Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
nds: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
nds: Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
nds: Autor:

en: Add language
nds: Spraak tofögen

en: Remove language
nds: Spraak wegmaken

en: New Language
nds: Nieg Spraak

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
nds: Egenschappen vun %1

en: Really delete language: %1?
nds: Spraak %1 redig wegdoon?

en: Remove Language
nds: Spraak wegmaken

en: No KDE keyboard selector found.
nds: Keen Tastatuurköör för KDE funnen

en: Tense Name
nds: Tietnaam

en: Enter name of tense:
nds: Naam för de Tiet ingeven:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
nds: Disse Brukertiet lett sik nich wegdoon,
    se is noch in Bruuk.

en: Deleting Tense Description
nds: Tiet-Beschrieven wegdoon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
nds: Tasttoornen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
nds: Klookschriever:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
nds: Spraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
nds: Schriftoort (Öven):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
nds: Schriftoort (Editor):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
nds: Artikeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
nds: Fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
nds: &Maskuliensch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
nds: &Feminiensch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
nds: &Neutraal:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
nds: Persöönlich Förwöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
nds: &1. Persoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
nds: &2. Persoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
nds: 3. Persoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
nds: Maskuliensch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
nds: F&eminiensch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
nds: Neu&traal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
nds: Dubbel-Bögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
nds: Dat gifft en neutraal Böögform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
nds: Maskuliensch/feminiensch warrt verscheden böögt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
nds: Tieden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
nds: &Nieg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
nds: Ä&nnern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
nds: Tasttoornen för dissen Rebeetdatensett

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
nds: Klookschriever för disse Spraak

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
nds: De Schriftoort för Pröven

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
nds: De Schriftoort för den Editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
nds: O&prümen

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
nds: Muster för Öven- un Willkamenschirm

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
nds: Tall vun wohrt Instellensetten

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
nds: Wenn Wohr, warrt bi den Indreegdialoog nieg Regen opstellt, wenn dat nödig is

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
nds: Leggt dat Trennteken för't Koperen un Infögen fast, standardwies dat Tabteken

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
nds: De Tall vun Indrääg per Lex

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
nds: Wenn Wohr, warrt bi Programmstart de tolest opmaakte Datei wedder opmaakt

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
nds: Wenn Wohr, warrt Vokavelsetten bi't To- un Utmaken automaatsch sekert

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
nds: Wenn Wohr, warrt all BackupTime Minuten en Sekerheitkopie opstellt

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
nds: Tiet twischen twee automaatsch Sekerheitkopien

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
nds: Biller op de Naslakoort-Vörsiet wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
nds: Biller op de Naslakoort-Achtersiet wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
nds: Binnen den Fraag-Blockeren-Paneeldialoog: Wenn anmaakt, warrt de Fraag blockeert

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
nds: Binnen den Fraag-Blockeren-Paneeldialoog: Wenn anmaakt, bruukt de Fraag en Aflooptiet.

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
nds: Binnen Sammeln nieg Vokavelsetten in de Reeg vun ehr Lexen anhangen. Dat is keen basch Övergang, de niege Lex warrt suutje inmengeleert.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
nds: De Tall vun Indrääg, de to de sülve Tiet öövt warrt. Anterst Du op een Fraag richtig, warrt en anner Indrag anhangt.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
nds: Richt tofällig ännern

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
nds: Binnen en Prööv de Antertiet för den Bruker ingrenzen

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
nds: Wiesen - na de angeven Tiet de Antwoort wiesen, Wiedermaken geiht na Tietafloop na de nakamen Fraag.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
nds: De Tietgrenz för de Fragen

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
nds: Bi schriftlich Pröven de Vörslaglist anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
nds: Tipps anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
nds: Antwoort as richtig tellen, wenn bloots de Akzenten leeg sünd

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
nds: Antwoort as richtig tellen, wenn bloots de Groot- un Lüttschrieven leeg is

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
nds: Översetten in schriftlich Prööv opdelen

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
nds: Översetten bi Pünkt opdelen

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
nds: Översetten bi Dubbelpünkt opdelen

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
nds: Översetten bi Streekpünkt opdelen

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
nds: Översetten bi Kommas opdelen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
nds: „Mehr wiesen“-Knoop anmaken, de bi schriftlich Pröven Delen vun de Lösen opdeckt

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
nds: „Utlaten (Weet ik)“-Knoop bi schriftlich Pröven anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
nds: Leggt fast, wat en ingeven Liekwoort as richtig tellt

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
nds: Wiesen vun Biller binnen den Öövdialoog anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
nds: Afspelen vun Kläng binnen den Öövdialoog anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
nds: Bruken vun Biller op Naslakoorten tolaten. Dat warrt bloots maakt, wenn de Indrag keen Woort angifft.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
nds: De hööchste Tall vun Wöör, de Du binnen en Törn öven wullt.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
nds: De hööchste Tall vun nieg (noch nich öövt) Wöör, de Du binnen en Törn hebben wullt.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
nds: De sülve Woortoort för de Lösen bi leeg Antworden binnen en Mehrfachköör-Öven bruken

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
nds: Leegt de Tall vun Kören bi en Mehrfachköör-Fraag fast, de richtige Antwoort inslaten

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
nds: Den Söökbalken wiesen oder versteken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
nds: Wenn anmaakt, wiest en Lex ok Indrääg ut sien Ünnerlexen

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
nds: Lexen-Striep wiesen oder versteken

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
nds: Anmaakt-Striep wiesen oder versteken

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
nds: De Lexen utsöken, de för't Bewerken wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
nds: Gifft an, wodennig dat Hööftfinster deelt warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
nds: De Schriftoort för de Vokavelsett-Tabell

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
nds: De Schriftoort för Utspraak-Informatschonen

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
nds: Opstunns utsöcht Striep

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
nds: Opstunns utsöcht Reeg

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
nds: Klören för de Stopen

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
nds: Klöör för de eersten Stopen

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
nds: Klöör för leeg Lexen

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
nds: Schall en Indrag na de Öven inslaten warrn, mutt he tominnst so faken fraagt wöörn wesen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
nds: Schall en Indrag na de Öven inslaten warrn, dörv he tohööchst so faken fraagt wöörn wesen

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
nds: Schall en Indrag na de Öven inslaten warrn, muttst Du bi em tominnst so faken en leeg Antwoort geven hebben.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
nds: Schall en Indrag na de Öven inslaten warrn, dörvst Du bi em tohööchst so faken en leeg Antwoort geven hebben

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
nds: Schall en Indrag na de Öven inslaten warrn, mutt he tominnst disse Stoop hebben (0-7)

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
nds: Schall en Indrag na de Öven inslaten warrn, dörv he tohööchst disse Stoop hebben (0-7)

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
nds: Bloots utsöcht Woortoorden warrt in de Öven inslaten

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
nds: Utsöcht Woortoorden för Öven

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
nds: Utsöcht Woort-Ünneroorden för Öven

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
nds: De Spraak, de Du lehrst

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
nds: De Spraak, de Du al kennst

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
nds: De Lösen na de Antwoort wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
nds: De Tiet, wo lang de Lösen wiest warrt in Sekunnen (0 = keen Tietgrenz)

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
nds: De opstunns utsöchte Öövtyp

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
nds: De opstunns utsöchte Öövtyp

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
nds: De Tiet, wo lang verscheden Stopen blockeert warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
nds: De Tiet, na de verscheden Stopen afloopt

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
nds: De Anbederpadd för Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
nds: De Befehl, mit den en daallaadt Vokavelsett opropen warrt

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
nds: De Orner, binnen den daallaadt Vokavelsetten standardwies sekert warrt

en: Theme
nds: Muster

[ctx: title:window general settings]
en: General
nds: Allgemeen

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

en: View
nds: Ansicht

en: View Settings
nds: Ansicht-Instellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
nds: Hier kannst Du de Schriftoort för de phoneetschen Symbolen vun de Utspraak fastleggen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
nds: Schriftoort för &Utspraak-Symbolen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
nds: Grundklöör för de Stopen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
nds: Klören för't Vörankamen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
nds: Klick hier, wenn Du de Klöör för't Vörankamen ännern wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
nds: &Grundklöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
nds: Klöör för't eerste Vörankamen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
nds: Klöör för't eerste Vörankamen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
nds: Klick hier, wenn Du de Klöör för't eerste Vörankamen ännern wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
nds: Klick hier, wenn Du de Klöör för leeg Lexen ännern wullt

en: Remove confidence levels from this unit
nds: Stopen ut dissen Lex wegmaken

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
nds: Stopen ut dissen Lex un all Ünnerlexen wegmaken

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
nds: Stopen ut dissen Lex un all Ünnerlexen wegmaken

en: Progress gradients
nds: Vörankamenstopen

en: Early progress
nds: Eerst Vörankamen

en: Not Practiced
nds: Nich öövt

en: Invalid Entries
nds: Leeg Indrääg

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
nds: Lehrt

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
nds: Nich öövt

en: Known to Learning
nds: Begäng to Lehren

en: Learning to Known
nds: Lehren to Begäng

en: Mixed Directions
nds: Beed Richten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
nds: Lehrspraak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
nds: Begäng Spraak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
nds: Naslakoorten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
nds: Ööv-Richt

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
nds: Stoop (%1)
